VOOR GOEREE EN OVERFLAKKEE De plaats van het gezin in de opvoeding. Onbehoorlijk. Bekendmaking Plaatselijk Nieuws OPBOUW contract aanzienlijke korting CHRISTELIJK NATIONAAL STREEKBLAD DINSDAG 21 Jan. 1947. Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 Advertentieprijs 1 30 mm 12 cent per mm. Elke mm Tweede jaargang - No. 70 Adres der redactie en Ad ministratie Voorstr. A 239 Postbus 14 Middelharnis Tel. No. 332 Dit blad verscnijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Oommissie van Redactie Ds W. Anker, W. A. de Bakker, N. v. d. Brugge, A. van Eek, C. Edewaard, Mr. J. Groeneveld, Ds. N. de jong, C. P. Kijkuit, C. M. Vogelaar. In ons vorig artikel hebben wij gewezen op de toenemende tuchteloosheid en de daaruit voortvloeiende verwildering der jeugd, maar tevens op de van Gods wege opgelegde verantwoordelijkheid der ouders. Wij zouden in dit artikel trachten U enkele practische wenken te geven, waarbij we echter nimmer uit het oog mogen ver liezen, dat wij geen licht van onszelven hebben en al menen wij iets heel goed te doen, het telkens weer nodig is om de bede te slaken: Heere, geef mij wijsheid! Inderdaad, ouders, er zijn verschillende factoren op te noemen, die van buiten uit een verkeerde invloed op onze kinderen hebben uitgeoefend (men denke aan de oorlogsdagen, een tijdperk, waarin ook door ons ouderen genoeg is gedaan of nagelaten, wat anders had gekund) of ook nu nog uitoefenen, wij Zijn echter van mening, dat in onze gezinnen door ver keerde opvoeding veel kwaads wordt gedaan Vergeet nooit, ouders, dat alles wat we in ons gezin doen opvoedt, of neerhaalt. Onze kinderen slaan ons scherper gade, dan wij ogenschijnlijk menen en maar al te spoedig ervaren wij het, dat wat wij menen, dat ze het niet gezien, niet verstaan of niet begrepen hebben, wel gezien, wel verstaan en wel begrepen is. Gij moogt, ouders, er U niet op beroepen, dat Uw kind in zonden ontvangen en geboren is, als ge door eigen slecht voorbeeld Uw kind een poosje later hetzelfde kwaad ziet doen of hoort zeggen, al is het dan misschien nog in imitatie-vorm. Wij ontzeggen U dan het recht U te be roepen op de verdorven aard des mensen, want dan zijt gij zelf de oo.zaak en zijt gij verantwoordelijk. Deze gedachte alleen reeds moge ons tot de uiterste voorzichtigheid aansporen in wat we zeggen en wat we doen. Het spreekwoord: „Goed voordoen, doet goed navolgen", moge niet altijd op gaan, maar er ligt ongetwijfeld een kern van waarheid in. Hebt U het zelf niet opgemerkt, dat reeds de baby in de wieg en zeker het kindje in de box een sterke imitatie-drift, (de neiging om ouderen na te doen) heeft. Het is, alsof de gaven en krachten van dat jonge kind op Uw voorbeeld wachten om zich te uiten. Zie maar eens, hce de kleine oogjes U aandachtig volgen bij elke be weging. Hoe trots is de moeder als haar voortdurend herhaald ta-ta-ta eindelijk door haar kind, al of niet verbasterd, wordt nagedaan. Hoe glundert de trotse vader als zijn kind hem voor 't eerst begroet mef pa-pa-pa. Dit nu is de goede zijde van Uw voorbeeld, maar spoedig ervaart ge ook het resultaat van Uw slechte voorbeeld. Menig ouder schrok, toen hij zijn jeugdig kind een vloek hoorde zeggen, maar was op dat ogenblik misschien vergeten, dat enige dagen tevoren vader toen hij boos was, of toen hij'met de hamer op zijn vingers sloeg ditzelfde uit zijn mond liet vallen Let op uw gesprekken aan tafel: Uitdruk kingen als rot vent en slecht wuuf horen in onze gezinnen niet thuis. Al komen we er misschien later nog wei eens op terug, nu reeds moeten wij er elkaar voor waarschuwen om nooit te lachen, als Uw kind toch zo iets „fraais Zegt. Neen, natuurlijk niet, zegt U, maar niet zelden gebeurt dit dan toch maar en dan tracht men zich te verweren door te zeggen: Neen, ik moest alleen maar lachen om de gebrekkige wijze waarop dat joch dat zei. Ouders, weest toch voorzichtig, Uw kleinste glitnlach, die U nog tracht weg te werken door zakdoek of door het bijten op Uw lip. zullen zich duur wreken. Het helpt U niet meer, al geeft U om Uw hou ding te redden, Uw kind een draai om de oren, hij heeft Uw „verkeerde" glimlach gezien. Trouwens, slaat ook niet te gauw klaar om Uw handen te gebruiken, vele ouders slaan, omdat ze hun kinderen niet meer met hun ogen kunnen straffen. Weest rustig en correct en laat Uw kind uit Uw °pn lezen, dat ze kwaad deden. En wanneer y merkt, dat Uw blik voldoende is om Uw kind van zijn kwaad te overtuigen, gebruikt dan niet een vloed van woorden, om hem er eens van langs te geven. Hoe dikwijls gebeurt het ook in onze gezinnen niet, dat er direct na een verkeerde daad der kinderen een salvo kletsen om de oren, gevolgd wordt door een stroom van woorden, waarin moeder of vader zichzelf vergeet en uit drukkingen gebruikt, die nimmer gebe zigd mogen worden en wat is dan nog dikwijls de uitwerking? Inplaats dat Uw kind het verkeerde van zijn daad inziet, ziet het in Uw onbeheerst heid, Uw zwakheid en U hebt het kind van U af geslagen. Dit mag nooit, niet alleen Uw beloningen maar ook Uw straffen brengen Uw kind nader tct U. Ik zie als resultaat v?n Uw onbeheerste straffen een kind, dat als het U nog niet haat, U zeker veracht en hoogstens Uw grote handen vreest. Daarnaast zie ik als resultaat va Uw rustige, correct opgelegde straf al is het „maar" door Uw bedroefde blik een kind, dat gevoelt, dat het verkeerd heeft gedaan en dat U straks naar U toetrekt als de broertjes en zusjes er niet bij zijn en v/aar U straks samen den Heere mee om vergeving van het bedreven kwaad vraagt. Terwijl we dit neerschrijven hebben vele vragen zich al weer aangediend, want U begrijpt, dat we nog heel wat rr.et elkaar te spreken hebben over het vraagstuk van beloningen en straffen, maar voor heden genoeg- Het is een bekend feit, dat bij de behande ling der begrooting voor het komende dienst jaar o.m. ook de leden van den Gemeente raad het recht hebben tot het houden van algemeene beschouwingen. Men is dan in de gelegenheid over allerlei zaken, tot de bevoegdheid van den Raad behoorende, het woord te voeren. Ook voor deze redevoering geldt, dat een raadslid niet gerechtelijk vervolgbaar is. voor hetgeen hij in de vergadering zegt. (Art. 50 Gemeentewet). De wetgever is er blijkbaar van uitgegaan dat alle raadsleden over voldoende fatsoen beschikken en een raadsvergadering niet zullen misbruiken om persoonlijke verhou dingen te demonstreeren. Tenslotte is het de taak van den Voorzitter de orde te handhaven en te waken, dat de discussie zakelijk blijft. De laatste raadsvergadering is weer eens een bewijs hoe het niet moet. De heer Kreeft van de Partij v. d. Arbeid had ernstige bezwaren tegen het beleid van den vorigen burgemeester. Dit is zijn goed recht. Dit houdt niet in, dat alle bezwaar in den Raad besproken mag worden. Inge volge art. 216 der Gemeentewet zijn B. en W. alleen verantwoording schuldig voor het bestuur van de huishouding der gemeente. De uitvoering van Rijkswetten en de hand having der orde behooren niet tot de bevoegdheid van den Raad. Met vele punten was de heer Kreeft buiten de orde. Erger lijker was nog, dat hij zich niet ontzag, per sonen die zich niet verdedigen konden, op minderwaardige en onzakelijke wijze in het geding te brengen. De beschuldiging van hielenlikkerij bij de ontvangst van den Commissaris der Koningin is wel een bewijs hoezeer de heer Kreeft gedreven werd door persoonlijke motieven. Zoo gaat het wanneer men het gezag der Overheidspersonen niet erkent. Dan glijdt men af en kan zelfs de fatsoensnormen niet meer in acht nemen. We erkennen den plicht der raadsleden tot het bepleiten der gemeentebelangen, voorzoover aan hen toevertrouwd. Personen zullen steeds van zaken onder scheiden moeten worden. Doet men dit niet, dan ontaarden onze publieke colleges in vergaderingen, waar een fatsoenlijk man voor past. De discussies zullen steeds zakelijk en principieel gehouden moeten worden en Deleedigingen verlagen hem die ze uit spreekt. De Voorzitter heeft ze daarom niet toe te laten en in dezen is de houding van den Raadsvoorzitter slap en af te keuren. Voorzitter en Raadsleden hebben den volksinvloed te verzekeren in het handhaven van de uitsluitend bij de Wet verleende bevoegdheden. Dan is er gelegenheid om op zakelijke wijze de belangen der gemeente te dienen. Zoo zien we dat alleen goede beginselen waarborg zijn voor de zuiverheid der democratie. De Burgenue:t;r vtn Middelharnis Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Januari 1947 geen kosten van geneeskundige behandeling en verpleging in een Ziekenhuis meer voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur zullen worden genomen van personen, die niet zijn opgenomen in een algemeen er kend Ziekenfonds, benevens in een zo danig fonds aangehouden verplegings - en aanvullend vetplegingsfonds (suppletie fonds). Het is dus zaak zich, zo zulks nog niet is geschied, terstond bij een algemeen erkend Ziekenfonds te doen inschrijven, wanneer men er rekening mee moet houden, te eniger tijd voor kosten van geneeskun dige behandeling of van verpleging in een ziekenhuis op het Armbestuur een beroep te moeten doen. Hierbij zij opgemerkt, dat verplicht verzekerden niet van rechtswege tevens opgenomen zijn in een suppletiefonds (aanvullend ziekenhuisverplegingsfonds) Zij dienen zich derhalve in een suppletie fonds te doen inschrijven. Personen, welke thans reeds ondersteund zijn en nog niet zijn opgenomen in een fonds en aanvullend verplegingsfonds, kunnen voor de kosten, welke hierop vallen en deze zelf niet kunnen dragen een schrif telijke aanvrage doen aan het Burgerlijk Armbestuur. Middelharnis, 15 Januari 1947. De Burgemeester, Voorzitter, D. RIJNDERS. MIDDELHARNIS. Door den kerkeraad der Nea. Herv. Gemeente is weer een beroep uitgebracht op Ds. Cuperus van Doornspijk. Bij de Ger. Gemeente is beroepen Ds. Dorresteijn van Opheusden. Bij gehouden verkiezing voor Ouder ling en Diaken bij de_Ger. Gemeente, zijn herkozen de heren M. v. d. Boom en T. Verhage. De leden der Groen van Prinsterer- school zullen a.s. Donderdag in ledenver gadering bijeen komen. Door één der leden zal behandeld worden het onderwerp „School en Huisgezp". Onze dorpsgenoot, dhr. A. van Groningen, slaagde te Rotterdam voor het practijk-diplcma Boekhouden. Naar wij vernemen zullen de patiënten die thans onder leiding van Zuster Baart in de Lighallen verpleegd worden, worden ondergebracht in het Burgerlijk Weeshuis. Door de Afd. Middelhamis-Sommels- dijk van het Nederl. Rode Kruis zijn een aantal pakketten verzonden naar de uit bovengenoemde gemeenten in Indië ge legerde militairen. Door de R.T.M. zijn uit het eiland aan het Havenhoofd per tram aangevoerd en in schepen verladen een hoeveelheid van 30 millioen kg. suikerbieten, bestemd voor de verschillende fabrieken. Van de lichting 1944, die thans moeten worden gekeurd, Zullen maar V» als gewoon dienstplichtige worden ingelijfd, terwijl hetqndere gedeelte als buitengewoon dienst plichtige worden aangewezen. SOMMELSDIJK. Vrijdagavond werden de ouders der schoolgaande kinderen van de School met den Bijbel in de gelegenheid gesteld het werk hunner kinderen te be zichtigen. Twee lokalen, welke voor de ontvangst der ouders in gereedheid waren gebracht, waren tot de laatste plaats bezet. De Voorzitter der School, dhr. Mol, opende deze samenkomst met het laten zingen van Ps. 32 1 en 3, waarna hij voorging in gebed. Na gelezen te hebben een gedeelte van Lucas 6, sprak hij naar aanleiding hiervan een kort openingswoord. Dan werd het woord gegeven aan den heer Schilperoord, het Hoofd der School, die van deze gelegenheid gebruik maakte den ouders op het hart te drukken toch vooral te zorgen dat hun kinderen op tijd op school zijn, daar dit zeer storend werkt op het les geven. Het onderwijzend personeel wil toch Zo gaarne het belang der kinderen, ook van uw kind. Helpt hen daarom, door i uw kinderen op tijd van huis te zenden. Daarna gaf de Voorzitter gelegenheid het werk der leerlingen te gaan bezichtigen en niet het onderwijzend personeel over hun kinderen te spreken, wat toch het eigenlijke doel was van deze avond. Contact tussen huisgezin en school, ouders en onderwijzers, tot welzijn der kinderen. Weer bijeen ge komen zijnde in de vergaderlokalen, werd koffie met koek gereserveerd, waarna de Voorzitter gelegenheid gaf tot het stellen van vragen. Dhr. Vis richtte zich tot het Hoofd der School met een drietal vragen, welke door dezen naar genoegen werden beantwoord. Ook wat de les handwerken betrof, 'daar er geen materiaal is om dit voldoende aan de meisjes te leren. Er werd overeengekomen over dit punt nader te spreken met de dames van deze les en de moeders der kinderen Dinsdag(heden)avond half acht, in de School. Nadat nog gezongen is Ps. 25 2 en 3, sluit het Hoofd der School deze samen komst met gebed. Wij hopen dat het bestuur meer zulke avonden zal organiseren, om de ouders te laten zien wat voor hun kinderen gedaan wordt, maar ook de taak welke deze zelf hebben, niet veronachtzamen, tot nut der kinderen, om die te vormen tot nuttige christelijke leden der maatschappij. De beslissing op het verzoek van de familie v. Eesteren tot het bouwen van een limonadtfabriek is wegens het nog niet ontvangen van bericht van het Districts hoofd der Arbeidsinspectie te Rotterdam, verdaagd tot 14 Februari 1947. DIRKSLAND. De heer A. de Valois, chef-banketbakker bij de Ccöp. „Volhar ding", behaalde op de landelijke coöpera tieve bakwedstrijd te Utrecht de le prijs van de 120 deelnemers. -r- Ds. P. v. d. Berg, welke beroepen was bij de Ned. Herv. Gemeente (le predikants plaats) heeft voor dit. beroep bedankt. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Ket& de H. Doop bediend worden. Dipsdag 21 en Woensdag 22 Januari a.s. hoopt de Gymnastiekvereen. „Olympia" onder leiding van den heer Verbiest van Sommelsdijk haar jaarlijkse uitvoering te geven. J.l. Woensdag hield de Nederlandse Vereniging E.H.B.O. (Afd. Dirksland) haar jaarvergadering in Café Vermeulen. De Voorzitter, dhr, N. Zoon, hield een kort openingswoord, waarin hij de Burge meester en het Ere-lid dhr. W. Robijn, welkom heette. Het speet hem dat Dr. Elvé, die de nieuwe cursisten thans opleidt, niet aanwezig kon zijn. De Secretaris leest de notulen en het jaarverslag voor, welke beiden werden goedgekeurd. De afdeling telt momenteel 2 Ere-leden, 17 gediplomeerde leden, 16 aspirantleden en 7 ongediplomeerde leden. Het financiële verslag gaf aan, dat er een saldo was van 1966,87. De giften van donateurs bedroegen 400,50, De gehouden klokken-actie bracht ruim 6000,op. Het contract voor de nieuwe klokken is thans getekend. Door den commissaris van materiaal werd medegedeeld, dat er 3 verbandposten in de gemeente gevestigd zijn, n.l. bij Mevr. v. Dongen-Robijn, Philipshoofdjesweg; dhr. J. v. d. Gijze, Wernerlaan en bij dhr. L. Witvliet, Burg. C. Zaaijerlaan. Deze posten zijn voorzien van alle verband en vervoer- materiaal. Bij de heren A. en J. Bakker, Kortewegje, is een post van Het Rode Kruis gevestigd en telefonisch bereikbaar. Boven dien hebben alle gediplomeerde leden een verbandtas. De Voorzitter deen mededeling over de stand van zaken van de Afd. Rode Kruis, waarbij vorig jaar de gehele Afd. E.H.B.O. zich had aangesloten. Tot op heden is echter nog steeds geen Bestuur gevormd, hoewel verschillende pogingen hiertoe gedaan zijn. De aftredende bestuursleden de heren G. C. Vreugdenhil, L. Haeck en J. Bakker werden herkozen. Het Bestuur werd thans als volgt samengesteld: N. Zoon, Voorz.; Mevr. W. v. Dongen-Robijn, Secretaresse; J. Bakker, Penningmeester en tevens de Commissaris van Materiaal; G. C. Vreug denhil en L. Haeck, leden. Voor de Rondvraag gaf zich niemand op. Hiermede was het officiële gedeelte afge lopen. Daarna werd een verloting gehouden,

Opbouw | 1946 | | pagina 1