ALARM Mr. DE WILDE Spreekt PETTEN f 3.70 Ivordt met algemene r Commissie tot we ven tra Ie worden be- eijers; plaatsvervan- d. Bogaart. ming van een weger ~ht luidt: 1. P. Fluit, onnekreek. Kaai 32; 2. Bi) stemming P. 1 en H. Ter hoeve 3, •ordt eervol ontslag Je Kleuterschool; in ej. N. Kievit, Emma- n pensioengerechtig- eer J. A. Vreeswijk Keurings-veearts; in 'eurings-veearts be swijk. besturen der Lagere otten verleend wor- 1945 ingevolge de tkering zonder meer it de Voorzitter deze was den heer C. ing dhr. Kaufman, n bate van het werk otaal opgebracht het lien, die in grote en bben helpen bijeen s de Zondagsschool- durende de maand secretarie 30 bewij ereikt. *n den landbouwer ngeluk tijdens het jn stekker te vallen, "g verwonde dat de Bos moest worden oren: Maria Corne- Hokke; Johannis C. Troost; Teuntje ijk en D. Buscop; v. d. Made en M. us, z. v. J. C. IJpe- rus Maria, z. v. C. dert Jacob, z. v. C. tje Jobje, d. v. Job A. Troost 9 j. en J. G. Beije 34 j.; ing 22 j. eek werd begonnen •men door de H. A. -r, terwijl bij even-e t zes personen of tvangen. _r huisgezin in deze twelk een zeer wel- oor die huizen, die n welke steeds nog 1 geboden om alles t de cokes met open 'LIET. De collecte, ng op 20 Dec. ten ia, heeft opgebracht ef. Kerk, alhier, is en tot diaken dhr. des nam. van eid tot kostelooze meentegeneesheer, jad van Arbeid te ring, dat de rente ier wonen en wer- worden ingeleverd ~RDR£CHT vóór maanden October, -eboren: Marinus en Maria Adriana ha, d. v. Johannis rt; Jacob Johannis, Paulina Elisabeth z. v. Adrianus e Cornelia Soldaat, n Jacoba Geertrui- erling en Lientje alk en Hendrika Wachter en Knel- eld, wed. van Jan •eendert Breesnee,' Jacob van Gurp prong. HARNIS. 1946 om 6 u. 30 I rerschool voor de 1 :dersbond op te estuurslid van ge- gedistribueerd. De inspecteur voornoemd deelt verder mede, Jat zoodra de klok zal worden terug gevoerd nader bericht zal worden gezonden. Tot nog toe is nog geen mededeeling ontvangen, zoodat aan het kerkbestuur geen bericht is ge zonden. Eerst indien vaststaat dat de klok werke~ lijk naar Gouda is gezonden, kan aan belangheb bende mededeeling worden gedaan. Het ingezonden bericht is dan ook misleidend en leugenachtig. Wij zouden den inzender de raad willen geven als hem weer iets „ter oore" komt, dit even te willen controleeren bij de bevoegde instantie's. J. MOOIJAART,wethouder. F. NIEBORG, L. JACOBS, wethouder. wnd. Burgemeester. Op bovenstaand ingezonden stuk rest mij niets anders, dan hieronder de werkelijke feiten en daarmede dus de waarheid, die niet misleidend en nog minder leugenachtig is, te laten volgen. In September 1945 werd een schrijven aan den Burgemeester van den Bommel gericht, waarin vermeld dat de klok zo spoedig mogelijk naar Gouda zou worden afgezonden. Dit schrijven heeft het correspondentie-no. 10160. Door één der nieuwbenoemde wethouders, die gelukkig wel voelde, dat hij dit is om onze belangen zo goed en vlug mogelijk te behartigen, werd dit eind December ter kennis gebracht van één der leden van het kerkbestuur. Deze gaf dit door aan de desbetreffende persoon uit het kerkbestuur, welke er geen gras over liet groeien, maar zich direct met desbetreffende instanties in den Haag in ver binding stelde. Waaruit blijkt, dat het toch altijd beter was geweest om reeds in Sept. dit door te geven en niet in Dec., omdat dan het kerkbestuur veel kostbare tijd had kunnen winnen. Ziehier de feiten zoals ze zijn en waarmede ik deze zaak als besloten acht. De Correspondent. Oistributienieuws. bureau maakt het aanplakborden zal neer de D.W.U. wordt de „Over bekend gemaakt, worden afgehaald derlandsche grens thans nog niet irecteur, R BRUGGE. EN. an de Redactie. Aan n de „Opbouw" iddelharnis. elijk bericht be- Ned. Hervormde Burgemeester en de dat de Heer ing, Nieuwe Uit- cht dat de hier- de mogelijkheid r klokken fouten aanwezig is. klokken uit de aar Gouda wor- ruit te worden OFFICIEELE BONNENLIJST voor de 2e helft van de 1ste periode 1946 6 t m 19 Januari. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 601 554: 250 gram jam, stroop e.d. 555: 1 kg. aardappelen A 55: l1 liter melk B 55, C 55: 3 liter melk B 56: 1 kg. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 601 649: 250 gram jam, stroop e.d. 650: 5 liter melk 651: 1 kg. aardappelen. Tabakskaarten enz. T OS: 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 08: 100 gram chocolade of suikerwerken X 08: 100 gram chocolade of suikerwerken Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Januari a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 14 Januari mag worden afgeleverd. Op bon 555 wordt 1 kg. aardappelen voor personen van 4 jaar en ouder beschikbaar gesteld. Gerekend wordt, dat dit door de weersomstandig heden tijdelijk zeer lage rantsoen uit de eerder verstrekte wekelijksche voorschotten met 2 kg. kan worden aangevuld. Rantsoenkaartjes voor bijzonderen arbeid en voor aanstaande en jonge moeders. Er zijn thans in omloop gebracht rantsoen kaar t- jes voor bijzonderen arbeid en voor a.s. en jonge moeders. De bonnen op deze kaartjes zijn rant soenbonnen, doch van een model dat afwijkt van de gewone rantsoenbonnen. De bonnen der rantsoenkaartjes zijn vierkant; de kleur is groen met in bruinen opdruk het artikelnummer, vooraf gegaan door de letter N, de hoeveelheid en den naam van het artikel. Inlevering bonnen „keukengerei extra". Detaillisten die nog in het bezit zijn van een restant aantal bonnen „keukengerei extra" (zoowel blauw als rood) kunnen deze voor 19 Januari 1946 inleveren tegen zegels keukengerei. De inlevering dient te geschieden in veelvouden van 100 punten en met een minimum van 100 punten. Inlevering bon F 04 voor Sinaasappelen. Op bon F 04 der Fruitkaart zal op een nader te bepalen datum 500 gram Sinaasappelen worden beschikbaar gesteld. De bon moet uiterlijk 12 Jan. a.s. bij een groentehandelaar zijn ingeleverd. Groentehandelaren moeten de ingenomen bon nen uiterlijk 14 Januari e.k.' op het distributie kantoor inleveren. Petroleum voor stalverlichting. Zij, die reeds een aanvraag voor de le periode hebben ingediend, kunnen alsnog de hun toe komende petroleumbonnen voor de 2e periode komen afhalen op het distributiekantoor of bij de agentschappen. Nieuwe brandstoffenbonnen. De bonnen BV 47 en 48 van de brandstoffen- kaart T 505, respectievelijk T 509 zijn geldig verklaard tot het betrekken van één eenheid vaste brandstoffen per bon. Deze bonnen moeten door het publiek in het tijdvak van 4 tot 19 Januari bij de brandstoffenhandelaren tegen ontvangstbewijs worden ingeleverd. De handelaren kunnen de door hen ontvangen bonnen tot uiterlijk 31 Januari a.s. bij den plaatselijken distributiedienst inleve ren. Met nadruk wordt erop gewezen, dat bedoelde bonnen gelden als voorinleveringsbonnen en bin nen den bepaalden tijd moeten worden ingeleverd. I Men beware deze bonnen dus niet tot de handelaar brandstoffen in voorraad heeft. Bonaanwijzing petroleum. Voor het tijdvak van 1 t/m 31 Januari 1946 zijn de volgende bonnen geldig verklaard voor het betrekken van 4 liter petroleum per bon. Voor kookdoeleinden van de kaart UA 510 de bonnen 17 t/m 20, van de kaart UB 510 de bonnen 17 en 19, van de kaart UC 510 de bon 65. Voor verlichting van de kaart UD 510 de bonnen 117 en 118. Uitreiking toeslagkaarten zwaren arbeid 2e periode 1946. Deze uitreiking zal als volgt plaats vinden: Melissant: Maandag 14 Januari van 1012 uur; Herkingen: Maandag 14 Januari van 24 uur; Nieuwe Tonge: Dinsdag 15 Jan. van 1012 uur; Stada/h Haringvl.Dinsdag 15 Jan. v. 2—4 uur; Dirksland: Donderdag 17 Jan. v. 9,30—12 uur; Middelharnis: Vrijdag 18 Jan. van 912 uur. DISTRIBUTIEKRING OOLTGENSPLAAT De leider der Distributiekring Ooltgensplaat maakt bekend dat de uitreiking Toeslagkaarten 2e periode 1946 zal plaats hebben als volgt: Te Oude Tonge: op 17 Januari aa». van 9—12 en van 13 uur. Te Den Bommelop 16 Januari a.s. van 912 u. Te Ooltgensplaatop 18 Januari a.s. van 1,30 Uitreiking zeep wegens vuilen arbeid vindt deze periode niet plaats. MELK ACHTER HET ORGEL... Bij onderzoek door controleurs van den C.C.D. blijkt, dat er nog steeds veehouders zijn, die hun leveringsplicht van melk niet ten volle nakomen, door een gedeelte voor de clandestiene bereiding van boter en kaas achter te houden. Zoo werden bij een veehouder te Montfoort twintig frauduleus bereide kazen in beslag geno men en op een bedrijf te Jutphaas vier en twintig, welke volgens de verklaring van den veehouder, geheel voor eigen gebruik bestemd waren. Te Leersum vonden de controleurs twee kg. clandestien bereide boter onder een teil; achter het orgel in een kast bovendien nog ongeveer veertig liter volle melk, welke van de levering was achter gehouden. De boter werd in beslag genomen en proces-ver baal opgemaakt. Ook in vele andere gemeenten werden dergelijke overtredingen geconstateerd. In de meeste gevallen werd proces-verbaal opgemaakt en de ongemerkte boter en kaas in beslag genomen. HET PUBLIEK HELPT MEE IN DEN STRIJD TEGEN DEN GIFHANDEL. Gedurende de afgeloopen maanden hebben ambtenaren van den C.C.D. en politie in den strijd tegen den gifhandel veel medewerking van het publiek ondervonden. Deze steun heeft in belang rijke mate bijgedragen tot het verkrijgen van goede resultaten. Teneinde de hulp van de bevolking zoo effectief mogelijk te doen zijn, is het gewenscht dat men weet waar vermeende overtredingen kun nen worden aangegeven. AFSCHEID VAN DEN HEER K. L. GAAIKEMA SCHUIRINGA. De heer K. L. Gaaikema Schuiringa, voorzitter van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwpro ducten, lid o.a. van het College van Overleg voor de Voedselvoorziening, heeft zijn functie op 1 Jan. j.l. neergelegd. De heer Gaaikema Schuiringa, Groninger land bouwer, heeft ongeveer vijftien jaar lang een belangrijke rol gespeeld in de organisatie der Voedselvoorziening in ons land, aanvankelijk, sedert 1931, als voorzitter van de Tarwecentrale, later van de Graancentrale en de Akkerbouwcen- trale en tenslotte, bij de instelling van deze nieuwe verticale organisatie, van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten. De scheidende voorz., die zich thans wenscht terug te trekken, zal op Donderdag 17 Januari a.s. afscheid nemen van zijn medewerkers. Op dien dag zal des middags van 2,30 tot 4,30 uur in het gebouw „De Vereeniging" in de Willemstraat te Den Haag een afscheids bijeenkomst worden gehouden, waar het bedrijfs leven in de gelegenheid zal worden gesteld van zijn belangstelling blijk te geven. C.C.D BLIJFT ACTIEF. Gedurende December is de actie tegen den gifhandel met succes voortgezet. In één week werden 23 steden door ambtenaren van den C.C. D. en de politie afgesloten én werd een aantal groote wegcontroles gehouden. Alle overgangen over den IJssel en den Rijn tot Vianen werden 24 uren aan één stuk afgezet, waarbij 62 schepen werden onderzocht. Ruim 12.000 voetgangers en>ongeveer 10.000 voertuigen werden elders gecontroleerd. 338 per sonen kregen een proces-verbaal en in beslag ge nomen werden ruim 14.000 kg, aardappelen, 7.000 kg. groenten, 3.000 eieren, 1.5Ö0 paar sokken, 320 overhemden en groote hoeveelheden sigaretten, vleesch, fruit, boter $n kaas. Vier mijnenvegers voor Nederland. De besprekingen tusschen de Nederlandsche marine en de Britsche Royal Navy in zake het overnemen van vier mijnenvegers zijn in ver gevorderd stadium. De schepen behooren tot de „Bathurst"-klasse en zijn in 1940 en 1941 voor Britsche rekening in Australië gebouwd. De waterverplaatsing is 938 ton en de bewapening bestaat behalve uit een batterij luchtdoelgeschut uit een kanon van 4 inch. De bemanningen zullen 70 koppen groot zijn die gerecruteerd worden uit werkloos marinepersoneel en vrijgelaten krijgs gevangenen. Het zijn de „Ternate", „Tidore", „Ainbon" en „Banda". UIT ONZE HISTORIE DOOR M. VAN NUIS-ZUIDEMA I. Oma zit in haar groene, hooggerugde leunstoel, nog juist binnen de lichtkring van de lamp, aan het hoofdeinde van de tafel. Haar altijd bezige handen, waarin zacht de breinaalden tikkelen, toveren van uitgehaalde, overgebreide en nog eens weer uitgehaalde wol, een „nieuw" kledingstuk voor de altijd alles ver slijtende en overal uitgroeiende kleinkinderen. Even gaat haar blik van het werk naar de klok. „Jaap, blijft Coen niet erg lang weg?" „Ik geloof het niet, Mevrouw." Jaap's antwoord is vaag. Iiij komt niet los van de detective, waarvan er ook nog enkele exemplaren naast hem op de grond liggen. De detective's zijn voor hem de medicijn om los te komen van de gedachten aan de achter hem liggende weken van gevangenschap. Enkele dagen geleden is hij uit Vught ontsnapt. Op eigen initiatief, maar door God geleid en be veiligd, terwijl Hij de schildwachten binnen en en buiten de geladen prikkeldraadversperring, als met blindheid sloeg. Met suus, die in samenwerking met anderen, wekenlang vergeefse pogingen deed om hem te bevrijden, moffen omkocht, waarna bleek, dat ze toch weer bedrogen was, heeft hij hier een veilig onderkomen gevonden. Suus zit aan het andere einde van de tafel. Zij is bezig een van haar altijd geheimzinnige briefjes in haar hanepootschrift en vol taalfouten, te schrijven. Om haar hangt een nevel van geheimzinnigheid, Is ze getrouwd? Een ondergedoken Jodin? Heeft ze kinderen? Is ze weduwe? Niemand die het weet, evenmin als iemand weet wie de personen zijn die haar briefjes komen halen en antwoord brengen. Er wordt ook niet naar gevraagd, te veel als men er hier aan gewend is, wat het illegale werk betreft, zich niet in zaken van anderen te mengen. „Mevrouw, ik geloof dat ik hem hoor", verbreekt dan Suus' zware stem de stilte Er is gerucht beneden op straat, maar Coen is het toch niet, want meteen gaat de bel over. „Jaap!" waarschuwt Suus, altijd waakzaam. Maar dat is pverbodig. Met een enkele hand beweging heeft Jaap z'n boeken al bij elkaar en voor Gé, die nog in de keuken bezig is, de deur opentrekt, heeft hij zich al achter het gordijn op de zoldertrap verschanst. Daar wacht hij tot beneden de deur weer geslo ten wordt en Gé het sein van veilig geeft. Gelukkig, geen visite, hij kan rustig binnen blijven. „Moeder, lectuurroept Gré, twee pakken kran ten binnensjouwend. Trouw en Vrij Nederland. „Vooruit jongens! Helpen jullie vast uitzoeken en vouwen" commandeert ze dan. „Toe Jaap, die boeken komen morgen ook wel uit". Ze zijn nog maar nauwelijks bezig als beneden werkelijk de sleutel in het slot wordt gestoken. Er is gepraat.Jaap veert alweer overeind, maar meteen hoort hij dat het Tom is. „Coen, wat ben je toch laat vanavond", „en straks er weer op uit..." „Och ja, Moeder, oponthoud gehad". Dan valt haar zijn strakke gezicht op. „Is er iets?" „Ja,.Guus is opgepikt". Hard en bitter zegt Coen het. Het slaat de anderen door de ziel. „Guus!?" „Ja.en we vrezen het ergste. Nu de moffen zo in het nauw zitten, worden ze nog steeds venijniger". Het blijft stil in de kamer. Guus ook al..-. in handen van die beulen. Tom, de hier ondergedoken reserve-officier, legt z'n schrijfpapier op tafel om tussen de bedrijven door nog gauw, als haar vriendin, een brief aan z'n vrouw af te schrijven. Volgens haar persoonsbewijs is ze weduwe en de oudste dochter van vier, weet aan iedereen te vertellen, dat Pappie bij de lelijke moffen is. Als even later de stapels bonkaarten, die Coen en Tom zojuist hebben meegebracht, over de tafel verspreid liggen, om uitgezocht en verdeeld te worden, is ieder nog in eigen gedachten verzonken. Jaap gaat weer de zware gang vanaf het moment van zijn gevangenneming tot z'n ontvluchting, een gang, die Guus nu misschien ook zal moeten ma ken. Alleen de afloop, of die ook zo gunstig zal zijn Oma's breinaalden liggen voor een ogenblik stil in haar schoot. Guus, met zijn eenvoudig kinderlijk, maar toch zo rotsvaste geloof, in haar de liefste van al de jongens die zo geregeld onder haar dak vertoeven. Guus, denkt Gré, hoe vaak heeft hij niet als hij te laat was, in de keuken bij haar gezeten, oin nog een warm hapje na te eten. En nu in handen van den niets en niemand ontzienden vijand? Coen zit met strak verbeten mond. Over enkele weken is het zijn bruiloft. Guus was daar ook genood. Guus, de strijder, niet uit sensatielust, of moffenhaat, maar zuiver voor zijn geloof, uit liefde tot zijn Vaderland. Met ogen, donker van haat, zint Suus op nieuwe plannen. Guus zou de eerste niet zijn, die ze heeft helpen bevrijden. „De radio!" Het is Oma die eraan herinnert. „Ik zal wel gaan". Tom likt langs de enveloppe en sluit zijn brief. Jaap en Suus, klaar met de kranten, helpen mee de bonnen uitzoeken. Gré stopt de sokken van een van de „jongens" misschien worden ze vanavond nog gehaald. Dan verbreekt het geluid van een claxon de avondstilte buiten. Remmen knarsen. Een schorre stem roept iets onverstaanbaars in de moffentaal. Het valt Coen niet op. „Hier Suus, de kinder- kaarten bij elkaar en die voor zware arbeid. Jaap zit gespannen. Automatisch maakt hij het oude gebaar naar een loshangende klok, maar nu strijkt z'n hand over het kaalgeknipte hoofd. Buiten is het rumoer sterker geworden. De anderen luisteren nu ook. „Ik geloof, dat ze hiernaast moeten zijn", zegt Coen, als antwoord op een onuitgesproken vraag. Jaap's gespannenheid verslapt iets. Bij de buren slaat de deur dicht en weer zijn daar de rauwe stemmen, de ijzeren voetstappen. „Ik zal eens kijken". Coen is met een paar stap pen bij het raam en verdwijnt achter de gordijnen. Buiten ziet hij de flauwe lichtschijn van afge schermde koplampen.lichtflitsen van zaklan taarns beneden op de stoeplangs de gevel Daar scheurt het geluid van de bel door de gespannen stilte binnen. ./Weg jullie!" Hees komt het Coen over de lippen. „Het zijn moffen!" Jaap is al gevlogen. Hij graait z'n boeken bij elkaar, grist een stapel kranten van de tafel en rent de kamer uit. Suus heeft ook al een pak kranten onder haar arm, neemt zoveel bonkaarten als ze in één greep kan vatten en vliegt dan Jaap achterna de zolder trap op. Gré is ook opgesprongen, maar Oma zegt kalm: „Jij blijven zitten. Gewoon doen. Coen niet boven opentrekken, maar eerst' naar beneden gaan. Niet te vlug, ze moeten boven even tijd hebben". Dan strijkt ze zelf de rest van de bonkaarten naar zich toe. Haar zware zwarte rok, die over haar op een tabouretje rustende benen gespreid ligt, gaat enkele centimeters omhoog. Nu komt de pijp van de ouderwetse wit-keperse broek te zien, het is er nog een met een schuif onder de knie. In een oogwenk heeft Oma het bandje los, schuift de helft van de overgebleven bonkaarten naar binnen, het strikje er op... de andere helft gaat in de tweede pijp. Nu spreidt ze haar rok weer over de benen uit en neemt rustig haar breiwerk ter hand. Juist als Coen boven aan de trap is gaat de bel voor de tweede keer. Harder en dringender. In het zolderkamertje, waar Tom op z'n buik lig te luisteren, de kaart van Frankrijk, waar de fron ten zich steeds meer Oostelijker en Noordelijker verschuiven voor zich uitgespreid, vliegt de deur opeens open en rollen als het ware Jaap en Suus naar binnen. „Moffen!" hijgt Jaap. Hij voelt de grijpende, klauwende handen vlak achter zich, de dóód zit hem nog op de hielen. Hij ligt al op z'n knieën en nog voor Tom zich kan realiseren, wat er aan de hand is, ziet hij Jaap's omvangrijke achterste delen door de schoor steenopening verdwijnen. „Vooruit, jij moet ook weg!" Suus trekt de stop van de radio los, vouwt de kaart dubbel, duwt deze Tom met de kranten en bonnen in z'n handen en dan kruipt Tom achter Jaap het gat in. Zodra Tom ook in de donkere tunnel verdwenen is graait Suus met haar handen wat puin naar vo ren en zwaait met een smak de opening dicht. Alleen, blijft ze luisterend staan, de handen tegen haar bonzend hart gedrukt. Ze hoort de soldatenstemmen beneden in de gang. Wat moet ze hier nu ineens doen? Nog naar beneden gaan?*Ja, ze heeft het goede persoonsbe wijs bij zich. Dan vliegt haar jurk over haar hoofd. In bed maar, dat lijkt haar het beste. Coen loopt in het donker de trap af. Hij voelt het bloed uit z'n gezicht wegzakken als hij de deur open doet en bij de schijn van een zaklantaarn twee kerels in de zo gehate uniform voor zich ziet. Zwijgencj blijft hij staan. Het licht flitst over zijn handen, zijn gezicht en langs hem heen de gang in. Grove schoenen plaatsen zich op de dikke, bruine mat. „Haben Sie.dreunt een schorre stem naar binnen, terwijl Coen iets achteruit moet wijken voor de opdringende moffen, „Haben Sie.ein fietspump!?!" In zijn overgrote verbouwereerdheid gééft Coen de pomp. Een uurtje later frappen Tom en en Coen, afge laden met bonkaarten en kranten, in verschillende richting het donkere Zuiden in. Coen zet er vaart achter, scherp turend in de duisternis. Verweg zoemen vliegtuigmotoren. Witte lichtbanen zoeken de nachtelijke hemel af achuiven langs elkaar terwijl de uiteinden tezamen kluwen. Een rossige gloed stijgt op langs de horizont, zinkt weer weg in het niet. Als ik geluk heb, berekent Coen, kan ik tien voor elf bij mijn bruid zijn, negen kostbare minuten met haar, elf uur binnen. In de kamer heeft Jaap zijn detective weer te pakken, maar iets in hem blijft luisteren naar de geluiden buiten. Een schorre kreet. Jaap staart strak naar de gesloten gordijnen. Suus kijkt op van haar briefje. Dan is alles weer stil en is er alleen het zachte getikkel van Oma's breinaalden. Uit: Mededeelingen No. 67. In onderscheiden tehuizen waren meubilair en inrichting gebrekkig. De zalen waren kaal en ongezellig, de stoelen wrak. Er waren plompe tafels van ruw hout. De bedden liadden geen la kens en de dekens waren meerendeels van katoen- afval gemaakt. Ook hierin schuilt geen verwijt aan personeel en leiding. Er is meer reden om de leiding der tehuizen te prijzen voor hetgeen met zeer bescheiden middelen is tot stand gebracht dan om te klagen, dat alles niet tip-top in orde is. Na deze inleiding is het duidelijk, dat de zeer groote bezwaren, die wij tegen de kindertehuizen hebben, geen critiek beteekenen op het personeel of op de leiding van Bijzondere Jeugdzorg. Wat ontbreekt. Maar toen wij 's avonds door de barakken van een der beste kampen liepen, hebben wij het diep gevoeld wat deze kinderen missen. Ze probeerden elkaar wat bezig te houden en de leiders streefden daar ook naar, maar de gezellige sfeer, die een huiskamer heeft en de warmte die een moeder in zoo'n kamer brengt, en de geest van liefde die een huisgezin kenmerkt, ontbreken geheel en moeten ontbreken in elk gesticht. En er ontbreekt veel meer. Van verscheiden tehuizen gaan de kinderen niet naar school. Al weer, dit is nie' de schuld van personeel of leiding. Het ligt hieraan, dat de tehuizen ver van bewoonde oorden zijn verwijderd, of dat de scholen in de buurt overbevolkt zijn, of dat de kinderen geen schoenen of klompen hebben. Er wordt geprobeerd in het gebrek te voorzien door den kinderen in de tehuizen onderwijs te geven, maar uiteraard gaat dit gebrekkig. Geen staatskinderen. Onze rondreis langs de tehuizen heeft ons ver sterkt in de overtuiging, dat deze kinderen naar gezinnen moeten. Hier heeft het Nederlandsche volk een taak der barmhartigheid. Terecht riep ds. Gravenmeijer uit, dat er geen „staatskinderen" mogen komen. Vorige publica ties in Trouw hebben tot resultaat gehad, dat wij een stroom van brieven kregen van gezinnen, die een pleegkind wilden hebben. Wij hopen, dat nog zeer veel meer gezinnen de helpende hand zullen reiken, opdat deze kinderen niet lijden voor de zonden, die hun ouders hebben bedreven, en opdat Nederland bewijze, dat het barmhartigheid, en Christelijke liefde wil betoonen. Wie een kind in zijn gezin wil opnemen, kan zich wenden tot de bureaux voor Bijzondere Jeugdzorg; te Amsterdam is dit gevestigd Joh. Vermeerstraat 41; voor Gelderland is het adres den heer G. W. Kreek, inspecteur voor Bijzondere Jeugdzorg, Doetinchem. Er bestaat mogelijkheid van tegemoetkoming in de kosten der opvoeding. Maar er mag natuurlijk geen sprake van zijn, dat men een kind neemt om er op de een of andere wijze van te profiteeren. Ontferming met verweesden moet het motief zijn, dat ons dringt om dezen kinderen een waar tehuis te geven. (Trouw). N.S.B.-KINDEREN IN GEZINNEN! Gestichten geven niet, wat ze noodig hebben. Een omstandig onderzoek naar de toestanden in de tehuizen voor de N.S.B.-kinderen voert tot de verdrietige conclusie, dat, hoeveel moeite de leiders en het personeel van deze tehuizen zich ook geven om de kinderen te verzorgen en te leiden, zij hun nooit kunnen geven, wat zij in het ouderlijke huis ontberen. Deze kinderen moeten in gezinnen worden ondergebracht. Een dag of drie hebben wij deze tehuizen langs gereisd. We waren bij de kinderen tijdens hun spel, onder hun werk, bij het eten en in de barak ken. We hebben met hen gepraat, ook zonder het bijzijn van hun leiders. Het eten was smakelijk, het bed lag goed; de kinderen klaagden niet. Geen verwijt aan de leiding. Het eene tehuis zag er beter uit dan het andere. Enkele waren rommelig; de vloeren vuil; er was te weinig orde. Maar ook hier kregen wij den indruk dat het personeel van goeden wil was. Blijkbaar kon het zijn taak niet aan. De verhou ding tusschen de leiders en de kinderen was desondanks niet slecht. Er was in het algemeen een vriendelijke'omgang tusschen opvoeders en ver pleegden. Waarom minister Burger ontslag nam. „Mijn ambt als minister van binnenlandsche zaken heb ik neergelegd, omdat het M.G. niet binnen de grenzen van zijn bevoegdheid bleef", aldus verklaarde Mr. Burger te Groningen. „Men heeft mij ervan beschuldigd vergoelijkend over de collaborateurs te hebben gesproken tijdens mijn eerste rede in bevrijd Brabant. Dit sloeg niet op de collaborateurs en was niet het motief van mijn ontslag". Achtste kolenbon in gevaar. Amerika gooit roet in het eten. Minister Vos heeft op een vergadering te Lei den medegedeeld, dat hij ten gevolge van de stakingen in Amerika 't honoreeren van den acht sten kolenbon niet kan garandeeren. Hoewel de minister hoopte, dat toch nog tot levering op dezen bon zal kunnen worden overgegaan, zou dit bij het voortduren der stakingen niet mogelijk zijn. De minister wees er nog op, dat wij onze de viezen beter voor textiel zouden kunrfen gebrui ken en dat daarom alles op voorziening uit onze eigen kolenproductie moet worden gericht. De minister hoopte, dat voor den volgenden winter voldoende kolen aanwezig zouden zijn om de gas- en electriciteitsdistributie te kunnen af schaffen en de industrie op volle toeren te laten draaien. Vriendelijk verzoek. Advertenties NIET telefonisch op te geven aan de drukkerij, maar schriftelijk aan Adm. „Opbouw", Zandpad B 282 Middelharnis. In plaats van kaarten. Op 26 Dec. werd tot onze blijdschap geboren onze dochter en zusje ALIDA GEERTJE (Lida) J. KASLANDER T. KASLANDER—Den Hollander. Dirksland, Burg. C. Zaaijerl. 748. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter en zusje ANNA ELIZABETH CORNELIA (ANNEKE) C. LODDER. L. LODDER-STRUIK. BEP. LENI. SOMMELSDIJK, 7 Jan. 1946. Weeshuisstraat B 22. VERLOOFD: CORRY DE BRUIN S )'"- VERLOOFD: M. DE WACHTER D. VISSER. STAD a. h. HARINGVLIET, 12 Jan. 1946. Inplaat3 van kaarten. H. LANOERVELD en LEES KIEVIT geven U kennis van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Woensdag 30 Januari. NI EU W-HELVOET, Wcstdijk C 10. SOMMELSDIJK, Binnenweg B 82. 10 Jan. 1945. Op D.V. Vrijdag 18 Jan. a.s. hopen f j onze geliefde Ouders en Grootouders JACOB SMITSHOEK ANNIGJE SMITSHOEK-BUITEND1JK den dag te herdenken dat zij voor 45 jaren in den Echt werden verbonden. ij MIDDELHARNIS, Jan. 1946. Oostdljk E 85. Tot onze diepe droefheid is na een langdurig en geduldig gedragen lijden van ons heen gegaan, onze lieve, zorg zame Man en Vader LEENDERT 1ZAAK HAGE, in den ouderdom van ruim 36 jaren. J. P. HAGE-SLIS. RIA en DAVID. STRIJEN, 5 Januari 1946. oud-Bon dijk 39. Heden overleed tot onze diepe droef heid, na een langdurig geduldig gedragen lijden, onze beste Zwager en Oom LEENDERT IZAAK HAGE in den ouderdom van ruim 36 jaren. C. WARNAER. A. C. WA RNA ER-SLIS en Kinderen. DIRKSLAND, 5 Januari 1946. Staakweg B 61. Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van ons oud-bestuurslid den Heer JOH. ROODZANT K.Pzn. Oud-Wethouder van Dirksland. Zijn liefde en trouw voor onze partljl zullen wij niet vergeten. Namens het Bestuur V. d. Antirevolutionaire Kiesvereeniging te Dirksland, A. A. JANSEN, Voorzitter. A. VONS, Secretaris. DIRKSLAND, 30 December 1945. N. BERKHOF-DE GAST. Wij danken Oom Kees en Tante Mien en zegene God hen voor de liefde tijdens haar logeeren cn de innige zorgvuldige verpleging tijdens haar ziekte in hun woning bewezen. De Hccrc sterke onze diepbedroefde ouders. De kleinzoons: JAN, LIES, ADRI cn KOKI DE BOED. Blcckcrt 25. OUDE TONGE. Heden overleed, na een langdurig, smartelijk lijden, mijn innig geliefde Vrouw en onze geliefde Dochter, Be huwddochter, Zuster, Behuwdzuster cn Tante, Mcj. JANNETJE DEN EERZAMEN Cd. Echtgenoote van KORS HOEK, in den ouderdom van 33 jaar cn 6 maan den. Uit aller naam, K. HOEK. GOEDEREEDE, 8 Januari 1946. Heden nam de Heere tot zich, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom, den Heer GERRIT RAS in den ouderdom van ruim 33 Jaar. Den Bommel: L. RAS. W. RAS. Sommelsdijk: W. RAS. A. RAS-MOSSELMAN. De Bommel: C. RAS. D. RAS. J. RAS-BUTH. J. RAS en Verloofde. en Neefjes. Dankbetuigingen. Voor de zeer vele blijken van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen ge liefden vader, behuwd-, groot- cn overgroot vader, den. lieer JAN KRANSSE, Wedn. van JOHANNA VUFHUIZE, betuigen wij onzen innigen dank. Namens de familie, L. KRANSSE. MIDDELHARNIS, Januari 1946. Voorde vele en hartelijke bewijzen van deel neming ons betoond tijdens de ziekte en het overlijden van onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- cn Grootmoeder GERRITJE DOORNHEIM betuigen wij hiermede onzen oprechten dank- Uit al er naam: J. NAOTEOAAL. MELISSANT Jan. 1946. Met wcderkcerigen hellwensch, betuigt on- dcrgeteckendc zijn dank voor de vele gcluk- wenschen bij den aanvang van 1946 ontvangen. SOMMELSDIJK. A. A. MIJS. Ondcrgctcckcndcn betuigen allen hun harte- lljkeu dank voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij hun 50-jarig huwelijks feest. Fain. J. v. OUDENAREN, Nicuwcwcg 235, MELISSANT. Voor de vele blijken van belangstelling bij de wisseling des Jaars zeg ik, met wcdcrkccrigc gclukwcnsch, mede namens mijn Echtgenoote, hartelijk dank. C. SLOBBE. Dc Heer en Mevr. DE JONG zeggen hartelijk dank voor de ontvangen felici taties cn wcnschen allen een gezegend 1946. Sommelsdijk, Januari 1946. Personeel gevraagd. Jongste mnl. BEDIENDE gevraagd voor admi nistratief werk. Eenige kantoorroutine strekt tot aanbeveling. Fa. L. A. BLOKLAND Zn. Automobielhandel, Reparatieinrichting. MIDDELHARNIS, Tel. 134. OEVRAAGD: in gezin van twee personen te Dirksland, een NETTE JUFFROUW voor de huishouding, bekend met lichte ver pleging. Brieven onder letter H aan het bureau van dit blad. OEVRAAGD: tegen half Mei a.s.: EEN KRAAMVERPLEEGSTER in burgergezin met 1 kind. Brieven onder no. 105 bureau van dit blad, OEVRAAOD: EEN MEISJE voor halve dagen, 's Zondags vrij, of een WERKSTER voor 2 dagen per week. A. VERMAAS, 't Hoefijzer, OUDDORP. Voor WALCHEREN gevraagd: TIMMERLIEDEN, METSELAARS EN SCHILDERS. Loon 0,78 per uur, vrij kost bij parti culieren, om de veertien dagen vrij naar huis, zonder verlet, 3,schei- dingsloon per week. Aanmelden: A. C. HAECK, aannemersbedrijf, Souburg. W. VAN DONGEN, schildersbedrijf, Souburg. Ruilen. TE RUIL AANOEBODEN Ecu zeemlap voor een wollen damesjapon of stof, tevens een paar damesschoenen maat 38 voor een paar dnmcslaarzcn maat 38. Brieven onder No. 208 bureau van dit blad. TE RUIL AANOEBODEN 2 paar zwarte Hccrcnschocncn maat 43, 1 paar bruine Hccrcnlaarzen maat 43, 3 Overalls (blauwe) tegen schoenen maat 44 of iets anders. C. VAN DER MEIDE, Secr. Nljghstraat - MIDDELHARNIS. EEN WONING TE RUIL. Inlichtingen: P. VAN DEN HOUTEN, NIEUWE TONOE. TE RUIL of TE KOOP gevraagd: 40 ft 35 Meter CARTON, br. 80 centimeter cn TIMMERHOUT voor Winkcllnvcntaris. Brieven of Inlichtingen aan den agent van dit blad: L. OROENENDUK, Wcstdijk 305, SOMMELSDIJK. TE RUIL AANOEBODEN: TWEE ONDERSPREIEN voor LUIERS OF PAKKEN. Adres: C 267, MIDDELHARNIS. Voor de Hulpcentrale Goeree en Overflakkee der Anti-Revolutionaire Partij hoopt op Zaterdag 26 Januari des middags half vier te Middelhar nis op te treden den Hoog Edelgestr. Heer Mr. J. A. DE WILDE van Voor burg, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, over het onder werp: „Politieke rondblik". Ds. C. VAN DER WAL, Ned. Herv. Pred. te Dirksland, hoopt een slotwoord tc spreken. Ieder is hartelijk welkom. Laten ouderen en jongeren, mannen en vrouwen reeds nu samen overleggen hoe zij de vergadering willen bezoeken, b.v. per tram of auto. Nadere berichten volgen. Levertraan nos. 350 t/m 450 afhalen, flesje meebrengen s.v.p. Ast- hmamiddel, verstui- vlngsvloeist. (Broncho- idrinc. Spenen, voor- vcdcre babv zonder for Middelharnis - Tel. li malitelten, 12 c.p.stuk. Vocdlngssuikcr is beter dan suiker voor Uw baby, eet zelf de suiker op. Essences, grote sortering vooroorlogse kwali teit. Kancclsurrogaat ook voor bakwerk. Pepermunt „King" cn Maagpepcrmunt. Par fums, zie de etalage, 1,50, 2,95, 3,50. Stofkam tegen hoofdonrcin, onbreekbaar, on verslijtbaar. 3,75. Zulvcrrcln of DDT. Muizen cn Rattengif. Prijsverlaging heibezems 0,35, blokbczcms 1,38, boenders lO'/i cent. ANTI-VRIES weer beperkt verkrijgbaar, billijk in prijs, wacht niet tot dc vorst opnieuw invalt. VERLOREN Zaterdag 29 Dcc. gaande van D. VOGELAAR via Middelhamis-Dirksland naar Roxenissc con paar NIEUWE GRIJZE REGENPIJPEN. Tegen bclooning terug tc bezorgen bij L. Van SPRANG, Agent „Opbouw", Molendijk F 27c STAD AAN 'T HARINGVLIET. PRIMA BEUKEN WASCHKUIPEN. Nieuw, niet nieuwe handen cn plank onder bodem. IJZERSTERK. Tegen concnrrccrcndc prijzen. Aan hetzelfde adres HANDKAR tc koop uongcbodcu. N. SMIT, Vatcilhandcl - DIRKSLAND. Veel geluk, veel heil cn zegen Wcnschen w'onzc klnntcnsclianr. En wc staan In zes cn veertig Als voorheen, stcods voor hen klaar. Rnhnc keus, dc langste prijzen, Dat Is vast naar Ieders zin, Daarom stapl een goede huisvrouw Steeds dc zaak van BOSLAND In. J. BOSLAND, Enkabó winkelier, OUDDORP. in alle maten U kuot weer uitzoeken Te koop aangeboden Wintermantel z.g.a.n., maat 3S 5 39 en 1 Jongensstobpakje, leeftijd 3 4 jr., beiden v.o.l.s. kw. Nieuwstraat 99, OUDE TONGE, 2 RONDE KOOKKACHELS in goeden staat, waarvan één zeer geschikt voor kantoor of werkplaats. Adres: SECR. NIJGHSTR. C 18, Een l'/rjarige WILDHOND (reu) bij JAN GRINW1S, Brecdc weg A 226, OUDDORP, TE KOOP: Eén i.g.s.z. BROEDMACHINE (petr.) merk: „H. v. Rossum", 200 eieren cn 2 Carousscl- kunstm. „Bonnet" 107 cM., m. 1. J. M. VAN ROSSUM, OOLTGENSPLAAT. Een tweedehands RIJWIEL met prima Surro gaatbanden cn terugtrapremnaaf. Een nieuwe SCHOP cn een partij flcsschcn. J. BEVAART, Kerkstraat 66, SOMMELSDIJK. Een partijtje WAGENLIJN (gebreid). Keer lijn, ook geschikt voor akertomv. Voor-oorlogs- gocd. J. VAN DER VELD. C. 267. MIDDELHARNIS. TE KOOP of tc RUIL aangeboden: Een wollen BABYCAPE cn twee OVERALLS, groote maat. Br. onder ho. 135 aan Bockhandel Firma L. Vrocgindcwcij Wz., MIDDELHARNIS. UIT VOORRAAD LEVERBAAR Ovcrgangstarwc Bersee Fa. C. VAN DER MEIDE. Telefoon 378 Middelharnis Belegd Uw geld goed! DRAINEREN geeft grote winst. Uw buizen hebben wij in voorraad 5-6-S cn 10 cM. buizen. Op Uw aanvraag zorgen wi) voor ccn toewijzing, bellen Tel. 24. DRA1NEERBUIZENHANDEL Fa DE KORTE Stationsweg 23 - Oude Tonge

Opbouw | 1946 | | pagina 3