SCHOUTEN spreekt op Flakkee De politieke toestand Voorjaarszaaigranen Alle soorten Org. 1ste en 2de Nab. Bakker Deenik Stad nieuw Uit Dirkslands verleden DistributienieuwB. Land zonder lachen Telefonisch aangesloten een net meisje werkster net meisje De Voorzitter der Anti-Revolutionaire Kamerfractie de Heer J. SCHOUTEN hoopt D.V. a.s. Zaterdag om vier uur in de Ned. Hervormde Kerk, te Sommelsdijk een rede te houden over Er is nog een mogelijkheid, dat vanaf vijf mininuten voor vier, kaarten aan de kerk verkrijgbaar zijn. Heden zijn nog kaarten verkrijgbaar bij het Secretariaat der Hulpcentrale van A. R. Kiesver- eenigingen, Hobbemastraat 124, Middelharnis. Zelka Schokkers, KI. Gr. Erwten, Zomertarwe, Gerst en Haver. Fa. J. C. OSSEWE1JER Zn.-Tel. 156 DIRKSLAND Boekhouding. Belastingen, Adverteert in dit blad Uw adres voor Heerlijke koekjes en gebak Ons brood is ook van prima kwaliteit Roggebrood is er ook weer 18 cent per stuk KWALITEIT WINT ALTIJD Deenik's Bakkerijen MIDDELHARNIS CROINIVELD BRILLEN drmiieerbuizett WINTERDIENST dinsdag Gelukkig moet hij er niet altijd in den donkeren winterochtend er op uit. Het is niet altijd pee-tied suikerbietencam- pagne). Natuurlijk heeft een man pok allicht wat buiten de werkzaamheden op 't land te doen. In 't voorjaar heeft hij b.v. acht te geven op z'n hoen dat hij op eieren heeft gezet. Wat een genot als hij een heel stel prachtige „tieten" kuikens) heeft. Een minke eiers geeft dan een heelen rijkdom. Hij kan dan echt vol trots van de vloere de dorschvloer) door ,,'t kleinket" (winket, deurtje, in één der twee groote mendeuren) de wurft (werf) opstappen en rond de deure nog wat scharrelen. Eén werk is er waar een doorsnee-man een grooten hekel aan heeft, dat is schrijf werk. Eer hij z'n schrijfgerei bij „mekaore geschreut" heeft en een behoorlijke brief in een „brievezak" enveloppe) gestopt is er „bekant" (bijna) een uurtje verstreken. Heeft hij dat schrijfwerk op 't laatst van den avond gedaan, dan kan hij daarna zeggen: „Kwa", 'k gae noe es „klaeransje" aanstalten) maeke om naer bed te gaen". En hiermee wil ik de opsomming van enkele woorden, die in het „algemeen beschaafd Nederlandsch" niet voorkomen, beëindigen, 'k Gaf ze in zinnen, opdat de zin, de beteekenis, duidelijk zou uitkomen. Een paar losse woorden tot besluit: blis. Wat kijkt dat meisje blis uit haar oogen; winterneve in den winter op familie bezoek gaan. iemand op 't rikbaen af de waarheid zeggen; de staerthorink ruggegraat; 't vet strukkelt een struile waeter. Een volgend maal hoop ik woorden te geven, die in 't Flakkeesch en in 'tHollandsch voorkomen, maar in een totaal, andere beteekenis. Ook voor eigenaardigheden op dit gebied houd ik me aanbevolen. Hoe kwamen hier de eerste patrijzen 1 Als in het najaar de jacht weer open gesteld wordt, vallen er heel wat hazen, eenden en patrijzen door het moordend lood van de jagers. Er is echter een tijd geweest dat de patrijzen op dit eiland niet voorkwa men, wat heel gemakkelijk te verklaren is Omstreeks 1300 was er van Flakkee weinig te bespeuren, dan hier en daar wat eilandjes, welke na verloop van tijd door aanslibbing tegen elkaar aangroeiden. In 1500 was dit al een heel aardig eiland ge worden. Het is, zooals het in het Handvest beschreven wordt- „Een eijland gelegen in het water tusschen Brabant-Holland en Zeeland, geheeten Vlacque, hetwelk 10 parochieén telt en waarvan Dirksland d oudste is verder liggen daar de Tonge en Nieuwe Tonge, Sommelsdijk en Middel- harnis, Ooltgensplate, Melissant, Herkinge. de Stat, en de Roocnenisse, welck eijland 5 mijlen lang, 2 mijlen breed is". Het was beplant met willigen en andere boomen, het werd bebouwd met koren, gerst en haver enz., dus het zou ook een uitste kend gebied zijn voor de,patrijzen. Zo dach- tenminste de Ambachtsheer van Dirksland Jan van Neder veen er over. Gezien echter de ligging en het water, kwamen deze over zulk een grote afstand niet vliegen en hij besloot dan ook in Holland en Brabant een partij patrijzen te laten vangen en deze op Zijn grondgebied weer los te laten. In 153' gebeurde dit dan ook. De beestjes werd hun vrijheid terug gegeven en de Ambachtsheer hoopte nu maar dat ze het gewend zouden kunnen worden. Nu, daar mankeerde het niet aan. Als hij over enkele -aren terug zou komen, zou het een kostelijke vangst worden. De uitbreiding ging dan ook zo hard, dat het gehele eiland vol patrijzen zat en als men met een hond enige honderden meters het Tnd in'ien, men drie ofee - kt hopen patrijzen op zag vliegen, ende dat in een schoon vlak veld, zulks dat in Holland ofte Zeeland men daarvoor geen schoonder land en zoude hebben kunnen vinden dan 't zelve Eijland". De Ambachtsheer kon een patrijzenboutje lekker vinden, de arbei ders, die óp het land werkten, zeker niet minder. Ze gingen het land in zogenaamd om te kwakkelen of snippen te vangen, maar kwamen met patrijzen thuis. En toen ze er eenmaal de smaak van beet hadden, zo vervolgt het Handvest: „hebben ze 't zelve Eijland zoo geheel ervan beroofd, dat tegenwoordiglijck niet een patrijs en is te vinden". Daarna kwamen er nog wat jagers uit Dordrecht, die hetzelfde met de hazen deden, zodat de Ambachtsheer er naar fluiten kon, „zeer tot zijn groote verdriet en schade". Hij richt zich dan ook tot den Rade van Holland, en deze stelde in naam van den Keizer een verbod op dat niemand met garens, netten of andere instrumenten patrijzen of hazen mocht jagen op boete van 10 Caroly guldens. Dit werd over het gehele eiland, op de „plekken waar men gewoon is uijtroepinge te doen" voorgele zen. Het stuk werd 12 Januari 1551 door den secretaris van Dirksland, B. Casteleijn, getekend. Of het geholpen zal hebben. A. J. KRUIDÉR. Sommelsdijk, Januari 1947. OFFICIEELE BONNENLIJST voor het tijdvak van 26 Jan. t/'m 8 Febr. '47. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 701 (Strook 3) 57-3 Algemeen 375 gr. zachte zeep 57-4 Algemeen 2 eieren 57-5 Algemeen 500 gr. sinaasappelen 57-6 Algemeen 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. Bonkaarten KD, KE 701 (Strook no. 3) 58-3 Algemeen 375 gr. zachte zeep 58-3E Reserve 375 gr. zachte zeep 58-4 Algemeen 2 eieren 58-5 Algemeen 1000 gr. sinaasappelen 58-6, 58-7 Algem. 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz- Bonkaarten MA, MD 701 (Strook no. 3) 57-4 Suiker 375 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 750 gr. jam, stroop enz. Tabakskaarten enz. T 67 2 rants, tabaksart. V 68 200 gr. chocolade en/of suikerwerken X 67 2 rants, tabaksart. X 68 150 gr. chocolade en/of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 Januari worden gebruikt. Eieren. Wanneer op de voor 2 eieren aangewezen bonnen 57-4 en 58-4 Algemeen niet onmid dellijk kan worden afgeleverd, dient het publiek deze bonnen bij zijn handelaar vóór in te leveren, waarna aflevering zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Sinaasappelen. De bonnen 57-5 en 58-5 Algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Januari a.s. door het publiek bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd, waarna aflevering zal geschieden naarmate de aanvoer plaats heeft. Tabak. Van de tabakskaart is thans nog 1 bon voor 2 rantsoenen aangewezen. Op 30 Jan. a.s. zal nogmaals een bon voor 2 rantsoenen worden bekend gemaakt. Suiker en Versnaperingen. De volgende bonaanwijzing voor suiker en versnaperingen zal op Donderdag 6 Febr. plaats vinden. De Leider van. den Distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend dat zij die volgens de voorschriften in aanmerking komen voor Toeslag Bijz. Arbeid voor de 3de en 4de periode 1947-(ook landarbeiders) een nieuwe aanvraag moeten indienen. Voor het afhalen van formulieren zal zitting wor den gehouden als volgt: Ooltgensplaat op Maandag 27 Jan. a.s. van 11-12 uur. Oude Tonge op Maandag 27 Jan. a.s. van 3-4 uur. Ben Bommel op Donderdag 30 Jan. a.s. van 3-4 uur. Deze formulieren moeten volledig inge vuld met naamlijst en voor personen die de laatste periode geen toeslag hebben ontvan gen het form. MD 252-02 (Eewijs van Af schrijving) worden ingeleverd als volgt: Oude Tonge op Maandag 3 Februari a.s. van 9 tot 12 uur. Ooltgensplaat op Dinsdag 4 Februari a.s. van 9 tot 11 uur. Den Bommel op Woensdag 5 Februari a.s. van 9 tot 11 uur. UITREIKING BONKAARTEN 703. Tabaks Versnaperingenkaarten. De Leider van den Distributiekring te Middelharnis maakt bekend, dat boven staande uitreiking voor Niet- Zelf verzorgers als volgt zal plaats vinden: Melissant: Dinsdag 28 Januari n.m. Stad aan 't Haringvliet: Woensdag 29 Januari n.m. Dirksland: Maandag 3 Februari v.m. letters A t/m M; n.m. letters N t/m Z. Herkingen: Woensdag 5 Februari n.m. Middelharnis: Maandag 10 Februari v.m. letters A r 'm M; n.m. letters NtmZ. Sommelsdijk: Dinsdag 11 Februariv.m. letters A t/m M; n.m. letters NtmZ. Nieuwe Tonge: Woensdag 12 Februari v.m. letters A t-m M; n.m. letters N t/m Z. Zelfverzorgers ontvangen een oproep wanneer zij hun kaarten moeten komen afhalen. Medegebracht moet worden de stam kaarten (zonder inlegvel) en de bovenste strook van de loopende bonkaart. Dat is het Palestina van vandaag. Een land zonder lachen. Iedereen is ontevreden, prikkelbaar, mistroostig en onvriendelijk. Opgewekte gezichten ziet men niet en 's avonds ziet men zelfs in de hoofdstraten der steden geen mensen. Ook Jeruzalem, die Lichtstad is regelmatig voor de helft in dikke duisternis gehuld, omdat er alleen maar voor de halve stad genoeg stroom is en men wisselen moet. Weliswaar kunnen de electriciteits "werken van Tel Aviv geheel Palestina ruim van stroom ver zorgen, maar de Brits-Arabische stadsraad van Jeruzalem denkt er niet aan om Joodse stroom te kepen. Zo is het leven zonder lichtpuntjes en het algemene wantrouwen is reeds zover dat men met geen pakketje onder de arm kan lopen of de politie houdt aan en onderzoekt op bommen, e.d. ONDERTROUWD: Jan Grinwis Krz. en Krientje Vlietland Pd. Ouddorp (Z.H.), 23 Jan. 1947 Batavia Indië. Dijkstelweg B 29 onder No. 299 A. GROOTENBOER VEEHANDEL Voorstraat 26 A Dirksland GEVRAAGD: voor de morgenuren of bij Wed. A. NIEUWLAND, Nieuwstraat 211, Middelharnis Voor direct gevraagd te Sommelsdijk voor halve of hele dagen bij gewone burger menschen. Brieven Agent van dit blad Westdijk 305, Sommelsdijk. TE KOOP: een drieling wagen A. v. d. GROEF Voorstraat 20 Dirksland. TE KOOP: 2 één-pers. Opklapledikanten met Auping matras. Eiken om bouw en gordijnen, v. o. Brieven aan Bur. van dit bl. onder no. 462. t* tt Geld-credieten f 800,— 5 pCt. zonder borgen voor elk doel Vrijbl. voorw. Schrijf Allen, Br. porto antw. Spaarcred. Inst. Mathenesserw 110, R'dam-W. Administratie- en Accountants kantoor W. A. DE BAKKER, Lid N I. v B OUDDORP. (Voor het gehele eiland te ontbieden/. Voorstraat 233 - Tel. 271 Deze week elke vaste broodklant 2 ons heerlijke koekjes OOSrze^OIJK 28G ROTTERDAM Uw gewassen verdrinken niet als U uw landerijen draineert met poreuze, en goed doorbakken Alle maten zijn voor U in voor raad. Fa. P. DE KORTE 6 Zonen OUDE TONGE - Telef. 24 Gcbr. MAAS 6 WESTBROEK met ingang van 1 October 1946 Schouwen en Duiveland-Flakkee Vertrek Zijpe 2 uut Vertrek Hoek van St. Jacob bij Nieuwe Tonge 3 uur Des Maandags extra dienst Vertrek Zijpe 9 uur Vertrek Hoek v. St. Jacob 10 u. WIE RUILT Z. g. a n. Zw. Jongenslaarzen m. 36 voor 3 kn. wol of 4 kn. gekl. breikatoen. Inl. bij F. Wit vliet, Gelderschcdijk, Dirksland. Prijs per Losse num Advertent! 12 cent pe daarboven contract aa Voorzitter heid op trad d.d. 18 Dece Heer A. L. C van Stad aan richt zich da tot den nieu Burgemees hartelijk wel! Mijn wens is als een goed Een gemeentf op behandel wachten. Ik de haven - dt drijft - die i; bezetting gro het uitbreidi door Gedep. velerlei politi allen zonder i vader zijn. I vinden die U mij hebben gt mijn hartelijk houders en zullen korner hun belangen uwer waardij burgemeester uw toekomsti Burgemeest „Wanneer midden verse Raad uwer g het mij een be plaats mijn ee jegens Hare R haar heeft w meester van benoemen. V( ten dank aan 2 van Binnenla voorgedragen den Heer Co deze provinc: beeft willen f de voorbereic gebleken is, d hebben geke ernstig streve gestelde vertr En waar ik Sillevis als ve: Commissaris in ons middei op U hartelijl moge toevoeg bij mijn inst heeft getroffe Mijnheel Door mij 1 om te hangen, heid voor het aan 't Haring op uw schout gedragen. Oo nog zo rustig, het aankwam, tuigd, mede spreken, waai

Opbouw | 1946 | | pagina 6