Banketbakkerij D+ van der Bij Voorjaarszaaigranen Distributienieuws. Ons Flakkeesch I Polikliniek Ziekenhuis Dirksland Dr. Verkerk, Oogarts geen Spreekuur. Alle soorten Org. 1ste en 2de Nab. Zelka Schokkers, KI. Gr. Erwten, Zonnertarwe, Gerst en Haver. Fa. J. C. OSSEWEIJER Zn. - Tel. 156 DIRKSLAND Dirksland vraagt beleefd de in Uw bezit zijnde gefoakkisten zoo spoedig mogelijk terug te bezorgen, daar wij grote stagnatie ondervinden. GRommtv BRILLEN Tandheelkundige Inrichting ENGELMAN 1 Zwart Keukenfornuis 1 kl. rond Fornuisje WINTERDIjENST Schouwen en Duiveland-Flakkee drain eerbuizen Boekhouding. Belastingen, H.H, Duivenmelkers I prima kwaliteit voer. W, DE GEUS stuur van dit fonds in feite geheel in handen van de verzekerden wordt gelegd. De dagelijkse leiding van dit fopds zal om practischereden en bij het bestuur van het Ziekenfonds blijven berusten, welk bestuur voortaan uit drie verzekerden, drie artsen, één tandarts, één apotheker en één vroedvrouw zal bestaan. Tegen de beslissingen van dit bestuur over maatregelen ten behoeve van het Verplegingsfonds staat beroep open bij een Raad van Toezicht, welke uitsluitend uit verzekerden zal bestaan. Yoor Rozenburg, Voorne en Putten en voor Flakkee wordt een afzonderlijke Raad van Toezicht in het leven geroepen, waarvan de bevoegdheden ten aanzien van het beheer en beleid van het fonds practisch onbegrensd zullen zijn. De Algemene Vergadering verklaarde zich, na uitvoerige bespreking, unaniem van oordeel dat de centrale verzekering tegen de kosten van Ziekenhuisverpleging om economische redenen het beste door een Algemeen Ziekenfonds kan worden geadministreerd. Zeker nu de bezwaren welke bij sommige verzekerden bestonden tegen uitvoering door het bestuur van een Ziekenfonds geheel zijn ondervangen. "De Algemene Vergadering was dan ook van oordeel dat door aanneming van het ontwerp-reglement* voor het Ziekenhuis- verplegingsfonds, de voorwaarden zijn geschapen om te komen tot een gezond districts-fonds Ziekenhuisverpleging. In het ontwerp-reglement werd het aantal dagen waarop de leden van het Aanvullings fonds aanspraak kunnen maken op Zieken huisverpleging inplaats van op 91 dagen bepaald op 180 dagen per jaar, zonder dat premieverhoging noodzakelijk is. Hierna werd ook dit reglement met algemene stemmen aangenomen. Tenslotte vestigt het bestuur van het Ziekenfonds de aandacht van de verzeker den er op dat als hun vertegenwoordigers en plaatsvervangend-vertegenwoordigers de volgende personen zijn gekozen: VertegenwoordigersJ. Blok, Hófplein 303 S,-dijk; D. Bruggeman, Haven, Goede reede; J. Hameete, Voorstr. 87 Den-Bom mel; C. Gebraad, Emmastr. 13 Oude-Ton- ge; J. H. Bestman, B. C. Zaaijerl. 771 Dirksland. Plv. vertegenwoordigers: J. v. d. Slik, Voorstr. 256 M'-harnis. Th. Roos Markt 146 Goedereede.; Chr. Buis, Zuidzijde B 49 Oude-Tonge; C. .v d. Wekke Zaaijerl. 762 Dirksland. H.H. Adverteerders gelieven ervoor te zorgen dat hun advertenties uiterlijk Maandag en Donderdag binnen zijn. De Administratie 55-5 Algemeen 55-6 Algemeen 55-7 Algemeen 55-8 Algemeen 56-5 Algemeen 56-6 Algemeen 56-2D Reserve 56-2E Reserve 56-3D Reserve AANVULLING BONNENLIJST Voor de tweede helft van de le periode 1947 5 t/m 18 Jan. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA. KB. KC. 701 (str. no. 2) 55-4 Algemeen 100 gr. bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 1 kg appels of peren 50 gr. cacao 125 gr. koffie 50 gr. thee 55-9 Algemeen 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep Bonkaarten KD. KE. 702 (str. no. 2) 1 kg. appels of peren 50 gr. cacao 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep rb 450 gr, huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep 100 gr. bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) Tabakskaar ten T 66 2 rants, tabaksart. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 10 Januari a.s. worden gekocht. De bonnen voor appels of peren blijven, geldig t/m 1 Februari a.s. De Leider van den Distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend dat de uit reiking van bonkaarten 703, Tabaks- en Versnaperingen-kaarten voor niet zelfver- zorgers zal plaats hebben als volgt: Oude-Tonge <5p Donderdag 16 Januari a.s. van 9-12 uur. Ooltgensplaat op Vrijdag 17 Januari a.s. van 9-12 uur. Den Bommel op Maandag 20 Januari a.s. van- 9-11 uur. Nadrukkelijk wordt nog ter kennis gebracht dat personen die geen zelfver- Zorger zijn en bij zelfverzorgersgezinnen inwonen, hun bonkaarten op bovenge noemde tijdstippen moeten afhalen, aan gezien zij niet gelijk met de zeifverzorgers kunnen worden geholpen. De Grafkelder der familie van Aerssen hersteld De grafkelder van het geslacht Van Aerssen, waarover de heer A. J. Kruider in een tweetal artikelen van 22 en 29 Nov. j.l. talrijke bijzonderheden heeft medege deeld, is thans geheel hersteld in haar oude luister. Daartoe door den heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, Harer Majesteits gezant te Camberra (Australië) op mijn voorstel gemachtigd, heeft de heer Kruider belangeloos de restauratie doen uitvoeren onder mijn leiding. Baron Van Aerssen, die tijdelijk voor korten tijd in ons land vertoefde, was door drukke ambts bezigheden verhinderd persoonlijk naar Sommelsdijk te komen om zich te overtui gen van den verrichten arbeid. Op diens verzoek heb ik mij naar Sommelsdijk begeven om den grafkelder te bezichtigen en daarbij eenige autoriteiten uitgenoodigd aanwezig te zijn, n.l. Burgemeester en Wethouders, Gemeente-Secretaris, Predi kant van de Hervormde gemeente en Kerkvoogden. Na de bezichtiging op Woensdag 4 December ten 4 ure, begaven wij ons naar de Raadszaal ten Gemeente huize. Aanwezig waren de burgemeester D. Rijnders, wethouders J. H. Dijkers en Le Comte, de gemeente-secretaris J. Knape, Ds. E. van Asch, de president-kerkvoogd G. v. d. Boogert, de kerkvoogden M. van Delft en H. Ruys, de boekhouder M. Peek- stok en de heer A. J. Kruider. Na eenige geschiedkundige bijzonder heden over den grafkelder en den 14den ambachtsheer, Cornelis van Aerssen van Sommelsdijck, gouverneur en mede-eige naar van Suriname te hebben medegedeeld, die op 19 Juli 1688 door muitende soldaten te Paramaribo werd vermoord, heb ik den burgemeester en de aanwezigen voor hun medewerking en belangstelling dank gezegd namens baron Van Aerssen, waarop burgemeester Rijnders in een sympathieke rede heeft geantwoord. Na hem sprak de heer Kruider, die nog tal van belangwekkende bijzonderheden vertelde over het geslacht Van Aerssen van Sommelsdijk, ambachtsheeren van Som- melsdyck van 1611 tot 1825, toen de erven deze ambachtsheerlijkheid verkochten, na dat de laatste mannelijke afstammeling in 1784 was overleden. De sleutels, welke toegang tot den grafkelder geven, heb ik daarna aan den heer Kruider overhandigd, die als gemachtigde van baron Van Aerssen met het toezicht op deze historische familie grafkelder is belast. Hiermede eindigde deze eenvoudige plechtigheid. Als bijzonderheid kan ik nog mededeelen, dat de gouverneur van Surina me, Cornelis, in dat gewest alleen bij den naam van Sornmelsdyck bekend is geweest en hij alzoo den naam van deze plaats ver over den oceaan, op de Noordkust van Zuid-Amerika, heeft uitgedragen, waar de Sommelsdijksche kreek, Fort Sommelsdijk enz., nog aan hem herinneren. FRED. OUDSCHANS DENTZ oud-West-Ind. Hoofdambtenaar. Wat de sterlce werkwoorden betreft, wil ik wijzen op enige vormen, die anders dan in 't Hollandsch zijn. a. We lazze (lazen). We stalle (stalen). We kwarmne (kwamen). We zatte (zaten). We war re (waren). De lange a van 't Hollandsch hooren we dus niet, ook niet de ae, die we op Flakker hooren inplaats van de lange a; maar de korte a wordt gezegd. b. draege - droeg - gedroge, (dragen - droeg - gedragen); jaege - joeg - gejoge (jagen - joeg - gejaagd); vraege - vroeg - gevroge (vragen - vroeg - gevraagd, (zwak!) slae - sloeg - gesloge (slaan - sloeg; - geslagen). c. roepe - riep - gerope (roepen '- riep' - geroepen.) d. vege - voog - gevoge (vegen - veegde - geveegd). e. verbergen - verburg - verburge (ver borg - verborgen). bederven - bedierf - bedurve (be dorven). - sterven - stierf - gesturve (gestorve).- werpen - wierp -geivurpe (geworp&n). zwerven - zwierf - gezivnrve (ge zworven). g. worre - wier - geworre (worden werd (wierd) - geworden. h. borsten - bors/ende -geborste (bersten - borstte (berstte) - geborsten). i. vrieze - vroos - gevroze (vroor - gevroren). stae - sting (stong) - gestae (staan - stond - gestaan). Tenslotte nog iets over ae onregelmatige werkwoorden. In 't Flakkeesch zijn meerdere regelmatiger dan in 't Hollandsch. Ik kan - Ik zal - Ik mag. Hie kan - Hie zal - Hie mag. Wiele kanne - We zae - We magge. Jule zalle - Jule magge. Ik mot - Ik bin. Hie mot - Hie is. Heur (zij) mot - Wiele binne. We motte - Heulje (zij) binne. Nu de verleden tijd van enkele dezer Ik kon - wiele konne. Ik zou - wiele zouë. Ik mog - (mocht) Wiele mogge. Ik mos (moest) - wiele mozze. Ik was, wiele wazze of warre. Verder vestig ik de aandacht op: bringe, dinke, inplaats van: brengen er denken; Op de verleden tijdsvormen: brocht docht, inplaats vanbracht en dacht Op de vervoeging van hoa hebben. Ik hoa, Je heit, Hie heit, Wiele hoa, Jule hoa, Heulje hoa; en op: Ik doeë. Wiele doeë inplaa s van: „doe "en „doen" (vgl.: ik zieë en wiele zitë) Zoo de Heere wil en zij j® leven hopen onze geliefde Sg Ouders J. J. TAALE 1 M. TAALE-van der Slik op Maandag 13 Jan. a.s. U hun 12 jarig huwelijk te «j herdenken. Dat zij nog lang voor ons jg gespaard mogen blijven is (g 9) de wensch van hun dankbare it? kinderen, WIM 1 RINI f JOKE JAAPJE M'harnis Oost-Voorgors 59 (1 De Heer en Mevrouw KRAMERS bedanken met wederkeerige wensch voor de gelukwenschen bij den aanvang van het Nieuwe Jaar ont vangen. Ooltgensplaat, Januari 1947. houdt Zaterdag a.s. Door Mevr. C. A. KLUIT te Stellendam, op 2 Januari in de tram TCflorcDf een portetaonnaie met inhoud. Tegen beloning terug te bezorgen bij 1. MULDER, Stellend. RUILEN Prima Swift Damesschoenen (M 39) voor 1 laken of 2 sloopen of 2 badhanddoeken J. LOOIJ, Visserstr 147, M'harnis. Gevestigd 1872 Spreekuren te Oude Tonge Emmastr.il ten huize v/d Heer.P KOETS Zaterdags on de 14 dagen als volgtZATERDAG 11 JANUARI, steeds van 11 —2.30 uur. Gebitten direct leverbaar. Geheele gebittenf80,onder garantie. Alle inlichtingen ENGELMAN, Antwerpscheweg 431, Bergen op Zoom, Tel 728. verder op het spreekuur en bij den Heer KOETS, TE KOOP: en i. z. g. st.( te bevragen Fr. Wit vliet, Geldersched. - Dirksland. TE KOOP OF TE RUIL: voor een Petroleumkacheltje, Carbidlamp, Carbidkookstel en plm. 75 KG. Carbid AdresC. Verolme, Groene- weg C 88, Nieuwe-Tonge. OOSTZEEDIJK 286 ROTTERDAM Gebr. MAAS WESTBROEK met ingang van 1 October 1946 Vertrek Zijpe 2 uur Vertrek Hoek van St. Jacob bij Nieuwe Tonge 3 uur Des Maandags extra dienst Vertrek Zijpe 9 uur Vertrek Hoek v. St. Jacob 10 u. Uw gewassen verdrinken niet als U uw landerijen draineert met poreuze, en goed doorbakken Alle maten zijn voor U in voor raad. Fa. P. DB KORTE Zonen OUDE TONGB - Telef. 24 Administratie- en Accountants kantoor W. A. DE BAKKER, Lid N I. v B OUDDORP. (Voor het gehele eiland te ontbieden). Voeder bij deze strenge koude UW LIEVELINGEN goed Gebruik daarvoor Verkrijgbaar bij Scharloodijk 147 A HERRINGEN. Ook middelen tegen snot bij pluimvee voorradig. Geld-credieten f 800,— 5 pCt. zonder borgen voor elk doel Vrijbl. voorw. Schrijf Allen. Br. porto antw. Spaarcred. Inst. Mathenesserw. 110, R'dam-W. Nulricia baby voedingen. Neem een kleine voor raad in huis om gedekt tc Middelbami. - Tel 11. 2jjn m geva[ van verkeersstremming. Eenzijdig hospitaallinnen voor luier- brockjes, sousbras enz. Zeer soepel. Thans weer verkrijgbaar Taf, Hospitaallinnen, Leukoplast, windsels enz. Levertraan, beperkt Wormkoekjes, vooroorlogse samen stelling. Kalkpepermunt Chefaro 1.30 Hygident voor het reinigen van kunstgebitten. Vaste Brillantine 4711. Wasmiddel, werkt als soda, voor de was en vaatwerk. Zwaluw lucifers.

Opbouw | 1946 | | pagina 8