1UU11JLM r'ï' II1IIIIIIII mm aagd. 1 van der (Vlpidt> **jdu<w,{ii b 10 i, vaii ucr meiae S0MMELSD1JK Beeeiliyd Makcl.cn Taxateur Onroerende que de reu Belast zich gaarne met den aan- en ver- li L MtlJER, koop. huur- en verhuur van huiien en landerijen; het bezorgen van eerste hypo- uland, vraagt theken; opmaken en indienen van succes- ste-memories en verdere behandeling van :r .j.m- boedels en nalatenschappen; de admimstra- Wad- tie van onroerende goederen en hypo- j theken; het opmaken van huurcontracten 'houUln voor eQ zoonoo^'9 bet indienen daarvan bi) het Landbouwer, Pachtbureau of bij de Pachtkamer, enz. SPENEN beschikbaar voor kinderen ia Juni J.i. of latei geboren. Zwltsalzalf op beu; Boorwater; Verband- water; Woiidtinetuur. /alf voor schrale huid. Middclharnis - Tel. II. WAARSCHU WING I Men wordt verzocht geen goederen af te geven die mt onzen naam worden opgehaald, daar wij geen hiliaal hebben op het eiland en geen aamprakelljkheid daarvoor kunnen nemen WASSCHERIJ EN STOOMEUIJ RIVAL MIDDEL HARNIS Je candidaten inzage. V'ol- kunuen ZO andidatcnlllst. 1945. toegezonden. ENHUUZEN ichtslieden bij deze van 1 Nov. rekeningen deze bij 3—2 ■E VEREN: meerolién, :erproduc- Germisan ïmetter te prijzen. OEK Tel. 239. tTEN ZADEN verkoop van 'vruchten en Uw bestel- gaarne ver- iS, Zaadteelt- rkeerde grijze t beleefd ver- lom mei. W ASSCHERIJ „SCHOUWEN EN DUIVELAND" Fa. Asselbergs Bergen op Zoom deelt haar geachte clientele mede dat zij haar geregelden dienst op Goeree en Overflakkee op 31 Oct. gaat hervatten. Zij. die hun goederen door ons be handeld wenschen, gelieven voor dien datum opgave te doen. Nieuwe cliënten gelieven eerst boek en nummers aan te vragen. Men wordt dringend verzocht de wasch zorgvuldig te nummeren. Correspondentie te richten aan onzen vertegenwoordiger P. C.~ BOOGERD K. Nobelstraat A 96a Zierikzee. Boekhouding. Belastingen Administratie en Accountantskantoor W. A. DE BAKKER. Lid N. I.v.B. OUDDORP. (Voor het gehecle eiland te ontbieden). Wil persoon, welke Zaterdag j 1. een Regenmantel voor mij uit de tram ge haald heeft, op tramstation te Hellevoet- sluis. deze tegen belooning terug bezor gen bij W. BAKELAAR. Oost-Voorgors F 72 Middelharnis. Gedrukt ter Flakkeesche Drukkerij M. BOOMSMA. Middelharnis ïements- Concerten (i, B. S. te MIDDELHARNIS ZITERDAG 17 NOVEMBER 8 uur H (viool) erste concertmeester Res. Ork. 3 (piano) hoofdleeraar Toonkunst, il 1946 door het Ned. Strijkkwartet uitLouis de Ruijter - 1ste Viool. Adrianus de Smet - Henk v. Calsteren - alt. Martin Zagwijn - Cello. 1946 Cello-recital door Max Orobio de Castro. 3 concerten) f 10,bel. niet persoonlijk, te Dirksland bij Dr. G. Stoelte Melissant bij Dhr. Dr. S. Smeding te Middelharnis en Sommelsdijk en Bernard ook schriftelijk te bevragen. 22 PTT- Aangilte ontvangtoestellen van radio-ontvangtoestellen die een aftakking van een oestel van een ander hebben. oop van November en Decem- ifte doen bij een postinrichting (geen postagentschap) in opslag aanwezige radlo-ontvang- i hier bulten. De aangifte-formulieren verkrijgbaar bij de postkantoren. imber zijn aan de beurt: Bak :/m Beij :,'m Boq inde B l m Es jm Geij •inde G ,'m Heus 16 Nov. 19 Nov. 20 Nov. 21 Nov. 22 Nov. 23 Nov. 26 Nov. 27 Nov. 28 Nov. Heut t/m Hor Hos - einde J K t/m Kn Ko - einde K L t/m Loc Lod t/m Met Meu - einde M N t/m Ot Ou t/m Pop HAVE - KapelleBiezelinge EELT - ZAADHANDEL VOORJAAR Hoekztarwe. groene erwten, schokkers, capucijners, lad. uienzaad, wortelzaad. voeder- en suikerbieten- nen, wierbonen, bruine bonen, enz. enz. Zuid-Hollandsche Eilanden West-Achterweg 189. MIDDELHARNIS - Tel, 21 ll wer<J In de laalsle jaren Gruv^er's Reepen gesproken- ^Chocolade OP komst is I de bekende Reepen, ook Napolitains en Pub',e5.a,g iruyter's «inkels verkmgbaar. Vis Garnalen Vis in blik (zonder bon) EN'S VISHANDEL. 5-1 Nieuwstraat, Middelharnis stratie Inlevering van coupon- en dividendbladen kan te onzen kantore geschieden, tenkantoor DIRKSLAND 2—i VRIJDAG 9 NOVEMBER 1945 Prijs per kwartaal f 1,50. Losse nummers f 0,15. Advertentieprijs 14 cent per mm. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG - No. 28 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 281 - MIDDELHARNIS Dit blad verschijnt iederen Vrijdag Voor onze Abonne's en Adverteerders. Deze week kan ons blad weer in een groter formaat verschijnen. Hoogstwaarschijnlijk zal binnen korten tijd de papiertoewijzing zodanig zijn, dat U iedere week een blad van 4 pagina's ontvangt. Dit zal de inhoud van ons blad zeer ten goede komen, daar dan vele rubrieken, die tot nu ioe stiefmoederlijk verzorgd werden, geheel tot hun recht kunnen komen. Ingezonden stukken en mededelingen zullen dan, indien de inhoud op bouwend is, geplaatst kunnen worden. Gaarne zal de redactie deze ontvangen. Helaas moesten wij telkens vele adverteerders teleurstellen, daar hun advertentie met op tijd geplaatst konden worden. Ook daarin zal dan verbetering kunnen komen. Met ingang van heden moeten echter de adver tentie-tarieven verhoogd worden. Deze tarieven waren gebaseerd op een „vooroorlogse" kostprijs. Intussen zijn echter de drukkerskosten met mins tens 30 °0 en de papierprijs met 50 verhoogd. Daardoor zijn wij genoodzaakt ook onze adverten tie-tarieven te verhogen. Deze prijsverhoging, die tot het minimum beperkt is n.l. aO draagt slechts een tijdelijk karakter. De advertentieprijs, die nu vastgesteld is op f 0,14, is ogenschijnlijk lager dan eerst. Nu zal echter de „m.m." inplaats van „nonp. 6 p." als maat gebruikt worden. Zij, die regelmatig adver teren, krijgen echter op aanvraag een aanzienlijke korting. De Redactie. boodschap der kerken, daarop niet iets meer nadruk heeft gelegd. Immers, in vele gevallen is door de overheidsinstan ties een slapheid tegenover N.S.B.ers enz. aan de dag gelegd, die evenzeer in strijd met alle recht en wet, en die tergend was voor ons zoo lang verdrukte volk. De namen Harderwijk, Voorburg, Vught zeggen zooveel in deze zaak. De kampen voor politieke gevangenen, die daar ge vestigd waren, leken vacantie-oorden ip. plaats van strafkampen. De heeren werden getracteerd, ja bijna vertroeteld, weinig of geen werk maar zeer veel vermaak en een zorgeloos bestaan. Zulke dingen Flakkeesche Boerenbond* Den Heer Voedselcommissaris 's-Gravenhuge. Het bestuur van den Flakkeesche Boerenbond veroorlooft zich de vrijheid zich tot U te wenden met het beleefd verzoek, dat onze hoefsmeden beter worden bevoorraad met materialen, welke noodig zijn voor het hoefbeslag, n.l. sineedkolen, hoefijzers en hoefnagels, omdat het kleine over schot werkpaarden dat wij nog hebben niet of te laat beslagen kunnen worden, terwijl thans van de dieren veel meer wordt gevergd dan in vroegere jaren. Wij hebben geaarzeld om dit verzoek tot U te richten omdat wij overtuigd zijn dat de distributie - van de kleine voorraden welke in ons vaderland roepen gedachten van wrevel op bij ons zijn overgebleven, buitengewoon veel zorg en over- volk. En het is alleen maar mogelijk te leg eischt om er heel ons volk elk zijn gerechte strijden tegen alle wraakzucht-naar- Duitsch-model, wanneer daartegenover het pleit wordt gevoerd voor rechtvaar dige, dat is strenge bestraffing. Alle N.S.B.ers maar voor het „muurtje" zetten en neerschieten, dat zou barbaars, rechteloos, Duitsch zijn. Ze zijn niet allen even schuldig, en de schuld van ieder moet wettig worden vastgesteld. Doch dan moet ook de straf in over eenstemming zijn met de begane misdaden. portie van toe te meten, we zijn daar niet ongevoe lig voor, doch thans zijn wij het aan ons zelf ver plicht dit verzoek tot U te richten; overtuigd als wij zijn dat U het op prijs zult stellen op de hoogte te worden gehonden van wat er misschien nog voor verbetering vatbaar is of waardoor een onop zettelijk verzuim te herstellen valt. Het zou ons hoogst aangenaam zijn van U te mogen vernemen dat ons verzoek voor inwilliging vatbaar is. Namens het bestuur, De Secretaris, De Voorzitter, (w.g.) A. W. KEIJZER. (w.g.) G. J. BUTH. uit de veenmassa, waardoor het veen een betrekke lijk hoog zoutgehalte kreeg. Op verschillende plaat sen was deze grondsoort geheel weggeslagen, maar overal werd door de zee weer slik afgezet. De jonge zeekleiplaten werden dan ook steeds uitgestrekter. Onder de oppervlakte der platen kwam dus vaak die zoute veenlaag voor. Dit veen trachtte men te bereiken. Dit was het eenvoudigst in de buurt van de kreken, die door het gebied heenstroomden. Bij eb werd het dan weggegraven en op de hoogere deelen te droogen gezet om vervolgens tot turf verwerkt te worden. Deze brandstof werd per schip verder vervoerd. Deze turfgraving lokte de menschen aan en steeds meer begon de mensche- lijke groep de platen blijvend te bewonen. Tenein de beter beschermd te zijn tegen hooge water standen, werden lage dijken, moerdijken, opge worpen. Op de afzijdig gelegen gedeelten moest eerst de deklaag van zeeklei opgeruimd worden en daarna kon het veen opgegraven worden. Naast de turfgraverij ontstond de selnering (zoutbedrijf). Daartoe werd het veen verbrand en daarna de asch in zoutkeeten uitgespoeld. Na dit proces kon het zout gewonnen worden. Dit bleek een zeer winstgevend bedrijf. In 1312 werd het moerdijken, zooals men het uitgraven van het veen en de selnering noemde, met groote energie in de Oostmoer uitgeoefend. In dit gebied bloeide dit bestaansmiddel tot dr 1445. Het gors raakte toen uitgenjoerd, maar daarnaast was van beteekenis dat het bedrijf min der loonend werd tengevolge van de groote invoer van het goedkoopere Portugeesche en Spaansche zout. Bovendien werd van belang, dat de overheid SCHRIFTOVERDENKING. Onze houding tegenover politieke gevangenen. De vorige week gaven we de kansel- boodschap door, die Zondag 28 October j.l. van de meeste kansels in Nederland is afgelezen, als een getuigenis en oproep van de Nederlandsche kerken tot het Nederlandsche volk. Het is prachtig, dat de kerken op deze wijze pogen het ge- heele volk in te lichten en de roeping naar Gods Woord voor te houden. Het is noodig ook. Want, vorige week wezen we er op, velen onder ons volk nemen in deze zaak een totaal verkeerde houding aan. Allereerst is er de houding van wraak zucht. Het liefst zou men dan zien, dat op alle politieke gevangenen, dat zijn dus de gevangenen N.S.B.ers en collabora teurs, straf zou worden toegepast naar de methoden van het Duitsche barbarisme. Laat ze het maar eens ondervinden, wat i zij en hun Duitsche vrienden zoo lang aan onze mannen en jongens hebben aangedaan. Op de gruwelijkste manieren hebben ze die met honger en mishandeling gekweld. Hun concentratie-kampen waren a.h.w. voorportalen der hel. Millioenen levens zijn daardoor vernietigd onder de allergruwelijkste omstandigheden. Welnu, zoo is de wraakzuchtige gedachte van velen, nu moeten de rollen maar eens omgekeerd worden. Oog om oog en tand om tand. Een N.S.B.er of een Duitscher behoeven toch zeker niet zachtzinniger behandeld te worden, dan zijzelf het ons hebben gedaan. Zij hebben niets te klagen als wij hen naar hun eigen methoden zouden straffen, want ze hebben het ons zeif voorgedaan. Tegen deze gedachtegang nu keert zich de boodschap der kerken. Wat de Duit- schers deden, en waaraan dus de N.S.B.ers mede-schuldig staan omdat ze vrijwillig met die Duitschers medewerkten, dat was in strijd met alle recht. Het was minder dan beestachtig, het was duivels. Maar wan neer wij hen nu op dezelfde wijze en met dezelfde methoden vergelden, dan zouden diezelfde woorden ook van toepassing zijn op ons doen. En daarvoor hebben wij ons te wachten. De Duitschers hebben ellende genoeg gesticht onder ons volk. Maar wanneer wij nu ook hun „straf methoden gingen overnemen, dan zou het blijken, dat zij niet alleen onze steden en dorpen hebben verwoest en geplunderd, niet alleen duizenden lichamen hebben vermoord, maar dat wij ook onze zielen hebben laten ver giftigen. Dan zou hun geest toch nog de overwinning hebben behaald, wanneer wij hen als voorbeelden zouden navolgen. Daarom moet onder ons volk de gedachte hoe langer hoe meer gaan heer- schenweg met alle nawerking van het duivelsche Duitsche systeem. Als Neder landers hebben wij recht te zoeken naar de Nederlandsche wetten- En ook in onze persoonlijke houding hebben wij ons verre te houden van elke nabootsing der Duit sche manieren. Daarom ook hebben wij ons te onder werpen aan onze overheid, aan wie het zwaard der rechtspleging is toevertrouwd door God zelf. De uitspraken die onze rechterlijke instanties doen, zijn bindend. En niemand heeft het recht zelf daaraan iets toe te voegen. Maar, deze zaak heeft natuurlijk ook een keerzijde. En het is jammer, dat de Zijn de herfststormen hiervan de oorzaak? y Neen, daarvoor zijn de geulwanden te recht en te mooi. Deze foto toont ons het onbarm hartige ,,werk" der vroegere bescher mers. Zij hebben ons land, ons eilandje vernield, of dit althans trachten te doen. U ziet hier het gat, dat in de Dui- venwaardsche dijk is gegraven. Het water loopt met volle kracht in de Duivenwaardsche polder. Op den achtergrond Battenoord. De heer J. Boomsma heeft tal van deze foto's gemaakt, bijna allen tijdens den bezettingstijd. Hoewel dit dikwijls ging met gevaar voor zijn leven, heeft zijn fotografenhart hem aangedreven. Het resultaat zult U kunnen bewon deren in het waarlijk buitengewoon mooie boek „Verdrinkend Land", het welk van zijn hand volgende maand zal verschijnen. Documentaire tekst van Dr. Ver- seput. En de behandeling in de bewaringskampen dient gestreng te zijn. Want de aller- besten onder de N.S.B.ers zijn nog mis dadigers tegenover ons volk. Wie in de oorlog wilde samenwerken met zulke vijanden tegen ons volk, die heeft zich zelf niet alleen verachtelijk, maar ook diep-schuldig gemaakt. En onze overheden, onze rechterlijke instanties, dienen er wel van doordrongen te zijn, dat het rechtsgevoel van ons volk hier om bevrediging roept. Alle slapheid en zoetsappigheid werkt tergend en wekt verzet, alleen dan staan die rechterlijke instanties sterk, wanneer zij in nauwe ge bondenheid aan de wet, en los van alle barbaarsheid, toch streng die wet toepas sen. Dan alleen kan de overheid van het volk vergen, dat het van alle persoonlijke wraaknemingen afziet, en heel de straf oefening en rechtspleging in handen van de overheid laat. Maar het volk moet de overtuiging hebben, en de overheid heeft die overtuiging te vestigen, dat inderdaad recht zal worden gedaan. Recht, zuiver recht, niet meer en niet minder. Over de doodstraf hopen we nog wel eens apart te spreken. UIT OUDE PAPIEREN. Oude bedijkingen op Goeree-Overflakkee 1. MIDDELHARNIS. Het oudste document, waarin melding gemaakt wordt over dit gebied, dateert van 1 Maart 1312. In dit charter wordt melding gemaakt van de Oostmoer en de vier hernessen (d. z. beemden of door water doorsneden weilanden) of hornessen (d. z. eigendommen). De naam hernessen wijst op het bestaan van een weidebedrijf. Op de gorzen toch vinden wij vaak goed grasland, waarop vooral schapen werden gehouden. Deze dieren waren waarschijnlijk in eigendom van bewoners van naburige bewoonde gebieden, b.v. Dirksland en Grijsoord. Waarschijnlijk hadden de herders plaatselijk hutten gebouwd, terwijl zij ter bescher ming van mensch en dier tegen hooge waterstan den vluchtheuvels, z.g.n. stellen, opgeworpen hadden. Deze veehouderij leverde tengevolge van goede wolprijzen gunstige resultaten op. Doch er waren nog andere bestaansmiddelen in deze streken, n.l. turfgraverij en zoutwinning. Teneinde dit te kun- rlen begrijpen, moeten wij iets weten van het ont staan van dit gebied. In zeer oude tijden lag hier een strandmeer, waarin vele waterplanten groeiden. Deze planten groei had aanleiding gegeven tot veenvorming. Dit veen ontstond gedeeltelijk in brak water, waardoor de veenlagen zouthoudend waren geworden. Later brak de strandwal, die het strandmeer van de zee scheiddé, door en tweemaal per dag bedekte het Zeewater het veenland. Het zoute, zwaardere water, verdrong tenslotte het zoete, lichtere water, het moerbedrijf steeds meer aan banden begon te leggen. Het weggraven van het veen, vaak gepaard aan het wegnemen van de zeekleideklaag, had ten gevolge, dat het binnen de moerdijken gelegen gebied zeer laag kwam te liggen en in verband met het feit, dat de bemalingstechniek nog zeer primi tief was, kon men het poldertje niet meer droog houden. De ontginners verlieten het uitgemoerde gebied; de moerdijken sloegen door en de zee nam weer bezit van het land. Hét veendelven leidde dus tot landvernietiging, vandaar de vele belem meringen, die de regeering in de weg legde. Op 17 Juli 1355 werden 60 gemeten land in de „middelhernesse" voor het moerbedrijf uitgege ven. Gedurende 3U eeuw bloeide de selnering op de platen ten zuiden van Middelharnis en Som melsdijk. In enkele deelen werden de moerdijken opzettelijk door de ontginners doorgestoken opdat de zee in de lage gedeelten weer nieuwe zeeklei zou afzetten, maar elders sloeg de zee de dijken door. Ten gevolge van beide oorzaken groeide het gors weer aan. Sommige plaatsen waren zelfs zoo hoog opgeslibd, dat zij voor landbouw geschikt waren, maar het darinkdelven bleef het belangrijkst Den 30sten November 1435 kwamen de hernes sen in bezit van den akt van het Convent van het St. Michielsklooster te Antwerpen (V4), den prior van het Convent van het opperste Karthuiser- klooster in Savoye (Vs)- Pieter Pot - later afgestaan aan St. Salvatorklooster te Antwerpen - ('/8). Poppe Haymansz. CU) en Jan Willemsz C/a)- Het grootste gedeelte kwam dus in handen van enkele geestelijke instellingen. Dit was niets bijzonders, want vele kloosters hadden gebieden, waar zij het darinkdel ven lieten uitoefenen. De nieuwe eigenaars kregen het recht 0111 de grond te effenen, d.w.z. zij moch ten de kuilen, die ten gevolge van het turfgraven ontstean waren, met klei opvullen. Aangezien de zoutprijzen echter steeds meer SAMEN RICHTEN. Komt dun en luat ons samen richten, zegt de Heere-, al waren uw zonden als scharlaken, zij zullen worden als sneeuw al waren ze rood als karmozijn, zij zullen worden als witte wol. Jesaja 1 18. Elk goed vaderlander ziet na den oorlog een spoedige, rechtvaardige berechting tegemoet van hen, die in de voorbije jaren zóóveel ellende heb ben aangebracht. Maar weet ge wel, dat er nog een rechisproces loopt tusschen den Rechtvaardi gen God eenerzijds en het Nederlandsche volk anderzijds? Al zijn wij verlost van onze onder drukkers, daarmee is niet gezegd dat het nu al in orde is tusschen den Heere en ons. Integendeel! Gelijk het geteekend staat in Jes. 1 zoo moet ge het lezen voor uzelf. Het bondsvolk Israël had het zwaar verzondigd voor God. De zonde was hemel hoog gestegen. Van hoofd tot voeten niets geheels meer; wonden en striemen en etterbuilen. De leidslieden worden genoemd oversten van Sodom God noemt de zonde bij haar naam. Minder dan een os en een ezel, die hun meester en bezitter nog kennen. Maar het bondsvolk heeft geen kennis zegt de Heere. Zelfs klaagt Hij: „Waartoe zoudt gij meer geslagen worden; gij zoudt des afvals des te meerder maken", 't Is, alsof God dat volk maar aan zichzelf over wil laten. Een erger oordeel is er niet in te denken. En dan komt dat roerende 18-vers, hierboven afgedrukt. Komt dan, en laat ons samen richten, zegt de Heere. De getuigen zijn opgeroepen. „Hoort gij hemelen en neem ter oore, gij aarde", want de Heere spreekt. Dat zondige volk wordt opgeroepen tot het gericht. Komt dan. Komt met al die wonden en builen en striemen. Komt zooals ge zijt. Erkent dat de zonde afschuwelijk, hemel tergend, antigoddelijk, doodelijk, de verdoemenis afdwingend is. Erkent dat, met een verbroken, kennend hart. Meer vraagt God niet. Maar met minder is God niet tevreden. O, als gij, als het door en door vervuilde Nederland dat eens doen wilde, komen tot dit gerichtErkennen dat zonde schuld is voor een heilig God! Erkennen, dat wij alleen de schuldigen zijn en dat daarom die vreese- lijke tuchtiging der laatste jaren over ons gekomen is,,., o, als dat eens gebeurde, wat zou het dan meevallen! Lees maar: „Al waren uw zonden als scharlaken, als karmozijn, ik zal ze wit maken als sneeuw, als wol!" Met zulk een God zijn wij in rechtsgeding. Een God, die, schoon zwaar getergd, lankmoedig is en weldadig en groot van goeder tierenheid. En dat kan God doen, omdat Hij God is. Hij heeft daartoe Zijn eigen Zoon gegeven. Die is in het gericht geweest. Die heeft die gloeiende spits van Gods toorn ondervonden! O, hoe diep is het er door gegaan op Golgotha. Het zwaard is daar tegen Hem ontwaakt en Hij is geslagen Daarom kan God God blijven als hij menschen, volken met schreeuwende zonden (want scharlaken is een schreeuwende kleur) wit maakt als sneeuw. Al Gods deugden zijn opgeluisterd door het Borg- werk van Jezus Christus. Doch nooit krijgt iemand aan die genade deel, ofhij moet komen tot dit gericht. Daar de vuilheid zijner zonde erkennen, doorvoelen, met een verbroken hart en voor zijn God belijden. Er is geen andere weg, dan KOMEN Schuldig Nederland, Kom! Lezer, begin gij er dan mee en het zal eeuwig meevallen! A'dam. DEN BOER. daalden, werd voortdurend meer gedacht aan een andere wijze van exploitatie van de bezittingen en werd besloten de platen in te dijken tot bouw land. Nu lagen in de kaart nog een tweetal voor bedijking rijpe gorzen, n.l. Sommelsdijk en Dui- venwaard. Den lsten Januari 1464 sloten de eigenaars van deze beide gorzen met die van Middelharnis een overeenkomst, waarin bepaald werd, dat de vier gebieden tot één bedijking ves- eenigd zouden worden. In de loop van dat jaar werden Sommelsdijk en Duivenwaard ter bedij king uitgegeven en 11 Februari 1465 volgde Mid delharnis. Nog in hetzelfde jaar 1465 kwam de grootste inpoldering van Goeree-Overflakkee tot stand. In 1481 werd de Oostmoer (Oude Oostmoer en Oostende) ingedijkt. Dr. J. VERSEPUT. WöNEHSSCHADS IN NEDERLAND M n H n n n H MTOTAAI wm rw^ JgJVÏRWOCST |i^jM3CHAWa m Gerekend naar het totaal aantal woningen, komt men tot de volgende verhoudingen van de oorlogs schade in Nederland. Van iedere 100 Nederlandsche woningen zijn er: 4 totaal verwoest 2 zwaar beschadigd 14 licht beschadigd De totaal cijfers zijn: aantal woningen op 31-12-'44 2157046 totaal verwoest 87224 zwaar beschadigd 43259 licht beschadigd 292163 In de schadeopgave zijn begrepen: defensie- schade, oorlogsgeweldschadc en bezettingssachade, gerekend van vóór 10 Mei 1940. Tevens is in deze berekening opgenomen de schade veroorzaakt door de innundatie en de vernielingen door dc burgerij. ook voor nen. betrekking zijn verwijderd. Ook VI, die geëva cueerd werden en daardoor hun dienstbetrekking verbroken zagen, komen in aanmerking voor her- alhier, zijn benoemcJ cie neren a. I een^O-tal nieuwe cocosmatten. Zeer vcrmeldcns-1 overzicht van de rtu^nouuenjiu; ïïrf worden HSÜ Jitf,». v~*««l

Opbouw | 1945 | | pagina 1