r Z A 4» j H.H. Landbouwers! Nogmaals hoog bezoek. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland is voornemens op Dinsdag 13 No vember a.s. een officieel bezoek te brengen aan de volgende geïnundeerd geweest zijnde gemeenten van Oost-Flakkee, t.w. Oude-Tonge, Ooltgens- plaat, den Bommel en Stad aan 't Haringvliet. Vooraf zal een bezoek gebracht worden ten raadhuize van Middelharms. Plannen tot oprichting van een Verccuiging ter behartiging van de belangen van Vrouwen en Verloofden wier mannen zich hebben ingezet voor Ned.-lndie. Door eenige vrouwen van het le Bataljon, 1> Regiment Infanterie is de gedachte geopperd eei hechte band te slaan over alle vrouwen en meisjes wier mannen of verloofden zich in Ned.-lndie bevinden of er naar toe gaan. Het doel der vereeniging zal zijn: le. een nauw verband te leggen tusschen de vrouwen onderling door elkaar in geschrift - met bezoek en door filmvoorstellingen, of lezingen betreffende hun mannen in Indië te steunen. 2e. Het contact met hun mannen of verloofden (zoons) in Indië in sterke mate te bevorderen. 3e. Sociale en economische belangen van de vrouwen over geheel Nederland aan-de desbetref fende overheidsinstantie's kenbaar te maken. 4e. Te trachten het verbroken gezinsverband zoo spoedig mogelijk te herstellen door overtocht naar Indië. Om te komen tot uitvoering van deze doelstel ling worden alle vrouwen, verloofden en ouders (die eveneens als lid van de vereeruging kunnen toetreden) van alle onderdeelen - ook van die reeds naar Indië vertrokken zijn - uitgenoodigd haar namen en adressen aan onderstaand correspon dentie-adres op te geven. Men ontvangt daarop een circulaire met vragen lijst ter verdere inlichtingen om te komen tot één groote organisatie in den lande. Het algemeen Comité en voorloopig be stuur van de vrouwenkring 1-1 R.I. Correspondentie-adres Mevr. A. HeersinkBeekman, 1-1 R.I. Militair Hospitaal Bergen op Zoom. Leden: Mevr. M. H. LangbroekBosman. Mevr. A. Bakkervan Tellingen. Mevr. E. M. HogenEschde Weert. Dit Vrouwen-Comité werkt ten nauwste samen met de volgende Officieren en Onderofficieren van 1-1 R.I. Majoor Rombout, Bat.-Comm. Kapt. Heersink, Veldprediker. 2e Luit. Langbroek, P.C. Sergeant Bakker. Sergeant HogenEsch. Het wonen op Flakkee voor studerenden in boekhouden een zorg? Ja,maar Uit een advertentie in dit blad blijkt dat er plannen zijn om hen, die gaarne voor bovenge noemde examens opgeleid willen worden, in de vele moeilijkheden, die daaraan verbonden zijn, tegemoet te komen. Wij juichen dit plan van harte toe en wij hopen dat velen zich als cursist zullen opgeven, zodat binnen korte tijd een aanvang met deze cursus gemaakt kan worden. We vernamen van den ontwerper van dit plan, dat zich reeds ongeveer 15 personen in principe bereid verklaard hebben om aan genoemde cursus deei te nemen. Zal dan eindelijk voor deze groep studerenden het wonen op Flakkee geen hinderpaal in hun stu die zijn? Ook dit zal ons eiland ten goede komen. We hopen dat ook studerenden in andere vakken op dergelijke wijze spoedig geholpen zullen wor den. Elke boer, tuinder, visscher of handelaar, die voor hun oersoneel loon willen omvangen of per sonen die hun belasting of tets anders willen laten overschrijven, en dat zijn er velen, moeten zich natuurlijk wederom tot deze bank wenden, omdat daar hun geld is. Wat gebeurt er nu Thans herhaalt zich wederom hetzelfde als bij de inlevering: wachten en nog eens wachten, ja soms dagen wachten, daar de Bank nog enkele dagen per week gesloten is, want de kassier, die du alles krijgt te verwerken, blijft alleen. Op het tijdstip dat men geld noodig heefr voor zijn per soneel of andere doeleinden, blijkt dikwijls het kantoor gesloten en moeten de betreffende arbei ders zonder geld ontvangen te hebben vertrekken. Is deze verhouding wel verantwoord? Dient het dagelijks bestuur der bank hier geen maatregelen te nemen die afdoende zijn? Kan het bestuur der bank dit alles verantwoorden in deze dagen van wederopbouw? Nu er gewerkt dient te worden moet men daar „kalm" afwachten of op een andere dag terugkomen tot men eindelijk geholpen kan worden. Hier is een krachtig optreden van het bestuur der bank op zijn plaats. Gebeurt dat niet, dan brengt men het dagelijksche leven van arbeider, boer of handelaar in de war. Wij hopen dat er spoedig verbetering in zal treden terwille van alle belanghebbenden. U dankend voor de plaatsruimte. C. G. EEN EERVOLLE OPDRACHT. Door de firma Parlevliet's Exporthandel te Rijnsburg is in 1939 door selectie een buiten gewoon type Margrieten gewonnen, die in 1943/44 op de bloemenkeuring van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur met de hoogste onderscheiding werden bekroond. De volgende variëteiten zijn toen door de firma Parlévliet in den handel gebracht: Chrys. leucanthemum Prinses Margriet, Liberator, White Fairy, Rhine View en Our Jimmy. Door genoemde firma is aan H.K.H. Prinses Juliana aangeboden eenige borders in de tuinen van het paleis Soestdijk met deze Margrieten te beplanten. Dezer dagen ont ving de firma bericht dat H.K.H. die vergunning verleende. Dit is ongetwijfeld voor deze firma een eervolle onderscheiding. Het Koninklijk gezin zal dus in het a.s. voorjaar de schoonheid van deze bloemen, waarvan één den naam van de jongste Prinses draagt, kunnen bewonderen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. „OPBOUW OF AFBRAAK"? Ergens op de Westkop van het Eiland G. en O staat een gebouw, waarin men herbergt „De Boerenleenbank". Dit gebouw is zeer solide, alsmede de Bank die het herbergt. Toch dreigt er om deze bank een catastrophe te ontstaan, en wel om de volgende redenen: Met de inlevering van de 100-biljetten is het begonnen. Men was nl. aangewezen op inlevering bij deze bank, daar er geen andere instellingen of Banken alhier aanwezig zijn. De Bank moest bovendien 3 gemeenten van deze biljetten verlos sen. De inleveringstijd was echter beperkt, dus moest er snel gewerkt worden. De kassier der Bank was alleen en bleef ook alleen. Gevolg hier van was, dat men 4 a 5 uren ja soms nog langer, in de rij moest staan en dan nog buiten, want het gebouw bevat geen behoorlijke ruimte om de clientèle op behoorlijke wijze te ontvangen. Toen alleen reeds zijn duizenden werkuren verloren gegaan. Evenzoo was het met het inleveren van het geld op de geldkaarten: wachten was het parool. Uren en nog eens uren, er werd verwenscht en gevloekt, niet op de overheid, maar op de Bank met al wat er op en aan verbonden was. Deze toestand moest men zich wel laten wel gevallen, men kon nergens heen, of men moest 10 K.M. lopen of fietsen en de kassier der Bank bleef alleen. Is dit opbouw of afbraak? Kon dit niet beter worden ingericht? Waren er onder die drie Gemeenten geen per sonen te vinden die bevoegd waren om dezen kas sier der Bank te helpen? Lag hier de taak niet van het dagelijks bestuur der Bank om handelend op te treden? Elders op andere Boerenleenbanken werd men vlug geholpen, daar was de kassier niet alleen. Maar goed: de inleveringskwestie is voorbij en de gemoederen waren bedaard. Maar nu komt de déblokkeering! DE GENERALE SYNODE VERGADERDE. In het koor der Nieuwe Kerk te Amsterdam, de kathedraal, welker geschiedenis zo nauw verbon den is niet die van ons land en volk in 't algemeen en die der Ned. Herv. Kerk in 't bijzonder, kwam de Synode bijeen. Deze historische zitting werd bijgewoond door den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn, de afgevaardigden der buitenlandsche kerken en een deputatie van de bij het Interkerkelijk Overleg aangesloten kerken. Op de eerste zitting, welke door den praeses, ds. Zeydner, werd geopend, spraken verschillende buitenlandsche gasten. Uit alle redevoeringen bleek de grote liefde die in het buitenland voor ons volk en onze kerk gekoesterd wordt. De Ned. Herv. Kerk heeft door haar getuigenis in de wereld velen bemoedigd en getroost, aldus Dr. Visser 't Hooft. Op de tweede zitting werd een commissie be noemd, wien de voorbereiding van de Nieuwe Kerkorde werd opgedragen. Daarna deed de Scriba der Synode een voorstel dat de Generale Synode zich zal uitspreken over den nationalen omroep. Hij deelde mee, hoe tij dens de bezetting de kerken het er over eens waren geworden, dat zij na de bezetting op eigen ver antwoordelijkheid, liefst binnen den nationalen omroep, de uitzendingen van kerkelijken aard zouden verzorgen. De neiging bestaat om de kerken terug te drin gen tot de diensten op den Zondag en een half uur in de week. Indien de kerk dit aanvaardt, verstaat ;ij haar taak niet. Ds. E. J. Beens stelde zich principieel achter dit voorstel, alleen bracht hij de vereiste dankbaarheid aan vroegere omroepverenigingen, die zich op het terrein der kerk begaven, ter sprake. Nadat Ds. Gravemeyer de motie met vurige bewoordingen verdedigde, werd deze met alge mene stemmen in deze bewoording aangenomen: „De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, in vergadering bijeen op 1 Nov. 1945 spreekt zich uit voor de totstandkoming van een nationalen om roep, omdat het belang van het volk zowel als dat van de kerk daarmee het meest gediend is en gaat daarbij van uit, dat de kerken onder eigen verant woordelijkheid aan den nationalen omroep hebben, mee te werken". Deze vergadering werd door den praeses ge sloten. De Synode z^l dit jaar wederom bijeen komen, dan echter in Den Haag. ABONNEMENTSCONCERTEN. Wij kunnen thans het programma van het eerste concert, dat gegeven wordt op 17 Nov. a.s. om 8 uur in de R.H.B.S., publiceeren: SolistenAdolphe Poth, viool, eerste Concert meester van het Residentie Orkest te 's-Graven- hage. Phons Dusch, piano. Programma: 1. Sonate No. 4 in D gr., G. Fr. Handel, Viool en piano. Adagio, Allegro, Larghetto, Alle- gro. 2. Romance in F gr., L. v. Beethoven. Viool en piano. 3. Nocturne in C min., Fr. Chopin. Polonaise in As maj., Fr. Chopin. Piano-solo. 4. Zigeunerweisen, P. de Sarasate. Viool. Pauze. 5. Etudes symphoniques, R. Schumann. Piano. 6. Viool Concert in E kl., F. Mendelssohn. Allegro mol to Appassionato-Andante-Allegro mol- to Vivace. PLAATSELIJK NIEUWS. Electriciteitsrantsoenen in de periode November-December 1945.. Voor de periode November-December 1945 is het electriciteitsrantsoen vastgesteld op 38 kWh. De rantsoenen voor kookdoeleinden en warm waterreservoirs blijven op hetzelfde peil gehand haafd als in de periode September-October 1945; Alle extra rantsoenen, welke in de voorgaande perioden zijn verstrekt komen te vervallen, zoodat het rantsoen voor elke verbruiker, met uitzonde ring van electrisch kokende gezinnen en bezitters van warmwaterreservoirs, vastgesteld is op 38 kWh. Deze rantsoenen mogen niet overschreden worden. Wanneer overschrijding van het rantsoen plaatsvindt moet tot verbreking van de stroom toevoer worden overgegaan. De verbruikers, die om zeer dringende redenen met deze 38 kWh niet uit kunnen komen, kunnen een aanvraag indienen om rantsoenverhooging. Wij wijzen er wel op, dat alleen in zeer dringende gevallen tot rantsoenverhooging zal worden over gegaan. De aanvragen om rantsoensverhooging moeten ingediend worden vóór 15 November a.s. Alle brieven, welke na deze datum binnenkomen, wor den zonder meer terzijde gelegd. De aanvragen moeten gedaan worden door diegenen, die bij de ■EMGO als verbruiker staan ingeschreven, dus niet door inwoners e.d. De aanvragen moeten omvatten: a. Een duidelijke omschrijving van het doel, waarvoor electriciteit benoodigd is met eventueele opgaven van te gebruiken apparaten, motoren, aantal lichtpunten, aantal te verzorgen paarden en koeien, enz. b. Naam, straat, huisnummer, plaats en vooral niet te vergeten het S.K.-nummer, wat U op Uw kwitantie kunt vinden. c. Aanvragen voor ziekte moeten vergezeld! gaan van een doktersverklaring. Alleen in ernstige gevallen wordt voor ziekte rantsoensverhooging gegeven. Zoolang U op een verzoek om rantsoens verhooging nog geen bericht ontvangen hebt, blijft het rantsoen van 38 kWh. van kracht. De aanvragen om rantsoensverhooging voor de periode November-December 1945, welke vóór 1 November 1945 bij ons binnenkwamen, zijn vervallen. Deze verbruikers moeten dus opnieuw eeu aanvraag indienen, terwijl dan met het boven staande rekening gehouden moet worden. Vol doen de aanvragen niet aan bovenstaande eischen, dan kunnen zij niet in behandeling genomen worden. Voorts wijzen wij er nog op, dat het gebruik van electrische kachels streng verboden is. Elec- trische warmwaterreservoirs mogen 's avonds tus schen 17 en 22.30 uur niet gebruikt worden, ter wijl wij tevens verzoeken in deze tijd geen kook platen te gebruiken. Voor etalage- of reclame verlichting mag geen electriciteit aangewend wor den. DE DIRECTIE. MIDDELHARNIS. Onze dorpsgenoot B. J. van Mierloo slaagde deze week te 's-Gravenhage met lof voor het diploma A als Scheepswerktuig- kundige. De Flakkeesche Padvinders. Zaterdag j.l had in tegenwoordigheid en ten overstaan van de Districtscommissarissen van Rotterdam en Oud- Beierland (resp. de heeren W. Kloot en Mr. J. v Konijnenburg) de plechtige installatie plaats van de heeren S. J. Menheer (hopman) en H. Kuiper (vaandrig). Ondanks vele pogingen is het nog niet mogen gelukken, voor de bestaande troep een vast onderdak te vinden, zoodat het ook nog niet bekend is, of en wanneer er nieuwe verkenners aangenomen kunnen worden. Hetzelfde bezwaar bestaat voor wat betreft het oprichten van een welpenhorde. Meer medewerking en ook finan- cieele steun zouden dan ook zeer gewenscht zijn. De penningmeester, dhr. J. Buijsse alhier, zal gaarne nieuwe leden en donateurs noteeren. Ter gemeente-secretarie te Middelharnis ligt de lijst van overeledenen in de Aussen- kommandos van Neuengamme. De lijsten van bevrijde krijgsgevangenen in Japan en Indië, worden regelmatig aangevuld. Ds. Blok, Hervormd predikant alhier, heeft een beroep ontvangen van de Ned. Herv. kerk te Huizen (N.-H.). Aan de Groen van Prinstererschool, alhier, is als 6e leerkracht benoemd de heer Wijnmalen te Groenckan (Utrecht). VEILINGBERICHTEN Telersprijzen m,et ingang van Dinsdag 6 Nov. '45. Groenten: Andijvie f 7; Boerenkool f 5,50; Kas- boonen f 54; Kroten f 3-f 5,50; Roode kool f 6,50; Savoye kool (geel) f 6,50; Savoye kool (groen) f 7,50; Wittekool f 4; Peen zonder lof f 4-f 11,50; Postelein f21,50; Prei f 10—f 13; Raapstelen f 8,50; Schorseneeren f 13—f 20; Snijpeterselie, snijselderij en selderijblad f 6; Stoofsla f 8,50; Spinazie f 13—f 20; Spruitkool (geschoond) f 31; Spruitkool (ongeschoond) f 19; Tomaten f 8,50-f 21; Stek- uien f3,40; Witlof f 30; Veldsla f20; Herfstknollen f 2,50-f 3; Sjalotten f 12; Ramenas f 4, alles per 100 kg. Bloemkool f 8-f 21,50; Knolselderij f 3- f 11Glassla f 3,50-f 5; Natuursla f 2-f 4, alles per 100 stuks. Bospeen f 11; Bosselderij f 3; Peterselie en kervel f 4, alles per 100 bos. Fruit: Appelen groep I f 23-f 55; Appelen greep II f 17—f 39; Appelen groep III f 14-f 34; Appelen groep IV f 14-f 23; Appelen groep V f 12—f 19; Appelen val f 5-f 12; Druiven f 100-f 120; Peren f 12—f 50, alles per 100 kg. SOMMELSDIJK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK op Maandag 29 October 1945, des middags te 3,30 uur in het Gemeentehuis. Tegenwoordig de heeren: A. A. Mijs, wnd. Burgemeester, voorzitter; J. H. Dijkers, wet houder; J. le Comte; J. Blok Mzn.; L. J. Buth; J. P. C. van Zielst; Kl. Grootenboer; H. van den Doel; S. van Nimwegen; J. van Gulik; A. Knape. Waarnemend secretaris is dhr. Jan Knape Mzn. Opening: De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Beëdiging: De Voorzitter legt in eigen handen de vereischte eden af, daarna beëdigt hij zijn medeleden. Installatie: De Voorzitter houdt een korte rede, waarin hij memoreert hoe de heeren M. Joppe Jzn. en J. Knape Azn. door hun dood een ledige plaats n deze vergadering hebben achter gelaten. Het waren beide mannen wien de belangen der ge meente zeer na ter harte ging. Hun gedachtenis zal blijven. Spreker heeft de stoel van den Voorzitter in genomen als wnd. Burgemeester wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd van Burgemeester den Hollander. Hij gewaagt van den goeden geest, die de vergaderingen onder diens leiding steeds heeft gekenmerkt. Dat de nieuwe leden, de heeren van Nimwegen, van Gulik en Knape mogen medewerken om die goede geest te helpen bewaren. Spreker wenscht van deze plaats de leden van de Commissie van Advies en Bijstand dank te zeggen voor hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. Verkiezing Wethouders: Bij eerste stemming worden uitgebracht op den heer Mijs 7 stemmen, op den heer Dijkers 1 stem, 3 blanco. Bij de tweede stemming: de heer Dijkers 9 stemmen, 2 blanco. De gekozenen aanvaarden hun benoeming. De heer Dijkers brengt den heer Mijs dank voor de opoffering en de moeite, die hij zich heeft getroost voor de waarneming van het Burge meestersambt onder zoo moeilijke omstandig heden. De heer Mijs heeft den Burgemeester reeds vervangen wegens ziekte sinds verleden jaar Mei met een korte onderbreking. De heer le Comte wijst er op, dat de uitslag der stemming aantoont hoe het bij zijn fractie en bij de S.D.A.P. heeft voorgezeten om bij deze wethoudersverkiezing de politiek te laten rusten. De begrooting 1946 voor het Burgerlijk Armbe stuur en Weeshuis wordt aangeboden ter goedkeu ring. De begrooting zal worden onderzocht door de heeren van Nimwegen, van den Doel en Groo tenboer. De rekening 1944 Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis wordt ter goedkeuring aangeboden. Deze Zal worden onderzocht door de heeren Blok, van Gulik en Knape. MEDEDEELINGEN: Openbare lagere school: De Voorzitter deelt mede, dat begonnen is om het gebouw der open bare lagere school op te knappen. Het is de bedoe ling om een gymnastieklokaal in te richten. Te zijner tijd zal een begrooting van kosten aan den Raad worden voorgelegd. De Bewaarschool heeft eveneens de aandacht van Burgemeester en Wethouders. UitbreidingsplanGedurende den tijd, dat de Wethouders feitelijk niets te zeggen hadden is er een uitbreidingsplan opgemaakt. De verdere be handeling daarvan wordt aangehouden in verband met de ingrijpende plannen met betrekking tot de waterafvoer van den polder „Het Oudeland". De voorgenomen demping der kreeken zal ver moedelijk wijziging van het uitbreidingsplan noodzakelijk maken. Begraafplaats: Met betrekking tot het beheer van de oude begraafplaats en de nieuwe begraaf plaats zijn maatregelen getroffen. Er zijn nieuwe instructies gemaakt voor den Grafdelver en voor den Schoonhouder van de oude begraafplaats. Van gemeentewege zal worden toegezien c.q. worden gezorgd, dat het grasgewas tijdig en ineens wordt afgemaaid. Vragen en opmerkingen: De heer le Comte uit de wenschelijkheid om met betrekking tot liet verbouwen van de Openbare lagere school een overeenkomst in regie op te maken. Als deze verbouw als klantenwerk moet vyorderi betaald dan zal de rekening onbetaalbaar zijn. De Voorzitter weet niet hoe deze zaak door den Opzichter der gemeentewerken is geregeld, hij zal daar onderzoek naar doen. Wethouder Dijkers merkt op, dat deze verbouw geleidelijk is gegroeid tot een verbouw van grooten omvang, terwijl de heer Knape de vrees uitspreekt, dat de ambachtslui hun klantenwerk voorrang zullen verleenen. De heer le Comte zou de zgn. Molenhoogte graag zien geslecht op kosten van de Duitsche Weermacht. Deze zaak heeft de aandacht van den Voorzitter. De heer Blok wijst op den desolaten toestand van het onderwijs. Hij wil de aandacht van de Overheid "daarop vestigen. De Voorzitter zegt toe, dat te dezer zake contact zal worden gezocht met den Inspecteur. Hij zet de moeilijkheden uiteen die verhinderd hebben, dat in de drie onderwijzersvacatures tot nog toe werd voorzien. De heer Knape wil de Bewaarschool verbouwen tot Vereenigingslokaal en een nieuwe Bewaarschool stichten. De Voorzitter antwoordt, dat deze aangelegen heid naar de toekomst moet worden verschoven. Burgemeester en Wethouders hebben bereids plannen gemaakt om de vertrekken boven de Openbare lagere school in te richten ten behoeve van de Vefeenigingen. Voorloopig werkt het Bur gerlijk Armbestuur mede door beschikbaarstelling van een zaal van het Weeshuis voor de repetitie's van de Muziekvereeniging. De heeren van Zielst, Blok, Dijkers van Gulik en van Nimwegen brengen critiek pit op het politie toezicht in de gemeente. Er is geen toezicht bij begrafenissen, er wordt niet gekeken naar de vernieling der plantsoenen, enzoovoort. De Voorzitter zegt, dat deze zaak reeds geruimen tijd zijn speciale aandacht heeft. Hij zal pogingen doen om op korten termijn hierin verandering te brengen. Daarna sluiting. SOMMELSDIJK. Donderdag 1 Nov. 1945, vond op de algemeene begraafplaats alhier onder groote belangstelling de bijzetting plaats van P. J. Slis en W. Vis van Heemst, die op 7 Jan. 1945 door de Duitschers te Bergschenhoek op wreede wijze werden gefusilleerd. Bij de razzia in Dec. 1944 op ons eiland in handen van den vijand ge raakt, hadden deze beide vrienden kans gezien om in Kampen te ontvluchten en waren toen, na een moeilijke tocht, te Rotterdam bij een bevriende familie aangekomen. Bij een onverwachtte overval werden zij opnieuw door Duitschers gearresteerd, om slechts enkele dagen later, volkomen onschul dig, als represaille-maatregel te worden neer geschoten. Na in Rotterdam voorloopig te zijn bijgezet werd nu beider stoffelijk overschot in hun geboortegrond een laatste rustplaats bereid. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. v. Asch, Ned. Herv. pred. te dezer plaatse, den Heer Croese, uit Waddinxveen, vriend van den heer Slis en den wnmd. Burgemeester, den'Heer A. A. Mijs. Tenslotte dankte de Heer C. Warnaer, Zwager van één der overledenen namens beide families de talrijke aanwezigen voor de belang stelling en het medeleven niet alleen nu maar ook in Januari 1945 betoond. 77 j„ echtg. van J. Nelis; Willem van Es, oug „-, zoon van A. van Es en W. Wollert; Gillis de Visset, oud 79 j., wedn. van E. Verhage; Witte Bal, oud 56 j., wedn. van W. Dubbeld; Leenden Warnaer, oud 57 j., echtg. van S. D. Kooman; Maria Troost, oud 23 j., echtg. van A. M. van Lenten; Willem Schaaf, oud 77 j., echtg. van M. van Markeristein; Leentje Kardux, oud 83 j., wed. van D. Buth; Arend Adrianus Appel, oud 19 j., zoon van A. Appel en I. van Driel; Arend Koudijzer, oud 62 j., echtg. van L. de Gast; Aagje Tams, oud 25 j., dochter van J. Tams en E. Hameeteman; Josias den Engelsman, oud 77 j., wedn. van D. v. Wezel; Adnanus Osseweijer, oud 76 j., echtg. van J. den Braber; Leendert Zoon, oud 51 j., echtg. van M. Knöps; Arend van Nimwegen, oud 39 j., echtg. van S. P. Beijer; Johanna Maria Hobbel, oud 65 j., echtg. van G. M. Kaniers; Adnana van der Meide, oud 74 j., echtg. van A. Hameete; Dimrnes Abra ham Doornhein, oud 37 j., echtg. van M. P. de Bruin; Bouwen Klaas Brceman, oud 70 j., echtg. van E. van Drongelcn. DIRKSLAND. 31 Oct.1 Nov. Hervor mingsdagen. Vorige week Woensdag en Donder dagavond was er in het koor der Herv. Kerk een herdenkingssamenkomst, uitgaande van de com missie voor Herv. Jeugdwerk te Dirksland, die in het teken der Hervorming stond. De samenkoms ten werden respectievelijk geopend met een her denkingsrede door de Weleerw. Heren Ds. W. Anker van Herkingen en Ds. C. van der Wal. Na gemeenschappelijk gezang, volgde de opvoe ring van het leekespel „Wilhelmus van Nassauwe", een historisch spel van Hervorming en Geloofs strijd. De zaal was de beide avonden zeer goed bezet. Een woord van lof is hier zeker op zijn plaats voor de commissie, die juist in deze tijd, nu aller wegen geklaagd wordt over de morele achteruit gang der jeugd, een geweldige activiteit aan den dag legt en op allerlei manieren, we noemen o.a. de jeugdzangdiensten, de toekomstige gymnastiek enz. probeert de jeugd weer in goede banen te leiden. Ouders, dit werk verdient alleszins uw steun Woensdag 31 October hadden de Gezags- troepen een gezellige bijeenkomst in de zaal van „Odeon". Het was tevens een afscheidsavond, daar de heer C. M. Vogelaar deze tak van dienst per 1 November gaat verlaten. Burgerlijke Stand over de maanden Augus tus, September en October. Geboren: Cornelis, Z. v. J. van Dijk en A. van Heukelen; Elizabeth Katharina Jannetje, d. v. P. van Mounk en J. C. Bestman; Arie Jacob, z. v. J. van Broekhoven en F. J. Donkersloot; Machiel Cornelis, z. v. A. van Mourik en H. Kamerling; Klaasje, d. v. P. van Ooslenbrugge en D. Orgers; Maria Jacomina, d. v. L. C. van der Kroon én E. van 't Hof; Martinus, Z. v. L. C. Kardux en M. Schaaf; Aren, z. v. A. E. Visbeen en E. Holleman; Johannes Mattheus Z. v. A. Kruik en P. Spek; Elisabeth Maria, d. v. A. H. F. Campfens en C. A. Nuts; Woutrina, d. v. A. Holleman en L. Bos; Willem Goris, z. v. J. van den Boogert en J. Poliep Adriana Johanna, d. v. J. Tanis en J. Tanis; Danker Adriaan, z. v. H. E. Roozemond en B. Stolk; Pieternella, d. v. P. van der Groef en K. de Jong; Hendrika, d. v. J. Jelier en J. van Oostenbrugge; Klaartje Elizabeth Adri- ana, d. v. W. Aleman en L. Hoekman; Pieter, z. v. D. van der Bij en J. van Rumpt; Krijn, z. v. L. de Jong en G. Grinwis; Jannetje Lijntje, d. v. A. W. van Kempen en M. H. van Nieuwenhuijzen. Gehuwd: Paulus de Jong, oud 29 j. en Jaapje Adriana van Zanten, oud 23 j.; Hendrik Kanters, oud 29 j. en Willemtje Vijfhuize, oud 24 j.; Leen dert van Oudenaren, oud 29 j. en Anthonia Hen drika Okker, oud 31 j.; Johan Verburg, oud 21 j. en Arentje Cornelia van Ast, oud 20 j.; Jan den Boer, oud 25 j. en Krijntje Dana den Baars, oud 24 j.; Leendert van Dijke, oud 21 j. enMaria, Arentje Knöps, oud 22 j.; Adrianus van den Hoek oud 37 j. en Tannetje A. van der Maar, oud 35 j.; Hermanus de Ruiter, oud 41 j. en Maria Helena Arts, oud 39 j.; Dirk Poortvliet, oud 65 j. en Maria Robijn, oud 49 j.; Johannis Anthonie Bakker, oud 30 j. en Cornelia Hogchem, oud 29 j.; Christiaan Wouter Louwers, oud 25 j. en Jannetje Catharina de Ruiter, oud 25 j. Overleden: Dirk Vissers, oud 80 j., wedn. van E. C. van Eek; Anthonia Cornelia Eichhorn, oud vu nog moeien woraen Denancield, zullen gedu-| rende de maand November geen aanvraagformu lieren voor textiel meer worden uitgegeven of ingenomen. Alleen in zeer bijzondere gevallen, zooais voor bevallingen, zieken enz. zal een uit zondering worden gemaakt. IAlNNlt OERRIE ARIA FRANCfNA en verdere familie. MIDDELHARNIS, 31 Oct. 1945. WIJ verzoeken clan ook alle genodigden als mede de Ledün op deze avond welke gehou den wordt In de zaal van Café „Havenzicht" te Mlddclhamia aanwezig te zijn. Namens het Bestuur, L. v. d. WAAL, T. Secretaris. Dirksland. VERLOREN BIJ hictcnvervocr 25 Oct. J.l. van wagen, SchnddclccOude Tongc EEN BRUINE LINKER WERKSCHOEN. Eigen, zeer gedupeerd. Vinder wordt bel. verz. zich tegen bel. ie wenden tot W. Nl. FASE, B 79, Oude Tongc. Effecten registratie Inlevering van coupon- en dividendbladcn kan te onzen kantore geschieden. Assurantie- Effectenkantoor C. A. PENNING DIRKSLAND 3-1 MELISSANT. Vergadering van den Raad der Gemeente MELISSANT op Donderdag 25 Octo ber 1945, des namiddags 2,30 uur. Voorzitter: dhr. W. P. Vogelaar, waarnemend Burgemeester. Secretaris: dhr. J. van Dijke, loco-secretaris. Aanwezig: de heeren P. A. J. Buijs; J. A. Kleij- nenberg; D. Leijdens; L. W. Overweel; H. van Rossum; M. Sieling en T. v. d. Spaan. 1. De voorzitter opent de vergadering mef gebed. 2. De voorzitter wenscht de leden geluk met hun benoeming en spreekt den wensch uit dat steeds in goede harmonie zal worden samengewerkt in het belang der gemeente. 3. De leden leggen in handen van den voorz. de eeden af bedoeld in art. 45 der Gemeentewei. 4. Als wethouders worden achtereenvolgens gekozen: le. dhr. J. A. Kleijnenberg, op wien zes stemmen worden uitgebracht, terwijl dhr. H. van Rossurn één stem verkrijgt en 2e dhr. T. v. d. Spaan, op wien vijt stemmen worden uitgebracht, terwijl de heeren H. v. Rossum en M. Sieling ieder één stem verkrijgen. Beide heeren verklaren de benoeming aan te nemen. 5. Tot leden van de commissie voor het onder zoek van de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1946 worden door den voorzitter benoemd de heeren D. Leijdens en H. v. Rossum. 6. Door den secretaris wordt een korte uiteen- Zetting gegeven van de taak van den tijdelijken gemeenteraad. 7Hierna volgt de rondvraag. Gesproken wordt over de verbetering der wegen en wel in hoofdzaak over de Juliauaweg, de straatverlichting, winkel sluiting enz. Dankend voor het vlotte verloop der zaken en sfeer die er is, sluit de voorzitter deze vergadering. Op 24 October j.l. hield de B.L.B. alhier, haar 25ste Jaarvergadering. In het middelpunt stond dhr. H. Rooij, welke als kassier afscheid nam. In hartelijke bewoording nam de Voorzitter, dhr. Joh. Tieleman afscheid, dhr. Rooij dankend voor het vele en goede werk dat hij in het belang van de B.L.B. gedaan had. Ook dhr. Sieling sprak namens de raad van advies zijn dank uit voor de trouwe plichtsbetrach ting, al deze jaren betoond. Namens de leden spreekt dhr. M. v. d. Bosch zich aansluitend bij vorige sprekers ook dankend voor de bereidheid welke de kassier ten allen tijde toonde ieder der leden bij te staan met raad en daad Hierna wordt dhr. Rooij in de gelegenheid ge steld om de vergadering toe te spreken. Voorzitter, bestuur, raad van toezicht, alsmede de leden werd dank gezegd voor de waardeering die hij steeds mocht ondervinden, waarna dhr. Rooij vervolgde: Hoe onder woorden te brengen welke gewaarwordingen in mij opkomen. De opzet van de bank, die bij opening uit een kist met mate riaal zonder eemge hulp vaii buiten door mij moest worden bewerkstelligd. Aanvankelijk een beschei den bankje, ging het met de werkzaamheden steeds bergopwaarts, die hun hoogtepunt bereikten toen de crisisbetalingen werden ingeschakeld. Hoe de Zittingen zich meestal kenmerkten door een gezelli- gen toon. Hoe ik voldoening smaakte, dat de bank onmisbaar was. Maar daartegenover dat het mij wel zwaar viel voorschotnemers tot aflossing aan te manen in den tijd dat zij daartoe eigenlijk niet in staat waren. Zoo is dan voor mij de tijd aangebroken dat ik gemeend heb de functie te moeten neerleggen. Een functie, die ik steeds met liefde heb vervuld Onvoorziene omstandigheden hebben dit besluit wel verhaast, maar het stemt mij dankbaar al dien tijd gespaard te zijn gebleven. Ik dank U allen voor den prettigen omgang en het vertrouwen dat ik in zoo ruime mate heb genoten. De bank blijft mij na aan het hart liggen, dat zij moge groeien. Wanneer het U en uwe gezinnen in de toekomst steeds goed gaat, zal een mijner liefste wenschen vervuld zijn. Hierna wordt,de vergadering gesloten. STELLENDAM. Op het moment, dat de visscherij neergelegd zou moeten worden, daar de visschers grootendeels op bloote voeten ter vischvangst gingen, is dit door het Rijksbureau voor Huiden en Leder voorkomen, door aan de Visscherij-vereeniging „De Samenwerking" alhier een 110-tal rubberheslaarzen ter beschikking te stellen, zoodat in de noodzakelijkste behoefte kon worden voorzien. De visscherij gaat goed. Verleden week werd er aangevoerd 17000 K.G. garnalen; 4500 K.G. platvisch; 18000 K.G. wijting. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk Cornelis, Z. v. A. Kievit en L. Kornet; Teunis, z. v. A. Human en L. Mijnders; Frans Jacobus, z. v. H. Visscher en A. F. G. van der Stouwe; Gijsbert Zr v. J. Koese en E. Klink. Overleden: Lenie Boshoven, oud 2 maanden. GOEDEREEDE. Burgerlijke Stand over de maand October. Geboren: Gerrit Leendert, z. v. A. de Keizer en Joh. Bruggeman. Gehuwd: Chr. van der Bok en P. Roon; C. Soeteman en C. van Erkelens. Bevolking: Vertrokken: W. Redert en A. van Wijk naar Dordrecht; Ed. Lokker en J, Krijger naar Maassluis; J. van Zetten naar Haarlem; D. Orgers naar Numansdorp; S. Provo naar Groede en B. van der Lelie naar Leiden. angekomen: Joh. Bruggeman Mz. van Middel harms. OUDDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje, d. v. Kr. Heerschap en J. M. Grinwis; Geertruida, d. v. Joh. Nuij en Cornelia Pijl; Marien, z. v. H. Klink en Krijntje v. d. Bok. NIEUWE TONGE. Burgerlijke Stand. Ge boren: Willem, z. v. M. de Bonte en A. H. van Heemst; Neeltje Pieternella, d. v. Jan Struyk en Margarethe Visbeen; Leuntje Adriaantjc, d. v. David de Jong en Willempje v. d. Maden; Johanna Elisabeth, d. v. Klaas J. Wiersum en Wilhelniina Pieternella Rozenheek. Gehuwd: Aren Visbeen en Cornelia Kamerling; Johannes Verweij en Maria Lientje Slinger. Ovtfleden: Francina van Zielst, 7- j., wed. pieter Klapjuut!.. OUDE TONGE. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. Jvu 94 i. en A. L. Gebraad, 23 j.; H. de Berg, - e,lcjirouw J J j! A2S1.s, 29 j. en A. W. v. V huijwn. 25 j.; J. Jonker, 25). en A. Andre Overleden:]. .felit Pnn: rd, 17 j.; A. Verrijp, e; A. Fris, 72 j. 19 j. allei /el 1 Tv£e hei trki Kooyn OOLTGENSPLAAT. De hield Vrijdagavond 26 October hoven café DuimMarkus haar i na de evacuatie. De leden war Het programma werd vlo. afgewerkt, in 'i bestuur enkele wijzigingen, li bestuur trad geheel af, den heer 6. (penningmeester) stelde zich mei baar He. bestuur werd als volgt gek. dl,, A. Hobbel; 2c Voorz. me). N. Du: Secf- J- v- Oostende; 24 Sca- Jllr- Penn.(esse) mej. A. J. v. d. Voorc- A. Braber en dhr. C. v. Putten, die ook deel uu maken van het bestuur. Veel aandacht weru er aan het punt „Uitvoering" gegeven. Besloten werd om "O spoedig mogelijk een toneeluitvoering te geven, Ljdra de lessen ingehaald zijn, dan een avond gym. voor ouders der leden' donateurs en kunstlievende jeden. Wel telt onze vereniging veel leden, doch door middel van propaganda zullen we trachten haar nog meer uit te breiden. Er staat voor het volgend seizoen een prachtig programma op touw. Als eenmaal de zomeravonden komen, kan er op alle takken van sport iets gedaan worden: „Voor elk wat wils!" Jongens en meisjes, dames en heren van Oolt- gensplaat, wordt lid van de Gymn. Ver. D.O.S. Van kleding en schoenen wordt in de naaste toe komst voorzien. Hier ligt een mooie taak. Helpt allen mee aan den opbouw van onze lichamelijke opvoeding. Dit is een grootse laak! SOMMELSDIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Arendje Jo hanna, d. v. Joh. Jordaan en Pietertje Jongejan. Gehuwd: Marinus Adriaan Mastenbroek met Cornelia Verseput; Marinus Holleman met Lena Nelis* Overleden: Jannetje Zweris, 73 j.; Adrianus Osseweijer, 76 j.; Hendrik Grootenboer, 62 j.; Cornelis Hartensveld, 42 j.; Pieter Zaaijer, 19 j AfVEK'i LNtl j kurmtu niet meer UlctuiU* genomen op do drukkerij, mal lelijk worden opgMtvcn uen j „OPBOUW", Zondpud 281. NII.T «dretóeeren tu»n di Dr«| nel hoek ii henk rosmoi l i S~TJ I ia Pi.KIK VS ril dina de koftl MIDDELH Dirk But MIEUWl Zuiddij geven U lijk, waai Ki l kei Het D». De bonnenlijst was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend, hoewel de heer De Jong de leider van de distributiedienst de hoofdkantoren heeft opgebeld, en ons steeds alle mogelijke medewerking geeft om een tijdige be kendmaking te bevorderen. DISTRIBLTI1EDIENST MIDDELHARNIS. Distributie van textielproducten. Aanvragen zomer japonnen, battle-dresses, kunst zijden blouses en zomerjaponstoffen. De regeling ten aanzien van bovenstaande artikelen, volgens welke op bereidverklaringen direct punten vooi bovenstaande artikelen werden verstrekt, is thans vervallen. Voor deze goederen moet op de gebrui kelijke wijze een aanvraagformulier worden inge diend. De gelegenheid tot het aanvragen van textielgoederen is thans in verband met het over stelpend aantal aanvragen, opgeschort tot de maand December. Openstelling loket textiel. Vanaf heden is het loket voor textiel uitsluitend des Dinsdags en Vrijdags geopend. Men gelieve hiervan goede nota te nemen. Bonaanwijzing petroleum. Voor het tijdvak van 1 t/m 30 November a.s. zijn onderstaande bonnen geldig verklaard tot het betrekken van petroleum: A. Kookdoeleinden: Bonkaart Bonno. Hoeveelheid UA 09 t,m 12 4 L. per bon UB 09 en 11 4 L. per bon UC 63 4 L. per bon B. Verlichting: UD 112 t/m 114 2 L. per bon Bonaanwijzing Visch. In de distributiekringen Middelharnis en Oolt- gensplaat zijn de bonnen 14, 214, 314, 414 en 514 van het speciale noodkaartje aangewezen voor het koopen van 1 bokking per bon. De bonaanwijzing voor den kring Ouddorp zal zoo spoedig mogelijk volgen. Bonaanwijzing reparatieleer. In aansluiting aan de publicatie van vorig week wordt ter kennis gebracht dat ook de bonnen 224/225, 324/325, 424/425 en 524. 525 van het Speciale Noodkaartje recht geven op het doen repareeren van schoenen met 25 gram leder. DISTRIBUTIEDIENST OUDDORP. Aanvraagformulieren voor~ Rijwielbanden. Formulieren voor het aanvragen van rijwiel banden zijn weer voorradig en kunnen nog vóór 14 November a.s. ten distributiekantore worden afgehaald en ingeleverd. Belanghebbenden te Stellendam kunnen op Dinsdag 13 November des morgens formulieren afhalen bij het Agentschap te Stellendam en na den middag aldaar weder inleveren. Kerk le S 3 uur. Venhuize Stad aan Toe kom GETROl die, med hun har blijken ondervor M1DDEI GETROl lijk danl bij hun M1DDE welke, hartelijk belangsl onderval MIDDE GETRC De H HU IJ Z) ouders! belang! OUDE' GETR" Heden nam de Heere na een langdurig ziekbed uit ons midden weg onzen geliefden Man en der kinderen zorgzamen Vader, den heer pieter boeter Jz. in den ouderdom van bijna 45 jaar. Ons van uw deelneming overtuigd houdende. Wed. L. BOETER-v. d. WENDE JOOST JAN KEESJE. MIDDELHARNIS, 9 Nov. 1945. Voorstraat A 8. jac. kievi7 en s. van der H| voor Elkl koope| Boni 123: 135 t, 142/1 144 145 146: 147: 148: 4 149: 1 150: i 151: J tabl 152: 1 153/lf B 11, B 13: A 14/ C 14: Bonka 235/2! 237/23 239: 240: li 241: 7 242: 5 243: 2 244: 1 245: 2 246: 1 tabic 247: 6 248: 1 249: 1 D 11/1 E 11: Inlegv< Tabak: 05: 2 06: 10 Toesla M 47, M 47, M 47 M 47 Bove 9 Nov worden voor v ingang afgelev. Zelh aardapf die arti vuldig deze te De v aangew ber a.s. Ter c in het I velbonr N. Bral 200 gr. Argenti ver Hol men vo Heden nam de Hcere, na een langdurig ziekbed, uit ons midden weg onzen geliefden Zoon, Broeder. Bchuwdbrocder en Oom, den heer pieter boeter Jz. 'n den ouderdom van bijna 45 jaar. J. Boeter L. Boeier-Brinkman C. Boeter m. Boeter-Atosselmon L. Peeman-Boeter A. Pceman H. J. Boeter D. Boeter-Goudswaard m. Bijlevcld-Boetcr H. Bijleveld Ph. van Eck-Boeter S. van Eek Joh. Boeter B. Bocter-v. Groningen A. Boeter C. Boetcr-Luijcndijk B. Boeter C. Boetcr-Taalc. Neven cn nichten. MIDDELHARNIS, 91 Nov. 1945. Krcekst t 401. in plaats va j Op 12 November onze geliefde ouders piet groeneai petronella dei den dog te herdenken il j in het huwelijk verbondcB Hun dankbarI i A. STRUIK M. STRUIK* i) HAN. MIDDELHARNIS. Nov.l |c Lijnbaanstraat 262. I K Zo de Heere wil en zl mijn lieve Opa en Opoe i t. hollemI j l. grooten i* op 17 November hun -I 1 vereniging tc herdenken* Dat zij nog lang gel blijven is dc wens van I TIME VAr* NIEUWE TONGE, Molt* Ma| dei ook voor Hen, a.c aoor l™"1 betrekking rijn verwijderd. Ook -n. die gecva cucerd werden cn daardoor hun dienstbetrekking verbroken zagen, komen in aanmerking voor her- alhicr. zijn benoemd Dordrecht en G. Mi Ds. H. Visser, 1

Opbouw | 1945 | | pagina 2