OPBOUW ingöVroegindeweij ORGELSPELERS Landbouwers en Loonploegers. denkteeken Firma H. J. Bastemeijer /oorradig Houten Emmers Christelijk-Nationaal weekblad voor Goeree en Overflakkee gera Loondorschers stroopersers. veer met de tractoren Land- "richten. trijdcr. wonende aan de Kra- idc op 21 December voorde die van mij een fiets heeft ior de razzia deze niet heeft I brengen, wordt verzocht brengen bi) D. Vroegindewei). V 72 Mtddelharms. et verspreiden van tCULAIRES t onderstaand adres beleefd aanbevolen iROENENDIJK ..Opb. en ..Trouw" 305 Sommelsdijk. j_i meel gevraagd. Dienstbode bij C. de Mooi) 15 - Middel harnis. eet een net meisje voor dag Mast. Voorstr. - Sommelsdijk vertrek van de geevacueerde enstbode. Mevr. J. Rooi) Dirksland. uli een nette Huishoudster, Huishoudster. P G. m. I. heer alleen, dienstbode aan- ven aan W. v d Linde. Win- ïrksland- MatsingerPieterse. Emma- )irksland vraagt voor terstond "1 dagen per week Maandag iet bestuur der Coöp. Bakkerij te Stellendam worden Sollici- evraagd voor Chef Bakker, rdeó aangenomen tot 23 Juni voorzitter. P M. Riemens. 284 Stellendam, ercrek van geevacueerde fami- shoudster. leeftijd niet beneden .G bij L. v. d. Velde. Boek- tsland. militaire dienst, zoo spoedig n chef-monteur, alleszins be- landbouw-trekkers en werk en flinke jonge boerenknecht |k voor graanmaaien, dorschen Hoog loon- Schriftelijk aan- «V van Gemeren. Loondorsch- irijf te Greup (Z H eet flink dagmeisje gevTaagd Bakkerij Dirksland. huish. voor dag of dag en cenigszins bekend met naaien, inhuis. goed salaris. E. H. Leef- ijk 208. Middelharnis. van Nieuwenhuijzen.Stations- ïrksland, voor nu of later een voor dag of dag en nacht of ije gevraagd voor direct Mevr. Gasfabriek Middelharnis. lp in de huishouding wegens le vrouw. Geen kinderen. A. Kralingen C 48 Dirksland. TTE DIENSTBODE voor en nacht C. Tanis, Kleib.weg mmelsdijk. TER voor een dag per week bij F. Kaai A 372 Dirksland. Ruilen. a schotels voor kinderledi- goed als nieuw. Adres Molen - Sommelsdijk. erkschoenen m. 46 voor m. 48 lingstraat 257 Sommelsdijk goed als nieuwe zwarte jurk iteit voor lap zomerstof of >ok oude kwaliteit J. Witvliet Melissant. donker blauw Mantelpak oor een zomer of wintermantel ïr. letter A boekh. C. de Mooij erenschoenen maat 42 voor schoenen maat 38 of longens- ïaat 36. Wed. J. Verbrugge, 40 c. Middelharnis. ndnaaimachine aangeboden ne kinderwagen. Voorstr. 15 zijnde Naaimachine voor hout of kolen). Een prima ie voor goede herenfiets met n. Aan 't zelfde adres te koop n goed onderhouden Kinder- het Jonk - 't Naaimachinehuis Een Radio Philips Erres of ander merk toestel voor nieuwe meubelen Br letter G Bureau ..Opbouw" Middelharnis Een groote nieuwe gehaakte Bedsprei voor een paar zwarte schoenen maat 40 met lage hak en twee paar kousen maat 10 G den Boer. Vluchth. C 390 Middelharnis Jongensschoencn in goeden staat maat 41 voor fietsbinnen- en buitenband, zoo noo* dig bij te betalen of in natura Brieven Bureau van dit blad onder no 40. Een zo goed als nieuwe schrijfmachine voor een z g a.n. Pfaif trapnaaimachine. Te bevragen bij den agent van dit blad F. Witvliet. Dirksland. Wie wil een Wandel wagen ruilen tegen een kinderwagen C. F. Schrik, Vlsschers- struat D 113. Mtddelharnis. Een ledikant voor een theekast. Liefst tweepersoons A v. d. Groef. Voorstraat 20 Dirksland. Jongens pak o k. maat 48 voor heeren pak maat 52. Rossen. Nieuwstraat B 30 Middelharnis. Dienstaanbieding. Kappersbediende zoekt een betrekking in Flakkee. liefst in Middelharnis. C. Hagens. Emmastr B 516. Steenbergen T tkoop aangeboden Landbouwtractoren in goeden staat. Garage L A. Blokland en Zn Middelh. 30 kisten voorgekiemde Eigenheimer Pootaardappelen. W. Blokland, Wou- trinapolder. Stellendam. Een stationaire Gasmotor 3' P.K. ook als benzine-motor te gebr. en drijfwerk 7 M. lange as. Liefst ruilen voor elect, motor van ongev. 2l P K. n.et aanloop weerstand. Drukkerij SOLDAAT Co Dirksland. Een Hond (teef) goede rattenvanger bij Kl Aleman. Oudeland Ouddorp Een prima Waakhond oud 14 maanden (reu) Bevragen bij A. Aleman. Dijkstel- weg B 26. Ouddorp. Af te geven binnen 2 weken eenige joage jachthonden, van prima afstamming (Duitsch Staande). Spoed gewenscht te bevragen bijC v. d. Meide - Middelharnis Te koop gevraagd een houten of ijzeren twee-persoons Ledikant. J. van den Ouden. Voorstr. 40 Stellendam. Een partij Mest door E. Witte. Broek stee B 67, Ouddorp. Een Huisorgel. Brieven met prijs en be schrijving aan Bur. v. d bl. onder no. 4. Damesfiets of banden; oude kwal.stop verf of prima surrogaat; stalmest, krui planken eventueel te ruilen voor brand stof een partij Am gr. glasroeden in- steekhaard; een partij velvet papier of een partij bindertouw H. Bijleveld. Tuin der. Middelharnis. Verloren een grijze visgraat Zomermantel en een blauw zijden Sjaaltje tusschen Stad aan 't Haringvliet en Achthuizen" Tegen be loning terug te bezorgen bij A. C. Holt- kamp. Bakkerij Achthuizen. Reeds voor Pinksteren, gaande van Lange- weg naar Voorstraat een gouden broche met 3 rode bloedkralen. Tegen beloning terug bezorgen bij Mevr. KOERT. Lange- weg B 139. Sommelsdijk Te huur of te koop gevraagd. Een motorrijwiel voor gebruik bij den Rijkswaterstaatsdienst Aanbiedingen aan het Bureau van den Rijkswaterstaat te Goedereede. Spuipad 174 Te koop of te ruil gevraagd. In goede staat zijnde wieg. Secr. Nijgh- straat 23. Middelharnis. Ter overname gevraagd 2 a 3 H.A. LAND in ex nat gebied in Polder Dirksland. Brieven aan Bur. van dit blad onder no. 7 Gevonden. Zilveren-Armband. Terug te bekomen tegen advert, kosten bij F. van Drie! Dorpsweg B 217/12 Sommelsdijk. HEER ZOEKT Zit- Slaapka mer zonder pension. Brieven onder No. 27. bureau v. d. blad. J. W. WITVLIET STENENWEG F33n MIDDELHARNIS GEEFT MUZIEKONDERRICHT AAN EERSTBEGINNENDEN. sverstand te voorkomen, deelen wij U mede. dat gij Uw vergunning voor welk merk TRACTOR of RUPS en )UWWERKTUIGEN als voorheen kan overdragen aan daarvoor bestemde handelaar in Landbouwwerktuigen en Onderdeelen. uden ons aanbevolen voor deze verklaringen, en zullen eze zaken af te wikkelen zooals wij voorheen ook deden P. A. VAN RUMPT, Stad aan 't Haringvliet. MOSSELMAN, HOLLEMAN VIS, Sommelsdijk. 34 - DORDRECHT - Telefoon 4959 log teneinde hervatting der werkzaamheden. Bestaande orders zullen wij zoo spoedig mogelijk uitvoeren en verzenden. jpdrachten op Grafwerken, Monumenten, Zerken enz. weer accepteeren en kunt U zich daartoe wenden tot ofdvertegenwoordiger A. BAART, Burgemeester Bouman- Middelharnis, of onze subagenten: W. v. PUTTEN, Nollendijk 7 C Melissant. KARDUX, Kerkstraat 13 Oude Tonge. LOGMANS, Tuinstraat Herkingen. /IELAARD, Panhuis Stad aan 't Haringvliet. OUDZEGEL, Korteweegje A 133 Nieuwe Tonge. EN Vishandel - Westdijk - SOMMELSDIJK ZATERDAG 23 JUNI 1945 le Jaargang No. f Adres der Redactie en Administratie ZANDPAD B 281. MIDDELHARNIS Prijs per kwartaal f 1.50 Losse nummers f 0,15 ADVERTENTIÈN van 15 regels f 1, elke regel meer f 0,25 Bij contract aanzienlijk korting Dit blad verschijnt icderen Zaterdag m/f Wegens den Natioualen Feestdag verschijnt ons volgeud nummer op Donderdag 28 Juni a.». ARBEID. We moeten weer aan 't werk, heel hard! De handen uit de mouwen, de handen aan de ploeg, de handen aan de spa. de hersens aan de gang. We gaan weer naar het land. we gaan weer naar de zaak alles roept om werk, alles schreeuwt om werk. „Och wat. werk - laat nu een ander maar eens werken, wij hebben er schoon genoeg van. Nu wij de handen in de zak en het mooie boord om, in het nette pak. Laat een ander nu z'n rugje maar eens krommen: dat kunnen we er best van doen, we hebben voorlopig nog een behoorlijke cent op zak, ..goed" verdiend. Dat vervl. - werk, dat is voor slaven! „voor slaven" deze uitdrukking plaats ons ineens wel meer dan 20 ecuwen terug: „het werk is voor de slaven, voor de schooiers". Kijk. zo dachten nu de oude Grieken en Romeinen er ook over. „Arbeid waar zweet druppeltjes bij te pas komen dat is voor de mindere man wie het een beetje doen kan die zweet niet, die zit in een heerlijke rustbank, filosofeert over zijn eigen bestaan, maakt muziek en schrijft mooie verzen". „Het werk is voor de slaven", dat zeiden dus die oude heidenen ook. Is het zo prettig om met heidenen in hetzelfde schuitje te zitten? Het is dan ook een echt „heidense gedachte Want arbeid is heel iets anders Arbeid behoort tot het wezen van den mens. Een mens zonder arbeid, zonder werk, is geen compleet mens dat is juist voor vele werk lozen dè voortdurende schrijnende belediging geweest: „ze waren geen complete mensen meerDe arbeid, het werk is een levensfunctie misschien wel de hoogste levensfunctie Denk het volgende eens even heel goed door „God werkt ook" is dat hier niet albe heersend? De menselijke arbeid, (want alleen de mens heeft dat voorrechtbezit de godde lijke adeldom Maar achter die arbeid van ons zit dan ook een heel hoge roeping. „Werk is een stuk van ons wezen" dat is nergens anders voor dan opdat we dan ook werken zullen en dan niet alleen voor onzen baas, maar voor onzen hoogsten ..Baas". God geeft de hoogste en de laatste opdracht tot werken daarvoor gaf Hij hersens en handen, ogen voeten en vernuft. Wij moeten de aarde onder de knie krijgen om er Gods schatten uit te halen. „Arbeid" zegt iemand, is: nadenken wat God eerst gedacht heeft, uitvinden wat God ge maakt heeft". Arbeid is dienst aan God arbeid is godsdienst. Kan er iets heerlijkers van den arbeid wor den gezegd? Maar hoe komt het nu dat er dikwijls toch zo raar over die arbeid wordt gepraat, dat wij „werken" een spookbeeld vinden, van arbeid een spotbeeld maken? Dat komt, omdat wij zo kortzichtig zijn en eigenlijk nooit meer vragen, waar onze werkopdracht eigenlijk van daan komt, èn óók, omdat er op die heer lijke adeldom van den arbeid een vervloekte vlek gevallen is. Dat is werken geworden, waar je een krom me rug van krijgt en wonden en zweren aan je handen hersenwerk waar je wanhopig van wordt omdat je „er niet uit kan komen". Dat is arbeid in het „zweet", geworden" maar door onze eigen schuld, „dat vervloekte werken" -inderdaad, de lanterfanters met hun „centen" hebben nog gelijk ook ver vloekte arbeid" maar toch tegelijk „god delijke arbeid goddelijke opdracht! Dat is eigenlijk heel goed, dat we dien vloek over de arbeid zien en voelen, als we dan maar weten dat die arbeid dien vloek niet meebrengt, maar dat wij er die vlek op hebben gegooid. Want alleen zó, zullen we de goddelijke opdracht er weer in ontdekken, die (door alle ongerechtigheid en vloek in den arbeid), on verminderd is blijven staan. „die goddelijke opdracht blijven staan ja want de grote Knecht Gods, is bezig geweest met Zijn werk, waardoor Hij de vloek, óók van den arbeid, heeft omgeschakeld in de richting van den zegen, en Hij heeft bloed gezweten in Zijn zwoegen, opdat wij ons niet meer „de grond in" zouden arbeiden, maar werken aan een nieuw heerlijk koninkrijk. Daarom wil Hij bij ons niet meer de vloek, het verdriet, het gekanker van den arbeid, maar Zegen en vreugde. Hij wil ons arbeiders in Zijn grote plan. Hij wil dat wij werken in dienst van mensen. Hij wil dat wij werken ten dienste van de gemeenschap. Hij wil dat wij werken aan Zijn wereld doel. De Bijbel zegt ergens: „straks zullen zij rusten van hun (moeitevollearbeid), en hun werken volgen met hen" wee ons, als wij niets gedaan zullen hebben. Zomer 1945. Alles schreeuwt om werk. God roept tot arbeid. De taak van het Arbeidsbureau. In een van de vele verordeningen, die de Regeering in Engeland het licht deed zien, staat korten bondig vermeld: „Het Rijksbureau blijft gehandhaafd". Bij velen zal dit misschien bevreemding wek ken. „Hoe is het mogelijk, dat dit apparaat, dat door de Duitschers gebruikt werd om ons gezamelijk arbeidsvermogen aan de Duitsche oorlogsindustrie over te leveren, gehandhaafd blijft" zal de vraag op veler lippen zijn. Om deze vraag te kunnen beantwoorden, is het noodzakelijk ons erop te bezinnen, wat de ware bedoeling van her Arbeidsbureau is. En daarom is het nuttig in het kort de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling in ons land na te gaan. Vóór den oorlog kenden wij in vrijwel elke gemeente een gemeentelijke Arbeidsbeurs, die tot taak had om bemiddelend op te treden tus schen degenen, die werk zochten en degen die het aan te bieden hadden. Helaas was de situatie zoo, dat er vrijwel alleen menschen kwamen die werk zochten omdat ons land leed onder de vreeselijke werk loosheid van de jaren van vóór den oorlog. Er bestonden toen reeds plannen om de arbeidsbemiddeling tot rijkstaak te maken en om te trachten door stichting van een centraal Regeeringsinstituut voor de Arbeidsbemidde ling de werkloosheid te bestrijden. Zoo ver is het echter eerst gekomen op last van de Duitschers, die trachten toen het aspect van den oorlog begon te veranderen ons arbeidsvermogen voor hun doel in te scha kelen. Ondanks het feit, dat zij velen van ons uit ons midden wisten weg te rukken, zijn zij er echter niet in geslaagd, in die mate als zij zich hadden voorgesteld. Dit mede, dank zij de gelukkig vele goede ambtenaren op het Arbeids bureau. Op het oogenblik behoeven wij niet meer te verzwijgen, dat ook binnen de muren van de Arbeidsbureau's veel goed werk werd verricht, al bemerkte de buitenstaander hier weinig van. Maar het bleef slechts bij een tegenhouden en afbreken van de Duitsche deportatiemaat regelen. Is het daarom te verwonderen, dat de goede en loyale elementen onder de ambtenaren van de Arbeidsbureau's met vreugde de zinsnede in de verordening lezen, waarin de Regeering te kennen geeft: „Rijksbureau blijft gehand haafd". Immers, nu eerst zijn zij in de gelegenheid met volle vreugde en ijver het doel van het Arbeidsbureau te helpen verwezenlijken, n.l. het inschakelen, regelen en volledig in dienst stellen van het levende arbeidsvermogen bij de opbouw van Nederland. De opbouw van Nederland stelt ons voor zulke gigantische problemen dat het noodzake lijk is, dat er een instantie bestaat, die regelend kan optreden op het gebied van het benutten van onze arbeidskracht. Die zich hierbij moet baseeren op de grondgedachte, dat de arbeid erkend wordt als de belangrijkste grondpeiler, waarop onze samenleving rust. Dat het ieders plicht is een maximum aan arbeidsprestatie te leveren, opdat Nederland zich zoo spoedig mogelijk herstellen kan van zijn vele wonden. Dat ieder dit doen moet op de plaats, waar hij dit het beste kan, m.a.w. dat de juiste man op de juiste plaats moet worden gebracht. De instantie, die dit kan en die hiertoe ruime bevoegdheden gekregen heeft, is het Rijksarbeidsbureau met zijn vertakkingen over het geheele land „de Gewestelijke Arbeids bureau's" en hun bijkantoren. Vanzelfsprekend is het niet de bedoeling, dat wij nu kalm gaan zitten wachten totdat het Arbeidsbureau zich tot ons wendt. Op ons allen rust de dure plicht nu direct en zonder uitstel aan het werk te gaan en om zoo hard mogelijk te werken. Nu gelden geen uitvluchten meer, elke schop grond, die wij verzetten komt Nederland ten goede, elke stap, die wij doen dient Nederland. Wij moeten zoo spoedig mogelijk ons zelf weer zijn, ons zelf weer voeden. Dit laatste legt speciaal verplichtingen op aan de landbouwende bevolking. Er is gebrek aan arbeidskrachten in de landbouw. Niemand, die tot eenige arbeidsprestatie op dit gebied in staat is, mag aan den kant blijven staan. Zoo noodig, zal het Militair Gezag maat regelen nemen om dit duidelijk te maken aan degenen, die dit niet mochten begrijpen. Er is echter alle aanleiding om te verwach ten, dat dit niet noodig zal zijn. Immers, ieder die nadenkt en voor de gewonnen vrijheid gevoelt, zal zijn plicht verstaan, ook zonder dwang. Hij zal begrijpen, dat ons land slechts opgebouwd kan worden door werken, hard werken. Niet door praten of kritiek leveren, doch door daden. De belangrijkste daad is de regelmatige, nuttige arbeid van een ieder in eigen vak. Het Rijksarbeidsbureau zal helpen om te zorgen, dat al ons werken en zwoegen zóó geschiedt, dat het resultaat zoo groot mogelijk zal zijn. Daarnaast zal het ook tot taak hebben om te zorgen, dar ieder loon naar werken krijgt: het zal dus op het gebied van de loonen zeer veel te doen hebben. Werkgevers, als gij arbeidskrachten noodig hebt, meldt dit zoo spoedig mogelijk en gij allen, die werken kunt, geeft hiervan kennis aan het Arbeidsbureau. De Moffen zijn eruit: NU WERKT GIJ VOOR NEDERLAND. Mijnen. Met de meeste nadruk wordt er nogmaals op gewezen, dat zich in de wateren rondom het eiland Goeree en Overflakkee de volgende mijnenvelden bevinden 1. Vuile Gat, een veld van 20 grondmijnen in het Oostelijk gedeelte tusschen Nieuwendijk en Hitsersche kade 2. Haringvliet, 2 rijen van resp. 15 en 7 grondmijnen juist ten Oosten van Stad aan 't Haringvliet en 2£ km Noordwestelijker. 3. Een niet nader aangegeven mijnenveld in het Rak van Seheelhoek nabij Rockanje. 4. Een veld van 19 grondmijnen in de Greve- lingen tusschen de Veermansplaat en Schou- Een dure plicht, een schone taak. In opdracht van het N.V.H. (Nederlands Volksherstel) en de H.A.R.K. (Hulp Actie Rode Kruis) zullen in de eerstvolgende weken door het gehele land inzamelingen worden gehouden tot leniging van de noden der oorlogsslacht offers. Vele landgenoten (ook op ons eiland) verloren door 't oorlogsgeweld (bombarde ment, beschieting, vlucht, evacuatie, plundering enz.) alles, wat ook zij niet konden missen. Hoewel reeds instanties bezig zijn om, door aankoop in binnen- en buitenland, goederen te verkrijgen voor ons geteisterd Vaderland, hebben ook wij, persoonlijk, een taak. De nood is zoo groot, dat niemand mag achter blijven, het doel is te schoon, dat niemand wil achterblijven. In elke gemeente zal een plaatselijk comité deze inzameling behartigen en u over de wijze, waarop en de data, wanneer ingezameld zal worden, nader inlichten. Zeker ieder gezin heeft zijn zorgen, ja 't is dikwijls zelfs zo, dat we eigenlijk niets meer kunnen missen. Maar zo komen we er niet; kan er niet gegeven worden, dan moet er ge offerd worden. Wie geen ameublement kan missen, geve een stoel, wie geen servies kan missen, geve een kopje, wie geen couvert kan missen geve een vork, wie geen costuum kan missen geve een broek, wie geen wieg kan missen geve een zuigfles. Kijk, zo moet het en zo gaat hetAan 't werk, zo lukt het wen, zich uitstrekkende van Dreischor tot de hoek van Bommeneede. 5. Een veld van 40 grondmijnen in het Brou- wershavensche Gat, zich uitstrekkende van den Ossche Hoek tot Noord-Schouwen. 6. Zijpe, een veld van 16 grondmijnen, over de volle breedte van het Zijpe van het Slaak tot de Mosselkreek. Behalve met de officieel aangegeven mijnen velden moet rekening worden gehouden met nog andere mijnen in deze wateren. Zoo heeft o.a. in het Vuile Gat een Engelsche mijnen veger een mijn aangetroffen i mijl buiten het' officieel aangegeven mijnenveld. Tot nog toe werden alleen de vaarwegen van Antwerpen tot aan de Dordtsche Kil en de Moerdijkbrug door de mijnenvegers geveegd. De Droeve Lijst. 1. Ooltgensplaat: Een Nederlandsmilitairdoor bunkersprir.ghding gedood; 2. Oude Tonge: Een dijkwerker opent een bunker en wordt door de springlading gedood; 3. Oude TongeEen pas uit Duitsland ge- repa'rieerde jongeman cpent een buiker en wordt door de springlading levensgevaarlijk inwendig verwond en bovendien verminkt; 4. Oude Tonge: Een meisje stapt op een landmijn in een tuin van een woning en wordt verminkt; 5. Ouddorp: Een arbeider zoekt brandhout in een Duitse schuilplaats; het kost hem een oog en enige vingers; 6. Goedereede: Een arbeider „onderzoekt" een onbekend voorwerp (handgranaat? spring lading?) dat ontploft en levensgevaarlijke bu.k- verwonaingen, een verbrijzelde hand en twee verwonde ogen veroorzaakt. Dit is de oogst van ongeveer 14 dagen! Inwoners van Flakkee, nogmaals: Weest ge waarschuwd! Blijft uit de buurt van Duitse versterkingen, landmijnen of andere verdachte gebieden. De oorlog heeft al ellende genoeg veroorzaakt. Wij hebben U nodig voor wederopbouw, niet als patiënt in het Ziekenhuis! Dr. G. STOEL. Dirksland, 19 Juni 1945. Buitenland. De berichten van het front in het verre Oosten maken melding van hevige bombardementen wan hopige verdedigingspogingen der Japanneezen en concertraties van troepen zee- en luchtvlooteenheden. De Japansche industrie stad Osaka en andere doelen op Zuid Japansche eilanden en de Chinee- sche stad Hongkong werden zwaar gebombardeerd Duizenden bommenwerpers en jagers zijn van Engeland en Amerika uit naar het verre oosten getransporteerd. Plannen worden uitgewerkt om dagelijks 50C0 ton bommen op Japan los te laten Een groote geallieerde vloot is waargenomen in de wateren ten Z. O. van Borneo. Op Okinawa is, de tegenstand der Japanneezen vrijwel gebroken. De overgebleven troepen, die aanvankelijk 85.000 man bedroegen, worden op nog 10.000 man geschat. Ook op het Noordelijk deel van Luzon worden de Jappen steeds meer samen gedrongen. De Chincezen hebben reeds een kuststrook van circa 250 K.M. van Japanneezen gezuiverd. De stad Wanschau 300 K.M. ten Zuiden van Sjanghai werd heroverd. Op Borneo hadden nieuwe landin gen plaats. De hoofd plaats van Britsch Borneo werd heroverd Het schiereiland Brunei en het eiland Laboean is in geallieerde handen. Het oliecentrum Toean werd bereikt. Dc Japanneezen steken dc olie bronnen in brand. In het nabije Oosten schijnen de onlusten bezegeld De Franschc Consul d'Etat nam een resolutie aan, waarin aan Syrië en den Libanon volkomen onaf hankelijkheid wordt gegeven. In België werden dc gemoederen heftig in be weging gebracht betreffende de mogelijke terug keer van Koning Leopold. De regeering twijfelt of zij al dan niet een nieuw kabinet zal doen kiezen, voordat de Koning arriveert. Zij ver klaarde niet de verantwoording te kunnen dragen voor de politieke gebeurtenissen, welke tengevolge van des Konings terugkeer zouden kunnen ont staan. De Socialistische Partij besloot de algeheele st.kirg te proclatneeren zoodra Koning Leopold België zou binnenkomen. De L berale Partij nam een motie aan, waarin nes Koning's aftreden werd geëischt. In tusschen schijnt Koning Leopold besloten tc zijn geen troonsafstand te doen. Voor de huidige regeering maakt dit weinig verschil, want de constitioncele macht des Konings heeft zonder regeering geen inhoud. Minister Van den Akker maakte bekend, dat Koning Leopold zijn broeder verzocht heeft voorloopig dc regeering te blijven waarnemen. SCHRIFTOVERDENKING. Tot de wet en de getuigenis! Zoo zij niet spreken naar dit woord, het zal zijn, dat zij geen dageraad zullen hebben. Jesaia 8 20. Onze tijd kenmerkt zich door een krachtig streven naar een nieuwe toekomst. Allerwege openbaart zich ontevredenheid met de beslaande toestanden. Is er ongetwijfeld in dat alles veel, dat ons toespreekt en zelfs, onze sympathie hebben kan, het beginsel, dat de groote massa drijft en voort- stuurt, is in strijd met Gods woord, dat trouwens door duizenden niet meer gekend, of driest wordt verworpen. Zoo was het ook in de dagen van Achaz, den goddeloozen koning van Juda. Om u t het on- gereede te komen giug men de waarzeggers tn duivelskunstenaars vragen. Men beproefde zelfs de geesten der afgestorvenen op te roepen, cf zij geen licht in deze duisternis konden onsteken. Hiertegen kwam de profeet Jesaia op en roept verontwaardigd uilZal niet een volk zijnen God vragen? Zal men voor de levenden de dooden vragen En dan heft hij de banier des Heeren op, opdat allen, die Hem vroezen, zich rondom haar zouden verzamelenTot de Wet en tot de Ge tuigenis 1 Zoo zij niet spreken naar dit woord, hei zal zijn, dat zij geen dageraad zullen hebben. Wij hebben dus acht te slaan op Gods woord en er ons rekenschap van te geven, wat God te zeggen heeft. Het was in de dagen van Achaz zooals nu. Het was een wereld, die God niet kende. Een chaos. Haat en wraak, waardoor men elkander zocht te verkeeren. Jesaia Ziet in den geest, dat het volk. als het de wrange vruchten plukt van zijn afval, zijn koning vloekt, en als het nergens utkom.t ziel, God vloekt. En toch dat, alles* baat niets, de ellende, de duisternis blijft. De wereld, waarin Achaz leefde, is het beeld van onze dagen. Al zijn wij bevrijd van den overweld.ger, allerwege onoverzienbare en duister nis, zoowel bij de volkeren, die geen toekpmst hebben, als bij de overwinnaars. En nu gaat het als in de dagen door Jesaia voorspeld de volkeren vloeken hun koning en vloeken God. En nu zegt God ons in Zijn woord: Er is maar één weg ter behoudenis. Tot de wet en de getuigenis. Tot het woord van den levenden God werden wij geroepen. Tot het woord, waardoor we den ganschen tijd onzes levens gedragen en staande gehouden zijn. Tot het woord, waardoor we uit zoovele moeilijkheden en bezwaren z^'jn heen gebracht en soms op wonderlijke wijze uitge holpen zijn, want door de genade en de kracht van liet Woord hebben we allen den adem het leven en alle dingen ontvangen en behouden. Keeren we ons tot de wet en de getuigenis Gods in waarheid, letten wij op hetgeen Hij wil, ge biedt en belooft, dan erkennen wij Hem als onzen Wetgever en Koning, die behouden en verderven kan, als den Souverein en Beschikker van ons let cn leven, als den God, bij Wien en voor Wie/i al onze paden zijn; dan zijn Zijn getuigenissen ons wonderbaar en wij zullen die achten en bewaren, meer dan het fijnste goed. Hoe gezegend zou het ons zijn, indien we ons alzoo keerden tot des H;eren wet en Zijn evangelie. Wc zouden dan ons zelf met al onze belangen voor tijd en eeuwigheid, met de be langen van Kerk, Land en Volk in de handen leggen van dien getrouwen God en Vader van den Heere Jezus Christus, met twijfelende ol Hij zal ons met allen nooddruft des hchaains eti der ziel verzorgen en al het kwaad, dat ons m dit jammerdal toekomt, ons ten beste keeren. Dan is er verootmoediging en schuldbelijdenis. Dan ziet men dut God alleen waarachtig en Zijn recht alleen rechtvaardig is. Maar dan niet om van Hein weg te vluchten en Hem te vloeken, maar om zich aan Hem toe te vertrouwen. Tot de wet en de getuigenis, tot verooimoe- diging en rot vertrouwen op God. Dat is de weg ter redding. Want in het m dden van die Gods openbaring staat het Kru/s van Christus. Tot de wet en de getuigenisZoo zij niet spreken naar dit woord, het zal zijn dat ze geen dageraad zullen hebben. God spreekt dus Zijn oordeel uit over de wereld. De ellende, die over haar gekomen is, is vrucht van haar eigen daden en Godsverzakrng. In de ellende zal zij blijven, totdat de eeuwige nacht haar verslindt. Toch komt er naar het woord des Heeren wel een dageraad. Zelfs de bedreiging Gods bevat, bij bekeenng een blijde belofte voor Zijn volk. Wanneer zij Zich met bekeeren van hunne booze wegen om weder te keeren tot God, dien zij verlaten hebben, wanneer de ellende n:et tot verooi moediging leidt, dan wordt de wereld rijp voor het groote oordeel. Nu is er veel ontevredenheid, vele klachten, maar wat klaagt een mensch, een ieder klage van wege zijne zonden. Tot het Recht Gods en den l Raad Gods. Tot de aanvaarding van uw schuld als de bron van alle leed en tot de aanvaarding van Zijn genade in Chr.stus Jezus, in wien de Heere gaarne vergeeft en niet verwijt, j Neigen we dan oor en hart tot de wet en de getuigenis des Heeren, opdat onze hoop moge zijn op den levenden God. Dan breekt de dage raad aan, waarvan we hier in den geloove het morgengloren aanschouwen. Dan zal het eeuwig dag zijn voor ons, omdat de Heere zelf Onze Zon is, die niet ondergaat. Sommelsdijk. E. VAN ASCH. Korte berichten. MIDDELHARNIS. De Burgemeester van Mid delharnis wijst er op dat het bij politie-verorde ning verboden is zonder vergunning vuurwerk, ontplofbare stoffen en lichtkogels af te steken. In verband met een geval van ontstane brand zal dit verbod streng gehandhaafd worden. - De Commissie van bijstand en advies heeft onder voorzitterschap van den Burgemeester reeds 3 vergaderingen gehouden. De Commissie is samengesteld uit de HeerenJ. H. Koppelaar. J. Buijsse, C. J. den Braber, D. Mans, C. P. Kijkuit, S. M. J. v. d. Ven en C. v. d. Waal. Besproken werd o.a. de voorziening van gas, water en electriciteit. De verstrekking van gas Zal nog wel een paar maanden op zich laten wachten, daar het gebrek aan kolen groot is. Van de aangevoerde voorraad is reeds enkele keeren een gedeelte afgenomen voor de veerboot. Gevraagd werd of de gasvoorziening voor de burgers niet belangrijker is dan de veerverbin- ding. zoolang men toch niet verder kan dan Hellevoetsluis. Ook werd de vraag bezien of een bootverbinding van Middelharnis naar Rotterdam niet de voorkeur verdient. Zoodra de vereischte vergunningen zijn verkregen, zal de autobus den dienst M'harnisOuddorp weer onderhouden. Het onderwijsvraagstuk heeft de volle belang stelling van de Commissie. Getracht wordt de scholen zoo spoedig mogelijk weer vrij te krijgen voor de onderwijsdoeleinden en het onderwijs der jeugd zoo goed en regelmatig mogelijk voort gang te doafci hebben. Daar het niet zeker is dat in den komenden winter over voldoende brand stof zal worden beschikt, zal de zomervacantie waarschijnlijk ongeveer twee weken duren, voor de openbare scholen van 11 t/m 28 Augustus. In het gebrek aan womnggelegenheid is moei lijk te voorzien. Dc weinig beschikbare woning- ruimte zal zoo billijk mogelijk worden verdeeld. De ingekomen rapporten van twee leden der Commissie, die een onderzoek hebben ingesleld naar den toestand in de gezinnen, worden uit voerig besproken. De conclusie is dat in vele gezinnen geen enkele reservevoorraad meer aan wezig is Vooral aan kleeding en schoeisel is in vele gezinnen groote behoefte. In het algemeen genomen heerscht er geen armoede, doch hier en daar is men toch aan de grens. In het H A.R.K.-comité worden benoemd de leden der Commissie, de artsen, de wijkzuster en de bestuursleden van de Roode Kruisafdeeling. Ook zal een vertegenwoordiger van de diaconieën worden uitgenoodigd. Op een gestelde vraag hoe de uitgezonden werkkrachten weer uitkeering uit het Ziekenfonds konden krijgen, antwoordde de Voorzitter dat men zich zoo spoedig mogelijk moet melden bij den bode van het Ziekenfonds. Gewezen werd ten slotte op de dringende noodzaak dat ieder weer regelmatig gaat werken. Dit is niet alleen dringend noodig vooral voor de voedselvoorziening, doch ook voor de werk nemers, daar. wanneer er in de a.s. winter een periode mocht aanbreken waarin er geen werk gelegenheid is, er bij verleening van steun, on getwijfeld rekening mee zal worden gehouden of men in de werkperiode zooveel mogelijk heeft gewerkt. Vanwege het Centraal Expeditie Kantoor voor Geallieerde Hulpverleening is ten behoeve van de Plakkecsche landbouw eeti schip Chili- salpeter aan de C. A. G. O. alhier afgeleverd. Degenen, die instemmen met het plan om te komen tot dc opricht ng van ccn oorlogs- gedenkteeken, gelieve te schrijven aan den lieer J. Buijsse, Zandpad B 291, Middelharnis. HERKINGEN. De Commissie van Bijstand in deze gemeente is samengesteld uit dc heeren: J. Witvliet, wnd. burgemeester; L. van Putten; J. C. Wisse: J. Bestman; E. Kastelein; E. van Zielst; A. Hogerwcrf en J. dc Geu Personen die goederen uit hun verlaten woningen missen kunnen bij don heer J. Witvlie' in de schuur kijken of de vermiste goederen aldaar aanwezig zijn, aangezien daar alle goederen uit de huizen zijn opgeslagen. - De gemeentebegroting dienstjaar 1945 ligt gedurende het tijdvak van 28 M:i tot 9 Juni 1945 voor een ieder ter lezing cn is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Onder zeer groote belangstelling is Vrijdag 15 Juni 1945 op de algemecnc begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van een Engelsch piloot die met een vliegtuig boven deze gemeente in den winter van 1944 is verongelukt. Het vliegtuig stortte neer in een geïnundeerde polder en twee vliegeniers zijn nu geborgen kun nen worden doordat de landerijen drcog loopen. Om 2 uur marcheerde de afdeeling van de B.S. uit deze gemeente naar de begraafplaats waar inmiddels de ondercommandant der B. S op Flakkee P. D. Sieling, den wnd. burgemeester van Herkingen J. Witvliet en enkele andere auto riteiten aanwezig waren. Door de B.S. werd een krans op het graf gelegd, waarna de heer Sieling het woord voerde. Daarna sprak ds. W. Anker, Ned. Herv. predikant te Herkingen een kort woord, waarna de plechtigheid met gebed werd beëindigd. STELLENDAM. Verslag der Commissie voor A. en B, van 8 Juni: Huizen aan de Nieuwe Weg worden vrijgegeven na onderzoek door de B S. en verwijdering draadversperring door belang hebbenden. Bij gebrek aan materiaal zullen de huizen slechts bewoonbaar gem:akt kunnen wor den. In vele gezinnen is kleeding, schoeisel en vet in een precaire positie gekomen. Alles zal in 't werk worden gesteld om hierin verbetering te brengen. Land aan Langeweg is geploegd en verdeeld onder gegadigden voor volkstuintjes, 40 cent per roe. Het lichten van de gezonken en het terugkrijgen der gevorderde vaartu gen wordt besproken. Weermachtspalen moeten centraal worden opgeslagen: de goede voor de mijnbouw, de rest voor de bakkers. Enkele heren waren wegens verhindering en ziekte afwezig. GOEDEREEDE. 18 Jui. In de vergadering van de C. v. B. A. van de wnd. Burgem. o.a. de volgende besluiten: den beiden Wethouders werd het, door hun gevraagde, ontslag verleend. Op grond van Art. 1 van het K.B. van 12.4.1945, F 48, zal den Commissaris der Koningin t.zt. voorgesteld worden, tot Wethouders te benoemen de h.h. J. Tanis. K.zn. en Jac. Tanis J.zn., leden der Commissie. Tot leerling-ambtenaar ter sec retarie werd benoemd M. van Zanten, alhier. Het leveren van leidingwater aan de visscher- schepen op het Havenhoofd ontmoet technische bezwaren; de visschers kunnen echter gezamen lijk het water per tankwagen aangevoerd krijgen, desgewenscht. Tot ondercon mandant van de brandweer werd benoemd de gemeente-opzichter L. Klein; tot hoofd van de slangenwacht J. Redert. Voor den toren werden ais vaste be zoekuren bepaald: des Wocnsdagnnddags en des Zaterdagavonds; toegangsgeld 0.25. jeugdige personen alleen onder geleide. Na 4 jaar te hebben stil gelegen is de afdee ling Goedereede van den Ned. Chr. Bouwvak- arb.bond weer opgericht met aanvankelijk 7 leden. Het Bestuur is als volgt samengesteld: H. Brug- genian, voorzitter; D. Orgcrs, secretaris en A. de Keijzer, penningmeester. Meerdere leden zijn van harte welkom. OUDDORP. Vrijdag 29 Juni Zil er in onze gemeente een coliecte gehcuden worden voor het Weduwen- en Weezenfonds. Vele mannén hebben hun leven geofferd in de strijd tegen het Nat.- Socialisme. -Offert u uw geld voor hun vrouwen en kinderen. Bij T. Tanis aan de Bokweg ontstond brand in een schuurtje. Dank zij spoedige hulp kon grootere schade worden voorkomen. Kerknieuws. Gercf. kerk v.m 1030 uur leesdienst; Geref. gemeente v.m. 10.30 en nam. I 3.30 uur lezen: Doopsgezinde gemeente v.m. 10.30 I uur Ds. Thicssen. Bestrijdt den Coloradokever! De aardappclcultuur is er mede gemoeid. De verbreiding van den Coloradokever is aanzienlijk gebleken, óók op Goeree-Overflak- kee. Kevers zijn overal gevonden, in den Ouden Oostmoerpoldcr zelfs bij tientallen tegelijk. Aardappelvcrbouwers, beseft de ernst van deze nicdcdeeling. Het gaat zonder overdrijving om de aard appclcultuur van Uw eiland en daarmede om het volksvocdscl van onze stedelijke bevolking. Reeds is de teelt van aardappelen op het eiland Tholen verboden, wegens het gevaar voor nog grootere verbreiding van den kever. Het is Uw taak er voor te zorgen, dat voor Gocree-Overflakkce ccn dergelijk verbod niet behoeft te worden uitgevaardigd.

Opbouw | 1945 | | pagina 1