Ouderavond Bijz. School te Oude Tonge Plaatselijk Nieuws DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ Dinsdag 8 Jan. '47 werd de Ouderavond gehouden der Bijz. School. Om ruim 7 uur opende dhr. Vetter deze druk bezochte avond door te laten zingen Ps. 119 7, gaat voor in gebed en leest Ps. 72. Het openingswoord concentreerde zich op Ps. 72 17. Zijn Eerw. zegt gaarne de uitnoodi- ging, voor deze avond te hebben aange nomen. Er is niets nieuws onder de zon. Ook Adam en Eva zullen hun kinderen in de opvoeding gewezen hebben op Chris tus. Ook Jacob en Isaak hebben zulks ongetwijfeld gedaan en het is ook Uw plicht Ouders Uw kinderen daarvan te vertellen. Daar hebben Uw kinderen, recht op. Gij hebt bij den Doop Ja gezegd, niet alleen ten aanzien van de menschen in de Kerk, maar bovenal voor Gods aangezicht. Sommige Ouders sturen hun kinderen paar de Bijz. School en denken dan nu ben ik er af en leggen dan de verantwoordelijk heid op den onderwijzer; maar dat gaat niet. Van huis uit moeten wij onze kinderen wijzen op Christus; dat is onze roeping en plicht. Daar heeft het personeel ook recht op. Vergeet gij het toch niet; niet alleen bidden voor Uw kind, maar ook voor den onderwijzer of onderwijzeres aan wien gij het toevertrouwt. Het is zulk een Zegen als het Woord in huis en op school recht gesneden wordt. Gods recht eischt het van U en mij. Vraagt gij Ouders, als Uw kind van school komt waar over verteld is? Wanneer wij als Ouders recht gezicht krijgen op Christus, kunnen wij er niet van zwijgen. Al barst de hel los, de Naam van Christus zal van kind tot kind voort geplant worden. Als de boom jong is Ouders, moet gij hem buigen. en voor de kinderen geldt: „Wie Vader of Moeder vloekt zal sterven. Het personeel heeft een zware taak. Als het gaat om de Naam van Christus zullen wij veel tegen stand ontmoeten. Nochtans God werkt door en plant Zijn Naam van kind tot kind voort. Daarom hebben de onderwijzers recht op het gebed der Ouders; het personeel, 't zijn ook maar menschen; Moge God dan Ouders en personeel Zijn Zegen schenken en vele vruchten groeien mogen aan den boom der Bijz. School van deze plaats. Vervolgens heet de Voorz. der school allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den Heer Vetter en meent te mogen zeggen dat wij van harte in kunnen stemmen met het gesproken openingswoord. Het Hoofd der School den Heer L. Dubbeldam houdt daarna een openbare les Vaderlandsche Geschiedenis met de leerlingen der hoogste klassen. Op aange name wijze worden de vragen gesteld met vlotte antwoorden. Daarna is het woord aan den Heer L. Dubbeldam met het onderwerp: „Nederland en Oranje". Het zou de moeite lonen deze geheel den lezer voor te leggen, maar wegens plaatsruimte moeten wij ons bekorten. Op schitterende wijze schildert spr. ons voor oogen hoe in onze Vaderlandsche Geschiedenis Gods hand te zien is en hoe Oranje steeds door Hem gebruikt werd om ons land uit druk en ellende té verlossen. De tijden onder de Oranjes zijn altijd gelukkige geweest en ook thans is het gelukkig nog zó dat onze Koningin ge dragen wordt op de handen van Haar volk. Dat is bij de bevrijding weer duidelijk gebleken. Het mag echter geen verafgoding worden. Zien wij rondom ons heen, dan moeten wij ons afvragen wat zal het worden. Met de wensch dat geen revolutie ons deel moge worden, maar dat wij trouw aan Oran- je mogen blijven besluit spr. zijn kostelijk betoog. Bezichtiging werk leerlingen was toen aan de orde en dat is voor de Ouders altijd een blijde ure. Zie ze dan zoeken naar de schriften en teekeningen van de hunnen; het is één der hoogtepunten van deti Ouder avond. Dan kan er soms ook eens een gesprek van hart tot hart met het personeel ontstaan en vragen worden opgelost. Na het bezichtigen werd gezongen Ps. 72 6, 7, daarna tractatie, thee met koek, echter voor de heeren nog geen rookertje. Dan is het de beurt aan den onderwijzer A. C. van Tienhoven. Deze voert ons terug naar het jaar 1600 en brengt ons naar het plaatsje Bauinge- i hoven in N. Holland, schets hoe toen onder- j wijs gegeven werd op de meest primitieve j wijze en stelt ons een en ander duidelijk j voor oogen, besluitende met de woorden i dat wij dankbaar mogen zijn voor. het j onderwijs dat onze kinderen thans mogen ontvangen en wij de Bijz. School zullen 1 steunen. De Voorz. dankt allen die aan deze avond hebben medegewerkt waarna ge zongen wordt Ps. 75 1 en den Heer Dub beldam met dankzegging deze avond besluit. Voor men uiteenging werden staande De heer W. Neels, alhier, is benoemd tot onderwijzer in vasten dienst aan de Ned. Herv. School te Stellendam. De Zondagschool begint 19 Jan en niet zooals vermeld stond 13 Januari. D.V. Woensdag 22 Januari hoopt de Knapenvereeniging „Samuël haar werkzaamheden weer aan te vangen Burger!Stand over de ma mdDec. '46 Geboren: Aren, z.v. M. Kardux en J. J. A. van Oostenbrugge; Bastiaantje Josina, d.v. J. Mierop en A. A. Zweerus;Leentje, d.v. A. Knops en E. Troost; Loura Maria, Wilhelmus. Het was een schoone avond en ons past een woord van dank aan bestuur en personeel. gezongen de twee coupletten van ons d.v. G. M. v. d. Baan en T. M. Kardux; Jan, z.v. N. Mijnders en A. Koppenaal; Johannis Gijsbert, z.v. W. Speelman en A. v. d. Heiden; Aartje Adriana, d.v. A Robijn en I. van Oudenaren. Ondertrouwd: A. F. van Antwerpen, 22 j. en J. van Oudenaren 22 j. Tevens gehuwd. Simon-j eunis Boshoven, 21 j. en Aren tje Oorbeek 18 jaar. Overleden: P. Kievit 94 j. wedn. van T. Keijzer; A. v. d. Nieuwendijk 82 j. weduwe van A. d. Spaan. Hendrik Rooij, 65 jaar. MIDDELHARNIS. Zaterdag 11 Jan. is den heer J. van Strien, die bijna 4 maanden bij zijn fam. alhier heeft doorge bracht, met de Noorddam van de H.A.LJ naar Amerika vertrokken. Het lag in zijn bedoeling om begin December te vertrek ken, maar door volboeking der schepen moest hij wachten op een andere gelegen heid. Dit was voor hem een groote teleur stelling. De heer Bosse aangewezen als Ont vanger der Directe belastingen en Accijn zen met standplaats M'-harnis, heeft in deze zijn functie aanvaard. De tijdelijke Ontvanger dhr. J. K. Versteeg, die be vorderd is tot Inspecteur is naar zijn standplaats Hulst (Zeeland) vertrokken. De vrouw van R. v. d. V. had het ongeluk een haar vingers zoodanig te klemmen dat inroeping geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Deze achtte het nood zakelijk dat zij ter behandeling naar het Ziekenhuis te Dirksland werd overgebracht. DIRKSLAND. „Met de camera op Zwerftocht". Over dit onderwerp geeft den Heer P. V. Windemeijer Dinsdag avond 14 Jan. een lezing met lichtbeelden in de zaal Odeon. Door h,et Voedselbuyeau, afd. Vi;ch., worden Woensdag 15 Jan. in gebouw Odeon demonstraties gegeven in het bereiden van visch. Aanvang 2 uur en 7.30 uur. Schotel tje en lepel meebrengen. M,ej. de Berg-gakker, had het onge luk door de gladheid van een trap te vallen waarbij zij haar enkel dusdanig bezeerde, dat zij geruimen tijd rust moet houden. Het Kerkkoor houdt elke weet repetitie in het Koor der Kerk. De collecte voor Weduwen en Wezen op 28 Dec. heeft opgebracht, 134,80. D collecte voor de Synode 53.De deur collecte over Dec. 103, MELISSANT. D.V. Woensdag 15 Jan. hoopt de A.R.-kiesvereeniging in vergade ring bijeen te komen. De heer van Leeuwen zal dan referaat houden over Nederland en Indië. Niemand verzuime deze belangrijke vergadering. Laat U voorlichten over liet Indische vraagstuk. Ook dames zijn hartelijk welkom. De vergadering vangt aan om 7 uur en wordt gehouden in de Chr. School. De leden van de Chr. zangvereeniging Laus-Deo en de leden van het kinderkoor worden er aan herinnerd dat a.s. Dinsdag 14 Jan. een extra repetitie ingelast wordt. Voor de kinderen van 6-8 uur. Voor de grooten na 8 uur. STELLEbfDAM. Vrijdag j.l. wilde de. zeevisscher Joh. Melissant met zijn vaar tuig naar zee vertrekken, maar hij had het ongeluk even buiten de haven in het drijfijs bekneld te raken. Nadat hij eenige uren had ingesloten gezeten, is hij 's avonds met rijzend water, en doordat de Reddingsboot assistentie verleende, met vereende krach ten uit zijn benarde positie verlost en weer in de haven teruggebracht. In de week van 6 Jan. t/m 11 Jan. was er aan de Gem. Vischmijn alhier geen aanvoer van visch of garnalen vanwege de vorst-periode. OUDDORP. De geheele Visschersvloot zal uitvaren, om in 'de omgeving van Vlissingen op de Haringvangst te gaan. Van den landbouwer P. Voogd Mo- enblok is een best werkpaard bezweken. Een groote schadepost, daar betrokkene niet is verzekerd. T. v. d. Bok Ez. is aangesteld als hulpbesteller bij de posterijen alhier. 3 eeuwen oud. De bel in de Toren klok werd 300 jaar geleden daar gehangen. De gehouden Tentoonstelling van de Konijnen- en Pluimvee vereeniging werd zeer druk bezócht. A.s. Woensdagavond leesdienst in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang 6.30 uur. Aspirin, akkertjes, hoofd-,'griep en kies pijnpoeders, winterhandenzalf, hoest siropen, keelpijntabletten. Op Maandag 20 Jan. e.k. zal des n.m. 2.30 uur ten huize van Dr. P. J. de Man in- en herenting plaats hebben tegen pokken. Belanghebbenden dienen trouw boekje en geboortebewijs mede te brengen. OUDE-TONGE. Loop der bevolking over het jaar 1946: Bevolking op 1 Jan. 1946: M. 1436, V. 1391, totaal 2827.; Geboren M. 46, V. 48 totaal 94, Elders geb., alhier woon achtig M.2, V. 1, totaal 3, gevestigd M. 179, V. 181, totaal 360. Dus in het geheel: 1663 mannen, 1621 vrouwen, totaal 3284. Overleden: 15 M. 10 V. totaal 25. Vertrok ken: 80 M. 77 V. totaal 157. Bevolking per 31 December 1946: 1568 mannen. 1534 vrouwen, totaal 3102. Levenloos aangegeven: M. 1 V. geen, totaal 1. Gesloten huwelijken totaal 31. Kindserkenningen 1 V. totaal 1. Echt scheidingen totaal 1. OOLTGENSPLAAT. Op Vrijdag 10 Jan. j.l. hield de gymnastiekvereniging „D.O.S." een ledenvergadering in de zaal van dhr. Duim. De Voorzitster Mej. Duim-Marcus open de deze avond en heete allen hartelijk wel kom. De secretaris las de notulen voor die onveranderd werden goedgekeurd. Ver volgens bracht de penninmeester 'verslag uit. Besloten werd om op 27 en 28 Feb. a s. een uitvoering te geven. Er zal getracht worden indien hiervoor toestemming van de ouders wordt verkregen, deze zomer met de kleine jongens en meisjes een uitstapje te maken. Van het bestuur der Oranje vereniging was een verzoek ingekomen om medewerking te verleenen bij de vier ng van de a.s. Nationale feestdag in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Koninklijk huis. Besloten werd dat de dames en heeren een Tiroler dans zouden uitvoeren. Tot afgevaardigde bij de te houden vergadering der Rotterdamsche Turnbond werd benoemd mej Quspel. Vervolgens werden nog eenige wijzi gingen in het huishoudelijk reglement aangebracht, waarna de vergadering werd gesloten. Voor rekening der Landbouwver- eeniging „Landbouwbelang" alhier zijn eenige schepen met kunstmest gearriveerd NIEUWE-TONGE. Na een operatie overleed nog vrij plotseling dhr. Anth. v. d. Doel, die een tiental jaren collectant ge weest is in de Ned. Herv. Kerk. De Kleinlandbouwvereeniging „Ons aller belang", hield Zaterdag haar Jaar- vergadering. Uit het jaarverslag blijkt, dat over 1946 een omzet bereikt werd van 45.000,(v, j. 13.000) het ledental bedraagt momenteel 160. STAD a/h HARINGVLIET. De Bur. gemeester deze gemeente maakt bekend,- dat het plan van uitbreiding door Ged. Sta ten is goed gekeurd, en het geheele plan van uitbreiding en bebouwing voorschriften in uitvoerige kaarten uitgewerkt, op het Gem. Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Dinsdag 14 Jan. n.m. 3 uur zal er openbare raadsvergadering gehouden wor den. Vrijdag 17 Jan. houdt de Chr. Land- arbe'dersbond haar jaarvergadering in de Chr. School. Aanvang 6.30 uur. Een van de hoofdbestuursleden zal aanwezig zijn, enkele inleidingen en bijdragen zullen gehouden worden, terwijl er ook nog koek en chocolademelk aanwezig zal zijn. Alle leden dus op 't appel. Door met ons te contracteren. Kunt U goedkoop adverteren I „Hahaha!" proestte Pieter Primeur, „ik, Pieter Primeur, kan die auto in de hele stad niet vinden en die kleine garnaal zou hem ontdekt hebben? Hahaha! Wat een mop! Hahaha!" Maar Bas Brom lachte niet. Hij keek Koppie Kopij aan en zei streng: „Stil, Pieter! En vertel op, Koppie! Waar heb jij die rode auto gevonden? Wacht even". Hij greep een telefoon en riep: „Laat Kees Knip boven komen. Alle spullen mee!", smeet de telefoon weer neer en toen tot Koppie: „Ja, vertel maar! Nee, wacht nog even! Hier Streep", (dat was tegen den redacteur, die net was binnengekomen) „hier is de rest van de bankroof. Vlug! Moet nog mee in de volgende editie. Is de krant er nóg niet? Waar blijft dat ding nou weer! Alles gaat hier in slakkengang! Vlug, Streep, weg met die kopij!" Weer greep Bas Brom een telefoon, riep dat hij binnen drie tellen een krant boven moest hebben, zei voor de derde keer tegen Koppie, dat hij vertellen moest, maar toen kwam er een portier met een stapel kranten binnen en die botste tegen redacteur Streep op, die net de kamer wilde uitgaan en toen vielen alle kranten op de grond en toen stak Kees Knip, beladen met een geweldige camera en een driepoot, zijn hoofd om de deur en riep vrolijk: „Daar ben ik al! Waar is de brand?"

Opbouw | 1946 | | pagina 2