J VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE Stad verrijkt met een nieuwen burgemeester Voor zijn installatie met muziek, zang en défilé begroet Installatie eenvoudig maar plechtig e Vele genodigden, ook den heer Sillevis, plv. kabinetschef van den Commissaris OPBOUW rontract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD DINSDAG 28 Jan. 1947. Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 130 mm 12 cent per mm. Elke mm Tweede jaargang - No. 72 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel- No. 332 Dit blad verscnijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Commissie van Redactie t Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. Ds. N. de Jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. Groeneveld, Ik hoop met Gods hulp voor Stad zijn, wat ik kan zijn. Voorzitter Braber opent deze plechtig heid op traditionele wijze, leest het K.B. d.d. 18 December 1946 voor, waarbij den Heer A. L. C. Brinkman tot burgemeester van Stad aan 't Haringvliet is benoemd en richt zich daarna in eep persoonlijk woord tot den nieuwbenoemde. Burgemeester, aan mij is het vergund U hartelijk welkom te heten aan deze plaats. Mijn wens is dan ook dat gij deze gemeente als een goed burgemeester zult besturen. Een gemeente, waarin tal van vraagstukken op behandeling en uitvoering liggen te wachten. Ik denk in de eerste plaats aan de haven - de kurk waar deze gemeente op drijft - die in de laatste dagen der Duitse bezetting grotendeels werd vernield, aan het uitbreidingsplan, thans goedgekeurd door Gedep. Staten. Deze gemeente kent velerlei politieke richtingen, moge gij voor allen zonder onderscheid een goed burger vader zijn. Naast U zult U ambtenaren vinden die U zullen steunen, gelijk ze het mij hebben gedaan, waarvoor cp heden nog mijn hartelijke dank. U zult vinden Wet houders en een Raad, die gezamenlijk op zullen komen voor de gemeentenaren en hun belangen. Ik hang U hierbij de tekenen uwer waardigheid om en verklaar U als burgemeester geïnstalleerd. Moge het U en uw toekomstige vrouw goed gaan op Stad. Burgemeester Brinkman. „Wanneer ik voor de eerste maal in uw midden verschijn en als Voorzitter van den Raad uwer gemeente het woord neem, is het mij een behoefte, naast God, in de eerste plaats mijn eerbiedigen dank uit te spreken jegens Hare Majesteit de Koningin, dat het haar heeft willen behagen mij tot burge meester van Stad aan 't Haringvliet te benoemen. Voorts betuig ik mijn oprech ten dank aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandse Zaken, die mij heeft voorgedragen en aan ZijnHoogedelgestrenge den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, die mij op de voordracht heeft willen plaatsen, uit welker aandeel in de voorbereiding van mijn benoeming mij gebleken is, dat beiden mij dit ambt waardig hebben gekeurd. Het zal dan ook mijn ernstig streven zijn dit blijk van het in mij gestelde vertrouwen nimmer te beschamen. En waar ik het voorrecht heb U mijnheer Sillevis als vertegenwoordiger van den Heer Commissaris der Koningin dezer provincie in ons midden te mogen zien, stel ik er prijs op U hartelijk welkom te heten, waaraan ik moge toevoegen, dat uw tegenwoordigheid bij mijn installatie mij zeer aangenaam heeft getroffen. f Mijnheer de Loco-Burgemeester Door mij het teken mijner waardigheid om te hangen, hebt ge de verantwoordelijk heid voor het wel en wee der gemeente Stad aan 't Haringvliet, welke sedert Juni 1946 op uw schouders heeft gerust, op mij over gedragen. Ook al gaat het in de gemeente nog zo rustig, toch waart gij de man op wie het aankwam. Ik ben er dan ook van over tuigd, mede namens de gehele raad te spreken, waanneer ik U op dit ogenblik bijzonder dank zeg voor de wijze, waarop door U tijdens de vacature, hét burgemees terschap is waargenomen. Ook dank ik U zeer voor de sympathieke woorden en wensen zo juist tot mij gericht. Moge het U gegeven zijn de belangen j onzer gemeente in uw functie van Wethou der nog vele jaren te dienen. Mijne Heren, Voor U zowel als voor mij is het heden' 24 Januari 1947, een overgang. Ruim 20 jaren werd het burgemeesterschap uwer gemeente en het Voorzitterschap van uwen Raad door één en denzelfden persoon be kleed. Wij staan thans aan het begin van een nieuwe periode, waarin wij, gij en ik, ge zamenlijk de belangen dér gemeente zullen hebben te behartigen. Gaarne geef ik U de verzekering, dat ik al mijn krachten zal geven om de plaats, die mijn ambtsvoorganger, de Heer Nieborg zovele jaren in uw midden heeft ingenomen, tot uw aller tevredenheid „naar ik hoop" te vervullen. Toen ik voor enkele weken mijn eerste bezoek aan uw gemeente, welke ik thans ook de mijne mag noemen, bracht, was ik verrast door de wijze waarop U heren Wethouders mij tegemoet zijt getreden. Ik mocht o.m." vernemen welk een prettige sfeer er steeds heerste in de vergaderingen van uwen Raad. Het deed mij goed dit te mogen horen! Wil ik mijn taak naar behoren vervullen, dan heb ik nodig het onverkort vertrouwen en de volle en gestadige medewerking van u heren raadsleden. Het is natuurlijk mogelijk dat onze opvattingen wel eens bullen ver schillen, maar ik vertrouw, dat wij ook bij verschil van mening elkander zullen willen verstaan en alleen dit doel voor ogen zullen houden, het waarachtig zoeken en voorstaan van de belangen der gemeente Stad aan 't Haringvliet en hare burgerij. Het is mijn oprechte wens. dat ieder zonder breedsprakigheid het zijne zegt en dat ondanks verschil van politiek inzicht de juiste toon zal worden gevonden en bewaard. Laat ons in goede harmonie met lust en volharding samenwerken Ook op U, heren Wethouders, doe ik nogmaals een beroep. Laten wij elkander wederzijds verstaan en als College één van zin zijn en ons wijden aan het gemeente belang. U, mijne heren, verwacht van mij wel niet een bepaald program! U verwacht van mij ook niet een serie beloften! Wel wil ik U zeggen, met volle toewijding te zullen beginnen, mij in te werken in al datgene, wat het belang der gemeente betreft. 4 Voorlopig zal ik mij laten leiden door de plaatselijke toestanden en gewoonten, om daarna, wanneer ik ingewerkt zal zijn, met uwe hulp, te trachten te verbeteren wat verbetering behoeft en te vervolmaken, wat naar mijn mening nog niet is, zoals het wezen moet Vanzelfsprekend zal hierbij rekening worden gehouden met de financiële toe stand der gemeente, welke, dank zij het gevoerde beheer, naar ik mocht vernemen, voor deze tijden niet bepaald ongunstig is te noemen. Echter niet alleen het gemeentebelang vraagt onze volle aandacht, zeer zeker ook de belangen van het eiland Goeree- en Overflakkee Toen Zijne Excellentie de Heer Minister van Binnenlandse Zaken onlangs een bezoek bracht aan ons eiland, in tegenwoordigheid van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie, heeft deze zich uitge sproken, dat zijn belangstelling niet alleen uit zou gaan naar den wederopbouw en het herstel der landbouwgronden van ons door den wreden oorlog zo zwaar getroffen eiland, doch ook naar de electriciteitsvoor- zieni'ng van het Oosten van hét eiland, alsmede naar een vaste oververbinding. Mogen deze plannen, waarbij ook onze gemeente ten nauwste is betrokken, spoedig tot verwezenlijking worden gebracht. Aan onzen steun en medewerking mag het daarbij niet ontbreken! Gaarne breng ik dank aan den heer v. d. Böogert, die zeer tot mijn spijt v/egens ziekte verhinderd is hier aanwezig te zijn, voor de wijze waarop met zorg en toewijding deze het secretariaat dezer gemeente gedurende de vacature heeft waargenomen en eveneens voor de hartelijke ontvangst bij mijn eerste bezoeken aan Stad. Van enkele keren kent men elkaar nog niet, echter men heeft een indruk. Wij zullen dagelijks met elkander in contact staan. Gaarne vertrouw ik op zijn medewerking bij het werk, dat ons wacht en geef hem de verzekering, dat hij daarbij op mijn volle steun kan rekenen*. Moge het hem gegeven zijn spoedig zijn werkzaam heden, geheel hersteld, te hervatten. Ook op U, die op welke wijze dan ook aan deze gemeente zijt verbonden of haar diens ten bewijst, doe ik een beroep. Laat het ons nimmer aan arbeidslust ontbreken. Zulks komt ongetwijfeld de gemeente ten goede. Dat gij heren van de Rijkspolitie het bij mijn eerste bezoek aan de gemeente, nodig hebt gevonden uwe opwachting te maken, is voor mij waarborg, dat ge U, ook al zijn de verhoudingen burgehieester-politie nu gans anders dan voorheen, op het standpunt stelt, dat overleg in politie-zaken geboden is. Ik-mocht U reeds zeggen dat samenwer king door mij ten zeerste op prijs wordt gesteld. Mijne Herein, Ge zult begrijpen, dat het heden' voor mij een vreugdevolle dag is, omdat met het aanvaarden van dit mooie ambt, één mijper iedealen in vervulling is gegaan. Ik geef'U de verzekering, dat het mijn wens en voornemen is de belangen dezer gemeente en haar inwoners te dienen met alle gaven mij geschonken. Boven de partijen staande, zal ik mij beijveren met een ieders belang rekening te houden. Allen zonder onderscheid zullen bij mij vinden een open oor en hart. Spoedig hoop ik met mijn aanstaande echtgenote mijn intrek in de gemeente te nemen om alsdan met U mee te mogen leven in uw aller wel en wee en belang te stellen in aller lot. Tenslotte doe ik een beroep op gans de burgerij. Met de bede, dat God mij kracht en wijsheid moge geven om mijn ambt naar behoren te 1 ervullen, acht ik, mijne heren, het voorzitterschap van uwen Raad te hebben aanvaard." WELKE SNEEUWBAL TROF U? Het sneeuw-seizoen is ingeluid en aller wegen ziet men de witte ballen rondvliegen. Denkt U misschien dat er geen verschii is in een sneeuwbal? Toch wel. Er zijn drie soorten sneeuwballen, die U kunnen treffen. De eerste wordt haastig weggegrist langs dijk, weg en kant. Zij wordt meestal gebruikt door jongens van gelijke leeftijd, die in dolle pret op een sneeuwballengevecht azen. De tweéde treft of snort langs het hoofd van een onderwij zer, een politieman of een ander, waarop men ongestraft zijn wraak mag koelen. Zij is samengesteld uit de staalkleurige sneeuw, die men vindt langs tramlijnen en in paardehoeven. Zij is versterkt door stukken ijs eri grind of dergelijke. De derde is de liefdessneeuwbal. Van ongerepte sneeuw gerold, wordt zij geworpen door jongens, die zich op deze wijze bij een meisje willen introduceren en daardoor de aandacht op zichzelf trachten te trekken. Zij hechten meer waarde aan een sneeuwbal dan aan een ontmoeting met de ogen. Men bezinne zich dus vandaag vóór men met sneeuw werpt. Met ingang van 1 Februari 1947 is tot Burgemeester van Den Bommel benoemd den Heer J. J. A. KRUYFF, oud 38 jaar, voormalig commies ter Secretarie te Hazerswoude. De Heer Saarloos (A.-R.) Burgemeester, toen wij van Uw benoe ming hoorden, was dit voor ons een pijnlijk moment. Wij hadden immers zo gaarne deze functie gegund aan een van onze gemeentenaren .Thans leggen wij ons echter gaarne bij het besluit van H.M. Koningin Wilhelmina neer. Wij hopen dat gij hier voldoening in uw arbeid zult vinden. De Heer Kreeft (P.v.d.A.) Burgemeester, gij hebt thans uw burge meestersambt aanvaard, maar daarbij wil ik U toch wijzen op de verantwoordelijk- taak, die op uw schouders komt bij het besturen van een gemeente met verschillen de politieke inzichten en diverse levensop vattingen. U kunt zeggen een goed ambte naar te zijn en uw taak aldus opvatten, maar dan bent U nog geen goed burgervader. Het doet mij genoegen, dat U hebt ver klaard een meelevend deel van de gemeente te willen zijn. Enkele dingen die van belang zijn voor de gemeente zijn reeds naar voren gebracht. Een belangrijk punt nog niet - de volkshuisvesting -. Wij leven nu niet in omstandigheden dat we dit probleem vlug de wereld uit kunnen helpen. Dit zal moeten gaan stukje voor stukje met wijsheid en overleg. Een grote taak ligt ook op het terrein van de jeugd. Wij moeten de jeugd nieuwe idealen geven, hun geven wat ze toekomen. Als man van de P.v.d.A. spre kend, besef ik dat er vaak verschil van inzicht zal zijn, laten we hopen dat dit geen moeilijkheden oplevert voor een noodzake lijke samenwerking tot heil van de ge meente. 2e Wethouder Soldaat. Mijnheer de Burgemeester, Afgezaagd gezegd, de Voorzitter heeft mij het gras reeds gedeeltelijk voor de voeten weggemaaid, toch wil ik nog iets aan zijn woorden toevoegen. In de eerste plaats U, Mejuffr. v. Eyck en familie, van harte geluk gewenst met deze heuglijke dag, die onge twijfeld een van de hoogtepunten in uw leven zal zijn. Ik hoop dat ge zult zijn een vader der gemeente, die de inwoners met raad en daad bijstaat. We kunnen gelukkig zeggen, gij komt dank zij het beleid van uw vorige collega, in een gemeente met een sluitende begroting. De havenvernieuwing zal ons echter zware offers vragen. Ik denk ook aan de steun die we van U nodig hebben bij het electrificatieprobleem. De Heer Sillevis wil misschien wel bij de Commissa ris zeggen, dat we hier zelfs bij zo'n feest gelegenheid niet over zwijgen konden. Zonder steun van de Korte Voorhout komen Vervolg pag. 4 le kolom

Opbouw | 1946 | | pagina 1