tijr De kosten van de aankoop van ai kosten, zullen mie gedragen. Op een goede i palingen zal van O Voorde'nadere o' bestrijding, zoowel die van i vastgestelde loonen; 10 van de officieel geldende landbc tenziel zitting zullen hebben. als de te maken spuit- t meer door het Rijk worden taleving van de genoemde be- verheidswege evenals voorgaan- :ng toezicht worden gehouden, geinig en uitvoering der bestrij- schillende gebieden in te stellen dragen, waarin naast den Rijks- it en Ambtenaren van den Plan- Dienst ook andere personen KOFFIE EN THEE. Op 18 Januari zal een nieuwe bon voor 100 grant koffie worden aangewezen. Op 1 Februari wordt wederom een rantsoen van 50 gram thee beschik baar gesteld. Er is nu enkele malen met een tusschenperiode van vier weken resp. een rantsoen koffie en een rantsoen thee verstrekt. Daaruit de conclusie te trekken, dat de distributie van deze artikelen in dit tempo voortgezet zal worden, is voorbarig. Zooveel mogelijk wordt er naar gestreefd deze regelmaat te bereiken, maar voorshands zijn nog zoo afhankelijk van de grootte van den aanvoer van thee en vooral koffie, dat niet verder dan één of twee perioden vooruit kan worden gezien. materiaalprijzen. (Prijsvaststelling No. 5 H.O. 510). Vooi particulieren: 125 van de wettelijk vastgestelde loonen; 10 'J,0 van de officieel geldende materiaalprijzen. (Prijsvaststelling No. 6 H.O. 510). Electrotechnisch ambacht: 100 van de wettelijk vastgestelde loonen; 25 van de officieel gel dende materiaalprijzen. (Prijsvaststelling No 2. H.O. 510). Stucadoorsbedrijf: 75 van de vveetelijk vast gestelde loonen; 20 van de officieel geldend? materiaalprijzen. (Prijsvaststelling No. 3 H.O.510). Het Hoofd Streekbureau voornoemd, G. TERLUIN. SPAREN EN NOG EENS SPAREN I Maar niet ten koste van de voeding Spaarzaamheid is een der eigen schappen, die het Nederland- sche karakter sieren. Spaarzaam zijn is verstandig, taant ieder oogenblik kan het leven U voor onvoorziene uitgaven plaatsen. Sparen mag echter niet ten koste van de voeding gaan, dun zou de zuinigheid de wijsheid bedriegen. De Gruyter echter kan U in beide opzichten tege moet komen. Gebiedt de wijs heid U diens beter verzorgde waar boven andere te verkie zen, zoo maken de fabricage in eigen fabrieken, de verkoop in eigen winkels en de massale omzet het mogelijk, dat U een belangrijke korting verleend kan worden. De Gruyter geeft 10% korting: Voor tien gulden aan cassabons een gulden contant terug. De kwaliteit blijft gehandhaafd, toch kunt U sparen. 659 VAN REGIE NAAR AANGENOMEN WERK. Blijkens een circulaire van het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederop bouw van 28 December 1945, No. 36077 mogen met ingang van 1 Januari j.l. geen goedkeuringen worden verleend voor herbouw- en herstelwerk zaamheden, welke door den belanghebbende in regie worden opgedragen. Loopende regiecontrac ten mogen niet meer worden uitgebreid. Voorzoo ver dit juridisch mogelijk is, moeten deze uiterlijk op 1 Febrnari 1946 in contracten van aanneming zijn omgezet. Een uitzondering kan gemaakt worden voor het- herstel van monumenten, waarbij echter als eisch i God voor het politieke leven|stelt, worden gekend, gesteld moet worden, dat er een vast winstbedrag j Toegerust met die kennis kunnen wij als geharnas- INGEZONDEN. (Buiten verantwoording van de Redactie). EEN WOORD TOT DE JONGEREN „God heeft ons als belijders van Zijn Naam een roeping gegeven in de wereld en een roeping jegens het leven van ons volk; temidden van dat volk leven wij één met dat volk en wij hebben de taak om onze beginselen in het publieke leven zó toe te passen en te beleven, dat die beginselen klaar en duidelijk in ons belijdend leven openbaar worden en dat tegelijkertijd door ons optreden de volks eenheid en de groei van het volksleven wordt gediend." Uit: „Wij Calvinistennu". Bovenstaande woorden geven aan de geweld ge taak, die de Christen in de wereld heeft. Een geweldige taak, want ten eerste wordt uitgesproken dat wij de roeping hebben onze beginselen zo toe te passen in het publieke leven, dat deze klaar en duidelijk in ons belijdend leven openbaar worden en ten tweede wordt gezegd, dat door ons optreden de volkseenheid en de groei van het volksleven moet worden gediend. Een grote verantwoordelijkheid legt God hier mede op onze schouders. Een verantwoordelijkheid waarbij wij de kracht van Gods kracht niet kunnen missen. Een verantwoordelijkheid, die van ons vraagt, dat we ons goed voorbereiden. Vandaar dat de geestelijke leidslieden in de laats te eeuw de Christelijke jeugdorganisaties in het leven geroepen hebben. Dat zijn voorbereidings scholen, die meewerken de kennis aan de jeugd bij te brengen, die nodig is om hun roeping in het leven te vervullen. Daarom hebben wij onze jongelingsverenigingen en onze maatschappelijke jongeren organisaties. De eersten zijn meestal kerkelijk, want daar worden ook vraagstukken aangaande de kerk behandeld. De laatsten zijn interkerkelijk, daar gaat het niet over kerkelijke vraagstukken, maar over vraagstukken met be trekking tot het maatschappelijk leven. Gelukkig dat in het maatschappelijk leven de belijders van de Naam des Heeren eensgezind optrekken in de strijd om de toepassing der beginselen, die God in Zijn Woord geeft. De woorden, die wij hierboven aanhaalden, spreken over ons ganse leven. Daarom, de ver antwoordelijkheid waarover we spraken, geldt ook in het staatkundige leven. Ook op politiek gebied mag de Christen zich niet onttrekken aan de roe ping Gods, n.l. Zijn Naam te belijden, de normen, die Hij in Zijn Woord stelt, te doen gelden. In deze verwarrende tijd stelt dit hoge eisen. Meer dan ooit worden er beginselen gepropageerd, onder de leuze van eenheid, die, als ze ingang vonden, verwatering van het Christendom tot gevolg zouden hebben. Daartegen past maar een verweer. Daartegen over moet gesteld worden Gods Woord. Noodzakelijk is het dan echter, dat de eisen die een aantal ingezetenen een gratis pakket texriel- waren uit te reiken en zal tevens bemiddeling verlenen voor de distributie van een aantal goede ren, afkomstig van de Noodhulp, welke goederen evenwel betaald moeten worden. Het le Paedagogisch Congres zal op 8 en 9 Februari in de R.H.B.S. worden gehouden. De inspecteur van het L.O. in de inspectie Brielle, de heer S. Brandsma, die het onderwijs niet pensioen gaat verlaten, hoopt op 8 Februari in de zaal van hotel Meijer afscheid te nemen van dit deel van zijn inspectie. Teneinde meerdere bekendheid te geven aan het werk van het Nederlands Bijbelgenoot schap zal a.s. Maandag een uiteenzetting worden gegeven van doel en wezen dezer vereniging aan de leerlingen van de hoogste klassen der L. Scholen. A.s. Zondag, des voorm. 10, 's nam. 2.30 en 's av. 6.30 uur, hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan den heer C. Hegeman, Theol. Stu dent te Rotterdam. Burgerlijke Stand: Geboorten: Cornelia, d. v. H. Louwerse en E. P. de Visser. Overleden: Dirk van Baaien, 91 j., weduwn. van Maria Kanaar; Leendert Osseweijer, 69 j., echt genoot van C. M. Oudzegel; Jan de Koning, 68 j., echtgenoot van Maria Wijnhoff; Jan Schipper, 72 j., echtgenoot van Maria Robër; Krijntje den Baars, 73 j., weduwe van G. T. H. van Loon; Pietcrtje Westpkite, 64 j. Gehuwd: Klaas Mulder 28 j. en Wilhelmina Peeman 28 j.; Leendert Bakker 27 j. en Maria Geluk 23 j.; Johannes Dubbeld en Francina Driesse 25 j.; Hendrik Lijsen 36 j. en Ada van Oudgaarden 27 j, Dan komt Dr. van Mook - eri we krijgen dan het kiekeboe-spelletje. De deur is open, dan is deze dicht, op een kier, bijna dicht, weer open, nog open, enfin, niemand begrijpt er iets van. De regeering gaat naar Londen, in de 2de kanier een vage mededeeling, we hooren van plundering, doodslag, pogingen tot moord, beschietingen en meer gewelddaden, en steeds is die deur op een kier. Spreker kan er niet mee accoord gaan, er zijn nationalisten en extremisten, die laatsten zijn het het vooral die veelal met de Jappen hebben samen gewerkt en veel kwaad hebben gedaan. Spreker deelt mede, dat een regeeringsverklaring nadere inlichtingen zou geven, maar hij is zeer bezorgd over de politieke toekomst van het Indisch deel van het Koninkrijk. Dan volgt - en dit is wel heel belangrijk - een korte bespreking van de programpunten. Goede samenwerking tusschen werknemers en werkgevers, voor de rust in het bedrijfsleven; spreker juicht de Stichting van den Arbeid toe. Hij herinnert eraan, dat tot nu toe de begaafde volksjongen na zijn schooltijd naar de fabriek ging of op het land. Dit moet anders worden, ieder, die begaafd is, moet de gelegenheid krijgen zijn capa citeiten tot ontwikkeling te brengen. De stelregel dat de begaafde er toch wel komt, is lang niet altijd juist, alleen het enorme doorzettingsvermo gen kan helpen. Daardoor komen te veel talenten niet tot ontwikkeling, tot schade van de gemeen schap. Vandaar dat het schoolgeld, en de gelden voor examens, colleges enz. naar financiëele draag kracht moeten komen van een ieder. Ook de scho- Johannes Dubbeld en Francina len zullen moeten worden vernieuwd. Den leer lingen zal het begrip moeten worden bijgebracht, dat zij voor de gemeenschap worden groot gebracht Bestrijding van de werkeloosheid: is er weinig werk, dan verkorting van de arbeidsdag. Loon moet zoodanig zijn, dat de mensch een behoorlijk bestaan heeft, ook voor den ouden dag. Het binnen korten tijd verschijnend program Zal hieromtrent duidelijke aanwijzingen geven. Tenslotte spreekt de heer Korthals nog over Rusland, waar idealisme en imperialisme de leiding gaan geven en hun stempel drukken op de buiten- landsche politiek. Met een hartstochtelijk uitgesproken oproep aan de jongeren, trouw te blijven aan de beginselen voor hun Vrijheid, voor hun overtuiging, sluit de spreker zijn warm-toegejuichte rede. Na de pauze werd er gelegenheid gegeven voor het stellen van vragen. Vooreerst werd er een vraag gesteld over de geldsaneering. Spreker vindt de saneering prach tig, het'zou verreweg de beste saneering zijn, die er is geweest, maar als de geldvermorserij zoo doorgaat, dan zijn binnen twee jaar weer de finan ciëele voordeelen weg. Wanneer we nagaan, dat het tweede halfjaar 1944 een tekort heeft van 1800 millioen gulden, dus ettelijke keeren meer dan VEILINGBERICHTEN. Telersprijzen met ingang van Dinsdag 15 Jan. '46. Groenten: Andijvie (glas) f 30; Boerenkool f 9; Kroten f 3,70-7,50; Roode kool f 11,50; Sa- voye kool (geel en groen) f 11,50; Witte kool f 7,90; Peen zonder lof f 5,20-7,90; Prei f 10 - f 14; Schorseneeren f 16-24; Spruitkool f 28; Uieu f 7,50-12,50; Witlof f 40; Ramenas f 4,50; Knol rapen f 5; Veldsla f 36; Bosselderij (glas) f 8,50; Fruit: Appelen f 20-78; Valappelen f 5-15. Alles per 100 Kg. Knolselderij f 3,20-12,50 per 100 st. Verslag van de bijeenkomst van de Liberale Staatspartij en de rede van Drs. H. A. Korthals, lid van de Tweede Kamer, op Maandagavond, 14 Januari 1946, in Hotel Meijer. Om kwart voor acht opent de afdeelingsvoor- zitter, de heer Dr. v. d. Ende, de bijeenkomst, spreekt er zijn vreugde over uit, dat er groote belangstelling is, heet den spreker en Mevr. Kort hals hartelijk welkom, en deelt den aanwezigen mede, dat de contributie van de afd. dit jaar min. het contract wordt opgenomen. Controle op de aannemingsbedragen voor herbouw- en herstelwerkzaamheden, welker, kosten meer bedragen dan 500, Ingevolge een circulaire van het College van Algemeene Commissarissen voor den Wederop bouw van 28 December 1945 No. 36077 mag na 1 Januari j.l. geen goedkeuring voor herbouw of herstel worden verleend, alvorens een schade- rapport N.S.R. is opgemaakt en het inschrijvings bedrag voldoende in overeenstemming is met de in het rapport getaxeerde herstelkosten. Het inschrijvingsbedrag moet op formulier AGM 178 in de daarvoor beschikbare ruimte ver meid worden. Voorts moet een omschrijving van het te verrichten werk worden medegezonden. Indien het werk mede het aanbrengen van nood voorzieningen omvat, moet met het oog op de financieele afrekening, afzonderlijk worden ver meld, welk gedeelte van het inschrijvingsbedrag hierop betrekking heeft. Indien het inschrijvingsbedrag meer dan 10 naar boven van de getaxeerde herstelkosten af wijkt, wordt den aannemer om specificatie van zijn inschrijving gevraagd. Kan de aannemer dit bedrag niet voldoende motiveeren en is hij niet genegen het te herzien, dan wordt het werk niet goedgekeurd. Den belanghebbende wordt dan aangeraden een anderen aannemer te kiezen. Bij het opmaken van de kostenbegrooting moet de aannemer uitgaan van de officieele plaatselijke loonen, vastgesteld voor de gemeente, waar het werk verricht zal worden. Alle kosten, verband houdende met het inschakelen van vreemde arbei ders, worden afzonderlijk gedeclareerd bij het Streekbureau. Voorts mag de aannemer ten hoogste de percentages in rekening brengen, waarnaar hieronder wordt verwezen. 0. In geval van herstelkosten beneden f 500, het Prijsvoorschrift 1943 calculatie klantenwerk bouwbedrijven of het Prijsvoorschrift 1943 calcu latie kleine aannemingen; de toegestane percen tages voor het schildersbedrijf, centrale verwar- mingsbedrijf, electrotechnische ambachten en het stucadoorbedrijf. b In geval van herstelkosten tusschen f 500,- en f 3.000,het Prijsvoorschrift 1943 calculatie kleine aannemingen; de toegestane percentages voor het schildersbedrijf, centrale verwarmings- bedrijf, electro-technische ambachten en het stucadoorsbedrijf. c. In geval van herstel of herbouw boven f 3.000,42 over de wettelijk vastgestelde loonen; 10 over de officieel geldénde prijzen voor oude en nieuwe materialen, franco werk; 8 bij onderaanneming. In het kort komt hetgeen in de Prijsvoorschriften 1943 voor klantenwerk en kleine aannemingen gezegd wordt, hierop neer, dat in rekening ge bracht mogen worden: 1. 56 over de wettelijk vastgestelde loonen; 2. 20 over de officieel geldende prijzen voor oude en nieuwe materialen, franco werk; 3. 8 .bij onderaanneming; 4. In geval van kleine aanneming voor risico en onvoorziene kosten 5 De toegestane percentages voor klantenwerk en kleine aannemingen tot3.000,zijn: Schildersbedrijf: 63 van de wettelijk vast gestelde loonen; 50 van de officieel geldende materiaalprijzen. (Prijsbeschikking 1945, Staats courant No. 7 van 8 Juni 1945). Centrale Verwarmingsbedrijf: Uitsluitend voor te strijders voor Zijn Naam de politieke strijd voeren. Een strijd die wij in de grootst mogelijke eenheid moeten voeren. Een eenheid met hand having van beginselen en niet met opzij zetten van beginselen, zoals vele eenheidsstrevers onzer dagen dat willen. Om te komen tot grondige, gedegen kennis van de eisen des Heeren voor het politieke leven, van de politieke vraagstukken van deze tijd in de breedst mogelijke zin, wil een comité, dat bestaat uit verschillende kerkelijke richtingen, pogingen aanwenden tot het vormen van een studieclub voor jongeren. Een club dus, die beginselen be studeert, welke voor het staatkundige leven van toepassing zijn. Een club ook, die dit wil doen in de grootst mogelijke eenheid, uitgaande van de souvereiniteit Gods en de onfeilbaarheid van Zijn Woord in de overtuiging dat dat Woord normatief is voor het ganse leven, dus ook voor het politieke. Om tot oprichting van deze studieclub te ge raken, heeft het comité een vergadering belegd op Maandag 28 Januari a.s., welke wordt gehouden in de Groen van Prinsterer School te Middelharnis. Daar zal besproken worden op welke wijze het best een dergelijke studieclub kan werken, hoe wij de grootst mogelijke eenheid, met handhaving van onze beginselen kunnen verkrijgen, of wij bij die studie van een bepaald politiek beginselpro gram moeten uitgaan. Ook of de mogelijkheid be staat op andere plaatsen clubs op te richten. De heren J. Vroegindeweij, voorzitter Herv. A.-R. Kiesvereniging en N. v. d. Brugge, voorzit ter A.-R. Kiesvereniging, te Middelharnis, zullen een kort opwekkingswoord spreken. Alle jongeren op ons eiland van 18 tot 35 jaar zijn van harte welkom. Houdt deze avond vrij We hopen de vergadering om 6,45 uur te be ginnen en 9 uur te beëindigen, zodat men met tram of bus op tijd aanwezig kan zijn en weer op tijd kan vertrekken. HET COMITÉ. 3,bedraagt, waarvan 1,50 aan het kring- de geheele begrooting van voor den oorlog, dan AANMELDINGSBUREAU OORLOGS VRIJWILLIGERS MIDDELHARNIS. „Aanmi lding Oorlogsvrijwilligers is heropend, doch slechts voor hen, die een verbandacte willen sluiten voor Indië (L.I.B. en E.M.) of voor de Gezagstroepen. Minimum leeftijd: geboren in 1928. Maximum leeftijd: geboren in 1910. Ge gadigden moeten aan de eisen van het Genees kundig onderzoek, aan die van Politieke en Eco nomische betrouwbaarheid, enz. voldoen. Nadere inlichtingen worden op bovengenoemd Bureau verstrekt." Het Hoofd C.V.B. voor dezen Het Hoofd A.O. Middelharnis, De Majoor, A. FOPMA. PLAATSELIJK NIEUWS. MIDDELHARNIS. Ds. L. Blok, Ned. Herv. Predikant alhier, heeft voor het beroep naar IJssel- muiden bedankt. Onze oud-dorpsgenoot, de heer J. de Ko ning, wachtmeester der Kon. Nederl. Marechaus see, die gedurende de oorlog in Engeland verblijf hield, is thans ingedeeld bij de Nationale Veilig heidspolitie met standplaats 's Gravenhage. Ds. H. Visser, Chr. GereL Predikant, alhier, hoopt Zondag 27 Januari afscheid te preken Rijksgebouwen dienst: 120 van de wettelijk Het PI.A.R.K.-comité hoopt deze week aan bestuur moet worden afgedragen, maar waarvoor ook de leden het Liberale Weekblad zullen ont vangen. Verder hoopt de Voorzitter, dat er zal kunnen worden overgegaan tot het oprichten van een vereeniging van Jong-Liberalen, waarvan de maximum leeftijd 35 jaar is. Daarna geeft hij het woord aan den Heer Korthals. Het is voor spreker een groot genoegen, weer te kunnen spreken in het openbaar, om van ge dachten te kunnen wisselen over het Staatsbestuur en het Staatsbestel. Want dit zijn juist de meest essentiëele waarden van onze democratie. Spreker gaat de tekortkomingen na van vóór 1940, fouten, die gemaakt zijn, en waarvan we nu leering moeten trekken. Een feit was, dat men in Nederland nooit heeft kunnen komen tot het vormen van enkele groote partijen, hoewel men ook weer niet mag zeggen dat er 52 partijtjes waren. Wel waren er 52 lijsten, maar vele lijsten waren van een kleine groep, die slechts een zeker belang voorstonden. Men kan zoo'n groep geen politieke partij noemen. Er werd te weinig gezocht naar een oplossing van de verschillen, men ging dadelijk over tot isolement. De partijen, die tezamen de regeering vormden, waren het onderling niet eens over be langrijke landsbelangen, b.v. de werkeloosheids- bestrijding en de belangen van het leger. Er was een algemeen tekort aan opofferings gezindheid, wat zich vooral uitte in de slechte bewapening, waarmee onze soldaten in Mei 1940 waren uitgerust. Wij allen dragen hiervoor de schuld, wij hadden ons 't groote gevaar niet ge realiseerd. En dan was nog een zeer groote fout, dat de mannen, die krachtens hun ervaring en hun ver stand de capaciteiten bezaten op politiek leiding te geven, zich heel dikwijls buiten de politiek stelden. De bezetting heeft ons o.a. geleerd hoe groot de waarde van onze vrijheid is. Na de be vrijding heeft men overwogen of misschien de illegaliteit, waarin zich het best de geestelijke weerstand, van den Nederlander afspiegelt, ge schikt was om het land te regeeren, maar in de illegaliteit werkten zooveel verschillende politieke partijen mee, die het in allerlei landsbelangen onderling zóó oneens waren, dat dit niet mogelijk was. Spreker herdenkt dankbaar Prof. B. M. Tel- ders en hen die gevallen zijn uit den kring, die met hem samenwerkte om een nieuw leven van de Liberale beginselen voor te bereiden. In de eerste plaats moet voorkomen worden de versplintering in partijen van ons volk en zal een beter begrip moeten zijn tusschen werkgevers en werknemers. Spreker verheugt er zich over, dat de Nederlandsche Volksbeweging zich uitgespro ken heeft. Met veel kunnen de Liberalen accoord gaan, met een vernieuwing, met een betere op bouw, maar het groote verschil is wel de socialisa tie. De nieuw gestichte partij van den Arbeid is volgens spreker een vernieuwde S.D.A.P., maar de Liberalen wenschen meer vrijheid op econo misch gebied. Wel zal de Overheid regelend en corrigerend moeten optreden, maar voor een alge- heele socialisatie voelt de Liberale Staatspartij niets. Vrijheid op economisch gebied blijft het uitgangspunt. Want als alles gesocialiseerd wordt, krijgen we een ambtenarenstaat en dit verstikt het economisch leven. Spreker geeft voorbeelden van te veel ambtenarij. Spreker betreurt het in hooge mate, dat het parlement zoo laat is ingeschakeld. Hij gaat nog even de ontwikkeling na, herinnert aan de lijdens geschiedenis en de aanvulling van nieuwe leden voor de opengevallen plaatsen. Spreker oefent critiek uit op de regeering, die niet voldoende krachtig optreedt tegen allerlei uitwassen, zooals 't smijten met geld op sommige bureau's. Ook bij 't M.G. komen ongewenschte toestanden voor. Wij begrijpen overigens de enorme moeilijk heden, waarmee de regeering heeft te kampen en daarom moeten toch de Liberalen de regeering zooveel mogelijk steunen. Sprekend over Indië gaat hij de ontwikkeling na, vanaf de capitulatie van Duitschland en daarna via een atoom-bom die van Japan. Het was heel goed bekend, dat er ook in Indië een geestelijke vooruitgang was, en de zeer bekende rede van H.M. de Koningin van December 1942 getuigde van het inzicht, dat er rekening werd gehouden met de geestelijke opbloei van Indië. Maar voor spreker is de houding der regeering niet duidelijk. Soekarno heulde met de Jappen en daarom werd er niet met hem onderhandeld. Maar Sjarir werd door Soekarno aangesteld en met hem werd wel contact gemaakt. wordt het duidelijk, dat er ernstige bezorgdheid is. Het feit, dat er nog geen begrooting is ingediend is een groote tekortkoming, als heeft spreker waardeering voor het werk van Minister Liefrink. De deblokkeering van de gelden van de land bouwers, vooral van hen, die in het geïnundeerde gebied wonen, is noodzakelijk, spreker is er van overtuigd en zal er zijn aandacht aan wijden. Eenige sociale en politieke vraagstukken worden nog eens nader belicht, en dan tot slot, nog eens de vraag vanuit de vergadering: Indië. Er heerscht ernstige bezorgdheid over dit ge biedsdeel, spreker en vergadering zijn het er volkomen over eens, dat de geheimzinnige wijze, waarop dit werd behandeld, niet in overeenstem ming is met de beginselen. Hij hoopt, dat de regeering aan de Tweede Kamer een volledig verslag zou uitbrengen, zoodat een ieder weet, wat er is geschiedt en wat wij van de toekomst kunnen verwachten. Dan sluit de Voorzitter met een hartelijk woord van dank aan den spreker, de goed bezochte ver gadering. We merkten op, dat er veel meer van buiten Middelharnis en Sommelsdijk waren dan uit deze twee gemeenten. M. B. Wij herinneren aan de openbare vergadering van de Hulpcentrale Goeree en Overflakkee van de A.R. Partij op Zaterdag 26 Januari. De ver gadering vangt aan om vier uur en wordt gehou den in de Geref. Kerk. Spreken zullen: Mr. J. A. de Wilde, Oud minister, van Binnenlandsche Zaken en Financiën, over „Politieke Rondblik" en Ds. C, van der Wal, Ned. Hervormd predikant te Dirksland het slot woord. Meer dan ooit is er behoefte aan juiste voorlichting. Mr, de Wilde is zeker een man, die met kennis van zaken de lijnen kan aangeven. Sterken we elkander voor de belangrijke ver kiezingen die komen. SOMMELSDIJK. Voor de Afd. Middelhar- nis-Sommelsdijk van het Ned. Bijbel Genootschap hoopt D.V. Maandag 22 Januari des avonds 1 uur in de Ned. Herv. Kerk van Sommelsdijk te spreken de Heer Coumou van Zeist, adjunct secretaris van het N.B.G. over het onderwerp: Het grote offensief. Deze bijeenkomst is, evenals het N.B.G. zelf, interkerkelijk. Wij wekken allen, van welke kerk hij ook zij, op, deze hoogst belang rijke avond bij te wonen. Ook belangstellenden uit Dirksland en Herkingen zijn hartelijk welkom, daar deze gementen onder onze Afdeling ressor teren. De plaatsen in de Kerk zijn vrij! Het Bestuurder Afd. Donderdag 24 Jan., 's avonds 7 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk een Herdenkingssamenkomst worden gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Ned. Herv. J.V. Behalve Ds. H. S. J. Kalff van Rotterdam, die hoopt te spreken over: „En nuvooruit", zal Ds. v. Asch, Eere-Voorz. der vereeniging, de openingsrede uitspreken en Ds. Anker van Herkingen het slotwoord. Boven dien zingt het Melissants' Kerkkoor enkele liede ren. Ongetwijfeld zal er, gezien dit programma, voor dezen avond veel belangstelling bestaan. De zitplaatsen zijn, behoudens een klein gedeelte, vrij. DIRKSLAND. Ongeval met dodelijke afloopt Donderdagmiddag, 10 Januari, is dhr. J. Ardon, alhier, het slachtoffer geworden van een noodlottig ongeval. Bij het verkeerd uitstappen uit een electr. tram, in Den Haag, terwijl deze nog niet geheel stilstond, kwam hij zo ongelukkig te vallen, dat de baanschuiver van de volgwagcn hem aan het hoofd trof, waardoor hij op slag werd gedood. De Ver. voor E.H.B.O., aid. Dirksland, is nog steeds actief. Hoewel door het einde van de oorlog, het ledental wat verminderde, zijn de leden nog steeds bezig hun E.H.B.O.-kennis qualitief en quantitief te verbeteren. Een tegenslag was het oproepen van den dienst vim hun docent Dr. P. den Duin, terwijl juist hel her-examen in zicht kwam. Dr. Jessurin kwam tijdelijk in zijn plaats zodat Zaterdag 12Januari toch het examen afge nomen kon worden in het Ziekenhuis „Bethesda", alhier. Examinator Dr. Jessurin. Alle leden slaag den, t.w. de dames: W. J. A. Kardux; M. de Gast; W. E. van Dongen-Robijn; G. Spek; J. Zoon en M. Ardon. De heren: A. Bakker; J. Bakker; L. Hacck; J. L. de Lignie; A. A. Jansen; L. Witvliet; G. C. Vreugdenhil; J. v. d. Gijze; J. Hogchcm; W. v. Lenten en L. Dijkgraaf, terwijl mej. M. Roodzant en den heer N. Zoon zonder meer ver lenging van hun diploma verwierven, daar zij reeds 3 maal examen afgelegd hadden. Aan de ouders!! In deze tijd van verwor ding en morele achteruitgang, vooral van onze jeugd, is in ons dorp ontstaan de Herv. Jeugdraad, die samen met U uw kinderen wil leiden. Wekt uw kinderen op zich bij de verschillende clubs en vergaderingen aan te sluiten. Niet op straat wordt het karakter ten goede gevormd. Laat hen de gelegenheid aangrijpen, in de goede omgeving zich te vormen, het is ook uw belang. MELISSANT. Zondagmorgen werden in de Ned. Herv. Kerk, alhier, de heren J. Roodzant en C. Grootenboer, resp. als ouderling en diaken in hun ambt bevestigd. Donderdag 6 Januari bezocht de Knapenver. „Sarnuël" de Jeugdsamenkomst te Goedereede. De spreker van de avond, Ds Holst, sprak over het onderwerp: „Heeft de oude kerk ons nog iets te zeggen?" Voorwaar een onderwerp, dat zich in belangstelling der aanwezigen mocht verheugen. Het was echter jammer dat er zo weinig rekening gehouden was met de tramtijden. Het Bestuur van het Kerkkoor vestigt uw aandacht op het volgende: Tot Kerstmis konden in verband met de Kerstwijdingsavond geen nieuwe leden aangenomen worden. Inmiddels is deze termijn verstreken en bestaat er weer gelegen heid lid te worden. De tijd van aanmelden loopt tot 2 weken na het verschijnen van dit bericht. Dinsdagavond was het Mannenkoor „Ons Koor"van Sommelsdijk de gast van„ConAmori._" alhier. „Ons Koor" heeft ons een genotvolle avond bezorgd. Vol en schoon waren dé stemmen die de gehele zaal vulden. De solist, dhr. de Gans, was uitmuntend. De leiding en bezieling die uitging van den heer Zoon, heeft diepen indruk achter gelaten en met gerust hart kunnen we zeggen Ons Koor met zijn Internationaal programma heeft ons het beste geboden op dit gebied, dezen winter dank er voor. „Het gouden kalf" een Vrolijk spel, heeft menig gulden lach op doen klinken. Het kantoor der B. L. B. zal alleen des Donderdags geopend zijn en wel van 9 tot 12 en van 2 tot benevens van 6 tot 8 uur. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde M.V.V. I een uitwedstrijd tegen „Prins Bernhard I" uit Ouddorp. Onze dorpsgenoten wonnen met 43. M.V.V. II speelde tegen G.S.V. II te Goedereede en verloor met 41. STELLENDAM. Met ingang van 15 Januari 1946 is dhr. J. Boerma, wachtmeester der Koninkl. Marechaussee, alhier, overgeplaatst naar Vianen. Na een afwezigheid van 4 jaren is verleden week de baggermolen in de haven gearriveerd, teneinde de haven ook weer met eb bevaarbaar te maken, aangezien de haven bij eb niet binnen te varen was, door het slechte onderhoud geduren de de bezettingsjaren, dit is dus weer een teeken van vooruitgang. Burgerlijke Stand over de maand December 1945. Geboren: Huibertje, d. v. W. van Rossum en A. Hameeteman. Gehuwd: J. Brinkman, 26 j., visscher, en J. v. d. Ree, 25 j., zonder beroep; H. Brinkman, 24 j., visscher, en L. Wandemaker, 20 j. zonder beroep; W. M. Kreeft, 27 j., landbouwer, en P. Klink, 23 j., zonder beroep, allen wonende alhier. Overleden: Hendrik van Soest, 84 j., ongeh.; Pieter Cornelis Missel, 79 j., ongeh.; Johanna de Keijzer, 68 j., echtg. van Johannes van Dam. Bevolkingsstatistiek 1945: Aantal inwoners per 1 Januari 1945: 2074 t.w. 1077 mannelijke perso nen en 997 vrouwelijke personen, vermeerdering door ingekomen 80, aantal geboorten 38. Vermin dering door overlijden 26, vertrokken 186. Aantal inwoners per 1 Januari 1946: 1980 t.w. 1031 mannelijke personen en 949 vrouwelijke personen. Aantal huweijken in 1945 voltrokken 8, terwijl 1 echtscheiding werd ingeschreven. GOEDEREEDE. Dinsdag 8 Januari j.l. her dacht de Zondagsschoolvereeniging „Goedereede" haar 25-jarig bestaan, door een aparte dienst te houden in de kerk, die, hoewel niet verwarmd, toch tamelijk goed bezet was. Het geheel srond onder leiding van Ds. Ewoldt, die, na met gebed te hebben geopend en een psalmvers te laten zin gen, een bespreking hield over het „Zondagsschool werk in het licht der Heilige Schrift", er op wijzende dat de ouders verplicht zijn hun kinderen in Gods Woord te onderwijzen, te doen en te helpen onderwijzen. Daarna sprak dhr. Snijders, voorzitter der vereeniging over het werk in de afgeloopen 25 jaar verricht en gedenkende het vele wat den heer F. den Eerzamen voor de vereen, heeft gedaan, maar dit helaas wegens krankheid en vergevorderden leeftijd heeft moeten neerleggen en tevens de ouders opwekte om hun kinderen naar de Zondagsschool te sturen, daar nog heel wat kinderen dit Zondagsschoolonderwijs kunnen volgen. Toen volgden enkele liederen welke ge zongen werden door een dertig-tal oud-leerlingen, met orgelbegeleiding van den organist K. Ihrman en in 't bijzonder zij hierbij vermeld de solo-zang van Mej. Soeteman. Daarna werd gelegenheid geboden gelukwenschen aan te bieden door zuster verenigingen, waai van gebruik werd gemaakt door de Zondagsschoolbesturen van Middelharnis, Dirksland en iVlelissant, ook was een schriftelijke felicitatie ingekomen van Sommelsdijk en een van Ds. F. de Gidts, welke de vereen, heeft helpen oprichten. Dhr. Ri dert, bestuurslid vanaf de op richting, heeft daarna nog enkele woorden ge sproken en toen sloot Ds. Ewoldt deze bijeenkomst met dankgebed. Woensdag 9 Januari is een vergadering ge houden om te komen tot her-oprichting van „Goereesch Gemengd Koor", welke vanwege de bezetting voor enkele jaren was ontbonden. Dit is een waar succes geworden, want niet minder dan ruim 70 leden hebben zich weer opgegeven. Het bestuur is als volgt samengesteld: L. Kleijn, voorzitter; J. Tanis Kz.,2e voozntter; Jac. Orgens, secretaris; H. J. van Heest, penningmeester en H. Bruggeman, bibliothecaris. Dat Goereesch Ge mengd Koor weer in zijn oude glorie moge her rijzen, daar zij voor den oorlog vele lauweren hebben geoogst. De Muziekvereen. „Apollo" hoopt een uit voering te geven in haar nieuwe repetitielokaal op Vrijdag 25 Januari e.k. voor donateurs en kunst lievende leden en Zaterdag 26 Januari d.a.v. voor het publiek. JONG HERVORMD FLAKKEE BIJEEN Donderdag 10 Januari j.l. werd te Goeree de tweede Herv. Jeugdsamenkomst gehouden. Ondanks de bijzonder lastige reisgelegenheid hadden toch velen van ons eiland zich de moeite getroost deze samenkomst bij te wonen. De kerk was dan ook goed gevuld. De vergadering werd geopend met het gemeen schappelijk zingen van Ps. 145 I. Ds. Anker ging voor in gebed, waarna hij enkele verzen uit Matth. 4 voorlas. In zijn openingswoord wees Ds. Anker op de aantrekkelijke kracht, welke Satan op ons kan uitoefenen. Evenals Jezus het aanbod ontving de gehele wereld te bezitten, indien Hij slechts een maal wilde knielen, komt Satan dagelijks met aan lokkelijke aanbiedingen, die we zullen ontvangen, indien wc ons maar door hem laten leiden. Jeugd van Flakkee tracht met Christus deze verleidingen te weerstaan. Ds. Anker las daarna Art. 27 der Ned. Geloofsbelijdenis. Na gemeenschappelijke zang sprak Ds. P. Holst over: „Heeft de oude Kerk ons nog iets te zeggen". In de oorlogsjaren hebben we, aldus spreker, eeu belangrijke periode in de wereldgeschiedem: beleefd. Die is aan ons niet ongemerkt voorbij eeeaan. De kerk verheugde zich in die jaren van Tiende in grotere belangstelling dan in de jarei v(*£ de oorlog. De nood leerde b.dden. De man n U1 Duitsland en de vrouwen thuis, bang voor honeer en dood. Zij kwamen weer naar de kerk. GelukkigHelaas echter voor korte duur. Met de de kwamen er krachten, die vooral de jeugd i losbraken van de kerk. Vijf jaren lang waren we aan handen en voeti-n gebonden, zonder enige ontspanning. We hebben geleefd met de hoop in ons hart: „Als die oorlog maar afgelopen is" Dan. zullen we onze schade inhalen. Dit ver langen is nu bij velen tot bandeloosheid geworden. En ook zij, die binnen de perken der betamelijkheid blijven, verlangen naar iets anders, wensen ver andering in allerlei opzicht. Een jeugd met idealen heeft toekomst. Toont echter vastheid van karak ter gaat een rechte weg, neemt een vaste koers. Heeft nu die oude kerk in deze nieuwe tijd nog reden van bestaan? Indien we naar de zichtbare kerk zien, naar het gebouw, naar de mensen die haar bezoeken, dan kunnen we misschien veel kritiek uitoefenen. De Kerk (van Art. 27) blijft steeds dezelfde, die oude Kerk brengt echter steeds iets nieuws, zij krijgt door het Licht van Christus een nieuwe glans. Die Kerk zegt tot ons: „Je behoort bij ons, je bent een deel van ons". Christus staat daar en roept U toe: „Komt". Zult gij dan afkeren? Neen, meldt U aan bij de stoottroepen van Koning Christus. Dan zult gij zijn: „Veilig in Jezus armen". Zuster Zevenhuyzen zong daarna enige verzen begeleid door Zuster v. d. Hel, die het orgel bespeelde. Ds. Holst beantwoorde daarna enkele vragen, die hem betreffende het onderwerp gesteld waren. Deze samenkomst werd besloten met gemeen schappelijke zang, waarna Ds. Ewoldt voorging in dankgebed. OUDDORP. Wegens vertrek van Dr. v. d. Borgh naar elders is tot gemeente-arts benoemd Dr. Ruizeveld, alhier. Dezer dagen herdacht onze vroegere dorps genoot, Krijn Meijer, zijn 25-jarig jubileum bij dt Rctterdamsche politie. We wenschen hem nog vele jaren toe. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat bij Kom Tanis Tz. een witte rat is gevangen. Een oud spreekwoord zegt, dat er dan veel andere ratten zijn. Dhr. van Zar School, alhier, die die benoeming a Jb. Bosland, had het ongeluk zo> te krijgen, en zich hij direct naar he worden. Kerknieuws des voorm. 10 uur NIEUWE TON noot, dhr. W. C. secretarie te Spijkei Gemeenter/inancié Burgerlijke Si Geboren: Bastiaan, Maatje Maria T Hoogstraate en Pi Adri, z. v. Pietei Gehuwd: Abraha Noteboom, 26 j.; Neeltje du Pree, Loop der bevolkir 1945: Mannen 172 Vermeerding door: wen 17, totaal 29; wen 1050, totaal 21 31 Augustus 1945: amen 2454 person lijden: Mannen 5, t Mannen 230, vrouw op 31 December 1 993, totaal 2000 inu OUDE TONGE hoopt de Oranjever vergadering bijeen der Oude School. I Dinsdag 15 J Kiesvereniging, alh bijeen. Het bestuur i Cor Hartman, Vooi Secretaris; Adr. Ha Koert en L. v. d. Tot organist benoemd dhr. C. H Thans is in „Hervormd Kerkko< den heer v. d. Heu bestuur zijn gekozei Vriendelijk verzoek. Advertenties NIET telefonisch op te geven aan de drukkerij, maar schriftelijk aan Adm „Opbouw", Zandpad B 282 Middelharnis. De Heere verblijdde ons met de geboorte van onzen zoon WILLEM PIETER. C. M. VOGELAAR W. VOGELAAR-VAN SETERS. MELISSANT, 14 Januari 1946. Door Gods goedheid werden wij wederom verblijd met de geboorte van onzen zoon en broertje LEENDERT. C. MELISSANT. M. MELISSANT-SCHOL. COOT JE. LIEVEN. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje CORNELIA KRIJNTJE (Corry). JOH. BREEMAN. ADR. BREEMAN—TANIS. JANNY. MA. TRUUS. SOMMELSDIJK, Kortewegje 142. Met dank aan God geven wij kennis van dj; geboorte van onzen derden zoon en broertje PIETER MARINUS. S. DE VOS. G. DE VOS—WIEGEL. SIMON. HANS. MIDDELHARNIS, 11 Januari 1946. Steeneweg F 39. VERLOOFD: GERRl BLOK BRAM VERWERS. MIDDELHARNIS, 19 Jan. 1946. Waterweg E 33. Eendrachtstraat 65. LAURENS MALIEPAARD Cz. en NEELTJE GROENENDIJK Md, geven U kennis van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D.V. 24 Januari a.s. tc Sommelsdijk. STAD ah. HARINGVLIET, 1 Molendijk A 6 SOMMhLsWk.l 'Ml' Oudelandschedijk B 424. Toek. adres: Stad aan 't Haringvliet, Dijkhof. In plaats van kaarten. H. LANGERYELD LEES KIEVIET geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. znl plaats hebben op Woensdag 30 Januari. N1EUW-HELVOET, 1 Westdijk b 10. 10 Jan. 1946. Binnenweg B 82. GEÏROUWD: COR VAN HEUKELINGEN en LENA KOESE zeggen hiermede hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. MELISSANT, 9 Januari 1946. Molendijk 309. 1896 50 JAREN Dcie vijftigjarige Huwelijksband en Ouelciliclde, hopen wij met onze Ouders AREND KRANSE FRANSJE VROEGINDEWEIJ mdf rdag 24 Januari a.s. te gedenken ij ;ijn God dankbaar voor wat Hij r imi geschonken heeft en hopen i-ij n<>g vele jaren onze ouders mogen tn Kleinkinderen. -MIDDELHARNIS, Waterweg E 71. Te koop gevraagd EF.N MOTORRIJWIEL. L^t zwaar niwhl. Moet In goede staat zijn. baf van pni'. ,0V.wriar, merk enz. Brieven <r motto „motor Bureau van dit Blad. Op VRIJDAG 18 JANL'A onze geliefde Opoe ADRIANA DE GEUS ij haar 81ste verjaardag te viere J nog lang gespaard mag blij: wensch van haar dankbare kie HANS C< JAN A WIMPIE. MELISSANT, 18 Jan. 1946. Zoo de Heere wil en zij le\ i onze geliefde Broeder en Zus J en Tante KLAAS MASTENBROEK DINA TANIS Jd. Sden 28 Januari a.s. den dag te 1 dat zij voor 25 jaar in het Huw 1 den verbonden. Namens Fam. MASTEN Neven en OUDDORP, Januari 1946. Dorpsweg A 357« M. VAN DAMME j A. VAN DAMMEKASTE t den dag te herdenken dat zi door het huwelijk zijn verbon j Dat de Heere hen nog iang moge sparen is de wensch van 1 bare kinderen COR—ALY, J G1EL. STAD AAN 't HARINGVL1E Dijkhof B 11. Op Maandag 21 Januari a.s. M. VAN DAMME A. VAN DAMME—KASTEl iden dag te herdenken dat zi, door het huwelijk zijn vertoon !Dat zij nog vele gelukkige j elkander mogen leven is de wc het gezamenlijk personeel van D. VOGE I STAD AAN t HARINGVLIE" Heden behaagde het den H leven en dood, plotseling van weg te nemen, door een droevi( te 's-Gravenhage. onze g> Broeder, Schoonzoon, Zwa; de Heer JOHANNES ADRIANES AF in den ouderdom van 43 j3j Wed. JOH. ARDON- D1RKSLAND, 10 Januari 194 De begrafenis heeft pla: Dirksland op Maandag 14 Jan JAN MARCUS Wedn. van A. Kabos in den ouderdom van ruim 81 Ons van Uwe deelneming i houdende. Dirksland: P. A. MARCUS. C. H. MARCUS— Sommelsdijk: J. A. v. ECK—MA C. H. v. ECK. M. A1ARCUS. L. MARCUS—v. cn Klein 1 SOMMELSDUK. 14 Jan. 1946 De teraardebestelling heeft p had op Donderdag 17 Jan. te Soi: Heden overleed na een langdu telijk lijden, in de Lighallcn tc harnis, onze geliefde Zoon, Broi huwdbroeder en Oom. de Heer KLAAS TAMBOER In den ouderdom van ruim 58 Ons van Uwe deelneming i houdende. Rockanje Wed. P. TAMBOER— Rotterdam M. KALJOUW—TAMB M. KALJOUW. Middelharnis: C. TAMBOER. A. TAMBOER—BREEJ\| L. TAMBOER. J. TAMBOER—SPEE. Rotterdam J. TAMBOER. M. TAMBOER—DE K< Wed. P. TAMBOER. MIDDELHARNIS. 15 Januari Kaaidrecf. De teraardebestelling heeft p had Vrijdag 18 Januari tc Midd

Opbouw | 1946 | | pagina 2