Rattenbestrijding Goeree-Overflakkee INGEZONDEN MEDEDEELING. Om te komen tot een blijvende rattenbestrijding voor het gehele Eiland Goeree—Overflakkee. zal op Donderdag 10 Januari a.s. des voormiddags 10 uur een vergadering plaats hebben op het RAAD HUIS te MIDDELHARNIS, waarbij een vertegenwoordiger van de Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen. inlichtingen zal verstrekken. Deze vergadering is voor ieder vrij toegankelijk. Geen enkele belanghebbende verzuime dus deze vergaderihg te bezoeken, en andere hiertoe aan te sporen. Commissie Rattenbestrijding Goeree—Overflakkee. Een geheime spaarpot voor de huisvrouw Moeder heeft weer iets achter de hand Op de gehcele wereld is geen volmaaktere vrouw te vinden dan de llollandsche huisvrouw. Zij staat bekend om haar dege lijkheid. haar properheid, haar spaarzaamheid. De Hollandsche huisvrouw kan tooveren met haar geld. Moeder had vroeger altijd iets achter de hand, steeds was er een appeltje voor den dorst. Die goede tijd is er weer. Nog steeds gaat de Hollandsche huis vrouw naar De Gruyter, omdat zü beter verzorgde waar op prijs stelt. Maar nu ontvangt zü tevens cassabons, die zij zuinig bewaart. Want voor tien gulden bons ont vangt zü één gulden terug. Iedere uitgave wordt zoo een aanwinst voor haar spaarpot. Moeder heeft weer iets achter de hand. a*s Wij ontvingen hierop de navolgende berichten: van de vereeniging ter behartiging van den Nederlandse hen aardappelhandei 's-Gravenhage, 24 Nov. 1945. Mijne Heereti Wij ontvingen Uw schrijven van 19 dezer en kunnen U in antwoord hierop mededeelen, dat door de geldzuivering de betaling helaas niet op die vlotte wijze kon geschieden als wij gewend waren. Wij hebben regelmatig onze opdrachten tot betaling klaar gemaakt, doch onze bank heeft, zooals U zult begrijpen, thans een geweldige achterstand weg te werken. Zij is hier echter reeds druk mee bezig en wij vertrouwen dan ook, dat Uw leden binnen zeer korten tijd betaling van de door hen geleverde aardappelen tegemoet kunnen zien. Onzerzijds wordt herhaaldelijk bij de bank op een snelle afwerking van de betalingen aan gedrongen, doch voor de rest kunnen ook wij hieraan niets meer doen. Hopende U naar genoegen te hebben ingelicht, teekenen wij LANDBOUW. TEELTPLAN VOOR DE GROENTENTEELT 1946. Nu het nieuwe jaar begonnen is, ligt het voor de hand, dat ieder wil weten, wat hem in het nieuwe jaar te doen staat. Teeltplannen worden opgemaakt of zijn reeds klaar en daarin is natuurlijk voor het Eiland ook de teelt van witlofwortelen, peen en uien, voorzover hiervoor vergun ning aanwezig is, of verkregen kan worden, opgenomen. Zoals bekend moet worden geacht vervallen met ingang van l Januari 1946 alle bijzondere vergunningen, zodat alleen zij, die aangeslotenen bij het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit zijn en in het bezit zijn van een blijvende tuinbouwteeltvergunning voor genoemde gewassen, deze gewassen mogen zullen telen, tot de oppervlakte die op de vergunning is vermeld. Voor zaaiuien is de situatie iets anders, omdat daarvoor tot nu toe geen blijvende tuinbouwteeltvergunning is ver leend. Hiervoor zal, door degene die dit gewas wil telen, een verzoek moeten worden ingediend bij de Ring 129,. Middelharnis. In dit verzoek moet duidelijk worden vermeld: Naam, Adres, Woonplaats, Org. No. en de juiste oppervlakte, die den aanvrager wil betelen. Voor de gevraagde oppervlakte moet te zijner tijd een ver klaring worden afgelegd, dat de aanvrager zich verplicht ook werkelijk deze oppervlakte te zullen telen. Krachtens mededel ng van het Bedrijfschap zal de gevraagde opper vlakte voor 100 worden toegestaan. Voor de z.g.n. Zwijndrechtse pootui moet de teler in het bezit zijn van een blijvende tuinbouwteeltvergunning met teeltrecht onder punt 4. Hetzelfde geldt voor sjalotten. Voor hen die In het bezit zijn van blijvende tuinbouwteelt vergunning voor koepeen en witlofwortelen is de zaak wat de teelt van deze gewassen betreft al zeer eenvoudig. Zij moeten zich bepalen tot de op hun vergunning aangegeven oppervlakte en zij zullen bij eventuele contróle geen last hebben. Anders is het voor hen die geen tuinbouwteeltvergunning hebben en toch gaarne deze gewassen willen telen. Voor allen staat de gelegenheid open daartoe bij den P.B.H. een verzoek in te dienen. Zij kunnen hiervoor voor 12 Jan. 1946 een schriftelijk verzoek richten aan het adres van den P.B.H., waarin vermeldt het product en de oppervlakte waarvoor men vergunning wenst, benevens juiste naam, adres en registra tienummer. Deze laatste groep zal dan in de gelegenheid worden gesteld om op de plaats van inwoning op een zitdag een desbetreffend formulier in bewerking te geven. Betrokkenen worden hiervan tijdig in kennis gesteld. Er wordt op gewezen, dal voor het in behandeling nemen van zodanig verzoek 2,50 moet worden betaald. Lang niet iedereen komt voor het verkrijgen van tuin- bouwteeitrecht in aanmerking. Het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft daar voor eisen gesteld, die in 't kort op 't volgende neerkomen; a. Aanvrager moet de leeftijd van 24 jaar hebben bereikt; b. hij moet 5 jaar aan de aanvraag voorafgaande in dt tuinbouw hebben gewerkt, met het doel zich een zelf standig bedrijf te stichten; c. hij moet aan kunnen tonen, dat hij tot het stichten van een zelfstandig bedrijf overgaat, bijv. door middel van eigendomspapieren of door een door de Grondkamer goed gekeurd huurcontract; cl. het te exploiteren bedrijf mag de 10 H.A. niet over schrijden; e. het gevolgd hebben van een tuinbouwcursus, hetgeen door middel van een desbetreffend diploma kan worden aangetoond, is niet vereist tot nu toe, maar strekt tot aanbeveling. Bovenstaande punten dienen door de gegadigden wel eens goed door genomen te worden, alvorens zij tot het indienen van een verzoek overgaan. Wanneer aan deze punten niet wordt voldaan, wordt hun verzoek afgewezen. De hoeveelheid teeltrecht, die voor een bepaalde streek wordt toegewzen, is ongeveer zo groot als de gemiddelde oppervlakte, die is soortgelijke bedrijven normaal voor komt, een grotere oppervlakte wordt niet gegeven. Ten aanzien van hen die naar eigen mening te weinig teeltrecht bezitten, bestaat de mogelijkheid langs boven omschreven v/eg meer teeltrecht aan te vragen. Ook hier voor moet bij den P.B.H., een verzoek, waarvoor 2,50 moet worden betaald, worden ingediend. Mocht bovenstaande tot het stellen van vragen aan leiding geven, dan kunnen deze vragen worden gericht tot het Bureau van den Voedselcommissaris voor Zuid- Holland Afd. Tuinbouw, Anna Paulownostraat 22, 's Gravenhage. Het is misschien niet noodzakelijk er op te wijzen, maar toch willen wij dit doen, n.l. dat de vooruitzichten voor de tuinbouw voor zovei"het de teelt van Groenten betreft, uiterst moeilijk zullen zijn en dit is aanleiding, dat ook. slechts in de meest noodzakelijke gevallen teeltrecht wordt verleend. leder verzoefc wordt zeer critisch bekeken en het ver strekken van onjuiste gegevens is zonder meer aanleiding dat het verzoek wordt afgewezen. I. v. d. VELDE. Den Hiag, 17 Dec. 1945. FLAKKEESE BOERENBOND Sommelsdijk, 19 November 1945. Aan dé vereeniging tot behartiging van den aardappelhandei Zwarteweg 23, 's-Gravenhage. Mijne Heeren Van tal van leden van onze organisatie bereiken ons klachten, dat ze nog geen betaling hebben ontvangen van voor hun reeds in September j.l. geleverde aardappelen. Wij begrijpen dat de geld zuivering deze betaling wel eenigszins heeft ver traagd, doch wij mogen aannemen dat afwikkeling daarvan nu wel weer regelmatig kan plaats vinden, zij het dan ook dat U den laatsten tijd vermoedelijk niet contant aan Uwe verplichtingen hebt kunnen voldoen; dan gelieve U met den meesten spoed de gelden giraal over te maken, onze leden kunnen dan ook weer hunne crediteuren giraal betalen. Vertrouwende dat U hieraan zoo spoedig moge lijk gevolg zult geven, waarvoor wij U reeds bij voorbaat danken. Het Bestuur voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, (w.g.) A. W. KEIJZER. (w.g.) G. J. BUTH. onderteekening Van het bureau voedselcommissaris voor Zuid-Holland, Afd. aardappelen. 's-Gravenhage, 8 December 1945. Naar aanleiding van Uw schrijven, d.d. 21 Nov. 1945, betreffende de betaling der geleverde aard appelen, deelen wij U mede dat wij ons in dezen verstaan hebben met het Provinciaal Bureau der V.B.N.A., Zwarteweg 23, den Haag. Men deelde ons mede, dat inderdaad de betalingen niet plaats vonden binnen den daarvoor vastgestelden termijn tengevolge van de geldsaneering. De moeilijkheden in dezen zijn echter thans opgelost en de bank is' opdracht gegeven om alle betalingen te doen plaats vinden. Het komt ons voor, dat diegenen Uwer leden, die over de betalingen klaagden ,thans hun geld wel zullen hebben ontvangen. Bureau voedselcommissaris Zuid-Holland. DE ONTWIKKELING VAN DEN NEDER- LANDSCHEN LAND- EN TUINBOUW NA DE BEVRIJDING. De oorlog heeft den Nederlanclschen land- en tuinbouw zwaar getroffen. Daar zijn de inundaties en de verwoestingen: circa 220.000 ha zijn in ons land geïnundeerd geweest, waarvan 80.000 ha met zout water; 50.000 ha waren opgeëischt voor den aanleg van mijnenvelden, versterkingen, vlieg velden, enz.; 150.000 ha land konden niet of in onvoldoende mate -worden bebouwd, duizenden boerderijen zijn vernield of beschadigd. De vee stapel liep in de bezettingsjaren sterk achteruit. Het aantal melk- en kalfkoeien liep terug van 1.566.000 in 1939 tot 1.188.000 in 1945; het aantal varkens boven 60 kg van 375.000 tot 50.000, het aantal paarden boven 3 jaar van 240.000 tot 190.000; de pluimveestapel werd teruggebracht tot 1 's van zijn omvang. Bovendien is er een niet in cijfers uit te drukken achteruitgang van het land door. het gebrek aan kunstmest, door het ont breken van ziektebestrijdingsmiddelen. En toch is de Nederlandsche land- en tuinbouw geen „fail liete boel". Aan de hand van de thans bekendgeworden inventarisatiecijfers 1945 is de volgende balans op te maken. Door het scheuren van grasland in de oorlogs jaren verminderde de totale oppervlakte weide grond met 200.000 ha. De daardoor verkregen winst aan bouwland ging na 1943 vrijwel geheel verloren. Vergelijken we de totale oppervlakte cultuurgrond in 1939 (2.334.000 ha) met die in 1945 (2.168.000 ha), dan constateeren we een ver lies van 166.000 ha. Wel is waar nam de tuinbouwgrond vergeleken met 1939 met 12.000 ha -toe, maar rneeberekend zijn boomgaarden, die nauwelijks dezen naam meer verdienen, omdat zij door het oorlogsgeweld vrijwel te gronde zijn gericht. De teelt van granen is aanvankelijk sterk uit gebreid. In 1945 was echter het met granen beteel- de arsenaal weer aanzienlijk teruggeloopen. Verwacht mag worden, dat de teelt van het typische oorlogsproduct koolzaad, waarvan het areaal meer dan verhonderdvoudigd werd, sterk zal teruglcopen. Dat de aardappel „de kurk" was, waarop de Nederlandsche voeding in de oorlogsjaren drééf, toont de uitbreiding van de met aardappelen be- teelde oppervlakte aan. Deze was in 1939: 124.500 ha, in 1943: 212.000 ha en in 1945: 172.000 ha Dc geïnundeerde gebieden. Voor zoover de inundaties niet hebben plaats gehad met zout water, is het bouwland weinig achteruit gegaan. Hoewel de eerste graanoogsten op deze gronden belangrijk hooger waren, dan men verwacht had, moet er toch rekening mede gehouden worden, dat zij eerst over zes a zeven iaar weer een normale productie zullen geven. Een belangrijke rol speelt daarbij, of er vol doende kunstmest ter beschikking komt. Ten deele zijn we daarvoor afhankelijk van invoer, hetgeen ten koste gaat van onze deviezen-positie. Niettemin heeft Minister Mansholt onlangs ver klaard, dat verwacht wordt, dat in 1946 driekwart van de normale behoefte aan kunstmest zal kun nen worden gedekt. De schade in de Wieringermeer is aanzienlijk. Het gras is dood, van de 512 boerderijen zijn er nog slechts een zestigtal behouden gebleven; de dorpen zijn nagenoeg verwoest. Toch is reeds veel land omgeploegd en ingezaaid met roggw zoodat in 1946 weer een oogst verwacht mag v/orden. Op Walcheren is men minder ver, hoewel ook hier gr'oote stukken zijn drooggekotnen. In de voorziening met landbouwwerktuigen en machines, die ingevoerd moeten worden, is een verbetering te constateeren. Dc veestapel. Er is in de eerste plaats naar gestreefd den vee stapel regelmatiger over het land te verdeelen. Een gelukkige omstandigheid is, dat er naar ver houding nog vrij veel jong vee is. Men verwacht, dat de veestapel in 1947 weer het peil van 1930 zal hebben bereikt. De paardenpositie is als ge volg van invoer en het groote aantal jonge paarden I gunstiger. Bovendien zal buiten den landbouw als er meer olie en benzine beschikbaar komt dc belangstelling voor het paard als trekdier afnemen. De opbouw van den varkensstapel hangt nauw samen met den invoer van voeder. Aangezien ook hier de deviezen een rol bij spelen «uilen de ver schillende belangen nauwkeurig tegen elkaar af gewogen dienen te worden. Op de fok- en ver- meerderingsbedrijven is eert goede kern aange houden om den pluimveestapel uit te breiden. Aangezien dit niet snel zal gaan, zijn maatregelen getroffen om voor het komende broedseizoen ook broedeieren te doen rapen van gewone pluimvee- bedrijven, mits vaststaat, dat deze aan redelijke foktechnische eischèn voldoen. De polsslag voor het agrarische leven is ver sterkt. De landarbeidersloonen zijn verhoogd, een erkenning van het nut van dezen arbeid voor de gemeenschap; de landbouworganisaties zijn her leefd en hebben haar taak hervat. De Stichting voor den Landbouw bereidt den weg voor de vorming van een alle bedrijfsgenooten omvattende publiekrechtelijke instelling ter behartiging van de economische- en sociaal-economische belangen van den Nederlandschen landbouw, waarnaast de standorganisaties een taak zullen behouden op het cultureele en sociale terrein. Het al te enge keurs lijf van de overheidsmaatregelen wordt langzamer hand losser gemaakt. De voor den oorlog belangrijke export van land- bouwprodcuten kan helaas nog niet hervat wor den. In de eerste plaats is onze landbouw te zeer verarmd om reeds overschotten te kilnnen op leveren, in de tweede plaats maken de veranderde internationale omstandigheden het noodig, dat andere wegen worden gezocht. Dat er mogelijk heden zijn bewijst de export van pootaardappelen en bloembollen. en valperen f 5; alles per 100 Kg. Knolselderij f 3-12 per 100 st. SOMMELSDIJK. Razzia 1944. 20 Decem ber 1945. Donderdag 20 Dec. weid in de Ned. Herv. Kerk alhipr een groote interkerkelijke samenkomst gehouden ter herdenking van de onvergetelijke Dtiiische razzia van een jaar ge leden. Hoewel deze eerst om 7 uur bevond zich reeds een DE VEEVOEDERPOSITIE IS KRAP. Voorzichtigheid bij uitbreiding van den vee-1 stapel is geboden. Dezer dagen is van Overheidswege het besluit genomen, dat graanverbouwers voor vervoedering op eigen bedrijf onbeperkt over hun oogst kunnen beschikken. Er zij echter op gewezen, dat onge twijfeld een groot tekort aan veevoeder zal ont staan wanneer het dorschen is afgcloopen en de nieuwe oogst nog niet beschikbaar is. Het blijkt nl., dat men zich in de praktijk te weinig reken schap er van geeft, dat door het kunstmesttekort en de oorlogshandelingen de binnenlandsche graanoogst slechts de helft van den vooroorlog- schen bedraagt, hetgeen een lagere graanproductie van 750.v0C 'ton beteekent. De invoer van voedergranen valt tegen. Tot op heden kon nog siechts 80.000 ton b.uitenlandsch voedergraan voor mengvoeder beschikbaar wor den gesteld, terwijl vóór den oorlog hiervoor on geveer l.OOO.OOu ton werd geïmporteerd. Slechts de import van tarwe loopt geheel naar wensch. Dit product is echter geheel ncodig voor het brood in verband met het gestegen broodverbruik en den geringen binnenlandschen oogst. Volgens schatting zal minstens een 250.000 ton voedergraan in het eerste halve jaar van 1946 ge- importeerd moeten worden wil men de huidige voedertoewijzingen kunnen handhaven. Daar de kans hierop gering is moet men verwachten, dat de toewijzingen aan varkens en pluimvee binnen kort zullen worden gewijzigd. Hoofdzaak blijft de voederproductie uit eigen bedrijf. Het verdient dan ook aanbeveling, dat elke boer beseft, dat de varkens- en pluimveestapels beperkt moeten blijven tot een omvang, die met graan en ruwvoeder uit eigen bedrijf in stand kunnen worden gehouden. Het grond-rantsoen moet door het bedrijf zelf worden geleverd. De toewijzingen van de distri butie zullen' in de toekomst slechts als een geringe aanvulling kunnen worden beschouwd. Wel zullen voor speciale bedrijven, b.v. fok- en vermeerde- ringsbedrijven, toewijzingen veevoeder verstrekt worden. Voor rundvee is de beschikbare hoeveelheid krachtvoer iets grooter dan voor de varkens. Aan genomen kan worden, dat in deze stalperiode per melkkoe ongeveer 120-140 kg wordt verstrekt, waarvan in de maanden December-Januari een hoeveelheid van 55 kg. Dit krachtvoer is van goede kwaliteit, daar het in hoofdzaak uit vee koeken bestaat. Zooals reeds meermalen is geschied zij er nog maals met nadruk op gewezen, dat het ook in de toekomst aanbeveling verdient de binnenlandsche productie van veevoeders zoo hoog mogelijk op te voeren, daar de deviezenposifie van ons land kende moeilijke omstandigheden van vorig jaar, was ook nog een poging gewaagd om het materiaal der vereniging in verkeerde handen te krijgen, maar docjrd.it de Secretaris der vereniging, dhr. P. C. van Nieuwaal, ondanks de bedreiging, dat hij zou worden geroyeerd door de Raad van Be heer, weigerde deze inlichtingen te verstrekken, waren materiaal en fokmateriaal behouden ge bleven. Natuurlijk heeft de oorlog ook hier sporen achtergelaten, maar niet versaagd, dus aan de slag, i er moet opbouwend werk verricht worden en gezien wat nu reeds gepresteerd werd op deze le nationale tentoonstelling, belooft de volgende tentoonstelling iets geweldigs te worden. Op deze tentoonstelling werden 175 dieren ingezonden. De jury, bestaande uit de heren A. Graaumans van Soest en C. J. Kluytmans te Schiedam was zeer tevreden over de ingezonden kleine- en middenrassen, de grote rassen waren over 't algemeen te licht in gewicht, oorzaak inteelt. Het mooiste dier van de kleine rassen was een klein zilver mid-zwart jonge ram van den heer C. van Koppen te Ouddorp; van de kortharige rassen was dit een jonge ram Rex wit van Mevr. M. M. Jessurun-Brouwer; van de midden-rassen was het een jonge wit Weener voedster van den heer M. Goemaat te Sommelsdijk, terwijl van de grote rassen het mooiste dier was een jonge voed ster Vlaamse reus konijngrijs van den heer M. H. Braber te Stad a/h Haringvliet. Behalve deze mooiste dieren werden met een eerste prijs bekroond: Vlaamse reus wit, voedster, oud, van dhr. A. Witvliet te Dirksland; Vlaamse reus, wit, ram, jong, van dhr. W. van 't Hof, Dirksland; Vlaamse reus, wit, .voedster, jong, van dhr. W. van 't Hof, Dirksland; Vlaamse reus, haaskleur, voedster, oud, van dhr. A. H. F. Camp- fens, Middelharnis; Vlaamse reus, haaskleur, voedster, jong, van dhr. A. J. Pollemans, Oude Tonge; Vlaamse reus, konijngrijs, voedster, oud, van dhr. J. C. Visser, Stad a/h Haringvliet; Vlaam se reus, konijngrijs, ram, jong, van dhr J C Visser, Stad a/h Haringvliet; Lotharinger, zwart bont, ram, jong, van dhr. A Witvliet te Dirksland; Groot Chinchilla, ram, oud, van dhr. G Breur, Nieuwe Tonge; Groot Chinchilla, ram, jong, van dhr. C Witvliet, Dirksland; Groot Chinchilla, voedster, jong, van dlir. J. Hoogmoed, Dirksland; Weener wit, ram, oud, van dhr. H P. v. d. Velde, Middelharnis; Weener wit, voedster, van dhr A. Mellaard, Stada/h Haringvliet; Weener blauw, ram, oud, van dhr A. Bestman, Herkingen; Wee ner blauw, voedster, jong, van dhr. M. Tuns, Oude Tonge; Rode Nieuw Zeeland, voedster, oud, van dhr. A. Bestman, Herkingen; Rijnlander, voedster, jong, van dhr. J. Olivier, Dirksland; Papillon zwart bont, voedster, jong, van dhr. P. C. van Nieuwaal, Middelharnis; Pappillon blauw relaas geluistfd. bont, voedster, jong, van dhr. W. de Wit, Sommels- Daarna verkreeg de heer Koppelaar het woord, dijk; Pappillon mad. bont, voedster, jong, van dhr. ,ie over: ..Waartoe door God bevrijd" D r 1 K/r.-JJ-it- -.•-.TT i aanrnn w»»c - - ;ou aanvangen, uur van te voren een groot aantal menschen voor de deuren van het kerk gebouw. Toen deze even 6 uur geopend werden, stroomde de massa naar binnen en na korten tijd was het gebouw tjokvol. Overal, op de luifels van de „Schepenenbanken", in de ramen, ja tot boven op het orgel, waar het beeld van David, den Koning-zanger, eenzaam troont in den schemer van het gewelf, werd een plaats gezocht. Het is wel zeker dat zich nog nimmer zoo'n groote schare bevond binnen de muren van het eeuwen oude kerkgebouw. Ook de paden stonden vol met menschen, zoodat de sprekers slechts met dc grootste moeite zich naar voren konden begeven. Het was wel jammer dat velen teleurgesteld naar huis moesten omdat er voor hen geen plaats meer was. Precies 7 uur opende Ds. v. Asch het samenzijn met het laten zingen van Ps. 66 6: Door 's Hoogsten arm 't geweld onttogen, Zal ik, genoopt tot dankbaarheid, Verschijnen voor Zijn heilig oogen, Met offers, aan Hem toegezeid. Na te zijn voorgegaan in gebed, wees Spr. in een kort openingswoord op het doel van dezen avond: Gedenken. Gedenken, de nood en benau wing van een jaar geleden, gedenken de wondere uitredding die God in Zijn genade wilde schen ken; gedenken ook hen die in Dec. 1944 werden weggevoerd om nimmermeer in hun aardsche vaderland terug te keeren en die in den vreemde hun laatste rustplaats vonden. Deze riep ons ook op om hun nabestaanden niet te vergeten, maar naar vermogen geestelijk en stoffelijke nooden te helpen lenigen. De treurenden en rouwdragenden droeg hij bovenal op aan de barmhartigheid Gods, die sloeg, maar ook kracht naar kruis wil geven. Na dit openingswoord sprak Ds. Zeilstra over: „Waarom door God geslagen" en wees daarbij op het zondig verlaten van Gods wegen, waarop de oordeelen niet konden uitblijven. In Bethlehem zegt God ons echter dat Hij de wereld niet los laat,» maar behouden wil. In aansluiting op dit ernstig woord gaven de heeren J. C. Sprong, J. Verhage en D. D. Konings hun indrukken weer over het vertrek naar, het verblijf in en de terug keer uit Duitschland. Met groote aandacht werd naar-hun sober, juist daarom indrukwekkend, relaas wo1in'ct<»«,<4 P. C. van Nieuwaal, Middelharnis; Hollander zw„ ram, oud, van dhr. A. Zoon, Dirksland; Hollander blauw, voedster, jong, van dhr. P. Zoon, Dirksland; Hollander ijzergrijs, voedster, jong, van dhr. A. Zoon, Dirksland; Klein zilver mid-zwart, voedster, jong, van dhr. C. van Koppen, Ouddorp; Rex wit, voedster, oud, van Mevr. Jessurun-Brouwer, Dirksland; Rex wit, voedster, jong, van Mevr. Jessurun-Brouwer, Dirksland. Een volledige lijst kunnen we wegens plaats gebrek niet plaatsen, maar we nemen aan, dat de belangstellenden deze goede tentoonstelling heb ben bezocht. Een bijzonder woord van dank komt toe aan dhr. van Heest en het veilingpersoneel voor de belangeloze medewerking, waardoor het mogelijk was deze dieren in een goede en gezonde omgeving tentoon te stellen. Het Bestuur van „Nut en Sport" kan op een goed geslaagde tentoonstelling terugzien. Ds. L. Blok, Ned. Herv. Predikant, ontving thans toezegging var^ beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Giessendam. - Op Donderdag, 27 December 1945, hebben het Kinderkoor „De zilveren klokjes" en het Dameskoor „Euphonia" een goed geslaagde Kerstavond in de Geref. Kerk gehouden. Het kerkgebouw was geheel gevuld, toen de ere-voorzitter, dhr v. d. Stoep, deze bijeenkomst met gebed en schriftlezing opende. Na een hartelijk woord van welkom werd het programma, dat bestond uit schriftlezing en zang, uitgevoerd. Zeer schoon en plechtig klonk het gezang door het kerkgebouw; de aanwezigen ge noten zichtbaar van de zuivere klanken, maar niet minder stemmingsvol klonken de door alle aan- uuui uua uev daarbij wees op de groote weldaad dat wij weer als een vrij volk mochten leven. Deze vrijheid is Gods gave Alleen wanneer wij deze gebruiken in Zijn dienst en tot Zijn eer zal zij ons tot zegen zijn De volgende spr was Ds. H. Visser met als onderwerp: „Wanneer door God verlost". Met de vrede werden wij verlost van de gevolgen der zonde, maar niet van de zonde zelf. Alleen zij, die leerden treuren over de zonde in hen en de mtleving der zonde rondom hen en met dezen wfo k-l tot het Kruis der verzoening, zijn waarlijk verlost. Zij kennen een vrede die alle - —T-— ----- <i.iuuU aiKiiwiuigsvui it ion Ken net met toelaat in onbeperkte mate voedergraan wezigen gezongen kerstliederen. Jnrïlï^ff 3?; de verbouw van aard- Al zal ook hierop wel weer criliek uitgeoefend J M voederbieten en koolrapen worden, geloven we, dat het in 't bijzonder voor verdient daarom alle aandacht, alsmede een goed en intensief gebruik van het grasland. KAN DAT WAAR ZIJN? Men hoort soms verhalen, die de haren ten berge deen rijzen. Meestal spreken die van ge beurtenissen, welke in een ander deel \an ons land zijn gebeurd. Aot verhaal dat we deze week hoorden, zou echter op ons eiland geschied zijn. Het luidt als volgt: Twee personen uit een zeker dorp hadden tij dens de bezetting de functie van jachtopziener. Zij gingen, als de jagers gingen jagen, trouw mee. Wie joegen er echter in de laatste jaren? De Duit sers en hun handlangers natuurlijk. Deze jacht opzieners \erleeriden trouw de moffen en hun satalieten assistentie. Daar zij in hun functie ook onbezoldigd Rijksveldwachter waren, konden zij zelfs processen-verbaal opmaken en met hun ge weren honden doodschieten. Zij bleken trouwe vrienden der Duitsers te zijn. Als er putjes ge graven moesten worden en dergelijke dingen voor de Nazi's, controleerden zij voor tijdverdrijf of allen toch wel gingen. Na de bevrijding werden zij op last van de P. O. D. opgepikt. Nu zijn ze weer vrij. En nu komt het. Deze zelfde mensen zouden, zo luidt het verhaal, weer onze jeugd goed is om ze maar veel bezig te hou den met dit soort ontspanning. Den directeur, dhr. v. d. Heuvel, brengen wij dan ook onze dank voor wat hij met zijn koren heeft weten te presteren. De leerlingen van de Groen van Prinsterer- school hebben met hun onderwijzers en onder wijzeres ook Kerstfeest gevierd. Nadat alle leer lingen in het voor deze gelegenheid ingelichte lokaal waren verzamqld, was het een lust om de verrukte kindersnuitjes te zien die niet uitgekeken kenden komen naar de' mooie rode verlichting en de kersttekeningen, die voor dit doel waren aan gebracht. Nadat het hoofd der school deze bijeen komst met het lezen van Lucas 2 en gebed had geopend, sprak hij enkele woorden tot zijn leer lingen. Stil luisterden zij hierna naar de vertelling over de wijzen uit het Oosten, die door juffiOuw Langbroek werd ten gehore gebracht. Ieder, die haar heeft horen vertellen, kan indenken, hoe zij luisterden. Na de vertelling was het weer mooi, meester Rijkscn, die zo goed orgel kan spelen, zat achter een echt orgel en met hem mochten ze de geleerde kerstversjes zingen. Maar, en daar zijn het kinderen voor, het mooiste was het volgende programma-punt: de tractatie. Wat hebben ze gesmuld, al kregen ze het thuis precies eender, hier was het eel lekkerder. Na de pauze heeft meester de Jager een span- soHBff io luiui net vernaai, weer i A,'r,'JC lieeu li1'e,eb,ie,rv,ae Ja2er. een span- dcor een jager als jachtopziener zijn aangesteld,1 "epd kerstverhaal verteld, 't Was angstig stil, toen iij-- ---«■• hij de dijk liet dooi breken. Nadat zu nogeens ge zongen hadden en nog eens getracteerd waren, sloot mijnheer Kijkuit, omdat het hoog lijd was, deze mooie Kerstmiddag. En daarna mochten alle kinderen nog eens in de bestuurskamer komen en daar kregen ze nog zoveel snoep, dat de handjes te klein waren, vooral toen ze ook nog kregen een mooie grote Kerstplaat, die net op tijd nog was aangekomen. Het plaatselijk H.A.R.K.-comité deelt ons mee, dat de mededeling in de Hervormde Kerk, als zouden aanvragen om textiel kunnen worden ingediend, niet van dit comité is uitgegaan en de dus ontvangen aanvragen niet behandeld Zullen worden. Voor deze zending is een andere regeling getroffen door het comité. VEILINGBERICHTEN. Tclersprijzen met ingang van 1 Januari 1946. Groenten: Andijvie f 27,50; Kroten f 3,50-7;. Roode kool f 10,50; Savoye kool (geel en groenju f 10,50; Witte kool f 7; Peen zonder lof f 5—13; Prei f 10-13,50; Schorsenceren f 15,50-23; Spruitkool f 27; Uien f 10; Witlof f 40; Sjalotten f 14,50; Ramenas f 4; Knolrapen f 4.50; Veldsla f 30. Fruit: Appelen f 18,50-74; Valapplen f 12- 15; Kroetappelen (zuur) f 8; Kroetappclen (zoet) f 5; Druiven f 140-160; Peren f 18,50-67; Kroct- zijn ook onbezoldigd Rijksveldwachter en kunnen weer met wapens lopen. Het zou beslist waar zijn. Wij kunnen het echter nog niet geloven. Het is te bar. COLLABORATEUR VERMOORD In Amsterdam is het voorgekomen, dat geïnter neerden, die vrijgelaten werden, door de woede van hun buren of familie fnoesten vluchten of zo geslagen werden, dat ze in het Ziekenhuis opge nomen moesten worden. In Dordrecht is Zondagnacht J. van Dijk, be kend weermacht-leverancier, na zijn thuiskomst uit een kamp, door het gooien van een handgranaat in zijn slaapkamer, om het leven gebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. MIDDELHARNIS. De Konijnenfokvcreen. „Nut en Sport" heeft op 21 en 22 December j.l. een goed geslaagde tentoonstelling gehouden in de Centrale Veiling, alhier. De tentoonstelling werd geopend door den Ere voorzitter, dhr. G. den Eerzamcn, welke zijn verheuging er over uitsprak, dat het weer mogelijk was-om een tentoonstelling te organiseren, behalve door wegvoering van een aantal leden en de be-. Tenslotte beklom Ds. Blok als laatste spr. den kansel om te spreken over: „Gehoorzamen". Deze wees er op dat Christenen wonen in een glazen huis, terwijl de wereld scherp toeziet op huti han del en wandel. Toch mag de meening der men schen niet het voornaamste voor hen zijn. De ge hoorzaamheid aan Gods gebod moet in alles de wortel van hun leven worden. Door deze oot moedige gehoorzaamheid wordt men een zegen voor zijn omgeving en God wil deze in en door Christus kronen met Zijn goedertierenheid. Al leen in dien weg is er ook voor ons volk nog ver wachting. Na dit slotwoord ging Ds. Blok voor in dank gebed. Op diens verzoek werden dan nog staande twee bekende coupletten van het Wilhelmus ge zonden. Daarna behoorde dit indrukwekkende samenzijn weer tot het verleden. Burgerlijke Stand: Geboorten: Lena Arentje, d. van: C. v. d. Laan en J. de Vos; Jan Cornelis, Z. van: J. de Jong en T. Kievit; Willemina Cor nelia, d. van J. Ippel en A. Ippel; Iman Marinus, Z. van: W. Ras en A. Mosselman; Anthonij, z. van C. Looij en Z. de Ruiter. Huwelijken: Jan Peeman met Kommertje Vis; Johannes van den Crommenacker met Adriana Hendrika Dionisia Koevoets. Overlijden: Halle van Heemst, 72 jaren; Willy Jacoba Meijer, 5 jaren. DIRKSLAND. In Imemoriam J. Rooij. Vrij dagmorgen is, na een zeer kort ziekbed, overleden de heer J. Rooij, wiens naam zozeer was saam- geweven met Dirksland, dat dit voor velen een zelfde begrip had. 41 jaren toch was hij de Secre- taris en Ontvanger onzer gemeente, in welke lijd hij, bij zijn zeer drukke arbeid, nog «gelegenheid had om vele jongens op te leiden tot bekwame gemeenteambtenaren en die ook allen een zeer goede positie verwierven. Allen zijn of Burgemees ter of gemeente-secretaris. Immers zijn be kwaamheden in gemeentezaken waren in wijden kring bekend, waarom nog velen, in moeilijke zaken, hem zijn oordeel daarover vraagden. De vele instanties, waarvan hij de spil was, bewijzen reeds dat zijn werkkracht en bekwaam heden algemeen erkend werden. Hij was lid voor de liberale partij van de Prov. Staten van Z.-Hol land en de Koningin benoemde hem enkele jaren geleden tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Als leider van de luchtbescherming en later van de vereniging van dien naam heeft hij veel en degelijk werk verzet. Vanaf de oprichting van de Vereniging „Grond aan Landarbeiders" was hij haar voorzitter in welks functie hij deze vereniging tot grote bloei heeft gebracht en zij daardoor op een zeer goed gefundeerde basis haar werk kon voortzetten. De exploitatiemogelijkheden van het Van Weel ziekenhuis waren zijn werk en vooral de financiële oplossing, tengevolge van het zeer grote legaat v. Weel, heeft hij tot klaarheid gebracht. In polder zaken was hij volkomen thuis en als secr. van de Polder Dirksland heeft hij dat meermalen ge toond, omdat zijn inzicht en adviezen altijd de beste waren. Als spreker over verschillende onderwerpen, wist hij de hoorders zeer te boeien. Er waren geen dingen in het publieke en verenigingsleven die niet zijn speciale aandacht hadden en vandaar dat hij altijd zich vrijwillig en belangloos inspande om deze zaken te dienen. Werken was zijn leven en hij heeft dat als het ware tot zijn laatste uur ge daan. Zijn correctheid was algemeen bekend en als men hem nodig had voor iets, dat reeds zeer lang geleden in Polder of Gemeente was gebeurd, kon hij U de stukken, die daarop betrekking hadden, ♦~nen. Al zijn goede eigenschappen op maatschappelijk terrein op te sommen, zou vele bladen eisen. Wij volstaan daarom om tc eindigen met dc woorden, die dc Burgemeester ter zijner nagedachtenis op dc laatst gehouden gemeenteraadszitting uitsprak en waarvan de lieer Rooij lid was: „Laten wc hem herdenken als dc man van grote ijver cn buitcn- gewone gaven waarmede hij steeds de gemeen schap diende. Hij ruste in vrede!" De begrafenis van den Heer J. Rooij was een manifestatie van de grote betekenis, die het leven van dezen mens had in het publieke leven. Een buitengewoon grote menigte volgde de baar, welke was bedekt met bloemen en kransen en waaronder er één was van het gemeentebestuur als blijk van haar waardering. Onder de aanwezigen waren enkele burgemees ters, Directeur der Emgo, Voorzitters van Polders met hun bestuur, het bestuur van de Ver. van Grond aan Landarbeiders, het bestuur der Ge meente en besturen van andere instellingen en verenigingen, waaronder ook het bestuur van het Ziekenhuis, waarvan hij vanaf de oprichting Secretaris was tot voor een paar jaar. Aan liet graf werd gesproken door Burgemeester Ottink, die in een uitvoerige rede de kennis en menselijke hoedanigheden van den overledene in het volle licht plaatste. Burgemeester den Hollander getuigde van zijn warme vriendschap met den overledene en prees in het bijzonder diens van kennis doorwrochte eigenschappen, die hem maakte tot de stuwkracht in alle zaken. Zijn oud-leerling, Burgemeester Keijzer te Spijkenisse, dankte hem voor alles, wat hij aan ^ïjn vele oudleerlingen had gedaan en door wiens grote kennis in gemeentezaken zij geworden zijn wat zij zijn. D. Poortvliet sprak zijn dank uit voor het pionierswerk, dat hij als voorzitter van de ver eniging van Grond aan Landarbeiders had gedaan. Het hoofd der Openb. School, Brooshoofd, tekende hem als de man van grote daadkracht en zijn liefde voor het onderwijs. Hierna sprak Ds. v. d. Wal woorden van troost tot de familie en prees hem voorts als de man die gemaakt heeft dat het Ziekenhuis tot een zegen voor het eiland kon worden. In plechtige aandacht werd alles door de grote menigte «aangehoord waarna allen in ernstige stemming de pla3ts verlieten, waar één van Dirks- lands grote burgers aan de groeve was toever trouwd. DIRKSLAND. Uit een Eindhovens Dagblad. Zr. Kleinod. Vrijdagmiddag is in het Philips Ontspanningsgebouw Zr. Kleinod in de cadeaux en de bloemetjes gezet, ter gelegenheid van haar zilveren jubileum en tevens van haar afscheid van de N.V. Philips. Na een inleidend woord van dokter de Muinck-Keizer bood dr. A. F. Philips haar onder waarderende woorden een Delfts bord aan. Namens de Directie sprekende, liet ir. F. Philips zijn woorden vergezeld gaan van een oor konde en een gouden horloge. Achtereenvolgens spraken nog dokter van Alphen-de Veer namens de Medische Afdeling. Zr. de Bruin namens apotheek en verplegend personeel, de heer Evelein als ver tegenwoordiger van de soc. econ. afdelingen het ziekenfonds en tot slot de heer Smit als lid van de kern. Zr. Kleinod's vele verdiensten, waarvan haar belangstelling voor het Ziekenhuiswezen en de oprichting van het Consultatiebureau voor zuigelingen als grootste lichtpunten kunnen wor den gezien, werden hier nog eens bijzonder ge waardeerd door de hartelijke toespraken, de schat aan bloemen en de vele cadeaux. Een toenemende, gunstige ontwikkeling in de toekomst van wat zij tot stand heeft gebracht zal haar grootste beloning zijn. Melissant. Vergadering van den Gemeenteraad van Melissant op Donderdag 13 December 1945, des nam. 2.30 uur. Voorzitter: dhr. W. P. Voge laar, waarn. burgemeester. Secretaris: dhr. J. van Dijke, loco-secretaris. Aanwezig: de heeren P. A. J. Buijs, J. A. Kleij nenberg, D. Leijdens, L. W. Overweel, H. v. Rossum, M. Sieling en T. v. d.-Spaan. 1. De voorzitter opent de vergadering met gebed. 2. De notulen van de vergadering van 25 Oc tober 1945 worden, na voorlezing door den secre taris, ongewijzigd goedgekeurd en geteekend. 3. Ingekomen stukken: a. een mededeeling van het gemeentebestuur van den Bommel, dat tot bestuurslid van de stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflak kee is benoemd dhr. L. Jacobs, wethouder dier. gemeente, wordt voor kennisgeving aangenomen b. de begrooting van den vleeschkeurings- ,t Dirksland voor het jaar 1946| de balans per 1 Mei 1^945 en^ nmerkmgen. aan dhr. H. Rooij wordt, op ingang van 1 Januari 1946 op wijze ontslag verleend als gei ^■Mrinder N.V of a; 4. met vollt taris en ontvanger en boek Ik- meen Armbestuur met bijzondere oai voor de gedurende zooveele jaren aan <1 bewezen diensten. 5. met algemeene stemmen wordtl van 1 Januari 1946 benoemd tot ge nl taris en ontvanger: dhr. J. van DijkeL 6. met algemeene stemmen wordtl i van 1 Januari 1946 benoemd tot boel! het Algemeen Armbestuur: dhr. J. vj 7. aan mej. G. J. Carrière wordt, r zoek, met ingang van 15 Februari ontslag verleend als onderwijzeres a<_ bare lagere school. 8. Bij de rondvraag wordt de aan! tigd op het ontbreken van verlichtifl West-Molendijk, wat nog eens met <1 worden besproken. 9. Door den nieuw benoemderfl ontvanger dhr. J. van Dijke wordel van den voorzitter afgelegd de eedeti de artikelen 71, 107 en 115 der Ger« 10. Besloten wordt in een op Dl dezer te houden bijeenkomst officieel nemen van dhr. Rooij. 11. De Voorzitter sluit de vergil STELLENDAM. Tengevolge val j.l. Vrijdag, was het noodig dat de M hier ter plaatse moest uitvaren, I visscherschcepjes in nood verkeerden hier de SL. 39, welke tengevolge val de haven niet kon bereiken en de Sl slechts de beschikking had over d hulpmotor. Nadat zij het anker hadc® pen, is het volk overgegaan op de en in behouden haven weergekeerd, vaartuigen zijn in de haven van gevlucht. Gelukkig is de storm sj zoodat omstreeks 12 uur 's nacht vaartuigen opgehaald zijn en bchoi Niet alleen de visscherij heeft storm ondervonden, ook verschillen zagen tal van dakpannen van hun hL len, terwijl bij verschillende bewon ondervonden van inregenen door dij deze voor een groot deel slecht in"J bij gebrek aan stopverf. OUDDORP. De Leider van dei kring te Ouddorp maakt bekend, dat van bonkaarten voor de 2e periode plaats hebben: Voor zelfverzorgers Januari a.s., van 9-12 en 2-4 uur. Voor niet-zelfverzorgers Zateraa vm. 9-12 uur. Medegebracht dient tweede Distributiestamkaart van al' met bijbehoorende inlegvellen No. Zelfverzorgers brengen tevens he. zijnde zegelboekje mede. De opgep moeten bewaard blijven tot volgen' Uit de verantwoording van d van den Herv. (Ger.) Zendingsboru en Overflakkee over de maand Nov. Ouddorp, Goedereede, Dirksland c nis de som van ruim 552,heel Er kan gemeld worden dat in c de inzameling „Nederland helpt Ine heeft opgebracht. Ds. J. Hovius, pred. der Ned, heeft een beroep ontvangen naar Tengevolge van den storm vi zijn hier veel schoorsteenen en dal waaid. Persoonlijke ongelukken kwa De heer W. Braber, hoofd de. alhier, slaagde 28 December 1.1. tol bosch voor de akte Schoonschrijvel OUDE TONGE. D.V. Woens| 1946, 's avonds 8 uur, vergade: vereeniging „Guido de Brés' in gebouw. Agenda: Jona 2, door LL Ingaande 1 Januari 1946 is tJ der aan'het postkantoor alhier be-1 H. Hartman te Middelharnis. Nazegeling van de distributie In plaats van kaarten. Door Gods goedheid werden wij verblijd met de voorspoedige geboorte van een Dochter, die wij noemen LENl. P. L. A. TIELEMAN H. A. P. TIELEMAN-TROMMEL. MELISSANT, 30 Dec. 1945. Molendijk 52. VERLOOFD: BEP GROENENDIJK cn L. D. LENS SOMMELSDIJK "l ,„.r VUOHT TwTgTJ 31 De"""'" 'M5- In plaats van kaarten. VERLOOFD: TEUNTJE VISBEEN cn RIEN VERWEIJ NIEUWE TONGE, December 1945. Westdijk A 155. Zuidelijk A 309. ONDERTROUWD: JAN NON en LEENTJE VAN DIJK geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan dc voltrekking D.V. zal plaats hebben oj> Vrijdag 11 Januari. MELISSANT I Bouwdijk 355 STAD a/h HARINGVLIET Molendijk 7b Toekomstig adres: Bouwdijk 355, Melissant. Zoo dc Hecre wil cn zij leven hopen i onze lieve Ouders K. BOSLAND-TAN1S tg I op 13 Jan. 1946 den dag tc herdenken dat zij* 12'/» jaar door het huwelijk zijn verbonden.' (g Dat dc Hecre hen nog lang voor ons moge sparen is dc wensch van w> hun dankbare kinderen v? ADRI MINA. j OLDDORP, Waterweg A 513a. Op Maandag 7 Januari hoopt onze g, j geliefde Opa ALBERT VROEGE zijn 88ste Verjaardag tc vieren. Dat hij nog lang gespaard mag blijven J Is de wens van zijn lieve Kleinkinderen BEPP1E VROEGE fó ANNIE VROEGE ALBERT VROEGE g JOKE VROEGE. X MELISSANT, Jan. 1946. Op 9 Jan. hopen onze geliefde Ouders. Behuwd- en Grootouders JAN VAN OUDENAREN SARA VAN OUDENAREN- VAN HEUKEL1NGEN J de dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in het huwelijk zijn getreden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen. MELISSANT, Jan. 1946. N'ieuweweg 235. Heden behaagde het den Hcere na een kortstondige ziekte cn nog geheel onver wachts van onze zijde weg tc nemen onze jongste lieveling en Zusje WILLY JACOBA, in den nog jeugdigen leeftijd van 5 jaar cn 10 maanden. Sterke de Hecre ons in dit zoo zware .erlies en schenke Hij ons de kracht om daarin te'mogen berusten. M.J.MEIJER A. MEUER-VROEGINDEWEU W1M MEIJER. SOMMELSDUK, 29 Dcc. 1945. De teraardebestelling heeft plaats ge had op Woensdag 2 Jan. 1946. Heden behaagde het den Hecre na een kortstondige ziekte en nog geheel on verwachts van onze zijde weg te nemen ons geliefd Nichtje WILLY JACOBA MEIJER, in den leeftijd van 5 jaar cn 10 mnd. Dc Hecre sterke ons in dit zoo zware verlies. C. MEIJER J. J. MEUER-v. d. VLIET en Kinderen. SOMMELSDUK, 29 Dcc. 1945. Heden overleed tot onze diepe droef heid, zacht cn kalm, onze lieve Vader, Bchmvd- cn Grootvader, dc Heer WILLEM VAN DER LINDE, in den ouderdom van 86 jaar. Zevenbergen L. VAN DER LINDE C. S. W. v. d. LINDE- van Port-Kroou Breda W. VAN DER LINDE VAN DER LINDE-dc Jonge PAU LI ENTJE Rotterdam B. A. WISSING-van der Linde H. W. WISSING W1M BENNO. DIRKSLAND. 30 Dec. 1945. =U

Opbouw | 1946 | | pagina 2