Ooltgensplaat De begroting '"V bespreektde gemeentebegvooting en het ambtenarensalaris van het Burg. Armbestuur 1947 en de be groting '47 van de gemeentelijke Kleuter school. Beschouwingen van dhr. de Vos Az. Ooltgensplaat vergaderde Maandag 13 Januari 1947 voor het laatst onder voor zitterschap van Burgemeester Slobbe. Alle raadsleden waren aanwezig. Voorzitter opende met gebed en gaf op dracht tot lezing van de notulen. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Hierna volgde behandeling ingekomen stukken. Brief van Ged. Staten, waarbij regeling woning bouwtoezicht goedgekeurd geretourneerd. Brief met mededeling dat wijziging gem.- begroting 1946 is goedgekeurd en dat een 2-tal besluiten tot aankoop van bouw grond zijn goedgekeurd* Idem Raadsbesluit betreffende geld lening bij de Bank voor Ned. gemeenten en Raadsbesluit 27 Sept. 1946 betreffende wijziging verordening hondenbelasting. Bestuur Drinkwaterleiding G.-O. heeft zijn boekjaarcijfers uit de bezettingsperiode ter inzage gezonden. Brief van College van Ged. Staten be treffende salarisregeling van gemeente personeel. Ter kennisname. Voorzitter Slobbe vraagt per ingang 1 Jan. 1947 eervol ontslag als ambtenaar van der Burg. Stand, hetgeen wordt ver leend. Als vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld L.O. 1947 wordt het cijfer 2 vastgesteld. Maatstaf voor de heffing ligt bij Kon. Besluit vast. Op de heffing van weeglonen wordt een nieuwe verordening vastgesteld. Bij om liggende gemeenten zijn inlichtingen ge waagd over heffingen op weegloon. De Bommelse weegbrug viel echter door bij zondere omstandigheden voor navolging uit. Op Stad wordt voor suikerbieten 8 ct. per ton betaald en voor pulp 5 ct. In Oude- Tonge voor aardappelen en uien 10 ct. per ton. Na discussie is besloten om het voor stel uit de vorige vergadering nogmaals ongewijzigd aan de Raad aan te bieden. Het voorstel komt hierop neer dat voor aardappelen, uien, suikerbieten enz. het tarief zal worden gebracht van 12 op 16 ct. per ton. Voor hout 25 ct. per ton. Voor- paarden 35 ct. per stuk. Dhr. Van Es: Ik zou gaarne zien dat men de brug niet wil gaan zien als winst object voor de gemeente. Ik kan me ver enigen met het voorstel, maar we moeten rekening houden met concurrentie en afzet mogelijkheden. Dhr. Van Vugt: Is er winst gemaakt op de weegbrug? Voorz.: Door de verhoogde exploitatie kosten is de winst gering. In elk geval geen zwarte winst. Het tarief is sinds 1924 niet verhoogd. Dhr. A. de Vos Azn. vindt de betrouw baarheid van het brugpersoneel 100 en sluit zich overigens bij de woorden van den heer v. Es aan. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Enkele perceeltjes grond aan de Nieuw- straat, die enkele jaren geleden in erfpacht zijn gegeven, te weten aan de heren A. R. Paasse (73 M2), Abr. Buscop (36 M2) en H. J. Korteweg (193 M2), worden op voor stel van B. en W. aan bovengenoemden verkocht. Er zal eenzelfde prijs voor worden betaald als de gemeente betaalt voor grond van het Burg. Armbestuur. Betrokkenen zullen gaarne de grond aanvaarden op ge noemde voorwaarden. De salarissen. stellen voor om deze nieuwe 10 verho ging toe te kennen. De raad gaat hiermee accoord. Dhr. Vermaas: Geldt de herwaardering niet voor andere functionnarissen? Voorz.: Ik acht het niet uitgesloten dat dit nog kan geschieden, maar dit is door het college niet bezien. Dhr. van Oostende: Zou herwaardering nog mogelijk zijn, na deze 10 Voorz.: Dit kan ik niet vooruitzien. Dhr. A. de Vos Azn.: Voorzitter, acht u de 10 voor alle personen noodzakelijk?' Iemand die 1.800,verdient krijgt 10 en iemand van 18.000,ook. Voorz.: 10 geldt niet voor salarissen boven 12.000,Ik apprecieer uw oor deel; een gemeentewerkman zou misschien 30 moeten hebben in verhouding tot een ambtenaar ter secretarie slechts 10 (ik noem slechts een voorbeeld). Wij kun nen ons echter hiermede slechts moeilijk heden op de hals halen en zullen hierop kennelijk van hoger hand ook geen toe stemming krijgen Dhr. Kroon: 't Beste is de salarissen in 't vervolg maar niet meer op de agenda te zetten. Dhr. Van Vugt: Hoeveel is het salaris nu na Mei '40 verhopgd? Voorz.: Eerst verlaagd met 5 toen verhoogd met 15 daarna 2 maal ver hoogd met 10 Tevens voor gehuwden een overbruggingstoelage van 240,per jaar en voor ongehuwden 120, Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen Voor het secretarie-personeel moet een nieuwe salarisverordening worden vast gelegd. Voor commies ter sefcretarie (de heer Bom) zal de nieuwe verordening 2.200, tot 2.600,aangeven. Bij de toepassing van de Rijksregeling was dit salaris 2.558,—. Spreker kenschetst de tijd waarin wij leven als een tijd van pessimisme; de be vrijding is gekomen met zijn teleurstel lingen en ook de raadsleden gaan soms de weg op naar het pessimisme; maar toch is dit voor raadsleden verkeerd. Wij zijn van daag aan de dag tot de democratische vorm teruggekeerd en al is nog niet alles helder en klaar, wij moeten vooruit. S'pr. wijst erop dat de gemeente bij voortduring zal moeten streven naar zelfstandigheid. Als raadslid moeten wij overtuigd zijn van de waardigheid van ons ambt. In de toekomst zullen we ook eens een keer neen tegen Ged. Staten moeten zeggen. Bij de weth.- verkiezing is gebekvecht, maar daarna is er ondanks grote geschillen, één streven geweest met betrekking tot de gemeente belangen. De samenwerking moet nog ver stevigd worden om deze desolate gemeente de uiterste kracht te kunnen geven. Spr. wijst op de samenwerking tussen de ver schillende partijvoorgangers in de Prov. Staten, t.a.v. de Flakkeese belangen. Wat betreft de electrificatie verbittert het hem dat in de nieuwe Rotterdamse stads schouwburg 3000 lichtpunten branden, terwijl er in Ooltgensplaat een Egyptische duisternis heerst. Hij vraagt daarna den Voorzitter naar het werk van de electrici- teitscommissie. Spr. noemt de Flakkeese gemeenschap een mooi ding, starende op de huidige verkeersproblemen. Stelt vragen betreffende de vorderingen beplanting van het eiland. De oplossing plaatselijke vraag stukken stelt ons voor tweeërlei problemen geestelijk-zedelijke en materiële. Slechte woningtoestanden zijn een gevaar voor de zedelijkheid. Godsdienst en geloof hebben niet meer die vat op de jeugd als voorheen, Spreker kan zich ook niet verenigen met de danswoede; de Raad kan hier veel in beperken door het weigeren van Zaal verhuur. Tegen sport is hij niet gekant, maar wel tegen de uitwassen daarvan. Wat de woningbouw betreft mag een woord van dank gesproken worden tot de voorzitter. diverse projecten, maar blijft op verbete ring hopen. Juicht daarbij samenwerking van harte toe. Voorz. begint op te merken, dat hij een dergelijke wil tot samenwerking als thans nog niet eer in deze Raad bespeurt heeft. Hij betreurt het dan ook zeer dat hij op dit ogenblik zijn burg.ambt moet neer leggen. Want de symptonen zijn thans aanwezig om een groot werk te verrichten. Met betrekking tot de electrificatie kan spr. geen mededeling doen. Op 30 Jan. zal de electriciteits-commissie de Raad vragen in algemene vergadering bijeen te komen. In het algemeen merk ik met betrekking tot het verkeer op, bundel Uw krachten tesamen. Wat betreft de be^anting, onder leiding van Ir. Mijs werkt een subcommis sie aan een concreet plan voor de herbe planting van Flakkee. Er is echter gebleken dat we 10 jaar nodig hebben om goed te maken wat in de oorlog is verloren gegaan. In de eerste plaats zal worden gewerkt voor de boerderijen. De herbeplanting van de kom kunnen we door uitgebleven mede werking van het Streekbureau niet uit voeren. Voor de overige vraagstukken zal het college dat hier achter blijft zeer zeker goede nota willen nemen. Het woningvraag stuk moet voor alles voor gaan, maar de Plaatse bevolking moet voor alles tonen dat zij in dit grote probleem iets mee wil presteren. Voorz. betuigt zijn spijt dat de Raad geen kennis gegeven is van de oprich ting woningbouw commissie. College zal overigens deze tip ter harte willen nemen. De riolering vindt spr. eveneens treurig, maar hier heeft hij machteloos tegenover gestaan. Wat betreft het sportveld. De D.U.W. weigert voorals nog dergelijke werken uit te voeren. De heer de Vos Azn. brengt bij monde van de commissie rapport uit. Hij lanceert de volgende opmerkingen. Het is opgevallen dat geen inkomsten geraamd zijn voor het gras van de dijk Maria-Theodorapolder. Bij de uitgaven is de straatverlichting geraamd op 3.000, ondanks dat, is er geen behoorlijke ver lichting. In Oude-Tonge brandt het wel, het wordt töch geen gratis bijdrage. Voor onderhoud gemeente woningen is geraamd 2.400,Dit is 43,50,per woning. Dit lijkt de commissie onvoldoen- Voor de le ambtenaar ter secretarie j Ef b eikt dat jn Oolteensplaat gebouwd de. Ook de uitvoering herstel woningen is f»nn 4-^4- O A flfl (Ur>n,£i- Trr\1rr»4oe tr\p- 1 ivi A ~1_ 1117» B. en W. stelt dan aan de orde de her waardering voor de gemeentefunction- narissen. Het salaris van den heer Hokke wordt over het tijdvak 1 Jan. '46 tot 1 Oct. '46 gebracht op f 1.700,—. Gemeente reiniger v. d. Welle zal over de zelfde datum een traktement ontvangen van 1.600, Door de Rijksregeling stonden deze lonen vast op resp. 1609,— en 1509,—. Dit voorstel wordt aangenomen. Van Rijkswege is een circulaire ont vangen van 16 pagina's, waarin het rijks personeel per 1 Oct. '46 een verhoging krijgt van 10 in afwachting van de nieuwe rijkssalarisregeling die nog in voor bereiding is. In Mei '45 heeft men steeds de salarissen herzien met procentstoelagen, in de toekomst zal een definitief verhoogde wedde worden vastgelegd, waarin al deze tijdelijke toelagenjzijn verwerkt. B. en W. 2.000,tot 2.400,(heeft volgens toe passing rijksregeling 1.853, Voor de 2e ambtenaar ter secretarie 1.600,tot 1.900,(heeft een trakte ment van 1.918). Voor een typiste ter secretarie 1.000, tot 1.400,In alle gevallen met 4 jaar lijkse verhogingen van 100,Aan deze laatste administratieve kracht zal men niet kunnen ontkomen. Dhr. Van Es: Als gëm.-ambtenaren heb ben we weinig meer in te brengen bij de rijksregeling. Daarom zou ik deze nu maar precies willen handhaven. Ik zie nog enkele verschillen ten aanzien van de rijksregeling. Waarom heeft B. en W. hiervan nog af gerond Voorz.: Het antwoord is simpel een voudig. Ged. Staten heeft gevraagd of de gemeente een dergelijke verordening vast legt. Het verschil is overigens slechts uit te drukken in centen. Rest de vraag of de afrondingen soepel zijn toegepast. Als ik zie dat we een salaris van 1918,hebben gebracht op 1.900,dan geloof ik wel dat we soepel zijn. Naar ons gevoelen is de toepassing redelijk. Ik leg het voorstel aan de Raad voor. Dhr. Kroon: Mijnheer de Voorzitter; op het hoogste traktement wordt opgelegd, op hét laagste afgetrokken. Voorz.: B. en W. heeft dit zeer zeker niet gedaan om de minste ambtenaar te drukken. Dhr. A. de Vos Azn. vindt het verschil tussen de typiste en de 3e ambtenaar te gering. Acht u het noodzakelijk, dat een typiste ook ambtenaar wordt. Voorz.: Iemand die een rijksbetrekking heeft moet volgens de nieuwe regeling met 1.200,beginnen. B. en W. heeft uw tweede vraag in ernstige overweging en het is niet uitgesloten dat zij hierop ingaat. Dhr. Vos maakt er echter een voorstel werd, een voorrecht boven andere gemeen ten. Trots dat is het woningtekort groot. Spr. betreurt het dat sommige mensen alleen in een groot huis wonen, terwijl an deren met twee gezinnen in een kleih ver- j blijf huisvesten. Hij dringt aan op scherpe maatregelen. Het was onprettig van buiten af als raadslid te moeten vernemen dat er een woningbouwcommissie aangesteld was. Pleinen, straten enz* zijn ware modder poelen. Iedere vreemdeling die hier komt slaat zijn handen ineen van verbazing. Voor het Weespad en de Voorstraat moet een behoorlijke oplossing worden gezocht. Het Liguster in de Pieter-Bigge- straat is ook nog niet geplant. B. en W. zal scherp moeten toezien op de uitvoering van het gemeente toezicht, om verontrei niging tegen te gaan. Hier ligt ook een taak voor de gemeente-opzichter. De sloten in het dorp vormen een gevaar voor de volksgezondheid. De havens en kaden zijn een probleem, ook al zal dan de Galath. haven misschien worden overgenomen door de Prov. Staten. Spreker is tegen de cultUs van de spieren, hij verfoeit de sport op Zondag uit beginsel, maar zag voor de andere dagen graag een goed sportveld, b.v. de redoutes. Er is echter ook sprake van een kerkhof daar, en dat gaat, natuurlijk niet samen. Dit ter beoordeling van B. en W. Hij besluit met erop te wijzen dat het begrotingstekort 25.000,is, maar dat er wel wat meer had uitgetrokken kunnen worden voor gemeente-onderhoud, omdat de schuld van de kapitaaldienst niet bijzon der hoog is. Nogmaals dringt hij aan op uiterste samenwerking. Moge /God daartoe zijn zegen geven Daarna voert de heer van Es het woord. Hij Zal niet in herhaling komen. Hetgeen ik had willen zeggen, is reeds naar voren J-Slil v ijo w*. van om een typiste aan te stellen op arbeids- gebracht door den heer de Vos. Ik dank God dat hij de Raad weer herenigd heeft, zodat zij op juiste wijze de gemeente-be langen kan dienen. De Weth. verkiezing is naar Zijn wens verlopen. Alhoewel de rechtse fracties hier sterker zijn, spr. was ervan overtuigd dat volgens stemming ook een zetel aan de P.v.d.A. toekwam. Hij spreekt zijn teleur stelling uit over de minieme bedragen uitgetrokken, voor het opknappen van overeenkomst voor 1.000,deze wordt dus geen ambtenaar. Dit voorstel wordt met 7 stemmen voor aangenomen. Voor de betrekking gemeentebode wordt de heer L. C. Raap met 9 stemmen be noemd. Het voorstel tot goedkeuring van de rekening Burg. Armbestuur '44 en '45 wordt aangenomen, eveneens de begroting niet in de smaak gevallen. Bij, de ééts is reeds geverfd, bij de ander was de vloer nog stuk. Voor straten en pleinen acht de commissie de uitgetrokken bedragen te laag, idem voor de havens en kaaien'. Als er geen afdoend werk verricht kan worden laat B. en W. dan slechts het allernoodzake lijkste doen. Voor de gemeente-reiniging is 3.016,uitgetrokken. Commissie heeft opgemerkt dat er voor onderhoud nogal duur materiaal wordt gebruikt. Voorz. Het gras van de Mariadijk be hoorde in '45 formeel aan Landbouwherstel In '46 lag de situatie anders. Inderdaad is het gras toen verbruikt, hier komt ook nog een afrekening van. Voorz. ontkent dat de straatverlichting in Oude-Tonge brandt. Er wordt over het gehele traject één lijn getrokken. Spr. acht overigens de ramingen wel laag, maar niet abnormaal. Hét pro bleem oorlogsgeweldschade zit eigenlijk bij de Wederopbouw, ik verwijs naar de beide Wethouders om hier goede nota van te nemen. Huurverhoging acht spr. mogelijk waar samenwonen plaats vindt. De opmerkingen echter betreffende de havens en kaden, acht de Vobrz. zeer zeker aanvaardbaar. De heer Kreeft informeert hoe het staat met de raming voor de schoolartsendienst. Voorz. deelt mede dat hierin nog geen vaste plannen zijn, omdat er geen overeen stemming is bereikt met Voorne en Putten. Vermaas. En is het niet van belang om een raming te- doen voor uitgaven voor schoolkindaren bij een blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. Voorz. De gemeente nut DOranjever - eeniging kan hier aan wel wat doen Ik geloof niet dat Gfed. Staten hieraan goedkeuring zou hechten bij een noodlijdende gemeente. Vermaas :!/4 van de gemeenten zijn nood lijdend. De heer Kreeft acht te weinig uitgetrok ken voor culturele organisaties; hij zou tevens voortaan 's avonds willen vergaderen Voorz. verwijst naar zijn opvolger en verklaart de begroting vastgesteld. In de vacature van de heengaande Voorz. als lid van de Flakkeesche Gemeen schap wordt de heer Waling benoemd. In ons volgende num'mer volgt het afscheid van Burgemeester Slobbe.

Opbouw | 1946 | | pagina 3