BOEKBESPREKING. Verdrinkend Land Illegale photo-documentatie van). Boomsma, tekst van Dr. J. Verseput. it-Ffal ,eti is, aal verschijnen, woord en beeld van aal van het inundatie- In dit boek is Dr. Verseput de geschiedschrijver van Flakkee's wrede inundatie geworden. In alle feiten exact en zoals het den geschiedschrijver be taamt, volkomen objectief blijvend, heelt deze de loop der gebeurtenissen voor eens en altijd met woorden vastgelegd. De tekst en beschrijving bij de foto's en ook de laatste hoofdstukken van het boek zijn geschreven door den heer Boomsma. In zijn typische stijl vertelt hij van het leed dat dooi de burgers van Ftakkee gedragen is in deze oor logsjaren. Hij beschrijft niet alleen de ellenden, ontstaan door de inundatie, maar ook door andere Duitse maatregelen. Hoewel deze echter niet direct verband houden niet het „Verdrinkend Land", zullen alle Flakkeeers met interesse deze beschrij ving lezen, daar het vele herinneringen oproept uit de donkere dagen van vorig jaar. Jammer is, dat Boomsma, nu hij toch een be schrijving geeft van alle gebeurtenissen der laatste jaren, in sommige vermeldingen met geheel vol ledig is, b.v. maakt hij geen gewag er van. dat hij zelf eens „Trouw" zette en valse „ausweizen" drukte. Daarnaast kwam het echte, meer onmid dellijk aansprekende en in het oog vallende docu mentaire tot stand door de kerncollectie foto's uit de inundatiereportages van den heer Boomsma. Deze maken het boek tot een unieke verschijning. Deze fot's spreken onmiddellijk tot den beschou wer. Opnametechnisch zijn ze vrijwel zonder uit zondering volmaak;. Door zijn grote ervaring op het gebied van landschapsfotografie vinden wij in alle fot's de sfeer, de stemming, het dramatische van het zo ingrijpende gebeuren. Er zijn foto's, die alleen maar naakte feiten geven: dwaze warreling van versperrend prikkel draad. water dat huisdeuren binnen stroomt, door gestoken dijken, onbevolkte dorpsstraten. Dit zijn zuiver reportages, naakte, harde werkelijkheid. Daarnaast zijn er vele foto's, die we kunnen noe men ..Foto's met inhoud". Bij sommigen staan wij midden in de troosteloze eenzaamheid van de on afzienbare watervlakten. We voelen de droefheid, de armoe en de wanhoop, die het verdrinken van zoveel kostbaar land teweeg bracht. We zien bij voorbeeld de laatste stralen van een dalende na jaarszon over door een kille wind bewogen water plas, waarin een enkel hek en wat kale grassprieten resteren van wat eens nijver bewerkt werd en rijke vegetatie gaf. Met al deze foto's geeft de heer Boomsma blijk van een prachtige fotografische visie, die zich vol komen heeft dienstbaar gemaakt aan het doel: het in onweersprekelijke beelden vastleggen van de grootste teistering, die ons eiland ooit heeft ge troffen. Te hoger moeten we deze prestatie van den heer Boomsma aanslaan, als we ons herinneren onder welke omstandigheden deze foto's tot stand moes ten komen. Zij zijn als het ware van onder de ogen der overal tegenwoordige Duitsers weggestolen. Grootste besluitvaardigheid moest zich paren aan snel en scherp zien; in onderdelen van een seconde moesten sfeer en compositie van het onderwerp worden gevat en gewogen en een volmaakte tech nische vaardigheid moest de gedachte tot daad maken. Onze grote bewondering en zo mogelijk nog groter hulde voor deze fotoprestaties, die tot het prachtig resultaat van „Verdrinkend Land" leiden. De foto's werden gedrukt op kunstdrukpapier, dat door zijn fijne kwaliteit herinnert aan de goede dagen van weleer en de uitvoering is, zoals we dat van de Flakkeese Drukkerij gewend zijn, in één woord keurig, hetgeen mede niet weinig bijdraagt tot het vormen van een prachtwerk. STICHTING 1940-1945. Wij willen het in het kort nog even met U hebben over de Stichting 1940-1945. Het is ons n.l. gebleken, dat er helaas verschillende men- schen zijn, die nog steeds niet voldoende over deze aangelegenheid afweten. Wat beoogt de Stichting 1940-1945, wat is haar taak, wie. ver zorgt zij, wie verschaft de gelden, en wat doet zij er mee? De Stichting stelt zich ten doel de nagelaten betrekkingen van onze helden, die voor onze vrij heid het hoogste offer brachten, n.l. hun leven, zóó te helpen en te steunen en te leiden, dat deze zich geen materieeie zorgen behoeven te maken. Verder behoort het tot haar taak de verzets- menschen, die werden gevangen genomen of degenen, die uit de handen van den vijand wisten te blijven, doch verplicht werden onder te duiken en alles moesten achterlaten en daardoor mate rieeie of financieele schade leden, doordat hui huisraad werd weggehaald, hun huizen bescha digd, hun zaak vernietigd, te heipen. Velen hebben den indruk nog steeds, dat de Stichting niets anders is dan een charitatieve (liefdadige) instelling. Dit is onjuist: De Stichting is een eereplicht van het Nedei- landsche Volk ten opzichte van hen, die met de inzet van hun leven zich hebben gegeven voor de vrijheid van datzelfde volk. Anderen meenen, dat de Staat de zorg moet overnemen van deze nabestaanden en gedupeer den. Hierop luidt ons antwoord: Inderdaad, de Staat is verplicht voor hen te zorgen, en zij doet dit dan ook. De Stichting meent echter dat de slachtoffers van de Verzetsacties een meer per soonlijke en doeltreffende zorg mochten verwach ten dan die welke de Staat hen kan géven. Het is voor de Staat n.l. niet verantwoord tegen over het Nederlandsche Volk in zijn geheel, bij b.v. Weduwen pensioensuitkeering, een groot onder scheid te gaan maken tusschen Illegaliteits- en niet-Illegaliteitsgevaiien. De zorg van de Stichting bestaat dus nog eens kort samengevat uit het volgende: le. Het verschaffen van een aanvullende uit- keering boven het Rijks-Weduwenpensioen voor oorlogssalchtoffers; 2e. Medische bijstand (Herstellingsoorden) voor zieken naar lichaam en geest; 3e. Aanvullende vergoeding boven de Rijks- vergoeding voor geleden roerende en onroerende goederenschade; 4e. Eventueele financieele hulp voor hen, die schade leden door onderbreking van beroep of betrekking; 5e. Studiebeurzen voor hen, die wegens hun illegale werkzaamheden hun studie niet konden voltooien en thans de middelen daartoe niet meer bezitten; 6e. Arbeidsbemiddeling (een onzer zwaarste opdrachten). Hoe kunt U Uwerzijds nu de Stichting helpen? Want ook Uw hulp hebben wij hard noodig. Waar vele goede Nederlanders een offer brachten met hun leven, kunt U thans blijvend een offer bren gen in de vorm van een flinke wekelijksche, maan- delijksche of jaarlijksche bijdrage, ten einde ons in de gelegenheid te stellen over ruime financieele I middelen te beschikken om aan onze verplichtin gen vlot te kunnen voldoen. Ons behulpzaam te zijn bij de arbeidsbemiddeling wanneer wij bij U aankloppen voor een passende werkkring voor een van onze jongens of meisjes, mannen of vrouwen. En misschien nog het beste door het werk van de Stichting bekendheid te geven bij ieder die er be langstelling voor kan hebben, en wie heeft dat niet. Rust er geen eereschuld op onze schouders, die wij graag inlossen? Alle verdere inlichtingen kunt U verkrijgen of op het districtsbureau te Brielle, Jan Matthijssen- laan 5, of bij den districtsbestuurder C. M. Voge laar, Nieuweweg 187, Melissant, of ook bij den plaatselijken vertegenwoordiger in Uw eigen ge meente. Bij hen ook kunt U Uw geldelijke offer brengen, of mededeeling doen, dat U een passende betrekking vacant heeft. Namens de afdeeiing „Stichting 1940-1945": Rayon: Goeree en Overflakkee: C. M. VOGELAAR, Voorzitter. B, KIJKUIT, Penningmeester. PLAATSELIJK NIEUWS. MIDDELHARNIS. 10-jarig bestaan v. d. Ned. Herv. Zendingskrans Monica" op Donderdag 29 Nov. j.I. Het Koor der Ned. Herv. Kerk, heerlijk verwarmd en smaakvol ver sierd, was geheel gevuld met belangstellenden en afgevaardigden van andere verenigingen, toen Ds. Blok om 7 uur de verg. opende door te laten zingen Ps. 89 3, waarna hij voorging in gebed. Gelezen werd Jes. II 1-10, naar aanl. waarvan Z.Eerw, een kort openingswoord sprak. Dan is het woord aan de leden van de Vereniging, die, zoals het progr. aangeeft, het 10-jarig bestaan zul len herdenken. Onder leiding van de Pres. wordt dit punt op keurige wijze uitgevoerd. Allereerst wordt door de" dames A. Peeman en R. Vetter in de vorm van een vraaggesprek de oprichting der vereniging besproken. R. de Vos en G. Schellevis geven op dezelfde wijze een duidelijk beeld van het Verenig.leven in de eerste 5 Ver.-jaren (de voor-oorlogse). Ter illustratie wordt door L. -Schellevis een Bijb. Ond. behandeld over „Jozef in Egypte" en door W. de Vos een stukje voor gelezen uit het boek, waaruit men op de vereeni- ging voorleest, n.l. „Flipje" uit: „In alle talen". Tenslotte wordt door de secr.e., Mej.^M. v. Hof- ten, een overzicht gegeven over de 5 laatste ver.- jaren in oorlogstijd. Ter afwisseling worden enkele zangstukjes op waarlijk keurige wijze ten gehore gebracht. Dan is het Pauze. Alle aanwezigen worden ge- tracteerd op een eierkoek, hetwelk mogelijk was, doordat verschillende winkeliers hiervoor een gift gegeven hadden. Na de Pauze worden Zendings- onderwerpen ten gehore gebracht. Mej. K. v. Dijk behandelt: „De Zending in de Psalmen", waarbij door de 5 jongste leden desbetreffende bijbelgedeelten worden opgezegd. L. v. Ours leest een Zendingsverhaal „Als een zendeling komt", N. Schellevis declameert een paar zen dingsverzen, terwijl A. Peeman een vervolg geeft van het Zendingsverhaal: „Tien jaar later". De vereeniging zingt ter afwisseling weer enkele zen dingsliederen. Aan het slot dankt Ds. Blok de vereen, voor het schone geheel, waarvan ze ons heeft laten genie ten. De Presidente dankt al degenen, die iets heb ben bijgedragen tot het welslagen van deze avond. Dan spreekt de Eerw. heer Vetter een kort slot woord over „Monica" en eindigt hij met dank gebed, terwijl tenslotte nog gezongen wordt Ps. 75 1. Bij het uitgaan der verg. (om tien uur) be tuigden velen hun spijt, dat het nu al om was, wel een bewijs, dat de Zendingskrans op een goed geslaagden avond mag terugzien. Vermeld dient nog dat van enkele oud-leden, van een 15-tal verenigingen en van dhr. Tanis, namens de Zendingskring „Goeree en Overflak kee" schriftelijke gelukwensen waren binnen gekomen. A.s. Zondag hoopt voor deTGer. Gem. alhier voor te gaan de Heer Van de Ketterij, Theol. student te Rotter dam, des voorm. 10.is nam. 2.30 en s' avonds 6 uur. VEILINGBERICHTEN met ingang van Dinsdag 4 Dec. 1945. Andijvie (natuur) f 7; Andijvie (glas) f 22,50; Boerenkool f 7,50; Kroten f 3,50-6; Roode kool f 8,50; Savoyekool f 8,50; Witte kool f 5; Peen zonder lof f 5-12; Postelein f 31; Prei f 10-13; i Schorseneeren f 14-21; Bleekselderij f 9,50; Stoofsla (glas) f 24; Spinazie (glas) f 25; Spinazie (natuur) f 13; Uien (gele) f 9; Ramenas f 4; Veld sla f 20; Spruitkool (ongeschoond) f 25; Witlof f 40. Fruit: Appelen f 15,50-64; Valappelen f 5-12; Druiven f 120-190; Peren f 15,50-59; Val- peren f 5; alles per 100 Kg. Bloemkool f 11-26,50Knolselderij f 3-11; Glassla f 4-7; alles per 100 st. Bospeen f 12; Bosselderij f 3,50; Peterselie en Kervel f 4; alles per 100 bos. DJRKSLAND. Burgerlijke Stand November 1945. GeboortenKrijn, z. v. L. de Jong en G. Grinwis; Jan netje Lijntje, d. v. A. W. van Kempen en M. H. v. Nieuwen- huhzen; Adriana Johanna, d. v. J. Troost en J. Franke; Stijntje Geertrui, d. v. J. O. de Klerk en F. van Erkel. Overlijden: Boüsven Klaas Breeman, oud 70 J., echtgen. van E. van Drongelen; Jannetje Lijntje van Kempen, oud 40 uren, dochter van A. W. van Kernpen en M. H. van Nieuwenhuijzen; Adriana Heijtnans, oud 90 jongehuwd.; Tom Jan de Vos, oud 11 maanden, z. v. A. de Vos en M. Buth; Jan van der Groef, oud 78 j., wed. van C. de Zout; Susanna Maria Elenbaas, oud 70 j., ongehuwd; Anna Pieternella Roodzand, oud 74 j., echtgen. van Jan Kas- landcr; Giijn Cornelis van den Hoek, oud 68 J., echtgenoot van A. van den Hoelt Huwelijken: Christian Wouter houwers, oud 25 J. en Jannetje Catherina de Ruiter, oud 25 j. HERKIN GEN. Tot hoofd van de Hervormde School alhier is met ingang van 1 Januari 1946 benoemd de Heer W. Fase, -thans onderwijzer aan die school. MELISSANT. Voetbal. „Melissant 1" speelde Zaterdagmiddag tegen „Prins Bernhard I" uit Ouddorp en won met 3-1. „Melissant 2" speelde tegen Dirksland 2 en 3 en verloor met 4-0. Zaterdagmiddag 8 Dec. speelt „Melissant I" tegen „Dirksland II". Aanvang 2 uur. „MeJissant 2" tegen „Prins Bernhard II" uit Ouddorp. Aan vang half vier. Op 29 en 30 Nov. en 1 Dec. gaf de gemengde zangvereeniging „Con Amore" onder leiding van haar directeur, den heer Borgman, een uitvoering. AJle drie de avonden was de zaal tot de laatste plaats bezet. De zangnummers die ten gehoore werden gebracht, werden uitstekend uitgevoerd. Een tweetal tooneelstukjes werden op uitnemende wijze gespeeld. Een woord van lof voor directeur, zangers en spelers is zeker op zijn plaats. In de week van 16 tot 22 December zullen „Con Amore" en het kerkkoor beiden een Kerst cantate uitvoeren. STELLENDAM. Verleden week is dc klok der Ned. Herv. Kerk, welke door de Duitschers weggevoerd was, weer gearriveerd. Vrijdag ontving schipper R. v. d. Rcc, alhier het ver blijdende bericht, dat zijn vaartuig, dat in de bezettings jaren gevorderd was, uit Duitschland in Delfzijl was aan gekomen. J.I. Vrijdag I December heeft de heer M. Kcijzcr alhier den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden de functie van Ontvanger dezer gemeente aanvaardde. Deze week is alhier een Chr. Gemengde Zangvereeni ging opgericht, aanvangende inct 77 leden; tot dirigent is benoemd de lieer J. Verkuyl uit Rotterdam. Zondagmorgen ontving de schipper der reddingsboot Koningin Wilhelmlna" het bericht, dat een uit zee komend visschersvoartulg in het Goereeschcgat aan den grond I geloopen was; direct werd de bemanning gewaarschuwd eu binnen een half uur was de reddingsboot gevaren. Het vaartuig kwam u! spoedig in zicht; het bleek de Scheveningsche logger 95 te zijn, uit dca koers geraakt wu.s. en 50 ton haring aan boord had. Er werd een tros naar den logger overgebracht eu binnen een uur was ze weer vlot. Daarna heeft de reddingsboot de logger naar HeJlevoetshij» geloodst. Als dunk voor de hulp kreeg de bemanning dei reddingsboot ecu vat versche haring, dat met open armen werd aanvaard. De schipper der logger vertelde nog, dat hij zes vuurpijlen afgeschoten had, maar luid geen antwoord daarop gekregen. Hieruit blijkt wel, dat aan dc scheepvaart een groote dienst bewezen zou worden, indien met dc wederopbouw van den vuurtoren te Ouddorp zoo spoedig mogelijk wordt begonnen. GOEDEREEDE. Op Donderdag 13 Decem ber a.s. zal het 35 jaar geleden zijn dat onze dorps genoot de Heer Ad. den Eerzamen op het Nota riskantoor te Goedereede in dienst trad. OUDDORP. Dc torenklok weer thuis. Dezer dagen is onze torenklok, die door de Weer macht was gestolen, weer in de gemeente gearri veerd en zijn oude plaatsje herkregen. Zijn ver trouwde klanken galmen weer over ons dorp. Vergadering van de IJsclub op Vrijdag 7 December. De aftredende bestuursleden zijn J. Bestrijen en Th. de Vogel. Kerknieuws: Ger. kerk 9.30 en 2.30 lees- dienst. Ger. Gemeente 9.30 en 2.30 leesdierist. Doopsgezinde Gem. vm. 9.30 Ds. Thiessen. 6.30 afscheid. Door vertrek van Ds. Thiesse naar Blokzijl zal de Zondagsschool nu geleid worden door den heer G. Hameeteman alhier. Ds de Bruin, pred. bij de Ger. kerk te Rot terdam, heeft voor het beroep bij de Ger. kerk alhier bedankt. Tot ouderling in de Ned. Herv. kerk is be noemd de heer F. Kasteleijn en tot diaken Krijn Grinwis Mz. OUDDORP. Openbare vergadering van dc A.R. kies- vereeniging op Vrijdag 14 Dec. 1945 's avonds 7 uur in het Cat. lokaal der Ned. Herv. Kerk te Ouddorp. Op deze vergadering zal o.a. behandeld worden Art. 36 der Ned. Gel. Bel. Het doel van deze samenkomst'is om elkander beter te leeren verstaan inzake de voornaamste geschil punten en in de toekomst samen te werken zooveel als mogelijk is. Allen en een ieder van welke partij of richting hij is wordt uitgenoodigd om deze vergadering bij te wonen. Gelegenheid tot vragen stellen. Burgerlijke Stand: Geboren: Jacob Cornelis, z. v. Arie Kurvink en Marie Kurvink-Zeedljk. Ondertrouwd: Pieter v. d. Wende en Francijntje Bake- laar. Getrouwd: C. Akershoek en Aagje Moerkerk; Jan v. d. Wende en Jans Hameeteman. De oogstcollecte welke gehouden werd in de Ned. Herv. Kerk heeft 2600,opgebracht. De werkman L. Moerkerk, die op het strand palen aan het Iaden was op een auto, viel en kreeg een paal op zijn been, dat ernstig werd verwond, zoodat geneeskundige hulp noodig was. Hij zal wei een tijdje rust moeten houden. De nieuwe tramdiensten zijn weer verbeterd, zoodat men dagelijks 8 keer per dag van hier kan reizen en wel 5 keer naar Rotterdam. De Zondagsdienst is ook weer ingelegd, zoodat men dan 3 keer naar Rotterdam kan. Woensdag is hier de 2e postbestelling ingelegd, zoodat men ruim 5 uur weer post kan krijgen in det dorp en even buiten. NIEUWE TONGE. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging, geeft de Gem. Zangver. „Apollo" een jubileum-uitvoering op 12 en 13 Dec. a.s. in de zaal van Osseweijer. De zangvereeniging bestond 7 April van dit jaar 25 jaar, doch door de tijdsomstandigheden kan dit feit eerst thans worden herdacht. Een eere-comité is opgericht, --waarin zitting hebben de heeren A. Th. H. Schipper (eere-voor- zitter), dr. P. J. de Man, D. N. C. Prince, P. v.- Weenen, P. Tijl, G. J. Zweerus, G. Verweij Czn. en H. Verweij. Burgerlijke Stand. Overleden: Maatje Note- boom, 65 echtgen. van Dingeman Holster. Pietertje Oosterling, 86 j., ongehuwd. Jacob Leen- dert van Prooijen, 65 i, echtgen. van A. Nueh- teren. Gehuwd: Jacob Kievit, 31 j., weduwn. van Adriana Snijder en Sara van der Ham, 29 j., wed.: van Thomas van Rossum. Geboorten: Geen. OUDE TONGE. Op 10 December 1945 in onze gemeente uitreiking bonkaarten le periode in lokaal School van 8.30-12.00 uur en van 1-3 uur. Binnenkort zullen alle tweede Distributie stamkaarten van een contrölezegel moeten worden voorzien. Deze zegeling geschiedt in de gemeente waar men in het bevolkingsregister staat inge schreven. Daar menigeen mogelijk zijn verhuis kaart vanuit de gemeente waar hij na de evacuatie gekomen is, nog niet heeft opgevraagd, gelieve hij dit zo spoedig mogelijk te doen; Of men al in deze gemeente ingeschreven staat, is te zien op Uw P.B., boven de vingerafdruk. Daar moet als laatste woonplaats zijn vermeld Oude-Tonge; met nadere aanduiding van straat en no. Bij twijfel gevallen wende men zich tot het Gemeente secretarie. Op ongezegelde stamkaarten worden in den vervolge geen bonkaarten meer verstrekt. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden Oogst- collecte bij de dankdag heeft opgebracht de som van 465,J Vergadering Mannenvereniging „Guido de I Brés", D.V. Woensdag 12 December 1945, 's avonds 8 uur in het Verenigingsgebouw. Agenda: Jona 1 door W. Wittekoek. Komt allen. gekregen, Dat is niet gebeurd, als er nu iets fouts is, is het niet de schuld van de S.G.P. De heer Vroegindeweij valt den heer Koppefaar bij, dat de heer Van der Slik niet op de juiste wijze den toestand voorstelt. De heer Van der Slik neemt geen woord terug van zijn beschuldigingen, Het is zijn ineenlng, dat de rechtsche doen, om de S.D.A.P. weg te houden uit den partijen a Raad. VERSLAGEN. GEMEENTERAAD MIDDELHARNfS. Vrijdagavond om 7 uur werd de eerste vergadering ge houden van onzen nieuwen gemeenteraad. Alle leden zijn tegenwoordig, wanneer ruim 7 uur de heer J. Vroegindeweij, als loco-burgemeester, de vergadering met gebed opent. Voor de vergadering verder voortgang kan vinden, zal eerst de beëediging plaats moeten vinden. De heer Boomsma (Democratisch Blok) vraagt of alle bescheiden in orde zijn bevonden. De Voorzitter antwoordt, dat natuurlijk alles in orde is, waarop de heer Boomsma vraagt, of de heer Mans (S.G.P.), leeraar aan de ambachtsschool, dc vereischte toestemming heeft gekregen van den minister van onderwijs en van het schoolbestuur om dc betrekking van lid van den gemeente raad te aanvaarden. Wanneer hij dit niet heeft, begaat hij een overtreding en js het de vraag, mag de raad, wetende dat een der nieuwe leden niet de vereischte toestemming heeft, dit toelaten. Het gevaar is, dat Ged. Staten later c(e gehouden beslissingen niet goedkeuren, daarde vergadering onwettig is geweest. De heer Mans bestrijdt deze mccning, voor den nood- gemeenteraad zouden deze bepalingen, die de heer Boom sma naar voren brengt berustende ,op het rechtspositie besluit en gemeente-wet niet gelden. Hij heeft een krant bij zich, waarin oen dergelijke beslissing staat. De heer Boomsma antwoordt, dat hij met die krant niets te maken heeft, wij hebben te voldoen aan wat dc wet voorschrijft, dat is z.i. heel duidelijk in deze. De Voorzitter beslist, na den secretaris gehoord te hebben, dat alle beslissingen, ook al mocht later blijken dat de heer Mans abusievelijk toegelaten was, toch rechts geldig zijn en dat geen bezwaar lot toelating is. Daarna beëediging van dc leden. De Voorzitter houdt een wclkomstrede. Hij herinnert er aan, hoe op 28 Augustus (941 de Raad, doorzie Duitsche bezetting werd naar huis gestuurd. Dat de Rand toenmaals uit 10 leden bestond en liet elfde op het punt stond naar binnen te komen. Zes van de oude leden keeren niet terug, hij dankt hen nog Voor Hun werk ten nutte vnn dc gemeente. Door de houding die de A.R.-partij aanneemt tegenover den noodgemeehtcraad komen ook een paar leden niet terug, die anders zeker hier een plaats hadden gevonden. Hij hoopt, dat de Raad prettig zai samenwerken en ver klaart de leden geïnstalleerd. De heer Van der Slik (S.D.A.P.) het woord vragend oefent scherpe critiek uit op dc wijze, waarop deze nood- gemeenteraad is samengesteld.- Doordat de' A.R, zijn zetels niet wenschte te bezetten kwamen twee plaatsen In den Raad vrij. Hij heeft van nabij dc onderhandelingen meegemaakt, de samenvoegingen gezien die tot een Demo cratisch Blok leidde, die daardoor vier zetels kon bezetten. Een vrij blijvende zetel had hij voor de S.D.A.l'. willen vragen, zij zaten in den muien Raad met 2 vertegen woordigers. Dank zij vei «lullende gebeurtenissen zijn zij nu ccn zetel kwijt, en hij verwijt dit aan den vertegen woordiger van do S.G.P. De lieer Koppelaar (S.G.P.) beantwoordt dc beschuldi ging van den heer Van der Slik met een krachtige ont kenning. De heer Van der Slik is zelf hiervan de schuld, dat liet zoo gcloopcn is. Hij had een voorstel gedaan dat dc S.G.P. een tweeden zetel zou krijgen, dan zou dc S.G.P. meewerken dat dc S.D.A.P. ook een zetel meer had Voorzitter sluit daarop het debat heeft geen enkel uuel de discussie. Daarna volgt de wethoudersverkiezing. Bij de eerste stemming blijkt de heer J. Vroegindeweij als eerste wethouder te zijn herkozen met 8 van de 11 stemmen. Dc stemming voor tweeden wethouder gaf eerst een 55 uitslag tusschen de heeren J. Buysse en C. van der Mei.de. 1 stem had de heer J. van der Slik. Bij de volgende vrije stemming was de uitslag weer 5—5 met een blanco. Bij de herstemming tusschen de heeren Buysse en Van der Meide waaraan beide heeren niet mochten deel nemen is de uitslag 5—3 ten gunste van den heer Buysse (beide heeren zijn van het Democratisch Blok), zoodat de lieer Buysse, die vanaf Mei wethouder was, deze plaats behoudt. De ingekomen stukken bevatten 2 brieven: de bewoners van den Steenenweg klagen over de slechte straat en de slechte verlichting. Inderdaad, na vijf jaren bezetting is overal de toestand slecht en daar wel vooral met regen en donkerte heel slecht. De Raad weet het, zal zich er over ontfermen. Grind zegt de Voorzitter toe zal gestrooid worden, en de verlichting in orde gemaakt. De lieer .Mans spreekt over een muurtje dat weggebroken kan worden om betere toegang te krijgen en om de rioleering daar te verbeteren. Op de Ambachtsschool wil men een „opleiding tot Jood- gieter" instellen. De Raad kan zich vereenigen met deze tak van onderwijs en keurt het besluit zonder stemming unaniem goed. De vergoeding voor Het handwerk-onderwijs op de scholen wordt goedgekeurd. Aan de orde komt de com missie tot nazien van de begroetingen. De heeren Van Lente, de Korte en Boomsma zullen deze nazien, de gemeentebegrooting heeft een tekort van 123.907,79 we mogen veronderstellen een record in de geschiedenis van Middelhamis, Ook de begrooting van de gasfabriek is hen toevertrouwd om te coritroleeren. Die voor liet Burgerlijk Armbestuur krijgt een andere Commissie: de heeren Mans, Konings en Van der Slik. De Voorzitter vraagt daarna in een rondvraag de heeren of ze nog iets te berde hebben te brengen. De heer de Korte verzoekt de Joonen van het gemeente- personeel te brengen op het peil, dat door de arbeiders wordt verdiend. De Voorzitter deelt mede daartoe reeds opdracht te hebben gegeven. De lieer Boomsma zag bij den secretaris van de voetbal- vereeniging Flakkee, dat de voorzitter zich beroept op de Zondagswet van 1815 om het voetballen op Zondag te verbieden.. Daar liet voetballen eerst dateert van omstreeks 1870, en'hij het uitermate onbillijk vindt dat dit besluit, gehandhaafd blijft, zou hij het willen ingetrokken zien. Voorzitter antwoordt: hij doet niets buiten zijn boekje Het voetbalverbod-besiuit op Zondag heeft de vorige raad nog uitgevaardigd. Na het vertrek van de Duitschers heeft hij niets anders gedaan dan de oude besluiten weer in te voeren, men mag hem dat niet verwijten. De heer Boomsma antwoordt: onder het Duitsche regime wilden de voetballers niet voetballen. Zij waren Neder landers en de Duitschers wilden geregeld dat de voetballers met hen zouden spelen. Slechts in uiterste noodzaak hebben zij dit gedaan, en toen zoodanig van leer getrokken, dat de Duitschers een geweldige nederlaag toegebracht werd, en zij geen zin meer hadden om de voetballers tot spelen te dwingen. Het is nu onbillijk om hen, die toch een goede houding hebben aangenomen, nu zoo te behandelen. Buitendien, de sport is iets, waar de jongeren discipline leeren. Bij de voetbalvereeniging heerscht een goede geest. Wij moeten dat aanmoedigen. De jongeren zijn zoo ontwricht door de tijdsomstandigheden, dat wij hen onder controle moeten zien te krijgen. Vandaar bevordering van de sport en be vordering van de padvinderij. En alles, wat dit in den weg staat moeten we opruimen. Spreker hoopt op medewerking en, nu dit voetbalverbodbesJuit nog bestaat zou spreker willen voorstellen dat B. en W. met een voorstel komt dit in te trekken. De Voorzitter deelt mede dat hij ais A.R. daartoe nooit zijn medewerking zal verleenen, hij zou dit debat willen sluiten, later komt men er nog wel op terug. De heer Boomsma wil gaarne later nog wel eens dieper op deze punten ingaan. De heer Koppelaar verzoekt daarop een regeling te treffen dat ook de sociëteit op Zondag gesloten zal zijn. Andere caféhouders mopperen dat zij dicht zijn en de sociëteit geopend fs. Dat is onbillijk. Voorzitter deelt mede, dat dit zijn aandacht reeds heeft gehad en een voorstel tegemoet is te zien. Daarna sluiting. VERSLAG van de openbare vergadering van den tijdelijken Gemeenteraad van HER- KINGEN op Donderdag 22 November 1945 Aanwezig alle leden. Voorzitter de wnd. burgemeester, dhr. J. Witvliet. Secretaris dhr. J. A. van der Ster. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze werd geopend, wees de voorz. in de eerste plaats op onze verschuldigde dankbaarheid jegens God, die het zoo maakte dat na ruim 4 jaar de gemeente raad weer mocht samen komen. Spr. wees er op dat deze tijd voornamelijk voor deze gemeente zeer moeilijk was geweest, daar 1V2 jaar hiervan door verplichte evacuatie elders moest worden doorgebracht. Na vervolgens nog stil te hebben gestaan bij de tegenwoordige constructie van den gemeenteraad wordt door de leden de vereischte eden afgelegd. Verder gaande heet spr. den nieuwe wen gemeenteraad hartelijk welkom en wekt op in de toekomst eendrachtig samen te werken om de zoo hoog noodige verbeteringen in deze ge meente te helpen bevorderen en te steunen voor namelijk wat betreft verbetering van wegen en het voor de gemeente zoo belangrijke punt „de Haven" welke grootendeels door de Duitschers vernield is. Spreker hoopt dat met inzetting van de geheele persoon zij alle krachten en gaven dienstbaar mogen maken tot welzijn van deze gemeente. Verkiezing wethoudersDe eerste stemming brengt als uitslag: J. C. Wisse 3 stemmen en L. van Pulten 4 stemmen. De tweede stemming: J. C. Wisse 5 stemmen, E. Kastelein 1 stem en J. Bestman 1 stem. De heeren L. van Putten en J. C. Wisse zijn derhalve tot wethouders'gekozen. De Voorzitter feliciteert de heeren met hun benoeming en hoopt dat op even prettige wijze zal worden samengewerkt als in de adviescomm. Vervolgens komen enkele stukken ter tafel. 1. Uitbreidingsplan. De Voorzitter deelt mede, dat het uitbreidingsplan ter inzage heeft gelegen en stelt voor het plan vast te stellen zooals het is opgemaakt. Bezwaren zijn met ingebracht. De heer H. Dorst stelt voor om het plan aan te houden totdat de definitieve raad zitting zal nemen. Aangezien niemand bezwaren heeft ingebracht acht de voorzitter dit niet noodig. Met algemeene stemmen wordt besloten het plan vast te stellen. 2. Besloten wordt aan de commissie Voor- en Nazorg van zenuw- en zielszieken, Distr. Z.-H. eilanden een subsidie over 1945 te verleenen van 1 cent per inwoner. 3. De verordeningen op de heffing en invorde ring van een straatbelasting en haven- en kaaigeld worden, in verband met het feit, dat de loopende verordeningen op 1 Januari 1946 hun geldigheid verliezen, opnieuw vastgesteld, 4. De begrooting 1945 is van Gedeputeerde Staten terugontvangen met verzoek om aan enkele administratieve opmerkingen te voldoen. Tevens wordt het bedrag ex artikel 101 der Lager onder wijswet 1920 weder vastgesteld resp. f 10,- per Jee; Jing voor de Hervormde School en f 9,25 voor de Gereformeerde School. Rondvraag: De heer Van Mourik informeert naar uitbreiding van de straatverlichting. Deze aangelegenheid loopt nog vast op mafcriaaJ- schaarste maar hectt de volle aandacht van de E.M.G.O., aldus de heer Van Putten. De heer Kastelein vraagt hoe de zaken staan met het herstel van de'haven. De voorzitter deelt mede, dat een heel mooi en groot plan is ontwor pen maar dat hierop nog geen goedkeuring is verkregen. Hierna sluiting. NIEUWE TONGE. Vergadering van den tijdelijken gemeenteraad op Vrijdag 30 No vember 1945. Aanwezig alle leden. Voorzifter: Burgemeestei Sterk. Na opening der vergadering leggen de leden de bij art-.kel 45 der Gemeentewei voorgeschreven eeden of beloften af in handen van den Voorzitter.- De Voorzitter releveert daarop de gebeurtenis sen in de afgeloopen 5 jaar, daarbij herinnerende aan de vorderingen en ter zijde,Stelling van alle wettelijke bepaJingen door de duitsche weer macht. Het meest ingrijpende-was we! de evacua tie in Februari 1944. Spreker gedenki verder de slachtoffers die ten gevolge van het oorlogsgeweld zijn gevallen n.l. Visbeen, militair vrijwilliger en Van der Veer, omgekomen door het neervallen van een V 1. De hoop wordt uitgesproken dat van Jac. Verolme spoedig goede berichten mogen wor den ontvangen. Vervolgens vindt de verkiezing van wethouders plaats. Als zoodanig worden gekozen de heeren P. C. Tijl en A. Th. H. Schipper. De heer Zfreerus feliciteert daarop zijn partij genoot daarbij zijn vreugde uitsprekende, dat nu ook links in het college van B. en W. i.v vertegen woordigd. Hoewel de S.D.A.P. voorheen de groot ste fractie was in den raad en zij door rechts altijd uit dit college gehouden is. Spr. hoopt op een aan gename samenwerking. De heer Van Alphen merkt naar aanleiding van het gesprokene door den heer Zweerus op, dat bij vorige wethoudersverkiezingen nimmer de per soon van den heer Tijl in het gedmg is geweest. Het ging hierbij om de richting en rechts stemde steeds op hun menschen. Daarna sluiting. GEMEENTERAAD OUDE TONGE Voor liet eerst sinds de bevrijding kwam de tijdelijke gemeenteraad in openbare vergadering bijéén op Vrijdag 30 November 1945 te 3 uur. Als nieuwelingen zagen we de de heren C. Kamerling en B. van Wezel, de andere leden hadden ook zitting in den gemeenteraad van voor den oor log. Als ruim.3 uur de heer van Schouwen als laatste binnenkomende heeft plaats genomen, is het een historisch ogenblik, wanneer Burgemeester Slobbe zich van zijn zetel verheft en de vergadering geopend verklaart. De lieren de Wit, Kaufman, van Wezel, Prince, van Schouwen, Kamerling, Fase en v. d. Bogaart, leggen daarna de vereiste eed af; de heren Beijers, Gebraad en v. d. Berg de belofte. De Voorzitter brengt allen zijn hartelijke gelukwensen over; hun verkiezing is echter maar van tijdelijken aard. Het is anders dan bij gewone verkiezingen. De bezetting zou dan mogelijk anders geweest zijn. Spr. zou ook het liefst gewone verkiezingen hebben gehad; nu dit volgens dc regering nog niet mogelijk was, is getracht de opdracht tot vorming van den No.od-gemeenteraad in evenredigheid der stemmingen te doen geschieden en de verhoudingen zijn dezelfde gebleven. Het werk der raad is dan ook van tijdelijk karakter en spr. hoopt dat over enkele maanden de officiëele verkie zingen kunnen wordon gehouden en de raad zijn definitief karakter zal terugkrijgen. Wij leven thans in een overgangstoestand, hetgeen ook blijkt uit de bevoegdheden van den raad. Veel, heel veel, wat anders door den gemeenteraad besloten moest worden, ligt thans in handen van B. en W. Of de nieuwe toestand een blijvend karakter zal hebben; of oude rechten terug zullen keren, waagt spr. niet te beoordelen. Vragen omtrent practisch staatsbeleid liggen in de toekomst. Mijn en Uw gedachten, aldus de Voorzitter,, gaan thans uit naar 15 Augustus 1941, de dagwaarop wij voorde laatste maal als gemeenteraad bijeen kwamen. De bezetter kon toen geen vrij woord ineer verdragen en wenste ruimte te maken voor het ongebreideld optreden van zijn handlangers. Wij werden diep gegriefd in de diepe miskenning der rechten van vrije burgers. Het verheugt spr. daarom des te meer dat het juk der bezetters is afgeworpen en deze vergadering van den ge meenteraad is daar ook het bewijs van. Persoonlijk dankt spr. God voorde herkregen vrijheid en op ons rust de plicht er een juist gebruik van te maken. Spr. herinnert aan het uiteengaan op 15 Augustus 1941; toen kwam op onze schouders formeel de volle last in de werkelijke betekenis. Wij voorzagen vele moeilijkheden, vele zorgen, die gekomen zijn, veel leed, in Oude Tonge moesten wij door bloed en tranen heen. Met deernis gedenken wij aan hen wier zonen en Vaders achterbleven, dat God hen sterken moge en wij onze plicht tegenover hen mogen verstaan en het leed helpen verzachten. Veel leed geleden'door ons allen, zonder uitzondering. Beroofd van onze vrijheid, gebukt onder -terreur, geinnundeerd, verdreven van huis en haard, in ons stoffelijk bezit aangetast, uitgemergeld en verarmd. Daarop ziende zullen wij-de geschonken vrijheid verstan dig moeten gebruiken. Alle krachten zullen gericht moeten zijn op den wederopbouw, plaatselijk zeker niet in de aller laatste plaats. De beide Wethouders, de Wit en Beijers, 1 wordt dank gebracht voor de nauwgezette plichtsbetrach ting, alsmede-, de ambtenaren. Na de capitulatie was ons dorp in dessolaten toestand, veel nog onder water, liet geheel een chaos. Onmiddellijk alles in het werk gesteld om met uiterste inspanning het weer bewoonbaar te maken, hetgeen al spoedig gelukken mocht, al is alles nog niet zoals het wezen moet. Door middel van de H.A.R.K. kon ook in vele directe zorgen worden voorzien, al moet nog in vele moeilijkheden worden voorzien. Onder Gods zegen, aidus spr., hopen wij samen vele moeilijkheden te kunnen oplossen. Laten wij niet te veel praten, maar daden doen. Het is mijn oprechte wens dat God Zijn zegen schenke en het moge strekken tot meerdere welvaart. Hiermede besluit de Voorzitter zijn van werkelijkheidszin getuigende rede. Vervolgens het punt van de agenda: Verkiezing Wet houders, wegens aftreding van de heren Beijers en de Wit. Na gehouden stemming ontvangt de heer de Wit 8 stem men, de heer Fase 2 stemmen en 1 stem blanco, gekozen dhr. de Wit; vervolgens de heer Beijers S stemmende heer Fase$2 stemmen en 1 stem blanco, zodat de heer Beijers is gekozen. De beide heren nemen hun benoeming aan onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen, waaraan de heer Beijers zo terloops toevoegd „op denzelfden voet te zullen doorgaan". De Voorzitter brengt zijn gelukwensen over aan de beide gekozenen; het verheugt hem persoonlijk zeer dat de ver- kiezing zó gelopen is, samen al geruimen tijd gewerkt, steeds aangenaam. Er zijn nog veel zaken af te handelen die al in een ver gevorderd stadium zijn. Overigens zijn er thans veel be zorgdheden voor B. en W., zodat het werk alleen is uit gebreid, maar ook aan belangrijkheid heeft gewonnen. Punt 4 van de agenda stelt de rondvraag aan de orde. Dc heer van Schouwen neemt daarna het woord. Spr. zegt het op prijs te stellen deze eerste vergadering bij tc wonen, al is de samenstelling niet als voorheen en feliciteert den Voorzitter met zijn behouden terugkeer. Sindsdien hebben wij nog met twee andere heren kennis gemaakt, een kennismaking die minder prettig was, hetgeen wij hebben gezien en ondervonden. Voordien onder Uw leiding prettig en nuttig gearbeidt voor de toekomst. Spr. hoopt dat B. en W. alles zullen doen om onze gemeente weer op te bouwen. De ervaringen met de beide andere heren zijn minder prettig geweest, terwijl Uw ervaringen als gijzelaar ook minder prettig geweest zullen zijn, daarom mag ik als oudste raads lid wel zeggen namens den gehelen raad te spreken wanneer wij onzen blijdschap uitspreken dat U, mijnheer de Voor zitter, weer terug bent. De wijze van verkiezing van dezen raad is niet de minste, doch de beste oplossing zolang dit duurt. Met nogmaals gelukwensen voor den Voorzitter en beste wensen voor de toekomst, besluit de heer v. Schouwen zijn toespraak. Burgemeester Slobbe dankt den heer v. Schouwen voor zijn waarderende woorden. Persoonlijk gevoel ik mij rijk, aldus spr., rijk niet in den zin van een prettige vergadering. maar rijk met mijn vrijheid, dat wij weer vergaderen kunnen en allen weer in goeden welstand hier mogen zijn. Mijn posi tie is nog ietwat zonderling, nu de normale Burgemeester Rijndcrs met verlof gezonden is en door mij diens plaats nog steeds wordt ingenomen. De Commissaris verzocht mij destijds tijdelijk het ambt waar tc nemen, daar de nieuwe nog een en ander moest leren. De nieuwe zijn gekomen; Dekker, daarna Brinkerink. Deze heren behoefden zich nergens aan tc storen en hadden geen last van en met den bezetter; zij waren, om liet zó eens te zeggen: „als God in Frankrijk". Wat deze heren aan onze gemeente misdaan hebben, is nog niet in zijn geheel te zeggen, wij hebben nog geen volledig beeld van het flnanclëel beleid, maar wat wij weten, heeft ons nu reeds doen zien, dat wij ons over hun beleid nog jaren lang zullen moeten beklagen. Drie weken na de capitulatie werd door mij van den Com missaris de mondelinge opdracht ontvangen zó slocdig mogelijk weer in Oude Tonge te beginnen. De bevoegdheden van den raad zijn grotendeels opgehe- openlng van zaken geven en te doen zien„zó reilen en zelJc» wij". Wij zullen en met voortvarendheid alles doen om dc belangen van allen te bcharUgc" »n in mij leeft nog maar ëéri zucht cii dat is deze: „waar ik mij nuttig kan maken, ben ik", aldus de Voorzitter. Wethouder dc Wit neemt dan hel woord en zegt dat dc Burgemeester niet de Rondvraag zich op gevaarlijk terrein heeft begeven, daar deze bij Burgcm. Vooljs was afgeschaft, liet was t<>c» een gun .1 als wij nog eens iets mochten zeggen. Toen Biugein. Reljndcrs zó plotseling werd weggestuurd, hadden wij nog ccn langdurige bespreking met hem, wat nu dc beste weg kou zijn v«xu Oude tonge. Wij zijn toen naar Ooltgensplaat gegaan en hebln n Burgemeester Slobbe gesmeekt: „vindt U goed dat wij U aan den Commissaris voorstellen". Dat U dat toen goedvond mijnheer dc Voorz., zijn wij U nog bijzonder dankbaar voor. Dit was een doorn in dc ogen der N.S.I3. en wal U daarna hebt moeten meema ken, zal ook daarvan mede een gevolg zijn geweest. Velen in Oude Tonge meenden toen eigenlijk dat U enigszins de nieuwe orde waart toegedaan, maar nadien is dat wel anders gebleken en hebben wij ondervonden dat U het deed in het belang van Oude Tonge en om nog te redden wat ei' le redden was. Toen U in Cnpcllc ondergedoken was en ik bij U kwam, spraken wij steeds wat na dc oorlog voor Oude Tonge gedaan moest worden cn*tocn ik mij liet ontvallen ik wil naar Flak kee, was onmiddellijk uw antwoord„dan gaan wij samen". y.iciT wij hoe deze gemeente cr toen uitzag en nu, dan staan wij verstomd dat alles weer zó gemaakt is. In vele noden is voorzien, al blijven er nog velen onvervuld, liet is zó moeilijk, cr zijn mensen die opgeven zó heel veel kwijt tc zijn, dlc toch In werkelijkheid bijna niets kwijt zijn. In dc verdeling worden fouten gemaakt, maar wij zijn ook maar mensen. Dc grote vraagstukken als verkeer en clcctri* zullen op ons zelf zijn a benen moeten staan. Hel is dan ook heel vei in handen hebben, met hebben. U. mijnheer de Voorz wij hopen nog in .staat gei Voor den wederopbouw dc Wit. De Voorzitter zegt nic' vraag was afgeschaft. Dc Jieid dat leder gclcgenhc Het komt voor dat de Rondvraag worai uiigcuuu uinic.„ van hem, dlc achter de ruggen der raadsleden zljn versu voor de courant zit te maken, maar ik geloof met, aldus sp i Uwer van een dergelijke mei moois hartelijk dank en rden veel tc mogen doen Tonge, aldus Wethouder te hebben dat de Rond- B heeft de aantrckkclljk- OOg eens iet» tc zeggen. Hebben wij fouten gemaakt, dan svillen wij die erkennen. Laten wij onze krachten niet zoeken in woorden, maar in daden, werken als ven stel kerels met dc gedachte: „hoe maken wij Oude Tonge wéér Oude Tonge' daar moeten wij van bezeten zijn, wij moeten cr voor vechten. Als wij met een vreemdeling thans door het dorp lopen, dan zegghij: „hier is het niets", dc ramen of ruiten gemaakt, dc gordijnen hangen ook weer op, maar wij moeten achter de gordijnen zien, daar is de nood, dc geleden schade is een schade voor Jaren, omdat wij aangetast zijn in onz» middelen van bestaan, dat is liet probleem Het bedrljlslcvcn weer tc financieren is ons aller belang, ook dat der arbeiders. Wij zoeken het goede voor Oude Tonge en weten voor ons persoonlijk ook gebonden tc zijn aan den Zegen van Boven. Daarna sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD OOLTGENSPLAAT. Op Woensdag 28 November j.). kwam te ÓoJtgensplaat de Noodgemecntcraad voor de eerste maai bijeen. Voor zitter Burgemeester Slobbe, waarnemend secretaris dhr. B. J. Kosten. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opende met gebed en hield vervolgens een rede, nadat de leden in handen van den Voorzitter de eed (belofte) hadden afgelegd. Ik wensch U van harte geluk met uw verkiezing tot lid van den tijdelijken gemeenteraad. Een blijk vun vertrouwen der bevolking is deze ver kiezing niet. Over de samenstelling van den raad heeft niet, zooals in normale tijden, de kiezer uitspraak gedaan. Ware een gewone verkiezing gehouden, dan zou mogelijk de samenstelling van den raad ietwat anders zijn geweest. De regeering heeft echter genieend, dat een normale verkiezing nog niet kon worden gehouden en wij hebben ons daarbij uiteraard moeten neerleggen. De samenstelling van den Gemeenteraad, zooals deze in de voorschriften was geregeld, mocht intusschen een vrij delicate opdracht worden beschouwd. De opdracht was een gemeenteraad samen te stellen waarin de geestelijke en maatschappelijke stroomingen in de gemeente zoo na mogelijk waren vertegenwoordigd. Doch hoe liggen deze na vijl jaren oorlog, waarin het geeste lijk en maatschappelijk leven volkomen aan banden was gelegd en zich dit althans niet in redelijke vrijheid heelt kunnen uiten Dat de afgeloopen oorlogsjaren in de geeste lijke en maatschappelijke verhoudingen verierlei wijzingen hebben gebracht staat wel vast een ieder kon dit in eigen omgeving gemakkelijk vaststellen. Doch welke zijn dit precies en welke invloed zouden deze wijzigingen thans hebben op de samenstelling van onzen gemeenteraad indien de oude wijze verkiezingen voor den raad zouden plaats hebben. Ik waag mij niet op deze vraag het antwoord te geven. Het liefste ware het mij daarom geweest, mdien de regeering had kunnen besluiten, om op de gewone wijze verkiezingen te houden en naar het mij voorkomt ware dit ook mogelijk geweest. Ik heb gemeend de opdracht, welke in de voorschriften aan mij wordt verstrekt het beste uit te voeren, door te streven naar een zoodanige samenstelling van den tijde lijken gemeenteraad, dat de verschillende stroomingen in Distributienieuwal OFFICIEELE BONNF.NLI Voor de tweede helft van de 13e (t/m 22 December 1945) voor hctl lands. Elk der volgende bonnen geeft rfl Bonkaarten KA., KB, KC 513: I 335 t i;i 341: 800.gram brood 342, 343 200 gram bloein 344: I rantsoen gebak 345: 70 gram beschuit 346: 400 gram suiker 347: 50 gram thee 348, 349 250 gram margarine 350 200 gram kaas 351: 150 gram vieesch 352, 353: 2 kg. aardappelen B 31, B 32: 400 gram brood B 33: 1 kg. aardappelen A 34: l1'.. liter melk B 34, C 34: 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 513: 435, 436 800 gram brood 437, 438: 200 gram bloem I 439: 250 gr. rijst, kindermeel of ifl 1 rantsoen 'gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 5 liter melk 150 gram vieesch 1 kg. aardappelen D 31, D "32: 400 gram brood E 31: 250 gram kinderbiscuits Toeslagkaar ten M 513 M09: 125 gram margarine M10: 800 gram brood Mil: 400 gram brood M12: 100 gram vieesch M13: 2 kg. aardappelen Tabakskaarten enz.: T 03: 2 rantsoenen tabaksartikel port-cigaretten) V 03: 100 gram choc, of suiker X 03: 2 rantsoenen tabaksartike! port-cigaretten) G 02 (groentekaart)periode 23 E t/m 19 Januari 1946 De bonnen voor vieesch, melk e 440: 441: 442: 443: 444: 445: 446: 447: 448: De Heer en Mevrouw POLEE-JONCKERS N1EBOER geven met groote vreugde en dank baarheid kennis van de geboorte van hun Zoon FRANS REINOUT TJARKE. BORNE, 30 Nov. 1945. Almeloschestraat 74a. VERLOOFD: JOH. BREEN en GR. VAN WIJK OUDDORP (Z.-H.), Dec. 1945. Hoogepadweg A 244. Middelduinen A 250. VERLOOFD: BETS KEYZER en COR RIETDIJK MELISSANT, 5 Dec. 1945. Achterweg 294. Julianaweg 87a. VERLOOFD: LIJN VOGELAAR Ld. en PEET SCHULLER MELISSANT, Halspolder 19 Dec l945- BREDA, Ploegstraat 79 Receptie te Melissant Dinsdag II Dec. van 2.30—4.30 nam. iln plaats van kaarten. Op 10 December a.s. hopen onze ge- liefde Ouders HENDRIK APPEL H JOHANNA DEN BOER •2) de dag te herdenken dat zij 25 jaar in het huwelijk verbonden zijn. Dat zij nog lang gespaard mogen V S: blijven is de wens van hun dankbare kinderen. Gsv Sommclsdijk, JAAP APPEL en Verloofde tOudc Tonge, PIET v. d. NOORD C 9) W1LHELM1NA v. d. NOORD-Appel (f f) SOMMELSDIJK. Dcc. 1945. (i) Oost Achterweg 167 A. i -ji 5 Op 10 Dcc. a.s. hopen onze lieve I Oom en Tante jj U HENDRIK APPEL JOHANNA DEN BOER 9) de dag tc herdenken, waarop zij voor 6 6 25 jaar in het huwelijk zijn getreden. JU Dat zij nog lang en gelukkig mogen V Jx leven is de wens van SI ET JE NEL1S h |y CO NEL1S. H SOMMELSDIJK, Ringstraat B 231. H 1 tZoo de Hcerc wil en zij leven hopen onze lieve Oom cn Tante C L. KORTEWEG ten 0 L. KORTEWEG-K1EVIT op 10 Dcc. 1945 hunne 25-jarlge Echtverccniglng {j te herdenken. Dat zij nog lang gespaard rt KOOS GULDEMEESTER KO HARTOG geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op 20 Dec. a.s. te Dirksland. DIRKSLAND, 6 Dec. 1945. Korteweegje C 69. GETROUWD: A. KEYZER en J. L. KEYZER-v. d. WENDE die namens wederzijdsche familie dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. HERK1NGEN, 28 Nov. 1945. Elizabethstraat 60. JAN KIK Jacz. en ANNETJE VAN LOON Ad. hebben de eer U kennis te geven van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Donderdag 20 December a.s. te Oude Tonge. OUDE TONGE, 6 December 1945. Schoolstraat S. Julianastraat 33. Met dezen vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat plotseling overleden is onze geliefde Moeder cn Behuwdmoeder WOUTERDINA SEVERON, Wed. van H. Wervers, in den ouderdom van 70 Jaar cn S mnd. F. WERVERS D. WERVERS-DE KORTE E. C. WERVERS. MIDDELHARNIS, 30 Nov. 1945. Waterweg E 69. De teraardebestelling heeft plaats gehad op Dinsdag 4 Dec. 1945. y mogen Wijven i wcnsch hun dankbare Neefjes LEEN cn WIM. b NIEUWE TONGE. Dcc. 1945. y Op 16 December 1945 hopen onze geliefde Pa cn Moe ft JAC. BEVAART cn R. BEVAART-BRUGGEMAN ft den dag tc herdenken waarop zij 12'/ S) Jaar getrouwd zijn. Hun dankbare kinderen, KLAAS g PH1NI PIET COR KI l". JANNIE. SOMMELSDIJK, Kerkstraat A 66. '"-^genhcld lot felicitatie: 1945. Heden ontvingen wij dc treurige tijding I van liet overlijden van ons oud-bestuur lid, den Heer CORNELIS JAN SWENNE. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dan bare herinnering blijven voortleven. Hel Bestuur van dc V.V. Dirksland. I Met diepe smart geven wij kennis, dat we uit lndic het ontstellende bericht ont vingen, dat op 16 Juli 1943 te Canbutv (Thailand) als krijgsgevangene is over leden onze lieve en onvergetelijke Zoon, Broeder en Zwager PIETER THJEIMAN. Uil aller naam. Wed. C. THJELMAN-Nicmvdorp. VLAARD1NGEN. 4 Dec. 195. Emmastraat 104. Hedenmorgen 9 uur behaagde het den Hcerc van leven en dood, na een geduldig gedragen lijden van onze zijde weg to iicmen onze innig geliefde Vrouw,Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. GERRtTJE DOORNHEIN, Echtg. van Jacob Nagtegaal, in den ouderdom van ruim 49 jaren. IACOB NAGTEGAAL ELIZA NAGTEGAAL 1ANNA P. NAGTEGAAL-NoordhocV WILLEM NAGTEGAAL ANNIE NAGTECAAL-Kok GUSBERT .1. NAGTEGAAL 1NA NAGTEGAAL-Wielhouwer 1JKE NAGETAAL-Gcuze JOB D. GEUZE ÏOHANNIS NAGTEGAAL CORNELIS NAGTEGAAL cn Kleinkinderen. MELISSANT. 4 Dcc. 1945. Voorstraat 257. Dc teraardebestelling heeft plaats gevonden Vrijdag 7 Dcc. le Meliss.mi. Dinsdagmorgen 9 uur behaagde het den Hecre van ons weg te nemen onze innig geliefde Opoe GERRITJE NAGTEGAAL-DOORNHEIN, in den ouderdom van ruim 49 jaar. I AAPJE HANSJE GERRlT. MIDDELHARNIS. 4 Dcc. 1945. O. Voorgors PS.

Opbouw | 1945 | | pagina 2