Het Vissersdorp en zijn financiën* Verslag van den gemeenteraad van Oude Tonge op Vrijdag 27 December, v.mu 11,30 uur Cijfers in de Raad van Dirksland Centrale Veiling Oranjevereeniging „Ons Vorstenhuis" Middelharnis Plaatselijk Nieuws Voorzitter Vogelaar opent met gebed. Raadslid Mij riders ontbreekt. Secretaris v. d. Broek leest de notulen voor. Deze worden ongewijzigd vastgesteld. Voorlezing Ingekomen Stukken. Het Prov. Bestuur heeft de verordening heffing Straatbelasting goedgekeurd ge retourneerd. De gemeenten Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Dirksland en Goedereede geven kennis van benoemingen tot bestuurs leden Drinkwaterleiding G. O. Waterleiding en E.M.G.O. hebben een financieel overzicht ingezonden, hetgeen reeds ter inzage heeft gelegen. De E.M.G.O. vraagt van de Raad een garantieverklaring voor 40.000,voor uitbreidingsplannen Schrijven van Ned. Bond van Gemeente ambtenaren over een tijdelijke toelage van 10 °0. Een commissie is bezig een afdoende loonregeling te zoeken, maar alvorens wilden ze deze 10 °0 toekennen. Aldus besloten. De hondjes. B. en W. stelt voor om de Hondenbelas ting op 10,te brengen voor een luxe en op 2.50 voor. een gewone hond. De heer Riemens verklaart zich tegen het besluit. Stellendam komt om in de ratten. Hij wil zich echter bij de Regeringsmaat regelen neerleggen. N De gemeentebegroting. De Commissie van Onderzoek adviseert gunstig over de gemeente-begroting 1947. De begroting zelve ziet er niet zo gunstig uit. Gewone dienst Ontvangsten 106.931,14 Uitgaven 121.484,17 Nadelig saldo 14.553,03 Kapitaal dienst: Ontvangsten 2.920,40 Uitgaven 5.970,70 Nadelig saldo 3,050,30 Voor wegen is 3500,en voor beplanting 2500,uitgetrokken. De heer Riemens merkt op dat hij des ondanks nog 3.000,te weinig uitgetrok ken vindt om de gemeente eens behoorlijk op te knappen. Voor 3500,doet men tegenwoordig niet veel. Besloten wordt de begroting als opge maakt ter goedkeuring te zenden. De begroting Burg. Armbestuur sluitende op 5.000,wordt eveneens aanvaard. Het vergoedingsbedrag per leerling is 14,37. Bi en W. vraagt continermg van het contract met de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De Raad gaat hiermee accoord. De heren Blok, Keijmel en Riemens zul len Gemeenterekening 1941 inzien en in de volgende vergadering advies uitbrengen. De heer v. Seters zou gaarne een regle ment van orde ontvangen, wat wordt toe- gezegd. Met een woord van dank aan Raad en Gemeentepersoneel voor hun gewaardeerde medewerking in 1946, de hoop uitsprekende dat hetzelfde met Gods hulp mag worden gegeven in 1947, sluit de Voorzitter deze vergadering. Voorzitter is wnd. Burgem. C. Slobbe. Secretaris is J. van Oostenbrugge. Afwezig met kennisgeving: Ant. van Kampen en C. Kamerling. De Voorzitter opent deze vergadering en heet allen hartelijk welkom. De notulen worden door den Secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastge steld. Mededeeiing wordt gedaan van de na volgende stukken: een schrijven van den Burgemeester der gemeente Ooltgenspiaat, daarbij berichtend, dat door Heeren Ged. Staten dezer Provincie is goedgekeurd de gemeenschappelijke regeling voor het bouw en woningtoezicht, als bedoeld in artikel 13 der Woningwet. Deze regeling geldt voor de gemeenten Ooltgenspiaat, Oude Tonge, Den Bommel en Sfad a/h Haringvliet. Thans kan worden overgegaan tot op roeping van sollicitanten voor de betrekking van gemeente-architect. Vervolgens een rapport van kasopname van de boeken en bescheiden van de Vereeniging van Landarbeiders- ter ver krijging van onroerend goed. Daarna nog een rapport van Kasopname van de legeskassen, de kas van den Haven meester en van de gemeentelijke weeg bruggen. Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Daarna doet de voorzitter mededeeiing van een ingekomen schrijven van het R.K. Kerkbestuur, alhier om continueering van het gebruik der lokatiteit in de Oude- School ten behoeve van hun kleuteronder wijs. De voorzitter zet nader het standpunt uiteen, dat destijds in 1945 is ingenomen door het College van Burgemeester en Wethouders, welk College toen de Raad vertegenwoordigde. Met het oog op de plaats hebbende verkiezing en dat de nieuwe Raad weder in zijn oude rechten van voor 1940 zou terugkeeren werd besloten deze lokaliteit aan voornoemd Kerkbestuur te geven tot ultimo Dec. 1946. Thans ligt dit verzoek voor den Raad ter tafel. In verband met een bij Burge meester en Wethouders ingekomen verzoek van diverse Vereenigingen in deze gemeente om verbetering van de gemeentelijke ver gaderzalen, zoodat wanneer voldaan wordt aan dit laatste verzoek er geen plaats meer is voor de Kleuterschool. Aangezien dit laatste verzoek niet urgent is te noemen, zouden Burgemeester en Wethouders een onderzoek willen instellen, op welke wijze een andere gelegenheid voor deze Kleuterschool is te vinden, hetzij in het R.K. Patronaat of de Openbare Lagere School of J3ijzondere Lagere School. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor het gebruik van de Oude-School voor R.K. Kleuteronderwijs voorloopig te continueeren en te trachten op zeer korten termijn een goede oplossing te zoeken. De Heer de Vin gaat accoord met het voorstel van B. en W., doch vindt het niet goed, dat dit niet mag gaan ten koste van de adressanten, die verbetering hebben gevraagd van de gemeentelijke vergader lokaliteiten, Hij is in principe voorstander van het Openbaar Lager Onderwijs, doch dit wil niet -zeggen, dat hij het R.K. Kleu teronderwijs zonder pardon op straat wil zetten. Maar, waarom zoekt men zelf niet naar een geschikte gelegenheid? Moet daar de gemeente zorg voor dragen? Hij is bang, dat men op deze manier een precedent gaat scheppen. Na eenige onderlinge discussie wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Op de gebruikelijke rondvraag stelt de Heer de Vin nog eenige vragen betreffende de Openbare Lagere School, o.a. over het schoonhouden en verbetering van het gymnastieklokaal, verbetering van het schoolplein- en verbetering van de afras tering van de algemeene begraafplaats. De Heer Hartman stelt een vraag be treffende het terugkrijgen van de toren klok. De voorzitter deelt mede, dat het initiatief daarvoor moet uitgaan van een comité uit de bevolking. Misschien bestaat er eenige kans op schadevergoeding. Daarna doet de Voorzitter .nog mede deeiing, dat hij wegens zijn benoeming tot Burgemeester der gemeente Zwijndrecht spoedig het Voorzitterschap van den .Raad zal neerleggen. Hierop gaat de Raad uiteen. Maandagavond 30 Dec. kwam de Ge meenteraad te Dirksland in openbare vergadering bijeen. Afwezig: De Voorz. wegens fam.-beZoek en den heer Baart wegens ziekte, Weth. Knöps (P.v.d.A.) opent met gebed, waarna de notulen door den Secr. werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Volgde voorlezing der ingekomen stuk ken: Goedkeuring van Ged. Staten tot het bestemmen van het legaat der naai- en breischool voor de beide Bewaarscholen, goedkeuring 11e wijziging begroting 1945, 6e wijziging begroting 1946, 13e wijziging begroting 1945, wijziging gasbedrijf 1945. Van den Minister van Binnenlandse Zaken is bericht binnengekomen, dat aan D. J. Visscher, oud-burgemeester van Dirksland^ Herkingen en Melissant ontslag is verleend Binnengekomen verslag Drinkwaterleiding 1945 en begroting Drinkwaterleiding 1947. Het voorstel tot wijziging van de gemeente rekening 1943 wordt aangenomen. De rekening 1944 van het Weeshuis wordt goedgekeurd met een ontvangst van/ 728,66 uitgaaf 469,59, batig saldo 259,07. De rekening Algemeen A rmbestuur beloopt in ontvangst en uitgaaf 8,119,40. Ook deze wordt goedgekeurd. De rekening Gasfabriek 1944 laat even eens een nadelig saldo zien. De gemeenterekening 1944 vertoont een ontvangst van 217,041,60, uitgaaf is ƒ215,746,87, te verhalen gebracht 23,604, wat tengoede komt op de rekening 1945. Kapitaaldienst bedraagt in ontvangst 65,592,67, uitgaaf 5,811,26. Faldo 7,481,41. De heer van 't Geloof wijst erop, dat de gemeenterekening een somber beeld vertoont. Wij gingen het jear in met 3900, en eindigen met 1200. Hoewel hier nog een bedrag bij komt van te verhalen kosten zullen hiervan niet alle posten geïnd kunnen worden daar enkele bedragen op naam staan van de Duitse Weermacht. De oorzaak van de slechte staat der financiën moet ook gezocht worden in de weinige ontvangsten der ondernemingsbelasting. De begroting '46- '47, de balans en winst en verliesrekening en verslag 1945/1946 van de Emgo worden door de Raad goedgekeurd. Dan volgt het voorstel om aan de Emgo een geldlening van 40.000 te verstrekken tegen een rente'van 3 per jaar, of te lossen in 10 jaren, onder garantie der gemeente. Deze garantie van gemeentewege zal zijn naar verhouding der aandelen van de gemeente in de Emgo. Ook dit voorstel wordt goedgekeurd. Aan dhr. Buth wordt voor een jaar ont heffing verleend van hondenbelasting '46. Volgt vastelling van de vergoeding waar op de Bijz. School over 1945 aanspraak heeft, 1416,is van de rekening afge voerd, daar dit een bedrag betreft van bezettingsschade, welke vordering inge diend kan worden bij de dienst Weder opbouw. De rekening i' f 2000,— beneden kosten gebleven; welke Dedrag bij de 5 jaarlijkse verrekeningen zal worden vereffend. Van de gem.-reiniger lz. de Bruin is een verzoek binnengekomen tot verhoging van zijn jaarwedde met ingang van 1 Oct .46 Zulks in verband met de verhoogde levens standaard. Het salaris bedraagt met inbegrip van vast en tijdelijke toelagen 1565, Dit wordt met toestemming van den Raad gebracht op 1845^Voorstel tot voor lopige verhoging van de jaarwedde van de gemeente-ambtenaren, wordt goedge keurd. Na 1 Jan. zal herwaardering plaats vinden. Aan Mej. A. v. d. Houten-v. d. Groef wordt op haar verzoek eervol ontslag ver leend als schoonhoudster(werkster) van het badhuis. Mej. v. d. Groef moet deze taak neerleggen wegens drukke huiselijke werk zaamheden. Zij was een ijverige werkster die haar plicht met hart en ziel vervulde. De Raad besluit dan ook haar op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen. Na geheime bespreking stelt B. en W. voor Mej. Guldenmeester-Hartog in haar plaats te benoemen, tegen een loon van 7,5<' per week op arb. overeenkomst. Tot schoonhoudster (werkster) aan de Openbare Lagere School wordt met alge mene stemmen benoemd: Mej. v. Welv-v. Ast a 12,per week. De heer J. C. de Bonte is wegens af treding niet herkiesbaar als afgevaardigde voor de Emgo. De Voorz. brengt dank aan de heer de Bonte voor de bewezen diensten en stelt voor de heer Roon indiens plaats te benoemen. Ook dit voorstel_ wordt mer algemene stemmen aangenomen. De hee Roon neemt zijn benoeming aan en hoopt de belangen van de gemeente naar beste weten te behartigen. De wijziging gemeentebegroting 19-16 wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag vestigt de heer van 't Ge loof de aandacht nog eens op de slechte verlichting van de stationsweg. Tot waar de heer Vreugdenhil woont, is geen enkel lichtpunt, terwijl hier toch 's avonds veel reizigers van de tram langs komen. De Voorz. antwoordt dat reeds enkele lichtpunten zijn geplaatst en dat ook het door den heer van 't Geloof aangewezen punt reeds is doorgegeven aan de Gasfa briek. Er moet echter rekening gehouden worden met de gasrantsoenering. Daarna gaat de Raad in geheime zitting over. Veilingberichten van Vrijdag 27 Dec. 1946. Witlof I 46-/ 56.; Witlof II 27-/ 42.; Fpruiten 85-/ 91.: Rode kool 15. Het Bestuur meldt ons: Bij de laatste algemeene vergadering is ons gebleken, dat de opkomst, ondanks de oproep in de plaatselijke bladen, nog niet bevredigend genoemd mag worden. De oorzaak hiervan moeten wij volgens ons in de eersfe plaats zoeken in de eenigszins lauwe houding van een gedeelte onzer leden, welke naast het lid zijn van een vereeniging, de noodzakelijkheid tot het bijwonen der vergaderingen niet inzien. Deze houding is ten opzichte van het vereenigingsleven onjuist. Immers wanneer al onze leden hun inzichten en eventueele voorstellen op de algemeene vergadering ter tafel brachten, was het ten eerste voor het Bestuur gemakkelijker haar plannen uit te werken, en ten tweede waren eventueele geschillen in de vergadering reeds tot een goede oplossing te brengen. Wij weten dat niet ieder lid een door het Bestuur uitgeschreven vergadering kan bezoeken. Vele oorzaken kunnen daarvoor een beletsel vormen. Zij nemen echter het feit niet weg, dat, wanneer ieder lid, de verplichtingen, welke hij door het lidmaat schap op zich heeft genomen, niet verwaar loost, de algemeene ledenvergaderingen veel effectiever kunnen zijn. ,Ook het ledental der Vereeniging laat nog veel te wenschen over. E en duizendtal leden in een gemeente als Middelharnis zou toch zeker niet overdreven genoemd mogen worden. De werkelijkheid biedt echter een geheel andere aanblik. Het Be stuur is dan ook vast besloten voor dit doel een actie op touw te zetten, en zoodoende te trachten in Middelharnis een Oranje vereeniging te krijgen waar bloei in zit en eenheid heerscht. Kortom een Vereeniging waar wij trotsch op kunnen zijn. Wij zouden zelfs nog wat verder willen gaan, door ons in de toekomst ook tot de jeugd te wenden, en deze tot adspirantleden van de Vereeniging te laten toetreden. Immers een Oranjevereeniging is niet alleen voor het organiseeren van een feest. Een bijna even belangrijke taak zou zij zich kunnen stellen, door de jeugd de liefde en aanhankelijkheid voor het Vorstenhuis bij te brengen. Zij toch vormen in de toekomst de kern van de Vereeniging. Om echter ons doel te bereiken, moeten wij ons toch eerst tot de ouderen wenden en op hen een dringend beroep doen, zich niet van de voor ons zoo hoog noodige mede werking te willen onttrekken. Het Bestuur zal van haar kant ook al het mogelijke doen het den leden zoo aangenaam mogelijk te maken, door naast het organi seeren van feesten ook gezellige en interesan te avonden te doen plaats vinden. In dit verband kunnen wij hen mededeelen, dat op Woensdag 8 Jan. 1947 een documentaire film zal worden vertoond. De leden zullen hieromtrent een nadere aankondiging op hun Convocaties aantreffen Wij hopen dat bovenstaand schrijven, Zoowel voor onze leden als door ons -nog te werven leden, eenbnspiratie mag zijn om mede te werken aan de bloei en de opbouw van onze Vereeniging. MIDDELHARNIS. Gevonden enige Textielpunten door D. Vroegindeweij, Marietjespad 33, alhier. Ds. W. Steur, Ned. Herv. Predikant te Oldenbroek, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Tot presidente der M.V. ,,Ora et Labora" werd benoemd Mevrouw Both- Sterk. Het kindje oud ruim 6 maanden van de Fam. R. wonende in de Prins Hendrikstr. alhier, dat in een in de nabijheid van de kachel staande box zat te spelen, had het ongeluk door het omvallen van de box op de brandende kachel te vallen, tengevolge waarvan het kind hevige brandwonden aan haar hoofd bekwam. Inroeping geneeskun dige hulp hoogst noodzakelijk. Naar wordt gemeld is het voor een bestuurder gezeten op een rijwiel verboden een hond of honden aan een lijn mee te voeren, evenzoo ook het begeleiden van een paard of paarden. Dit alles in het belang van de openbarp veiligheid van het verkeer. SOMMELSDIJK. Burgerlijke Stand over de maand December 1946. Geboren: Neeltje Cornelia Huibertma, d. v. A. Knape en L. v. d. Slik; Pieter, Z. v. J. M. Buijs en S. Nelis; Johanna, d. v. P.,de Ruiter eq M. de Bruin; Grietje, d. v. A. Troost en C. Hoogmoed; Leendert, z. v. L. Mosselman en C. den Braber. Overleden: Johanna van der Sleen, 77 j.; Adrianus Troost, 58 j.; Elizabeth Kodde, 76 j.; Jacob Looij, 70 j.

Opbouw | 1946 | | pagina 2