mg -% X&l ING van ons filiaal Beter orgde Waar ardingsche Stoomboot-Maatschappij, ROTTERDAM r Middelharnis—Vlaardingen—Rotterdam v.v. EUNG INGAANDE 18 OCTOBER 19-15 k.s behalve op Zon- en Feestdagen Midde Ihatüis (Vit st Vlaardingen st Rotterdam Rotterdam Vlaardingen st Middelharnis 7.00 9.30 10.25 15.15 16.10 IS.40 >er t m 31 Januari 1 uur vroeger. verband met de waterstand niet kan worden gepas- >ot te 7.20 van de Buitenhaven nabij de sluis en komt ■esp. 17.20. DE DIRECTEUR. ober 1945. CAMPHENS' Pluimveebedrijf vanaf heden weer telefonisch aangesloten onder no. 368. Wij draaien in het Broedsei:oen 1946 weer op volle capaciteit en- kunnen Uw plutmveestapel ais vanouds weer met prima materiaal verjongen. Ook hopen wij in de toekomst weer af te leveren ons aan dc practijk ge toetste pluimvee Opfok- en Ochtendvocders, verkrijgbaar prima gebrand schelpengrit. uimveebedrijf "kind, fokker d°°r htt voor Pluimvee en eieren onder no. o 1z ilDDELHARNIS Postrekening no. 303270 an Motorvoertuigen op Goeree en Overflakkee. H. Motor. Vrachtauto. Autotrekker. Aanhangwagen, uitge- ctoren en Walsen, nog niet hebben laten registreeren, nog laten doen op Dinsdag 23 Oct.; tusschen 9 en 3 uur LAND te MIDDELHARNIS. 1 geen registratie meer mogelijk zijn op het eiland. DE ADMINISTRATEUR R.D.M. 220-221 MIDDELHARNIS EDENKTEEKEN" ASTEMEIJER te DORDRECHT orden. Veel moeilijkheden hebben wij daartoe moeten groote vertrouwen, en de omvangrijke afname welke ons land Goeree en Overflakkee ten deel viel, was voor ons ->t dit doel te komen. lectie slechts bij mate kon. worden uitgevoerd, zullen wij n onze toonzaal met meerdere monumenten te verrijken, ter reeds in de gelegenheid het geachte publiek van ons en uit de aanwezige modellen een keus te doen, ten einde eedverwanten een passend gedenkteeken te doen pbatsen. !en die wij nog met in onze toonzaal konden plaatsen Catalogus U aanbieden, en worden verdere inlichtingen "trekt door onzen Hoofdvertegenwoordiger: ART - MIDDELHARNIS -umanplein C 38 Telefoon 312 agenten: N PUTTEN, Nollendijk, Melissant. ALANS, Tuinstraat, Herkingen. UX, Kerkstraat, Oude Tonge. RD, Panhuis, Stad aan 't Haringvliet. or Lijkbezorging „Voorzorg" TOOR - MIDDELHARNIS Burg. Boumanplein C 38 Tel. 312 SSEN TRANSPORTEN CREMATIES KEND PLECHTIG PISTEITVOL e vele aanvragen voor transporten welke thans bij ons :i wij het geachte publiek er op attent te moeten maken, ig bij ons moet worden ingediend, opdat wij met de i ons in verbinding kunnen stellen. Wij belasten ons iSport en bijzetting behoord, zoodat U met de verzorging n, van alle voorkomende moeilijkheden ontheven wordt. tinck waaraan levensbeperking en aanvaarding van ver- delijkheid voor het eigen bestaan en voor dat van degenen, r meft zorg heeft te dragen, ten grondslag ligt, mag gelden ationale deugd." nale deugd de beste vruchten af? aan de ATIONALE BOUWKAS N.V. te 's-Gravenhage aan v. Meerdervoort 7B Tel. 394270. dan met fl 2,per mille voor de rentelooze hypotheek, 57 jaar verstrekt wordt en verwerft met het bedrag huishuur UW EIGEN HUIS. ;X3tis prospectus. N Pzn„ Binnenweg 166, Melissant. D - RADIO-ELECTRICITEIT DIJK 226 B MIDDELHARNIS S VERSCHILLENDE ARTIKELEN VOORRADIG, microfoons. Gramofoonmotoren, verlichtingsart., enz. Radio-onderdeelen, LnidsprekeTsystemen, toestcl- t zelfbouw. eenige Batterijtoestellen voorradig. VERLICHTINGSLAMPEN in 220-24-12 en 6 volt. U de Beste Engelsche merken Motor Rijwielen [Enfield, B. S.A., Ariël. ns Uw koopvergunning van de R.V.I, HET MOTORHUIS. A KLEM, Herkingen DEN iebben voor het akket en dit nog alsnog in de t af te haien tot larten ongeldig, OS-COMMISSIE. De heer J. LOS biedt zich aan voor HUISSLACHTING. Nette bediening. Gelderschendljk 608, D'land. Plaatsgebrek is oorzaak dat vele adverten- tiën tot volgend nummer moeten overstaan- ZATERDAG 27 OCTOBER 1945 Prijs per kwartaal f 1,50. Losse nummers 10,15. Advertentiën van 15 regels f 1,—. Elke regel meer f 0,25. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG No. 26 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 281 - MIDDELHARNIS Dit blad verschijnt iederen Zaterdag SAMENWERKING! Zooals de dagbladen ons hebben bekendgemaakt hebben de besprekingen tusschen de voormannen der Christelijk Historische Unie en der Anti Revolutionaire Partij tot resultaat gehad, dat deze twee partijen; voorloopig niet tot ineensmelting komen. Wel was er groote eenstemmigheid over alle principieele zaken. Ook was er over en weer een sterk besef van saamhoorigheid. Zelfs werden vérstrekkende besluiten genomen omtrent een nauwe samenwerking. Maar tot fusie, ineensmel- ting komt het voorloopig niet. Over het verloop der besprekingen zijn nog geen offlcieele gegevens verstrekt. Zoodoende is nog niets met zekerheid bekend over de gronden voor dit besluit. Maar, dat is zeker, de eene Christelijk Nationale Partij komt vooreerst nog niet tot stand. Het is voor onze lezers geen geheim, dat dit resultaat voor ons een groote teleurstelling vormt. En, wij zijn er van overtuigd, voor het overgroote deel onzer lezers evenzeer. Van meet af heeft ons blad voor de eenheid van alle christenen van posi tief beginsel in politiek en maatschappelijk leven het pleit gevoerd. En menigmaal ontvingen we blijken van warme instemming met dat streven uit onze lezerskring, van zeer verschillende zijden. Dat de eenheid van organisaties nog niet is tot stand gekomen achten we jammer, heel jammer! Toch, deze teleurstelling mag ons niet het oog doen sluiten voor hetgeen wel werd bereikt: het besluit tot een vérstrekkende samenwerking tus schen de beide partijen. Al hadden we liever het geheele ei dan dit halve, toch is het beter dan de leege dop, waar we het voor de oorlog mee moesten doen. Als werkelijkheidsmensen hebben we ons dus nu in te stellen op het in practijk brengen van het beslotene: samenwerking. En waarlijk, we behoeven het mooie daarvan ook weer niet te onderschatten. Er zal een gedurig contact gaande gehouden worden tusschen de voormannen. De Kamerleden der beide groepen zullen er op bedacht zijn in de Kamers één lijn te trekken. Bij de verkiezingen zal voor beide partijen één programma worden ontworpen. En al moesten de centrale besturen ook aan de plaatselijke kies verenigingen adviseeren om aparte organisaties te blijven in stand houden, toch werd tegelijk door beide landelijke besturen met klem aangedrongen op nauwe plaatselijke samenwerking. En de ver strekte richtlijnen en raadgevingen toonen wel aan, dat het ernst en meenens is. Immers, aanbevolen wordt een voortdurend contact tusschen de besturen der plaatselijke kiesverenigingen. Voorts, zoo mogelijk, bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen met één gezamenlijke candidatenlijst uit te komen in iedere gemeente, en ook in de gemeenteraad als één fractie op te treden. Dat zijn inderdaad dingen van groote beteeke- nis. Bestrijding van elkander, zooals die vooral tegen een verkiezing zoo kon oplaaien, zou dan vcor het vervolg uitgesloten zijn. De noodzakelijk heid van eenparig optreden zou vanzelf meebren gen een voortdurend overleg, een samen zich bezinnen op de vraagstukken die aan de orde zijn. Dit alles legt aan de besturen van onze plaatse lijke kiesverenigingen een belangrijke taak op, een taak die ook tenspoedigste zal moeten worden ter hand genomen. De bésturen zullen moeten beginnen, nu in vrijwel alle plaatsen op ons eiland de leden instemming hebben betuigd met het plan om contact te zoeken, om in overleg te treden met elkander. Naar wij vernemen is dat in Stellendam reeds geschied, en met een zeer verblijdend ïesul- taat. De beide kiesverenigingen daar ter plaatse hebben eerst hun besturen opdracht gegeven overleg te plegen. En deze besturen hebben in tusschen samen vergaderd, en daar voorloopig liet besluit genomen (onder voorbehoud van goedkeuring hunner kiesverenigingen) om voor de komende gemeenteraadsverkiezingen samen één lijst in te dienen, en de propaganda daarvoor gezamenlijk te voeren. De raadsleden zullen dus één aaneengesloten groep vormen. Deze raads leden en ook de besturen zullen voortdurend overleg met elkander plegen, ook van tijd tot tijd samen vergaderen. Bovendien zullen de beide kiesverenigingen éénmaal per jaar een gecombi neerde ledenvergadering beleggen. Bravo voor dit echte opbouw-werk. Moge dit voorbeeld spoedig in de andere gemeenten van ons eiland navolging vinden: nauwe samenwerking tusschen de verschillende groepen van Christus- belijders. Zoo kunnen de groepen naar elkander toe groeien, en kan intusschen reeds vruchtbaar worden gewerkt op het politieke terrein. Zco ook zal bevorderd worden dat op de duur mogelijk worde, wat nu nog niet bereikbaar was: de eene Christelijk Nationale Partij. Dat is het ideaal dat ons blijft wenken! de voedselvoorziening van funeste gevolgen en beteekenis worden zou was vooruit te zien, vooral een eiland als het onze draagt daartoe het hare in hooge mate bij. Voorts werden duizenden jonge mannen ge dwongen tot slavenarbeid in Duitschland. Ver volgens werden tal van gezinnen verbannen naar Krimpen aan den IJsel, niet het droevig gevolg, dat wij zonder arbeidskrachten zaten. Ook waren tal van onze leden beroofd van hunne werkpaar den, welke op diefachtige wijze van de stallen werden gehaald, evenals het rundvee, terwijl de hier gelegerde Duitsche krijgslieden de varkens en het pluimvee uit de hokken of van het erf onder het oog der eigenaren wegroofden, voor eigen consumptie niet alleen, maar op schandelijke wijze met het voedsel evenals met boter en kaas morst- ten of in overdaad verzwclgden. Wij zullen niet verder uitweiden over wat ons nog meer in Flakkee werd aangedaan. Een boek van eminenten omvang zou er mede te vullen zijn. Wij willen besluiten met de vermelding dat op 5 Mei 1945 de laatste Germaan ons eiland moest verlaten en het morsen met bankpapier, dat door enkele van onze medeburgers voor allerlei schan delijke en ongerechtige hand- en spandiensten op ruime schaal werd ontvangen, eindigde. Aan ons is thans de taak opgedragen om een aanvang te maken met het herstellen van de aan gerichte verwoestingen. Wij hopen dat de ge allieerden ons eenigszins schadeloos zullen stellen met het terugzenden van onze paarden en runde ren, wagens, auto's, rijwielen en andere gestolen goederen, welke niet kunnen worden ontbeer om de verwoestingen eenigszins te kunnen herstellen. Wij adviseeren dat geen werkzaamheden aan de ondergeloopen landerijen zullen worden verricht dan met medeweten en toestemming van de alhier gevestigde bedrijfsvoorlichting. Wij blijven verder nog steeds hopen dat de nog niet aangesloten organisaties zich bij den Flak- keeschen Boerenbond zullen aansluiten, hetwelk ongetwijfeld den invloed van onze vereeniging zal kunnen verhoogen. Het Bestuur: G. C. VAN SCHOUWEN, Voorzitter. A. W. KEIJZER, Secretaris. Overgelegd in de Algemeene Vergadering ge houden te Sommelsdijk op den 13en September 1945. FLAKKEESCHE BOERENBOND (Buiten verantwoording der Redactie). Aan dienst Landbouwherstel Zandpad, Middelharnis. In de op 28 September j.l. gehouden bestuurs vergadering van de Flakk. Boerenbond, kwam ter tafel het rooven van bandenwagens door de Duit- schers, waarvan enkelen zijn betaald met f 300, tot f 400,per stuk, terwijl deze wagens destijds zijn geregistreerd en getaxeerd door de L. C. O., waarom wij het op hoogen prijs zouden stellen, dat "de wagens werden uitbetaald naar de getaxeerde waarde. Voorts gaat het gerucht dat er wagens zijn teruggestuurd, welke reeds betaald waren, zoodat deze eigenaren, behalve hun wagen, boven dien het uitbetaalde bedrag hebben geïncasseerd. Indien dit gerucht waarheid mocht bevatten, dan stellen wij het op hoogen prijs dat deze ongerech tigheid wordt achterhaald, en van tweeën één: of de wagen terug, of het uitbetaalde bedrag terug betalen. Aangenaam zou het ns zijn hierover uw gunstig antwoord te mogen ontvangen. Het bestuur voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, A. KEIJZER. G. J. BUTH. Sommelsdijk, 3 October 1945. FLAKKEESCHEN BOERENBOND. Verslag van het 48e boekjaar, loopende van 1 Juni 1944 tot 31 Mei 1945. (Slot). Wij kunnen dit te gereeder doen, omdat na Mei 1941 geen sprake meer was om iets ten bate van ons bedrijf of ons eiland uit te voeren, omdat het vergaderen verboden was en de pers aan banden gelegd. Alle vrijheid van ons volk was te loor ge gaan en bovendien werd er door de overweldigers beslag gelegd op al onze bezittingen. Van de Westpunt van ons eiland tot zelfs bij Herkingen moesten onze leden hunne paarden en wagens wekelijks, soms dagelijks en ook des Zon dags afstaan aan de Duitsche krijgslieden om in Goedereede en vooral in Ouddorp materialen te vervoeren voor bunkerbouw, draadversperringen, het aanleggen van mijnenvelden en dergelijke. Ook onze werklieden werden voor die werkzaamheden regelmatig gevorderd. Tal van onze leden in Stel lendam, Goedereede en Ouddorp zagen hun woonhuizen en bedrijfsgebouwen afbreken, hun gronden vergiftigen met landmijnen en prikkel draad, waarvoor onze werklieden werden gevor derd en buitengewoon ruim werden betaald. Dit ging zoo voort tot eind Februari 1944 toen men op het llumineuze idee kwam om ons mooie en uitermate vruchtbare eiland tot aan de tramlijn Minnelharnis-haven-Dirksland totaal voor heel veel jaren, misschien voor altoos te verwoesten door het onder zeewater te laten loopen. Op die wijze werd tot 20 Maart 1944 plm. 12000 H.A. land onder water gezet, terwijl de totale opper vlakte van dat deel van Overflakkee 14500 H.A. is. Van de overblijvende 2500 H.A. zijn nadien nog betrekkelijk groote oppervlakten onder water gezet. In Den Bommel werd de sluis verwoest waar door de waterloozing naar buiten onmogelijk werd gemaakt. Op de drooggebleven gronden werden de landerijen volgepoot met palen ter hoogte van 2 Meter, waardoor de polders het voorkomen had den van bosschen. Dit was, naar men ons wilde doen gelooven om zweefvliegtuigen het dalen on mogelijk te maken en al naar mate het bevel werd gevoerd door iemand van minder beschaving en opvoeding werd de terreur droeviger. Dijken wer den doorgegraven, wegen opgeblazen, teneinde Engelsche en Amerikaansche voertuigen te belet ten deze dijken en wegen te berijden. Dat dit voor EEN LEVENSGEVAARLIJKE VEERVERBINDING. Dreigende scheepsramp op liet Haringvliet. De behoorlijke veerboot „Minister Ph. van der Sleijden", die den veerdienst Middelharnis Hellevoetsluis onderhield, is slachtoffer van den oorlog geworden. Thans vaart hier een bootje, dat niet alleen grooteüjks tekort schiet in vervoer- capaciteit, maar dat, nu de najaarsstormen elk oogenblik kunnen opsteken, letterlijk levensge vaarlijk is. Met het achlerdekje volgepropt met 'n half dozijn auto's, en tot een paarhonderd passagiers aan dek en op het bruggedek omdat Ze niet naar beneden in de kajuit durven op dit ranke schuitje wordt thans de verbinding met den vasten wal van Nederland onderhouden. Een commissie van de K. v. K. te Rotterdam heeft al veertien dagen geleden in een dringend gesteld telegram aan den hoofdinspecteur van het verkeer erop gewezen, dat hier een scheepsramp dreigt; er zijn in Nederland nog wel schepen, die dezen veerdienst comfortabel of niet, dat is om 't even met ruimer mogelijkheid voor het noodzakelijke autovervoer, en althans zonder ge vaar voor kapseizen, kunnen onderhouden. Maar ze komen niet op het Haringvliet in de vaart! Flakkee zal te gelegenertijd stellig en nadruk kelijk om afdoende verlossing uit de knellende banden van zijn isolement vragen. Maar het eischt thans een voor deze wateren zeewaardig schip: deze put moet gedempt worden vóór er, inplaats van het eene legendarische kalf, honderden men- schen verdronken zullen zijn! PLAATSELIJK NIEUWS MIDDELHARNIS. In den nacht van 18 op 19 October '45 is ingebroken in de R.H.B.S., waar opgeslagen waren de goederen van het Nederland- sche Roode Kruis. Hoewel de inbrekers, want het is er meer dan één geweest, gestoord werden, worden er 33 dekens en 15 lakens vermist. De dekens en lakens zijnafgestempeld met het stempel van het Roode Kruis, en nieuw of nagenoeg nieuw, en waren hier opgeslagen voor eventueele hulp- verleeningen, waarvoor zij dan ook bij de diverse evacuatie's hebben dienst gedaan. Zij, die inlich tingen kunnen verstrekken, worden dringend verzocht dit in het algemeen belang ten spoedigste bij de marechaussee, alhier, te melden. Tot leden van den nood-gemeenteraad dezer gemeente zijn gekozen verklaard de heeren: C. van der Meide, J. Buijsse, J. Boomsma en G. van Lente (Democratisch Blok); J. Vroegimleweij, J. van der Meide Jz., D. de Korte en D. D. Konings (Herv. A.R.); J. H. Koppelaar en D. Mans (S.G.P.) -en J. van der Slik (S.D.A.P.). Door den Burgemeester dezer gemeente is aan de autoriteiten verzocht een andere veerboot in te doen schakelen voor het vervoer van Middel harnis op Hellevoetsluis, daar de huidige veerboot niet alleen te klein blijkt te zijn voor het massa- vervoer van en naar het eiland, maar ook, bij de najaars- en winterstormen niet zeewaardig genoeg geacht wordt voor het regelmatig verkeer. VEILINGBERICHTEN Telersprijzen met ingang van Dinsdag 23 Oct. '45, GroentenAndijvie f 7; Kasbooncn f 48; Stok- boonen (princesse-, snij- en spek) f 26,50-f 33,50; Siumboonen, witte zonder draad 1' 26,50; Stani- boonen, overige soorten f 22; Pronkboonen f 13,50; Roode kool f 6; Savoye kool (geel en groen)f 6;0 Witte kool f 4; Peen (zonder lof) f 4~f 11Postelein f 21,50; Stoofsla f 8,50; Boerenkool f 5; Spinazie f 13—f 20; Tomaten f 8,50-f 20; Natuurtomaten f 14,50; Boutuien f 5,10; Herfstknollen f 2,50-f 3; Ramenas f 4; Prei f 10—f 13; Spruitkool (onge- schoond) f 19; Spruitkool (geschoond) f 31; Witlof f 30; Veldsla f 20, alles per 100 Kg; Bloem kool f 7-f 20,50; Komkommers f 7-f 16,50; Sla (natuur) f 2-f 4; Slafglas) f 3-f 4, allaes per 100 st.; Kroten f 3-f 5,50; Bospeen 11; Bosselderij f 3, alles per 100 bos; Koolrabi f 2,50-f 3 per 100 st. FruitDruiven f 80-f 150 per 100 Kg. SOMMELSDIJK. De vorige week Donderdag, 's avonds half acht, had de Oranjevcreeniging een gezellige bijeenkomst belegd in de zaal van Hotel Spec. De leiding hiervan berustte bij den VoorZ., den lieer J. Palingdood, die in zijn openingswoord de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep Na een voortreffelijke piano-bespeling van den heer Zoon en het gezamenlijk zingen van enkele Nationale liederen, vertoonden de heeren Booms- ma uit Middelharnis hun prachtige collectie licht beelden (gekleurde foto's) die ook ver buiten ons eiland groote bekendheid geniet. Mede door hun leerzame en onderhoudende, vaak origineele toe- lichting,oogsten zij hiervoor een dankbaar applaus. Dan kreeg dhr.. Jansen-uit Middelharnis het woord, die in een sober en boeiend relaas ons liet medeleven met de lotgevallen van Olivier van Noordt, die in 1559 met enkele zeilscheepjes een reis om de wereld maakte. Getuige het applaus viel ook dit zeer in de smaak. Na een declamatie van den voorzitter werd het marionettespel „Bange jaren gingeru voor bij" uit gevoerd, waarin een indruk werd gegeven van het leed der bezettingsjaren en de vreugde der be vrijding. Wij hebben ons eerlijk gezegd afgevraagd of een „poppenkast" het aangewezen middel is om het bange verleden, dat nog maar zoo kort achter ons ligt, uit te beelden. Al met al was het echter een mooie avond en de wnd. Burgemeester, dhr. A. A. Mijs, was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij Bestuur en sprekers in hartelijke bewoordingen dankte voor het gebodene. Met ingang van 15 November heeft dhr L. v. d. Waal op zijn verzoek eervol ontslag ont vangen als huisvader in het Diaconiehuis der Ned. Herv. Kerk. Met zijn vrouw heeft deze daar ruim 26 jaar de leiding gehad en velen zijn in die jaren uit dit huis, na een korter of langer verblijf daarin, naar hun laatste rustplaats gebracht. Steeds was het v. d. Waal en zijn vrouw die deze ouden van dagen in hun laatste ziekte verpleegde en bijstond. Moge hen nu nog vele jaren een welverdiende rust geschonken worden. Inmiddels is dhr. A. Vis Bzn. met zijn echtgenoote in hun plaats be noemd. In deze gemeente komen onder de varkens enkele gevallen voor van de zoogenaamde vlek ziekte. DIRKSLAND. Kon vorige week de lijst van candidaten voor de noodgemeenteraad bekend gemaakt worden, thans kan medegedeeld worden, dat volgens verwachting ook deze heeren inderdaad benoemd zijn, zoodat in deze tijdelijke gemeente raad zitting zullen nemen voor de A.R. fractie: Joh. Baart, P. A. Duhen en G. C. M. Smit; voor de S.D.A.P. fractie: A. Knöps en D. Poortvliet; voor de S.G.P. fractie: G. van 't Geloof en voor de Liberale fractie: J. Rooij. Deze tijdelijke raad is betrekkelijk een voort- Zetting van de gemeenteraad van 1940, daar de politieke verhouding onveranderd gebleven is. Na enkele voorbereidende maatregelen o.a. onder zoek van de geloofsbrieven, kunnen we eerstdaags een samenkomst tegemoet zien. HERKINGEN. De raad dezer gemeente is bij enkele candidaatstellmg als volgt samengesteld: J. Bestman, H. Dorst, E. Kastelein, P. van Mourik, L. van Putten, T. van Wageningen en J. C. Wisse. In deze gemeente is een hulpmarechaussee aangesteld, die naast den opperwachtmeester der marechaussee dienst zal doen. MELISSANT. J.l. Zaterdagmiddag speelde M.V.V. 2 tegen M.V.V. 3, hetwelk eindigde in een 50 overwinning voor eerstgenoemde. Het lste elftal van M.V.V, speelde tegen Goedereede 1 en verloor met 34. A,s. Zaterdagmiddag spelen onze twee junioren-elftallen resp. tegen Flakkee A-junioren, aanvang half 3 en tegen Ouddorp 2. STELLENDAM. Als bizonderheid kan wor den gemeld, dat bij den heer Verwater 3 jonge schapen zijn geboren. Dit is een unicum, daar de tijd van geboorte Februari is. Tot lid van den gemeenteraad dezer gemeen te zijn bij besluit van 20 October 1945 benoemd de Heeren: B. de Blok; W. Blokland; C. Hoek; Abr. Klink; B. C. van Lenten; M. Meinders en M. Melissant. Burgerlijke Stand: Geboren: Arie Hendrik, z. v. A. Brinkman en A. Menheer; Geertruida Jannetje, d. v. K. van der Bok en H. Polie; Corne lia Jacoba en Aart Leendert, d. en z. van S. Keijzer en M. van Rij. Gehuwd: J. Robijn, 27 jaar, te Melissant en J. van Huizen, 23 jaar, alhier. Overleden: M. Troost, 23 j., echtgenoote van A. M. van Lenten; A. L. Keijzer, 2 dagen en C. J, Keijzer, 7 dagen, zoon en dochter van S. Keijzer en M.van Rij; C. Roon, 80 j., wedn. v. W. Hartman GOEDEREEDE. Onze dorpsgenoot, dhr. D. Orgers Johz., is geplaatst bij de hulp-politie met standplaats Numansdorp. Zaterdag j.l. speelde de v.v. S.V.G. I een wedstrijd tegen M.V.V, I uit Melissant, welke onze dorpsgenooten met 43 wisten te winnen. Zaterdag 27 October a.s. speelt S.V.G. I te Dirksland tegen de voetbalclub van de Gezags- troepen. OUDDORP. Opbrengst collecte Stichting 1940-'45 van de Ned. Herv. Kerk f 4.000, Voetbal. Zaterdagmiddag speelde Prins Bernhard I tegen de gezagstroepen en na een fraaie spannende wedstrijd eindigde deze ont moeting in een gelijk spel 33. Ruststand 20. Ook Prins Bernhard II speelde tegen een elftal van de gezagstroepenen ons 2de elftal bracht het er minder goed at en verloor met 60. Voor belanghebbenden zijn op het Gemeen- tehuis, alhier, ter inzage lijsten van Japansche krijgsgevangenen. Tevens bestaat er gelegenheid om formulieren af te halen voor inlichtingen te vragen voor hun jongens die nog riet thuis zijn, bij den waamemenden Secretaris van het Roode Kruis den heer A. Bezuijen Sr., tusschen 5 en 7 uur. Joh. 't Mannetje liep een lichte verwonding aan zijn been op, toen bij zijn werkzaamheden in de Oostduinen door onbekende oorzaak „iets" ontplofte. De arts uit Goedercede verleende de eerste hulp. Door de felle wind van Dinsdagmiddagt kon de kuilvisscher A. Bakelaar dc haven nic, bereiken en werd bijtijds door de Motorblazer SCHRIFTOVERDENKING En de apostelen zeiden tot den Heere: Vermeerder ons geloof. En de Heere zei dei Zoo gij een geloof had als een mosterdzaad, gij zoudt tegen dezen moerbezienboom zeggen: Word ontworteld, en in de zee geplant, en hij zou u gehoorzaam zijn. Lucas 17 5, 6. Ge kent het verband, waarin deze verzen voor komen. De discipelen van Jezus staan voor een ontzaglijke taak. Ze moeten prediken het koninkrijk Gods, maar ook wonderen doen, zieken genezen en duivelen uitwerpen. En dan heeft Jezus zooeven nog gesproken over de ergenissen, die komen zul len, de verleidingen waardoor iemand verlokt wordt tot zonde. „Wee hem, door wien zij komen". En daarop liet Jezus nog de vermaning volgen den broeder in liefde te bestraffen, en zoo hij zegt: het is mij leed, hem te vergeven zevenmaal daags. Dat alles bij elkaar is me een taak! Hoe zullen ze dat kunnen volbrengen? Dan vragen ze zich af - en 't lijkt een prachtige overweging - of ze geloof genoeg zullen hebben. Zoo langzamerhand hadden de discipelen wel wat geleerd. Ze hadden wel ondervonden dat men niet over zeeën wandelen kan, als men geen geloof heeft. Ze hadden wel gemerkt, dat men alleen rustig slapen kan, zelfs midden in een storm, als men zich veilig gelooft onder Gods oog. Ze berekenen dus nu het geloof naar de ont zaglijke taak, die hun is opgelegd. En ze komen tot de -conclusie: we hebben te weinig geloof. En daarom vragen ze aan den Heere: Vermeerder ons geloof. Of, zooals er eigenlijk staat: Voeg aan ons geloof wat toe, doe er wat bij. Een zeer sympa thiek verzoek, zou der we zoo zeggen. En toch vergissen ze zich. Dat blijkt ook uit het antwoord van Jezus. De Heiland wijst deze bede af. De discipelen zagen hét geloof als een soort kracht, waarvan men meer of minder hebben kan. Maar zoo is 't met het geloof niet gesteld. We hebben het geloof niet bij het gewicht, waar iets bij gedaan kan worden. In het geloof hebben we met God te doen. En wie is God? Toch de Oneindige? Als ik geloof, dat is, als ik God heb - Hij is de inhoud van het geloof - dan héb ik alles en kan ik alles Dat zagen de discipelen niet. En daarom moeten de discipelen werkzaam zijn met hun geloof, zich oefenen. Dit leert de Heere hen hier. „Zoo gij een geloof hadt als een mosterd zaad".... Met deze woorden geeft de Heiland duidelijk te kennen, dat 't niet is een kwestie van een kleinere of grooteie hoeveelheid van geloof. De kracht van het geloof ligt niet in de hoeveelheid van het geloof. „Zoo gij een geloof hadt als een mosterdzaad", dat heele kleine zaadje, niet grooter dan een speldekQp, dan is 't goed. Het is dus maar de vraag of er werkelijk geloof is, waar geloof, en een werkzaam zijn met het geloof. Het geloof bezitten de discipelen. Wanneer zij hun taak niet kunnen volbrengen, ligt dat dus niet hieraan dat God hun geen voldoende hoeveel heid geloof schenkt, doch hieraan, dat zij het geloof, dat God hun schonk, niet in het werk stel len. Het is hun eigen schuld. De inhoud van het geloof is God, de Oneindige. En de kracht van hun geloof is daarom eindeloos. Slot volgt). Den Bommel. W. C. P. DEN BOER. O. D. 3 behouden binnen gebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Klaartje Elisa beth Adriaantje, d. v. Willem Aleman en Lena Hoekman. De oudste ingezetene dezer gemeente, de Wed. P. TanisTanis, herdacht 26 October haar 95ste verjaardag. Op 17 October 1945 waren de besturen der Kiesvereenigingen van de A. R., S. G. P. en Hervormden wederom uitgenoodigd voor een bespreking en tevens te beslissen of de mogelijk heid bestond tot het oprichten van een Christelijk Nationale Kiesvereeniging. Aanwezig waren de besturen der S. G. P. en Herv. Kiesvereenigingen. Van het bestuur der A. R. Kiesvereeniging was bericht ontvangen dat zij dien avond niet ter ver gadering aanwezig zouden zijn. Dit zal zeer waar schijnlijk verband houden met het feit, dat bij een gehouden bespreking op 4 October j.l., geen overeenstemming werd bereikt over de Statuten der op te richten Kiesvereeniging, waarbij het beginsel-programma werd vastgelegd op grondslag der drie formulieren van Eenigheid, waarbij de S. G. P. en Hervormden art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis onverkort wenschten te hand haven. Van de zijde der A. R. werd daartegen bezwaren* ingebracht. Op de vergadering van 17 October j.l., welke door Ds. Hovius met gebed werd geopend, werd besloten om, indien mogelijk, zij het dan zonder de A. R. partij een Kiesvereeniging op te richten als boven bedoeld. Door" de commissie, welke deze vergadering had bijeen geroepen, was voorgesteld om in het bestuur der op te richten vereeniging op te nemen als verplichtend één bestuurslid, welke kerkelijk be hoort tot de Gereformeerde Gemeente en 4 van de Hervormde Kerk. Hiertegen werd door het bestuur der S. G. P. bezwaar gemaakt. Deze wenschten het kerkelijke element er van tusschen te laten. Hun werd als de meening der commissie mede gedeeld dat het juist de bedoeling was om de kerkelijke strijd te weren, omdat nu zou worden vastgelegd dat er steeds een bestuurszetel zal worden ingenomen door een persoon, behoorende tot de Gereformeerde Gemeente. Na bespreking, ook met het bestuur der Herv. partij, werd besloten om voor de gemeente-politiek één partij te vormen met de partijen S. G. P. en Hervormden. Tevens werd besloten om op de lijst van candidaten gemeenteraad, no. 1 Kerkelijk Herv. en no. 2 Kerkelijk Ger. Gemeente, dan no. 3 t/m 6 Herv., 7 weer Ger. Gemeente. Besloten werd om op Woensdag 31 October '45 met de leden der beide Kiesvereenigingen te vergaderen in het catechisatie-lokaal van de Ned. Herv. Kerk, waarbij tevens voor alle personen, welke lid wenschen te worden van de op te richten Kiesvereeniging, daartoe gelegenheid zal worden geboden, waarna verkiezing van het bestuur zal plaats hebben. Om ongeveer 9.30 uur werd deze bijeenkomst door Ds. Hovius met dankgebed gesloten. Namens de Commissie Voorz. KREEFT. Kerknieuws: Geref. Kerk, v.m. 9.30 en nam. 3.30 uur leesdiens; Geref. Gemeente, v.m. 9.30 erv nam. 3.30 uur leesdienst; Doopsgez. Gemeente v.m, 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. Thiessen. Ds. J. Thiessen heeft een beroep ontvangen naar de Doopsgez. Gemeente Blokzijl. Burgerlijke Stand: Geboren: Jacob Human, Z. v. K. Tanis Hz. en Klaartje Tams. OUDE TONGE. Noodlottig ongeval. J.l. Vrijdagmorgen ongeveer 8 uur, hoorden wij een doffe knal in richting Buitendijk en als reeds zovele malen meenden wij, daar gaat weer een landmijn. Al spoedig echter bleek dat de 17-jarige J. Maliepaard bij deze ontploffing zijn leven had verloren en zijn stoffelijk overschot, vreselijk ver minkt, werd vervoerd naar de algemene begraaf plaats. Er zijn verschillende lezingen omtrent dit zó droevig ongeval; wij willen in diep medeleven met het zó zwaar getroffen gezin, vanaf deze plaats nogmaals ten ernstigste de jeugd waarschu wen, toch niet roekeloos om te gaan met voorwer pen waarvan wij de explosive kracht niet kennen; laat alles liggen wat op oorlogstuig lijkt. Wij weten niet of door de betreffende instantie's alle maatregelen getroffen waren die dit vreselijke hadden kunnen voorkomen, wij hopen in dezen dat alle betrokkenen vrij uit gaan. De verslagenheid en medeleven zijn algemeen. Treffend is dat van dit gezin, Maliepaard, een 4-tal zoons in Duitsland geweest zijn, welke allen mochten terugkeren, terwijl zij nu op deze wijze en vlak bij huis een jongen moesten verliezen. Onze deelneming. In onze gemeente is thans ook wederom de straatverlichting brandende, voorwaar ecu goe de vooruitgang. Alleen zouden wij wensen dat ook op de Molendijk bij dc Oude School eveneens een lichtpunt geplaatst werd, mogelijk komt dat nog, wij hopen het daar dit dringend nodig is. OOLTGENSPLAAT. In dc plaats van den heer H. v. d. Bos, die naar Zandvoort is vertrok ken, is tot onderwijzer aan dc Openbare Lagere School No. 1 benoemd, den heer C. Kop van Dubbeldam De nood-gemeenteraad is in deze gemeente als volgt samengesteld: P. van Es, A.R.; L. Hokkc, S.D.A.P.; K. Kreeft, S.D.A.P.; D. C. van Oostende, S.G.P.; B. Noordijk, V.B.; J. van Nicuwa.il, A.R.; C. Vermaas, R.K.; J. Jacobs, R.K, Tot Godsdienstonderwijzer van de Lang straat is door het kerkbestuur, aldaar, benoemd, den Eerw. Heer Nijehuis van Ermelo, thans Godsdienstonderwijzer en huisvader van het Militair tehuis, aldaar. Tot kapelaan voor de R.K. Parochie le Achthuizen is benoemd dhr. C. F. A. Geraets van Warmond. BINNENLAND. Overschrijving van spaarbankboekje. De P.T.T. deelt mede, dat diegenen, die over schrijvingen van hun spaarbankboekje op een postrekening wenschen te verrichten, voortaan in het algemeen niet meer hun spaarbankboekje met het daarvoor bestemde formulier naar de Rijks postspaarbank te Amsterdam moeten opzenden. Zij behooren zich thans met een girostortings- biljet gefrankeerd en ingevuld tot het gewenschte bedrag en hun spaarbankboekje tot het post kantoor te wenden. Voor levensonderhoud wordt voortaan aan gezinshoofden hoogstens 50,per veertien dagen uitgekeerd. Tabak en snoep. Binnenkort zullen tabakskaarten, versnape- ringenkaarten en gecombineerde tabaks- en ver- snaperingenkaarten worden uitgereikt. Met ingang van 25 Nov. a.s. worden op deze kaarten de volgende rantsoenen ter beschikking gesteld: op de tabakskaart twee rantsoenen tabaks artikelen per week, op de versnaperingenkaart 100 gram chocolade of suikerwerken per week; op de gecombineerde kaart één rantsoen tabaksartikelen en 50 gr. chocolade of suikerwerken per week. De nieuwe kaarten zullen op onderstaande wijze worden uitgereikt. Mannelijke personen, geboren in 1927 of vroeger kunnen naar keuze een tabaks- kaart, een versnaperingenkaart of een gecombi neerde kaart ontvangen. Vrouwelijke personen, geboren in 1927 of vroeger komen in aanmerking voor naar keuze een versnaperingenkaart of een gecombineerde kaart. Kinderen, geboren in 1928 of later kunnen alleen een versnaperingenkaart ontvangen. Schip met ossen en suiker. Het stoomschip „Willem van Oranje" wordt te Rotterdam verwacht met een lading, die o.m. bestaat uit 160 ossen en 600 ton suiker, die even eens behooren tot de schenking van Ierland. u adl ,x artikel is nog A."'devS/Chr'. XéVX"Krcèft7s'Ö.p7cV£'dé I broodbonnen. Vos, Herv. I Distributienieuws. OFFICIEELE BONNENLIJST voor de eerste helft van de 12e periode (28 October tra 10 November voor voor het Zuiden des lands.) Bonkaarten KA, KB, KC 512. 100 t, m 106: 800 gram Brood. 107: 200 gram bloem. 108: 125 gram biscuits. 109: 400 gram suiker. 110: 200 gram koffie. 111: 125 gram boter. 112: 250 gram margarine. 113: 100 gram vet. 114: 200 gram kaas. 115: 150 gram vleesch. 116: 2 kg. aardappelen. 117: 2 kg. aardappelen. B 01, B 02: 400 gram brood. B 03, C 03: 1 ei. B 04: 1 kg. aardappelen. A 05, B 05: 1' liter melk. C 05: 3i/2 liter melk. Bonkaarten KD, KE 512: 200, 201: 800 gram brood. 202: 200 gram bloem. 203 250 gram rijst, rijstebloem of 225 gram kinderbiscuits. 204: 125 gram biscuits. 205: 500 gram suiker 206: 250 gram boter 207: 125 gram margarine 208: 200 gram kaas 209: 1 ei 210: 6 liter melk 211: 150 gram vleesch 212: 1 kg. aardappelen D 01, D 02: 400 gram brood E 01: 250 gram rijst, rijstebloem of 225 gram kinderbiscuits. Tabakskaart Q 413. 03: 2 rantsoenen tabak, waarvan ten hoogste 1 rantsoen sigaretten. Toeslagkaar ten: M 45, M 46 (Brood): 400 gram brood M 45 (Boter): 125 gram margarine M 45(Vlecsch): 100 gram vleesch M 45 (Aardappelen): 1','4 kg. aardappelen Ook voor het Zuiden is thans bon A. B, C en D 782 geldig verklaard voor 50 gram Vleesch. Dc 125 gram biscuits op de bonnen 108 en 204 kan nog niet door dc winkeliers worden af geleverd. Aflevering hiervan geschiedt vermoe delijk eerst over 14 dagen. Op deze bonnen mag geen Engelsche biscuits worden afgeleverd. Dit teeds verkrijgbaar op geldige

Opbouw | 1945 | | pagina 1