euws. ■rJamsche haven. heeft voor de Rot- s taking van één uur dat alle haven- 14-15 uur het werk Zaterdagavond bij pnluehtvergadering, prake kwam, welke fniging Zuid en de erd bereikt. |te zijn ontevreden- Je Eenheids Vak- r men niet aan de deelnemen. Den hij een provocatie, king mocht het niet te bij de bevolking net oogenblik meer worden. Aan den van afkeuring en gelegenheid Drukkerij IliJdelharnis- Secretaris Eenheidsvakbeweging veroordeeld. Een jaar gevangenisstraf met last tot onmiddel lijke gevangenneming luidde het vonnis van den politierechter te Rotterdam tegen den secretaris van de Eenheidsvakbewegmg L. van Os uit Rot terdam. De rivierpolitie had namelijk bij een huis zoeking ui de woning van van Os ruim 30 reepen chocolade, 11 staven zeep, 9 wollen deken, twee kinderdekens en een baal bloem gevonden, welke goederen v. O. in de haven had gestolen. Van Os legde een volledige bekentenis af. De Koningin volledig hersteld. Naar wij vernemen is H.M. de Koningin weer volledig hersteld. Zij heeft Hare werkzaamheden hervat. Verschillende persoonlijkheden werden door Haar ontvangen. Prinsessen in Schotland aangekomen. Prinses Juliana is Zondagavond met de drie Prinsesjes aan boord van de „Queen Macy" in Gourock (West-Schotland) aangekomen. Nader wordt uit Londen gemeld, dat de Prinses zich zoo spoedig mogelijk naar Soestdijk zal be geven. De Prinsesjes zullen korten tijd in de vroegere verblijfplaats van H.M. de Koningin te Londen vertoeven. iBouwkas „Rohyp" Nu. na den oorlog mag de Renteloze onopzegbare Hypo theek zijn deur weer voor U openzetten. Totaal toegekend 19 948.900.—. Vraagt inlichtingen |l]ZER. Ring 391, Sommelsdijk wel VAN DAM zijn Zaak weer MD heeft, met zeer ruime werk- lor Reparatie aan Rijwielen, leien en Auto's. Hopende het- Icrouwen waardig te zijn als Aanbevelend. T- VAN DAM. leg A 153. Ouddorp Inen, Monumenten, Zerken IT. Burg. Boumanplein C 38 (middelharnis. e genwoordiger voor ,,'t Gedenk- Firma H. J. BASTEME1JER Lichtingen gevraagd BgencJe vermiste goederen: ■elen (de meeste met Ingebrande 12 tafels; 200 glazen (wijn-, ■keur-); 80 koppen en schotels; 143 borden (diep en plat); 4 thee- Ttten; 10 groote schalen en verder I 5 ledikanten; 5 bedden; 10 kus- ■vcepersoons lakens; 40 sloopen; kens; 10 bovendekens. Verder over uten uittrektafel, voor 7 weken Ig in de keuken van Hotel Hobbel, icken. S.v.p. ten spoedigste, daar :en zeerste ben gedupeerd, aan I .Molendijk 5. ooltgensplaat. LIGA Klanten die nog oude Liga-bonnen bij ons te goed hebben, kunnen bij gelijktijdige inleve ring van nieuwe bon nen. het oude tegoed Tel. IJ afwikkelen, thans weer tal van geneesmidde- j navraag zult U bemerken, |vrijwel alle normale eisen kunnen Middelen voor: ■eren,. Bloedarmoede, Bronchitis, ,:-«nterie. Hoest, Heesheid Mond- ïcumatiek, jicht, Hoofdroos, Aam- kma. In ten slotte nog enkele artikelen, dagen aankregen: Norittabl. Asthmapoeder |r Mondwater Urotropine e.d. Laxeermiddelen, Broomkalium, Kalmoes, Tandpoeder. Idelen. Verbandwater, Boor- Jjferspiritus. KARNEMELK MET SUIKER 1 VOOR BABIES, l'oor de Huishouding: Ichuurpapier wasbeits zout- Accuzuur, Zwavelzuur. fcADIGDEN om als bedrijfs- I te treden voor bedrijven en llleriei aard, uitgezonderd land- Jvbedrijven. van N.S.B.'ers en ersonen, kunnen zich schrifte- i aan het Secretariaat van de fiissie voor Beheer en Herstel e.o,. Wieldijk 22 te Heen- 2—1 n bied ik mij beleefd aanvoor het Ti EN ONDERHOUDEN VAN I EN VRUCHTENTUINEN. liteit en nette bediening hoop ik mi] gestelde vertrouwen waardig (aken. Billijke prijzen, leleefd aanbevelend, G. VAN HULST Jz., I MIDDELHARN1S. 1 of ter overname gevraagd Don- en winkelhuis ■tand geschikt om tot winkel- e Middelharnis of Sommels- Ig kan event, worden geruild. ¥o- 27. Bureau van dit blad. Ivakschool begint weer leerlingen gevraagd. Op- Exaarens Costumière. Cou- Mej W. J. NEELS. jofstraat 12, Ooltgensplaat. Ruilen. Lgenband 80019 voor Rijwiel- T VAN VUGT, Langeweg, Oude p.k. werkbroek voor damescami- fcenen z.g.n.n. maat 40 O.k. voor ii maat 37. Nieuw rose meisjes- 5 4 6 j. voor damesonderjurk nieuwe handdoeken o.k. voor schortegoed. Een o.k. biezen perk, voor lapje flanel. L. J. kieuwstraat 3, Middelharnis. lesschoenen maat 37 (lage hak) Imesschoenen maat 38 (lage hak) Itaat.A. KLINK. Achterweg28l, Ingensbroek van 15 jaar voor een n 18 jaar. Brieven onder No. 11 t blad. Liderledikant z.g.a.n. in ruil voor |ed ook oude kwaliteit. M. VAN Kreekstraat B 398, Sommels- hauwe japon maat 44 voor maat let op gelet. Een kapstok tegoed. Tevens fe koop ge- Idspreker. J. v. d. NIEUWEN- 255, Sommelsdijk. |verhemd maat boord 15'/,' voor Adrc Scho< iddelharnis. m-vergasser „HALLER" voor irdijncn of een paar schoenen Drie-pits petroleumstel voor 'UsenL. NAGTEGAAL, Oost llddelhamis. ve vooroorlog9che Gazelle |it 24 l'/i en wil deze ruilen I' Te bevragen bij BURG, Havenmeester, Bat- ll. Een paar z.g.a.n. damesschoenen met steunz. maat 38 zwart voor een paar maat 39 o( 40 met steunz. zwart. Twee paar i.g.s.z. jongens- schoenen maat 30 en 32 voor «en paar meisjes- schocncn maat 38 ot 39. Een upknooppnkje leeftijd l'.i joaE, voor Jongensblouse leeftijd 15 jaar. of lapje voor blouse". A. MANS, Kuiterstraat C 224, Middelharnis. Ik heb prima buiten- en binnenband 20 2. Wie wil i uilen tegen dito 28 IBrieven onder No. 14 Bureau van dit blad. Hoogtezon aangeboden in ruil voor radio. Middelharnis, B 294. Een paar knlelaarzcn maar 43 (leder) voor gebloemde japon maat 42ot lapstofJ. BREU R Duivenwaardschedijk C 53, Nieuwe Tonge. Een vooroorlogs zwart costuum maat 50 voor costuum maat 50 andere kleur. H. SCHOL, Van Gorcumstraat 410, Sommelsdljk. Klompen: 1 paar maat 23'/,; 3 p. rn. 24; 2 p. m. 24'/,; 1 p. m. 25; 1 p. in. 28 voor: 2 paar maat 20; 2 p. in. 27; 1 p. m. 29. Tevens een z.g.u.m lu heerenfiets zonder banden voor damesfiets zonder banden, bij C. A. VAN LOON, Oude Tonge. Een één pits petroleumbrander voor een tafelkleed of stof voor een zornerjapon. In lichtingen bij G. VAN NIEUW AAL, Achter weg 29ö, Melissant. Een sportjasje voor meisje van 13 jaar voor stof voor zomerjurk. T. MANS, Julianaweg 143, Melissant. Heerenschoenen maat 42 voor jongens schoenen maat 33. C. BREEN, Binnenweg 166, Melissant. Gewone Damesschoenen ni. hak maat 41 voor maat 40 platte hak. J. DRIESSE, Vis- schersdijk D 98, Midd^arnis. Een paar nieuwe bruine Welfschoenen maat 38 (dames) met steunzolen voor een paar zwarte schoenen met |age*hak maat 38 (dames). M. J. v. DR1EL, Achterweg, Nieuwe Tonge. Bruine schoenen maat 36 met booge hak, voor kort licht jasje. Burgem. Mijslaan 96e, Middelharnis. Een nieuwe blauwe japon maat 44 met lange mouwen voor een paar herenschoenen maat 44 of 45. WED. J. CREZEE, Geldecsedijk 560, D rksland. Een Jongensblouse, leeftijd 10 jaar voor een handveger. Adres: Agent v.'d. blad, Dirksland. Een lap geruite wollen stof o.k. voor een paar schoenen maat 44. WED. WITVLIET, Achterdorp, Dirksland. Een nieuwe broek voor jongen van 15 jaar (fluweel), voor een lange broek voor jongen van 16 jaar, moet ook prima zijn. Inrichtingen bij Agent v. d. blad, E. Witvliet, Dirksland. Een paar zwarte herenrijlaarzen nlaat 45, voor een paar werkschoenen maat 42. Wed. M. LABEUR, Achterdorp 131, Dirksland. Schoenen maat 38 voor damesmantel. JOH. STOLK, Wemerlaan 697, Dirksland. Een o.k. Kinderwagen voor naaimachine. Inlichtingen bij Agent v. d. blad F. WIT VLIET, Dirksland. Een viool of een paar hooge schoenen maat 43 voor een radio. A. VERSCHELLING, Kade Sommelsdijk Een jongenspakje leeft. 12 j-, een meisjes wintermantel leeft. 127., 2 p. Jongensschoenen m- 38 en 41 en een pluche 1. 4'/» m. lang met 3 bijp. kl. alle in g. staat voor jongens pakje leeft. 16 j., een overal m. 50 of 48 en een p. m. sch. m. 30. Een p. h. schoenen nieuw m. 45 voor m. 43. Korteweegje A 38, Nieuwe Tonge. Bruin Heerencostuum met licht beige zomer- broek o. kw. voor 2 Jongensbroeken leeftijd 14 jaar. Inlichtingen bij G. VAN KOPPEN, Boekhandel, Ouddorp. Blauw Heerencostuum o.k. maat 48 voor maat 50 ook o.k. N. SMIT, Gelderschedijk A 564, Dirksland. Een vooroorlogscli wandelwagentje'voor een damesfiets met banden, eventueel inet bij betaling, of die tijdelijk mijn wagentje gebruikt voor damesfiets. A. BAL, Straatdijk 519, Dirksland. Een paar prima Heerenschoenen maat 43 voor maat 42 bij A. WITTE, Scheelhoek 400, Ouddorp. Nieuw jongenscostuum o.k. 13 j. voor meisjesmantelcostnum of stof ervoor. Pr. Zomervos voor winterjasje jongen 7 jaar. Pr. Hendrikstraat 121, Middelharnis. Twee Ballonrijwielbultenbanden 2 26 voor twee dito buitenbanden 28 1bij JACOB PIJL, Nieuweweg A 133, Ouddorp. Twee gemaakte gebloemde kinderjurken voor zwarte. Inlichtingen "letter A Boekhandel C. DE moou, Ouddorp. Een paar zw. jongenslaarzen maat 33, een paar z.g.a.n. Br. jongensmol. maat 34 voor een paar z.g.a.n. jongensmol. maat 36, liefst bruin. Molenstraat 267, Goedereede. Z.g.a.n. overall o. kw. maat 50 voor 52, Een paar nieuwe werkschoenen maat 44 voor een paar nieuwe damesschoenen maat 40 liefst platte hak- Een donkerrode jurk maat 42 voor een lap stof voor damesrok. Jb. KIEVIT, Kavel Elf 170, Stellendam. Brandhout voor fietsband. Massief of lucht band. Ook een paar meisjesschoenen maat 36 voor maat 40 of brandhout. C. VAN LOON, Groeneweg C. 87, Nieuwe Tonge. Kamer-vloerbedekking i.g.st.z. oude kwal. voor Karpet. Tevens een twee persoons modern eiken ledikant met spiraal (grote maat) voor een i.g.st.z. opklapbed 1-persoons. I. C. ZAAIJER, Vingerling D 6, Middelharnis. Fonkelnieuwe Jongensschoenen maat 34 o.k. voor een paar gummilaarzen liefst maat 38. Brieven aan G. VAN KOPPEN, Boekhandel, Ouddorp. Theeservies voor een lap japonstof. Adres: N. ROON, 121, Goedereede. Gekleed zwart herencostuum goede kw. maat 58 voor een dito gekleurd pak goede kw. Eet* paar prima bruine damesschoenen met hak maat 39 voor bruine of blauwe schoenen platte hak maat 39. Een lap oude kw. zwarte kantstof voor een lap gekleurde wollen stof of mantelpakje m. 48. Een zwarte zomermantel oude kw. maat 48 voor een gekleurde zomermantel o. kw. m. 48. Een blauw jongensjasje leeftijd 14 jaar voor een korte jongensbroek maat 10. Adres: Iz. VREESWUK, Battenoord C 12 N.-Tonge. Een 2 persoons houten ledikant voor een paar jongensschoenen maat 38. P. DE JONG, Ph.hoofdjesweg A 718b, Dirk3land. Een Kinderwagen voor een Damesfiets, M VELER1US, Dubb. Ring 79, Sommelsdijk' Zware gazen ramen lang 3 M. hoog 1M. voor jonge kippen, c. BAKKER, Ovcrdorp- straat, Nieuwe Tonge. Wie wil ruilen 5 M. donkerbl zijde met wit tipje 80 cm. br. voor lichtbl. zijde of donkerbl. kantstof even groot. Ook te ruil 4 kn. schapenwol voor donkerbl. of llchtb. zijde voor trouwjapon, alles o k. Brieven onder letter S, Bureau vau dit Blad. Gevraagd een paar damesschoenen met steunzolen maat 43 voor 2 paar dames schoenen maat 42. alles nieuw. Wed. D. BIJLEVELD, Sommelsdijk. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1945 Prijs pe| kwartaal f 1,50. Losse nummers f0,15. Advertentiën van 15 regels f 1,— Elke regel meer f 0,25. Bij contract aanzienlijke kortinjj. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG - No. M Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 281 - MIDDELHARNIS Dit blad verschijnt iederen Zaterdag DE ZUIVERING. Er heerst ontevredenheid. Het gaat te langzaam en het gaat tc slap, zegt men. Tijdens Je bezetting hebben wij snakkend uit gezien naar de dag, waarop begonnen kon worden met de grote schoonmaak. Wij keken met veront waardiging naar die ambtenaren, die met slaafse onderdanigheid bogen voor de Duitse onderdruk kers en meegewerkt hebben de kracht van de vijandelijke oorlogsmachine te versterken door (soms uog met ijver) te vorderen en inlichtingen te verstrekken, waardoor onze bevrijding ver traagd werd, waardoor het onze bondgenoten en onze eigen jongens nog meer bloed zou kosten ons land te ontzetten. Wij kwamen tot de overtuiging, dat die ambtenaren, die op die wijze lijnrecht in gingen tegen de instructies van onze wettige regering, gegeven in 1937 en tegen de instructies, die onze regering vanuit Londen ons regelmatig deed toekomen, na de bevrijding zeker niet meer op hun plaats waren. In de bezettingsjaren, toen de groote proef kwam, bleek - zoals „Vrij Neder land" van 9 Juni schreef - dat vele burgemeesters beter portier van het raadhuis hadden kunnen worden en dat allerlei hoge functionarissen mis schien als doodgewone klerk nooit de diepe val zouden hebben gemaakt, die zij nu gemaakt heb ben. .Voor de opbouw van ons Vaderland is nodig een ambtenarencorps dat natuurlijk ook deskundig is, maar vooral niet in de laatste plaats een corps, dat bestaat uit mannen, die getoond hebben voor alles het landsbelang op het oog te hebben, leiding kunnen geven en verantwoording durven dragen ook als het spant, kortom mensen met karakter. Daarom is het eis, dat zij, die gecapituleerd zijn (soms nog voor de aanval begon) verdwijnen of teruggezet worden op plaatsen, waar ze krachtens hun eigenschappen behoren of opgeborgen worden op plaatsen, waar ze onder behoorlijke bewaking geen kwaad meer kunnen doen. En wat is nu de praktijk? Wordt er gezuiverd? Gaat de zuivering te langzaam, gaat ze te slap? Er is inderdaad reden tot ontevredenheid. Wij zien nog velen op plaatsen zitten, die er niet be horen. Zuivering van bedrijven is 'nog niet ter hand genomen. Perszuivering schijnt een paskwil te worden. Op het zuiveringsbesluit is wel wat aan te merken. Velen, die in gevangenkampen moesten zitten, lopen nog rustig rond. Zeker, er is reden tot misnoegen. Maar eer we deze kenbaar maken en adresseren is het zaak ons af te vragen of wij zelf onze plicht ten opzichte van de zuivering betracht hebben. Allerlei mensen ontmoet men, die boordevol zitten met klachten over het fejt, dat die ambtenaar nog achter het zelfde bureati zit, waar hij enkele maanden ge leden de Duitser nog zijn diensten bewees; dat mijnheer zus en zo nog niet achter de tralies zit; dat een collaborateur en zwarthandelaar nog heer lijk van zijn verraders- en hongergeld leeft, maar heeft men er wel aan gedacht, dat zuiveren en opsporen niet alleen een zaak is van de instantie, die daar speciaal mee belast is, maar vooral een zaak van het volk? Dat wil zeggen, dat ieder die het welzijn van ons volk op het oog heeft, mee moet zuiveren, zijn klachten brengen, daar waar ze horen. Als men moppert over de gang van zaken, spreekt over het blijven van'ambtenaren en loslopen van verraders bij zijn vrienden en ken nissen en zwijgt tegenover de instanties, die met zuivering en opsporing belast zijn, dan gaat dat mopperen'veel lijken op goedkope verdachtmaking en laster. Wij geloven, dat het de wens is van het Neder landse volk te krijgen een zuiver corps van men sen, die straks als lager of hoger ambtenaar land en volk dienen; mensen op leidende plaatsen te' zien voor wie men ook in de moeilijke jaren respect kon hebben, die in de zware jaren van de bezetting Koningin en Vaderland getrouw gebleven zijn, als een goed dienaar gehandeld hebben naar het bevel van onze Koningin en haar regering. Maar dan ook meegewerkt. Indien men dit niet doet, dan zal het resultaat der zuivering niet be vredigend kunnen zijn. Zij, die van regeringswege de zuivering en opsporing opgedragen is, zijn niet alwetend. Zij moeten hun inlichtingen krijgen van anderen. Geef ze die. Het belang van ons land en volk vraagt van ons allen, dat we meezuiveren. Met te wijzen op de dikwijls slechte mede werking van velen, bedoelen we niet, dat dit alleen de oorzaak is, dat de zuivering nog niet naar wens gaat. Zeker niet. De oorzaaltiigt ook elders. Daar over echter een volgende keer. OP DEN GOEDEN WEG. Reeds terstond hebben wij het pleit gevoerd voor één Nationale Christelijke Partij. Noodig is dat van onderen op de geesten daarvoor rijp gemaakt dienen te worden. Wij spraken toen als onze meening uit dat de verschillénde politieke groepen in onze gemeenten samen moesten spreken. Uit een verslag van de A.-R. Kiesvereen. te Middelharnis blijkt dat zij weer bijeen geweest is en slébhts een voorloopig bestuur benoemde, dat de zaken van een fusie zou behandelen. Be kend is-dat de verschillende besturen één dezer dagen zullen samenspreken. Wij schreven „We zijn op den goeden weg" en we vragen: „hoe is het in de andere gemeenten"? Bericht, bestemd voor Gerepatrieerde Krijgsgevangenen. Door den Minister van Oorlog is bepaald: „Tenzij ter zake andere regelen worden gesteld en zij intussen niet in werkelijken dienst zijn ge roepen, zullen de militairen, behorende tot het verlofspersoneel der Kon. Landmacht, ria afloop van het buitengewoon verlof van drie maanden door het Hoofd van het C.I.K.L. met onbepaald klein verlof worden gezonden." Ter vervanging van militaire inkomsten (soldij, jaarwedde, tegemoetkoming voor voeding, kleding enz.) kan door de burgemeesters aan alle uit krijgsgevangenschap teruggekeerde dienstplichti gen, met ingang van de datum van ontslag uit krijgsgevangenschap, gedurende dertien weken twee gulden 2,-) per dag worden uitgekeerd, met uitzondering echter van hen, in wier huis vesting en voeding als gevolg van evacuatie of anderszins reeds van overheidswege wordt voor- zien. Als vergoeding voor in krijgsgevangenschap ge dragen eigen kleding, schoeisel enz. kan door den Burgemeester een bedrag van 100,- (een honderd gulden) in eens uitbetaald worden. Het Hoofd C.I.K.L. voor dezen Het Hoofd A.O. Middelharnis, De Kapitein A. FOPMA. In verband met vorderingen, o.a van auto's en motorrijwielen, welke in zijn district hebben plaats gehad door daartoe onbevoegde personen, brengt de Militaire Commissaris van het District Brieile ter algemeene kennis, dat uitsluitend door of vanwege hem vorderingen kunnen geschieden. Hierbij wordt dan gebruik gemaakt van door hem onderteekende vorderingsbewijzen, terwijl de per sonen, die tot het vorderen bevoegd zijn, voorzien zijn van een desbetreffende door hem verleende machtiging. Het publiek wordt in eigen belang aangeraden geen gevolg te geven aan „vorderingen" op andere wijze gedaan. De Militaire Commissaris District Brieile, Maj. Dr. A. VAN WIJK. Geachte lezers, Vorige week hebt u zich kunnen ergeren aan een advertentie in ons blad. Het spijt ons dat bedoelde advertentie is op genomen en nog meer dat iets dergelijks mogelijk is. De opneming is echter geschied buiten Ver antwoordelijkheid van de redactie, doordat de drukkerij deze advertentie plaatste zonder toe stemming te vragen. De Redactie. Buitenland. Japan met ondergang bedreigd. De Vereenigde Staten, het Britsche Rijk en China hebben Japan met 4^tale vernietiging van het moederland bedreigd als het zich niet onvoor waardelijk overgeeft. Dit ultimatum stelt verder als eischen: teruggave van alle veroverde gebieden, uitlevering der oorlogsmisdadigers en het afstaan van steunpunten aan de geallieerden. Overigens Zal het lijdelijk moeten toezien, dat het geheel ontwapend wordt, de oorlogsindustrie vernietigd en het territoft- beperkt wordt tot de 4 grootste eilanden. Herstelbetalingen zullen in riatura ge schieden en algeme'ene verkiezingen zullen den opbouw in democratischer) zin moeten waar borgen. De Amerikaansche opperbevelhebber, Mac Ar thur, heeft verklaard, dat de geallieerde lucht vloten spoedig zoo groot zullen zijn, dat er zich 10.000 toestellen tegelijk boven Japan in de lucht lullen bevinden. Ter ondersteuning van deze dreigementen heb ben geallieerde vliegtuigen boven 12 Japansche steden strooibiljetten uitgeworpen, waarin de be volking wordt aangeraden de stad te verlaten. 24 uur later werden 6 daarvan in brand geworpen. Volgens berichten van Domei heeft het Japan sche kabinet dit ultimatum van de hand gewezen, zoodat de aanvallen met onverminderde kracht worden voortgezet. De Japansche vloot heeft zoo- danige verliezen geleden, dat zij ni^J in staat is eenige tegenweer te bieden. Via den zender Tokio heeft de Japansche premier zijn volk toegesproken en het aange spoord, om, ondanks bombardementen, vol te houden, totdat de geallieerden zullen zijn ver slagen. Ook de door Japan veroverde gebieden worden ernstig bedreigd. De vorderingen der geallieerden op Borneo verloopen gunstig. Gezien de Japansche berichtgeving, dat op de westkust van Malakka wordt gevochten, is gebleken, dat een aldaar onder nomen landing der geallieerden is geslaagd. Verwacht wordt, dat de Chineezen een groot- scheepschen aanval zullen ondernemen. De Conferentie te Potsdam. Na de overwinning van de Laboür Party is Attlee naar Potsdam teruggekeerd, teneinde de' besprekingen te beëindigen. Eden's plaats aldaar werd ingenomen door Bevin. Ofschoon, geen mededeelingen zijn gedaan over de resultaten der gehouden besprekingen en men derhalve nog in het onzekere verkeert betreffende den stand van zaken, mag aangenomen worden, dat de Conferen tie der „big three" nog deze week beëindigd zal v/orden. Verwacht wordt, dat het uit te geven communiqué den Duitschers eenige onaangename verrassingen zullen bezorgen, daar de tegen de Duitschers te nemen maatregelen straffer zullen zijn dan deze verwachten. Na de beëindiging der conferentie zal Truman Koning George bezoeken en vervolgens met dep kruiser „Augusta" naar Amerika terugkeeren. De Engelsche verkiezingen. De verkiezingen in Engeland zijn uitgeloopen op. een geweldige overwinning voor de arbeiders partijen. Zij zagen het aantal van hun zetels, dat in verhouding tot de bestaande samenstelling bijna verdubbeld is, stijgen tot 390. "De-conserva tieven verloren circa 200 zetels, zoodat hun thans 212 resten. Nog nimmer in de Engelsche geschie denis hadden de arbeiderspartijen een zoo groote meerderheid. Churchill heeft den Koning onmiddellijk zijn ontslag aangeboden. Aan Attlee is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Deze is naar de thans beschikbare gegevens als volgt -«amen- gesteld: Attlee, prime minister; Bevin, Buiten- landsche Zaken; Morrisson, Finantiën; Sir Staf ford Cripps, Handel, en Nijverheid; verder Sir William Jowitts en Arthur Greewood. De opening van het Britsche parlement is nader bepaald op 15 Augustus. Alsdan zal men uit de door den Koning te houden troonrede kunnen vernemen het programma der Labourregeering. Verwacht worden de nationalisatie der belangrijk ste industrieën, van het transportwezen en het geldwezen. Hieronder vallen dan o.a. de kolen- industrie en het vliegtuigverkeer. Tenslotte ver wacht men ook de invoering van staatspensioe- neering. Uit erkentelijkheid voor de groote verdiensten, tijdens den oorlog door Churchill den lande be wezen, heeft Koning George hem de orde van den Kouseband aangeboden. Deze is de hoogste onder scheiding welke in Engeland verleend kan worden. Sedert de 6 eeuwen van haar bestaan werd zij slechts driemaal aan een burger aangeboden. Churchill heeft verzocht onder de huidige om standigheden voor dit aanbod te mogen bedanken. Berechting van Duitsche oorlogsmisdadigers. Door een Amerikaansche rechtbank te Darm stadt werden 7 Duitschers, waaronder 2 vrouwen, ter dood veroordeeld, daar zij bij Rüdelsheim 6 door middel van parachutes gedaalde Amerikaan sche piloten hadden vermoord. Te hunner ver dediging voerden zij aan, dat dit door Göbbels was opgedragen. De rechter aanvaardde echter deze fait d'excuse, het ambtelijk bevel, niet door aan te nemen, dat zij menschen waren, die wel degelijk wisten wat zij deden. Zij hadden geen medelijden getoond met hun slachtoffers, de op barbaarsche wijze afgemaakte vliegeniers. Thans zal men met hen geen medelijden kennen. Duitsche verhezen. De Engelsche inlichtingendienst is in Berlijn officieele gegevens op het spopr omtrent de Duit sche verliezen tot eind 1944. De volgende getallen worden daarin genoemd: Gesneuvelden 1.911.000; gevangenen 278.000; vermisten 1.436 000. Nadien is het aantal gesneuvelden niet belangrijk gestegen. Het aantal gevangenen echter tot in de millioenen opgeloopen. Maatregelen der geallieerden in Duitschland. De opperbevelhebber in de door de Russen bezette zone van Duitschland heeft bepaald, dat zoowel door particulieren als handelsfirma's alle edele metalen, als goud, zilver en platina moeten worden ingeleverd. Voor niet voldoening aan dit bevel worden hooge straffen in uitzicht gesteld. De Amerikanen hebben in het door hun bezet gedeelte van Duitschland het verbod uitgevaar digd, dat een militaire opleiding wordt genoten. Zelfs het dragen van uniformen is verboden. Onder praesidium van president Truman heeft de geallieerde Raad voor Duitschland bepaalt welke sector van Berlijn door de Franschen bezet zal worden. In den vervolge zal dezen Raad geleid worden afwisselend door Montgommery en Sjoekof. De procedure Petain. Het Hooge Gerechtshof te Parijs heeft besloten Laval te hooren in het proces tegen maarschalk Pétain. Laval is na een aanvankelijk mislukte poging uit Barcelona vertrokken. Na aankomst in Linz werd hij aldaar door de geallieerden gearresteerd en op transport gesteld naar Parijs. Ambassadeur Noël, die bij de onderteekening van het verdrag van wapenstilstand tegenwoordig is geweest, heeft verklaard, dat Pétain niet anders heeft kunnen doen. Aan Sérigny zou Pétain ver klaard hebben, dat hij in zijn hart aan den kant van de Gaulle stond, doch meende in Frankrijk te moeten blijven, om de slagen op te vangen. De maarschalk had^dit geformuleerd in de woor den: „Zou ik weggaan, dan zou er een gouwleider in mijn plaats komen"., Trocher, de door Pétain benoemde voorzitter van den Parijschen gemeenteraad, verklaarde, dat de maarschalk naar Montoine was gegaan, daar Laval hem de verzekering had gegeven, dat hij door persoonlijk contact met Hitier de terugkeer der gevangenen zou kunnen bewerkstelligen. Alles zou door hem zijn gedaan om de Duitschgezinde ministers tegen te werken. Plaatselijk nieuws* GASRANTSOENEN. Deze zijn: voor gezinnen van twee personen 34 m3. voor elk gezinslid meer6 voor alleenwonende personen, die zelf koken 17 voor een periode van 60 dagen. Voor baby's en zieken kunnen geen extra rantsoenen worden verstrekt. Een week na het begin der gaslevering zal con trole worden gehouden of meer dan een evenredig deel van het rantsoen is verbruikt. Deze controle zal worden herhaald en zoodra blijkt.dat over schrijding heeft plaats gehad, zal afsluiting voor geruimen tijd volgen. Wie teveel gas verbruikt zal ook Van het elec- trisch net worden afgesloten én omgekeerd. Verwacht wordt dat ieder zal meewerken om het nemen van deze onaangename maatregelen te voorkomen. Verslag A.-R. Kiesvereeniging te Middelharnis. Maandag j.l. kwam de A.-R. Kiesvereeniging te Middelharnis voof het eerst weer in vergadering bijeen. De Voorzitter, de heer P. G. J. van Leeuwen herdacht in zijn openingswoord degenen, die voor het Vaderland hun leven hebben gegeven en noemde in het bijzonder Dr. H. Colijn en Prof. Mr. V. H. Rutgers. Hij releveerde den arbeid, ,die door de A.-R. partij illegaal in bezettingstijd is verricht en sprak den wensch uit, dat de pogingen mochten slagen tot de oprichting van één Christe lijk Nationale Partij, waaraan de A.-R. partij gaarne wil medewerken. Daarna werd overgegaan tot bestuursverkiezing, waarbij nadrukkelijk werd bepaald, dat dit slechts tijdelijk optreedt, om de fusieplannen met andere partijen te bespreken. Is het mogelijk op breedere wijze weer op te treden, dan zal het tijdelijk bestuur dus in zijn geheel aftreden. In de plaats van den Heèrivan Leeuwen, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot voor zitter gekozen de heer N. van der Brugge. Als tijdelijke bestuursleden werden gekozen de Heeren M. den Boer, P. G. J. v. Leeuwen, C. van der Waal en W. J. Witvliet. Als tijdelijk bestuurslid van de Hulpcentrale werd aangewezen de Heer N. van der Brugge. Aan het verzoek der gezamen lijke kerken te Middelharnis-Sommelsdijk om zoo mogelijk te komen tot meer eenheid in het politieke leven en daartoe een vergadering te beleggen van de besturen van A.-R., S.G.P. en G.N.A. met de rechtsche raadsleden en de kerken zal mede werking worden verleend. Eenparig werd besloten op den grondslag van Gods Woord een zoo groot mogelijke samenwerking te bereiken. Voorts werd van gedachten gewisseld over het advies van het Centraal' Comité inzake de benoeming van kies mannen en- tijdelijke raadsleden. De vergadering was van oordeel dat de Regeering zonder nood zaak Grondwet en Gemeentewet terzijde stelt en daardoor de normale democratische vertegenwoor diging belemmert. De rechten des volks worden op deze wijze ernstig beknot. Na de bespreking van enkele gestelde vragen werd de geanimeerde vergadering gesloten. STELLENDAM. Verslag van de vergade ring van de Commissie van Bijstand en Advies op 27 Juli. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed geopend heeft, komt allereerst het woningpro bleem aan de orde. Hoewel het gebrek aan materiaal nog steeds een ernstige belemmering vormt voor het herstel van verschillende wonin gen, kan toch geconstateerd worden, dat'er al aar dig schot in de zaak komt. Verschillende woningen in de Nieuweweg zijn intusschen alweer betrokken en andere kunnen bintten korten tijd betrokken worden. Wat betreft vrijkomende woningen, wordt besloten dat de noodzakelijkste gevallen voorrang hebben bij het toewijzen van een woning, zoodat de ergste misstanden het eerst opgeruimd kunnen worden. Naar aanleiding van een zich voordoend geval, wordr er nogmaals op gewezen, ckit het herstel van de woningen dient te gaan vóór net opknappen van schuren en dergelijke. Door Ds. de Valk wordt.de klacht geuit, dat cr vanwege de gemeente zeer eenzijdig aan enkele ingezetenen brandhout is verstrekt. Dit is niet SCHRIFTOVERDENKING. HET GETROUWE WOORD. Dit is een getrouw woord en alle aan neming waardig, dat Jezus Christus in de wereld gekomen is om de zondaren zalig te maken. (1 Tim. 1 15). Er is geen tijding, heerlijker, zinrijker, vér strekkender in zijn gevolgen dan dit woord. Dat wij 't vaak lezen of hooren zonder innerlijke bewogenheid vindt zijn oorzaak daarin, dat wij gewend zijn geraakt aan deze klanken, zoodat wij ons geen rekenschap geven van wat er eigenlijk mee gezegd wordt. Bovendien zal de heerlijkheid van dit bijbel woord eerst voor hem opengaan, die zich zondaar weet. Wie op zee in nood verkeert, zal met groote blijdschap de reddingsboot zien naderen. Alzoo ook hij, die beseft, dat zijn grootste nood en ellende is een zondaar te zijn, een mensch, die een verdorven hart in zich omdraagt en een groote schuld bij God heeft, waardoor hij voor eeuwig verloren is, zal met heilige verwondering dit be richt ontvangen. Jezus Christus is 20 eeuwen geleden gekomen om zulke booswichten als wij zijn te behouden. En Hij heeft de zondaren gered. Hoe? Door Zijn lijden en sterven. Daardoor is de zonde van den zondaar uitgewischt en God met Hem verzoend. En de zondaar heeft deel aan die verzoening alleen door in haar te gelooven, anders niet. Dan is hij gered, behouden, zalig gemaakt, want dan leeft hij weer in gemeenscliap met Zijn God, het allerhoogst en eeuwig goed. En dat is 't hoogste geluk, zaligheid. In die gemeenschap ontvangt hij ook de kracht tot een nieuw leven door den Heiligen Geest. Hij is een ander tnensch. Deze tijding nu, dat Christus zondaren be houdt, is de gansche inhoud van de bijbel en 't geloof daarin van fundamenteel belang voor ieder mensch persoonlijk, maar ook voor ieder volk, voor de gemeenscliap, dus ook voor de toe komst v&n ons volk. Nu leven wij in een wereld van leugen en bedrog, zoodat menig bericht later blijkt onjuist te zijn. Is 't nu niet mogelijk, dat ook deze blijde boodschap slechts uit de lucht gegrepen is? Vooral de mensch, die zucht onder zijn zondeschuld, dagelijks te kampen heeft mei het kwade in en rondom hem, voelt telkens de twijfel opkomen: zal dat nu wel waar zijn, dat Jezus zondaren behoudt? Welnu, dit is een ge trouw woord en alle aanneming waardig. Deze boodschap is zeker en gewis, want God, die de waarheid is, heeft ze geopenbaard; ze is bevestigd door wonderen; ze doet haar kracht gevoelen in ons hart. Ja, het staat onwrikbaar vast: Christus Jezus is in de wereld gekomen om zondaren zalig te maken. Halleluja! Stad. J. VINK. billijk tegenover anderen, die ook niets hebben. Vooral, waar het hier voor een groot gedeelte ge meenteambtenaren betreft, wordt hierdoor een ongunstige indruk gewekt. Deze klacht wordt door verschillende leden ondersteund. De heer Mijnders vestigt er de aandacht op, dat er bij den Damdijk mooie ijzeren balken liggen, die zeer geschikt zijn om er de brug over de Ach terhaven mee te repareeren. Er zijn er echter al twee van verdwenen. Naar aanleiding van liet feit, dat er binnenkort weei? paarden naar Flakkee komen, wijst de heer van Seters op het gevaar, dat er straks wel paarden zullen zijn, maar geen tuig om ze te bespannen, daar indertijd de paarden met tuig aan de Duit schers geleverd moesten worden. De Voorzitter meent dat deze zaak bij de L.C.O. thuisbehoort. Van Seters is het .hiermee volkomen eens, even goed als de zaken betreffende de visscherij bij de Visscherij-Centrale thuisbehooren. We moeten echter in dezen tijd niet al te formalistisch zijn. Het komt op, het resultaat aan. En dan hebben we het meeste kans van slagen, als alle instanties mee werken om het doel te bereiken. De vergadering betuigt hiermee haar instemming. Ds. de Valk informeert of er bij het Gemeente bestuur neg niets van bekend is, wanneer er ge meenteraadsverkiezingen zullen plaats vinden. De Voorzitter zegt dat hiervan nog niets bekend is. De vergadering is van oordeel, dat het zeer on- gewenscht is om de bestaande toestand nog lang te laten voortduren. Voor een goede gang van zaken is een gezonde volksinvloed op het bestuur onmisbaar. Daar er nog steeds 17 vaartuigen, die door de Duitschers gevorderd waren, niet terug zijn, wordt er op aangedrongen dat hiervan nog eens werk gemaakt zal worden bij het Militair Gezag. Dit wordt door den .Voorzitter toegezegd. Geconstateerd wordt, dat de bespreking met de politie over het straatrumoer op Zaterdag- en Zondagavond, reeds gunstig resultaat heeft op geleverd. Meegedeeld wordt tenslotte nog dat er gewerkt wordt aan een regeling voor steun aan oorlogs slachtoffers. Hieronder vallen ook de nagelaten betrekkingen van hen die in Duitschland om het leven gekomen zijn en zij, die in Duitschland ten gevolge van oorlogshandelingen invalide geworden zijn. Het werk van de Hulpactie Roode Kruis in onze gemeente is een groot succes geworden. De op brengst van allerlei huishoudelijke artikelen over trof verre de verwachting, terwijl er bovendien een bedrag van ruim 5000,- aan geld binnenkwam. OUDDORP. Kerknieuws: Ger. Kerk vm. 10.30, nm. 3.30 leesdienst. Ger. Gem. vm. 10.30 nm. 3.30 leesdienst. Doopsgez. kerk vm. 10.30 Ds.- Thiessen. Burgelijke Stand: Geboren: Simon Jacob, z. v. J. Poortvliet en J. Akershoek. Klara, d. v. W. Neels en M. E. Knape. Getrouwd: Joh. Nuij en Corn. Pijl. Frederik v. d. Linde en Cath. van Wijk. v Overleden te Parijs: Krijn de Mooij, echtgen. van J. Kleijn. Abram, oud 5 m./z. v. J. Tams en M.' Redert. Blijkens verantwoording door den Penning meester v. d. Herv. Ger. Zendingsbond, afd. Goe ree en Overflakkee is óver de maand Juni de som van ruim 3100,- opgebracht. De opbrengst van de gehouden Bazar ten bate van het Roode Kruis bedraagt 10.000,-. De rondgang door de gemeente 3000,-. Samen 13000,-. Onze vroegere dorpsgenoot Thijs Boslooper, thans te Alkmaar, herdenkt 4 Aug. zijn 25hjarig jubileum bij het Spoor. We wenschen hem nog vele jaren toe. N1EUWE-TONGE. Burgelijke Stand: Ge boren: geen. Overlijden: 27 Juli 1945: Neeltje Gebraad, echtg. v. Pieter Holleman. Huwelijken: Jan Corhelis Vos, oud 27 j. met Dingena Kareis, oud 22 j. Leendert Cornell's Kievit, oud 25 j. met Cornelia Melissant, oud 27 j. Naaldwijk helpt Ooltgensplaat. - Ooltgens plaat ontvangt Naaldwijk. 31 Juli 1945 was een historische dag voor onze gemeente, want in Naaldwijk begint de Victorie en dat heeft heel wat te zeggen voor onze gemeen te. In Naaldwijk is er ge-„Harkt" voor Ooltgens plaat. En iedereen die dit woord leest, weet daar van al de betekenis. „Hulp Actie Rode Kruis" las men een maand geleden in de niet getroffen steden ett dorpen van ons Vaderland. Overal waren bil jetten aangeplakt en doeken boven de straten ge spannen, clie de grote „Hark"-inzameling aan kondigde. En nu heeft Naaldwijk ingezameld voor ons. Dinsdagmorgen ontving onze Burge meester een telegram met ongeveer de volgende inhoud: „Naar Uw gemeente zijn afgevaren 5 schepen met „Hark"-goederen". Nauwelijks was dit telegram binnen of ongeveer elf uur kwamen de eerste 4 schepen de haven al instomen. Het vijfde schip was vast gelopen en kwam 's avonds 9 uur pas binnen. Grote vreugde was bij allen merkbaar en de toegelopen menigte op dc Kaai pakte direct aan met liet lossen van de schepen, die geZamelijk ongeveer 300 ton meten. Alle vrachtrijders stelden zich beschikbaar en reden dc goederen naar de grote Landbouwloods. Dc dank die in dc harten van de Platenaars leefde, wilde zij ook tot uiting brengen en na overleg met Burgemeester, het plaatselijk vcr- delingscomité, Heren predikanten en Pastoor, werd besloten om 's avonds een samenkomst te houden in de Herv. Kerk. De opkomst was prach tig. Enkele banken waren er gereserveerd, één voor de Heren van de „Hark"-actie uit Naaldwijk, die met de schepen waren meegekomen en de andere banken voor de dames en heren van het verdelingscomité uit onze gemeente. Nadat de Burgem. de heren naar hun plaats had geleidt, sprak dhr. P. v. Es, voorzitter ontvang-commissie, hartelijke woorden van welkom tot de heren uit Naaldwijk en tot de ganse bijeenkomst. Hij ken merkte deze dag als eefl zeer bijzondere. Het is alles buiten verwachting, wij konden ons hiervan geen voorstelling maken. De saamhorigheid van ons Nederlandse volk komt hier weer zeer duide lijk aan den dag. Hij hoopte dat onze gemeente gezamenlijk ach ter onze Koningin mocht bidden en werken naar een betere toekomst. Staande werd hierna het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus ge zongen. Als lid van het comité uit Naaldwijk kreeg de Heer Valstar het woord, die getuigde dat te Naald wijk spontaan een inzameling voor onze gemeente is gehouden. Namens het comité en de Naald- wijkers bood hij in hartelijke bewoordingen al de ingezamelde goederen aan onze gemeente aan. Hij dankte ook de aanwezigen voor hun belangstelling, dat voor hen een prachtige waardering is. Het is zaliger te geven dan te ontvangen, aldus dhr. Val star. Burgem. Slobbe voerde daarna het woord en hij begon met te zeggen, dat deze bijeenkomst een bijzonder karakter draagt. Niemand heeft mis schien ooit zo'n vergadering bijgewoont als deze. Wij zijn allen diep onder de indruk van dit ge beuren, persoonlijk heeft het mij zeer ontroerd. Burgem. Slobbe memoreert daarna de ganse evacuatie en de plundering, die hoofdzakelijk door de Valschermjagers is verricht. Er was grote nood, en ziedaar, de aanbieding uit Naaldwijk. Grote dank en erkentelijkheid moet gij, heren, over brengen aan Uw gehele comité en aan de bevol king. Ds. L. A. Bos, Ger. Pred., stond vervolgens een ogenblik stil bij geven en ontvangen. Geven in Duitse bezetting, b.v. aan Winterhulp en het geven van nu. Wat een verschil. We ontvangenjnu waar we geen recht op hebben, dat we niet kunnen en mogen eisen. Pastoor G. H. Dessing van Achthuizen acht het een grote eer om te mogen spreken tot het comité uit Naaldwijk. Het is zijn geboorteplaats. Hij heeft daar als kind gespeeld en ook vreugde en verdriet meegemaakt. Niemand op deze bijeen komst kent de Naaldwijkers zo goed als hij. Hij kent ze met hun goede koppigheid. In dit geven zit meer dan liefdadigheid: het komt voort uit diepe Godsdienstzin. Heren uit Naaldwijk, breng van mij persoonlijk en namens mijn Parochie de hartelijke dank over. Dhr. v. Es vroeg of er nog iemand uit de vergadering het woord wilde voeren, van welke gelegenheid dhr. Cors. Korteweg ge bruik ^naakte en namens de evacué's, als hij het zo noemen mag, de hartelijke dank overbracht voor hetgeen deze dag ons werd aangeboden. Velen hebben zich afgevraagd, van wie alles ge plunderd was, zou er niemand voor ons op de bres staan, aldus dhr. Korteweg, en ziedaar, van Naald wijk begint de Victorie. Hulde aan deze plaats. Ds. A. H. Sonnenberg, Herv. Pred., als laatste van de rij sprekers, zag een samenleving niet denk baar zonder geven en ontvangen. In Naaldwijk was een open oog voor de nood van anderen. Daar is'met vreugde gegeven en het ontvangen is voor ons daarom niet moeilijk, omdat het gegeven is in liefde. Er is een band gelegd tussen Naaldwijk en Ooltgensplaat. Het is een gave van U, bewerkt, door God en daarom dank tot Hem, die Uw har ten hiertoe neigde. Staande zongen de aanwezigen, op verzoek van Ds. Sonnenberg, Ps. 68 10. Hiermede was deze bijzondere en plechtige bijeen komst ten einde. Velen begaven zich nog naar de Kaai, waar het laatste schip, dat juist was binnen gekomen, nog werd gelost. Volgende weck geven we nog een klein verslag van wat ons is toe gezonden en dat is zeer veel. V. Gemengd nieuws. Prinselijk gezin Zaterdag in Soestdijk. Dc B.O.V. (Baarnsche Oranjevereeniging), een fusie van de Christelijke en de Algemeene Oranje vereeniging, .heeft de feestelijkheden georgani seerd, welke gepaard zullen gaan mét dc komst in Soestdijk van Prinses Juliana en dc drie prinsesjes. De heer J. van der Grift, voorzitter van de B.O.V., deelde iets mede over hel programma van 4 Au gustus. Op dien dag komen de Prins, dc Prinses en de Prinsesjes officieel in het paleis. Des namid dags om twee uur zullen zij de daartoe genoodigde officieele persoonlijkheden uit Baarn en Soestdijk ten palcizc ontvangen. Van 2.30 tot 4 uur is cr op het voorpark van het paleis een kinderfeest, waar aan ook dc drie prinsesjes op ongedwongen wijze samen met de kinderen van dc eerste en tweede klasse van de lagere school, zullen deelnemen. Om vier uur zal het Prinselijk paar met dc Prinsesjes een rijtoer maken door Baarn en Soestdijk. 2600 Ncdcrlandschc paarden terug. Er komen cr nog 2600. Een aantal destijds naar Duitschland gebrachte Ncdcrlandschc paarden is vandaag bij Nieuwe-

Opbouw | 1945 | | pagina 1