Verdrinkend Land STELLENDAM. Dez in deze g gw/rivet i her Col ADRIAAN ANTMONli- Huilen. LAAT UW Reclame ca Etalage's, valckitniiüi VPr7nrni>n r biedt zich aan voor HUISSLACHTING ter A, HOEK.U>tlce(U uanbr EN'DIJK A 290. DEN l'-Ofi fabrieken en voor de verspreiding van voedsel voorraden; en mijnwerkers moeten goed worden gevoed om steenkool te kunnen delven; arbeid die calorieën verslindt. De meeste bevrijde landen hebben uitgemaakt dat steenkool het eerst noodig is, zelfs ten koste van meer ontbering voor volken die in jaren van oorlog reeds zoo veel te verduren hebben gehad. De Fransche ziekenhuizen zullen aanstaanden winter slechts 65 percent omvangen van de steen kool die ze vóór den oorlog gebruikten, en dan nog alleen als er ook steenkool wordt ingevoerd. Indien er geen extra hoeveelheden kunnen worden ge produceerd of ingevoerd zullen de meeste Fran sche woningen het zonder huisbrand moeten stel len. Ook in andere landen moeten de behoeften der bevolking in 't algemeen worden achtergesteld bij die van de industrie. Men beseft dat dit hard is. Maar het is de eenige manier om het productie proces weer aan den gang te brengen en de ge meenschap weer een behoorlijk bestaan te bezor gen en het vasteland van Europa er bovenop te helpen. (Uit: ,JCijk"). Tegen Mussert doodstraf geëist. Dinsdagmorgen om tien uur is dan het grootste proces, dat vermoedelijk ooit in de geschiedenis van het Nederlandsche koninkrijk is gevoerd, begonnen. Ir. Anton Adriaan Mussert, gewezen hoofd-ingenieur, zooals op de rol vermeld staat, leider van de Nationaal Socirlistische Beweging in de Nederlanden, is vanmorgen voor zijn rech ters verschenen, om verantwoording af te leggen voor hetgeen hij gedaan heeft in de jaren tusschen Mei 1940 en Mei 1945. Bij het verhoor gedroeg Mussert zich rustig, en correct. Verschillende stukken, die hij vermoe delijk nooit meer verwacht had terug te zien, waren verzameld op de tafel van den president. Geen prettig gezicht voer onzen „ieider", die reeds verdwenen gewaande documenten in handen te zien van zijn rechters. Hij maakte echter den indruk niet van plan te zijn om de feiten heen te draaien. Hij antwoordde kort en duidelijk en weifelde niet te erkennen dat hij Hitier beschouw de als Führer aller Germanen. Op deze dag kon het verhoor beëindigd worden, zoodat Woensdagmorgen mr. J. Zaaijer, procu reur-fiscaal zijn requisitoir kon aanvangen. Van dit proces meende mr. Zaaijer meer werk te moeten maken dan beslist genomen nood zakelijk zou zijn geweest. Het scheen hem juist dit proces aldus op te zetten, dat het tevens wordt het proces der N.S.B. De tenlastelegging behelst drie feiten: 1. de aanslag om Nederland onder vreemde heerschappij te brengen; 2. het in-gereedheid-brengen en onder-zich- hebben van een plan voor een aanslag om den grondwettigen Regeeringsvorm te vernietigen; 3. hulpverleening aan den vijand. Van belang is te constateeren, dat het samen gaan met Duitschland consequentie is van een geestelijke instelling, die reeds lang voor den oorlog was ontstaan. Donderdagavond 10 Mei ontving hij op zijn hoofdkwartier het eerste Duitsche bezoek en op 17 Mei is er een eerste bepreking met den mann die in die eerste dagen van Duitsche zijde de politieke zaken behandelde over de toekomst van Nederland, den opbouw van Groot Nederland en den weg, die gevolgd moest worden, samenstelling van het voorloopig bewind met deelneming van de N.S.B. Met Seyss Inquart had Mussert op 5 Juni een eerste ontmoeting. Mussert noemde hem „een nobel, eerlijk mensch, met zacht karakter, die van den Führer opdracht heeft het zoo goed mogelijk met ons volk te maken". Mussert's wensch was: een Groot-Nederlandsch Rijk met indië, georiënteerd op en verbonden met een domineerend Duitschland. Van annexatie van Nederland door Duitschland was hij een tegen stander en hij heeft geopponeerd tegen maat regelen, die dien kant uitgingen. In zooverre moet men zeggen, dat de politiek, die hij voerde, inder daad Nederlandsche politiek was. Maar men zou verstomd staan over de naïve manier, waarop hij zich in de armen van Duitsch land wierp. Zijn „Nederlandsche politiek" was er een op den grondslag van de a priori vaststaande onderworpenheid aan Duitschland. Op Woensdag 28 Aug. 1940 werd aan den Rijkscommissaris een nota van Mussert overhan digd, waarvan de bedoeling was, dat Hitier een Bond van Germaansche Volken zou stichten en het Nederlandsche volk daarin opnemen. Duitsch land zou de leiding hebben en Hitier het opper gezag. Op 4 September zond Mussert een telegram aan Hitier, waarin hij het welzijn van het Neder landsche volk geheel in handen legde van den Führer. Wij zien hier van Mussert een aanslag, gepleegd om Nederland onder vreemde heerschappij te brengen. Van den beginne af heeft Mussert gehoopt, de macht in Nederland te zullen krijgen. In 1942 heeft hij het groote oogenblik zien naderen. Op papier was de omwenteling toen al lang voor bereid. Het internationale statuut van het Nieuwe Nederland was vastgelegd in het ontwerp-statuut van den Bond van Germaansche Volkeren, dat Carp had gereed gemaakt. In Juni 1942 is het plan" voor de omwenteling definitief op schrift gesteld en de besprekingen ervoor bij Hitier aangevraagd. De hoop is bedrogen uitgekomen. Geen volk van West-Europa heeft zoo bitter geleden en geen volk van geheel Europa is aan zulken zv/aren geestelijken druk blootgesteld ge weest als het Nederlandsche, maar het heeft geen oogenblik geaarzeld. De vijand is hier te pletter geloopen tegen een muur van geestelijk verzet. De poging om ons tot Moffenknechten te maken, is de aanslag die in de afgeloopen jaren door de Duitschers op ons volk is gepleegd en ook door hun handlangers de N.S.B. Hij, die tijdens zulken strijd een leiderspost bekleedt en niet voorgaat, maar spreekt van be grijpen, verzoening, vrede, vriendschap, bond genootschap, ten aanzien van den vijand, begaat een misdaad jegens zijn volk en moge dan Mussert heeten of de Geer. Hij die daarbij spreekt voor den vijand, handelt met den vijand. Hij begaat de hoogste misdaad die men jegens een volk be gaan kan, een misdaad waarvoor zelfs naar het voor den oorlog reeds geldende recht de dood straf kon worden opgelegd. Tegen den man, die dit heeft bestaan, tegen den leider der hem in de uitvoering van deze misdaad behulpzame nationaal-socialistische be weging der Nederlanden, tegen Anton Adriaan Mussert, requireer ik thans, dat uw Hof hem zal schuldig verklaren aan: 1. den aanslag onder nomen met het oogmerk om het Rijk geheel onder vreemde heerschappij te brengen; 2. voor te be reiden een aanslag om den grondwettigen regee ringsvorm te vernietigen; 3. opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen en te dier zake, rechtdoende in naam der Koningin, hem zal ver- oordeelen tot de doodstraf. PLAATSELIJK NIEUWS. MIDDELHARN1S, Gevonden bij de bus halte een dames-portemonnaie met inhoud (geld en bons). Terug te bekomen bij C. Knape, Zeedijk A 153, Stad a/h Haringvliet. Aan J. Geldhof, alhier, is met ingang van 10 November 1945 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als besteller bij de Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Hij werd 11 Mei 1909 hulpbesteller en werd 16 November 1910 aangesteld in vasten dienst Hij was ook sinds October 1922 belast met de bestelling te Sommelsdijk, toen aldaar het hulp postkantoor werd opgeheven en Middelharmis en Sommelsdijk tot één bestellingskring werden ver- eenigd. Hij deed ook dienst als plaatsvervanger Post-conducteur. Bij zijn afscheid op 10 Nov. j.l. kreeg hij van het personeel P.T.T.-kantoor een prachtige schemerlamp cadeau. De door de gemeente Delft gezonden gereedschappen zijn door het H.A.R.K.-cotnité, alhier, overgedragen aan de H.A.R.K.-comité's van Oost-Flakkee, zodat aanvragen hierover aan het comité van Middelharnis niet in behandeling kunnen worden genomen. Op initiatief van de H.A.R.K. worden door de schoolkinderen van hier speelgoederen inge zameld voor de kinderen in de getroffen gebieden. Ds. H. Visser, Chr. Geref. predikant alhier, heeft het beroep naar de Chr. Geref. Kerk in Rotterdam-Zuid aangenomen. - Ds. L. Blok, Ned. Herv. predikant alhier, heeft voor het beroep naar de Herv. Kerk in Huizen (N.-H.) bedankt. Voor de afdeling van Chr. Onderwij zers en Onderwijzeressen sprak dhr. Huiszoon van Rotterdam over het onderwerp: „Naar een Protestante Onderwijsraad". De Flakkese Schilderschool, onder leiding van den heer C. Hoogeboom, houdt deze week een tentoonstelling van haar werken in de Teken taal van de H. B. S. Teneinde aan het werk van Nederlands Volksherstel meer bekendheid te geven besprak dhr. van Rhijn, inspecteur van N. V. H„ doel en werkwijze van deze zo nuttige instelling. Spoedig zal ook een actie voor Flakkee worden ingezet. Woensdagavond j.l. nam de waarnemend Burgemeester, dhr. J. Vroegindeweij, officieel af scheid van de Commissie van Advies en Bijstand. Genoemde Commissie was tijdens de bezetting door de Illegalen benoemd en verrichtte haar werkzaamheden voor onze gemeente tot de Z.g. Nood-Gemeenteraad haar werkzaamheden thans gaat overnemen. De burgemeester dankte de Com missie voor haar werkzaamheden, in 't bizonder voor het werk in de commissie van inbeslag genomen goederen, klompencommissie en woning commissie verricht. Vrijdag 30 November komt de Nood- Gemeenteraad in vergadering bijeen. Maandag j.l. trad voor de A.R. Kiesvereeni- gingen te Middelharnis en Sommelsdijk op de heer R. A. den Ouden, eere-secretaris der A.R. Partij. Ook de leden der Hervormd A.R. Kies- vereeniging waren door hun bestuur uitgenoodigd. Na opening door den voorzitter, de heer N. van der Brugge, sprak de heer R. A. den Ouden over het onderwerp „Waarom Christelijke politiek". Op zeer duidelijke wijze werd uiteengezet, dat Christus het geheele leven opeischt en Gods Woord de grondlijnen aangeeft voor alle kringen en verhoudingen. In dit verband werd ook ge sproken over den oproep der Ned. Volksbeweging, waarin Humanisme en Christendom als gelijke waarden worden erkend vcor den opbouw van ons leven. Daartegenover staat dat het Christendom alleen de vastheid heeft, omdat daarin de onver anderlijke wet des Heeren geld. Spreker drong aan om een nauw mogelijke samenwerking tus schen allen die op den grondslag van Gods Woord willen arbeiden. Op dien grondslag willen we een zoo breed mogelijke gemeenschappelijke opbouw. Een geanimeerde discussie volgde op deze prin- cipieele rede. De voorzitter deelde nog mede, dat oud minister Mr. J. A. de Wilde zich bereid heeft verklaard in Januari op Flakkee te komen spreken. Daarna Werd de vergadering gesloten. De heer den Ouden sprak over hetzelfde onder werp Dinsdagavond te Stad aan 't Haringvliet en Woensdagavond te Stellendam. Viering van het 75-JARIG BESTAAN der- ZONDAGSSCHOOL te SOMMELSDIJK op Donderdag 22 November 1945. Door de oorlog en de moeilijke winter die wij hebben doorgemaakt, werd dit jubileum eerst op 22 November gevierd. Het eerste plan was om 1 Februari dien dag te herdenken, daar dit de datum is waarop de Zondagsschool werd opgericht. Om 7 uur opent de Voorzitter, H. v. d. Doel, de bijeenkomst en laat zingen Ps. 116 7, 9 en 10, waarna hij leest Ps. 145 en voorgaat in gebed. In zijn openingswoord, dat hij spreekt naar aan leiding van Deutronomium 32 7, wijst hij er op, dat deze avond de herinneringen vele zijn. In deze volle kerk, waarin menschen zitten van allerlei leeftijd, weet zich ieder uit zijn tijd voorvallen uit het Zondagsschoolleven te herinneren. Spr. noemt geen namen van de personen die zich voor de Zondagsschool verdienstelijk hebben gemaakt, het zijn er zooveel dat men er maar van zou ver geten. Toch wil men op een avond als deze gaarne iets uit het verleden hooren en daarom is men gaan vragen bij de ouden om van hen het een en ander te hooren, vooral over het eerste begin. Dit eerste begin zullen de aanwezigen straks te hooren krij gen van een bij uitstek deskundige. Nadat de voorzitter er nog op gewezen had, dat ook in deze tijd het werk onder de jeugd noodzakelijk is en de ouders om hun medewerking verzocht heeft, geeft hij het woord aan den heer J. Spee. Het is een indrukwekkend oogenblik als deze 88-jarige grijs aard voor ons staat en met heldere stem ons begint te vertellen wat de reden waren waarom een Zondagsschool werd opgericht. Door een maat regel van de Overheid mocht de Bijbel op de School niet meer worden gelezen. De hoofdonder wijzer Kolfschoten stoorde zich echter niet aan dit bevel, hij deed zooals hij gewend was, en deed als Daniël, hij bad drie tijden daags. De school tijden waren in dien tijd van 9-12 en van 1-5 en 6-8 uur. Dit bidden en leeren werd echter door een onderwijzer aan de Overheid bekend gemaakt en nu was het gedaan. Men ging middelen beramen om de kinderen toch in Gods woord te onderwijzen en v/erd er Zondagsschool gehouden. Het eerst in de Bewaarschool, dat toen de lagere school was, daarna in een schuur aan de Krakeelstraat en weer later werd een schuur gekocht aan het Zandpad, waar nu de firma V/s van Heemst haar zaak heeft. Hier heeft men Zondagsschool gehouden tot 1927, waarna een nieuw gebouw aan de v. Aerssenstraat werd betrokken. Toen de schuur aan het Zandpad was gekocht hielp ieder mee om deze vóór het doel geschikt te maken, men beschikte slechts over geringe middelen en ieder deed wat hij kon. Om de koude te weren, werd tegen de wanden turf gestapeld. Bij de opening waren aanwezig Ds. Romijn uit Middelharnis en Ds. Huet uit Dirks- land. De toeloop van kinderen was groot. 6 tot 700 kinderen bezochten toen de Zondagsschool. Dat het werk door God gezegend is heeft spreker meermalen mogen hooren van oud-leerlingen die het hem kwamen vertellen. Met groote aandacht werd naar den heer Spee geluisterd, die bijna een half uur sprak, zonder een letter te hebben opgeschreven. Gezongen wordt Ps. 98 1 en 4. Dan bestijgt Ds. W. Vroegindeweij den kansel. Hij begint 4 redenen op te geven waarom hij blij is hier te mogen spreken: le. omdat hij zelf oud leerling der Zondagsschool is; 2e. omdat hij voor zitter is van den Bond van Ned. Herv. Zondags scholen; 3e. omdat Zondagsschoolwerk Gemeente werk is en 4e. omdat het Evangelieverkondiging is. Aan de hand van de gelijkenis van de Zaaijer wijst hij ons op het moeilijke en noodzakelijke werk. Op de teleurstellingen die zeker ook het deel zullen zijn van hen die liet werk verrichten, maar ook op de heerlijke vruchten die eenmaal gezien zullen worden. Spreker wekt ons op te blijven volharden en onder ernstig gebed te blijven voortgaan met het Woord te zaaien onder de jeugd. Na deze opwekkende rede wordt gezongen Ps. 126 3. Ter afwisseling speelt dr heer Zoon een 4-tal orgelsolo's, een fantasie op Boven de Sterren, twee verzen van Ps. 42, De Heilige Stad en Dankt dankt nu allen God. Alle aanwezigen genooten van de op schitteren de wijze, ten gehoore gebrachte solo's. Van de gelegenheid tot feliciteeren werd door een tweetal vereenigingen gebruik gemaakt, n.l. Melissant en Dirksland, terwijl de anderen een gelukwensch schriftelijk hadden ingediend. Als laatste spreker krijgt dan Ds. E. v. Asch het woord die een slotwoord spreekt naar aanleiding van 2 Petrus 1 19. En wij hebben het profetische woord dat zeer vast is, en gij doet wel dat gij daar op acht hebt als op een licht schijnende in een duistere plaats, totdat de dag aanlichte en de morgenster opga in uwe harten. Ook deze spreker wijst ons op de noodzakelijk heid van het verbreiden van Gods woord. Immers, in dit woord vinden wij den weg, aangegeven die wij hebben te bewandelen, dit woord kan onder Gods zegen een middel zijn om het duister der zonde uit onze harten te verdrijven en plaats te doen maken voor het licht, der morgenster, waarna wij in het hiernamaals, zullen mogen wandelen in het volle licht van Gods vriendelijk aangezicht. Hierna wordt nog gezongen Ps. 98 7, waarna Ds. v. Asch eindigt met dankgebed. De Zondagsschool mag op eèn schoonen en in alle opzichten geslaagden avond terugzien. DIRKSLAND. De Emmabloemcollecte, ge houden ten bate van het Groene Kruis, heeft alhier opgebracht het mooie bedrag van ruim f 209, In de laatste raadsvergadering is benoemd tot eerste Wethouder dhr. Joh. Baart en tot tweede Wethouder dhr. G. v. 't Geloof. Op Woensdag 21 Nov. kwam de A.R. kies vereniging „Met God voor Neerland en Oranje", alhier, in vergadering bijeen. Daar de Voorzitter door ziekte was verhinderd, werd de vergadering gepresideerd door dhr. Joh. Baart. Deze opende met gebed en liet zingen Ps. 72 1, waarna hij Psalm 33 voorlas. Als spreker voor deze avond trad op dhr. A. Vons, met het onderwerp: „Waar is onze plaats?" Na een korte inleiding behandelde hij uitvoerig de plaats van den Anti-Revolutionair in het Gezin - de Maatschappij - Kerk en Staat. Er volgde een geanimeerd debat, waarna de vergadering met dankzegging werd gesloten. MEHSSANT. Voetbal. „Melissant" speelde tegen Flakkee III en; won met niet minder dan 8-0. A.s. Zaterdagmiddag om half vier speelt „Melis sant" I tegen Prins Bernhard I uit Ouddorp. GOEDEREEDE. Zaterdag 24 November 1.1. heeft onze oudste vrouwelijke ingezetene, mej. de Wed. B. M. Knape-van Wijk, haar 93sten ge boortedag herdacht. Verenigingen, zoals Zang en Muziek, zullen zeer spoedig weer een eigen lokaal ter beschikking krijgen. Er is een loods aangekocht en deze wordt thans overgeplaatst naar het schoolplein der O. L. S. Binnen enkele weken zullen de verenigin gen dus weer op volle kracht kunnen gaan werken. De Muziekvereen. heeft reeds enkele toneelstuk ken in studie genomen en hoopt daarmede binnen kort een uitvoering te geven. We hopen dat de Zangvereen. spoedig dit voorbeeld mag volgen, zodat de jeugd des avonds weer een doel heeft en hiermede aan het z.g.n. straatslenteren weer een einde zal komen. In de onlangs gehouden algemeene leden vergadering der „Sportvereeniging Goeree" wer den als bestuursleden gekozen de heeren A. A. Risseeuw, voorzitter; J. van Houwelingen, pen ningmeester; J. Jongkoen, secretaris; L. van Breemen en C. Flohil, commissarissen. De vereeniging zal trachten het sportleven in de gemeente tot hernieuwde bloei te brengen. Be oefend zullen voorloopig worden de sporten: voet bal, korfbal en gymnastiek. De materiaal-schaarste brengt nog steeds veel problemen mee, vooral voor de voetbalsport. Het gebrek aan voetbal schoenen is groot. Laat dit echter voor niemand aanleiding zijn om geen lid te worden! Moeten er wedstrijden gespeeld worden, dan kunnen de leden elkaar onderling met de schoenen helpen. Boven dien voor korfbal en gymnastiek zijn geen voetbal schoenen noodig Zoodra er beschikt kan worden over een lokali teit, zal er een aanvang worden gemaakt met de gymnastiek. De heer L. van Breemen zal hierbij leiding geven. De wacht is nog slechts op een lo kaal. Moge er spoedig iets beschikbaar komen! Jongens, meisjes, dames en heeren, die actief willen meedoen, kunnen zich opgeven als lid bij den heer L. van Breemen. Contributie f 1 p. m. Dames en heeren, die niet meer actief kunnen meedoen, kunnen de vereeniging steunen door zich op te geven als donateur af 1,50 per jaar. Andere Sportverenigingen van het eiland, die voetbal- of korfbalwedstrijden met de Goereesche vereeniging willen spe'en, kunnen deze aanvragen bij den wedstrijd-commissaris, den heer L. van Breemen, alhier. OUDDORP. In deze gemeente worden po gingen aangewend voor het oprichten van een Bewaarschool. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Mathijs Grinwis en Neeltje Sperling. Overleden: te Rotterdam Maria v. d. Wende, wed. van Adr. Meijer Lz.; Jozientje Meijer, wed. van K. Taais. OUDDORP. Op Vrijdag 23 November j.l. is alhier door Ds. Hovius een Hervormde Bewaar schoolvereniging opgericht met aanvankelijk 53 leden en 1 begunstiger. Alleen Hervormden kun nen lid worden. Leden van andere kerken kunnen begunstiger worden en ook hun kinderen kunnen op school komen. De contributie der leden werd vastgesteld op minstens f 1- en voor begunstigers op minstens f 0,50. Het schoolgeld werd voorlopig vastgesteld op 10 cent per week per kind. Aan B. en W. zal gevraagd worden het gratis gebruik van een paar lokalen in de Openbare School. Later zal op het terrein van dc Chr. School een schooltje gebouwd worden. Een verzoek is gericht aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. om om de veertien dagen een extra collecte in de Kerk te houden ten bate van de Bewaarschool. De volgende bestuursleden werden gekozen: Ds. Hovius, voorzitter; dhr. Bezemer, 2e voorzit ter; C. Pape, secretaris; Joh. Davulois, penningm.; J. Grinwis Pz„ secundus; W. Koek en C. Ale- man Jac.zn. Het bestuur gaat thans met een lijst door de Gemeente om leden en begunstigers te werven en tevens op te nemen hoeveel kinderen op 1 April 1946 den leeftijd van 3 en 4 jaar bereikt hebben, Wordt allen lid of begunstiger van deze zo nutti ge Vereniging. Het is in belang van heel de Ge meente. Geeft allen Uw kinderen op! -Het echtpaar M. Tanis en Jobje Tanis her dacht 28 November hun 50-jarige Echtvereniging. Beiden zijn nog kras en hun 12 kinderen met hun kleinderen zijn allen nog in leven. -Burgerlijke Stand. Geboren: Joziena en Hannie, dochters van H. Roozemond en Neeltje Bos land. Ondertrouwd: Cornell's van Huizen en Joziena Sandifort; Cornelis Akershoek en Aagje Moerkerk; Jan van der Wende en Jans Hameeteman. Overleden: Leendert Mastenbroek, 76 wedn. van Johanna Breen; Jozientje Meijer, 82 j., wed. van Kom Tanis; Willy, 3 j., d. v. W. Flohil en S. Kastelein. Woensdagmorgen is door onbekende oor zaak aan de Dorpsweg een witlofloods afgebrand van den heer KI. Padmos. KerknieuwsGeref. Kerk, v.m. 9,30 en nam. 2,30 uur, leesdienst; Geref, Gemeente, v.m. 9,30 en nam. 2,30 uur, leesdienst; Doopsgezinde Kerk, v.m. 9,30 en nam. 2,30 uur, Ds. Thiessen. OUDE TONGE. Tijdens de bevrijdingsfees ten hebben in onze gemeente dames nieuwe leden in wezen schrijven voor een op te richten Oranje vereniging; de contributie werd dan onmiddellijk betaald en de ondertekening was: „het voorlopig comité". Wij hebben tot op heden uitgezien naar een openbare vergadering 'der Oranjevereniging, uit geschreven door dat „voorlopig comité", opdat de ledenvergadering alsdan een bestuur zou kunnen kiezen en van een en ander kennis zou kunnen nemen; echter het wachten is nog tevergeefs. Wij vragen thans aan het voorlopig comité: „Waar blijft de ledenvergadering, waar zijn onze rechten als leden; waarom zó lang gewacht en wat is nu met onze centen gebeurd?" Verzoeke spoedig een afdoend en openbaar antwoord. Wij beschuldigen niemand, wij vragen alleen maar recht voor de leden. Gelijk er zoveel in de voorbije oorlogsjaren is weggekwijnd, is dat ook het geval geweest mer de in onze gemeente bestaan hebbende Anti- Revolutionaire Kiesvereniging. Toen tenslotte door de omgezwaaide politie Vos, de boeken, bescheiden en financiën in beslag werden genomen, was het met 't leven der Kies vereniging gedaan. Thans echter is wederom een Anti-Rev. Kies vereniging opgericht en door het bestaande voor lopig comité worden stappen genomen om spoedig een openbare vergadering te beleggen en een definitief bestuur te kiezen. Bestaat eenmaal de Kiesvereniging in vollen omvang, dan hopen wij volwaardig en met alle krachten onze beginselen te belijden en te beleven, om in de verwording van heden, uit te dragen de beginselen die wij voor ons volksleven van belang achten, staande op de geopenbaarde Waarheid Gods, die toch in de afgelopen jaren bewezen heeft te zijn een kracht, sterker dan de kundigste uitin gen der mensen. De strijd die wij niet vrezen, zal een strijd zijn van recht voor allen, een strijd ook tegen verkapte gemeentelijke dictatuur. Wij zien een arbeidsveld zo groot, maar ook een doel zo heerlijk, dat het de strijd meer dan waard is. Wij hopen met de nieuwe verkiezingen als de kippen er bij te zijn, het gaat om 't beginsel, dat roept ons. Wie hoort en voelt de roep nog meer?, dat hij kome. OOLTGENSPLAAT. In de zaal van Hotel Vinke hield de S.D.A.P. een propaganda-vergade- ring met als spreker dhr. Spronkers van Hilligers- berg. Onderwerp: „Het socialisme in den nieuwen tijd". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door niemand gebruik gemaakt. Er werd een afdeeling opgericht met aanvankelijk 40 leden. Door de wijkverpleegster te Achthuizen is bij de marechaussee aangifte gedaan van diefstal van haar rijwiel. In den ouderdom van ruim 72 jaar is j.l. Zondag plotseling overleden dhr. P. C. v. d. Mast. Dhr. v. d. Mast was een bekend figuur der A.-R. partij in deze gemeente en vervulde thans de func tie van penningmeester der Kiesvereeniging. In deze gemeente is een begin gemaakt met het sloopen van woningen die door de inundatie en verdere oorlogshandelingen onbewoonbaar zijn geworden. Hieronder valt ook het sedert tal van jaren zoo bekende Hotel Hobbel, eigenaar de laatste jaren dhr. P. Vinke. Hoewel thans een noodcafé-restaurant aan den Molendijk door hem is betrokken, wordt vooral het gemis van een geriefelijk logeergelegenheid in onze gemeente thans gemist. Laten we hopen dat de plannen die voor een nieuw Hotel-restaurant thans worden uitgewerkt, spoedig werkelijkheid worden. Met de afbraak in 't algemeen krijgt het dorp weer een Jieel ander aanzien en neemt de sporen van het oorlogsgeweld bijna geheel weg. Alleen het herstel van de brug aan de Nieuwstraat laat nog lang op zich wachten en de thans gelegde noodbrug is zoo primitief, dat indien hier spoedig geen verandering komt, de komende maanden zeer zeker ongelukken zullen gebeuren. „De Kerk op de Helling, of op een Hellend vlak". Over dit onderwerp sprak Ds. J. G. van Ieperen van Hilligersberg j.l. Vrijdagavond in de Herv. Kerk van Dirksland voor de Herv. Jongeren van het eiland. Ds. schetste eerst de Herv. Kerk vanaf 1618 en de gebeurtenissen die plaats hadden in het jaar 1816, waarna hij uitvoerig stil stond bij hetgeen in de laatste 5 jaar is geschied. Niemand i had kunnen denken, dat hetgeen nu is geschied op 31 Octobef j.l., ooit had kunnen gebeuren. Ds. stond ook stil bij de vrees en angst die wij als rechtzinnigen hebben, hoe of deze nieuwe Synode zich zal ontplooien. Zal zij onze oude Belijdenis geschriften handhaven? Deze vraag vervult ons allen. Met de bede, dat God dc mannen van de nieuwe Synode een recht inzicht mocht schenken bij hun moeilijk werk, besloot de spreker zijn boeiende en belangwekkende rede. Drie zusters van het Ziekenhuis zongen op het orgel in kooi en solo-zang enkele mooie liederen ter afwisseling. Na de pauze beantwoorde Ds. de vragen die schrif telijk waren ingediend. De leiding beruste bij Ds. Anker van Herkingen, Voorzitter van de Ring Flakkee van de Herv. J.V.'s. Ds, v. d. Wal sloot deze avond met dankgebed. Dc opkomst was prachtig, vooral de jeugd, die van het gehele eiland was vertegenwoordigd, was in grote getale aanwezig. Het voornemen is om deze winter nog een tweetal van deze samenkomsten te houden en wel te Gqedereede en te Oude Tonge of in deze gemeente. OOLTGENSPLAAT. Burgerlijke StandGe boren: Wilhelm/na Adriana, d. v. C. Huismans en A. Huibrechtse; Cornelia, d. v. H. van Putten en N. Fun; Arij Dirk, z. v. A. Kammeraad en G. dc Bonte; Adrïanus Willem, zv. J. Hokke en L. de Vos. Ondertrouwd: W. van Dam, 24 j. en J. L. Overbeeke, 22 j. Overleden: W. Butli, 43 j., echtg. van A. de Vos; J. van der Mast, 65 j„ echtg. van J. Janse. Woensdag 21 Nov. had op initiatief der Ned. Herv. vereenigingscentrale in het gebouw „Eltha- to" een vergadering plaats, met liet doel tot op richten eener Hervormde Zangvereeniging. Aan wezig waren plm. 40 personen. Ds. Sonnenberg opende dezen avond met gebed en liet zingen Ps. 89 1. Vervolgens zette spr. het doel dezer avond uiteen waarin hij het reglement, door de centrale opgesteld, voorlas. Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vra gen aangaande het reglement. Aangezien men, indien men lid wenscht te worden, niet tevens lid van een neutrale Zangvereeniging kan zijn, werd hierover veel gediscuseerd. Verschillende aanwe zigen verlieten hierop de zaal, daar zij hun vereen., waarvan zij reeds verscheidene jaren lid waren, niet wilden verlaten. Hierna werd overgegaan tot het verkiezen van een voorloopig bestuur, waarin werden gekozen mej, Birkhof, mej. de Vaal, dhr. J. Kreeft en dhr. F. Birkhof. Na eenige besprekingen o.a. de oproeping van sollicitanten als dirigent, werd deze vergadering met het zingen van Ps. 17 en dankgebed gesloten. Maandag 19 Nov. heeft het bestuur van hej H.A.R.K.-comité'uit Naaldwijk (de gemeente die zooveel voor de ingezetenen van Ooltgensplaat heeft ingezameld) een bezoek aan onze gemeente gebracht. In de Raadzaal werd door het H.A.R.K.- comité dezer plaatse een maaltijd aangeboden. De bestrating in onze gemeente, die reeds vóór de evacuatie veel te wenschen overliet, is er door de evacuatie niet op vooruit gegaan. Thans is een begin gemaakt om de grootste putten gelijk te maken. Laten we hopen dat spoedig een grondi ge verbetering van straten en wegen in deze ge meente ter hand zal worden genomen, want dit zal zeer zeker geen overdaad zijn. Tot tijdelijk hulpkassierster aan de Coöp. Boerenleenbank, alhier, is benoemd mej. C. van Gent Hd. DEN BOMMEL. Vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 21 Nov. 1945, des namiddags 2.30 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter is de burge meester. Opening: De Voorzitter heet de leden hartelijk welkom en opent de vergadering met gebed. Be-eediging raadsleden: De leden van den Raad leggen daarna, in handen van .den voorziter, de bij artikel 45 der gemeentewet voorgeschreven eeden af. Algemeen overzicht: De Voorzitter spreekt dan tot de leden het volgende: Moeilijke jaren liggen achter ons welke over Den Bommel zijn heengegaan. Somber en donker was de tijd van de bezetting. Door de oorlogsomstandigheden zijn gelukkig geen dooden te betreuren. Door het gaari naar Duitschland heeft Den Bommel één doode ver loren. Wij gedenken de familie Lokker. God trooste hen. Toen ik op 7 Mei in den Bommel mijn intrede deed, was de aanblik van de gemeente diep-treurig. Woningen door oorlogsgeweld of brand ver nield. De sluis gelegen in de kom der gemeente Opgeblazen. Het gemeentehuis onbruikbaar ge maakt. De openbare lagere school door het explo- deeren van een mijn van binnen verwoest. Een honderdtal landmijnen in de gemeente aanwezig met de noodige versperringen. Woningen van tientallen ingezetenen geplunderd en het huisraad moedwillig onbruikbaar gemaakt. Dan de inunda tie van kostbare landerijen. Het wegvoeren van alle jonge mannen. Het is wel een afschuwelijk beeld van wat ons overkomen is. Doch wij zijn niet bij de pakken gaan neer Zitten. Indien U de toestand vergelijkt met een half jaar geleden, moet U tot de slotsom komen dat den Bommel nu weer goed bewoonbaar is. Verschillende problemen vragen om een oplos sing t.w,: a. in de naaste toekomst moet gezorgd worden voor goede arbeiderswoningen. De eerste stappen Zijn reeds gedaan om gronden hiervoor beschik baar te krijgen. b. Oost-FJakkee moet geëlectrificeerd worden, de gemeentebesturen hebben de hulp gevraagd Van de Provincie en andere overheidsinstanties. c. de brandspuit, welke door de Duitschers is vernield, moet zoo spoedig doenlijk worden ge repareerd of door een nieuwe spuit worden ver vangen. Alleen door een nauwe samenwerking kunnen wij deze zaken oplossen. Moge God ons de kracht en de lust geven dezen zwaren arbeid naar beste weten te vervullen. De heer Mooijaart antwoordt de Voorzitter, dat de leden zich volkomen kunnen vereenigen met het gesprokene en zegt, namens hen, de nauwe samenwerking toe. Hierop ontspint zich een uitvoerige bespreking van de door den voorzitter aangesneden onder werpen, waarbij de gerezen vragen door den voor zitter worden beantwoordt. Verkiezing WethoudersHet volgende punt der agenda is verkiezing der Wethouders. Na opening der briefjes van de eerste stemming blijken op den heer Mooijaart 4 stemmen te zijn uitgebracht, ter wijl de heeren Jacobs en Borgdorff ieder 1 stem hebben verkregen. De heer Mooijaart is dus be noemd en verklaart op een desbetreffende vraag van den voorzitter deze benoeming te willen aan vaarden, onder dankzegging voor het in hem ge stelde vertrouwen. Bi; de tweede stemming werden op den heer Jacobs 5 stemmen uitgebracht, terwijl de heer Borgdorff 1 stem verkrijgt. Ook de heer Jacobs verklaart desgevraagd deze benoeming aan te nemen, onder dankzegging voor het in hem ge stelde vertrouwen. Rondvraag: De Voorzitter deelt mede, dat in het bouw- en woningtoezicht tijdelijk is voorzien door de benoeming van den heer C. Smeets, tc Achthuizen. Het ligt in de bedoeling op dit gebied samen te gaan werken met de gemeenten Ooltgens plaat, Oude-Tonge en Stad aan 't Haringvliet. De heer Houthuizen brengt zijn jaarlijksche ver zoek tot verharding van den benedenberm van den Bommelschedijk te Achthuizen, de z.g. Strop, ter tafel, met indien mogelijk een meer afdoende voorziening dan vorige jaren. Ook vraagt de heer Houthuizen de aandacht van den voorzitter voor de straatverlichting in Achthuizen en Zuidzijde en het ophalen van asch en vuilnis in die buurt schappen. Dc Voorzitter 2egt toe voor verharding van de Strop, straatverlichting en hel eenmaal per week laten ophalen van asch en vuil te zullen zorg dragen. Dc Voorzitter deelt voorts mede, dat ingevolge het raadsbesluit van 25 April 1930 dc heeren Jongeling en Lokker hebben opgehouden lid tc zijn van het Algemeen Bestuur der „Gascentralc Oost-Flakkee" en van het Bestuur der Stichting ,Dc Drinkwaterleiding Gocrcc en Ovcrfiakkcc". Op voorsicl van den heer Borgdorff wordt de lieer Mooijaart benoemd tot lid van het Algemeen Bestuur der Gascentralc en wordt dc lieer Jacobs benoemd tot lid van liet Bestuur van dc Stichting ,Dc Drinkwaterleiding Goeree en Ovcrfiakkec". Daarna sluiting. Distributienieuws. AANVULLENDE BONNENLIJST voor de eerste helft van de 13e periode 1945 (25 Nov. t/m 8 Dec. 1945). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 513: 318: 125 gram biscuits 319: 250 gram bloem 320: 200 gram zout 321: 250 gram jam 322: 250 gram peulvruchten 323: 100 gram chocolade of suikerwerken 324: 150 gram vleesch 325, 326: 2 kg. aardappelen 327: 225 gram huishoudzeep A 25: 2 doosjes lucifers B 25: 1 kg. aardappelen A 26, B 26: V/° liter melk C 26: 3Va liter melk Bonkaarten KD, KE 513: 413: 125 gram biscuits 414: 25.0 gram bloem 415: 200 gram zout 416: 250 gram jam 417: 100 gram chocolade of suikerwerken 418: 150 gram vleesch 419: 1 kg. aardappelen 420: 6 liter melk 421: 225 gram huishoudzeep Toeslagkaarten M 513: M 06: Va kg. aardappelen Tabakskaarten enz. T 02: 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten). V 02: 100 gram choc, of suikerwerken X 02: 100 gram choc, of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 November a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van 3 December mag worden afgeleverd. Deze week wordt wederom een kilogram aard appelen per persoon meer verstrekt aan personen van 4 jaar en ouder. Deze extra hoeveelheid is bestemd om een voorraad te vormen. Men beware deze kilogram aardappelen. Zelfverzorgers voor graan, vleesch, melk of aardappelen moeten op door den distributiedienst te bepalen dagen aldaar inleveren resp. de bonnen voor brood, vleesch, melk en aardappelen. Distributie van textielproducten. Gedurende de maand December kunnen weder om in beperkte mate aanvragen voor textiel- goederen worden ingediend. Voor gezinnen t/m 3 personen mag 1 aanvraag formulier, gezinnen van 4 t/m 5 personen 2 en gezinnen van meer personen mogen voor de helft van het aantal gezinsleden een aanvraag indienen. In de week van 3 t/m 8 December kunnen uit sluitend aanvraagformulieren worden afgehaald en ingeleverd door hen, wier familienaam begint met één der letters A t/m H; in de week van 10 t/m 15 December voor de letters J t/m R en in de week van 17 t/m 22 December voor de overigen. De aandacht wordt erop gevestigd dat geduren de de maand December te Middelharnis het loket voor textiel geopend is eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. Na-uitreiking toeslagkaarten zwaren arbeid 13de periode. DIRKSLAND: Donderdag 6 Dec. v. 9,30-11,30 u MIDDELHARNIS: Donderdag 6 Dec. v. 2-4 u. DISTRIBUTIEDIENST OUDDORP. Textiel Tengevolge van het buitengewoon groote aantal aanvragen die voor textiel-goederen zijn binnen gekomen, was het noodzakelijk het indienen van verdere aanvragen gedurende de maand November stop te zetten en werd in onze vorige publicatie terzake bekend gemaakt dat men met ingang van 1 December 1945 weer aanvragen kon indienen. Het is echter niet mogelijk alle aanvragen nog vóór 1 December te behandelen. In verband hiermede kan men thans eerst met ingang van VRIJDAG 7 DECEMBER 1945 weer aanvraagformulieren voor textiel indienen. Aan vragen voor a.s. moeders en zieken kunnen echter steeds worden ingeleverd. Er wordt nogmaals nadrukkelijk op gewezen dat uitsluitend voor dringende gevallen een aanvrage kan worden ingediend. Bekendmaking Gemeente MELISSANT De zegeling van de 2de Distributie-Stamkaarten zal plaats hebben te MELISSANT in de. Openb. Lagere School op DINSDAG 4 DECEMBER en WOENSDAG 5 DECEMBER, den geheelen dag en DONDERDAG 6 DECEMBER des v.m.; te HERKINGEN op DONDERDAGMIDDAG 6 DECEMBER in café mej. J. M. v. d. Velde; te DIRKSLAND op VRIJDAGMIDDAG 7 DECEMBER in het kantoor van de Gasfabriek. Voor verdere indeelingen zie de aanplakbiljetten. DISTRIBUTIEKRING OOLTGENSPLAAT De Leider der Distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend dat de uitreiking bonkaarten KA t/m KE 601 als volgt zal plaats hebben: Den BommelWoensdag 5 December; Ooltgensplaat: Dinsdag 4 Dec. van 15 u. (w.t.) Oude Tonge: Maandag 10 December. Mede gebracht dienen te worden de stamkaarten met inlegvellen. De na-uitreiking Toeslag zware arbeid heeft plaats op Vrijdag 7 December te Ooltgensplaat van 912 en van 1,30—4 uur (w.t.). NEDERLANDSCHE VORDERINGEN OP DUITSCHLAND De Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau DORDRECHT vestigt er de aandacht op. dat zij, die vorderingen op den Duitschen Staat, Duitsche instellingen, -firma's of -particulieren mochten hebben, deze vóór 30 November e.k. bij hel Nederlandsch Cleariuginstituut, Rokx'n 6, Amsterdam, kunnen indienen. Dit dient op speciaal daartoe bestemde formu lieren, welke bij de Kamer van Koophandel en Bankinstellingen verkrijgbaar zijn, tc geschieden. Het St.Nicolaas-en Kerstgeschenk voor FLAKKEE Verschijnt ongeveer half Dcc. bestel het voor het is uitverkocht. fhH. Boekhandelaren op Flakkee geef 0m9aande ons Uw bestelling op, die U genoteerd hebt. Uitgave Fiakk. Drukkerij J. M. Boomsma JOZINA cn HANNIE. H. RG EMOND ROOZEMOND-BO MAATJE NEEI-fE Dl ENTJE cn 1-1 NA. OUDDORP, 23 Nov. 1945. VERLOOFD: G. HERES en D. VROEGINDEWEIJ SCHAPEN. I.aagzijdc B 20 1 SCHAGLRBRUC E 69 L. BAKKER :entc l des namiddags 3 DIRKSLAND 1 StraatdIJk 527 MIDDELHARNIS i L. Bouwmecsterpl. C 49 Gelegenheid tot feliciteren: Dirksland Donderdag G Dcc. Middelharnis Maandag 10 Dec Toekomstig adres: Voorstraat 23, GETROUWD: F. A, BOM en KLAASJE MIJS die mede namens wederzijdsche oprecht h artelij ken dank betuigen v blijken van belangstelling voor t Huwelijk ondervonden. MELISSANT, 15 Nov. 1945. GETROUWD: J. SPIJKER voorg. Ver. op Goeree eo 'I en N. H. BOTEREK BROOlm die hierbij dankzeggen voor de bel bij hun huwelijksvoltrekking ondtl SOMMELSDIJK, 27 Nov. 1945. I Langeweg B 31. Ontvangdag: Dinsdag 4 Dec. a.s. I 3.305 uur en 7.3(1 GETROUWD: M. VAN DER WENDM GOEDEREEDE, 27 Nov. 1945. I OP 3 December hopen I WILLEM DE JAGER I en LIJNTJE VAN DEN NIEUW» hun 25-jarige Echtvereeniging denken. Hun dankbare Kindi JANNI en Ve ANNA JAS RIET. STELLENDAM, Spui, 27 Nov j JOH. VROEGINDEWEM ien THEODORA VROEGINDE\B j VROEGEN I hun 12'/j-jarige EchtvereeniginM denken. Hun dankbare Neef 'en NïcH PIET ARIA* ANNIE FRAfl GERR1 MIDDELHARNIS, Waterweg.H F. v. d. NIEUWENDIJ j C. v. d. NIEUWENDIJK- j hun 40-jarige Echtvereeniginj denken. I MIDDELHARNIS. Dec. 1945. Visscherstraat D 177. SOLI DEO GLORIA Zoo de Heere wil en zij le\ tvij met onze geliefde Ouders K. ROZENBEEK 1 en A. ROZEN BEEK-VERH j 1 December den dag te gedenJ voor 40 jaren in den echt wtl bonden. Hun dankbare ,K). S* Behwvdkind cn Kleinkinderen. g) SOMMELSDIJK, Dorpsweg 2'. S) Ontvangdag 3 Dec.1 zij le] K. ROZEN BEEK cn A. ROZEN BEEK-VERH j 1 December hunne 40-jarige Et ging tc berdenken. Dat zij nog lang gespa; blijven is dc wensch ccnigstc liefs ALIE ATIE KO SJAAN BRAM JAAP JOHAN CHR. BIENEFELT-ROa JOH. B1ENEFELT. SOMMELSDIJK, Oranjestraa Ontvangdag 3 DecJ n g gespaa sell van h l efste KlcinU Zoo de Heere wil en zij lefl onze geliefde ouders en grootrB N1COLAAS JAN GELDH en JOHANNA BROOSHOtS op Zaterdag 1 December 40-jarige Echtvcreenid tc herdenken. I Dat zij nog lang gespa: I blijven is' dc wensch van hu i kinderen, behuwd- en klein kl i DIRKSLAND, Dcc. 1945. Heden bereikte ons het dro dat op 2 Juni 1945 iti Tjiiuahi is overleden onze geliefde Zot Zwager cn Oom, dc lieer WILLEM DE MOOI in den leeftijd van 42 Ja Ons van uwe deelneming] SOMMELSDIJK, 27 Nov. Liever geen bezoek I

Opbouw | 1945 | | pagina 2