OPBOUW ILISALPETER hebben ontvangen. )DELHARNIS. C. A. G. O. Christelijk-Nationaal weekblad voor Goeree en Overflakkee C. Vu het ui oncvangst- gsmiteriaal mede iekteverlof. studie- h-Indischen dienst enen zich onmid dellijk in verbinding (schriftelijk) te stellen met het Hoofd der Sectie XV Oost- en West- Indische Zaken. Parklaan 5öa te Eindhoven. Overkomst naar Eindhoven, zonder op roeping. heeft geen zin. Het Hoofd voornoemd. J. C. J. BONGERS. Generaal-Majoor K.N.I.L. Gepensionneerd personeel van het Koninklijk Nederlandsch-lndisch Leger, dat geschikt en genegen is om tijdelijk in actieven dienst te worden hersteld, en wel a. voor dienst in Engeland en daarna in Nederland; b. voor dienst in West-Indië; c. voor dienst in het Verre Oosten wordt verzocht, voor zoover zij dit niet reeds hebben gedaan, zich niet den meesten spoed schriftelijk op te geven aan het Hoofd van de Sectie XV Oost- en West Indische Zaken, Parklaan 5óa te Eindhoven. Het Hoofd voornoemd. J. C. J. BONGERS. Generaal-Majoor K.N.I.L. soiieet gevraagd. Burgemeester van OUDDORP. an den Distrtbutiekring „Oud- lept «sollicitanten op voor eking van ambtenaar bij den iedienst. Salaris volgens Rijks- Sollicicacies zoo spoedig mogelijk aan den Burgemeester voor- net opgave van leeftijd, huidige en referentiën, terstond gevraagd een flinke ige Dienstbode voor dag of dag Hoog loon. J. P BIENEFELT. Sommelsdijk. elsje voor Huishouding en Win- of dag en nacht. Mej, Hobbel B 30ó Middelharnis. heldere Dienstbode.Goed loon. UL1PSE Bnelle. ette Dienstbode voor dag en )og loon en goede kost Mevr de Zuylen. Van Neijeveldstr. 160 Inlichtingen Hobbemastraat liddelharnis. meisjes als leerling-naaister. I Zoon Chr de Vrieslaan 191 is gesloten wegens vacantie uni tot 9 Juli Voorloopig wordt aangenomen, ons vertrek naar Nieuwe Tonge. een flinke Dienstbode liefst IS jaar. voor dag of dag en Keijzer, Westd. B 326. M'harnis rerkster voor eenige dagen per SMITS. Wilhelminastr. C 182, rnis. JESSURUN vraagt net Dag- cinderjuffrouw en werkster aan- Juli een nette Huishoudster, uw Huishoudster. P. G. m l. bij heer alleen, dienstbode aan- ieven aan W. v. d. Linde. Win- Dirksland. huwelijk der tegenwoordige een Dienstbode voor dag of cht bij A- Koese te Middelharnis. :te Dienstbode voor den dag ÏE1DE. Chr.de Vrieslaan C 197 nis. iw den Hollander—Punt, Kaai, vraagt een Dienstbode, inke brood- en banketbakker kunnende werken Aanbiedin- DEEN1K. Brood en Banket- voorstraat 233 A - Middelharnis w VAN LEEUWEN. Jul. van an 74. Middelharnis vraagt een Ruilen. er grijs Herencostuum maat 54 dito zwarte, bij Wed. P. v. d. Coolweg B 46 Ouddorp. chesterbroek o. k. voor een lap >onstof o. k. Br. letter M.. boek- DE MOOI]. Ouddorp. ïtige Japon zoo goed als nieuw >ude kwaliteit, voor een Dressoir ling. Brieven letter K. Bureau ad. kw kinderwagen voor een n. Heerenscboenen maat 42. i Japon aangeboden voor een inderstoel. Adres: Verl. Hoflaan Iharnis. heeren-jaquet voor zwart e en vest N. H. BEVERSLUIS elissestr. C 270. Middelharnis. ?hilips Gramofoonversterker. IESSURUN. Dirksland. ïrdeur lang 1 71. breed 96 cM :n hanger, en een heggeschaar ksel. P JANSEN. Kerkstraat ïmelsdijk. ird Mouwschort voor een paar >enen maat 33 platte hak In- boekh. C dc Mooij, Ouddorp. asphalt 40 m. lang en verre- even No 1 17 Stad a t H'vliet »r nieuwe damesmolières met maat 38 voor een paar dames- fplatte hak) maat 39 of 40. 3GE. Emmalaan 63 M'harnis iakje 12 tot 14 jaar voor een schoenen maat 40- 45. n Tuinstraat 450 Dirksland Ik heb prima damesschoenen „zwarte' pumps" maat 40. Wie ruilt ze voor de zelfde soort maat 42 met platte hak. L Brooshoofd. Straatdijk Dirksland. Een paar nieuwe Herenschoenen m. 45 o.k. voor een jekker of overjas maat 54 of 56. Genegen bij te betalen Inlichtingen bij den agent F. Witvliet Dirksland. 5 meter rose zijde voor 4 meter andere zij voor japon en 1 meter zwart of grijze zij bedrukt. Een z g a n. overall m. 52 voor een japon m 44. Mej A. Knöps v. t Geloof. Geldersedijk 621 Dirksland Een in g s. v Kinderledikantje met bijbe horend bedje voor een paar herenschoenen m. 46. en een paar jongensschoenen m. 39 voor meisjesschoenen m 35. Te bevragen bi] A R. v. Welie, Onderlangs 501Dlrksl. Verloren Een zwarte Regenjas gaande van Dirks land naar Sommelsdijk. Tegen beloning terug te bezorgen Weeshuisstraat B 27, Sommelsdijk Tusschen Ooltgensplaat en Oude Tonge een zijstuk van Massief eiken Ledikant. Terug te bezorgen tegen belooning bij KOSTEN. Nieuwstr. 25. Oude Tonge Maandag j.l. tusschen Melissant en Nieuwe Tonge: een wieltje met dop van baby-wagen. Tegen belooning terug te bezorgen bij DHUYCHELAERE, Batt. dijk C 21 te Nieuwe Tonge. Een Achterlicht en een Nummerbord H 657S5, terugbezorgen tegen belooning bij J DE BAKKER, Vrachtrijder, Stad aan 't Haringvliet. Burg. Sterkstraat 103. Te koop aangeboden Een 2-jarige Melkgeit. Br letter H. boek handel C. de Mooij Ouddorp. Een patrijshond teef oud II mn.d. L. BUTH. Oudelandschedijk 425 S'dijk. Prima rattenvanger, tevens prima jonge Jachthond W. BEVAART Kerlcpad A 204 Middelharnis Jonge W. en Hskl. VI. reuzen Van Z G. en eerste G. ouders bij H. MEIJER. R. v. B. no. 31542. Juliana v. Stolberglaan A 782, Dirksland. Te koop gevraagd 50 Klapstoeltjes. L. HAECK, Boezemweg 258, Dirksland Een twee persoons ledikant, en twee stel matrassen. K. v. Brussel. Hofplein 334 Sommelsdijk. Te koop of ter ruil gevraagd een Vloerkleed. Brieven onder No- 6. Bureau „Opbouw". 5 Ganzen aan de leg. D. DE VOS. Stoofstraat 29. Oude Tonge. P. J. DE MAN, Arts, Middelharnis bezoekt NIEUWE TONGE voorloopig uitsluitend op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag. Aanvragen voor bezoek aan huis op genoemde dagen afgeven bij Zr. Landheer vóór II uur v.m. (t.t.). Geen Spreekuur te Nieuwe Tonge. Spreekuur te Middelharnis ten huize j van A. KIEVIT. Arts; op Maandag. Woensdag en Vrijdag 112 2V2uur. Aan de spreekuurtijden wordt streng de hand I gehouden. Boekhouding. Belastingen Administratie en Accountantskantoor W. A. DE BAKKER. Lid N I. v. B. OUDDORP. (Voor het geheele eiland te ontbieden). Vanaf Maandag 25 Juni is het Kantoor van J. BUTH, Vet- trouwensman van den Voedselcom- missaris voor Zuid-Holland gevestigd te Middelharnis RING A 129. SLAGERIJ WIELAARD gaat weer bezorgen aan huis. Geeft Uw adres op. Wegens plaatsgebrek moeten Adverten- tiën tot volgend nummer blijven overstaan. VAN ALPHEN'S, Zaadteelt en Zaadhandel hare afnemers mede dat wij vanaf heden onze zaken weer uit iwe Totige hopen te behartigen. Wij kunnen U nog uit ad aan de meest gangbare soorten tuinzaad helpen. Mien die ervaring hebben in het geïnundeerde gebied met de i groeiomstandigheden van tuin-, bloem- en landbouwgewassen, een wij beleefd, dit ons schriftelijk te willen mededeelen. DBOUWERS, die nog ongehonoreerde stikstof- ringsmachtigingen in hun bezit hebben, kunnen bij ons inleveren, daar wij zoo juist een schip ZATERDAG 30 JUNI 1945 le Jaargang No. 9 Adres der Redactie en Administratie ZANDPAD B 281. MIDDELHARNIS Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers f 0,15 ADVERTENT1ÊN van 1 5 regels f 1, elke regel meer f 0.25 Bij contract aanzienlijk korting Dit blad verschijnt iederen Zaterdag ONZE JARIGE PRINS. Morgen is het feest m heel ons lan<£. Hei is dan tle geboortedag vanZ.K.H.Pr nsBernhard. tm N,, V! f lange bange jaren van gescheiden zijn :.i! hij weer voor 'teerst den 29sten Juni in 't midden van ons volk doorbrengen. Daarom is h c morgen voor ons volk een dag van vreugd; en biijJschap, een dag bovenal v .n dankbaar gedenken van de trouw cn baimhartig- jieiJ Gods, Die in de moeilijke jaren die achter ons liggen don band heeft willen bestendigen tusschen Volk c.i Vorstenhuis. Ja. hoe moet het niet leven in ons hart: „God heeft bij ons wat groots verricht; Hij zelf heeft onzen druk verlicht; Hij heeft door wond'ren ons bevrijd Dies.juichen wij, en zijn verblijd." Dit moet wel de grondtoon van ons dank en feestlied zijn: „Wij zijn verlost; God heeft ons wel gedaan." Wij vergeten het dan niet dat Hij déze ver lossing wilde werken door middel van menschen die zich geroepen wisten tot den strijd tegen den tyrannieken vijand van ons volk. En wij denken dan niet in de laatste plaats aan Z.K.H. Prins Bernhard, die reeds aanstonds Mei 1943 toonde dat de zaak der Nederlanden de zijne was geworden. Daarna is hij in Londen trouw op zijn post om daar H.M. de Koningin in de moeilijkste jaren haar leven tot steun te zijn en tevens zijn krachten te geven aan de opbouw van een nieuwe Nederlandsche strijdmacht. Nadat hem dsn rang van Luitenant Generaal was toegekend werd hij Bevelhebber der Neder landsche Strijdkrachten in Engeland en Com mandant der B nnenlandsche Strijdkrachten in Nederland. Zóó heeft hij zich ingezet in den strijd voor de vrijheid van ons volk en is daardoor, meer nog dan voorheen, één onzer gewoiden. Van verschillende zijden vernamen wij hoezeer de Prins was gezien bij onze troepen die in Enge land werden opgeleid. Vele malen bracht hij hen een bezoek tot zelfs in de voorste linies om zich daar eenvoudig en ongedwongen met hen te onderhouden. Toch streeft hij niet naar goedkoope popula riteit. Dit blijkt wel uit een dagorder aan de-B.S. van 14 Juni 1945, die wij aantroffen in „De Pen-gun" het weekblad voor de Nederlandsche Strijdkrachten. Onomwonden spreekt hij daarin voor het front van de troepen zijn critiek uit. Rechtuit en op den man af. Zóó spreekt geen salonheld, maar een man die eenvoudig zegt wat gezegd moet worden in het waarachtig be lang van ons volk. De brandende begeerte dit belang te mogen dienen straalt hierin door. Zóó is het „onze" Prins die morgen jarig is. En op dezen dag spreken ook wij gaarne onze beste wenschen uit voor den Prins der Neder landen en het geheele Koninklijke Huis. Overtuigd dat ook Koningen slechts regetren bij de gratie Gods bidden wij hen toe dat Hij hen moge stellen tot een rijken zegen voor land en volk. In den wirwar dezer tijden, na jaren van vreem de overheersching, heeft God Volk en Vorsten huis opn.euw vereenigd. Zoo gezien, kunnen wij ook met hoop en ver trouwen de toekomst tegemoet gaan. Want: God heeft gedacht aan Zijn genade Zijn trouw aan Neerland met gekrenkt. 25Ü gram suiker 250 graai bloem 1 reep chocolade 1 busje melk. Hebben wij wcleens iets tekort gehad, nu krijgen wij weer een buitenkansje. Wat betreft de toekomst mogen wij het volgende mededeelen. Binnen veertien dagen worden wij gelijk geschakeld met Brabant. Binnenkort zal de toevoer van levensmiddelen zoo zijn, dat het geheele land weer gelijk op zal deelen Voor heel Nederland dan weer dezelfde bonnenlijst. Door de radio reeds aan gekondigd op 15 Juli a.s. De samenstelling van het brood wordt als volgt: 55 Amerikaansch bloem, 15 tarwe, 30 rogge, een zeer voedzame en smakelijke boterham. Waarschijnlijk wordt het rantsoen opnieuw verhoogd. Het streven is erop gericht, brood en aardappelen zoo te verhoogen, dat practisch gesproken ieder gezin genoeg heeft. Ook wordt aan de bakkers wat gist verstrekt voor de burgerij. De ongelijke bevoorrading heeft vanzelf sprekend ook eenige moeilijkheden mede ge bracht. Eén hiervan was de prijsvaststelling. Busjes melk werden aangevoerd, doch de prijs was niet bekend. Het publiek hierop laten wachten, wilde men niet. Een bestaande prijs courant gaf aan 40 cent. Nu, na een paar weken, blijkt, dat de prijs inderdaad 40 cent is, maar in verband met de ernstige voedsel- nood tegen verminderd tarief in den handel wordt gebracht. De prijs wordt nu voor ons district eveneens 17 cent. Over het teveel betaalde bedrag zal de heer J. Buth met de voedselcommissaris persoonlijk overleg plegen. Uit het bovenstaande ziet het publiek, dat voor Flakkee ook alles in het werk wordt gesteld. Het motief, gelijke burgers, gelijke rechten, is van hieruit sterk verdedigd, doch niet ten volle aanvaard, waarvan de commissie geen verwijt kan worden gemaakt. Wij hadden het beter dan Rotterdam, doch minder dan bevrijd Brabant. Verschillende praatjes blijken geheel op onwaarheid te berusten en men doet goed, niet ieder praatje in afbrekenden zin, direct te aanvaarden. Wie werkt maakt bovendien fouten. Van de volgende gedragslijn zijn wij over tuigd. De commissie heeft van begin af aan op het standpunt gestaanbeproeven voor Flakkee zooveel te krijgen als het hoogste district aangeeft. Zoolang niet alles landelijk j geregeld is, pakken wat wij krijgen kunnen, onverschillig of het dan uit het Noorden, Mid- j den of Zuiden van het land komt. Gezien in dit licht, is een woord van dank aan de Voedselcommissie namens de burgerij, hier zeer j zeker op zijn plaats. Adv. Comm. Middelharnis. Distributie-aangelegenheden. Verschillende keeren komen uit het publiek vragen omtrent de verstrekking van levens middelen. Naar aanleiding daarvan heeft de WelEd. Heer J. Buth, de gemachtigde van 4en Voedselcommissaris voor het eiland Flak- iee ons uitgenoodigd tot een bespreking. Flak kee neemt tot op heden nog een uitzonder lijke positie in. De verdeeling wordt tot nu toe nog verzorgd door een commissie be staande uit de heeren J. Buth, W. de Jonge, W. Both en L. F. Nieuwland als secretaris. Direct na de bevrijding bleek, dat Flakkee niet in aanmerking kwam voor noodkaarten van het Militair Gezag. Telefoneeren ging niet, vandaar dat de heer de Jonge van de eerste gelegenheid gebruik maakte en naar Rotterdam ging. Hoeveel moeite hij ook deed, wij konden niet bij Rotterdam en Omstreken svorden ingeschakeld en moesten ons met Brabant verstaan. 6 Mei vrij, 10 Mei naar Rotterdam, 15 en 16 Mei goederen uit Brabant, 19 Mei Zaterdag voor Pinksteren het pakket onder het publiek. Dag en nacht is er aan gewerkt, en het is geslaagd. Voorziening vanuit Brabant heeft zoowel voordeelen als nadeelen gebracht. Plaatsruimte verbiedt ons, dit uitvoerig mede te deelen. Een der nadeelen is de verstrekking van boter. Het Zuiden van ons land is zeer slecht van boter voorzien. Een enkele maal hebben v/ij reuzel inplaats van boter gekregen, wat dankbaar is aanvaard. De commissie is er persoonlijk op uit geweest, met het resultaat, dat in het begin van Juli, ook Flakkee haar antsoen ontvangen zal. Hierbij werd echter niet stil gezeten, en werd getracht nog deze aand boter te ontvangen en zelfs aangeboden, leze met auto's van hieruit uit Friesland te jaan halen. Zoover is niet noodig gebleken, :n eer dit artikeltje in de courant komt, hopen vij dat de burgerij het resultaat in huis heeft. )ok in vleesch en vetvoorziening komt ver- letering. De ervaring leert persoonlijk erop lit. Wijst de eene instantie een verzoek af, lan geprobeert bij een andere. Omdat wij noch bij Rotterdam, noch bij Irabant waren ingeschakeld, weken onze arti- elen af, bij de lijsten van deze distributie- ebieden. Hier kon alleen worden uitgedeeld, "/at aan levensmiddelen aankwam. Het feestpakket, waarover reeds veel ge- )roken is, gaat landelijk niet door. Voor lakkee heeft echter de heer Buth in overleg let de commissie erin toegestemd, dat ter degenheid van de verjaardag van Zijne 'oninklijke Hoogheid Prins Bernhard, toch ïn extraatje wordt gegeven. Dit extra pakket bestaat uit 250 gram boter, zooals hierboven genoemd De laatste eer Ongeveer een jaar geleden stortte er bij Her- kingen een vliegtuig neer in het inundatie gebied. De pogingen, die aangewend werden ona de piloten, van wie aangenomen werd dat ze bij het vervullen van hun plicht om het leven waren gekomen, te bergen, hadden geen resultaat. Nu, na ruim een jaar, door de capitalatie van Duitsland onze opbouw weer kan beginnen en als eerste maatregel het water uit de polders stroomt, is ook het vliegtuigwrak bloot gekomen en konden de lijken van twee piloten geborgen worden. Op Vrijdagmorgen, 15 Juni, des voormiddags 9.45 uup, had de begrafenis van een van hen plaats te Middelharnis op de R.K. begraafplaats. Door de B.S. werd het stoffelijk overschot i van Herkingen naar Middelharnis gebracht, ter- I wijl voor de R.K kerk een wacht was opgesteld. Nadat in de kerk een mis was opgedragen, i werd de dode in de gewijde aarde begraven. Als spreker kwam de Districtscomm., de Heer C. Vogelaar, naar voren die als leider der Flakkese illegaliteit de geschiedenis van de laatste vlucht van dezen piloot nauwkeurig kon releveren, aan gezien hij lange tijd een zijner vrienden had helpen verbergen. Hij sprak als volgt: 23 April 1944 kreeg deze piloot met 6 anderen de opdracht met hun Halifax-bommenwerper Dusseldorf te bombarderen. Vele malen reeds hadden zij Duitse steden bestookt o.a. 7 maal Berlijn, verder Frankfort, Duisburg, Hamburg en Bremen. Tusschen deze vluchten door hadden zij nog 50 maal Franse militaire doelen aange vallen. 23 April zouden zij hun verbitterde strijd voortzetten door Dusseldorf te bombarderen, I Van deze reis keerden zij niet op hun basis terug. Boven vijandelijk gebied door het afweer aan geschoten, was het noodzakelijk dat boven 's Hertogenbosch de eerste vlieger uit de machine sprong. 5 piloten konden hun leven door de sprong redden en door onderduiken aan Duitse krijgsgevangenschap ontkomen. Een van hen is geherbergd door een Flakkese boer. Voor dezen gevallen Canadesen piloat, die hier na meer dan een jaar, nadat hij omgekomen is, begraven wordt, was deze laatste viucht een laatste reis. Hij liet zijn leven in de strijd tegen den gemeeni-chappelijken vijand. Hij is niet al leen gevallen voor zijn eigen vaderland, maar, en dat mogen we nooit vergeten, met vele van zijn kameraden stierf hij ook voor onze vrijheid. Wij hebben zijn kameraad leren kennen en wisten daardoor hoe zij dachten over het Nat. Sec. Duitsland. Hoe ook deze piloot daar over dacht. Een overwinning van hen betekende een ver nietiging van alle vrije volken. Met hem viel een van die strijders voor vrijheid en recht. Met hem gedenken wij alle geallieerde soldaten die vielen bij de worsteling tegen het Nazi-dom. Met hem gedenken wij ook de Hollanders die als geallieerde of als ondergrondse soldaten gevallen zijn voor de zaak van vrijheid en recht. Ik vraag u nu enige ogenblikken stilte in acht te nemen voor al deze gevallen helden. Sta mde bij het graf van dezen soldaat spreekt deze groeve tot om ook als leden der B.S. Zij heeft een boodschap voor ons, voor het nu en voor het hiernamaals. Voor thans roept ze ons toe dat er op deze aarde hogere goederen zijn dan geld, goed of eer. Zij roept ons toe dat wij de plicht hebben Rechtsherstel en Beheer. Verordeningen van den Rijkscommissaris, krachtens welke natuurlijke personen tijdens de bezetting onder beheer zijn gesteld, worden ingevolge het Besluit Bezettingsmaatregelen geacht nimmer van kracht te zijn geweest of zijn bij de bevrijding buiten werking getreden, Het beheer over deze personen is dus weg gevallen en de oorspronkelijke eigenaar of bestuurder, deze laatste althans voorzoover niet ontslagen, is weer tot beheer gerechtigd. Hij is evenwel gehouden bij den plaatselijken Militairen Commissaris aangifte te doen van in de onderneming aangetroffen vermogens- bestanddeelen, welke niet tot het complex van zijn ondet beheer geplaatste onderneming behoorden. Dit laatste is van belang, aange zien van den onderhavigen eigenaar, resp, bestuurder, met toepassing van de artt. 7 en 8 van het Besluit Vijandelijk Vermogen te zijner tijd rekening en verantwoording zal worden gevraagd, opdat kan worden beoordeeld, of er ook vermogensbestanddeelen, die hem niet toekomen, in de onderneming zijn gevloeid. In de ondernemingen, die door, overigens onrechtmatige, vervreemding eigendom zijn geweest van den vijand, kunnen de voor malige eigenaren of bestuurders niet zonder meer als zoodanig optreden. Belanghebbenden dienen bij de Advies commissie Rechtsherstel en Beheer van den plaatselijk Militairen Commissaris, in afwachting van definitief rechtsherstel, een behoorlijk ge documenteerd request in te dienen om een beheerder of bestuurder van dergelijke onder nemingen te benoemen. Inlichtingen ter ver krijging van rechtsherstel hieronder ook begrepen eventuëele wederaanstelling van wederrechtelijk ontslagen bestuurders wor den door het Secretariaat van de Advies commissie verstrekt. Als secretaris van deze adviescommissie Rechtsherstel en Beheer voor dit district treedt op Mr. J. S. Korteweg te Heenvliet, zoodat requesten bij hem moeten worden ingediend. De Militaire Commissaris voor Brielle e.o., Maj. Dr. A. VAN WIJK. te strijden voor vrijheid, waarheid en recht. Dat deze goederen een strijd op leven en dood waard zijn. Ze spreekt tot degenen die meehelpen am de herrijzenis van ons vaderland en tot hen die straks zullen meehelpen aan de bevrijding van ons lnd:ë. Aan de andere kant zegt d.t graf ons dat zelfs de hoogste aardse goederen eindig zijn. Dat alleen de hemelse gaven ons brengen kunnen de rust en vrede in eeuwigheid. Deze zijn on eindig. Daarom kan deze groeve, dit teken van men selijke eindigheid ons aansporen tot naastenliefde en strijd tegen het egoïsme, omdat door zelf verloochening wij alleen ware strijders kunnen zijn. En dat niet in eigen kracht, maar: Mijn schild ende betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer, Op U zo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmer meer. Dat ik toch vroom mag blijven, I Uw dienaar t' aller stond; De tyrannie verdrijven Die mij mijn hert doorwont. Buitenland. Steeds nauwer wordt de gordel om Japan aan gehaald, terwijl het moederland aan in heftigheid toenemende bombardementen wordt blootgesteld. Bijna dagelijks vinden de luchtbombardemen ten plaats en worden hoeveelheden springstoffen in sch.er astronomische grootheden uitgeworpen. De invasie wordt elk oogenblik verwacht ten gevolge waarvan de mogelijkheid geopend is, dat de Keizer de macht geheel overneemt. Stuk voor stuk vallen de omliggende eilanden den geallieerden in handen en wordt de moge lijkheid geschapen vat nieuwe luchtvlootbases uit Japan te bestooken. Op Okinawa is de strijd vrijwel beslist. D.t eiland ligt circa 500 K.M. ten Zuiden van Japan en bezit vele en groote vliegvelden. Ook de ver overing van Luzon is bijna een voldongen feit. Japan verloor hier circa 416.000 man. De vloot der geallieerden opereert rondom de Bonineilanden en br .cht 11 Japansche schepen tot zinken. Door de luchtmacht werd een aanval gedaan op een convooi van 1500 kleine Japansche schepen, waarvan een groot aantal verloren ging. Op Borneo viel het grootste olieveld den ge allieerden in handen. Spoedig is te veiwachten dat aldaar alle olievelden in geallieerd bezit Zal zijn. De tegenstand der Jappen wordt steeds Zwakker. Balipappan we d zwaar gebombardeerd, ten einde te voorkomen dat de Japanneezen de vernielingen konden herstellen. In China gaat het den Japanneezen evenmin voor den wind. De Chimeezen boeken steeds meer successen. De conferentie te San Francisco werd in de afgeloopen weck beëindigd. Na de onderteekening van het We re ld hand vest door de vertegenwoor digers van 50 landen, sloot President Truman de bijeenkomst met een rede. Men zou dit Wereld- handvest kunnen noemen de grondwet der ver- eenigde volkeren. Deze acte bevat 111 artikelen met als doelstelling handhaving der wereldvrede door vreedzame oplossing der geschillen en zoo noodig gecombineerd optreden tegen de rust verstoorders. Het orgaan dat deze materie beheerscht is onderverdeeld in 6 onderdeden omvattende de algemeene vergadering, de vredesraad, de econo- nomische en sociale raad, voogdijschapsraad, internationaal gerechtshof en secretariaat. Onderscheidenlijk hebben deze tot taak, wet geving, beslechting geschillen, samenbundeling der krachten, toezicht op mandaatsgebieden, rechtspleging en verzorging der administratieve werkzaam heden. Koning Leopold van België schijnt vastbesloten terug te keeren. Socialistische en Communistische leiders eischen halstarrig des Konings aftreden onder bedreiging dat meer dan een m llioen werklieden gereed staan tc staken. De katholieken hebben voorgesteld een volksstemming uit tc SCHRIFTOVERDENKING. Voor den verjaardag van Prins Bernhard. Mijn oog zal op u zijn. Psalm 028b. Wanneer een vader zijn oog laat rusten op de kinderen, dan is er heel wat in dat oog te lezen. Uit die vaderlijke blik spreekt liefde volle zorg om te bewaken en te beschermen in gevaren. Daarom is het een troostrijke belofte als de Hemelsche Vader tot Zijn kinderen zegt: „Mijn oog zal op u zijn." Echter, het vaderoog kan ook vol verwijt gericht zijn naar de kinderen, wanneer de zoon opstaat tegen het ouderlijk gezag of als de dochter ingaat tegen alle vermaningen. Dan is vaders blik vol waarschuwende ernst. Er behoeft al niets meer gezegd te worden. Daar om is het tevens een ernstige vermaning, als het uit den hemel gezegd wordt„Mijn oog zal op u zijn." Gods trouwe vaderoogen zien alles van nabij. Zijn oog wordt nimmer gesloten. Wat zegt het dus ontzaglijk veel, dat Gods oog ons gadeslaat altijd en overal. Zoo voelde David het aan. Onder Gods oog wist hij zich beschermd tegen de gevaren die hem bedreigden, maar tegelijk moest hij voor Gods oog zich buigen om zijn zonde te belijden. Hij erkent zijn schuld en over tredingen. Doch dan krimpt hij niet enkel ineen onder Gods blik, want hij weet dat hij genade ge vonden heeft in de oogen des Heeren. Gods oog spreekt hem van de vergeving zijner ongerechtigheden. Ceen vader sloeg met grooter mededoogen op het teeder kroost ooit zijn ontfermende oogen, dan lsrels Heer, op leder die Hem vreest. De woordeo van onzen tekst hebben een bijzondere beteekenis voor Prins Bernhard. Immers, op den dag toen de Prins met onze Prinses in het huwelijk trad, koos de Hof prediker bovenstaande woorden als trouwtekst. Meer dan acht jaren zijn sindsdien ver- loopen. Jaren, waarin het leed, dat ons volk getroffen heeft, ook aan 't Prinselijk Paar niet bespaard is. Ook zij werden langen tijd van elkaar gescheiden, zooals zooveel mannen ver van hun gezin vele dagen moesten door brengen. Onze Prins heeft zich niet als een vergeten burger rustig teruggetrokken, maar hij heeft mede de strijd gevoerd tegen de vijanden van Nederland. Wij danken nu God dat Hij in die achter liggende moeilijke jaren onzen Prins en zijn gezin voor ons bewaarde. Onder Gods oog bleven zij beschermd Moge het oog des Heeren ook in de toe komst genadig op hen rusten. Vereenigen wij ons daartoe in het gedurig gebed voor onzen Prins en het heele Vorsten huis: „Vader, sla hen steeds in liefde gade". Oude Tonge. Th. G VOLLEBREGT. schrijven en verklaren zich niet ongenegen een nieuwe regeering onder Koning Leopold eventu eel te vormen. In Duitschland wordt het leven weer in meer normale banen geleid. In Thüringen vormden de geallieerden een provinciale regeering onder Dr. Brill, die zes jaar in een concentratiekamp vertoefde. De glasfabrieken te Jena Zijn weer in werking, doch fabriceeren thans hun instrumenten ten dienste der geallieerden in hun strijd tegen Japan. In het Ruhrgebied zijn weer 140 kolenmijnen in bedrijf. De productie is bestemd voor de export. De Engelsche troepen van de 7e pantserdivisie staan gereed om de hun aangewezene zóne van Berlijn te bezetten. Te Londen had een bijeenkomst plaats tus schen Amerikaansche, Engelsche, Fransche en Russische vertegenwoordigers teneinde de berech ting der oorlogsmisdadigers te bespreken. De Engelsche onderdaan George, die over deDuitsche radio de anti-Engelsche propaganda voerde, zal binnenkort terecht staan. De leden van de Duit- sche Generale Staf zullen in kleine groepen ver deeld gevangen worden gezet teneinde samen zwering te voorkomen. Montgommery verklaarde dat de leden der S.S. voorloopig 20 jaar achter het pr.kkeldraad opgeborgen moesten worden. Hitler's chauffeur heeft diens lijk herkend. In verkoolden staat bevond het zich voor den ingang van een der schuilkelders onder de Rijkskanselarij. Naar uit Moskou wordt gemeld, is ten aan zien van Polen volkomen overeenstemming bereikt wat de voorloopige regeering van Nationale een heid betreft. In Rusland werden op den vierden verjaardag van den inval der Duitschers in Rus land 13 lichtingen gedemobiliseerd, Naar in Duitschland gevonden documenten zou Franco geweigerd hebben aan den oorlog deel te nemen, omdat er aldaar hongersnood heersch- te en Spanje derhalve niet in staat was effectief aan den oorlog deel te nemen. De Spaansche regeering sloot de grens tusschen Spar.je en Frankrijk voor den uitvoer van levensmiddelen eii kleeren. Mogelijk is dit te beschouwen als represaille van Franco op de aanvallen der Franschen op de treinen met Spaansche mili tairen. Gemengd nieuws* Het Kabinet van „Herstel en Vernieuwing". Voorzitter van den raad van Ministers tevens belast met de algemeene oorlogvoering van het Koninkrijk: Prof. Ir. W. Schermer horn; Buiten- landsche Zaken: Mr. E. N. van Kleffens; Mi nister zonder Portefeuille: Mr. J H. van Royen; Oorlog: Mr. J. Meynen; Marine: J.M. deBooy; Overzeesche gebieden: Prof. Dr. J. H. A. Loge- mann; Binnenlanosche Zaken: Dr. L. J. M. Beel; Justitie: Mr. H. A. M. T. Kolfschoten; Financiën: Prof. Mr. P. Liefrink; Handel en Nijverheid: Ir. H. Vos; Voedselvoorziening, Landbouw en Visscherij: Ir. S. L. Mansholt; Scheepvaart: J. M. de Booy (ad interim); Ondeiwijs, Kunsten en Wetenschappen: Prof. Dr. G. van der Leeuw; Sociale Ziken: W. Drees; Openbare Werken: Dr. Ir. J. A. Ringers; Verkeer en Energie: Ir. Th. S. G. J. M. van Schaik. Landverraders ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Sectie II van het Militair Gezag deelt mede: De Krijgsraad te velde van het Militair Gezag heeft de Nederlanders W. Salomons, T. Paques en H. M. Eggers wegens hulpverleening aan den vijand ter dood veroordeeld. Zij waren in dienst getreden bij de „Waff.n-SS" en hadden zich bovendien aan spionnage schuldig gemaakt. Deze doodvonnissen zijn thans door den kogel vol trokken. Prinses Juliana per „Queen Elizabeth" vertrokken. Prinses Juliana is Zondagavond aan boord van het grootste stoomschip ter wereld, de Queen Elizabeth, van de Clyde in Schotland naar Amerika vertrokken. Weinigen wisten dat de Prinses aan boord was en voor de vijftienduizend Amerikaansche soldaten, die met dit schip naar hun vaderland terugkeerden, zal het zeker een verrassing geweest zijn. Ir. Louwes gaat naar Amerika. Naar wij vernemen, zal ir. S. L. Louvves, directeur-generaal van de voedselvoorziening, binnenkort met een regeringsopdracht naar de Vcreenigde Staten vertrekken in verband met den aankoop van goederen voor de voedsel voorziening iti Nederland. De heer Louwes zou als gevolg hiervan het directeur-generaalschap neerleggen en daarin worden opgevolgd door zijn plaatsvervanger ir. A. H. Boerma. Binnenkort geregeld tabak. In het Zuiden van ons land is dc tabaksin-1 dustrie voor een belangrijk deel in bedrijf. Er zal een voorraad worden aangelegd, waar uit binnenkort een geregelde toewijzing voor het geheele land zal kunnen plaats hebben. Levensmiddelen- en kleedingtranspor- ten naar Duitschland stopgezet. De sectie voorlichting Militair Gezag deelt mede: Inzake dc transporten van voedsel cn kleding stukken uit Delfzijl naar Duitschland heeft het Militair Gezag zich onmiddellijk met de betref fende geallieerde instanties in verbinding gesteld. Op Jast van deze laatste zijn de transporten vanaf ;21 Juni, des middags te twaalf uur stopgezet. D.t geldt voor alle soorten artikelen, met uit zondering van uniformen en uitrustingstukken. Er komen weer Duitschers op ons eiland. Deze week zullen ongeveer 550 Duitschers komen, die de groote mijnenvelden op ons eiland zullen moeten opruimen. De bewaking dezer krijgsgevangenen geschiedt door Engelschen en Canadezen. E.ndelijk zullen we dus bevrijd worden van het steeds noodlottige mijnengevaar. Pioniers. Deze week is de eerste groep vrijwilligers van Flakkee naar Rotterdam vertrokken. Vrijwilligers leeren Engelsch. Reeds vóór de bevrijding waren in Rotterdam plannen uitgewerkt, cm aan degenen, die zich vrijwillig zouden aanmelden voor dienstname in het Kon. Ned. leger ter bevrijding van Indië, een gratis opleiding aan te bieden in de Engel sche taal. Dit zal van groot nut zijn in verband met het feit, dat de militaire opleiding van deze troepen in Engeland en Australië zal plaats vinden. De lessen zullen uitgaan van het Neder- land^ch Talen Instituut te Rotterdam en staan ender toezicht van Prof. Dr. H. G. de Maar, die als adviseur aan deze instelling is verbonden. Gebruik wordt gemaakt van een schriftelijken viermaandsch cursus, zooals die in bezettingstijd door het N.T.I. illegaal aan ruim 20.000 land- genooten weid gegeven, waaronder zich duizen den illegale werkers en onderduikers bevonden. Het Nederlaudsch Talen Instituut ontving van het Militair Gezag het verzoek zoo spoedig moge lijk maatregelen te treffen om met de opleiding te beginnen. Verwacht wordt, dat binnen 4 weken de lessen voor 25.000 man een aanvang kunnen nemen. Dirksland. Het Ziekenhuis in oorlogstijd. In de 5 jaren van verdrukking die achter ons liggen, zijn er velen geweest die zich den naam van Nederlander voor nu en voor altijd on waardig hebben gemaakt. Een tweede groep onzer volksgenoten heeft in lijdelijk afwachten het einde van de geweldige worstelstrijd ver beid, zonder echter de zaak der Nederlanden op de een of andere wijze noemenswaardige schade te hebben toegebracht. En dan komen we eindelijk aan de derde groep die wat haar prestaties betreft, eigenlijk het eerst genoemd had moeten worden. Het zijn zij, die de ver- zetsgeest levendig hebben gehouden, de nek niet hebben gebogen en die met een onver woestbaar optimisme hebben volgehouden in de hoop op een betere toekomst, waarin het recht weer zou zegevieren over bruut geweld. Tot deze laatste groep behooren er, gelukkig, ook velen, en in de voorste gelederen van hen staat dan wel het personeel van het Ziekenhuis „Bethesda" te Dirksland. Zie de verpleegsters gaan met hun sluiers in de geliefde Oranjekleur, zie er hoor de opgewekte gezichten en vrolijke stemmen, aanschouw de radio's uit de verborgen schuilhoeken tevoorschijn gehaald, en ge weet dat allen, zonder uitzondering zich verblijden in de gunstige keer, die de oorlogstoestand thans ook voor de 3 westelijke provincies van ons Vaderland heeft genomen. Wij willen echter niet beweren, dat deze uiterlijke tekenen van vreugde een goede maat staf zijn. Immers, hoevelen zijn er niet, die gedurende de oorlogsjaren op allerlei wijze hun eer en naam aan de Duitse overheersers ver kochten en die nu, onrechtmatig getooid met onze Oranjekleur, aan hun blijdschap over de Duitse nederlaag uiting geven. Deze individuen zullen echter, naar wij hopen en verwachten, hun gerechte straf niet ontgaan. Anders is dit met het Ziekenhuis. Geen onderduiker klopte tevergeefs aan; altijd was er voor hem wel een plaatsje te vinden. Gedurende de mensenroof in December, zijn vele gezonde zieken de Duitse terreurdaden in het Ziekenhuis ontvlucht. Ook de berichten uit Londen en Vrij Nederland werden door het Ziekenhuis de wereld ingezonden. Toen de heldhaftige Feldgendannerie hieraan een einde wilde maken, werd weliswaar een radio mee genomen, doch reeds dezelfde dag kon in de kelder de stem van Herrijzend Nederland wor den beluisterd. Wij brengen daarom hulde aan de besturende Zuster, die zonder een spoor van angst, alle verantwoordelijkheid op zich heeft genomen en aan de leidinggevende personen, die geen enkele daad als te gevaarlijk bestempelden, doch hun medewerking op onnavolgbare wijze hebben verleend. Een speciaal eresaluut brengen wij aan de doctoren, die na kortere of langere gevangen schap weer in hun werkkring mochten terug- kecren, tot vreugde der gehele bevolking. Dat het Huis der Barmhartigheid nog vele jaren op een bevrijd Flakkee zijn werk moge verrichten, onder de regering van onze Konin gin en met dezelfde vaderlandsliefde, die het in deze moeilijke jaren heeft ten toon gespreid.

Opbouw | 1945 | | pagina 1