Jee ling aan van tevens om afscheid te nemen van Canada en de Canadeezen. ,,Ik was gedwongen mijn vertrek uit g heeft Coruil, Canada geheim te honden," ze.de de Prinses, hoogen raid, van koning Leo- int prins Karei en Waarnemers alhier :hap het aftreden ouden. Belg. Koning, in- niet aftreden. Ottawa. Ottawa a?.n- nhelsd werd door twartier tang op trappelen van geide Prinses i dne maanden Ie mede, dat zij maar nu wensch Ik de Canadeezen openlijk d.mk te brengen voor hun gastvrijheid." Het graf van de vijf eerste gijzelaars gevonden. In do Rovertsche bossc' ;n onder de gem- ante Goir!ten Zuiden van -iburg, niet ver v n de grens, is het grat gev geborgen waren van 15 Augu n den 1942 Beh de li.-ket: gijzelaars, die morgen van Z. aardig zijn vermo. cd. De namen van J-slachtoffers van deze terreur daad waren, stoo.ds men zich berinueieu zal, WiU.in Ruys, directeur van den Rotterdamschen Lloyd, te Ro tesdun, Graat' E. O. G. van l-tmburi Stirum va-i Arnhem, Mr. Rotterdam, Christoffel Bum tour van politic tc Rotterdam jorstellen, dat Ik I Schiinmelfennii ck van de: n heb," zcidej gouwe (Z-). ch tegen haai Robert Ba lde van kers, hoofd-ui' pec- :n Ba;on Alex iider Electri.itcit uit Drentr.che o'ic. voordde Prinses I Het Twentsch centraal station \o:. 'ectrische :n beter woord.' stroömlever;:.g te Hengelo, dat "hans dc geheelé de vraag gesteld i provincie Overijssel en een d ei van Gelderland omen bezoeke van stroom voorziet zal wel -ra de strotmvcor- 2e, r zeker. Let z emng aanzienlijk kunnen uitbreiden, doordat L.ada voorgoedvoortaan als brandstof olie uit de boringen te >estaan trouwens Schone beek zal worden geb: uikc. Er wordt reeds l 10 ton oho per dag naar Hengelo vervoerd, ter- niet alleen terug wijl men hoopt deze hoeveelheid spoedig op te halen, ma. kunnen voeren tot 3ó ton. SLF.iDER g.vraagd in Brood GROEN'S Naaimachinehandel bakkerij. akbckwaamneid ver- aan Mal de Wed T. C. Wee- en «eparatie-Inrjchti..S Oostdijk. Sommelsdijk. maakt bekend dat vanaf IS )uni'45 Den Heer G. A. VAN AALST. Gelderschedijk gnstaunbieding'. 577 Dirksland. t.j ons is aangesteld als «d,<ee:oek( werk bij heer alken Asjcm voor Goc. ce cn OverSakkee Alle erin Br. Juliacaw. 60. Melkaaot- "parai.e weden aaugenomeo ook machines die door waterschade te lijden adige brooc-, koek- en banket- 'hebben gehad kunnen door ons worden! iet veeljarige vakkennis, ongc- I Voor goede cn vakkundige zich gaarne geplaatst in een f rcparatjes staat onze Firma borg. waarvan overname, later c.o«^. g!nQen enkele dagen gereed dus geen huur mogelijk is. Brievera. a maanden wachlen :teman. tijdelijk adres: Uu .acrp. j\6i. (zrroeii s Naaimachinehandel Hoofdkantoor: Vierambachtsstraat 114 ROTTERDAM - Tel. 36653. Ruilen. een goede tandemWie wil en voor een goede damesfiets? DERS. Boesemweg Dirksland. hennen en 2 hanen voor vlocr- lieh grijze Zomerjapon o k voor ::ds ipon of avondjurk m. 42 of p. bruine schoenen z. g. a. n. maat dito donker rood. KRUIDER. lijk. ailc r .ja Köpperbusch witgeëm. ornuis 53 X 7S cM. voor kleiner M VAN ZOEST. Oude Tonge. donker blauwe zijde, voor een ixiesbadpak. S. BOETER. Jacob B 102, Se.nmelsdijk. nieuwe Jongenslaarzen Cres, oor maat 33 J HANENBERG, heerweg B 3541J, Sommelsdijk zoo goed als nieuwe Zomer- maac 36 voor 12 Weckglazcn inhoud 1 liter. J. B. SCHURER )uddorp. r bl. damesschoenen m. 40' i hak i paar damesschoenen m. 38 platte n nieuwe overal m. 54 voor id. Tevens te koop gevr. lakens en T- le Comte, Dorpsweg. S'dijk. Ketelpak maat 50. voor een Japon effen of gebloemd of een een blauw werklasje ter ruil. ijen. A 212 Waterweg. Ouddorp Kinderschoentjes maat 26 voor Inl Boekh.C de Mooij. Ouddorp. ra Kachel of ander merk en twee binnen banden. D HOEK. andel, Scheerhoek. Ouddorp. machine merk Torpedo in zeer itaat in ruil tegen nieuwe fiets of (geen sportpak.) Te bevragen bij ogel Az-. Juiianaw 137 Melissant. nderfietsje gevraagd voor etens- >f kachelhout. J C DE WIT. oeve. Achthuizen. ?aar in goede staat verkerende intoffels maat 43 voor een paar loen n maat 36 of 37 moet ook goede staat verkeren. Mej. Joh. i. Gelderse Dijk A 588, Dirksland. ongensSeis voor jongen van 1tot or kinderfiets voor kind van 6 tot J. M. van Eek J Mz.. Scheerdijk rkingen. lpt JAC. HOEK aan Granuline Grafhorst. le Dijkdwarsstraat Sommelsdijk. LANDBOUWERS! WIST U, Dat ook wij gaarne Uw aankoop ver gunning voor Landbouwwerktuigen in ontvangst nemen en U de Werktuigen zoo spoedig dit mogelijk is leveren. Wij zeggen U bij voorbaat dank. L. HANSON - Landbouwsmederij - 0UDD0RP Duitsche herder aangeboden uitstekende waker voor boerderij of win kel. Ir. C W. C. VAN BEEKOM. Prins Hendrikstraat C 124, Middelharnis. Staat ter dekking de goedgekeurde Stamboekstier Bernard I. Tevens te koop gevraagd: tonnau Dog- kar of iets dergelijks en boerenwagen of compleet onderstel er van P. VOOGD. Schoolstraat 143, Stellendam STEEDS beste koppels biggen en lopers voorradig tegen verlaagde prij zen. Oud en vertrouwd adres. A. VAN DER MEIJDE Ringstraai 241 B SOMMELSDIJK. KNOPEN. Heden ontvingen w'jj weer een collectie man' tel- en garneerknopen. Tevens naai* machinenaalden. T. ROODZAND. Zomerstraat 162 DIRKSLAND. Bij W. DE BONTE Dirksland. staat een keukenkachel (Dinsing) en een for nuis (70 liter) door de Ruseen achterge laten cn vermoedelijk elders geleend. Tegen betaling dezes, kan de werkelijke eigenaar ze komen halen. koop aangeboden cnbanden maat 26 X 2 X 1J i- "H. Binnenweg 148, Melissant. partij Spruitkoolplanten. J. v d. :,Wz, Geleijn Cornelïssestr. C 267 arnis. out, Mlisterd en Palen. H. BIJLE- Middelharnis. u'dsprekeT voor Radio-Centrale, j als nieuw. Brieven onder letter van dit blad. hebben weer aan te bieden voor te leveren: Knolplan ten (Blauw- fanaf half Juli bloemkoolplanten. >1 plan ten (veevoeder) Gebr L.W. p Wachter. Plantenhandel, Dirksl De Oorlog is voorbij, dus gaan wij aan de Orgelschoonmakerij Vlugge en nette bediening. Over h.et ge^ hele eiland te ontbieden. Beleefd aanb A. M. VROEG1NDEWE1J Enkele Ring 395 A, Sommelsdijk. Verzoeke Klikkar die door burgers bi; N. G. van Nieuwenhuizen is weggehaald terug te bezorgen bij G. van Nieuwen huizen, Oude Tonge Bil. Boekhouding. Belastingen Administratie en Accountantskantoor W. A. DE BAKKER. Lid N. I. v. B OUDDORP. (Voor het geheelc eilanc te ontbieden). Voor WASCHKUIPEN. WASCHTOBBEN Emmers, Baby-bakken, afwaschbakjei enz., naar N. SMIT. Geld.dijk A 564 DIRKSLAND. 42 Beleefd aanbevelend. koop gevraagd zeepersoonsledikant. Ook gene- uiien. Aanbiedingen Agent v. d. bl. nendijk. Westdijk 305. Sommelsd- of vierscharige ploeg. Geperst oogst '44 of '45. Een brandhout- g. Adres: J. W- G. Verolme. eg C 88. Nieuwe Tonge. _ros of andere wagen. Adres: A E1JDE. Veehandel. Sommelsdijk. oop gevraagd: een Kinderstoel, erus, Gelderse Dijk A 590. Dirksl. e koop of ter ruil een Wandelwagentje. G. BIJ- ,D. Steeneweg F43. Middelharnis. er 20 bollen bindytouw. M. W. K. Achterweg 296. Melissant. 22 Ju larois eedsti Verloren Juni j I tussen Dirksland en havenhoofdeen lichte heren- :eastof) Tegen goede beloning bezorgen Geldersend. 617 Dirksl. Zaadteelt. Telers gevraagd voor diverse koolsoorten koolrapen en raapzaad voor de N.V. Zaadhandel v/h Gebr. v. Namen te Dordrecht Vert. W. K. HAMEETEMAK Voorstraat 104. Nieuwe Tonge Voor het verspreiden var CIRCULAIRES houdt onderstaand adres zich beleefd aanbevolen L. GROENENDIJK AGENT van „Opbouw" cn ..Trouw' Westdijk 305 Sommelsdijk. 5- Gedrukt ter Flakkeesche Drukkerij J. 6 M. BOOMSMA. Middelharnis ZATERDAG 14 JULI 1945 Prijs per kwartaal f 150. Losse nummers f 0,15. Advertentiën van 1—5 regels f 1. Elke regel meer f 0,25. Bij contract aanzienlijke korting. OPBOUW Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee EERSTE JAARGANG - No. 11 Adres der Redactie en Administratie: ZANDPAD B 281 - MIDDELHARNIS Dit blad verschijnt iederen Zaterdag ONAANVAARDBAAR. In ons hoofdartikel in het vorig nummer VJ,i ons blad „Zeer verklaarbaar, maar..." hebben we uiteengezet, hoeveel aantrekkelijks en'» ligt om te trachten meer samenbinding en saamhoorifjheidsbesef onder ons volk te kweeken. Dat is eisch van de nieuwe tijd, die we na den oorlog zijn ingetreden. En nog temeer met het oog op de zware taak der wederopbouw. Maar de wijze, waarop dat streven wordt nagejaagd door de Nederlandsche Volks- Beweging (N.V.B.) noemden we in het slot van ons vorig artikel onaanvaardbaar. Naar belofte willen we thans daar nader op ingaan. Helaas ontbreekt ons de plaatsruimte om een ook maar eenigszins uitvoerig overzicht te geven van de denkbeelden dezer beweging. We moeten ons beperken tot de hoofdlijnen. De N.V.B. dan is een nieuwe groep die zich heeft gevormd en nu propaganda maakt voor haar ideeën door vergaderingen en door haar weekblad „Je Maintiendrai", een blad dat reeds tijdens de bezetting illegaal verscheen. Al aanstonds in h->t Bevrijdingsnummer gaf ze een korte uiteenzetting van haar gedachten en richtte ze een oproep tot geheel ons volk. Onder verwijzing naar de geweldige ver anderingen die de oorlog heeft teweeggebracht, acht de N.V.B. een radicale vernieuwing van ons volk en ons volksleven noodig in allerlei opzicht en voor elk gebied. Voorop moet staan wat zij noemt een „personalistisch socialisme", d.w.z. eerbied voor de vrije menschelijke per soonlijkheid, die echter slechts „in dienst aan een hechte, rechtvaardige en bezielde gemeen schap tot ontplooiing komt Als volstrekte normen, waaraan alle gebieden van het men- schelijk leven gebonden zijn, noemt zij: barm hartigheid, gerechtigheid, waarheid en naas tenliefde. Wanneer deze normen worden aan vaard en toegepast, zoo betoogt de N.V.B., dan kunnen we voor alle vraagstukken op staatkundig en maatschappelijk gebied ge zamenlijk een oplossing zoeken. Welnu, zoo is de gedachtegang der N.V.B., deze normen vinden we in het Evangelie als in Gods wil gegrond (Christendom), maar evengoed kennen we die normen uit het zelf standige menschelijk denken (Humanisme). Dat zijn dus beginselen, waarover allerlei menschen het geheel eens kunnen zijn: Protestant en Roomsch-Katholiek, Orthodox en Vrijzinnig, maar ook kerkelijk en onkerke lijk. Derhalve, zoo is nu de conclusie, het is niet noodig om aparte partijen in stand te houden, zooals voor de oorlog geschiedde. Al die verschillende groepen met hun uiteen- loopende overtuigingen kunnen zich nu aan eensluiten in de N.V.B. De oude „antithese", die scheiding maakte tusschen menschen van links en rechts, tusschen christelijke en „neu trale" en socialistische organisaties, is ver ouderd en onvruchtbaar, evenals de klassen strijd-gedachte. Geloof of ongeloof, Schrift- aanvaardig of Schriftverwerping behoeven geen scheidingen meer te maken op politiek en maatschappelijk gebied. Want over de be ginselen en normen, die daar moeten gelden kunnen allerlei menschen het eens zijn. Christendom (dat zich door de bijbel laat leiden) en Humanisme (dat alleen het mensche lijk denken, de rede aanvaardt), behoeven geen tegenstelling (antithese) te vormen. Ze kunnen samengaan. Dat is dan een belangrijk stuk der vernieuwing. (We kennen dat woord „ver nieuwing" uit de opdracht aan de kabinets formateurs). Met deze gedachten nu kunnen wij het onmogelijk eens zijn. Naar onze vaste over tuiging gaan ze in tegen Gods Woord en doen ze ook de levenswerkelijkheid geweld aan. Zeker, we erkennen, dat geloovigen en onge- loovigen het over verschillende dingen eens kunnen zijn. De Schrift zegt „Gij zult niet stelen". Maar ook iemand die de Schrift als Gods woord verwerpt, kan tegen alle diefstal sterk gekant zijn. Door de werking van Gods algemeene genade kan er ook bij ongeloovigen nog veel inzicht zijn in goed en kwaad, vooral in de dingen van het natuurlijk leven, in de verhoudingen onder menschen, dus betreffen de de geboden van de tweede tafel der godde lijke wet. Daardoor is er een samenleving mogelijk en zelfs gelukkig nog velerlei samen werking. Maar zoodra het over dieperliggende vraagstukken gaat, en het zoeken van oplos singen, dan komt er ingrijpend verschil open baar. Denk maar aan den eisch van Christelijk onderwijs, Zondagsrust, huwelijkswetgeving enz. Merkwaardig is, dat een der schrijvers in „Je Maintiendrai" zelf zegt: „Mannen en vrouwen, die vroeger links stonden, erkennen dat de politiek niet is los te maken van 's menschen diepste levensovertuiging, dat er dus ook een onmiddellijk verband is tusschen het christelijk geloof en de staatkunde". Zie, daar zijn wij het van harte mee eens, dat heb ben de christelijke partijen steeds door be toogd. Dat is de antithese. We kunnen het betreuren dat er zulke diepgaande verschillen zijn onder ons volk tusschen geloof en onge loof. Maar dat feit ligt er, en het laat zich niet negeeren. Aparte partijvorming voor christenen is daarom op politiek en maat schappelijk gebied onvermijdelijk, ja eisch van trouw aan de roeping Gods. Bovendien, als het christendom niet zelf standig ook op politiek en maatschappelijk terrein in eigen organisaties de beginselen van Gods woora zou naspeuren en uitdragen, dan zou dat tot groote geestelijke schade van heel ons volk zijn. Een verwaterd christendom kan niet tot zegen voor zijn omgeving zijn. Het resultaat van samengaan van christendom en humanisme is nooit geestelijke vernieuwing, maar geestelijke verarming voor heel het volk. En daardoor minder geestelijke weerstand tegen antichristelijke stroomingen. Kleurlooze bewegingen ontkerstenen het volk, en banen de weg voor communisme enz. Daarom moe ten we om de roeping Gods, en om het waarachtig geestelijk belang van ons volk tot eenheidsbewegingen als de N.V.B. zeggen: onaanvaardbaar Wat dan naar onze meening wel kan gedaan worden om op politiek en maatschappelijk gebied de zoo noodige samenwerking te .be vorderen, daarover hopen we de volgende maal onze gedachten te zeggen. uitgevoerd door de Werf Conrad en Stork-Hijsch te Haarlem, J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk, de N. V. Verschure en Co's Scheeps werven en Machinefabriek te Amsterdam en de Werf Gusto te Schiedam. De molens worden voorzien van drie electro Dieselmotoren van 650 p.k. De afmetingen zijn: 66 x 20 4.20 in., baggerdiepte 30 m„ emmerinhotid 400 1. De molens zullen op de werven in Nederland geheel worden afgebouwd en compleet naar Indië worden verscheept. Gemengd nieuws. Koninklijk bezoek aan Den Haag en Putten. Voor het eerst na vijf jaren is Den Haag gisteren weer het tooneel geweest van uitbundige Oranjevreugde. Hare Majesteit de Koningin bracht namelijk Haar eerste officieele bezoek sinds de bevrijding aan Haar residentie. Op de grens van de gemeenten Den Haag en Voorburg werd H.M. de Koningin verwelkomd door Haar groot meesters C. M. baronesse van Tuyll van Seroos- kerke, luit.gn. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en rnr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Den Haag. Daarna begon de intocht in de residentie. Met groot enthousiasme gaf de bevolking uiting aan haar groote vreugde over dit heugelijk feit. Toen H.M. door het zwaar getroffen Bezuiden- hout reed was zij zichtbaar ontroerd. Dit stadsdeel toont ook zoo duidelijk het leed wat over ons land is gegaan. Bij aankomst voor het paleis aan het Noord einde zette de Kou. Militaire Kapel liet Wilhelmus in en werd de Koninklijke standaard boven het paleis geheschen. Ook in het paleis waren ver schillende vooraanstaande persoonlijkheden aan wezig, die H.M. hartelijk welkom heetten in deze Haar zoo vertrouwelijke omgeving. In de middag uren heeft H.M. een rijtoer gemaak door een groot gedeelte van cle stad. Het tweede, zeer belangrijke bezoek, dat H.M. de Koningin deze week maakte was in het zwaar getroffen Putten Ook hier liggen de puinhoopen der verwoeste huizen, maar daarbij komt de mar telende onzekerheid over het lot der weggevoerde mannen uit dit dorp. Ondanks de vele speurtoch ten langs tallooze concentratiekampen in Duitsch- land zijn slechts zeer weinig mannen naar Putten teruggekeerd. De achtergebleven vrouwen zagen geen uitweg, vooral omdat het scheen of geen der autoriteiten zich iets aantrok van het vreeselijk gebeuren daar. Plotseling verscheen echter H.M. de Koningin. Zij toonde de Puttenaren niet vergeten te hebben. Haar van verdriet bloedend hart leefde en leeft ook nu nog mee met het leed van al die vrouwen. Zij sprak woorden van troost die de geknakte vrouwen weer moed gaven en met klem zegde Zij Haar volle medewerking toe om de onderzoekin gen te bespoedigen. „Ik ga naar Indië," zegt de bevelhebber. In een interview stelde een oorlogscorrespon dent aan Z.K.H. Prins Bernhard de volgende vraag: „Kon. Hoogheid, wilt U zelf naar Indië gaan?", waarop het besliste en rustige antwoord kwam: „Ik ga naar Indië." Dit zal echter nog geruimen tijd duren, daar Prins Bernhard beslist een modern leger onder Zijn commando wenscht, klein, maar met alle mogelijke moderne uitrustin gen, tanks, artillerie, vliegtuigen en luchtdoel geschut, parachutisten en mariniers. Hij wil ook een moderne vloot en gelooft dat de Kon. Ned. Marine goed is en voor zijn taak berekend. Dat nieuwe leger zal gevormd moeten worden uit vrij willigers. Als er zoo niet genoeg mannen komen, zullen dienstphehtigen opgeroepen worden. Het aantal vrijwilligers wordt steeds grooter, zoodat hoogstwaarschijnlijk hiertoe niet zal worden over gegaan. Radio-rede van minister Lieftinck. Ter toelichting van de genomen maatregelen betreffende de inlevering van honderd gulden bil jetten, heeft de Minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, Maandagavond een radiotoespraak gehouden, waarin hij verklaarde dat de regering besloten heeft om zonder dralen tot een zuivering van ons geldwezen over te gaan. I In de eerste plaats wenscht de regeering op drastische wijze de hand te leggen op alle geld,1 dat tijdens de bezetting op laakbare wijze is ver diend. Bij alle goede vaderlanders leeft de wensch, j dat wij aan collaborateurs en de zwarte handelaren hun ongerechtvaardigde winsten ontnemen Daar- toe is noodig, dat wij ten spoedigste weien waar zich het besmette geld bevindt. In de tweede plaats is het dringend noodzakelijk, dat de geldhoeveelheid in ons land wordt inge krompen. De Duitschers hebben ons land nage noeg leeggestolen en „betaald" met een overmatige hoeveelheid geld. Nederland lijkt op een leegen winkel met een overvolle geldla. Het bedrag van de bankbiljetten in circulatie, dat in 1939 goed één milliard gulden bedroeg, is in den bezettings tijd tot meer dan vijf milliard gestegen. Daarnaast zijn er nog de zilverbons, de saldi van de rekening houders bij den postchèque- en girodienst en bij de particuliere banken. Als hier niet krachtdadig wordt ingegrepen, dreigt niet alleen een ramp spoedige inflatie, maar is er niet de minste garan tie, dat de toch al zoo schaarsche goederen en de beschikbare arbeidskrachten op die plaatsen te recht zullen komen, waar daaraan de meest nijpen de behoefte bestaat. In de derde plaats wil de regeering de maat regelen op het gebied der geldzuivering dienstbaar maken aan een zeer belangrijk fiscaal doel. De collaborateurs en de zwarte handelaren zijn notoire belastingontduikers. De verdiensten, die zij heb ben gemaakt, zijn voor een groot deel in geld ver stoken. Wij zullen niet aarzelen den bewijslast van de rechtmatige verkrijging en van de goede trouw op hen te leggen, bij wie het besmette geld wordt aangetroffen. Den binnenlandschen maatregel, die Maandag is afgekondigd en nog uitsluitend betrekking heeft op cle 100 biljetten, moet men in het kader plaat sen van de totale geldzuivering. De minister beseft volkomen de moeilijkheden van den eenvoudigen man, maar deze nadeelen zijn niet te voorkomen. Ér zal echter zooveel mogelijk aan deze bezwaren tegemoet gekomen worden. Kranen voor Nedcrlandsche havens. Naar op een persconferentie te Amsterdam werd medegedeeld heeft de shaef (supreme head quarter allied expeditionery forces) 16 kranen voor Nederland gratis ter beschikking gesteld. Hiervan zijn er 8 voor Rotterdam en 5 voor Am sterdam bestemd. Vlissingen, Dordrecht en Delf zijl krijgen elk één kraan. Zes tinbaggermolens voor Ned.-Indië. Naar A. N. P. Aneta verneemt heeft de Billiton Maatschappij bij een aantal Nederlandsche wer ven een bestelling geplaatst op zes complete tin baggermolens. De opdracht wordt gezamenlijk Buitenland. Deze week was het 8 iaar geleden, dat Japan China binnenviel. Veel is in dien tijd veranderd. Boekte Japan in den aanvang niet onbelangrijke successen, thans gaat het steeds meer bergafwaarts. Dag en nacht staat het Japansche moederland bloot aan hevige bombardementen. Alle militaire objecten worden voortdurend bestookt. In zijn laatste communique verklaarde admiraal Nimitz dat door 1000 vliegtuigen aanvallen op Tokio worden gedaan. Overigens zijn hierbij betrokken 4 vliegtuigmoederschepen, 4 slagschepen, 4 krui sers en 14 torpedojagers. De Japansche lucht macht is eenvoudig uit het luchtruim weggeblazen. Zelfs van eenige tegenweer tegen de machtige ge allieerde aanvallen val niets te bespeuren. Langs de geheele kust zijn versterkingen aangelegd, om de steeds meer dreigende invasie te keeren. De omliggende eilandtentreft een soortgelijk lot, zooals het eiland Hondo, waar door 600 vliegende vestingen 4000 ton brandbommen werden afge worpen op olieopslagplaatsen en -raffinaderijen. Evenzoo Osaka en de vlootbasis Katoaka. Ook de vloot had weer belangrijke verliezen te incassee- ren. In de wateren tusschen China en Japan wer den 15 Japansche schepen, waaronder 1 torpedo jager, tot zinken gebracht. I De Amerikaansche blokkade wordt steeds meer1 uitgebreid. Zelfs in de zeeën tusschen de Korillen en Siberië bevinden zich Amerikaansche schepen, iberië bevinden zich Amerikaansche schepen. De Filippijnen bevinden zich weer geheel in Amerikaansche handen. De Japanneezen verloren hier circa 450.000 man. Op Borneo verloopen de krijgsverrichtingen gunstig. Australische troepen drongen tot in het centrum van Balipappan door. Ook in andere sectoren maakten de geallieerden belangrijke vor deringen. In de sector Broenei rukten de legers langs de spoorlijn verder landinwaarts. In de richting Mangar, het laatste oliecentrum der Japanneezen op Borneo, werden zij teruggedron gen. Ten zuiden van Balipappan werd een nieuwe landing tot stand gebracht. De tegenstand was niet noemenswaardig Eveneens zijn de Neder- landsch-Indische legers aldaar op twee plaatsen aan land gegaan. De olieraffinaderij bij Pandasarie is in Australisch bezit. Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat de Japanneezen groote gebie den in Ned. Oost-Indië, o.a. op Java, aan het ontruimen zijn, daar dit eiland door de voort schrijdende verovering van Borneo van het moe derland dreigt te worden afgesneden. Zelfs wordt gewag gemaakt van vredespogingen. Ten aanzien hiervan moet echter de mogelijkheid in acht wor den genomen, dat yan Japansche zijde deze be richten worden gelanceerd, teneinde tweedracht in het geallieerde kamp te zaaien. Zelfs al ware dit zoo, dan zou hieruit toch gevoegelijk kunnen worden afgeleid, dat de militaire constellatie van Japan belangrijk verslechterd. Volgens een A.N.P. bericht zou Prins Bernhard van plan zijn naar Nederlandsch Indië te gaan. Z.K.H. verklaarde, dat het nog wel een jaar zou duren eer ons leger daartoe voldoende zou zijn getraind. Verwacht mag worden, dat in het tijds verloop tusschen Augustus en November, het eerste bataljon startklaar zal kunnen zijn. De Nazi-wensch-droom, dat Berlijn nimmer door de geallieerden bereikt zou worden, blijkt in het droomenland thuis te behooren. Duitschlands trotsch, althans de schamele resten daarvan, her bergt thans de militaire vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Amerika en Rusland. Tijdens den intocht der Engelschen cirkelden vliegtuigen boven de stad, waarvan Herman Göring getuigde, dat zij nimmer een geallieerd vliegtuig zou aan schouwen. Een B.B.C.-correspondent seinde uit Berlijn, dat de Rijkskanselarij een groote puinhoop is. De kostbare tapijten langs de wanden zijn aan flarden en de wanden zelf grootendeels vermeld. Hitiers bureaustoel ligt aan stukken en zijn bureau met marmeren blad ondersteboven. Reeds 10.000 man Britsche troepen, benevens de 2e Amerikaansche tankdivisie zijn gearriveerd. 10.000 man Fransche troepen zijn onderweg. De Russen verlieten die gedeelten welke door de verdere geallieerden zul len worden bezet. 33 hooge ambtenaren van de Japansche ambas sade te Berlijn zijn door de Amerikanen op tran sport gesteld naar Amerika, teneinde van daar te worden doorgezonden naar Japan in ruil voor door de Japanneezen gevangen genomen Amerikaan sche onderdanen. In verschillende deelen van Duitschland ope- reert een verzetsbeweging onder de benaming „De Weerwolf". Sinds 10 jaar worden in Engeland weer ver kiezingen gehouden. Eerst 26 Juli a.s. zullen de uitslagen bekend gemaakt kunnen worden, daar alle militairen, waar ter wereld ook, de gelegenheid geboden wordt hun stem uit te brengen. Hoewel in België verwacht wordt, dat de Koning af zal treden, is de minister-president naar Salz burg vertrokken, teneinde het contact met den Koning weer op te vatten. In Noorwegen werden 16.000 collaborateurs gevangen genomen, 14.000 personen worden ge test betreffende hun houding gedurende den be zettingstijd. In Bergen werden groote hoeveelheden kunst schatten gevonden, afkomstig uit Rusland. lil Frankrijk zal een volksstemming gehouden worden over de nieuwe volksvertegenwoordiging. De Fransche regeering heeft besloten de onder Fransch bevel staande troepen uit de Libanon over te dragen aan de regeering aldaar. Dit wordt beschouwd als een verzoenend gebaar tegenover de Arabische bevolking en zal veel bijdragen tot dc oplossing van het geschil in de Levant. Als blijk hiervan hebben de regeeringen van Syrië cn de Libanon een rapport uitgebracht, waarin zij hun tevredenheid betuigen met deze Fransche maatregelen. De Nederlandsche regeering heeft de nieuwe Poolsche regeering erkend. Griekenland verklaarde Japan den oorlog. In Milaan en Turijn zijn groote stakingen uit gebroken. Tot einde Juni 1945 werden uit Duitschland 3'/i millioen werkkrachten gerepatrieerd. Thans resten er nog circa 2'/2 millioen. Uit de Ned. Herv. Kerk. II. Tweede spreker was prof. dr. H. Kraemer die handelde over: „de plaats en de taak der Kerk ten aanzien van de wereld". Aanknopend bij de laatste opmerking van Ds. Gravemeyer over de herkerste ning van het Nederlandse volk, stelt hij voorop dat de Herv. Kerk een Christusbelijdende volkskerk moet worden. Met de woorden: „herkerstening van het Neder landse volk" wordt echter iets „ontzettends" uit gesproken - de vreselijke erkenning dat een groot deel van het Nederlandse volk ontkerstend is, zon der Christus met opzet óf ontkerstend zonder het bewustzijn daarvan. Wat is de taak der kerk ten aanzien van die wereld in Nederland. De Herv. Kerk zal opnieuw, maar dan ook van de grond af moeten beginnen en zal tegenover deze, zo ontzaglijk sterk gevari eerde ontkerstende bevolking een rijk gelede en op de moderne wereld afgestemde geestelijke strategie moeten vinden. Dit werk der Kerk is aanvankelijk reeds tot uit drukking gebracht in de „Commissie voor de Kerkweek voor iedereen". Het feit is er: „De Kerk heeft weer „de wereld" ontdekt en daarmee staat zij voor een gehele reeks van nieuwe vraagstukken. Als voorbeelden noemde prof. Kraemer: 1. Het werk van de Kerk op het terrein der politiek. Daar mag de Kerk niet zwijgen, maar moet de gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift ook daar het eerste doen zijn. Tegelijk echter mag de Kerk zich niet in de politieke strijd zelf be geven, daar zij dan evengoed zelf „partij" kan worden. 2. De taak van de Kerk op het gebied van de school. De onverkwikkelijke schoolstrijd heeft het Nederlandse volk gesplitst in een christelijk en niet-christelijk volksdeel - het eerste heeft het tweede a.h.w. de niet-christelijkheid ingeranseld. Wat moet de Kerk daarmee? De Kerk heeft haar grote taak evenzeer bij de neutrale school als bij de christelijke school! 3. Het terrein der volksvoorlichting. Pers, radio, film. We hebben wel geleerd dat dit een zeer sterk wapen is, en hier geldt het bovenal voor de Kerk - tua res ogitur" - het gaat om uw zaakl Wat heeft echter de Ned. Herv. Kerk vóór alles nodig? De herkerstening van haarzelf! - de Be kering, want alleen uit het waarachtige leven, de bekering, zal zij het meest effectieve werk voor het Nederlandse volk kunnen verrichten. SCHRIFTOVERDENKING. EENE KRACHT DER DWALING. „En daarom zal God hun zenden eene kracht der dwaling, dat zij de leugen zouden gelooven". 2 Thess. 2 11. In allerlei tijden is zoo de handelwijze des On- veranderlijken over het niet aannemen van de liefde der waarheid al doelt Paulus in.2 Thess. 2 bijzonder op den Antichrist. De HEERE gaf een leugengeest in den mond van al de profeten van Koning Achab, de Koning wilde immers de waar heid liever niet hooren. Vanwege eene kracht der dwaling. Hoe anders te begrijpen? En dan het stelsel waaraan een groot nabuurland ie gronde ging. Een volk bevangen door de suggestie der leugen. Schriftcritiek van Duitsche geleerden maakte zich berucht; nu geloofde men de leugen. Zou dat het laatste leugenstelsel geweest zijn tot verleiding van volken? De duivel is nog niet ge bonden en hij zal alles in het werk stellen, hij kan zich zelfs voordoen als een engel des lichts. Dat laat hij dan ook zeker niet na. Helaas neemt ook onder ons, nog niet eens gesproken van liefde tot de waarheid, het beslag der waarheid af. Het is de weg waarlangs men ten prooi wordt van wereld- sche maar ook schijnvrome leugengeesten. Sug gestieve leugengeesten, zij vinden massale navol ging in eene ontkerstende wereld. Het is het geducht oordeel Gods over het wegzondigen van Zijn Geest, den Geest der waarheid. Het ver flauwen van grenzen in onzen tijd dient daarom vooral op het godsdienstig terrein nauwlettend gadegeslagen vanwege eventueele consequenties. Het beginsel is in het gedrang. Doch vooral, vragen wij het ons eens persoonlijk af: is er bij ons liefde tot de waarheid De waarheid die, met bestraffing onzer ongerechtigheid en versmading onzer eigen gerechtigheid, predikt de gerechtigheid van den Borg Jezus Christus. Of hebben wij liever de leugen N. T. v. d. K. Korte berichten. MIDDELHARNIS. P.T.T.-Dienst. De Di recteur van het P.T.T.-kantoor te Middelharnis deeil ons het volgende mede: Wegens gebrek aan materiaal kan aan verschillende aanvragen van aborné's om opnieuw aangesloten te worden aan het telefoonnet in de plaatsen op het eiland G. en O. voorloopig helaas niet worden voldaan. Ook kunnen nieuwe aansluitingen om dezelfde reden voorloopig niet tot stand worden gebracht. Het publiek wordt verzocht wat geduld te heb ben en er mede rekening te houden, dat vele andereplaatsen in den lande moeten worden geholpen, b.v. die, welke gelegen zijn irl de ge teisterde gebieden. Het technisch personeel der P.T.T. doet wat mogelijk is om het telefoonbedrijf weer op gang te krijgen, maar men bedenke dat veel materiaal is vernield of weggevoerd. Kindercomité Middelharnis. Begin Mei werd begonnen met het verzamelen van aardappelen- en peulvruchten-distributie bonnen, ten behoeve van het Kindercomité Mid delharnis, teneinde deze producten hier te kunnen aankoopen en verzenden naar speciale Gaar keukens voor ondervoede kinderen. Door de ijverige medewerking van een flink aantal leerlingen der H.B.S. en U.L.O.-school werden tot heden totaal gecollecteerd: 1785 aard appelbonnen, 232 peulvruchtenbonnen. Boven dien werd in natura geschonken: 7.5 kg peul vruchten. Deze laatste werden ter beschikking ge steld aan behoeftige gezinnen te Rotterdam, via de „Sociale Werkers" aldaar. Helaas was overigens alle moeite tevergeefs; de bevoegde autoriteiten konden geen toestemming tot verzending geven. Rest nog de jeugdige mede werkers langs dezen weg hartelijk dank te zeggen voor hun ijver voor een goede en belangrijke zaak, die over bureaucratie struikelde. Namens het Kindercomité, (Roode-Kruis), P. HISSCHEMöLLER. Nu vlagde de Pr. Hendrikstraat. Na ruim 5 jaar in Engeland te hebben vertoefd, keerde Dinsdag j.l. onze dorpsgenoot, de heer J. de Koning in onze gemeente terug. Wij hadden het genoegen enkele ogenblikken zijn ervaringen aan te horen: De heer de Koning behoorde tot het korps Koninklijke Marechaussee, dat in 19J9 gedwon gen werd via Brabant, Antwerpen, Nantes, Caen, Abbeville zich in Brest in te schepen naar Enge land. Daar werd hij ingelijfd bij het leger, diende eerst bij de infanterie en daarna bij de pantsers, tot opgericht werd de zo bekende Prinses Irene Brigade. Hierbij werd hij ingedeeld bij de Brigade Politie, met als speciale vererende opdracht de bescherming van onze Koningin. Natuurlijk zou hij over dit tijdperk van 3Va jaar veel interessants kunnen vertellen, ware het niet dat geheimhouding hiervan hem was opgelegd. Steeds was hij in de onmiddellijke omgeving van onze Landsvrouwe, zo ook toen door een bom Haar woning grotendeels werd vernield, waarbij 2 bewakingsmanschappen werden gedood en 1 gewond. Omdat de heer de Koning mede tot de eersten behoorde, die H.M. uit Haar netelige positie verloste, werd hem het bronzen Kruis van Verdienste door onze Koningin persoonlijk uit gereikt. Nadat de Koningin weer naar ons land was overgestoken, moest hij in Engeland ter be waking van de Koninklijke eigendommen achter blijven. Thans is hem verlof verleend, maar spoe dig hoopt hij weer naar Engeland terug te keren om zijn dienst te hervatten. De bewoners der Pr. Hendrikstraat gaven mede uiting aan hun blijdschap door het uitsteken der vlaggen en het aanbieden van bloemstukken. Dc Flakkeesche Padvinders. Zooals den lezers wellicht reeds bekend is, zal hier een afdeeling Padvinders opgericht worden. Het doel is de jongens op prettige en nuttige wijze bezig te houden in liuti vrije tijd, hen het buiten leven en de natuur te lecren liefhebben, hun plicht te lecren doen tegenover God en Vaderland (zooals een deel der Padvindevsbelofte is) en mannen van hen tc maken van liet soort, dat ouders graag zien. Naar de leeftijd worden ze verdeeld in welpen (8-11), verkenners (12-17) en voortrekkers (17-25) terwijl bv. bij dc verkenners weer enige graden be staan, die bereikt kunnen worden na het met suc ces afleggen van vaardigheidsproeven. Het systeem en het doel van de Padvinderij zijn zeer zeker niet militairistisch; integendeel dient de beweging, doordat ze internationaal is - de vrede: door elkaar te leeren kennen en begrijpen worden de volken het best tot elkaar gebracht. Uit het groote aantal liefhebbers is inmiddels een keus gedaan: 2 patrouilles van 7 worden tot verkenners opgeleid (voorloopig op proef), terwijl binnenkort vermoedelijk ook een welpenhorde zal worden gehozen. Als hopman treedt op dhr. S. J. Menheer, als vaandrigs de hh. Kuijper, Dirkx en Streefland, als Akeela's (welpenleidsters) enige dames, waarschijnlijk mej. Jorritsma en mej. Kam- stra. Zoo mogelijk over 2 a 3 maanden zal het aantal deelnemers uitgebreid worden. De grootste moeilijkheid is op het oogenblik nog het vinden van een geschikt terrein met clubhuis. Om het werk te steunen is ook een vereeniging opgericht, waarvan het bestuur bestaat uit Mevr. v. d. Ende en de hh. Dr. Stoel, J. Buijsse, Smits en J. B. Rosenboom. Vrijdag 13 Juli zal de eerste bijeenkomst worden gehouden en we hopen, dat die gevolgd mag wor den door een hele reeks en dat de beweging mag uitgroeien in die mate, dat zij een groot en blijvend succes voor een belangrijk deel der Flakkeesche jeugd wordt. De K.N.V. v. L. is herrezen. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart is een Ver. die zich ten doel stelt om de Ned. Luchtvaart te bevorderen. Hieraan moeten we mee helpen. Nederland stond als luchtvaartland vooraan. Denk maar eens aan de tochten alsDe Indië-vlucht, Kerstvlucht van de Pelikaan, de Melbourne-race met de Uiver, de Snipvlucht over de Oceaan enz. Ons land moet ook als luchtvaartland weer vooraan komen. Op Flakkee is er een club van jongens, die met elkaar modelvliegtuigen bouwen (12-17 jaar). Ook gaat deze club zich toeleggen op Zweefvliegen (17 jaar en ouder). De leden kunnen hun brevet A, B en C halen en dan kunnen Ze zich gaan bekwamen in het motorvliegen. Jongens, sluit u aan bij de Flakkeesche Jeugd Luchtvaartclub. De contributie is voor ieder te dragen. Gaarne zouden we de beschikking hebben over een ruime werkkamer. Helpt ons ook hier mede. HET BESTUUR. DIRKSLAND. Zaterdag a.s. zal te Dirksland door het plaatselijk H.A.R.K.-comité de trekking plaats hebben van een verloting, waarvan de op brengst komt tenbate van de Nationale Hulpactie van het Roode Kruis. Ter zelfder tijd zal van 3-9 uur n.m. in ver schillende tenten allerlei gebak ten verkoop wor den aangeboden, terwijl ook attractie-tenten aan wezig zullen zijn. De Heeren Boomsma zullen 's avonds 8 uur in het koor der Ned. Herv. Kerk hun bekende kleurenfoto's vertoonen en ook het bekende mu ziekgezelschap „Amacitia" zal 's middags en 's avonds zijn medewerking verleenen. Alles ten bate der Hulpactie Roode Kruis, afd. Dirksland. GOEDEREEDE. Op één na zijn alle jongens die in Duitschland vertoefd hebben weer thuis. Dc nog ontbrekende is Joh. Hoek Mzn. Deze was politiek-gcvangene en volgens geruchten zou hij per vliegtuig van Berlijn naar Nederland vervoerd worden. Van zijn aankomst in Nederland is nog niets naders vernomen. iOok van hen, die ergens anders in dc wereld vertAfden, is van allen bericht ontvangen. Mocht de heer Hoek dus nog terecht komen, dan heeft Goeree geen enkel slachtoffer tc betreuren. Verslag van de gehouden jaarvergadering van „Het Groene Kruis" te Goedcrcedc. De Voorzitter opent met een hartelijk woord van welkom dc vergadering. De notulen der vorige vergadering, evenals het jaarverslag over 1944, worden onder dankzegging aati den Secr., goed gekeurd. De collecte voor dc Typhusbarak bracht ƒ2500 op. De vereeniging telt 376 leden. Door de wijk verpleegster Zr. Bos werden 2S70 bezoeken af gelegd, 168 artikelen werden uitgeleend. Dc reke ning van den penningmeester sloot met een ont vang van 2111,84, uitgaaf 2169,11, nadeelig saldo 57,27. Van dc gemeente Goederccde was

Opbouw | 1945 | | pagina 1