Burg. Rijnders geeft in de Sommelsdijkse Raadzaal een resumé over 1946 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ Burgemeester Rijnders opent de vergade ring met gebed en richt zich daarna in een persoonlijk woord tot de Raad. Vele wensen r rL>n aanvang van het mn hem gezonden op den aanvang van het r, waaruit goed doet, dat een band gaat I3ar groeien tussen hem en de gemeente. Wederkerig de Raad voor 947 een geze gend jaar. Een grote taak, aldus spreker is in '47 voor ons wegge egd. Dat dit jaar de wo .-den: „Mijn schild ende betrouwen, Ziit mi o God mijn Heer voor ons de Evangelische basis mogen zijn- Laten wij hierop hand in hand gaan, opdat Sommels- ■dijk groeie en blc.eie. Resumerend over 1946, zei spreker: Het jaar 1946 stond in het teken van de ion datie. Liquidatie van achterstand en van 'oorlogsnasleep. Maar tegelijkertijd kon worden begonnen met de opbouw van een gereorganiseerd apparaat. Dat hierbij de zo onontbeerlijke steun van de Raad en van gemeentepersoneel met heeft ontbroken, stemt tot dankbaarheid en is in het belang lmi' de gemeente geweest. De gemcenterekening 1941, 1942en 1943 werden aangeboden en gedeeltelijk voor lopig vastgesteld. De gemeentebegroting 1947 werd vastgesteld. Helaas glijdt ook onze gemeente naar de noodlijdenheid, hetzeen op den duur een belangrijke be perking van onze autonomie betekenen mort. Gelukkig vertoont de begroting 1944, welke in deze vergadering aangeboden wordt, nog een klein batig saldo, doch voor de .aren 1945 en 1946 zal zulks wel met meer het geval zijn. Deze financiële ach eruitgang vraagt de voortdurende aan dacht van het College van Burgemeester en Wethouders. De belastingverorderingen, welke geheel vernieuw werden, of belangrijk gewijzigd en aangevuld, betroffen de begrafenisrech ten, de vermakelijkheidsbelasting, het weeg loon, de hondenbelasting, de straatbelasting en het bewaarschoolgeld. De belastingver hoging moest plaats vinden in verband met de financiële positie. Het bezwaar hierdoor zwaardere lasten op de bevolking te moeten leggen, werd sterk gevoeld. Het bewaarschoolonderwijs heeft de voortdurende zorg van het College gehad. De organisatie werd geheel vernieuwd, een nieuw hoofd werd benoemd, nieuwe instructies werden gemaakt en vastgesteld, het toezicht werd geregeld en met de ver betering der inrichting en leermiddelen werd een aanvang gemaakt. Het ligt zeker in het voornemenom in 1947 hiermede verder te gaan. De bouw van de Openbare Lagere Schoei werd door moeilijkheden met de materialen- voorziening belangrijk gestagneerd. Geluk kig was eind 1946 de school practisch voltooid. Helaas is het B. en W. niet gelukt een oplossing te bewerkstelligen van het probleem van het tekort aan leerkrachten. Noch de lijst van wachtgelders, noch adver tenties, noch besprekingen met onderwijs- ins'anties gaven resultaat. Zelfs strandde het pogen de kosten van het salaris der niet geheel bevoegde1 leerkracht voor rekening van het Rijk te verkrijgen. De bemiddeling van Gedeputeerde Staten hieromtrent is ingeroepen. Het uitbreidingsplan, waartoe aan den stedebouwkundige J. F. Niepoth opdracht werd gegeven, is nagenoeg gereed, en zal begin 1947 aan den Raad ter vaststelling worden aangeboden. Deze aanbieding is gestagneerd in verband met een wijziging resp. aanvulling, welke gewenst was in verband met het dempen van de kreek in der, polder Het Oudeland. De regeling betreffende de aard van de bebouwing en het gebruik der gronden, gekgen in de bebouwde kom der gemeente, werd vastgesteld en goedgekeurd, terwijl zeer spoedig een regeling inzake het bouw rijp maken van gronden zal worden aan geboden. Deze regelingen zijn het voorbe reidende werk geweest tot het verder uit bouwen der gemeente binnen redelijke grenzen en naar te billijken normen, hetgeen noodzakelijk was als aanloop op het grotere plan van B. en W. tot bouw van een groot aantal woningen en tot stimulering van woningbouw door particulieren, nu de rijksregeling daartoe bekend is geworden. tnt met de plannen gereed te zijn zodra rn uitvoering kan worden overgegaan, is e, medewerking der woningbouwvereni- g ng bommelsdijk besloten tot bouw van waartoe in principe een bedrag r'_ 00.000,werd gevoteerd. Met alle i Q.,17 geprobeerd worden deze bouw n y4 te voltooien. Zodra met deze bouw egonnen is, zullen weer nieuwe plannen wo.den voorbereid voor nog weer 20 wonin- g n, waaronder eventueel landarbeiders- P aatsjes kunnen worden begrepen. r/i, ,e e"?rme woningnood noopt ons Colle- e °Pzichte voortvarend te zijn, vel wij ons realiseren dat deze woning bouw in de toekomst een belangrijk offer vraagt van de gemeentekas. Voor het gemeentepersoneel werden de bestaande regelingen belangrijk verbeterd. De salarissen werden op rijkspeil gebracht, terwijl een verdeling van werkzaamheden werd bewerkstelligd. Enige instructies werden reeds vastgesteld en andere zullen nog nader ter vaststelling worden aangebo den. In 1946 werd 100 ijver en kundig heid van het personeel gevraagd. Deze 100 werden met volle toewijding gegeven In verband met de slechte materialen- positie konden helaas geen grote veibete- ringswerken worden uitgevoerd. De haven werd op peil gebracht. Tot de aanschaffing van een nieuwe weegbrug werd besloten. De toestand van de wegen zal in 1947 de bijzondere aandacht van het College hebben. Op bestuurlijk gebied was de belangrijke gebeurtenis de komst van een nieuwe burgemeester, het afscheid van de nood- gemeenteraad en het optreden van een langs normalen weg gekozen gemeenteraad, en de benoeming van een nieuwe gemeente secretaris. Het College van Burgemeester en Wet houders onderging enige wijziging door de benoeming van den heer J. Ie Comte. Voor de Burgemeester werd, in samen werking met Middelharnis, een ambtswo ning aangekocht, welke in den loop van '47 zal worden betrokken. Het belangrijke werk van de Flakkeese Gemeenschap werd gesteund en erkend door het lidmaatschap der Gemeente. Een nieuw reglement voor het Burgerlijk Armbestuur is in voorbereiding en zal in 1947 ter vaststelling worden aangeboden. Omtrent de centralisatie van de zorg voor de volksgezondheid zijn plannen in voorbereiding. Overleg met verschillende instanties hieromtrent zal worden geopend. Daarbij zullen wijkverpleging, tuberculose bestrijding, zuigelingenzorg en kraamhulp onze bijzondere aandacht hebben. Een regeling inzake het geneeskundig school toezicht is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Dat daarbij de riolering en de ratten bestrijding onze aandacht zullen hebben, moge begrijpelijk zijn. In 1947 moet onze gemeente weer verder vooruit. B. en W. zullen proberen zich in te zetten voor deze taak, zich overtuigd hou dende van de volle medewerking van den Raad, zoals deze in 1946 ook gegeven is. De Burgemeester besloot met de heren raadsleden nogmaals een goed en ambtelijk- vruchtbaar 1947 toe te wensen. De heer Mijs sprak namens de Raad een woord van dank tot den Burgemeester. De Raad hoopt hem bij te staan in de komende problemen. Moge er een - zij het ook niet alles - redelijk percentage bereik", worden van datgene wat voor Sommelsdijk van node is. Notulen. Hierna worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen Stukken. Schrijven van den heer Blok dat hij de benoeming tot lid van de Gascommissie aanneemt. Een rapport van de commissie van Toezicht op de Be'waarschool is aan de Raad overlegd. Gedep. Staten heeft het besluit jaarwedde regeling ambtenaren goedgekeurd. De heer v. d. Doel heeft kennis gegeven dat hij zijn benoeming als Weeshuisregent aanneemt. Dr. Knöps dankt schriftelijk voor de t.a.v. hem genomen regeling in vorig raadsbesluit. Stichting Centrum Kraamhulp heeft steun gevraagd aan de gemeente. B. en W. zal hierop eerst prae-advies uitbrengen. Aanbieding gemeentebegroting en gemeenterekening 1944. Overzicht: Gewone dienst Inkomen f 253.325,85 Uitgaven251.701,47 Batig saldo Kapitaaldienst Inkomen Uitgaven Batig saldo Hierin is begrepen vordering op de D.W. 1.624,38 72.554,65 17.039,95 55.514,70 een niet voldane van 8514,77. De algemene reserve 6.000,bleef gespaard. Voorlopig vastgesteld worden: Gemeënterekening 1943; Rekening dienstjaar 1945-'46 N.V. Elec. bedrijf G. O.; Begroting N.V. Elec. bedrijf dienstjaar 1946-'47; Rekening Drinkwaterleiding G. O. dienstjaar 1945; Begroting Drinkwaterleiding G. O. dienstjaar 1947. Instelling Raadscommissie. Voor het onderzoek van: a. gemeente-begrotingen; b. begrotingen voor gemeentebedrijven; c. gemeenterekeningen. Respectievelijk werden aangesteld voor: a. b. c. de heren Mijis, Blok en Edewaard; Hoogmoed, v. Zielst en v. d. Boogerd Grootenboer, v. Nimwegen en Knape Garantielening N.V. Emgo. Hiertoe werd besloten. Wijziging verordening op de heffing van een belasting ge heven op vermakelijkheden. Met dien verstande aangenomen dat» wanneer feestavond wordt georganiseerd, op de vrijbiljetten ook belasting moet wor den geheven. Wijziging verordening op heffing Hondenbelasting. de De heer v. Zielst vraagt of er wel vol doende controle op de hondjes is. De heer v. Nimwegen wil de bode laten controleren of het klasse A of B-hondjes Zijn. De wijziging wordt aangenomen. Ontslag Mej. M. J. A. Keulaars. Een verzoek van Mej. M. J. A. Keulaars om ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School dezer gemeente wordt verleend. De heer Blok: Door B. en W. zijn adver tenties geplaatst, waarin tegelijk drie leer krachten werden gevraagd. Dit schrikt op zichzelf al af. Spr. zag er liever één tegelijk gevraagd. De Voorzitter zal hiermede in 't vervolg rekening houden. Vaststelling instructie voor den weger-havenmeester in dienst van de gemeente Sommelsdijk. De lieer Blok is het er niet mee eens dat de weger de kaai moet opknappen nu in deze diukke tijd en vraagt of dit de bedoeling is van de instructies. Voorzitter: In de instructies staat: Ingeval de weger in zijn functie geen volledi ge dagtaak vindt, dan moet hij daarvan kennis geven aan de gemeente-opzichter. De heer le Comte: De bedoeling is om dit in de slappe tijd te doen. De heer i». d. Boogert: Faasse zit in 't najaar tot laat in den avond te schrijven, dus al is hij nu eens een paar uur vrij dan is dat zo'n bezwaar niet. De instructie werd aangenomen. Bezoldiging gemeentepersoneel. Voor 1947 zal de Rijksregeling worden toegepast. Aanvraag woningbouwvereen. Sommelsdijk om voorschot in gevolge de woningwet voor ver betering 13 woningen. De, woningbouw vraagt 1500,— voor W.C. s en tegels. Het gevraagde zal worden verleend. Rijwieltoelage. Aan de opzichter gemeentewerken en diens assistent zal een rijwieltoelage worden verleend. Geen enkele Bank heeft zich bereid ver klaard om tegen het van Minister Lieftinck voorgeschreven rentepercentage a lT/g de gemeente geld te lenen, zodat van een lening zal moeten worden afgezien. Verordening houdende de alg. regelen voor het in bouwexploi- tatie brengen van gronden voor particulieren. De heer Knape vindt het pijnlijk dat aan de mensen een hof wordt ontnomen. Gaarne zag hij B. en W. voor deze mensen een andere mogelijkheid scheppen. De heer Blok voegt hieraan toe. Wanneer het uitbreidingsplan wordt getrokken tot de nieuwe kreek, kunnen de schuurtjes daarover worden geplaatst. B. en W. zal een ên ander bezien. Aan het slot van de vergadering wordt de Heer Verheul tot waarnemend gemeente secretaris en de Heer C. Vroegindeweij tot waarnemend gemeente-ontvanger benoemd. Beiden danken de Raad voor het in hen gestelde vertrouwen. De heer Knape zou gaarne willen weten waarom er op Zondag in de gemeente werd gevlagd. De Voorzitter zegt dat de rondvraag ontbreekt en sluit de vergadering. t MIDDELHARNIS Namens het Razzia-Comité kunnen wij thans meedelen, dat de bijeenkomsten uit gaande van het Razzia-Comité Middel- harnis-Scmmelsdijk zeer binnenkort ge houden zullen worden. Programma alsmede plaats zullen a.s. Vrijdag bekend gemaakt worden. Namens het Comité, L. v. d. WAAL. Gevonden een Inlegvel G.A. 605 (Vrouwen) No. 0118(83): door P. J- Krijgsman. Distributieophaaldeinst Ring A. 93 Middelharnis. Stamkaart meebrengen. Terwijl Pieter Primeur met grote sprongen de trappen afrende, vertelde Koppie Kopij, die de grootste moeite had om den verslaggever bij te houden, zijn avontuur met de zo raadselachtig verdwenen auto en de gesloten garage. „We zullen 'n kijken. Het lijkt me gek", zei Pieter Primeur en stapte op zijn autootje af, dat voor het gebouw van Bas Brom's Blad stond. Kees Knip zat al volkomen op zijn gemak met al zijn hebben en houden in het achterbakje; de lange driepoot stak als een hijskraan de lucht in. „Wacht everf", zei Pieter Primeur, „toen hij op het punt stond in te stappen. „Eerst even Jantje bellen". Hij rende naar binnen en kwam even later weer terug. „Al klaar!" zei hij, „stap in, Koppie! Jantje komt naar die garage toe. Hij kent die lui, weet je. Jantje kent iedereen. Reuze gemakkelijk". Koppie Kopij ging naast Pieter Primeur zitten, die het kleine wagentje, waarin hij bijna helemaal opge vouwen zat, zodat Koppie zich afvroeg, of zijn lange benen misschien aan de voorkant naar buiten staken, handig en snel door het drukke verkeer heenloodste naar de straat waar Koppie de auto in de garage had zien verdwijnen. „Daar is het!" zei Koppie en toen gilde hij opeens: „Boeaaaaazo hard, dat Pieter Primeur van schrik plotseling remde, waardoor Kees Knip de driepoot met een harde klap op zijtf alpino petje kreeg. „Wat is er?" vroeg Pieter. „De deur is open!" gilde Koppie.

Opbouw | 1946 | | pagina 3