NWERVING rinden: aber. Je uitreiking October a.s. MD 323-10. taarten 11de ren moeten rden inge- voorm. ctober nain. van 9-12 u. van 2-5 u. 9-12 uur. Invulling enquêteformulieren. De enquêteformulieren dienen door de gezins hoofden resp. alleenstaanden volledig te worden ingevuld en onderteekend. Bovenaan het formu lier wordt vermeld het nummer van de gas en. of electriciteitsmeter. hetwelk op de rantsoenkaart - eventueel oude rantsoenkaart - voor gas en of electriciteit, te vinden is. Deze kaarten dienen bij ndiemng der enquêteformulieren te worden over- jelegd. Aan de achterzijde van het formulier dient de aanvrager bon 244 (.Algemeen) van elk der gezins leden in het vakje 1 t m 14 te plakken. Het aantal opgeplakte bonnen dient gelijk te zijn aan het aantal personen dat, in antwoord op vraag 3a, als jotaai-aantal gezinsleden is opgegeven. Pension- en kamerbewoners, die niet zelfstandig hun maaltijden bereiden, mogen geen afzonderlijk enquêteformulier invullen, aangezien zij t.a.v. deze enquete tot het gezin van den verhuurder worden gerekend. Hierop dient nauwlettend te worden toegezien. uilen. 'utlcurcn schoenen, ni. 45 vosloeren pantoffels. Brle- Bur. van dit blad. -wart tlccrencostuum in. 50 t, ook wel tegen gekl, en een wit melsjes- tot a jaar tegen jongens- es dezelfde leeftijd. Adres: l.ittenoordschedljk C 18, loenen, rn. 42, voor nieuwe 40. Heerenschoencn, m. 42 n, m. 40. Damesschoenen, TROOST, Kavel Elf 167, damesschoenen, m. 39, fsch, voor Damesschoenen voor schoenenbon. P. v. la, Sommclsdijk. leumstel voor een 3-vIains. too IJ, Ouddorp, molleres, in. 43, z.g.a.»., damesschoenen, m. 3ü1/,. or, Middelhanns. schoenen, m. 40 i. g. s., ■ek. liefst .stof, leeft. IS j. Vingerling D lö, Mid- /oor een 3-vlatns petro- VEEN, Ouddorp, kookstel, enkelvoudig «atoen. Inlichtingen. G v. feweg 193, Melissant. jongensschocnen, m. 30 voor een paar dames- 4DERS, JuJianaweg 107, ruim model, tegen een l. bij G. v. NI EU WAAL, ssant. Babykeep wol (rose) z. lage Heerenschoenen, m. SNAREN, Achterweg 23Ü, lederen damespantoffels :hoenen, m. 32. Een paar 29 voor kaplaarsjes, m. voor onderjurk. A. DE 278, Aliddelhaniis. choenen in goeden staat, L. PAASSE, Kaaidreef, 'erkschoenen, m. 44 voor rtc schoenen, ook m. 44. Boekhandel, Ouddorp. Een paar werkschoenen m. 45 voor in. 43 01 44. J. VAN ÜHON1NÜEN, Ze Dijkdwars- atraat, sommelsdljk. 1 puur prlina werkschoenen, ni. 44 voor een paar liecrenmoliercs, in. 42. 1 paar jongens- schoenen, m. 39 voof til. 31. 1 o.k. overhemd (nieuw) met 2 boorden m. lö voor m 14 l winterjas, leeft(jd ong. 15 jaar voor ong. 12 j 1 dames wintermantel, m. 4ü o.k. voor kinder- garnituurtje, leeftijd 2 j., uf stof event, wol daarvoor. I of 2 wollen dekens voor wol (hoe veelheid nader overeen te komen), l lampekap (compl.) electr. voor bureaulamp. Tevens ter ruiling 1 Slagersjasje (o.k.) en I houten Wasch- tafcl. Adres: Voorstraat 254, Middelhamis. Een wit wollen babydoek voor twee paar gekleurde dameskousen en een kinderwagen voor een wandelwagentje. Te bevragen: agent Fr. Witvliet. Twee paar schoenen ni. 37 lage hak, o. kw. paar klompen, maat 23 en 25, liefst voor klceren of lakens. L. LOS, Jozefdrecf 19 Oude-Tonge. Heerenschoenen maat 43 of 44, tegen maat o nieuw. M.' KNOPS, Gelderschedljk 578. Jirksland. Een paar laarsjes maat 25 voor schoentjes ..iaat 28 en een paar schoentjes maat 25 voor maat 2ö. C. GROOTENBOER, Jiilianawcg 108, Melissant. Gym. schoenen maat 43-44 voor idem m. 39. Landschoenen maat 42 voor damesschoenen 39. Brieven No. 100 Bureau van dit blad. PRIMA KEUKENKACHEL voor een Haard kachel (liefst kiem model). C. SMIT. Seer. Nyghstr. C 20, Middelhamis. Heeren gabardine regenjas, beige, in goede staat, voor Jongensregeujas (1315 jaar). Inlichtingen bij G. v. KOPPEN, Ouddorp. DIVERSE ZAAIGRANEN Firma P. VAN SCHELVEN, Oude Tonge Middelhamis Vert.voor Nieuwe Tonge. C. HOLLE MAN. Breede weg; voor Ouddorp, TOH. BREEN, Molenblok. 31 Ons pakhuis te Sommelsdijk is vanaf heden tot n.m 5 uur telefonisch te [bereiken onder no. 378. Berekende embalage wordt na 25 Sept. niet meer tegen de berekende prijs terug genomen. Fa. C. VAN DER MEIDE, Zaadhandel - Middelhamis. r MIDDELHARNIS van het lijk Arbeidsbureau Dordrecht 1 374 Voorstraat 14 ren van het Bureau zijn als volgt: t m Vrijdag van 8.30—12.30 en van 2—5 uur, .30—12 uur. bliek is het kantoor na 3 uur 's-middags gesloten. De Directeur. N. v. d. BRUGGE. stelijk Arbeidsbureau Dordrecht ederlandsche Koopvaardijvloot voor plaatsing bij de N ederlandsche Koopvaardij- cing wenschen te komen, dienen zich ten spoedigste rijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, afd. oothoofdspoort te Dordrecht, of bij de bijkantoren ichem. Ridderkerk. Middelhamis, Brielle, Leerdam DE DIRECTEUR. eding bkouwgerst door telers. ie vestigt er de aandacht op dat landbouwers in de provincie e in 1945 zomergerst verbouwden van de rassen Kenia, fit 2-njige en deze als brouwgerst willen verköopen, de et NACOBROUW moet zijn goedgekeurd en voorzien zijn instelling afgegeven certificaat. is-ers ter grootte van minstens 1 k.g. moeten franco lan het adres van ondergetekende. Dorpsstraat 74, Baren- per htigd, afhankelijk van kwaliteit en sortering tot f 2, n voor voergerst vastgesteiden prijs te betalen, ie partijen wordt 5 cents per 100 K.G. van de telersprijs rijding van keuringskosten enz. G. A. v. d. WAAL. en P.O.D. te Middelhamis, hiertoe gemachtigd door den iris voor het District Brielle, brengt ter algemeene ken en meisjes, aan wie met ingang van 29 Juni 1945 beperkt ;d, hiervan ontheffing kunnen verkrijgen, indien zij aan lantoonen, dat: n onderworpen aan de medische keuring, welke is bevolen bestrijding van geslachtsziekten, n voldoende mate werkzaam zijn. irtoe op het bureau van den P.O.D. te vervo gen, 's mid- 4 uur. Het Hoofd van den P.O.D. voornoemd, Mr. J. J. A. GROENEVELD. vethouders van SOMMELSDIJK roepen sollicitanten op van 3e Helpster aan de Bewaarschool. Bezoldiging el. toelage 16, Burgemeester vóór 10 October a.s. VG LFOBER zal door de Kring van Meisjesverenigingen en erenigingen op G.G. een JEUGDDAG worden gehouden Middelhamis. Aanvang 3.30. Als sprekers zullen optreden: onderwerp: De Jeugdverenigingen op de tweesprong. onderwerp: Jeugd en Verzet. len declamaties ten gehore worden gebracht, terwijl het nt de avondvergadering zal opluisteren met zangstukjes. 3—1 EN VARKENSHAAR buiten de Distributie komt, Jing bij J. HENNEMAN, Kralingen 483, DIRKSLAND. ogsslachtoffers van ons Eiland. dige inlichtingen voor den aankoop van onderstaande vzen, Petroleum-vergassers, Kachels, Haarden en n, Lampen, Bedden, Tapijten, alle soorten Emaille- ststellen. Wringers enz. Wij leveren U al deze artikelen ?en liefst voor a.s. Maandag (Spoed). Beleefd aanbevelend, P. KIEVIT. Smederij, Rijwielen. Gas, Water, Electr.: Nieuwstraat Meubelen: Westdijk B 301, MIDDELHARNIS. - Vrij ZATERDAG 6 OCTOBER 1945 Prijs per kwartaal f 1,50. Losse nummers f 0,15. Advertentiën van 1—5 regels f 1, Elke regel meer f 0,25. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG - No. 23 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 281 - MIDDELHARNIS Dit blad verschijnt iederen Zaterdag DE POLITIEKE GEVANGENEN. Er bestaan hiervan twee soorten en dus moet ter verduidelijking opgemerkt worden, dat het hier de N.S.B.'ers etc. betreft. Veel is daarover te doen geweest de laatste weken in de pers, in regeeringskringen en bij het M.G. Wij krijgen zoo den indruk dat het heele geval een zeepbel was, die op het oogenblik alweer uit elkaar gespat is. „Veel lawaai voor niets" zou het onderschrift van dit artikel kunnen zijn. Het lust ons niet de historie hierover volledig na te pluizen. Wie zich daarin verdiept komt fouten tegen, beleidssalto's, politiek effectbejag en hope lijk ook veel misverstanden. Wel is het noodzakelijk duidelijke uitspraken te doen, wanneer bepaalde instanties ten onrechte de zondebok worden. En daarover een enkel woord. Het ging hier over de vraag of er voldoende aecomodatie zou zijn dezen winter voor de politie ke gevangenen. (80.000 en 30.000 nog te arrestee ren). De regeering betwijfelde dit en overwoog nieuwe normen voor de vrijlating waardoor men sneller en op grooter schaal de kampen zou kunnen ontruimen tot ongeveer 40.000. Hiertegen is de Groote Advies Commissie op gekomen met de volgende motie: 1De G.A.C. acht onaanvaardbaar, dat zonder eenigerlei vorm van proces een aantal of percentage gedetineerden zou worden vrijgelaten. 2. Zij meent, dat voor die vrijlating geen alge meene normen zijn te stellen. 3. Zij is van oordeel, dat ten spoedigste voor- loopige beslissingen over al of niet vrijlating moe ten worden genomen door voor elk kampement in te stellen commissiën van niet meer dan drie personen. 4. De commissiën mogen zich niet laten leiden door de al of niet mogelijkheid van behoorlijke onderbrenging der gevangenen - dat is een zaak van Regceringszorgen - doch louter en alleen door de meer of mindere ernst van de voorhands be wezen geachte ten laste gelegde feiten. Ook de Centrale Advies Commissie, die het M.G. in deze zaken vanwege de illegaliteit advi seert, kwam tot een advies, waarin het standpunt der regeering bestreden werd. Het zeer uitgebreide rapport der commissie is uiteraard niet voor pu blicatie bestemd. De N.A.C., zulks in tegenspraak met de pers, heeft zich niet in dien geest uitgelaten. De be schikbare tijd was daar te kort om tot een nauw keurig advies te komen. Onlangs is vanwege het M.G. medegedeeld, dat in de kampen boven 1000 personen in totaal plaats gemaakt zal kunnen worden voor 93.000 personen. Daarmee valt het argument der regeering dus weg. Intusschen heeft de regeering een uitspraak gedaan, die er op neer komt, dat geen massale vrijlating in haar bedoeling ligt. Tot zoover de feiten. Thans doet men het echter voorkomen of dit geheele standje uit de koker van het M.G. komt. In „De Waarheid" van 5 September, wordt in dit verband zelfs gesproken van een „verlos ons van het M.G." Het zij dan opgemerkt, dat het standpunt van het M.G. in deze kwestie in groote trekken in overeenstemming was met dat der G.A.C. en C.A.C. en niet met dat der regeering. Het M.G. meent nog steeds aan de bestaande normen voor vrijlating van 27 Januari 1945 te moeten vast houden. De meening van Prof. van Bemmelen werd door het M.G. niet gedeeld. Het verwijt van „De Waarheid" is dus onjuist en moet berusten op verkeerde gevolgtrekkingen. Ook overigens, maar dit tusschen haakjes, deelen wij het inzicht niet, dat het M.G. het er zoo slecht heeft afgebracht en daarom zoo snel mogelijk moet verdwijnen. Onze ervaring is, dat het M.G., hoe wel het met middelen en menschen moet werken, die niet altijd berekend waren voor hun taak, met veel begrip voor de situatie, met veel takt en met enthousiasme zijn plicht gedaan heeft. Er was over het algemeen een open oor voor klachten en een sympathiek optreden van dit lichaam. Mocht dit in het Zuiden anders geweest zijn^ in het Noorden heeft de illegaliteit wel waardeering voor het M.G. Na dit intermezzo is het goed te besluiten met ons standpunt over de zaak der politieke gevange nen. Men moet de machine smeren, waar ze vastloopt en niet elders met wringen en geweld ingrijpen. Welnu de zaak zit vast op de berechting. En ze zit niet alleen vast op de huisvesting, ze. mag er ook niet op vast zitten. In het Zuiden zijn duizenden reeds bijna een jaar opgesloten. Dat is geen voorrarest meer. Velen zullen hun straftijd al uitgezeten hebben en wel licht zijn er daar nog, maar zeker hier in het Noorden, die heelemaal niet in een kamp thuis hooren. Dat alles is onrecht. Het M.G. stelt voor kamprecherches in te stellen, die zorgen, dat de dossiers sneller compleet worden. Dat is al heel veel gewonnen. Dan moet veel meer bekendheid worden gegeven aan de vrijlatingsnormen van het M.G. Daaraan hapert het nogal. Het M.G. zal verder overal per district P.D. vrijlatingscommissies instellen (in veel ge vallen dus ter vervanging der A.C.M.C.'s) voor zoover die nog niet aanwezig is. Het is o.i. de plicht van iedere Nederlander, die daarvoor ge vraagd wordt, zitting er in te nemen. Hoe sneller begaan onrecht hersteld wordt, hoe beter. En dan zal als de tribunalen er toch moeten komen, deze instelling met de grootste spoed overal in werking dienen te treden en de wetgeving daarover moeten worden gecompleteerd. Versnelling van het onderzoek, snelle en duide lijke rechtspraak, dat is het eerste. En het tweede is, dat wij ons goed bewust moe ten zijn, dat voorzoover deze gevangenen eens in de maatschappij terug zullen komen, zij geen paria's mogen worden. Daartoe moet thans reeds aandacht besteed worden aan de wijze van inter- neering, de reclasseering en de inschakeling in de maatschappij. In 't algemeen is deze zaak der politieke ge vangenen reeds aardig op weg een ziekelijk abces van onze samenleving te worden. Dat komt mede omdat de doorsnee Nederlander er te gemakkelijk mee klaar is in zijn denken en praten: „Ze zitten nu, straks krijgen ze straf en 't is van ons af. Desnoods later naar Nieuw-Guinea". Maar zoo eenvoudig is het niet. Dit is geen oplossing maar struisvogelpolitiek. En als onopgelost probleem zal het ons als een spook blijven vervolgen. Eerst moet ons denken en spreken over deze politieke gevangenen verhelderd worden. Dat dit nog niet zoo is, moge blijken uit het feit, dat men over het algemeen over deze lieden spreekt als over veroordeelden. Maar er is nog practisch geen v°nnis uitgesproken. De eisch van deze lieden, d.at hen recht gedaan zal worden is den ook juri- uiscYi Vieel wat gegronder, dan de zoo algemeen onder r,ns uitgesproken eisch om niemand vrij Het is bovenal noodig, dat ons denken hierover werkelijk rechtvaardig wordt, d.w.z. vrij van wraakgevoelens en verder dat wij dóór het uitge oefend recht heen, barmhartig gaan denken over deze /netfemenschen. Barmhartig denken beteekent hier: verantwoordelijkheid voelen voor hen wie recht is gedaan. De weg terug voor de N.S.B.'ers enz. moet door ons geplaveid worden. Dat vraagt het Vaderland evengoed van ons, als het van ons vroeg ze te bestrijden. Dat vraagt boven alles Christus van ons. Med. C. B. - L. O. H. v. R. HET GEVAAR VAN HET DANSEN. „Hoe harder gekreten, hoe eerder vergeten". Dit harde, maar helaas meermalen vervulde spreekwoord, komt ons in de gedachten, als wij acht geven op den geest van een deel van ons volk na den oorlog. Wat een angst en rouw was er niet, wanneer het een weinig spande, b.v. in de Decem- ber-dagen 1944. Wat een troost werd er toen niet gezocht. Hoe menigeen heeft toen niet de knieën gebogen en geroepen tot God. En nu? Een golf van lichtzinnigheid gaat over ons land, over steden en dorpen. Nu de feesthartstocht is uitgeraasd, zien wij de nieuwe golf der lichtzinnigheid in de dans- en hartstocht, die alom uitbreekt. Verwonderen kan dit niet. In de dagen van Noach is men uitgelaten en vroolijk het oordeel in de armen gevlogen, wat wonder is het dan, als wij het nu dansende doen! Maar al verwondert het niet, daarom mogen wij niet werkeloos toezien als ons volk en ook onze eigen kinderen op een gevaarlijk pad zijn. Als Christen moeten wij verwerpen alles wat ons een oorzaak tot zonde kan worden. Alle plaat sen, waar de zonde heimelijk gekoesterd wordt, schuwen wij van ganschen harte. Christus woord: „Ik zeg u, dat van elk ijdel woord, hetwelk de menschen zullen gesproken hebben, zij van hetzelve rekenschap zullen geven in den dag des oordeels" (Matth. 12 36) is voor ons van kracht voor alle plaatsen der ijdelheid, voor alle plaatsen, waar wij God niet kunnen ont moeten. Ieder Christen, die naar God vraagt, zal dus niet de minste lust hebben in alles wat de danslustigen bezielt, ja, als hij het kwade recht peilt, zal weerzien hem vervullen tegen dezen lagen geest, die zich zoo schoon en zoo edel zoekt voor te doen. Zoo schoon en zoo netjes, dat iedere tegenstander zich bespottelijk maakt in de oogen der „verlichten"! Onze oude godgeleerden hebben het dansen kort en krachtig genoemd: „een prikkeling der onkuischheid". Velen zullen voor deze betiteling terugdeinzen, maar ieder dié eerlijk wil oordeelen zal het toestemmen. Door het dansen wordt lang zaam aan het zinnelijke geprikkelde jongens en meisjes, mannen en vrouwen, dansen met elkaar; hoe dichter bij elkaar hoe liever. Wanneer vandaag aan den dag een gebod werd uitgevaardigd, dat voortaan alleen mannen met mannen, enz., moch- ten dansen, zou nien morgen alle danszalen wel kunnen gaan afbreken. Dan was alle aantrekkelijk heid er uit. De ruwe heidensche dansen hebben vaak de hartstocht opgezweept met ongekende felheid, onze zoogenaamde beschaafde dansen doen het heel genoegelijk en heel langzaam ook. Het dansen schudt het lagere omhoog en het hoogere omlaag (of er uil). De gegevens der kinderpolitie wijzen het uit. De dansgelegenheden hebben veel schoone jeugd in onreinheid neergetrokken. Daarom jon gens en meisjes van Flakkee, bewaar uw jeugd rein en heilig. Mijdt alles wat mede werkt om verkeerde invloeden over u te brengen. Mijdt de dansvloeren en hun lage sport. Ook voor de ouders ligt hier een taak. Weet gij waar 's avonds uw kinderen zijn? Dat is toch uw plicht? Tracht het uw kinderen thuis gezelliger te maken. Begin reeds vroeg er aan. Houdt uw kleine kinderen 's avonds als het schemert, thuis. Jong geleerd is oud gedaan, jong verleerd is oud vergeten! 'De uithuizigheid onder onze jeugd is een gestadige bron van verwildering. Wilt gij dus de verwildering tegengaan, begin dan met de bestrijding van het straat-loopen, met name op Zaterdag- en Zondagavond. PLAATSELIJK NIEUWS MIDDELHARNIS. Wetenschappelijk Ge nootschap. 1 October hield het Wetenschappe lijk Genootschap voor Goeree en Overflakkee zijn tweede algemeene ledenvergadering in de Concert zaal Meijer te Middelhamis. De Natuurwetenschappelijke Sectie koos tot leden van den Raad van Toezicht de H.H.: ir. J. B. Mijs; dr. C. H. Jessurun; Dr. G. Stoel; H. W. S. Sypkens; G. P. A. Frijlink; ir. G. Terluin; C. Warnaer; Jan Jacobs; Ed. de Bruyne en L. J. Kooman. De Geesteswetenschappelijke Sectie be noemde in den Raad van Toezicht de H.H.: Ds. Jac. Thiessen; Ds. H. de Valk; Ds. J. Hovius; Mr. J. M. Hempenius; Dr. W. Schreijer; Dr. J. Verse- put; A. H. Ris; L. J. den Hollander Sr.; C. J. Jansen en A. A. Baardse. In de algemeene vergadering heeft Ds. C. van der Walvan Dirksland, hierop een voordracht gehouden, getiteld: „De ontwikkelingsgang van het godsdienstig leven van Prins Willem van Oranje" Op grond van vele bewijsplaatsen uit geschrif ten, zoo van den Prins zelve, als van zijn moeder, Juliana van Stolberg, en anderen, schetste de spr. dezen ontwikkelingsgang als van Luthersch op gevoed, daarna uiterlijk, als plichtsgetrouwe zoon dier Kerk, tot den Roomsch-Katholieken gods dienst toegetreden, zonder evenwel innerlijk waar lijk r.-k. te zijn geworden; vervolgens gekomen tot een openlijk belijden van, en terugkeer tot het Luthersche geloof, en uitloopende op een mani festen overgang tot de gereformeerde religie. Dat, zooals sommigen meenen, de godsdienst voor Prins Willem van Oranje in den grond der zaak slechts eene quantité négligeable geweest OPBRENGST „STICHTINGSWEEK" OUDDORP: zonder specificatie GOEREE: zonder specificatie STELLENDAM: zonder specificatie MELISSANT: zonder specificatie HERKINGEN: zonder specificatie nagift DIRKSLAND: Lijstcollecte. Reeds gestort op girorekening „Stichting" „Amaticia" reeds gestort op girorekening „Stichting" SOMMELSDIJK: Lijstcollecte Buurtvereeniging „Binnenweg" Verloting „Oké" Ver. Vrijz. Hervormden Nagiften MIDDELHARNIS: Lijstcollecte. Reeds gestort op girorekening „Stichting" Ned. Herv. Kerk Geref. Gemeente Geref. Kerk R.K. Kerk (afgedragen a. d. Aartsbisschop Buurtvereeniging „Voorstraat" „Hobbemastraat" „J. v. Stolberglaan" Muziekvereeniging Feestavond Hotel Meijer Nagiften NIEUWE-TONGE: nog niet door ons ontvangen OUDE-TONGE: Lijstcollecte. STAD AAN 'T HARINGVLIET: Lijstcollecte Ned. Herv. Kerk OOLTGENSPLAAT Lijstcollecte nagiften DEN BOMMEL: Lijstcollecte Ned. Herv. Kerk Reeds op of na 29 Juni 1945 gecollecteerd: Volkszang „M'harnis-S'dijk Progr. Volkszang B.-S. Dirksland Ouddorp Ned, Herv. Kerk Middelhamis Nagiften In contanten. f 3.429,90 2.120,— 2.483,68 4.642,25 593,— 50,— 10.680,20 5.802,15 97,35 434,— 130,— 560,50 6.695,05 4-57,13 627,78 1.026,71 441,50 253,25 54,— 75,76 1.567,20 145,— 1.871,61 2.297,05 272.171 3.200,- 130,- 3.843,25 280,32 1.089,11 191,30 60,31 671,13 260,— 50,— 56.582,66 NAGIFT: Rode Kruis, afd. Kindercomité te Middelhamis 1700, Overschrij vingen vuri geblokkeerde rekeningen. 350 2.217,50 1.325,- 130,- 50,- 1.000,- 970,- 25- 200,— 7.180,25 3.450,- 300 17.197,75 3.429,90 2.120,— 2.833,68 6.859,75 643,— 12.185,20 SCHRIFTOVERDENKING. En God was met den jongen. Genesis 21 20a. Als door het oog van een naald is Isinaël aan den dood ontsnapt. Met Hagar, zijn moeder, dwalend door de eindelooze woestijn van Berseba, is hij van dorst versmachtend, afgemat en uitgeput neergevallen in het gloeiendheete zand. Toen hoorde God zijn stem die klagelijk klonk over de verlaten vlakte en op de aanwijzing van een engel zag Hagar een waterput, waaruit zij in overvloed het frissche water kon scheppen om haar jongen te verkwikken. Hij leefde weer op. Hij keerde in 't leven terug. God zegende den jongen met gezondheid en levenskracht. God was met den jongen. Ongetwijfeld zijn er onder degenen, die dit stukje lezen, tal van menschen en zeker ook heel wat jonge menschen, die evenzoo als door het oog van een naald aan den dood ontkomen zijn. Je bent misschien wel eens ernstig ziek geweest of je hebt een gevaarlijk bombardement meege maakt. 't Kan zijn, dat jc in de gevangenis hebt gezeten of een tijd in een concentratiekamp moest vertoeven. Je hebt in de oorlogsdagen in de vuur linie gestaan of je bent als onderduiker maar nauwelijks ontkomen aan de greep van den vijand, die je zocht. Heb je toen in het gevaar niet geroepen tot God AI was het alleen maar: „o God, help me toch"! De Heere heeft je stem gehoord. Hij heeft je in het gevaar bewaard. Hij deed je in het leven terug keeren. Hij zegent je dat je weer in vrijheid kunt leven en aan het werk kunt gaan. Dank daar God voor. En bid dat Hij ook verder met je is. Dat Hij je bijstaat in alle moeilijkheden, die er ook in dezen nieuwen tijd nog wachten. Dan wordt het werkelijk goed, als God met ons is. Ook met onze jongens die heen trekken om de plicht voor 't Vaderland te vervullen. Door de zonde is het helaas zoo ver gekomen dat zij van God zijn afgeweken, dat zij Hem heb ben verlaten en daarom zou God alle reden hebben om zich voorgoed van ons af te keeren, om zich aan ons te onttrekken. Maar God zond zijn zoon in de wereld en noem de Hem: Immanuël. Dat beteekent: God met ons. Door Zijn Heilige Geest wijkt Hij ook nimmer van de zijnen, die Hij in Zijn verkiezende liefde opzocht. Zoo gaat de gemeenschap met God niet uit van ons. Maar God komt van Boven om ons te zoeken en met ons te zijn. Hij begeeft en verlaat ons niet. Ook niet al zijn we nog jong. Oude Tonge. Th. G. VOLLEBREGT 12.538,38 7.180,25 5.321,61 2.569,22 3.630,— 4.123,57 2.321,65 73.780,41 Petin. B. KIJKUIT, Goeree en Overflakkee, Middelhamis. zoude zijn, bestreed Ds. van der Wal nadrukkelijk, op grond van menig treffend citaat. De Algemeene Voorzitter van het W.G., dr. J. N. van den Ende, heeft den spreker dank der vergadering gebracht voor zijn indrukwekkend schoone voordracht. In cle eerstvolgende, op 29 October a.s. vast gestelde alg. vergadering is dr. Stoel voornemens een voordracht te houden over: „Nieuwe wapens in den strijd tegen verwonding en ziekte". DE GROEN VAN PRINSTERER SCHOOL VIERT FEEST. Woensdagmiddag j.l. was het voor deze school een bijzondere dag. De vlag wapperde op het gebouw en de kinderen liepen allen te hunkeren naar de aanvang van deze schoolmiddag. Eindelijk ging de Sirene als teken dat het ge zellige uurtje zou beginnen. In de lokalen stond het vol met bloemen en planten. Het was feest, want die middag zouden alle leerlingen weer sinds jaren in hun eigen school mogen komen. De be stuursleden en ook enkele ouders waren aanwezig. Na het zingen van Psalm 75 1 en 4 ging Ds. Blok voor in gebed, waarna hij vertelde van de bouw van de tempel te Jeruzalem. Het Hoofd der School bracht daarna in herinne ring wat er in deze oorlogsjaren zoal met de School heeft plaats gevonden. Negen keer was men ver plicht om te verhuizen en heeft men gehuisd in 8 verschillende gebouwen. Hij bracht zijn dank uit aan allen die in deze jaren zo gastvrij zijn ge weest de klassen te huisvesten. Het gebouw heeft veel geleden, maar daar kan gelukkig in voorzien worden. Hij herdacht de twee leerlingen, die in 't begin der oorlog gesneuveld zijn bij een bom bardement op Middelhamis. Dit kan niet meer hersteld worden. Daarna traden enkele leerlingen op o.a. Pie Driesse, Annie v. Dijk, Joke v. Es en Dammes Hochem, die met hartelijke woorden en toepasse lijke verzen hun blijdschap te kennen gaven. Nadat met dankzegging gesloten was, werden de kinderen getracteerd op heerlijke koek. Het was een gezellige middag en nu liet gebouw weer officieel in gebruik is genomen, gaat de jeugd weer met frisse moed aan 't werk. 25-JARIG BESTAAN JEHOVA NISSI. „Jehova Nissi", de Ned. Herv. J.V., alhier, her dacht Woensdag- 26 en Donderdagavond 27 Sept. zijn 25-jarig bestaan. 22 Januari 1945 was eigenlijk de dag van het jubileum. Toen was er echter geen vreugde, maar droefheid en diepe rouw. Negen leden der vereniging waren namelijk weggevoerd naar Duitsland, om daar in ballingschap te ver keren. Op verzoek van de achtergeblevenen werd destijds het zilveren jubileum alleen in de middag- dienst van 21 Jan. j.l. door Ds. L. Blok herdacht. Nu echter allen weer behouden zijn teruggekeerd, was het de begeerte der leden alsnog dit grote feit te herdenken. Woensdagavond traden er 3 sprekers op n.l. Ds. Blok, erevoorzitter der Vereniging, Ds. Bout van Delfshaven, 2e voorzitter van de Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. en Ds. Anker van Her- kingen, voorzitter van de Ring „Flakkee". De samenkomst werd geopend met gebed en het zingen van Ps. 126 1 en 3. Na Schriftlezing van Efeze 6 10-24, sprak Ds. Blok het openings woord, getiteld: „Te wapen voor de geestelijke strijd". Dit is geen strijd tegen mensen maar voor men sen. Het is de strijd tegen het ongeloof, om de boeien der zonde te verbreken. In gedachten ziet spr. de reclameplaat voor de bevrijding van Indië. Een monster, die zijn klauwen uitgeslagen heeft over Indië. Zo doet ook de Satan. Zonder ogen schijnlijk gevaar, neemt hij ons in zijn vernietigen de klauwen. De stelling die door ons moet inge nomen worden is: de gehoorzaamheid aan God. Nodig is dat wij Zijn Woord onderzoeken. Dan is het geen verloren strijd. De Heer Rijksen speelde daarna op het orgel: „Boven de starren" van Feike Asma. Ds. Bout sprak over „Het oude Woord en de nieuwe tijd". We staan aan het begin van een nieuwe wereld. De oude wereld is voorbij. Spr. tekende duidelijk het groote gevaar van het Nat.-Socialisme, waar van de Heere ons gered heeft. Hij zag echter de verarming in hel economische leven niet als het ergste. Neen, de bom op een mooie kerk is erg, maar het dynamiet van het anti-christelijke ver gif onder de fundamenten der kerk was erger. Dat oordcel is weggenomen. Wc staan voor een nieuwe wereld, maar tevens voor een nieuwe vijand. Het ongeloof werkt door en openbaart zich in andere vormen. Vooral om de ziel der jongeren zal ge streden worden. Deze zullen zich moeten wijden aan het onvergankelijke Woord Gods, want ook in deze nieuwe tijd is dat oude Woord de enige kracht- en leven-gevende bron. Dit zal niet kun nen in de naar eenheid zuchtende massa, die dc godsdiénst in een hokje willen stoppen, maar wel in saamwerking met allen, die het Woord van God zien als richting gevend voor alle terreinen des levens. Onder het zingen van Ps. 118 7 en 8 werd gecollecteerd voor het Bouwfonds „Verenigings gebouw". Daarna speelde de heer Rijksen op het orgel een compositie van Jan Zwart n.l.: „Houdt Gij mijn handen beide". Het slotwoord werd gesproken door Ds. Anker, die dc Ver. namens dc Ring tocpsrak. Spr. vroeg, na zijn felicitatie le hebben uitgesproken, wat we eigenlijk hier kwamen doen. Danken, ja, maar dat is schuld bekennen, vergeving vragen, want in vele dingen schoten wij te kort. Met ernst wees spr. op het grote keerpunt in de Ned. Herv. Kerk. De ketting is verbroken, het schip gaat varen en nu vragen we ons af: Hoe zal het gaan? Het is plicht der jongeren hier hun aandacht aan te schenken. Vervolgens bracht Ds. Anker nogmaals ter sprake het grote gevaar der Ned. Volksbeweging. Een heid is gewenst, maar niet zonder God. Schenkt ook hier uw aandacht aan. Het enige nodige is: een hartelijke liefde tot Jezus Christus. Jehova Nissi. Ds. Blok sloot deze avond met gebed, waarna de Meisjesverenigingen de Avondzang vanaf het orgel zongen. De 2e avond stond onder leiding van den heer T. Vijfhuize, voorzitter der vereniging, die de verg. opende met het laten zingen van Ps. 145 3 en 7, daarna las hij Ps. 145 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord bepaalde hij ons bij Ps. 50 14: „Offert Gode dank en betaalt den Aller hoogste uwe geloften". Herinnerd werd aan de nood van de voorbijgegane oorlogsjaren, waarvan vooral de jeugd ruimschoots zijn deel kreeg. Velen zullen in die nood tot God geroepen hebben. Nu echter de nood van ons is weggenomen, bestaat het gevaar Hem te vergeten. Dankbaarheid jegens God moet het stempel zetten op ons leven. Ter afwisseling zingen nu de gezamenlijke meisjesverenigingen: „Ach, blijf met Uw genade". De secretaris der vereniging gaf daarna een zeer interessant verslag over de geschiedenis der J.V., getiteld: „Onze 25 jaren". Daarna kreeg de heer J. M. v. d. Berg het woord voor zijn onderwerp: „De Heilige Stad", waarin hij een historisch overzicht gaf van de plaats en betekenis van Jeruzalem voor het Joodse volks leven. In aansluiting hierop speelde de heer Rijk sen op het orgel: „De Heilige Stad". Na de pauze was er gelegenheid tot het uit brengen van mondelinge felicitaties, waarvan door meerderen gebruik werd gemaakt o.a. door den heer De Korte en Ds. L. Vroegindeweij, oud voorzitters der vereniging. De heer H. Schellevis droeg daarna op verdien stelijke wijze het gedicht: „Bach te Dresden" voor, waarna de heer Rijksen de „Pastorale" van dezen groten componist vertolkte. Helaas moesten de andere punten van het pro gramma wegens tijdgebrek vervallen. De heer Vetter sloot deze avond met gebed. A.s. Zondag hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan Ds. H. Ligtenberg van Vlaardingen en wel des voorm. 10, des nam. 2,30 en des avonds "6,30 uur. Door de Geref. Gemeente is een beroep uitgebracht op Ds. C. van de Woestijne van Ridderkerk. SOMMELSDIJK. Burgerlijke Stand over de maand September 1945. Geboren: Barbera Su- zanna, d. v. M. de Wachter en L. E. Ardon; Elizabeth, d. v. E. Nelis; Helena Catharina The- resia Maria, d. v. J. M. G. Saers en D. A. M. Koevoets. Gehuwd: Leendert Albregts met Willempje Geertruida van der Laan; Mattheus van Prooijen met Jannetje van den Broek. Overleden: Arend Adrianus Appel, oud 19 j.; Frans van den Berg, oud 69 j.; Cornelis van den Berg, oud 64 j. Ingekomen personen over September 1945: Wed. H. van der LaanSchuurman, P. van Zijp, L. Buth, P. van Damme, E. C. Meijer, A. Klepper, J. P. Fase, A. H. Coops, J. Coops, Wed. C. H. BreurVillerius, M. I. Verschelling, H. B. Nij- land, T. SpeetjensPalingdood en R. Westra. DIRKSLAND. Daar op ons dorp reeds jaren het gemis wordt gevoeld aan een doelmatig ge bouw voor het houden van vergaderingen, cur sussen, enz., is hier een voorloopige commissie ingesteld, die zich tot taak stelt, de uitgebreide voorbereidingen te treffen, die kunnen leiden tot het uitvoeren van het nog uit te werken plan. Hoewel men er zich van bewust is dat er nog vele moeilijkheden op te lossen zijn, en dat het wegens de huidige materiaalschaarste, nog wel even zal duren voor men aan het bouwen toe is, wordt de zaak energiek aangepakt en reeds zijn besprekingen gehouden met o.a. de besturen van diverse Ver enigingen en is reeds een begin gemaakt met de vorming van een fonds. De collecte voor de Bijbelkioskvereniging te Amsterdam bracht alhier het mooie bedrag op van f 712,30. MELISSANT. Maandag 24 September vond een algemeene vergadering plaats van de Voetbal- vereeniging „M.V.V.", waarbij alle leden aanwezig waren. Er werd thans een officieel bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: P. v. d. Werff, voorz.; W. de Vogel, secsetaris, Julianaweg 137; W. van Putten, petmingm.; A. Heestermans en R. Mole naar, bestuursleden. Dc elftalcommissie bestaat uit de heeren W. van Putten, A. Heestermans en W. de Vogel, terwijl tot leden van de Kas-commis- sie werden benoemd de heeren A. Doornhein en P. Gootjes. Verder werd besproken het toetreden tot dc R.V.B. en liet houden van gymnastick-ocfeningcn. Zaterdagmiddag. 29 September, speelde M.V.V. II ccn wedstrijd tegen Dirksland III, die eindigde in ccn gelijk spel 33. Het eerste elftal van M.V.V. speelde daarna een wedstrijd tegen de Gczagstroepen uit Dirksland. die eindigde in ccn 83 overwinning voor M.V.V.

Opbouw | 1945 | | pagina 1