Ij Op 16 December 1945 hopen onze AMMONIAK 1944 - RAZZIA 1945 )e voorzitter releveert daarop ue gebeurtenis- m de afgeloopea 5 jaar, daarbij herinnerende an de vorderingen en ter zijde stelling van alle ;Jijke bepalingen dooi de duitsche weer- u. Het meest ingrijpende-was wel de evacua te ui Februari 1944. -Spreker gedenkt verder de i gevallen n.t. Visbeen, militair vrijwilliger en een V l. De hoop wordt uitgesproken dat van Verolme spoedig goede berichten mogen wor- /ervolgens vindt de verkiezing van wethouder» laai:Als zoodanig worden gekozen de heeren C. Tul en A. Th. H. Schipper. De heer Z^eerus feliciteert daarop zijn partij- euoot, daarbij zijn vreugde uitsprekende, aat nu ok linies ui het college van B. en W. is vertegen woordigd. Hoewel de S.D.A.P. voorheen de groot te fractie was in den raad en zij door rechts altijd uit dit college gehouden is. Spr. hoopt op een aan- me samenwerking. heer Van Alphen merkt naar aanleiding van lesprokene door den heer Zweerus op, dat bij ;e wethouders verkiezingen nimmer de per- van den heer Tijl in het geding is geweest. He; ging hierbij om de richting en rechts stemde ds op hun menschen. Daarna sluiting. GEMEENTERAAD OUDE TONGE ,ior het eerst sinds de bevrijding kwam de tijdelijke een te raad in openbare vergadering bijeen op Vrijdag lovember 1945 te 3 uur. Als nieuwelingen zagen we de Ue heren C. Kamerling en B. van Wezel, Uc andere leden hadden ook zitting in den gemeenteraad van voor den oor log. Als ruim 3 uur de lorer van Schouwen als laatste binnenkomende heeft plaats genomen, is het een historisch blik, wanneer Burgemeester Slobbe zich van zijn zetel :tt en de vergadering geopend verklaart. heren do Wit, Kaufman, van Wezel, Prince, van uwen, Kamerling, Fase en v. d. Bogaart, leggen daarna ïreistc eed af; de heren Bcijcrs, Gebraad en v. d. Berg de belofte. Voorzitter brengt allen zijn hartelijke gelukwensen hun verkiezing is echter maar van tijdelijke» aard. u anders dan bij gewone verkiezingen. De bezetting dan mogelijk anders geweest zijn. Spr. zou ook het gewone verkiezingen hebben gehad; nu dit volgens ■gering nog niet mogelijk was, is getracht de opdracht tot vorming van den Nqod-gemeenteraad in evenredigheid der stemmingen te doen geschieden en de verhoudingen zijn dezelfde gebleven. Het werk der raad is dan ook van tijdelijk karakter en .-■pr. hoopt dat over enkele maanden de officiéél? verkie zingen kunnen wordon gehouden en dc raad zijn definitief karakter ïal terugkrijgen. Wij leven thans in een Overgangstoestand, hetgeen ook blijkt uit dc bevoegdheden van den raad. Veel, heel veel, wat anders door den gemeenteraad besloten moest worden, -. thans in handen van B. en W. Of de nieuwe toestand i blijvend karakter zal hebben; of oude rechten terug zullen keren, waagt spr. niet te beoordelen. Vragen omtrent practisch staatsbeleid liggen in de toekomst. Mijn en Uw gedachten, aldus de Voorzitter, gaan thans lit naar 15 Augustus 1941, de dag waarop wij voorde laatste naai als gemeenteraad bijeen kwamen. De bezetter kon toen geen vrij woord weer xerdragen en wenste ruimte te I maken voor het ongebreideld optreden van zijn handlangers. I Wij werden diep gegriefd in de diepe miskenning der I rechten van vrij» burgers. 1 Het verheugt spr. daarom des te meer dat het juk der bezetters is afgeworpen en deze vergadering van den ge meenteraad is daar ook het bewijs van. Persoonlijk dankt spr. God voor de herkregen vrijheid en op ons rust de plicht er een juist gebruik van te maken. Spr. herinnert aan het uiteengaan op 15 Augustus 1941toen kwam op onze -chouders formeel de volle last in de werkelijke betekenis. Wij voorzagen vele moeilijkheden, vele zorgen, die gekomen zijn, veel leed, in Oude Tonge moesten wij door bloed en tranen Heen. Met deernis gedenken wij aan hen wier zonen en Vaders achterbleven, dat God hen sterken moge en wij onze plicht tegenover hen mogen verstaan en het leed helpen verzachten. Veel leed geleden'door ons allen, zonder uitzondering. Beroofd van onze vrijheid, gebukt onder terreur, geinnundeerd, verdreven van huis en haard, in ons stoffelijk bezit aangetast, uitgemergeld en verarmd. Daarop ziende zullen wijde geschonken vrijheid verstan dig moeten gebruiken. Alle krachten zullen gericht moeten zijn op den wederopbouw, plaatselijk zeker niet in de aller laatste plaats. De beide Wethouders, de YVit en Beijers, wordt dank gebracht voor de nauwgezette plichtsbetrach ting, alsmedev.de ambtenaren. Na de capitulatie was ons dorp in dessolaten toestand, veel nog onder water, het geheel een chaos. Onmiddellijk alles in het werk gesteld lm wet uiterste inspanning het weer bewoonbaar te maken, hetgeen al spoedig gelukken mocht, al is alles nog niet zoals het wezen moet. Door middel van de H.A.R.K. kon ook in vele directe zorgen worden voorzien, al moet nog in vele moeilijkheden worden voorzien. Onder Gods zegen, aldus spr., hopen wij samen vele moeilijkheden te kunnen oplossen. Laten wij niet te veel praten, maar daden doen. Het is mijn oprechte wens dat God Zijn zegen schenke en het moge strekken tot meerdere welvaart. Hiermede besluit de Voorzitter zijn van werkelijkheidszin getuigende rede. Vervolgens het punt van de agenda: Verkiezing Wet houders. wegens aftreding van de heren Beijers en de Wit. \a gehouden stemming ontvangt de heer de Wit 8 stem- Imcn, de heer Fase 2 stemmen en 1 stem blanco, gekozen dhr. de Wit; vervolgens de heer Beijers 8 stemmen, de heer Fasc/fi stemmen en 1 stem blanco, zodat de heer Beijers is gekozen. De beide heren nemen hun benoeming aan onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen, waaraan de heer I Beijers zo terloops toevoegd „op denzelfden voet te zullen doorgaan". De Voorzitter brengt zijn gelukwensen over aan de beide I gekozenen; het verheugt hem persoonlijk zeer dat de ver- I kiezing zó gelopen is, samen al geruimen tijd gewerkt, s teeds I aangenaam. Er zijn nog veel zaken af te handelen die al in een ver gevorderd stadium zijn. Overigens zijn er thans veel be zorgdheden voor B. en W., zodat het werk alleen is uit gebreid, maar ook aan belangrijkheid heeft gewonnen. Punt 4 van de agenda stelt de rondvraag aan de orde. De heer van Schouwen neemt daarna het woord. Spr. zegt het op prijs te stellen deze eerste vergadering bij te wonen, al is de samenstelling niet als voorheen en feliciteert den Voorzitter met zijn behouden terugkeer. Sindsdien hebben wij nog met twee andere heren kennis gemaakt, een kennismaking die minder prettig was, hetgeen wij hebben gezien en ondervonden. Voordien onder Uw leiding prettig cn nuttig gearbeidt voor de toekomst. Spr. hoopt dat B. en W. alles zullen doen om onze gemeente weer op te bouwen. De ervaringen met de beide andere heren zijn minder prettig geweest, terwijl Uw ervaringen als gijzelaar ook minder prettig geweest zullen zijn, daarom mag ik als oudste raads lid wel zeggen namens den gehelen raad te spreken wanneer wij "nzen blijdschap uitspreken dat U, mijnheer de Voor zitter. weer terug bent. De wijze van verkiezing van dezen raad is niet de minste, doch de beste oplossing zolang dit duurt. .Vlet nogmaals gelukwensen voor den Voorzitter en beste wensen voor de toekomst, besluit de heer v. Schouwen zijn toespraak. Burgemeester Slobbe dankt den heer v. Schouwen voor zijn waarderende woorden. Persoonlijk gevoel ik mij rijk, aldus spr., rijk niet in den zin van een prettige vergadering, maar rijk met mijn vrijheid, dat wij weer vergaderen kunnen en allen weer in goeden welstand hier mogen zijn. Mijn posi tie u nog ietwat zonderling, nu de normale Burgemeester Rijnders met verlof gezonden is en door mij diens plaats nog steeds wordt ingenomen. De Commissaris verzocht mij destijds tijdelijk het ambt waar te nemen, daar de nieuwe nog een en ander moest leren. De nieuwe zijn gekomen: Dekker, daarna Brinkerinfc. Deze heren behoefden zich nergens aan te storen en hadden geen last van en met den bezetter; zij waren, om het zó eens te zeggen: „als God in Frankrijk". Wat deze heren aan onze gemeente misdaan hebben, i> nog niet in zijn geheel te zeggen, wij hebben nog geen volledig beeld van hei financiêel beleid, maar wat wij weten, heeft ons nu reeds doen zien, dat wij ons over hun beleid nog jaren lang zullen moeten beklagen. Drie weken na dc capitulatie werd door mij van den Com- mi.-saris de mondelinge opdracht ontvangen zó sloedlg igelijk weer in Oude Tonge te beginnen. De bevoegdheden van den raad zijn grotendeels opgehe ven, dat heeft mijn persoonlijke instemming niet, aldus de Voorzitter. Wij zijn dan ook als B. en W. altijd bereid opening van zaken geven en te doen zien: „zó reilen en zeilen wij". Wij zullen en wet voortvarendheid alles doen om de belangen van allen te beh^'gc in mii leeft nog maar één zucht en dat is deze: „waar ik mij nuttig kan maken, ben ik", aldus de Voorzitter. Wethouder de Wit neemt dan het woord en zegt dat de Burgemeester met de Rondvraag zich op gevaarlijk terrein heeft begeven, daar deze bij Burgem. Vooijs was afgeschaft, het was toen een gunst als wij nog eens iet mochten zeggen. Toen Burgem. Reij'nders zo plotseling werd weggestuurd, hadden wij nog een langdurige bespreking met hem, wat nu de beste weg kon zijn voor Oude Tonge. Wij zijn toen naar Ooltgensplaat gegaan en hebben Burgemeester Slobbe gesmeekt: „vindt U goed dat wij U aan den Commissaris voorstellen". Da'. U dat toen goedvond mijnheer de Voorz., zijn wij U nog bijzonder dankbaar voor. Dit was een doorn In de ogen der N.S.B. en wat U daarna hebt moete i meema ker, zal ook daarvan mede een gevolg zijn geweest. Velen In Oude Tonge meenden toen eigenlijk dat U enigszins de nieuwe orde waart toegedaan, maar nadien is dat wel anders gebleken en hebben wij ondervonden dat U het deed in het belang van Oude Tonge en om nog te redden wat er te redden was. Toen U in Capelle ondergedoken was en ik bij U kwam, spraken wij steeds wat na de oorlog voor Oude Tonge gedaan moest worden en*toen Ik mij liet ontvallen Ik wil naar Flnk- kee, was onmiddellijk uw antwoord„dan gaan wij samen". Zier1 wij hoe deze gemcenfé er toen uitzag en nu, dan staan wij verstomd dat. alles weer zó gemaakt is. In vele noden r. voorzien, al blijven er nog velen onvervuld, hel is zó moeilijk, er zijn mensen die opgeven zó heel veel kwijt te zijn, die toch in werkelijkheid bijna nlet3 kwijt zijn. In de verdeling worden fouten gemaakt, maar wij zijn ook maar men3en. De grote vraagstukken als verkeer en electri» citcit liggen ook nog voor dc toekomst. Voor liet ogenblik vragen dc directe noden dc volk aandacht. Wij ontwaren nu gelukkig ook veel optimisme, maar moeten toch uol< weer waarschuwen voor een niet al tc groot optimisme, wij moe ten elkander helpen en schragen. Oude Tonge moet worden een streek waar weer verdiend kun worden. Vckn staren zich dood op vergoedingen, klagen dat zij hun rekeningen ai zó l.uig hebben ingediend, maar gaan wij eens even dieper op die cijfers in, dan komen wij aan zuike bedragen, die nimmer betaald kunnen worden, wij zullen op on* zelf zijn aangewezen cn toch weer op eigen benen moeten staan. Met is dan ook heel verklaarbaar dat degenen die het in banden hebben, met zovele moeilijkheden te kampen hebben. U, mijnheer de Voorzitter, nogmaals hartelijk dank en wij hopen nog in staat gesteld te worden, veel te mogen doen voor den wederopbouw van Oude Tonge, aldus Wethouder de Wit. De Voorzitter zegt niet geweten te hebben dat de Rond vraag was afgeschaft. De rondvraag heeft de aantrekkelijk heid dat ieder gelegenheid krijgt nog eens iets te zeggen Het komt voor dat de Rondvraag wordt uitgebuit omreden van hein, die achter de ruggen der raadsleden zijn verslag voor de courant zit te maken, maar ik geloof niet, aldus spr dat een Uwer van een dergelijke mentaliteit is bezield. Hebben wij fouten gemaakt, don willen wij die erkennen Laten wij onze krachten niet zoeken la woorden, maar in daden, werken als een stel kerels met de gedachte: „hoe maken wij Oude Tonge weer Oude Tonge", daar moeten wij van bezeten zijn, wij moeten er voor vechten. Als wij met een vreemdeling thans door het dorp lopen, dart zegg hij: „hieris het niets", de ramen oi ruiten gewaakt, dc gordijnen hangen ook weer op, maar wij moeten achter dc gordijnen zien, daar is de nood, de geleden schade is een schade voor Jaren, omdat wij aangetast zijn in onzt middelen van bestaan, dat is het probleem. Het bedrijfsleven weer te financieren is ons ailer belang, ook dat der arbeiders. Wij zoeken het goede voor Oude Tonge en weten voor ons persoonlijk ook gebonden tc zijn aan den Zegen van Boven. Daarna sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD OOLTGENSPLAAT. Op Woensdag 28 November j.l. kwam te Ooltgensplaat de Noodgcmeenteraud voor de eerste maal bijeen. Voor zitter Burgemeester Slobbe, waarnemend secretaris dhr. B. J. Kosten. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opende met gebed en hield vervolgens een rede, nadat de leden in handen van den Voorzitter de eed (belofte) hadden afgelegd. Ik wensch U van harte geluk met uw verkiezing tot lid van den tijdeüjken gemeenteraad. Een blijk van vertrouwen der bevolking is deze ver kiezing niet. Over de samenstelling van den raad heeft niet, zooals in normale tijden, de kiezer uitspraak gedaan. Ware een gewone verkiezing gehouden, dan zou mogelijk de samenstelling van den raad ietwat anders zijn geweest. De regeering heeft echter gemeend, dat een normale verkiezing nog niet kon worden gehouden en wij hebben ons daarbij uiteraard moeten neerleggen. De samenstelling van den Gemeenteraad, zooals deze in de voorschriften was geregeld, mocht intusschen een vry delicate opdracht worden beschouwd. De opdracht was een gemeenteraad samen te stellen waarin de geestelijke en maatschappelijke stroomingen in de gemeente zoo na mogelijk waren vertegenwoordigd. Doch hoe liggen deze na vijf jaren oorlog, waarin het geeste lijk en maatschappelijk leven volkomen aan banden was gelegd en zich dit althans niet in redelijke vrijheid heeft kunnen uiten Dat de afgeloopea oorlogsjaren in de geeste lijke en maatschappelijke verhoudingen verlerlei wijzingen hebben gebracht staat wel vast een ieder kon dit in eigen omgeving gemakkelijk vaststellen. Doch welke zijn dit precies en welke invloed zouden deze wijzigingen thans hebben op de samenstelling van onzen gemeenteraad indien de oude wijze verkiezingen voor den raad zouden plaats hebben. Ik waag mij niet op deze vraag het antwoord te geven. Het liefste ware het mij daarom geweest, indien de regeering had kunnen besluiten, om op de gewone wijze verkiezingen te houden en naar het mij voorkomt ware dit ook mogelijk geweest. Ik heb gemeend de opdracht, welke in de voorschriften aan mij wordt verstrekt het beste uit te voeren, door te streven naar een zoodanige samenstelling van den tijde- l ijken gemeenteraad, dat de verschillende stroomingen in I de gemeente in dezelfde evenredigheid daarin vertegen woordigd werden als het geval was met den Raad, welke lu 1939 optrad. Dit was de laatste maal, dat dc bevolking zich heeft kunnen uitspreken en vormt derhalve eer con creet gegeven. Men kon stellen, dat zich wijzigingen hebben I voltrokken, doch bewijzen laat dit zich niet. Daarvoor is een vrije en geheime stemming nuodig cn deze zat eerst later kunnen plaats hebben. Voor het overige, U vormt slechts ceil tljdelljken gemeen- I te raad. Het laat zich verwachten, dat over enkele maanden de bevolking naar de gemeentelijke stembus zal worden opgeroepen en gij uw plaats zult moeten ruimen voui een nieuwen Raad, welke dan meer een definitief karaktei zal dragen. (Slot volgt) Distributienieuws. OFFICIEELE BONNENLIJST Voor de tweede helft van de 13e periode 1945 (t/m 22 December 1945) voor het Zuiden des lands. Eik der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 513: 335 t/m 341: 800.gram brood 342, 343 200 gram bloem 344: 1 rantsoen gebak 345: 70 gram beschuit 346: 400 gram suiker 347: 50 gram thee 348, 349: 250 gram margarine 350: 200 gram kaas 351: 150 gram vleesch 352, 353: 2 kg. aardappelen B 31, B 32: 400 gram brood B 33: 1 kg. aardappelen A 34: 1' liter melk B 34, C 34: 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 513: 435, 436: 800 gram brood 437, 438: 200 gram bloem 439: 250 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits 440: 1 rantsoen 'gebak 441: 70 gram beschuit •142: 500 gram suiker 443: 250 gram boter 444: 125 gram margarine 445: 200 gram kaas 446: 5 liter melk 447: 150 gram vleesch 448: 1 kg. aardappelen D 31, D 32: 400 gram brood E 31: 250 gram kinderbiscuits Toeslagkaarten M 513 M09: 125 gram margarine M10: 800 gram brood Mil: 400 gram brood M12: 100 gram vleesch M13: 2 kg. aardappelen Tabakskaarten enz.: T 03: 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen im- port-cigaretten) V 03: 100 gram choc, of suikerwerken X 03: 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen im- port-cigaretten) G 02 (groen tekaart): periode 23 December 1945 t/m 19 Januari 1946 De bonnen voor vleesch, melk en aardappelen (met uitzondering van die der toeslagkaarten) zijn geldig tot en met Zaterdag 15 December a.s. De kaas zal voor de helft in buitenlandsche, volvette of 40 kaas en voor de helft in magere of 20 kaas worden geleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrij dag 7 Decenüber a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 10 December mag worden afgeleverd. Voor de week van 16 tot en met 22 December a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor vleesch, melk, aardappelen, grutterswaren, ont bijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli, zuidvruchten, waschpoeder, versnaperingen en tabak. De bon G 02 der groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 15 December bij een handelaar in groente worden ingeleverd. Deze bon dient voor het betrekken van groente gedurende het tijdvak 23 December t/m 19 Januari a.s. Uitreiking bonkaarten le periode 1946. Bovengenoemde uitreiking zal als volgt plaats vinden (uitsluitend voor niet-zelfverzorgers): Nieuwe TongeZaterdag 8 December v.m. Stad a/h HaringvlietDonderdag 13 Decem ber v.m. DirkslandVrijdag 14 December v.m. letters A t/m M; n.m. overigen. MelissantZaterdag 15 December v.m. Herkingen: Woensdag 18 December. Middelharnis: Donderdag 19 December v.m. letters A t/m M; n,m. overigen. Sommelsdijk: Vrijdag 20 December v.m. letters A t/m M; n.m. overigen. Medegebracht moet worden de tweede Distri butie-stamkaart met inlegvel. Zelfverzorgers ontvangen een oproep op welke dagen zij hun bonnen moeten komen afhalen. Bonaanwijzing Slaolie en Fruit. In verband met een omstreeks Kerstmis aan te wijzen bon voor spijsolie moeten de bonnen 328 of 422 van de bonkaart K 513 uiterlijk 8 December bij een detaillist die eertijds gewoon was slaolie te verkoopen, worden ingeleverd. Ook bon F 02 Van de Fruitkaart, die is aange wezen voor het tijdvak van 9 December t/m 5 Januari moet uiterlijk December bij den groente handelaar worden ingeleverd, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. Bonaanwijzing petroleum. Voor het tijdvak van 1 t/m 31 December 1945 is elk der volgende bonnen geldig verklaard voor het betrekken van 4 liter petroleum voor kook- doeleinden: van de kaart UA 510 de bonnen 13 t/m 16 UB 510 13 en 15 UC 510 bon 64. Voorts voor verlichting van de kaart UD 510 de bonnen 115 en 116, eveneens voor 4 liter. Maaltijden in Logement-, Hotel- en Restaurantbedrijven. De Directeur van het Centraal Distributie kantoor te Vught maakt het volgende bekend: Met ingang van heden worden ten behoeve van Logement- en Hotelbedrijven rantsoenbonnen voor boter, kaas, brood en jam beschikbaar ge steld, waardoor het exploitanten van boven vermelde inrichtingen mogelijk zal zijn aan hun logeergasten een eenvoudig ontbijt te verstrekken zonder dat hiervoor door de gasten bonnen be hoeven te worden ingeleverd. Per ontbijt kan beschikbaar worden gesteld: 200 gram brood, 10 gram kaas, 10 gram jam en 5 gram boter. De exploitanten van restaurantbedrijven ont vangen rantsoenbonnen voor Margarine en wel op basis van ll/.t rantsoen margarine per elke toe gewezen 10 rantsoenen aardappelen. Het publiek zal derhalve voor het betrekken van brood, vleesch en kaas in een restaurantbedrijf de voor deze artikelen geldige bonnen c.q. wisselbonnen dienen af te geven. De exploitanten van bedrijven, welke als Loge ment c.q. Hotel en/of als Restaurent zijn gerubri ceerd kunnen zich voor het ontvangen van boven bedoelde rantsoenbonnen onmiddellijk met den plaatselijken distributfedienst in verbinding stel len. Het aantal overnachtingen dient te worden aangetoond aan de hand van het door de politie afgeteekende nachtregister. Koffiesurrogaat zonder bon. De nog aanwezige voorraden van het destijds met machtiging der regeering vervaardigde zg. regeeringskoffiesurrogaat mogen zonder bon wor den verkocht. Te vernietigen bonkaarten. De volgende bonkaarten kunnen worden ver nietigd: de oude textielkaarten (bewaard moet dus wor den de leder-textielkaart VA 510); de bonkaarten voor voedingsmiddelen: KA 506 (13 Mei t/m 9 Juni 1945) tot en met KA 512 (28 October t/m 25 November 1945); alle oude brandstoffenkaarten (bewaard moeten dus worden de kaarten T 509 of T 505, alsmede de kaarten UA 510, UB 510, UC 510 en UD 510) de oude serviesgoedkaarten; alle oude inlegvellen (dus bewaren de inleg vellen GA t/m GE 508). Boven- en onderkleeding zonder bereid verklaring; kousen en sokken. De Directeur van het Centraal Distributie kantoor te Vught deelt mede, dat met ingang van 10 December a.s. boven- en onderkleeding ver krijgbaar zal zijn, zonder dat voor het koopen daarvan een bereidverklaring vereischt is. Wanneer een aanvraag om boven- of onder kleeding toegestaan wordt, zal de distributiedienst de benoodigde punten afgeven, waarop de aange vraagde artikelen rechtstreeks bij den handel kun nen worden gekocht. Een bereidverklaring is thans nog slechts nog slechts noodig bij aanvrage om huishoud- en woninginrichtingsartikelen, truien e.d. bedrijfs- en vakkleeding. Met ingang van 10 December is op den letter bon A der textielkaart VA 510 benevens vier der reeds aangewezen bonnen 1 t/m 15 dezer kaart een paar kousen of sokken verkrijgbaar (de z.g. standaard kousen zijn verkrijgbaar op den letter bon A zonder inlevering van genummerde bon nen). Scheerzeep voor kappers. Vanaf heden kunnen wederom aanvraagformu lieren worden afgehaald ter verkrijging van scheer zeep voor kappers. Uitgereikt worden 3 rantsoenen per bediende en met inbegrip van den «patroon indien deze in het heerenkappersbedrijf mede werkt. Bij de indiening van het aanvraagformulier moet het bewijs van lidmaatschap voor het jaar 1945 van de Vakgroep Kappersbedrijven worden getoond. De uit te reiken rantsoenbonnen H geven elk recht op het koopen van 1 rantsoen scheerzeep. Het is momenteel nog niet mogelijk te zeggen wanneer tot een tweede verstrekking kan worden overgegaan. H. J. LVSEN ADA VAN OUDGAARDEN geven kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Donderdag 20 Dcc. a.s. te Middelharnis. 's-HERTOGENBOSCH, Ophoviuslaan 112. MIDDELHARNIS, Zandpad B >249. •Huwelijkswijding door Mej. T. Voütc in het gebouw van de Vrijz. Herv. te II uur V.m. Gelegenheid tot gclukw. na afloop van den kerkdienst. A. VISBEEN EN ZONEN, VRACMTAUTOBEDRIJF NIEUWE TONGE Wij zijn weer als voorheen telefonisch aangesloten onder No. 29. Thans kunt U weer LAND- EN TUINBOUWZADEN bestellen bij JAC. HARTOG, Nieuwstraat 1, Oude Tonge. Agentschap voor Firma A. VAN ROSSUM, Zaadhande), Ooltgensplaat. ALLE BEROEPSGOEDERENVERVOERDERS de Kring Goeret- en Overflakkee worden vriendelijk doch dringend verzocht de Reclameplaten duidelijk zicht baar op hunne vrachtwagens mede te voeren. Namens het Bestuur, A. VISBEEN, Voorzitter. TELERS GEVRAAGD VOOR 10 H.A. PLANTUITJES. te telen op contract, zaaizaad gratis. Tevens alle zaden, BLOEM- en TUINZADEN. KL. ALEMAN Cz. OUDDORP. A 560. POSTZEGELVERZAMELAARS Wordt lid van de „NOKA". Schriftelijk inlichtingen (s.v.p. philatelistisch frankeren) aan Postbus No. 14, Middelharnis. TE KOOP: TWEE W1ELSLEDEN, EEN BANDEN- WAGEN op luchtbanden, EEN PAAR BOERENWAGENS, alles in prima staat, bij JAN VAN DEN BOOGERT ENKELE RING A 381, SOMMELSDIJK. De Heer en Mevrouw POLEE-JONCKERS N1EBOER geven met groote vreugde en dank baarheid kennis van de geboorte van hun Zoon FRANS REINOUT TJARKE. BORNE, 30 Nov. 1945. Almeloschestraat 74a. VERLOOFD: JOH. BREEN en GR. VAN WIJK OUDDORP (Z.-H.), Dec. 1945. Hoogepadweg A 244. Middelduinen A 250. VERLOOFD: BETS KEYZER en COR RIETDIJK MELISSANT, 5 Dec. 1945. Achterweg 294. Julianaweg 87a. VERLOOFD: LIJN VOGELAAR Ld. en PEET SCHULLER MELISSANT, Halspolder 19 \u Dec m BREDA, Ploegstraat 79 Receptie te Melissant Dinsdag II Dec. van 2.304.30 nam. ij In plaats van kaarten. 9 Op 10 December a.s. hopen onze ge- j) liefde Ouders HENDRIK APPEL f en JOHANNA DEN BOER jj de dag te herdenken dat zij 25 jaar in het huwelijk verbonden zijn. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen. j Sommelsdijk, JAAP APPEL en Verloofde Oude Tonge, PIET v. d. NOORD Q W1LHELMINA v. d. NOORD-Appel f l SOMMELSDIJK, Dec. 1945. (j Oost Achterweg 167 A. H HENDRIK APPEL H JOHANNA DEN BOER J de dag te herdenken, waarop zij voor f 25 jaar in het huwelijk zijn getreden. H Dat zij nog lang en gelukkig mogen SC leven is de wens van SI ET JE NELIS f CO NELIS. f SOMMELSDIJK, Ringstraat B 231. tZoo de Heere wil en zij leven hopen 0 onze lieve Oom en Tante 1 L. KORTEWEG 1 en L. KORTEWEG-KIEVIT K op 10 Dec. 1945 hunne H 25-jarige Echtvereeniglng J te herdenken. Dat zij nog lang gespaard r mogen blijven is de wensch van hun dankbare Neefjes LEEN en WIM. «NIEUWE TONGE, Dec. 1945.c geliefde Pa en Moe 0 JAC. BEVAART en R. BEVAART-8RUGGEMAN 'i'-n dag te herdenken waarop zij I2'/i nj) Har getrouwd zijn. w Hun dankbare kinderen, C KLAAS J PHINI S i PIET CORRIE JANNIE. SOMMELSDIJK, Kerkstraat A 66. to Gelegenheid tot felicitatie: Maandag 17 Dec. 1945. KOOS GULDEMEESTER KO HARTOG geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk, DIRKSLAND, 6 Dec. 1945. Korteweegje C 69. GETROUWD: A. KEYZER en J. L. KEYZER-v. d. WENDE die namens wederzijdsche familie dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. HERKINGEN, 28 Nov. 1945. EJizabethstraat 60. JAN KIK Jacz. en ANNETJE VAN LOON Ad. hebben de eer U kennis te geven van bun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Donderdag 20 December a.s. te Oude Tonge. OUDE TONGE, 6 December 1945. Schoolstraat 8. Julianastraat 33. Met dezen vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat plotseling overleden is onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder WOUTERD1NA SEVERON, Wed. van H. Wervers, in den ouderdom van 70 jaar en S mud. F. WERVERS D. WERVERS-DE KORTE E. C. WERVERS. MIDDELHARNIS, 30 Nov. 1945. Waterweg E 69. De teraardebestelling heeft plaats gehad op Dinsdag 4 Dec. 1945. Heden ontvingen wij de treurige tijding van het overlijden van ons oud-bestuurs lid, den Heer CORNELIS JAN SWENNE. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dank bare herinnering blijven voortleven, x Het Bestuur van de V.V. Dirksland. Met diepe smart geven wij kennis, dat we uit Indië het ontstellende bericht ont vingen, dat op 16 Juli 1943 te Canbury (Thailand) als krijgsgevangene is over leden onze lieve en onvergetelijke Zoon, Broeder en Zwager PIETER TH1ELMAN. Uit aller naam, Wed. C. THIELMAN-Nieuwdorp. VLAARDINGEN. 4 Dec. 195. Emmastraat 104. Hedenmorgen 9 uur behaagde het den Heere van leven en dood, na een geduldig gedragen lijden van onze zjjde weg tc nemen onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. GERRITJE DOORNHEIN, Echtg. van Jacob Nagtcgaal, in den ouderdom van ruim 49 jaren. Zij die haar van nabij gekend hebben zullen beseffen wat wij in haar verliezen. JACOB NAGTEGAAL ELIZA NAGTEGAAL JANNA P. NAGTEGAAL-Noordhoek WILLEM NAGTEGAAL ANNIE NAGTEGAAL-Kok GIJSBERT J. NAGTEGAAL INA NAGTEGAAL-Wielhouwer IJKE NAGETAAL-Oeuze JOB D. GEUZE JOHANNIS NAGTEGAAL CORNELIS NAGTEGAAL en Kleinkinderen. MELISSANT, 4 Dcc.-1945. Voorstraat 257. De teraardebestelling heeft plaats gevonden Vrijdag 7 Dcc. tc Mclissant. Dinsdagmorgen 9 uur behaagde het den Heere van ons weg tc nemen onze innig geliefde Opoe GERRITJE NAGTEGAAL-DOORNHEfN, in den ouderdom van ruim 49 jaar. J AAPJE HANSJE OER RIT. MIDDELHARNIS, 4 Dec. 1945. O. Voorgors 68. Heden ontvingen wij het treurige be richt dat op 16 Mei 1945 in het zieken huis tc Liidenscheid (Duitschland) na een kortstondige ziekte is overleden onze geliefde zorgzame onvergetelijke Man en Vader PIETER VOGELAAR, Echtgenoot van Jacoba Doornhein, in den ouderdom van 36 jaar en 7 mnd. De Heere sterke ons in dit voor ons zoo zwaar en smartelijk verlies. Zij die hem van nabij gekend hebben zullen beseffen wat wij in hem verliezen. J. VOGELAAR-DOORNHEIN HERMAN DIMM ES ABRAHAM JAN BESCHIER. SOMMELSDIJK, 28 Nov. 1945. Westelijken Achterweg 355. Heden ontvingen wij het treurige bericht dat op 16 Mei 1945 in het zieken huis te Liidenscheid (Duitschland) na een kortstondige ziekte is overleden onze geliefde zorgzame onvergetelijke Zoon, Broeder, Zwager en Oom, de Heer PIETER VOGELAAR, Echtgenoot vaii Jacoba Doornhein, in den ouderdom van 36 jaar en 7 mnd. De Heere sterke ons in dit voor ons zoo smartelijk verlies. Allen die hem van nabij gekend hebben zullen beseffen hoe zwaar ons dit verlies valt. Sommetsdijlc, H. VOGELAAR M. VOGELAAR-v. DELFT J. VOGELAAR E.C. VOGELAAR-DONKERSLOOT Den Haag, E. VOGELAAR en Verloofde Dirksland, M. ROBIJN-VOGELAAR L. ROBIJN Sommelsdijk, M. VOGELAAR M. VOGELAAR-TAMBOER ABR. VOGELAAR ABR. VOGELAAR-DOORN H. VOGELAAR L. VOGELAAR-BUTH BAST. CATR. VOGELAAR en Verloofde TOON VOOELAAR en Verloofde GR. L. VOGELAAR' en Kinderen. SOMMELSDIJK, 28 Nov. 1945. Ringstraat 255. Nog treurende over het verlies van onzen geliefden Zoon, Broeder, Zwager en Oom ABRAHAM, zoo werden wij wederom getroffen door het droevig bericht dat op 16 Mei 1945 in het ziekenhuis te Liidenscheid (DJ na een kortstondige ziekte is overleden onze geliefde Schoonzoon, Zwager en Oom, de Heer PIETER VOGELAAR, in den ouderdom van 36 jaar en 7 mnd. De Heere die geen rekenschap geeft van zijne daden sterke ons in dit voor ons zoo zwaar cn smartelijk verlies. D. A. DOORNHEIN W. DOORNHEIN-v. (l. VEER en Kinderen. SOMMELSDIJK, 28 Nov. 1945. Ringstraat 250* Met leedwezen ontvingen wij het be richt dat op 16 Mei 1945 in liet zieken huis te Lüacnsheim (Duitschland) onze Vriend PIETER VOGELAAR, Echtgenoot van Jacoba Doornhcln, in den ouderdom van 36 jaar cn 7 maan den is overleden. Met hem hebben wij het lief en leed in Duitschland, Mühlcnwertschule Stuhc 5 tc ll.ispe In Wcstfalcn gedeeld. Wij verloren in hem een trouwen vriend. Dankbetuigingen. Voor de zeer vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de langdurige ziekte en overlijden van onzen innig geliefden Man en Vader PIETER BOETER, betuigen wij onzen liarteiijken dank. Wed. P. BOETER-v. d. WENDE. Aan allen, vrienden en bekenden, die met wensch en daad ons 25-]arig huwelijksjubileum onvergetelijk hebben gemaakt, betuigen we langs dezen weg onzen hartelijken dank en erkentelijkheid. A. P. v. ROON en Echtgenoote. MIDDELHARNIS, Dec. 1945. Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij ons 25-jarig Huwelijksfeest, betuigen wij onzen hartelijken dank. P. SANDIFORT A. SANDIFORT-P1JL. OUDDORP, December 1945. Strandweg. Plan van Uitbreiding. Burgemeester en Wethouders van Herkingen maken bekend, dat het door den Gemeenteraad vastgestelde plan van uitbreiding, in uitvoerige kaarten uit gewerkt, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 22 November 1945 tot en met 6 December 1945. Belanghebbenden, die zich met be zwaren tot den Raad hebben gewend, kunnen vóór 17 Januari 1946 hun be zwaren tegen het plan indienen bij Gedeputeerde Staten. Herkingen, 22 November 1945. Burgemeester en Wethouders van Herkingen: J. WITVLIET, Burgemeester. J. A. VAN DER STER, Secretaris H.H. LANDBOUWERS! Wij contracteeren weer alle soorten ZADEN EN BOONEN voor oogst 1946. Vraagt inlichtingen bij JAC. TROOST 2—1 Ooltgensplaat Commissiehandel Te Koop Een z.g a n. massief eiken dressoir, v. EESTEREN, L. Bouwmeesterpl. C 52, Middelharnis. TE KOOP: Een nieuwe Imitatie BONTMANTEL voor meisje van 15 jaar. L. v. PROOIJEN, Secre- tarieweg A 323, Dirksland. VOORRADIG J. A. v. d. MAAS Levensmiddelenbedriji Nieuwe-Tonge H.H. LANDBOUWERS! Wij vragen weer voor oogst 1946 WITLOF OP CONTRACT Vraagt inlichtingen bij JAC. TROOST 2—1 Commissiehandel Ooltgensplaat Dr. STOEL HOUDT MAANDAG 10 DECEMBER GEEN SPREEKUUR. AANGEBODEN: een prima keukenkachel. I. PEEMAN, Oosthavendijk E 22, Mid delharnis. NOG TE LEVEREN: EIGENHEIMER A Voorraad beperkt. Fa. C. VAN DER MEIDE, Telefoon 378 Middelharnis J. J. TA ALE M. TROOST A. JONGE JAN G. VEGER P. DE BLOK B. BOOM I. DOORNHEIN B. DOORNHEIN t. visbef-:n j. v. d. mast vv. v. HEEMST w. de korte a. de korte j. a. joch ems j. de korte. A. KIEVIT - arts, Middelharnis gedurende het stookscizoen: geen Avondspreekuur Als spreker voor dc Chr. Gcrcf. jeugd verenigingen hoopt d.v. Woensdag 12 December des avonds zeven uur, op tc treden in dc Chr. Gcrcf. Kerk tc Middel harnis, Wclccrw. Heer Ds. G. R1JKSEN. Onderwerp: VERWACHTING. Toont Uw belangstelling voor het Jeugdwerk. WJc ruilt mijn donker grijze Overjas, voor Jongensjas van leeftijd 16 Jaar. Inlichtingen bij G. VAN KOPPEN, Bockhandel, Ouddorp. AANGEBODEN Rijnsburger Uienzaad, Wortelzaad Flakk. Stomp gewreven, Vroege en late pootaardappelen, A en B gekeurd. Vert. Van Namens Zaden, Dordrecht: W. K. HAMEETEMAN, Voorstraat NIEUWE TONGE. Gevraagd 'NETTE MEISJES voor onze Zaad- pakkerij. Fa. C. v. d. MEIDE, Middelharnis. Heden bereikte ons het verheugende bericht uit Birma (Siam) dat onze Zoon en Broeder DIMMEN HOEK nog in goede gezondheid verkeert. Fam. H. HOEK- OUDDORP, Strandweg B 76. TE KOOP een in goede staat Prinz tractor Wentelploeg voor Fordson. Br, fr C- TANIS. landbouwer Oudenhoorn Personeel gevraagd. Gevraagd met I Jan. 1946 EEN NET DAGMEISJE boven 18 jaar. Hoog loon. L. HANSON, Ouddorp. Gevraagd in een kleine Inrichting in den Haag EEN FLINKE DIENSTBODE voor dag en nacht. Loon 50,per maand. Brieven aan de Directrice vfan „Huize West- einde", Westeinde 31. Den Haag. Gevraagd EEN HUISHOUDSTER bij M. V. d. SLUIS, Oostdijk A 272, Den Bommel. VERLOREN: op de Westdijk te Middelharnis EEN PAAR ROODE KINDERWANTJES. Tegen belooning terug te bezorgen bij Boek handel VROEGIN'DEWEIJ Middelharnis. Voor prima KAAS, VLEESCHWAREN en BOTER nog steeds uw adres J. J. DE PIJPER SCHOOLSTRAAT 89 B - MIDDELHARNIS Aangifteplicht roerend bezit van vijanden en Landverraders. Bureau van Roerende Goederen van Vijanden en Landverraders. Gemeente Middelharnis. p.a. Mr, J. M. Hempenius Oost-Achterweg A 56, Middelharnis. De wnd. Burgemeester van Middelharnis, maakt het publiek met den mecstcn nadruk er op attent, dat een ieder, die roerende goederen van vijandelijke onderdanen, N S.B ers cn politieke gevangenen, in bruikleen of op welke andere wijze onder zich heeft, verplicht is, hiervan schriftelijk aangifte te doen aan bovengemeld bureau. Deze aangifteplicht geldt bovendien voor een ieder, die inlichtingen of aan wijzingen kan verschaffen omtrent deze goederen, indien zij uit gebouwen of woningen zijn ontvreemd of elders zijn opgeslagen, waar zij zich ook bevinden. Art. 44 van het Besluit Vijandelijk Vermogen (Staatsblad E 13 stelt het nalaten van de aangifte als misdrijf strafbaar met een gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden. Bijaldien iemand kennis draagt van handelingen, welke tot strekking hadden of hebben, goederen aan inbeslagneming tc onttrekken, dient hij eveneens hiervan het bovenvermelde bureau kennis te geven. Dc Burgemeester voornoemd, VROEGINDEWE1J, L.B. Op 20 Dec. a s. zal. het cén jaar geleden zijn, dat op ons Eiland de beruchte Razzia plaats vond. Qm nu dit feit op gepaste wijze te herdenken, zal er op dien datum een samenkomst zijn voor gcrcpatriccrden. Plaats cn uur van aanvang zal nog nader worden bekendgemaakt Deze bijeenkomst zal eveneens toegankelijk zijn voor het publiek. Dc entréé is gesteld op 0,25 per persoon. Kaarten verkrijgbaar bij den Bockhandel L. Vrocgindcwcij tc Middelharnis cn bij den sigarenwinkelier P. Palingdood tc Sommelsdijk. Programma zal nader worden bekend gemaakt. HET COMITÉ. Fa. D.v. d. HAVE - Tel. 295 - Kapelle—Biezelinge ZAADTEELT BOOMKWEEKERIJEN ZAADHANDBL WETENSCHAPPELIJK SELECTIEBEDRIJF Zaden - Zaaigranen - Vruchtbomen - Laanbomen Voor Uw landbouwbedrijf Voor Uw groenten- cn bloementuin Voof Uw fruittuin cn boomgaard Voor Uw dijken cn wegen Voor aanleg van boomgaarden cn fruittuinen zorgen wij volgens dc nieuwste inzichten cn geven advies met kostcn-bcrckcning. Beschrijvende prijscouranten en inlichtingen gratis op aanvraag. ZAAIT STEEDS v. d HAVES ZADEN EN ZAAIGRANEN. Hoofdvertegenwoordiger voor dc Zuid-Holtandschc Eilanden G. W. H. ESSELINK Dzn. -Wcst-Achterwcg 189. MIDDELHARNIS - Tel, 21

Opbouw | 1945 | | pagina 3