m m m l MELISSANT IP ÉS li ip Oranje-Vereeniging, Ziekenfonds „Voorne en Patten", SCMAAKRUBRIEK 5 pm wm. mi éÉII Ui w ill! éhp ém Él H m Ét IBi. De Jong-geborene, die op denzellden ,jag te Middelharnis het levenslicht aanschouwt als de a.s. Oranjetelg, zal via de Oranje-Vereeniging extra be dacht worden. De vrede is hersteld in onze Oranjever eniging. Voorzitter is de Heer Kamstra geworden, de directeur van de Ambacht school, die met oprecht genoegen naar deze vergadering van Woensdagavond terug mag zien. Als attractie werd de Fransche verzetsfilm getoond, na het behandelde van de huishoudelijke vergadering. Het bestuur bestaat uit 13 man. Alle politieke kleuren in vriendelijke eensgezind heid bij elkander. De a.s. Oranjetelg zal in M'-harnis met vreugde begroet worden - de voorzitter herinnerde aan het officieele programma door de regeering meegedeeld. Een feestdag als de gebeurtenis voor 12 uur bekend wordt, en in andere gevallen den volgenden dag enz- Er zullen wel publica ties volgen. Maar hoe vieren we het! Ja, vroeg men uit de vergadering heel indiscreet, wanneer zal het zijn voorzitter. Daarop kon de Heer Kamstra geen antwoord geven, want heel Nederland zit te wachten op den juisten datum. We zullen vlaggen, Burgemeester Reinders zal vanaf het gemeentehuis speechen, de muziek belooft volop mede werking, de schoolkinderen zullen bedacht worden. Wie weet nog meer. De Heer Boomsma wist wat meer. Toen ik - aldus voorsteller op school was vierden we de geboortedag van Prinses Juliana met beschuit en Oranje-muisjes. Het zou toch wel erg aardig zijn deze traditie te handhaven. Daarin gaf de voorzitter hem gelijk. Of .het mogelijk is, is vers twee. Zijn tweeling broer was nr. twee met een voorstel: laten we de jong-geborene in M'-harnis en de Moeder dien dag niet vergeten. Hij doet sen beroep op de winkeliers om extra goederen beschikbaar te stellen en belooft dat ouders gratis geboorte-kaartjes (100 st.) van hem krijgen. Onverschillig of het 1 of 10 jonge spruiten zijn dien dag. Daarover was de vergadering wel enthousiast. De Heer van der Brugge bepleitte nog even tijd over te laten voor de kerkelijke dankzegging. Ja, dat zal zijn tusschen 4 en 7 - er moet overleg gepleegd worden met predikanten erover. Het is een moeilijk punt omdat we niet weten hoe laat het feest kan beginnen! Voor een nieuw bestuurslid-verkiezing stelde het bestuur voor om dit na te laten. We zitten met zijn dertienen - en dat gaat goed. Vooral met het oog op stemmingen is een oneven getal beter. De vergadering accepteerde dit voorstel. Daarna kwam de film - die een beeld geeft van de Fransche jongeren, die verbeten door zijn blijven vechten, nadat Petain Frankrijk had overgegeven. Maarschalk de Gaulle is de groot man van het verzet, en deze film voert ons over de wereld heen, in Duitsche bunkers, in Duitsche vliegtuigen en Duitsche onderzeeërs (Documentaire Duitsche oorlogsfilm) en., dan aan den kant der geallieerden, de strijd op de Atlantische oceaan, de strijd in de woestijn van Afrika, in Italië, we komen bij de onder- grondsche Fransche strijders, beleven de invasie en de opmarsch naar Parijs. Een film, die beklemmend is, die het lijden van Europa terug roept in onze herinnering, maar ook, de onverzettelijke wil van den jongen Franschman zijn Vaderland te bevrijden al kost dit duizenden menschen- levens. Het was een buitengewoon goede ge dachte van de Oranje-Vereeniging deze film voor haar leden te vertoonen. accepteert de gemeentebegroting vlot en voorziet haar secretaris van een woning 'Raadsvergadering gehouden op 7 Jan. '47. Afwezig: J. L. Struik. Voorzitter Kleijnenberg opent de verga dering met gebed en wenst de Raad Gods onmisbaren zegen toe voor 1947. Spreker memoreert daarna het heengaan van den .heer Rooij, een zeer bekende figuur in de Raad van Melissant. Na voorlezing der Notulen worden deze onveranderd vast gesteld. Ingekomen StuMemSchrijven van Ged. Staten dat aan Burgemeester Visscher ontslag is verleend. Mededeling van de Goereese Raad dat de heerJ. Tanis is benoemd tot bestuurslid van de Drink waterleiding G. O. Afschrift van balans, verlies- en winstrekening van Erhgo en Waterleiding. Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 53 Gevallen van verzuim zijn geconstateerd, met als oorzaak, werk in loondienst of gebrek aan kleding en schoeisel. 14 Gevallen beant woordden de oproep niet. In 33 gevallen bleek onwettig verzuim gepleegd. De N.V. Bank voor Ned. gemeenten wi. een kasgeldlening afsluiten tegen 1.718 Hiermee verenigt de Raad zich. B. en W. stellen voor om de woning naast het gemeentehuis te bestemmen als woning voor den gemeente-secretaris. Op een vraag van den heer Sieling blijkt dat ■de huur 12 van het jaarwedde bedraagt. De Raad maakt tegen het voorstel geen bezwaar. Stichting Centrum Kraamhulp vraagt ïen jaarlijkse subsidie van 10 cent per in woner voor opleiding van verplegend per soneel. B. en W. stelt voor slechts dan hierop in te gaan als Melissant er bij gebaat Is' °esk>ten wordt om op het verzoek a v- 'jzend te beschikken, met de mededeling a men genegen is voor iedere deeineem- S e'®en gemeente 100 bij te dragen. - door de Etfigo gevraagde garantie- 1/61 -ninS voor 40.000,zal worden ver strekt. 'lc' van de Commissie Wering van cn°o verzuim in de vacature van den heer ooij, wordt de heer J. v. Dijke met alg. stemmen benoemd. B. en W. stelt voorts voor om de Rijks- ove, oruggingssalarisregeling over te nemen, waarmee de Raad accoord gaat. Tot Helpster bij het onderwijs Nuttige Handwerken aan de Openbare School, wordt Mej. Marie v. d. Mast benoemd. Voor hulponderwijzeres aan de O. L. School zijn geen sollicitaties binnen geko men. In principe is Mej. A. Keijzer bereid om dit werk op haar te nemen. Met Mej. M. Doornhein is het vorig jaar ook heel goed gegaan en B. en W. stelt voor, zolang als er geen onderwijzeres is, hierop in te gaan. Aldus wordt besloten. In de verordening Begrafenisrechten moeten enkele wijzigingen worden gebracht ingevolge de wens van Gedeputeerde Staten Ik adviseer tot goedkeuring, zegt de heer d. Spaan, als hij rapport uitbrengt over de gemeentebegroting 1947. Misschien was er nog iets meer uit te trekken geweest voor plantsoenen, omdat we nog een batig saldo hebben. De gemeentebegroting sluit op 87.110.39 Hierin is inbegrepen een post onvoorziene uitgaven groot 1.358,48. De reserve 1947 behoeft niet te worden aangesproken, terwijl geen bijzondere belastingen werden ingevoerd. De Rekening Burg, Armbest. sluit op 8.035,De gemeente zal hier aan een bijdrage leveren van 5.090,76. Zonder verdere opmerking wordt de be groting "aangenomen. Het schoolgeldbedrag wordt per leerling vastgesteld op 28,55. De heer v. d. Spaan vraagt in de Rond vraag waarom .er in de commissie consu- mentencrediet niemand van de Moderne Arbeiderspartij zitting heeft. Voorzitter: Dat is een fout van mij. Ik meende dat Jan Stolk daar Voorzitter van was, maar hij was het van de P. v. d. A. Deze fout kan niet meer hersteld worden, want de taak van de commissie is afgelopen. 25 of 26 aanvragen moesten worden be handeld. De heren v. d. Spaan en Leidens vragen dan nog naar de oorzaak van de weigering om een film te draaien voor de Christelijke en Moderne Arbeidersbond. De Voorzitter verwijst naar de wnd. Burgemeester Vogelaar, thans afwezig, die dit besluit heeft genomen. Het met hem gaan bespreken is een oplossing zoeken, 'Hierna eindigt de raadszitting. Hoe Middelharnis het Huisgezin zal gedenken, waar een baby geboren wordt op denzelfden dag als een ORANJE-TELG. Medio Februari wacht onze Kroonprin selijke familie een Zoon of Dochter 1 Feestelijkheden worden voorbereid, luier manden en baby-goed verzameld in Soest- dijk om een gedeelte der ouders te gedenken die óók dien dag een baby ontvangen. In Middelharnis heeft men het plan opgevat bij de leden van de Oranje vereen., om de baby, die op denzelfden dag uit Middelharnissche ouders als de Oranje-telg geboren wordt, speciaal te gedenken. Om te beginnen: de geboortekaartjes (100 stuks) stelt de Flakkeesche Drukkerij J. en M.,Boomsma ter beschikking. Voor den Vader ligt er nog één pakje cigaretten. Zijn er meer ouders dien dag die hun huis gezin vermeerderd zien worden, dan ont vangen zij - mits inwoners van Middelhar nis - allemaal gratis geboortekaartjes, doch slechts één Vader zal het pakje cigaretten kunnen verkrijgen. De firma C. Korteweg Zoon - Nieuwe Fruithal - stelt fruit of een fruitmand ter beschikking. De heer Jacobi zal de feestvreugde ver- hoogen met een taart, en de firma A. Visser Zonen is praktisch, zij geven toiletzeep en een flesch Eau de Cologne. Praktisch is ook de firma M. Smit, slager, die beefstuk voor de kraamvrouw zal geven en soep beschikbaar heeft. De heer Deenik heeft oog voor de velé visite en zorgt voor de koekjes, die onaf scheidelijk bij de kraamvisitethee hooren. De firma Oud heeft nog wel een hartver- sterkinkje - als het niet voor de kraam vrouw is, is de jonge Vader, er gelukkig mee, de heer P. Nipius op de Kaai, heeft een pakket en de firma J. J. Nipius een onder legger. De firma Gebrs. Buijsse - en hier mede sluiten we voorloopig de lijst - zal ook voor een surprise zorgen. Firma's te Middelharnis, die aan deze geschenken-regen mee willen doen, deelen hun goede voornemens mede aan den Voorzitter van de Oranje-vereeniging, den heer Kamstra. En nu, hoe de toewijzing zal zijn. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor deze geschenken, zullen met doktersver klaring zich moeten wenden tot de Voorz. der Oranjevereeniging, den heer Kamstra, Directeur der Ambachtsschool. Blijken er meer baby's dien dag geboren te zijn, dan zal er een Salomo's oordeel geveld worden - doch dit is de voorwaarde, er kan geen protest aangeteekend worden tegen de door de Oranjevereeniging of diens Voorzitter genomen beslissingen. sprak, namens de algemene vergadering, zijn grote waardering uit voor het vele en goede werk door dezen voor het fonds ver richt in een periode welke zeker tot de moeilijkste kan worden gerekend. Besloten werd aan het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen toestemming te vragen om de naam van het Ziekenfonds te wijzi gen in: Westelijke Zuid-Hollandse Eilan den Dit in verband met de uitbreiding van het werkgebied met Flakkee en Rozen burg. Het bestuursbeleid tijdens de jaren 1940-1946, waarover de Secretaris uit voerig verslag uitbracht, werd met alge mene stemmen goedgekeurd. Goedkeuring werd ook verleend aan het voorstel tot premieverhoging, welke in verband met de tijdens de bezetting achter uit gelopen financiële toestand van het fonds, reeds op 1 Juli 1946 is ingevoerd. Een ontwerp reglement voot het Zieken fonds en een voor de verzekerden van het Ziekenfonds werd, zij het met enkele wijzigingen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het nieuwe reglement der verzekerden zal binnenkort in druk verschijnen, en getracht zal worden dit reglement zodanig in te richten dat ook de verplicht verzeker den hieruit hun rechten en plichten zullen kunnen kennen. Het maximum-inkomen om voor het lidmaatschap van het Ziekenfonds in aan merking te kunnen komen werd voor ongehuwden van 1600,gebracht op ƒ2000,en voor een echtpaar van/2000, op 2200,Voor ieder inwonend kind- beneden 16 jaar wordt deze grens met/100, verhoogd, tot een maximum van 2500, Teneinde aan het veelvuldig euvel van het te gemakkelijk inroepen van geneeskun dige hulp in de avond en nachturen door Ziekenfondsleden paal en perk te stellen, zal vanaf 1 Jan. door het Ziekenfonds aan de verzekerden voor een nachtvisite 2,50 in rekening kunnen worden gebracht. De rechten der vrijwillig-verzekerden werden, eveneens met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli 1946, belangrijk uitgebreid en aangepast aan die waarop verplicht-ver zekerden aanspraak kunnen maken. Zieken huis en Sanatoriumverpleging is niet als verstrekking in de premie van het Zieken fonds berekend, omdat het bestuur van oordeel was dat de centralisatie van de verzekering tegen de kosten van Zieken- huisverpleging op vrijwillige toetreding dient te rusten. Tenslotte werd door het Ziekenhuis- verplegingssfonds, waaronder ook het Aan vullingsfonds ressorteert, een afzonderlijk reglement aangenomen, waardoor het be- Het Algemeen Ziekenfonds „Vóorne en Putten" na de bevrijding voor het eerst in Algemene Vergadering bijeen. De naam van het fonds gewijzigd. Weistandsgrens voor het Ziekenfonds verhoogd. Nieuwe reglementen aangenomen, o.a, een uitgebreider bestuursvorm wordt geregeld. Nadat in een op 7 Dec. j.l. gehouden vergadering van vertegenwoordigers der verzekerden als bestuursleden-verzekerden waren gekozen de heren C. Gebraadt Oude-Tonge en D. Bruggeman te Goede reede en herkozen was de heer A. A. Kievit te Brielle, kwam het Ziekenfonds op 19 Dec. j.l. in Algemene Vergadering bijeen. De Voorzitter van het Ziekenfonds arts F. Reedijk te Nieuw-Helvoet, stond in zijn openingswoord uitvoerig stil bij de moeilijkheden tijdens de bezettingsjaren ondervonden, waardoor van een regle mentaire bestuursvorm geen sprake kon Zijn. Deze eerste Algem. Verg. na de bevrij ding heeft in de eerste plaats ten doel de bestuursvorm van het Ziekenfonds te herstellen en te herzien en de reglementen te doen aanpassen aan de huidige situatie, aldus de Voorzitter. De Voorzitter deelde voorts mede dat arts J. T. Rademacher te Spijkernisse wegens drukke werkzaamheden zijn Voor zitterschap heeft moeten neerleggen en No. 35 Adres: A. WAGNER, Jaagpad 40 Delft, Dit keer nogmaals een probleem van Opdenoordt. Een miniatuur-tweezet van zeven figuren, die echter het bekijken waard is! Het probleem won in 1917 een 4e prijs in een Engels tournooi. De ladderstand na het inzenden van No. 34 geeft de winnaar van de derde prijs aan. Inzenden vóór 25 Januari. No. 34 Jos. Opdenoordt wm m ji wm a bcdefgh Wit geeft mat in 2 zetten

Opbouw | 1946 | | pagina 7