Openbare Vergadering A. D. HOBBEL ZEVENBERGEN De Gruyter geeft weer. Het Rotterdamsch Tooneel komt, Vrijdag 18 Januari 1946 21,65 kost. Ook do mcckraptcclt is good, want door dit wortclproduct te vermalen en In de x.g.n. tncestoven te bereiden en hieruit een verfstof tc lulcrf is er werk en dus brood voor veel arbeiders. In de iade eeuw deed de suikerbiet zijn intrede. En toen Napoleon hctContincnt.de stelsel afkondigde werd de teelt nt, omdat er toen geen rietsuiker meer werd uig.- lerd. werd bepaald dat in het Keizerrijk 32.000 ha moest worden verbouwd, waarvan in de Nederlanden departementen luótiü ha. Dc 21ste Augustus 18/1 meldde Je prefect van de monden der Maas de Stassart aan de intendant van Binnenlandse Zaken d'Alphonse dat er op het eiland Elakkee weinig niets geteeld zou worden, aangezien het decreet te laat was en de meeste land bouwers hun land reeds ingezaaid hadden. In 1812, dan zou het beter zijn. Doch het tegendeel wjs waar. De opbrengst bedroeg slecht» 25000 kg per ha, die 500 kg ruwe suiker opleverde; thans is dat la 100 kg per ha met ongeveer 1500 kg ruwe suiker. Voor 1813 koesterde do prefect hoge verwachtingen doch duur toen de Franse tijd geëindigd is, zijn hierover geen gegevens. En gelijk met de invoer van rietsuiker liet men de bietenverbouw varen. De prijzen voor de landbouwproducten waren in deze tijden goed, Joch na 1817 begonnen zij doordat Zuid-Rusland graan uit ging voeren, tc dalen. Tevens waren er In het binnenland teil enkele overvloedige oogsten die de marktpositie be- ;nvloedden. In 18141822 was op de Groningse beurs de prijs van 1 hl tarwe 8,86, doch in 1823 daalde die tot f 3,65. Om do boeren te helpen voerde de Regering in 1822 Je graanrechten in, doch aangezien deze geen verbetering brachten werden ze in 1835 vervangen door schaalrechten. Ook de meekrap verdween en toen tengevolge van de aardappelziekte ook dit product verlies opleverde, heerste -•r ten plattelands armoede. Na 1850 komt er verbetering. Rusland voerde minder graan uit en Engeland werd hoe 'anger hoe meer Industriegebied, zodat na 1850 de prijzen can het graan weer opliepen. Men ging zich toeleggen op de verbouw van gewassen voor de export, waardoor er ook in de bedrijfsvoering ver andering kwam. Men schafte zich zaal- cn dorschmachlnes aan en de opbrengst werd beter. In Zeeland was de opbrengst n 1851oO van tarwe 21.S pl per ha en in 1861'70 vteeg dit tot 24.8 hl per ha. Wel kwam hiermede de vrucht- wisseling in gedrang, men was nu meer onafhankelijk al aleef een zekere volgorde noodzakelijk. Op Ooeree cn Overflakkee heeft men van deze bloeitijd liet geheel geprofiteerd, want door de uitvinding van de ttiilinc verfstoffen kreeg de meekrapcultuur de genadeslag. Men keerde nu terug tot de suikerbiet. In 1808 was in Brabant de eerste suikerbietenverwerkende fabriek (suiker- Bbriek) geopend en de meekrapboeren grepen met beide tanden deze compensatie aan, temeer daar zij reeds enige irvaring met de verbouw van hakvruchten hadden op- jedaan. Over de verloop van deze uitbreiding kunnen de volgende cijfers ons inlichten. In het jaar 1867 werd in Zeeland 1293 ha suikerbieten verbouwd, in 1870 bedroeg dit 2541 ha. In 1875 deed echter een nieuwe crisis zijn intrede, de graanprijzen daalden sterk. De boeren besloten de graan- jouw te vervangen door de teelt van hakvruchten. Hier- tarweprijs steeg van 4,65',op 4,79 per hl in Groningen, «rwiji deze stijging verder aanhield. Ook de andere pro- lucten stegen m prijs. De boeren gingen steeds doel- jewuster gewassen voor de export telen, terwijl de inmid- tels opgerichte Landbouwvoorlichtingsdienst het hare >ijdroeg tot een steeds hogere productie. Van zeer groot iclang was de uitvinding van de kunstmest, want hoewel nen door het aanhouden van mestvee in de wintermaanden rachte zoveel mogelijk mest te verzamelen voor het jouwland, het was cn bleef onvoldoende, terwijl deze mest toffen de boeren in staat stelden die gewassen te telen lie het gunstigste financiële resultaat opleverden. De 1ste Wereldoorlog bracht hier verandering in, want oen in 1917 de onbeperkte duikbotenoorlog werd af gekondigd, moest men voor het binnenland voornamelijk arwe gaan telen om voor een hongersnood bewaard te ilijven. Na deze oorlog ging men echter weer tot de voren- ermelde teelt van gewassen over. Ook de landbouwkennis teeg en aan het Laboratorium voor grondonderzoek in Ironingen waren de meeste grondmonsters afkomstig van Hakkeese boeren. Na de oorlog ontstond weer een periode van inzinking. )e wereldproductie was geweldig, in verschillende landen ing men over tot het uitbreiden van de akkerbouw met Js gevolg dat onze export sterk achteruit ging. Bovendien •rachten de jaren 1928 en 1929 grote wereldopbrengsten, odat het prijsniveau steeds daalde. De regering ging nu, oewel schoorvoetend, steun verlenen en door de in het iven geroepen Landbouwcrisiswet werd de toestand nigszins gesaneerd totdat de 2de Wereldoorlog alles deed 'ankelen. Daar het land hier duur is in vergelijking met e andere streken in ons land, werd nu de cultuur op Flak- ee steeds intensiever. In de hakvruchten komt een ver- Chuiving. De suikerbietenteelt gaat achteruit, doch de ultuur van uien en witlof stijgt, terwijl men veel uienzaad n pootgoed gaat verbouwen. Van het laatste product werd i het boekjaar 19411942 op de Centrale veiling Goeree a Overflakkee 100.000 kg geveild, terwijl dit in het boek- tar 19431944 bijna 95U.OOO kg bedroeg. Voor wat de uien betreft was dit cijfer in het boekjaar 9431944: 26.391.481 kg uien en 25.292.200 kg peen. Wat de verkoop betreft: de producten gaan via de >mmissionnairs naar de exporteurs in Rotterdam, voor jöperatieve afzet wordt in het algemeen nog weinig evoeld. Wel wordt bijv. kunstmest en zaaizaad coöperatief ingekocht door de aankoopverenigingen. Wij kunnen tenslotte de bevolking voor wat de Jandbouw etreit verdelen in 3 onderscheidingen, nj. landbouwers, e kleine landbouwers en de landarbeiders. Na deze lezing vertoonden de heren Boomsma nog een rie kleurenfoto's die goed in de smaak vielen. Na beèindi- ng hiervan dankte de voorzitter den heer Verseput voor j.-i uitvoerige beschouwing en de heren Boomsma voor an filmvertoning, waarna hij met een opwekkend woord zze goed geslaagde vergadering sloot. Ingezonden Mededeeling. DE GROOTE DAG Het einde der zorgen voor de huisvrouw. Nederland heeft groole dagen gekend in zijn geschiedenis. Het was een groole dag, toen de eerste schepen met vreemde spe cerijen onze havens binnenlie pen. Het was een groole dag, toen Nederland onafhankelijk werd, na een oorlog van bijna 80 jaar. Het was een groote dag, de dag van onze bevrijding in 1945. Maar de GROOTE DAG gaat nu komen. De dag, waarop de huisvrouw bevrijd wordt van kleine zorgen, die de oorlog haar bracht. Dan kan zij weer met ge noegen winkelen bij De Gruyter, die haar voorkeur heeft om zijn beter verzorgde waar, wiens éta lages een lust voor het oog zijn. Dan geeft De Gruyter weer cassa. 'bons uit. Voor licn gulden bons één gulden terug. Deze dag gaal spoedig komen. 653 PLAATSELIJK NIEUWS. MÏDDELHARNIS. Ds. L. Blok, Ned. Herv. redikant, alhier, heeft een beroep ontvangen naar z Ned. Herv. Gemeente van IJsselmuiden. Voor den Bond van Ned. Herv. Knapen- nenigingen op Geref. Grondslag, besprak in een :rgadering van leiders deze verenigingen het jofdbestuurslid, dhr. Leonard van Dordrecht, actie van het hoofdbestuur en onze houding o.v. de ontspanning der knapen. Wegens het ontzettend tekort aan plaats- limte zijn wij zeer tot onze spijt genoodzaakt het rerzicht van de Konijnententoonstelling van de onijnenfokvereniging „Nuf en Sport" over te ten staan voor ons eerstvolgend nummer. KRANSLEGGING. Op Vrijdag 21 December j.l. heeft op de R.K. •graafplaats te Middelharnis een eenvoudige echtigheid plaats gevonden. Op het graf van n van Eykeren, die bij een poging om aan de eep van Majoor Horn te ontkomen verleden ir in het inundatiegebied jammerlijk verdronk, »rd een krans gelegd. Wij hopen in het volgende nummer het verslag 'er deze plechtigheid op te nemen. DIRKSLAND. Ook voor hen, die in het srstfeest nog iets anders zien dan de zonnewende, iren het avonden van wijding, die de Gemengde ingvereeniging „Excelsior" had belegd voor de ering van het Kerstfeest. Gaarne zouden v/e tvoerig de inhoud van het programma beschrij- n, doch, begrijpelijkerwijze is dat niet mogelijk moeten daarom zeer kort zijn. In de eerste plaats diene „Excelsior" zelf ge noemd, die den geheelen avond op het tooneel was, behalve als de directeur G. Zoon en dhr Hempenius hun prachtig uitgevoerde solo's resp. Piano en Cello ten gehoore brachten. De prachtig uitgevoerde kerstcontate's, waarvan de eerste was saamgesteld door de Directeur en de tweede door Kools, waren prachtige staaltjes van gewijde muziek. „Excelsior" werd begeleid door vier strijkinstrumenten, 4 koperen, benevens piano en orgel. Deze combinatie was uitstekend. Het tooneel was herschapen in een kerkinterieur, waarvan de vervaardiger was de schilder Joh. Grevenstuk, die zeker door dit decor één van zijn mooiste heeft vervaardigd naast de vele anderen die niet minder mooi waren. In dit prachtige interrieur gaven de vertolkers alles wat zij aan bezieling kouden geven. Heerlijk was het te zien dat de meesten, en daaronder vooral de bespelers der strijkinstrumenten, op een enkele uitzondering na, alles gaven wat zij hadden, om niet alleen zichzelf te verheffen boven de aardsche beslommeringen, maar dit gelukkige gevoel ook overbrachten aan de dele toehoorders. En dan de cellist die ons vergastte op de mooie toonen die deze uit zijn instrument weet te halen. Was het wonder dat men in gespannen aandacht zat te luisteren naar de schoone melodie „Largo van Handel" en de vertolking van een Bach- nummer? Jammer dat dhr. Copé, door ons on bekende redenen, zijn viool-solo niet uitvoerde daar ook immers deze zeer wel zijn instrument weet te bespelen. Dhr. Z. Poortvliet van Schiedam bleek dezen avond te zijn een declamator van de eerste orde. Hoewel wij hem vroeger hebben gehoord in het komische genre, was deze als vertolker van een gedeelte uit „Brand" van de Noordsche dichter en schrijver Herdich Ibser, de man die dit levens drama voor het publiek doet leven. Als men weet da deze declamatie begeleid werd door het koor „Excelsior" zal men begrijpen dat het geheel van buitengewone schoonheid was. De kerstcantate van Kools werd als laatste programma-nummer uitgevoerd door alle mede werkers en was een manifestatie van wat bereikt kan worden door samenwerking. Plechtig en statig, aanbiddend en lovend, gingen de accoorden door de in donker gehulde zaal en als deze contate dan eindigt in het woord amen, komt men pas los uit de droomwereld, waarin men een oogenblik heeft verkeerd. Als men dan nog het goede spel vermeld van de jonge pianist v. d. Wende en de organist v. Boekhoven, dan moeten we vooral de leider van het geheel extra geluk wenschen met deze uitvoering, die onder zijn leiding tot een avond van religieus gevoel werd. Hoe anders zou het nog zijn als zoo'n uitvoering eens in een echte kerk kon of mocht gehouden worden. De Voorzitter, dhr. Melissant, bedankte kort en krachtig de medewerkers en beval een collecte voor de oorlogsslachtoffers in onze gemeente zeer aan. MELISSANT. Donderdag 20 December j.l. waren we aanwezig bij de Kerstwijdingsavond van het „Kerkkoor", alhier. Het kerkgebouw was geheel gevuld, wat erg prettig aandeed. In gloed volle woorden sprak de Voorzitter, dhr. Rijsdijk, zijn openingswoord uit met een duidelijke om schrijving van het doel van de avond. Daarna volgde het voor-programma. Duetten en solo-zang werden afgewisseld door fluit en orgelspel. Vooral het „Gloria in Exceisis Deo" werd schitterend uitgevoerd. Voor het eigenlijke programma begon kreeg de Ere-voorzitter, Ds. v. d. End, gelegenheid een herdenkingswoord uit te spreken in verband met de razzia van vorig jaar. Toen volgde het Kerstdeclamatorium „Bij de kribbe van Bethle hem" door van Atten. Het maakte ons stil. Van het geheel ging een zeer grote wijding uit wat zich duidelijk weerspiegelde op de gezichten van de vele bezoekers. Een bijzonder woord van lof voor den eminenten Directeur, dhr. J. Kaslander, is hier zeker op zijn plaats. De organist van die avond, dhr. Rijksen, begeleidde het geheel. Ook in hem treffen we iemand aan van groot formaat. Het was een avond waarop men met genoegen terug kan zien en die als buitengewoon geslaagd beschouwd kan worden. De N.V. E.M.G.O. deelt mede, dat met ingang van 1 Januari 1946 dhr. M. Wiegel, Molen dijk 328, alhier, is aangesteld als me ter opnemer/in casseerder. De heer L. C. Struik blijft voor deze gemeente de E.M.G.O.-vertegenwoordiger, GOEDEREEDE. Herdenking Typhus-Ba- rak. In den namiddag van den 20sten December is vrijwel het geheele personeel van de voormalige typhus-barak in de burgemeesterskamer ten Raadhuize bijeengekomen, teneinde op den ver jaardag van den beruchten razzia-dag, waarop tevens voor deze gemeente de quarantaine werd afgekondigd, elkander nog eens te ontmoeten. Mede aanwezig was Dr. G. Stoel van Dirksland, fungeerend inspecteur van de volksgezondheid voor dit eiland. De wnd. Burgemeester, Dr. S. S. Smeding, heeft in een toespraak den gang der gebeurtenissen in die dagen geschilderd en daarna getuigd van de groote dankbaarheid, die de Goereeërs koesteren voor de pleegzusters,aan wier plichtsbesef en toewijding het in hoofdzaak te danken is, dat zoo vele patiënten de typhus-barak geheel hersteld mochten verlaten. Als blijk van erkentelijkheid reikte spr. allen betrokkenen een bijzonder fraai, in drie-kleurendruk uitgevoerd, herinnerings diploma uit, vervaardigd ter Flakkeesche Drukkerij Gebr. Boomsma te Middelharnis. Dr. Stoel heeft namens allen een woord van dank voor dezen beau geste gesproken en ook als beminnaar van de grafische kunst van zijn waar- deering doen blijken. Daarna werden ververschingen aangeboden en bleef men nog eenigen tijd bijeen. Gemeenteraad. Vrijdagavond 21 Decem ber, kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. In plaats van den heer J. Tanis Jzn. Jr., wiens ambtstermijn 1 Januari 1945 was verloopen, werd tot bestuurslid van de Stichting Drinkwater leiding G. O. benoemd dhr. T. Renaud, alhier. De gemeente-begrooting voor 1946, welke alsnu in behandeling komt, blijkt een tekort aan te wijzen van f 12.000,In het begeleidend schrij ven, waarbij deze begrooting den Raad wordt aangeboden, zetten B. en W. uiteen, dat dit tekort op geenerlei wijze in verband staat met een ge wijzigde financiëele gemeentepolitiek, maar enkel en alleen een gevolg is van het wegvallen van ver schillen Je Rijksbijdragen en belastingopbrengsten, voorheen wel genoten. Uit een vergelijkende staat van ontvangsten uit dezen hoofde, resp. over 1939 en (geraamd) over 1946, blijkt, dat hier een voor ons nadeelig verschil van f 12.242,81 bestaat. Na ampele bespreking besloot de Raad de be grooting, overeenkomstig het aangeboden ont werp, vast te stellen. OUDDORP. De Zondagsschool, welke nu 3 jaren werd geleid door Ds. J. Thiessen, doch wegens diens vertrek naar Blokzijl, heeft dhr. Guus Hameeteman de leiding hiervan op zich genomen, hield Maandagavond de Kerstfeest viering met de kinderen, ouders en genoodigden. Het werd geopend met te laten zingen van Ps. 138 vers 1, daarna met gebed. Er werd verteld over Lucas 2, voor kinderen cn ouders een boeiend verhaal. Door de kinderen werd gezongen „Stille nacht Heilige nacht". Door dhr. A. Boelaars werd ge zongen „Ontwaakt gij die slaapt". Door het Kinderkoor „Komt nu een lied gezongen". Mej. Jo Tanis zong „Gloria Excelsior Deo". Toen werd door de kinderen gezongen „Er ruist langs de wolken". Solo-zang door 4 meisjes „Eeuwen van te voren". Alle kinderen zongen „O, hoe heerlijk" en „Eere zij God". Door Mej. H. Pijl werd gezon gen „Een zoo een frisch ontloop" Door dhr Gerard Hameeteman werd gezongen Solo „Onze Vader". Kinderzang „Ach, blijf bij U genade". Door dhr. W. Westdijk en 2 meisjes werd af scheid gesproken. Door Mej. Jo Tanis en H. Pijl solo-zang „Komt allen te samen", afscheid van meisjes die de Zondagsschool gaan verlaten. Gezongen werd het lievelingslied van Ds. Thiessen Aan de kinderen werden boekjes en versnaperin gen uitgedeeld. Toen volgde sluitingswoord en gebed. Het was een goed geslaagde avond voor kinderen en ouders. Ook komt dhr. Guus Hamee teman een woord van dank toe voor de opoffering dat hij verder de leiding van de Zondagsschool die hij op zich heeft genomen. Zoo zal deze gewoon voortgezet worden. De Heere zegent hem en zijn werk. Volgens geruchten zouden door Rotterdamsche gifhandelaren in de Hoeksche Waard clandestien schapen worden gehouden. Bij onderzoek door den Centralen Controle dienst mocht het gelukken op een bedrijf bij Westmaas 54 schapen in beslag re nemen, die daar clandestien werden gehouden en toebehoorden aan een slager te Rotterdam. Distributienieuws» AANVULLING BONNENLIJST voor de eerste helft van de le periode 1946 23 December 1945 t/m 5 Januari 1946. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 601 522: 250 gram bloem 523: 200 gram zout 524: 250 grain jam, stroop, enz. 525: 500 gram peulvruchten 526: 2 kg. aardappelen 528: pl.m. 225 gram huishoudzeep 529: 2 doosjes lucifers B 45: 1 kg. aardappelen A 46: llL liter melk B 46, C 46: 3 liter melk. Bonkaarten KD, KE 601 616: 250 gram bloem 617: 200 gram zout 618: 250 gram jam, stroop, enz. 619: 250 grant peulvruchten 620: 1 kg. aardappelen 621: 5 liter melk 622: pl.m. 225 gram huishoudzeep 623: 2 doosjes lucifers. Tabakskaar ten enz. T 06: 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 06: 100 gram chocolade of suikerwerken X 06: 100 gram chocolade of suikerwerken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrij dag 28 December a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 31 December mag worden afge leverd. Inlevering consumentenbonnen. Dirksland, Melissant en Her kingen: Woensdag 2 Januari te Dirksland. Middelharnis: Donderdag 3 Januari v.m. codenos. 1000 t/m 1099. Donderdag 3 Januari van 2-3 uur codenos. 4100 en hooger. Donderdag 3 Januari van 3-4 uur codenos. 2000 t/m 2099. Vrijdag 4 Januari v.m. codenos. 40000 t/m 4099. Stellendam: Woensdag 2 Januari van 9-12 uur. Goedereede: Woensdag 2 Januari van 2-4 uur. Ouddorp: Donderdag 3 Januari. De artikelen zout, peulvruchten, jam, gort, vermicelli, ontbijtkoek en waschpoeder moeten wederom tezamen met een ontvangstbewijs wor den ingeleverd. Na-uitreiking toeslagkaarten zwaren arbeid le periode 1946. Dirksland: Vrijdag 4 Januari van 9.30-12 uur. Middelharnis: Vrijdag 4 Januari van 2-4 uur. Door 's Heeren goedheid werden wij verblijd niet de geboorte van onzen Zoon, die wij 1MAN MARINUS noemden. W. RAS. A. RAS-MOSSELMAN. SOMMELSDJJK, 25 Dcc. 1945. Met groote blijdschap geven wij U kennis van de voorspoedige geboorte van onzen Zoon JOHANNES CORNELIS C. J. EVERAERS. J. C. EVERAERS-V. D. WENDE. GOEDEREEDE, 23 Dec. 1945. Pieterstraat 229. VERLOOFD: NEL SCHELLEVIS en ADRI ZOON. MIDDELHARNIS, 28 Dec. 1945. Oostdijk E 151. Steeneweg F 40. VERLOOFD: CORR1E ROOS en TEUN NIPIUS STAD a. 't HARINGVLIET, 2 Januari 1946. Zeedijk B. 121. Molendijk A 45. VERLOOFD: MIEN NAGTEGAAL BALTEN VAN EESTEREN. 1 Januari 1946. VERLOOFD: LUCRETIA GRINWIS WILLEM MIEROP. OUDDORP (Z.H.), Kerstmis 1945. Duinkerken A. 88. Dorpsweg A. 582. VERLOOFD: TRUUS DUYN en FREEK VONK. CASTRICUM, Schoolstraat 12. MIDDELHARNIS, Schoolstraat B f 25 December 1945. GETROUWD: L. BAKKER en M. GELUK, die hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, voor en tijdens hun huwe lijksvoltrekking ondervonden. DIRKSLAND, Dec. 1945. Heden overleed, na een kortston dige ongesteldheid, tot onze diepe droefheid, mijn innig geliefde Man, Vader en Grootvader, de Heer JAN ROOIJ oud gemeentesecretaris en -ontvanger, lid der Prov. Staten van Zuid- Holland, Ridder in de Orde van Oranje Nassau in den ouderdom van 72 jaren. J. ROOIJ—ROODZAND. Amsterdam M. MOOI JA ART-ROOIJ. B. J. MOOIJAART. Dirksland M. ROOIJ. E. A. ROOIJ—WALING. JAN. LIZEKE. Dirksland, 28 December 1945, De begrafenis zal plaats hebben op Maandag 31 Dec. 1945, des nam. 1.30 uur. Hedenavond behaagde het den Hecre, na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, van onze zijde weg te nemen, in de hope des eeuwigen levens, onze innig geliefde Zuster P1ETERTJE WESTPLATE in den ouderdom van 64 jaar en 3 m; den. Ons van Uwe deelneming overtuigd houdende A. C. WESTPLATE. K. WESTPLATE. MIDDELHARNIS, 25 December 1945. Oostdijk E 148. Heden behaagde het den Heere van onj weg te nemen onze lieve, zorgvolle Moeder, Behuwd- en Grootmoeder KR1JNTJE DEN BAARS Wed. van den Heer GERR1T HENDRIK T1GGELMAN VAN LOON, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Zacht en kalm ontsliep zij, na een lang durig, doch geduldig gedragen lijden. Nieuwe Tonge, K. C. VAN LOON. E. J. VAN LOON-ROODZAND. Rotterdam, J. A. VAN LOON-ROODZAND. K. ROODZAND. Middelharnis, A. C. VAN LOON en kleinkinderen. MIDDELHARNIS, 25 Dcc. 1945. Chr. de Vrieslaan C, 216. Heden overleed na een geduldig ge dragen lijden onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mej. KRIJNTJE DEN BAARS, Wed. van den Heer G. H. TIGGELMAN- VAN LOON, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Namens de familie: Wed. J. v. EC K-DEN BAARS. J. C. v. ES-DEN BAARS. G. v. ES. B. DEN BAARS. A. A. DEN BAARS-SOLDAAT. J. v. ES-DEN BAARS. A. v. ES. MIDDELHARNIS, 25 Dec. 1945. Heden overleed in het St. Joris Gast huis te Delft, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom LAMBERTUS COENRADIE, in den ouderdom van 62 jaar. Uit aller naam, M. COENRADIE. DIRKSLAND, 21 Dec. 1945. De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad op 24 Dec. te Lelft. Heden behaagde het den Heere na een langdurige ongesteldheid, geheel onver wachts, van mijn zijde weg te nemen mijn geliefde en zorgzame Man, Broeder, Behuwd-Broeder en Oom TEUN1S CORNELIS OORBEEK Echtgenoot van Baaltje de Koekkoek in den ouderdom van 72 jaar en 9 mnd. Wed. T. C. OORBEEK-de Koekkoek en Familie. DIRKSLAND, 23 December 1945. Tramweg 236. Hedenmiddag 3 uur overleed ten huize van haar Zoon Corn. Berkhof, na een kortstondig lijden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder NEELTJE DE GAST, Weduwe van ELIZA BERKHOF, in den ouderdom van 76 jaar. Den Bommel: k. schouwenaar-berkhof. k. schouwenaar-berkhof. w. schouwenaar. joh. fluit-berkhof. F. FLUIT. CORN. BERKHOF. W. BERKHOF-GROENENDIJK. Oude Tonge: h. de boed-berkhof. jac. de boed. DEN BOMMEL, 26 December 1945. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 31 Dcc. a.s., des nam 2 uur. 8^"* De N.V. Emgo maakt hierbij bekend, dat de elec- triciteitsrantsoenefl voor de maanden Januari—Februari 1946 gelijk blijven aan de vastgestelde rantsoenen voor de maanden November—December 1945, t.w. 38 kWh. De extra verstrekte rantsoenen voor (Je maanden November—December 1945 blijven onveranderd van kracht vopr de maanden Januari—Februari 1946. De extra rantsoenen behoeven derhalve niet opnieuw te worden aangevraagd. DE DIRECTIE. Laat Uw Haarden, Haardkachels, Fornuizen enz. nazien, repareeren en onderhouden door Kachelsmederij HANSON. Wij halen ze af en brengen ze schoongemaakt en/of gerepareerd bij U thuis. Zend ons voor nieuwe of gebruikte kachels uw aanvraag of kom zelf even, U zijt altijd welkom, zonder verplichting. Tevens hebben wij een beperkte hoeveelheid nieuwe en gebruikte onderdeelen. Bestel nu reeds uw kachels, wij noteeren ze voor U, ze worden in volgorde afgeleverd. Beleefd aanbevelend, Kachelsmederij L. HANSON, Ouddorp BEKENDMAKING. Maandag 31 Dec. 1945 is het Districtskantoor gesloten. De P. B. H. van District 28 H J. BUTH. MIDDELHARNIS, 27 Dec. 1945. Aangeboden door do N.A.K. gekeurde: 2 en 3 j. Appel-, Peer- (In snoer- cn strulkv.), Kers-, Appci- cn Prulmchoonien, Lcllioom- perziken, Witte-, Roodc-, Zwarte- cn Kruisbessen. Llgiistrum (nieuw, bestand tegen vorst) cn Populieren 3- cn 1-jarige, Rozen cn Heesters. Alles uit vooriaad leverbaar tegen vastgestelde prljsl BETALING CONTANT OF BIJ OVERSCHRIJVING OP ONZE BA IK, H. BESTMAN - Achterdorp Al 19 DIRKSLAND der Anti-revolutionaire Kiesvereeniging „NEDERLAND en ORANJE" op Vrijdag 4 Januari 1946, n.m. 6.30 uur in de Geref. Kerk te Ooltgensplaat. Als spreker zal optreden den WelEd. Gestr. Heer E. van Ruller, van Barendrecfat Onderwerp„De les van het verzet" VRIJ DEBAT HET BESTUUR. Versnapering! Prima kwaliteit I Voordeelig! Bij bonaanwijzing naar het OUDE adres A- L. VAN DORSSER - ZANDPAD - MIDDELHARNIS N.V. ROTTERDAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ ROTTERDAM TARIEFSWIJZIGING (goedgekeurd bij prijsvaststelling d.d. 10 November 1945 No. 16862V van het Directoraat-Generaal voor de Prijzen). Met ingang van 1 Januarj 1946 worden: de enkele reistarieven voor af standen boven 25 km. verhoogd met 1020 en cendaagsche retourbiljetten uitgegeven tegen maat den enkelen relsprijs. De op Zaterdag uitgegeven retours zijn voor de terugreis geldig tot Maandag d.a.v. met de uiterlijk 12 uur op de bestemming aankomende treinen. Van 1 December 1945 af zijn verkrijgbaar gesteld: Weekkaarten voor werklieden tegen 4-maal den enkelen reisprijs. Trajectabonnementen voor een maand tegen 20 maal den enkelen reisprijs. Groepabonnementen tegen 30,- le kl. en 20,- 2e kl., netabonnementen tegen 45,- le kl. en 30,- 2e kl. voor een maand. Schoolkaarten voor een maand tegen 16 maal den enkelen reisprijs. Op den prijs van schoolkaarten 2e klasse wordt een reductie verleend, variëerende van 10-25 naar gelang van het door den scholier betaalde schoolgeld, zoo dit niet meer bedraagt dan 25,- per jaar. Voorts zijn nog verkrijgbaar weektrajectkaarten tegen 6 maal den enkelen reisprijs, worden weder gezelschapsbiljetten uitgegeven en is de gelegenheid weder opengesteld tot het afhuren van rijtuigen of afdeelingen daarvan. De wnd. Directeur, Rotterdam, 15 December 1945. Zaad teelt en Zaad handel WIJ KUNNEN U LEVEREN TEGEN OFFICIËELE PRIJZEN VAN OOGST 1945 WORTELEN, Flakkeesche stornppunt UIENZAAD, Rijnsburger Voor 10 gulden cassabons EEN gulden contant terug Zie aanplakbiljetten DEP. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK NUT VAN 'T ALGEMEEN Leden worden nog aangenomen door den Secretaris J. M. VAN PAASSCHEN - Middelharnis Dankbetuigingen. K. OULDEMEESTER K. GULDEMEESTER-HARTOG zeegen U, ook namens wederzljdsche ouders hartelijk dank voor dc vele blijken van belang- ,lriliiiu voor en met hun huwelijk ondervonden. DIRKSLAND 27 Dcc. 1945. Kortewecgje c bi. Voor dc hartelijke bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- cn Grootmoeder ANNA PIETERNELLA ROODZAND Ecljtgenoote van JAN KASLANDER, betuigen wij onzen hartclljken dank. inzonderheid onzen dank aan Dr. P. Boot en Zuster Gronernan, voor de zorgvolle behan deling aan haar bewezen. J. KASLANDER en kinderen. Dirksland, Dec. 1945. Voor de zeer vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden, zeggen wij familie, vrienden cn bekenden onzen hartclljken L. STRUIK. J. STRU1K-BEYER. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze Innig geliefde Moeder en Behuwdmoeder WOUTER1NA SEVERON Wed. van H. WERVERS, betuigen wij onzen hartclljken dank. Fr. WERVERS. D. WERVERS-DE KORTE. E. C. WERVERS. MIDDELHARNIS, Waterweg 69. H.H. Landbouwers en Huiseigenaren. Er komt weer Verf en Lak (Geen surrogaat, maar vooroorlogse kwaliteit.) Heeft U a.s. Voorjaar behoefte hieraan voor uw woningen of landbouwwerk tuigen. Geef dan nu reeds uw volledig adres aan ons op, en wij zullen .ons best voor U doen. P. VAN HULST Schilder en Behanger Westdijk A 308 - SOMMELSDIJK Kuilen. TE RUIL AANGEBODEN: 1 nieuw lichtgrijs HEERENCOSTUUM o.kw., voor 1 prima Radio. Inlichtingen bij G. van Koppen, Boekhandel, Ouddorp. WIE RUILT mijn gehaakt wit woifen babö- jurkje, o.kw. voor 1 baby jongenspakje of wol daarvoor. Inlichtingen bij G. van Koppen, Boekhandel, Ouddorp. TE RUIL AANGEBODEN: PRISMAKIJKER 8 X 30 voor Heerenrijwiel met goede banden of iets dergelijks. B. LES, Stationsweg 19, OUDE TONGE. Personeel gevraagd. Terstond gevraagd TWEE FLINKE JON GENS, om poterkiembakjes in elkander te spijkeren. Nog voorradig 800 onbedrukte KIEM BAKJES en een partijtje GIPSPLATEN. Firma JAN TIELEMAN EN ZN. Timmerman en Aannemer. MELISSANT, Molendijk 52. Voor terstond GEVRAAGD een nette DIENSTBODE. H. SCHIPPER, Café, Middelharnis. GEVRAAGD: EEN NET MEISJE voor geheele dagen, bij Mevr. Ds. BLOK, Middelharnis. Met 1 Maart a.s. BOUWKNECHT gevraagd. Woning met tuingrond aanwezig. C. TANIS, Oudeland, Sommelsdijk. Mevrouw KEMPER-DE MONCHY, Oost einde 303, VOORBURG, zoekt met Januari FLINK NET MEISJE voor dag en nacht. BIEDT ZICH AAN: NET MÈISJE met M.U.L.O.-diploma en typen. Reeds enige jaren kantoorervaring en gewend met veel geld om te gaan. Brieven No. 12 bureau van dit blad. Bezoekt de KONIJNEN- EN PLUIMVEE- TENTOONSTELLING te OUDDORP, gebouw Openbare School. Geopend: VRIJDAG 4 Jan. 's avonds van 7-10 uur. ZATERDAG 5 Jan., 's middags van 2-6 uur. 's Avonds van 7-10 uur hET BESTUUR. Wegens benoeming bij het onderwijs vraagt echtpaar (zonder kinderen) EEN WONING OF GEDEELTE VAN WONING te huur te DIRKSLAND of in de omgeving. Brieven aan L. DE BLAEU, Axelsestr. A 132, ZAAMSLAG. VERZOEK. Wie heeft mijn konijnenkist mee genomen uit het Centraal Veilinggebouw? Wordt ver zocht hem aan mijn adres op te sturen. Mijn adres stond er duidelijk op geschreven. CH. VAN ERKEL, Battenoordsche dijk C 29. NIEUWE TONGE. Voor houders van Jacntakte: Aanwezig PATRONEN in beperkte mate (Cal 12). Slagers kunnen SCHIETMASKERS aanvragen. Leve ring bonnen 3 weken. Worden verwacht 1/2 Febr. 1946. DE NIEUWSTE JACHTGEWEREN. Wapenhandel: C. DE MOOIJ, Voorstraat 15, MIDDELHARNIS. Wij zijn weer Telefonisch aangesloten onder No. 203. J. v. d. SLUIJS, Eierenhandcl SOMMELSDIJK - Binnenweg B 77. Te koop aangeboden EEN OPEN HAARD, in goeden staat. Bij P. VAN DEN DOEL. Molendijk, Nieuwe Tonge. 1 MAKKE HIT, 1 GESLOTEN WAGEN, geschikt voor winkelier cn 1 platte SLEEPERS WAGEN bij D. HOEK, Haven 126, Goedereede. ELECTRISCHE WASCHMACHINE, ook genegen te ruilen voor goed KARPET. C. SMIT, Secretaris Nijghstraat, MIDDELHARNIS. Een 1 pers. EIKEN LEDIKANT, 2 FAUTEUILS en 4 STOELEN in goeden staat, pluce beklee ding. Een 2 pers. SPIRAAL, met of zonder ledikant.Adres: STOVENDIJK C 45. NIEUWE Adres: STOVENDIJK C 45, NIEUWE TONGE. TE KOOP aangeboden een GROOTE ZIJ DEN LAMPEKAP voor electrische lamp. JAC. VEROLME Az., NIEUWE TONGE. Ons adres is veranderd. Voorheen was ons kantoor op Kaai No. 8. Vanaf heden is dit Stationsweg 23. Wilt U dit even aantekenen. 32 Fa. P. DE KORTE ZONEN Brandstoffen-, Draincerbuizen-cn Hout handel OUDE TONGE, Telefoon 24. Ambachtsschool en Avondschool Middelharnis LESSEN BEGINNEN OP 7 JANUARI 1946 DIR. Verdrinkend Land is verschenen. De bestelde boeken kunnen worden afgehaald vanaf 2 Januari, zie adver tentie volgend nummer in „Opbouw". Drukkerij is van 29 Dec. tot 2 Jan. gesloten. Flakk. drukkerij J. 6 M. BOOMSMA BEHANG Heeft U door oorlogs- of bezettingsschade BEHANG NODIG, geeft dit nu aan ons open wij maken dit gaarne voor U in orde. P. VAN HULST Schilder en Behanger Westdijk A 308 SOMMELSDIJK Levertraan nrs. 251 t/m 350 afhalen s.v.p. Verbandkistjes volgens voorschrift arbeidsin spectie. Tandpastals in tuben, ledige tube Inleveren. Middelharnis, Tel. 11 .Y,00' Mhralle huid Zetpillen tegen aam beien. Trlnose en Cltrotrinose bespaart suiker bij zulgelingenvoedsel en is lichter verteerbaar. Spenen zonder leeftijdsbeperking verkrijgbaar. Jachtwater, reukloos, flesje meebrengen. Zout zuur voor ambachtsliedenRelnlgingszuur voor closets, enz. ANTI. VRIES voor autoradiatoren. Wacht niet tot de vorst invalt, voorraad is beperkt. NIEUWJAARSWENS 1946. GEVRAAGD Winkeljuffrouw in luxe branche te Middelharnis of Sommelsdijk, Mulo-diploma heeft voorrang. Brieven onder no. 11, Bur. v. d. blad AANGEBODEN Grote mononculaire kijker, 40 X vergrotend, met apart terristrisch en astronomisch oculair. In bijbehorende koffer en met statief. GEVRAAGD Kine-Exacta 2.8 of dergel. apparaat. SAERS Optiek en foto. - Uurwerken en rep. Telefoon 96 SOMMELSDIJK Heeft U alleen de lagere scnool doorlopen? Don kunt tJ tóch Engels lerenDe schriftelijke S.O.L.-cursus ls zó sa. mengesteld. dat letterlijk Iederéén deze kan begrij pen en de Engelse taal binnenkort goed kah' spreken en schreven.. Vraag op de bon een gratis les! i*oor 1 GRATIS LES ENGELS IJ Naam.- Zenden ln open couvert waarop 1 ct, postz- aan INSTITUUT S.O.L Massstrast 50 - Amsterdam 0-8.3. Tel 25714 Een zoo goed als nieuwe 22 houten Vlet, lang 10 Meter breed 3.25 Meter met dicht dek, flinke kajuit, 6 cil. Chevro let motor met reductiekoppeling, ge heel ingericht voor de trawlvisscherij met visscherij-inventaris en volledig tuig. Eventeeel kan begin 1946 nieuwe snurrevaad-wand bijgeleverd worden. Er biedt zich aan een bekwam LAND- BOUWKNECHT met werkend gezin. Woning moet disponibel zijn. Brieven onder No. 13 Bureau van dit blad. Nieuwjaarswenschen. DIRKSLAND Bij het intreden van 1946, het eerste vrije jaar na 1940, wensch ik U familie, vrienden en bekenden een voorspoedig jaar. S. BAL Levensmiddelenbedrijf Dirksland, 1 Jan. 1946 C. MULDER Bank en Draaiwerk Reparatieinrichting Dirksland, 1 Jan. 1946 G. N. L. MEIJER, Vishandel wenst gijn geachte clientèle een voor spoedig 1946 toe. Dirksland, 1 Jan. 1946 Boek- en Papierhandel L. v. d. VELDE v/h J. D. Binkhorst-Zaaijer Compliment van den dag. Dirksland, 1 Jan. 1946 Wij wenschen onze Clientèle, vrienden en bekenden een voorspoedig en geluk kig nieuwjaar. Ook in 1946 staan wij weer voor u klaar om uw tuin vakkundig aan te leggen cn onderhouden. Zaden, bomen, planten, rozen, heesters. H. BESTMAN Achterdorp A 119 Dirksland Een gelukkig 1946 toegewenst aan al mijn vrienden en bekenden, bcstuurs- en koorleden. J. KASLANDER Dirksland, Burg. C. Zaaijerlaau 748. N. SMIT Vatenhandcl Dirksland wensclit vrienden cn bekenden een gelukkig Nieuwjaar. Gedrukt ter Flakkeesche Drukkerij 6 M. BOOMSMA, Middelbaraii

Opbouw | 1945 | | pagina 2