PK ER tratie iddelharnis ENTRUM FLAKKEE. |een ervaren ER Istratieve leiding der zaak zooals leeftijd, verl. sal. het motto „Boekhouder" irfa Hygiëa" S Januari a.s. HET BESTUUR. J. WITTEKOEK Eencfrachtstraat Middelharnis HET ADRES voor alle soorten versehe en ge rookte visch, wenscht allen een voor spoedig 194Ó. IZ. GROOTENBOER Kolenhandel wenscht clientèle, vrienden en bekenden een gelukkig Nieuwjaar. Somnielsdijk, 1 Jan. 1946. iCHlAS IENUWPIJNEN van een IA-BAND". ]wen bekend, i Drogwren. l-'5 bons ■terug >CHE JAPPIJ, N.V DELHARNIS Verband met de en dividend- ren. enz. nazien, repareeren en ij halen ze af en brengen ze >ns voor nieuwe of gebruikte 'elkom, zonder verplichting, (re en gebruikte onderdeden. U, ze worden in volgorde [ON, Ouddorp Vis in blik (zonder bon) INDEL 5-5 puwstraat, Middelharnis irantiën Oude Tonge. drijf ïelsdijk een voorspoedig 1946. IDIJK riE-INRICHTING SOMMELSDIJK p. f. vrienden en pfG?f0ï<8ïjSïfSifSï$SïjÖ! jS? <8i <3 i8>: «Si Drspoedig 1946 cgj :ig Nieuwjaar toegewenscht en Begunstigers. Wij be ier beleefd aan voor 1946 van gebak, koekjes enz. en Banketbakkerij, Weststraat A 22, Ouddorp. FIRMA WED. J. KNAPE alleen vertegenwoordigster voor Mid delharnis en Sonnnelsdijk der „Delfia" producten, wenscht haar cliënten een voorspoedig 1946 en beveelt zich beleefd aan voor de levering van alle soorten Veevoeders. L. v. d. RAFELAAR Rmgstraat 251 - Sommelsdijk Uw adres voor alle soorten Manden werk, Borstelwerk, Houtwaren enz. enz. wenscht familie, clientèle en vrienden een gelukkig 1946. H.H. Landbouwers, een voorspoedig 1946 toegewenst. Ook voor 1946 voorradig alle maten en soorten Draineerbuizen. A. v. NIEUWAAL Draineerbuizenhandei - Den Bommel. Sub-agent voor West-Flakkee: G. VAN NIEUWAAL, Binnenweg 143a, Melissant. J. M. MOERLAND Beurtschipper - St llendam wenscht vrienden en clientèle een voor spoedig 1946. Mijn Beurtdienst wordt met half Januari 1946 weer als voorheen hervat, van Ouddorp, Dordrecht en Rotterdam. Hopende de gunst weer als voorheen te mogen genieten. Beleefd aanbevlend, A. DE GRAAF - OUDDORP Al mijn vrienden en begunstigers een voorspoedig jaar gewenscht. Hartelijke Gelukwensch. Met het nieuwe jaar heb je van mij met te klagen, want ik rij met een achttons wagen, Ik neem vele kilo's vrachten mee, Meubelen, stukgoed en ook vee. Jb. VAN POORTVLIET Ouddorp, 1 Jan. 1946. Wilt gij in het nieuwe jaar weer auto rijden, iJan moet u zich naar C. Pikaart wijden, Die heeft een zeer goede wagen. Over de zitting heb je geen klagen, Daarom wensch ik uit de grond van mijn hart: Mijn beste vvenschen van C. PIKAART Ouddorp, 1 Jan. 1946. KL. ALEMAN en Echtgenoote Zaai- en Pootgoed Familie, Vrienden en Begunstigers een voorspoedig jaar toegewenscht. Ouddorp, 1 Jan. 1946. Aan familie, vrienden en begunstigers wenschen wij een gelukkig jaar. J. KOMTEBEDDE en Echtgenoote Café en Veehandel Ouddorp, 1 Jan. 1946. LIENIS GRINWIS en Echtgenoote wenschen familie, vrienden en begunsti gers een voorspoedig jaar. Ouddorp, Havenweg; 1 Jan. 1946. Aan familie, vrienden en cliëntèle etn gelukkig Nieuw jaar. W. DROGER Metselaar Nieuwe Tonge, 1 Jan. 1946. A. BRABER Schoenhandel en Reparatie Molendijk 3 Oude Tonge wenscht familie, vrienden en cliëntèle een gelukkig Nieuwjaar. SLAGERIJ DE VOS wenscht cliëntèle,-vrienden en bekenden een voorspoedig nieuwjaar. Is en blijft uw adres ook voor 1946. Ooltgensplaat, Brandewijnstraat 3. J. v. NIEUWAAL Brandstoffen en Houthandel wenst zijn geachte clientèle, familie, vrienden en bekenden een gelukkig 1946. Den Bommel, Ben. Oostdijk, 1 Jan. '46. Famili<Vrienden en Cliëntèle Gods besten zegen toegewenst voor 1946. S. v. NIEUWAAL Mr. Metselaar Den Bommel, 1 Jan. 1946. Aan Familie, Vrienden en bekenden een zalig Nieuwjaar. Fam. P. v. PEPERSTRATEN Made (N.Br.), Stationsstraat A 309. SLAGERIJ GOEDEGEBUURE. Boompjes A 120, Ouddorp. Specialiteit in fijne Vleeschwaren en Worstsoorten. M. GOEDEGEBUURE. M. v. 't GELOOF. Ouddorp, 1 Jan. 1946. p. f. Familie, Vrienden en Cliëntèle in en buiten onze gemeente een gelukkig en voorspoedig 1946 toegewenscht. A. KALLE. Handel in Rook- en aanverwante artike len. Annex Kleermakerij. Ouddorp, 1 Jan. 1946. Aan alle Sportkameraden van de O.V.V. „Prins Bernhard een gelukkig Nieuwjaar toegewenscht. MARK v. 't GELOOF. Ouddorp, 1 Jan. 1946. Gelukkig Nieuwjaar: NAAIMACHINEHUIS. Vert.: G. A. v. AST, DIRKSLAND. SCHAATSEN SLIJPEN. Beleefd aanbevelend: D. BREEN, Hazersweg A 46, Ouddorp. VRIJDAG 11 JANUARI 1946 Prijs per kwartaal f 1.50. Losse nummers f 0.15. Advertentieprijs 1—30 mm 14 cent per mm. Elke mm daarboven 10 cent. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG - No. 37 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 282 - MIDDELHARNIS Dit blad verschijnt iederen Vrijdag Samenvoeging kleine landbouwbedrijven Er is op ons eiland eenige onrust ontstaan. En terecht! Niemand minder dan de Sociaal-Democratische Minister Mansholt, Hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij heeft eenige belang rijke redevoeringen gehouden. Speciaal de passa ges inzake de samenvoeging van kleine akkerbouw bedrijven veroorzaakten die onrust. Blijkens een persverslag van 15 December 1945 zeide genoemde bewindsman in een redevoering voor de Vereeniging van bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer: „De kleine akkerbouwbedrijven zullen samengevoegd moeten worden tot bedrijven van 5 tot 8 H.A., waarop een economische bedrijfs voering mogelijk is. Een noodwet is in voorbe reiding". Eenige dagen later gaf de pers wederom een verslag van een redevoering van denzelfden Minister, thans gehouden op het eeuwfeest der Geldersche Maatschappij van Landbouw. Excellentie Mansholt sprak daar ongeveer aldus: „Het kleine bedrijf zal gebracht moeten worden in een economische eenheid waar rationeel ge werkt wordt. De regeering is dan ook doordrongen van de noodzaak van herverkaveling en samen voeging van kleine bedrijven. Zij doet dat al in Walcheren en komt hiervoor met een speciale wetgeving, welke een voorbeeld zal zijn voor ande re deelen van het land. Dat beteekent dat een deel der boeren naar elders overgebracht zal moeten worden". Een dergelijke maatregel zou voor Flak- kee groote gevolgen hebben. Onderstaand staatje geeft daarvan een duidelijk beeld. Ons eiland heeft: 1640 bedrijven van C t/m 1 H.A. 1034 bedrijven van 2 rim 5 H.A. 297 bedrijven van 6 t/m 10 H.A. 206 bedrijven van 11 t/m 20 H.A. 238 bedrijven van 21 en meer H.A. Dit beteekent dus dat van de ruim 3400 bedrij ven er ruim 2000 of wel 82 zouden moeten worden samengevoegd. Het spreekt vanzelf dat daardoor zeer vele, kleine mjveren in hun bestaan zouden worden bedreigd. Juist het klein-bedrijf vormt een stuk volkskracht, omdat deze groep door ingespannen arbeid zich. heeft weten op te werken tot klein- bezitcers. Bezit kweekt steeds verantwoordelijk heid en veelal initiatief, beide eigenschappen die een volk sterk maken. Het is van groote beteekenis, dat tusschen arbeiders en groot-werkgevers een middengroep is, die tegenstellingen verzachte Naast de sociale is er ook een economische zijde. Zou samenvoeging van bedrijven de werkge legenheid niet doen afnemen? De intensiviteit op de bedrijven zal ongetwijfeld verminderen, terwijl de teelt van grove tuinbouwproducten (uien en peen) zeker sterk zal terugloopen, hetgeen zijn terugslag zal geven op verschillende indirecte groepen van onze eilandbevolking, als de handel en het transportwezen. Vanwege de groote belangen, die er voor ons eiland mede gemoeid zijn, hebben we ter bevoeg- der plaatse geïnformeerd, doch ontvingen de geruststellende mededeeling, dat de noodwet tot samenvoeging van bedrijven alleen betrekking heeft op het zoo zwaar geteisterde Walcheren. Het ligt in de bedoeling de vrij komende landbouwers schadeloos te stellen in den Noord-Oost-Polder. Ons is niet duidelijk wat de Minister bedoeld heeft met de uitlating om de speciale wetgeving voor Walcheren voor andere deelen van het land ten voorbeeld te stellen. We willen gaarne gerust zijn, maar vragen toch de zin der rede te mogen verstaan. Intusschen make men zijn landbouw organisaties sterk. De maatschappij vorme zelf organen tot juiste vormgeving aan de ontwikkeling der bedrijfs- ver houdingen. Beginselen beheerschen nog steeds ieders han delingen. Daarom behoort ieder Christen in eigen organisatie invloed uit te oefenen op de ontwikke ling der maatschappij. LANDBOUW» DE DISTRIBUTIE VAN LANDBOUW WERKTUIGEN. Het Bureau Grondstoffen van de Directie van de Voedselvoorziening deelt mede, dat bij den handel onjuiste opvattingen zijn ontstaan ten aan zien van de distributie van landbouwwerktuigen. Het komt voor, dat leveranciers tractoren leveren of in voorverkoopnoteeren zonder overlegging van een koopvergunning door den afnemer, onder toezegging, dat de betrokken handelaar zelf de koopvergunning zal aanvragen. Deze handelwijze is in strijd met de desbetreffende voorschriften en kan leiden tot dupeering van de afnemers. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat mededeelingen omtrent het vrij in den handel komen van tractoren in Maart of April 1946 on juist zijn. Bij den aankoop van landbouwwerk tuigen, waarvoor een vergunning vereischt is, voJge men de gedragslijn, zooals deze in de vak bladen bekend is gemaakt. Teneinde teleurstellingen te voorkomen dient men zich niet tot optimistische verwachtingen te laten verleiden door berichten, die niet van of- ficieele zijde zijn verstrekt. FLAKKEESCHE BOERENBOND '''Aan Rijksdienst Landbouwherstel 's-Gravenhage. Uit een door ons ingesteld onderzoek is geble ken, dat van de leden van onze organisatie door de Duitschers zijn weggeroofd 32 bandenwagens, 1 vrachtauto, 4 boerenwagens en 1 maaimachine (deze laatste is niet meegenomen, doch is in de haven te Herkingen gegooid met nog andere landbouwwerktuigen en machinerieën om de water- loozing uit de polder te belemmeren of onmogelijk te maken) van deze bandenwagens zijn er 6 heele- maal niet betaald, en vervolgens zijn ze betaald: een met f 180,een met f 200,twee met f 250; twee met f 300,vier met f 400,een met f 800; een met f 1350,de overige met f 1500,tot f 3600,niets zou ons meer aangenaam zijn dan dat de menschen hun wagens terug kregen, doch dat achten wij vrijwel onmogelijk, zoodat ons niets taders overblijft dan het verzoek deze leden eenigs- tina schadeloos te stellen door hunne wagens te Stalen tot f 1500,—, dit is dan wel niet de werkc- lifre waarde die eenige percenten hooger ligt, doch niet te overdrijven en de kosten niet boven lig op te voeren, hebben wij gemeend dit cijfer te dogen vaststellen om verzekerd te zijn dat daar geen aanmerking op kan worden gemaakt. Het zal ons aangenaam zijn Uw gunstig ant woord spoedig te mogen ontvangen. Namens het Bestuur, De Secretaris, De Voorzitter, (w.g.) A. W. KEIJZER (w.g.) G. J. BUTH. Rijksdienst voor Landbouwherstel. PUBLICATIE betreffende registratie van agrarische schade door bezettingsmaatregelen of door oorlogs geweld. Alle personen, die bij den Provinciaal Voedsel- commissaris zijn geregistreerd om andere redenen dan voor het houden van een huisslachtingsvarken en enkele stuks kleinvee, en zij die in het bezit zijn van een tuinbouw-teelt vergunning, moeten de schade die zij hebben geleden aan landbouw-, tuinbouw- of veeteeltbedrijven melden bij den Plaatselijk Bureauhouder. De aanmelding beperkt zich tot die onderdeden, welke rechtstreeks be trekking hebben op het bedrijf. Voor schade aan huisraad, kleeding e.d. behoort men zich tot de Schade-Enquête Commissie, Schiedamsche singel 48, Rotterdam, te wenden en wel vóór 1 Maart '46. Ook zij die niet geregistreerd zijn of alleen een registratienummer hebben voor het houden van een huisslachtingsvarken en dergelijke dienen hun schade bij deze commissie op te geven. De aanmelding bij den Plaatselijk Bureauhouder dient per briefkaart voor 26 Januari 1946 te ge schieden onder vermelding van het volgende: 1. naam, adres registratienummer L.C.O. tuinbouwrekening nummer eventueel z.g.n. O.S. nummer B.S. nummer Defensie schadenummer Schade-Enquête Commissie nummer. 2. Korte omschrijving van de schade (inun datie, mijnenveld, versperringen, instellingen, tankgracht, bommen, beschietingen e.d. roof) en aan welk deel van het bedrijf de schade geleden is (gebouwen, warenhuizen, kassen, platglas, grond, boomgaarden, laan- en erfboomen, levende have, inventaris, bedrijfsmiddelen (kunstmest, zaaizaad, veevoer e.d.), akkerbouwproducten (alleen be stemd voor verkoop), tuinbouwproducten (idem), vervoerkosten). Zij, die hun schade reeds opgaven en als bewijs van die aangifte een kaart met een O.S., B.S., Defensieschade of Schade-Enquête commissie nummer ontvingen, behoeven die schade niet meer te melden, tenzij zij sindsdien weer schade aan hun bedrijf opliepen. Na 26 Januari 1946 worden geen schade-aangif ten meer aangenomen. De Inspecteur voor Zuid-Holland van den Rijksdienst voor Landbouwherstel, Ir.,F. HELLINGA. MEDEDEELING De Rijksdienst voor Landbouwherstel te Mid delharnis, deelt aan de landbouwers in het voor malige inundatiegebied mede, dat door boven- genoemden Dienst geen Roode Klaver en Hop- perupsklaver in natura verstrekt zal worden. De landbouwers kunnen derhalve deze soorten klaverzaad bij hun handelaar bestellen. De rekeningen kunnen (mits het zaad gekocht is tegen den vastgestelden prijs) ingediend worden bij ons kantoor, waarna deze door ons aan de land bouwers terugbetaald zullen worden. Lucerfie klaverzaad hebben wij, voor zoover wij thans na kunnen gaan, in voldoende hoeveelheid voorradig. Dit zaad zal dus door onzen Dienst, via de door U aan te wijzen handelaar of zaadagent, aan U worden afgeleverd. Tevens deelen wij U mede, dat het graszaad in de loop van de maand Februari aanstaande aan U zal worden afgeleverd. VERSLAGEN. VERSLAG van de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van STELLENDAM op Donderdag 27 December 1945. Na opening der vergadering met het gebruikelijke formuliergebed, worden de notulen van de vorige ver gadering gelezen. De heer Meinders wenscht deze notulen te zien aangevuld met hetgeen spr. in die vergadering ge zegd heeft naar aanleiding van de geuite klachten betref fende het ophalen van huisvuil, n.l. dat de schuld van het niet ter beschikking staan van de gemeente van een paard, te wijten is aan den Voorzitter. Van de ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen een schrijven van het gemeentebestuur van den Bommel, houdende mededeeling van benoeming van den heer L. Jacobs tot bestuurslid van de Stichting Drink waterleiding „Goeree en Overflakkee", alsmede een tweetal berichten van opnamen van boeken en kas van de gemeente ontvanger. Op voorstel van B. en W. worden tegen de ontvangen Balans en Verlies- en Winstrekening 1944/45 van de E.M.G.O. en tegen de Begrooting van de Vleesch- keuringsdienst 1946, geen bezwaren ingebracht. Over het hierna voorgelezen schrijven van den lieer Van Eek, voorzitter van de Visschersvereeniging te Stellendam, houdende verzoek om de heffing van 3 vischmijnrechten te verlagen tot 2 vraagt de heer Melissant of dit Inder daad niet mogelijk is. De Voorzitter zegt dat B. cn W. het niet mogelijk achten in verband met den toestand der gemeentefinanciën, De heer Meinders is ook van xneening, dat wanneer de jaarwedden van het personeel omhoog gaan, niet tot verlaging van de heffing kan worden overgegaan. Z.h.s. wordt hierna besloten de heffing van 3 voor- loopig te handhaven. Vervolgens worden vastgesteld een tweetal Verordenin gen op de heffing van Begraafrechten, waarin de begraaf- rcchten In sommige gevallen in de kosten van aankoop van eigen graven verhoogd zijn. De heer Meinders vraagt of deze verhoogingen noodzakelijk zij'rt en wijst erop, dat nu een voorgenomen begrafenis op de tweede klasse misschien wei naar de derde klasse zal worden verschoven. De heer Mclissant acht de tarieven over het algemeen niet aan den hoogen kant. Z.h.s. worden de verordeningen hierna overeenkomstig de overgelegde ontwerpen vastgesteld. Hierna komt in behandeling het verzoek van Dr. Krcling om naast diens woning een wachtkamer te bouwen, waarbij wordt overgelegd een tcekening cn kostenbegrooting van den gemeente-opzichter. De heer Krcling heeft zich bereid verklaard de verschuldigde rente voor het eventucele op te nemen kapitaal aan dc gemeente te vergoeden. De heer Bloxland wijst In dit geval op dc moeilijkheid met een eventueelen opvolger; de heer Mclissant vraagt of «Ie gc- meente-financiën een uitgaaf hiervoor toelaten, terwijl hij meent voor het bedrag der kostenbegrooting niet veel te kunnen bouwen. De heer Meinders zou het ook wel gc- werisclit achten, dat de geneesheer een gedeelte van den kostprijs zelf zou aflossen. Na eenige bespreking wordt z.h.s. besloten aan B. en W. het gevraagde crediet te vcr- leencn, onder voorwaarde dat met den geneesheer de regeling betreffende rentebetaling cn aflossing, mede in verband inct een opvolger, schriftelijk zal worden vast gelegd. Hierna wordt de begrooting van het Burgerlijk Am- bestuur voor den dienst 1946 z.h.s. goedgekeurd met een gelijk bedrag aan Inkomsten en uitgaven van 5055,20, waarin is opgenomen een subsidie van de gemeente ten bedrage van 50UO,— Vervolgens wordt in behandeling genomen de gemcente- begrooting voor het dienstjaar HMo. Dc Voorzitter deelt in dc eerste plaats mede, dat liet dit jaar niet gelukt Is een sluitende bcgrootlng te maken, hoewel het zich In eersten aanleg liet aanzien, dat liet tekort een veel grootcr bedrag zou bedragen, is het nog geluld, ült tot rond 4000, terug te brengen. Bij dc behandeling bespreekt de lieer van Lenten dc kosten van verpleging van krankzinnigen, waarbij hij speciaal de aandacht vestigt op een bijdrage van de Kerken in die kosten. De heer Meinders vraagt achtereenvolgens, waarom de opbrengst van het havengeld dit jaar hooger wordt geraamd dan vorig jaar, of ook verhaal mogelijk ls voor de door de gemeente aan het Rijk verschuldigde bijdrage in de kosten van de R.H.B.S., informeert meer iu liet bijzonder naar de werkzaamheden van den gemeentebode en acht het voor hem uitgetrokken salaris veel te hoog, wijst op het slechte onderhoud van de wegen In de gemeente, om tenslotte sterk te ageeren tegen de raming van ƒ500.voor het gewoon onderhoud van de Openbare Lagere School. Spr. wijst In dit verband op het geringe bedrag dat voor dit onderhoud in 1943 ls uit gegeven cn hetgeen thans hiervoor wordt geraamd en vestigt er de aandacht op dat ook de bijzondere scholen hiervan zullen profiteeren, terwijl de besturen de geleden schade tengevolge van de bezetting wellicht ook bij den Dienst Wederopbouw zullen aangeven en dus een dubbele ultkcering zullen ontvangen. Na beantwoording en be spreking van de eerste vragen, zegt de Voorzitter, dat alle reparatiewerkzaamheden in de toekomst waarschijnlijk veel duurder zullen zijn dan voorheen en wijst er op, dat de onderhoudstoestand van de school evenals de toestand van de leermiddelen zeer slecht ls. De heer Meinders achtte het beter voor de reparatiewerkzaamheden een bepaald bedrag te leenen cn dat over verschillende jaren af te lossen. Een bedrag van ruim 12,per leerling zooals thans wordt voorgesteld acht spr. te hoog. De Voorzitter antwoordt, dat in voorgaande jaren sterk op de onderwijsuitgaven is bezuinigd, doch dat deze bezuiniging zich nu gaat wreken, i Na nog eenige opmerkingen wordt de Begrooting voor 1946 overeenkomstig het overgelegde ontwerp vastgesteld. Tegen stemde de heer Meinders. Het per leerling beschik-' baar gestelde bedrag voor het gewoon lager onderwijs wordt vastgesteld op 12,37. Tegen stemde de heer Mein ders. Bij de rondvraag vraagt de heer Meinders naar de huis vesting van den heer Nagtegaal en de fam. Kastelein, er op wijzende dat in de gemeente Goedereede enkele huizen en een woonkeet leeg zouden staan. De Voorzitter zegt hiernaar onderzoek toe. De heer Meinders vraagt nog of het klokluiden weer zal plaats vinden. De Voorzitter zegt ook dat de oude traditie weer zal worden hersteld. Tenslotte spreekt de heer Meinders nog over de bijdrage aan de kerk voor het gebruik van de torenklok. Na bevestigende be antwoording van door de heeren Melissant en van Lenten gestelde vragen betreffende ondersteuning van de weduwe C. Roon en C. Melissant sluit de Voorzitter de vergadering. Intrede van Ds. J. Thiessen in Blokzijl. Na afscheid genomen te hebben van de gemeen te te Ouddorp op 9 Dec., heeft Ds. Thiessen op 16 Dec. zijn intrede in de Doopsgezinde gemeente te Blokzijl gedaan. Eerst votum, daarna zingen Psalm 84 vers 1 en 3. Schriftlezing 1 Cor. 3 9-19 en gebed. Hierop volgde zijn predikatie naar aan leiding van Nehemia 2 20 „God van den hemel zal het ons doen gelukken, en wij, Zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen." Al zitten wij dan ook niet in letterlijken zin op de puinhopen, zoo voerde Ds Th. uit, in geeste lijken zin zijn deze woorden wel zeer toepasselijk. Zitten ook wij niet op de puinhopen van ons ge loof? Zijn de puinhopen van Arnhem, Viissingen enz. niet een beeld van ons innerlijk leven? Ik ga nog verder: is de stoffelijke verwoesting en de vernieling van menschenlevens niet een gevolg van onze zonde? Ook een Nehemia wist, dat de ver woesting van Jeruzalem eigen schuld was. „Wij hebben 'het tegen U verdorven. Uwe geboden hebben wij niet ge(houden enz." Als wij ons leven zien in het licht van het groote wereldgebeuren, dan moeten wij bekennen: „Wij hebben gezon digd". Als U het met mij eens bent, dan kunnen wij verder spreken. En dan willen wij ons voor God niet beter voor doen dan wij zijn. Niet met den Pharizeër in den Tempel Hem danken, dat wij beter zijn dan andere maar met den Tollenaar belijden, dat wij niets zijn en daarom Zijne genade noodig hebben. Deze zat op de puinhopen van zijn geloof. Dat wij heel dicht bij den Tollenaar in dit opzicht staan - wie zal het ontkennen? Wij willen daarom ook niet aan ons geloof verder bouwen maar het op bouwen. En dan willen wij het doen als David: Als hij zijn verdorven toestand heeft ingezien, wendt hij zich tot zijn God, wetende dat bij Hem veel vergeving is. Ook Nehemia wist dit. Lang heeft hij gebeden en schuld beleden. Maar dan komt Gods antwoord tot hem: bouwen.' En hij durft het aan. God zal helpen als wij gaan bouwen. Niet andersom. Eerst van Gods hulp verzekerd zijn. Maar hoe kan een mensch zijn verwoest leven weer opbouwen? Herstellen? Alleen met Gods hulp. Er staat in het verhaal van de spijziging van 5000 man een heerlijk woord: „Waar koopen wij brood!' enz. Wij, U en ik, samen, dan gaat het. Jezus en ik. „Want zonder Mij kunt gij niets doen". Zoo wil ook ik helpen ons allerheiligste geloof op te bouwen. Maar ik steun daarbij op Gods kracht en Zijn beloften. Anders zou ik het niet durven. Maar naast Hem heb ik U noodig. Gij, ik en God, met ons drieën zal het gaan. Hoe dat weet ik niet. üt weet alleen DAT. Dat het gelukken zijn Zijner handen werk. Hij zal Zijn werk in ons voleinden. En daartoe vraagt Hij tenslotte van ons slechts één ding: Bereidheid. Hij beveelt en wij doen het. De rest laten wij aan Hem over. Wij willen vandaag beginnen, samen en met Hem. Hij zal het ons doen gelukken. Mogelijk, dat wij beginnen gelijk de Pharizeër met God te danken, dat wij nog iets zijn. Maar tenslotte toch eindigen als de Tollenaar met NIE.TS te zijn. Als dat eens waar was! Te begin nen met „iets" en te eindigen met „niets". Ik niets, God alles. Dit zij ons streven, ons doel. Op deze toespraak liet Dominee de Gemeente antwoorden met het zingen van Gezang 52 vers 1 „Wij willen needrig Gode loven, U volgen waar Gij ons wilt leiden" enz. Hierop volgden de gebruikelijke toespraken: tót den Kerkeraad, Gemeente, Koster, tot de afge vaardigden van de Doopsgezinde gemeenten van Meppel en Steenwijk. Nadat al de toespraken elk afzonderlijk door de afgevaardigden beantwoord waren, waarbij vele hartelijke woordenge sproken werden en den lee- raar nog werd toegezongen Psalm 134 3, sloot Ds. Thiessen deze samenkomst met dankgebed. De meeste aanwezigen maakten van deze ge legenheid na afloop gebruik om Ds en Mevrouw Thiessen met een handdruk te begroeten. Algemeene vergadering Chr. Bewaar school te Ouddorp, op Maandag 17 Decem ber 1945 in het Vergaderlokaal der Ned. Herv. Kerk. Opening door den Voorz. Ds. J. Hovius met gebed na het zingen van Psalm 25 vers 6. heet alle aanwezigen hartelijk welkom, het is verblij dend dat zoo velen tegenwoordig zijn van de nog kortelings opgerichte Bewaarschool. De secr. leest de notulen der vorige vergadering, welke wordt goedgekeurd en vastgelegd. De Secr. dhr. C. Pape brengt tevens verslag uit over de rond gang in de gemeente; in het korte tijdsbestek sinds de oprichting (23 Nov. lA.aijn er 537 leden en 105 Begunstiger, terwijl circa reeds een 85 kinderen zijn opgegeven. De Voorz. dankt bij monde der vergadering dc Sccr. voor zijn verslag. Getracht zal worden om 1 April 1946 met het Voorbereidend Chr. Onderwijs een aanvang te kunnen nemen, dit hangt ook af van de beslissing B. cn W. inzake het vrij geven der localen in de O. L. school, welke voor dit doel zijn aangemerkt. SCHRIFTOVERDENKING. APART GENOMEN. En hem van de schare alleen genomen hebbende... (En Hij nam hem mede, van de menigte apart. Mare. 7 33. (Vert. Dr. v. Leeuwen). In het gebied van Decapolis is een doofstomme die tot Jezus gebracht werd. We lezen dat Jezus hem apart nam. Onder vier oogen! Daar wordt een „gesprek" gevoerd. Natuurlijk met gebaren taal, want de stumper is doofstom. 't Is een zeer welsprekend gesprek, in alle op zichten. De groote Medicijnmeester gaat eerst de „diagnose" vaststellen in gebrekkige doofstom mentaal. Hij steekt de vingers in de ooren van den ongelukkige, 't Is of de Heere zeggen wil: „Niet waar, arme man, daar zit de kwaal, in je ooren je bent stokdoof l" En die arine man kan dan met anders doen dan „ja" knikken. Daarna raakt Jezus zijn long aan met speeksel. Daar zit zijn tweede kwaal. Hij is stom. En het is weer net alsof Jezus dan met die aanraking Zeggen wil: „Nietwaar man, daar zit het hem ook, in die tong." En wat kan dan die doofstomme beter doen dan alleen maar „ja" knikken. Als de diagnose is vastgesteld, dan moet ook het medicijn aangewezen worden. Ook dat ge beurt in gebarentaal. Jezus ziet op naar den hemel en zucht! Die gebarentaal is welsprekend. Het is of Jezus zeggen wil: „Man, je moet bidden; het moet van Boven komen; sla je oogen maar op naar den hemel!" Ja, bidden is het eenige, wat helpen kan. En waar ze alleen zijn, kunnen ze samen bidden, een kort gebed. Daarna komt het ant woord: „Effatha!, wordt geopend!" En terstond werd de band van zijn tong losgemaakt, en hij sprak recht. Tenslotte geeft Jezus nog een bevel: hij mag nergens over spreken. Hij moet alleen maar in een stillen wandel ware dankbaarheid voor God openbaren. Ja, wat minder spreken en meer door daden dank toonen, is beter dan al dat gepraat. Een gesprek onder vier oogen is voor ons allemaal wel eens goed. Heel alleen. Net als die doofstomme. En dan steekt Jezus de vingers in onze ooren. Daarmee zegt hij: „Arme man, je bent stokdoof. Je hebt niet geluisterdtoen mijn roep stemmen klonken over de aarde. Je bent doof voor de wezenlijke, hemelsche dingen. Je hebt wel bestaan maar nooit geleefd." Ook hebben we veel kwaad gedaan met de tong. Een rad, dat van de hel ontstoken is, zegt Jacobus! Apart genomen, komen we gansch ellendig te staan. Doof en stom. Gelukkig is er medicijn. Jezus zuchtte! Hij zei daar mee, dat wij maar naar boven moeten zien, zoodra we ingestemd hebben dat die kwaal daar zit in die ooren en in die tong. En dan bidden. Alleen maar bidden. Omdat we zoo schuldig en ongelukkig zijn. En niemand ons helpen kan. Als dit het resultaat is van het gesprek onder vier oogen met uwen God, dan is het goed. Dan blijft er alleen maar over, in eiken stand ook van het geestelijk leven: „O, God, wees mij zondaar genadig!" Amsterdam. L. S. den B. Verslag Penningm. geeft aan deurcollecte 23,81, Leden (contributie) 782,75, Begunstigers 141,10 alzoo in kas 946,66. Ook de Penning, wordt dank gezegd voor zijn werk. Voor het nazien der rekening volgend jaar wordt benoemd dhr. Kreeft en dhr. T. Tanis Kz. De Voorz. deelt mede dat de Kerkeraad toestemming heeft gegeven om in de Kerk om de 14 dagen een collecte te houden ten bate van de Bewaarschool. Verder wordt besproken de aanschaffing van leerkrachten en leermiddelen, schoolmeubels enz. enz. Besloten wordt een kijkje te gaan nemen Bewaarschool te Dirksland. Reglement en Stetuten worden voor gelezen. Behoudens art. 1, 2 en 3, welke onver anderd blijven, zijn deze enigszins gewijzigd, overigens op dezelfde grondslag geformuleerd als die der Chr. School. De bewaarschool zal de naam dragen van Prinses Margriet School, hetwelk door de aanwezigen wordt goedgevonden. Voorlopig zal dan de localiteit der O.L. school in gebruik worden genomen, mogelijk dat lafer een eigen gebouwtje kan worden gezet; dit hangt af van de financieele draagkracht der Vereeniging. Met de rondvraag vraagt dhr. Kreeft waarom geen ouders van andere Kerkgenootschappen lid kunnen worden. Van verschillende zijden heeft dit besluit ontstemming gebracht. Ook dunkt spr. dat dit een struikelblok kan zijn met het oog op de verkrijging der localen O.L. School. Hier volgt enige discussie over. De Voorz. ligt het een en ander toe, daar er met het oog op de kerkelijke verhouding de goede samenwerking hierdoor kan worden geschaadt. Wat een moeilijk probleem vormt is wel de aanschaffing van kleine meubels enz. Er zal getracht worden hiervoor hout ter be schikking te verkrijgen bij de Opbouwdienst, en mogelijk inzameling van bruikbaar materiaal bij de leden. Daar verder niemand meer wat te vragen had, werd de vergadering dank gezegd. Als slot werd gezongen Psalm 25 vers 2, waarna de 2e Voorz., dhr. Bezemer, met dankgebed deze vergadering sloot. Verslag van de vergadering der A.-R. Kies- vereeniging „Vreest God, eert den Koning", ge houden op Vrijdag 14 December 1945. De vergadering werd geopend door te laten Zingen Ps. 103 6 en lezen van Efeze 6 vers 1-17 en gebed. Hierna sprak de Voorzitter een kort openingswoord en werden de notulen gelezen. Daarna wordt het woord gevoerd door M. Tanis die een inleiding leverde over Art. 36 N.G.B. Inleider wees er op dat wij den strijd hebben te voeren tegen ongeloof en revolutie, afgodendienst en afgoderij, niet met vieeeselijke wapenen maar met de sterkste wapenen die er zijn, namelijk het Woord Gods. Hebr. 4 12. Hierop volgde een korte bespreking. Door den heeï Verbrugge werd nog een kort woord gesproken. Hij wees er op dat de Christenen met woord en daad, dus ook financieel de partij moeten steunen om haar mogelijk te maken de eeuwige beginselen van Gods Woord uit te dragen in den Ned. Staat. Naar behandeling der ingekomen stukken werden twee personen aan gewezen om gelden in te zamelen. Na de rondvraag werd verzocht aan K. Padmos de volgende vergade ring een inleiding te leveren. De vergadering werd gesloten door het zingen van Ps. 73 1 en dankgebed. OOLTGENSPLAAT. In December 1945hield de ouder-commissie der O. L. School No. 2, Langstraat, een druk bezochte ouderavond. Na een welkomstwoord van den Voorzitter, gaf het Hoofd der School, dhr. Broere, verslag over dc schoolgebeurtemssen der afgelopen 2 jaar. Als gevolg van de lange evacuatietijd heeft het onder wijs een grote achterstand gekregen. Gelukkig kon heel spoedig na de bevrijding, n.l. reeds op 11 Juni de School weer worden geopend. Tot zijn volle tevredenheid kon hij de ouders meedelen, dat dc achterstand spoedig zal zijn ingehaald. Reden tot bezorgdheid geeft echter dc personeelsvoorziening. Hij bracht dank aan Mej. Quispel, hoofd der Lleuterschool, die bereid gevonden werd, tijdelijk haar bijstand te verlenen. Zij trotseert dagelijks weer en wind en slechte wegen op haar reis naai de Langstraat. Met volle toewijding geeft zij zich aan haar werk en toont zich een uitstekende leer kracht. Haar hulp is voor de school van onschatba re waarde. Spr. herdacht met weemoed dc viei leerlingen der school, die tijdens de evacuatie bij een bombardement om het leven kwamen. Voor de getroffen gezinnen is dit wel een zeer smartelijk verlies. Bij de bestuursverkiezingen werden herkozen de heren Kaslandcr, in 't Veld en Bakelaar, terwijl als nieuwe leden der ouder-connnissic werden ge kozen dc heren Wcsdorp en van Noord. Gedurende de pauze werd chocolademelk geschonken. Na de pauze besprak liet Hoofd der School dc actuele kwestie over onderwijsvernieuwing. Ook vóór dc oorlog was de drang naar vernieuwing in ons land aanwezig. Dc vcrmemvingsgedachic blijkt echter na dc oorlog zeer versterkt. Er worden nu plannen uitgewerkt voor ccn radicale onderwijs hervorming, waarbij Engeland cn Amerika als lichtend voorbeeld kunnen dienen. Eén van de doelstellingen dezer vernieuwing is o.a. het school onderwijs te maken tot schoolopvoeding. Spr. hoopte dat de ouders de besprekingen dezer zeer belangrijke kwestie in dag- en weekbladen zouden volgen in het belang van hun kinderen. Nadat nog werd gesproken over schoolverzuim, schoolfondsje en schoolreisjes, werd deze leerzame ouderavond besloten met de mededeling dat een begin zou worden gemaakt met het sparen op school door middel van de bij de Rijkspostspaar bank beschikbaar zijnde spaarbankboekjes voor leerlingen der Lagere School. Zondag 23 Dec. verbond de Eerw. Heer J. Neijenhuis, gekomen van Ermelo, zich aan de gemeente van Langstraat, na des 's morgens door den plaatselijken predikant Ds. A. H. Sonnenberg van Ooltgensplaat te zijn ingeleid. Ds. Son- nenberg had als tekst gekozen Matth. 13 38. De nadruk in deze predikatie werd gelegd op hoe „De Zaaier" in deze gelijkenis met milde hand den akker bestrooid, maar hoe veel zaad in onze oogen nutteloos is. Toch heeft Christus, wetende de gesteldheid van den akker der wereld geroepen tot zaaien overal waar de gelegenheid geboden wordt. Spr. wees op vele teleurstellingen die het brengen van het Woord medebrengt, omdat juist dan de droevige gesteld heid van den akker openbaar komt. Maar met het oog op de gegeven opdracht, zal dit zaaiwerk gerechtvaardigd worden door den oogst, die in de eeuwigheid openbaar komt. 's Middags deed dhr. Neijenhuis zijn intrede, sprekende over 2 Koningen 2 1922. Deze tekst had spr. gekozen naar aanleiding van een gesprek met ouderling Cors. Korte- weg toen hij de Langstraat voor het eerst kwam bezoeken. Broeder Korteweg zei toen: „Zie de woning dezer stad is goed, maar het water is kwaad en het land is onvrucht baar". Deze woorden werden uitgesproken in verband met de inundatie die het land ook onder deze gemeente tot onvruchtbaarheid maakte. Mijn tekstkeuze viel terstond op deze woorden, aldus dhr. Neijenhuis. Achtereenvolgens stond spr. stil bij „Elisa's eerste optreden" gezien, ten eerste „In het verleden" en ten tweede „In het heden". Nadat spr. in zijn eerste punt het verhaal historisch schoon had uiteengezet en vooral ook het profetisch karakter van dit stuk geschiedenis had belicht, teekende hij in duidelijke trekken hoe heden het menschelijk hart de bron is die alie kanalen in deze menschelijke wereld vergiftigd. Zooals de profeet een nieuwe schaal met zout gebruikte om Jericho's onvruchtbaarheid te niet te doen, zoo is de taak van den voorganger om met het vernieuwende zuiverende Woord in de menschenwereld te komen. Als instrument in Gods hand, is het bij menschen onmogelijke, mogelijk bij God, dat het onvruchtbare hart, vruchtbaar gemaakt wordt, door het vernieuwende zuiverende woord Gods. Spr. sprak den wensch uit, dat zijn werk zoo de gemeente tot eeuw gen zegen mocht zijn. Hij slechts een instrument, maar toch een instrument. Na de predikatie sprak ouderling Cors. Korteweg een hartelijk welkomstwoord namens kerkeraad en het bestuur van de Langstraat. Uit de naburige gemeente Oude Tonge sprak Ds. Votlebregt enkele woorden. Ds. Sonnenberg richtte zich als plaatselijk predikant tot dhr. Neijenhuis en verzocht de gemeente staande hun nieuwen voorganger Ps. 121 4 toe te zingen. Dhr. Neijenhuis dankte in hartelijke woorden de sprekers en herdacht hierbij tevens den vorigen voorganger van Langstraat dhr. Vetter. Tot de aanwezige leden van den kerkeraad uit den Bommel sprak hij zijn gevoelens uit voor hun belangstelling. Beide malen was de kerk vol, vooral 's middags was de belang stelling groot. Ook van deze plaats roepen wij dhr. Neijen huis met zijn vrouw en 2 kinderen een hartelijk welkom toe, de hoop uitsprekende, dat zijn werk velen, en ook hemzelf tot zegen mag zijn. Kerstwijding. In December stond onze gemeente in het teeken van liet naderende Kerstfeest. Gedurende drie avonden was „Elthato" het middelpunt. Op 18 en 20 Dec. gaven onderwijzers, personeel en leer lingen van de Chr. School een Kerstwijdingssamenkomst en op 19 Dec. ging dit uit van dc Herv. Vereen. Centrale. De belangstelling was groot. Vooral de laatste avond, welke zekerde voornaamste was,mocht zich in een prachtige opkomst verheugen. „Elthato" was te klein voor zitplaatsen velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. De eerste avond waren het de jongste leerlingen, die onder leiding van het Hoofd der School dhr. J. de Weerd, zich in het openbaar lieten horen. Dhr. de Weerd wees er dan ook op, dat dit voor het eerst in de geschiedenis der School is voorgekomen, dat ook dc kleintjes in een Kerst- wijding zullen optreden. Hij roept de clementie in van de bezoekers, wat achteraf bezien heus niet was nodig ge weest. Juffr. Verboom vertelde op boeiende wijze het Kerstverhaal speciaal gericht tot dc kinderen. Enkele meisjes zongen „Uit hogen Hemel daalt Hij neer", Nellie van Kempen droeg een gedicht voor, waarna 2 broertjes en 2 zusjes van de fam. A. de Vos ons ook met een zang nummer verraste. Verschillende andere groepjes van meisjes en jongens gaven een nummer ten beste, waarbij ieder zijn uiterste best deed. De rondgedeelde koek met chocolade melk in de pauze kwam hun als beloning best toe en ook wij als bezoekers mochten hiervan ook genieten. De Kerst cantate die na dc pauze volgde was ook de moeite waard*. Juffr. de Vaal cn Verboom hadden hierbij de leiding, terwijl Annie v. Dam, leerlinge van de hoogste klassen het orgel bespeelde. Hoe schoon klonk het „Lof zij den Hcere" en „Ach blijf met Uw genade" uit deze kinderstemmen om maar enkele verzen te noemen. Hartelijk dankte dhr. dc Weerd de kinderen voor lam prestatie cn ook de aan wezigen voor hun belangstelling. Met liet zingen van dc Lofzang v. Z ach arias vers 4 en gebed sloot dhr. dc Weerd deze avond. Burg. Slobbe gaf ook blijk van belangstelling door zijn aanwezigheid. Donderdagavond 20 Dec. was de beurt aan de oudere leerlingen. Deze avond stond onder leiding van den Voorz. der School, dhr. P. v. d. Heuvel. Na liet zingen van Ps. 89 1, het lezen van Jcsaja 53 en gebed, sprak deze een krachtig, vermanend en opwekkend openingswoord. Hij releveerde onze terugkeer van evacuatie^dc wercld- gelijkvormiglicid van deze tijd cn het grote licllsfcit bij uit nemendheid, nl. liet aanstaande Kerstfeest. Een hartelijk welkomstwoord bleef ook niet achterwege. Het Kerstver haal werd deze avond verzorgd door Juffr. de Vaal, daar leerlingen cn aanwezigen belangstellend naar luisterden. Corrie v. Hasscnt gaf hierna een orgelsolo begeleid met vioolbcspcling van A\cj. Verboom cn de Heren de Weerd, L. Helleman en J. v. Hasscnt. Met onverdeelde aandacht werd dit gevolgd. Schoon klonk het oude lied „Ecrc zij God". Annie v. Dam nam daarna plaats achter liet instrument, idc verschillende groepjes leerlingen, van 4. 5 of 6 meisjes, begeleide hij liet zingen van Kerstliederen. Leuk was liet om tc zien cn aangenaam om te horen, hoe leerlingen elkan der ook in muziek cn zang kunnen aanvullen, zonder dat daarbij ouderen nodig zijn. Gemeenschappelijk werd hierna gezongen „Er ruisclit langs de wolken". Op chocolademelk cn koek werden wij wederom verrast in de pauze. Na tic pauze kwam het hoogtepunt n.l. dc Kcrstcantatc. De leiding hiervan berustte hij dhr. dc Weerd, terwijl bovengenoemd viertal de begeleiding van orgel cn violen verzorgde. Verschillende leerlingen zeiden tussen dc zang nummers op keurige wijze enkele teksten op dlc betrekking hadden op hetgeen gezongen werd. Dan was liet ccn heldere

Opbouw | 1946 | | pagina 1