i I. VAN DER Wij malen weer <ps> Sticht WESTLA VI Sp W. A. DE OPBOUW loopende. eertijds met zout water geïnundeerde polders, de volledige aandacht heelt van den Landbouwvoorlichtingsdienst. Om op korten termijn een inzicht te krijgen in den algemeenen toestand, wordt op het oogenblik geheel Flak- kee zgn. orienteerend bemonsterd, d.w.z. dat totaal over alle polders tezamen een honderdtal grondmonsters genomen worden. Wanneer hierna mocht blijken, dat bepaalde polders zoo gering zout zijn, dat het zaaien van klavers nog kans op een snee in 1945 geeft, dan wor den die gevallen terstond bekend gemaakt, mede in verband met het ver gevorderde sei zoen. Evenwel zijn de verwachtingen omtrent het zoutgehalte van dien aard, dat het over- groote deel, zoo niet alle gronden, ongeschikt zijn voor den inzaai van zomergewassen. Om na te gaan welke gewassen in aanmer king komen, om in Augustus met koolzaad of in den herfst met wintergranen te worden ingezaaid, zal de oriënteerende bemonstering in den loop van Juni en Juli overgaan in een zgn. detail-bemonstering, d.w.z. dat gemiddeld op elke 4 ha een monstec onderzocht wordt op zoutgehalte. In den loop van Juli zult u uitgenoodigd worden een bouwplan in te dienen van uw bedrijf. Hierop zult u (zoo mogelijk in overleg met een assistent van den Landbouw voorlichtingsdienst) uw zaaiplannen bekend maken. Op grond van het dan voltooide grond onderzoek. kan dan worden beoordeeld in hoeverre uw plannen uitvoerbaar zijn in ver band met het zoutgehalte van den grond. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het geheele bovenomschreven grondonderzoek voor alle belanghebbenden tezamen verricht wordt en uitgaat van den Landbouwvoorlich tingsdienst. Het heeft geen zin om het nemen van grondmonsters particulier aan te vragen. Niet èlk meetje zal bemonsterd kunnen worden, maar de detail-bemonstering (die zonder aan- ziens des grondgebruikers geschiedt) is nauw keurig genoeg om alle zaaiplannen op te be- Oordeelen. Voor den Rijkslandbouwconsulent voor Noord Zeeland en Goeree-Overflakkee, D. W. STOLP. De waarheid is dikwijls hard en altijd streng, anders was het de waarheid niet De waarheid is, dat bewerking van zoute gronden, structuur- bederf betekent. kabels liepen door Nederlandsche centrales, welke onder streng Duitsch toezicht stonden en de stroom werd verstrekt door den door de Duitschers gecontroleerden telefoondienst. Toen de geallieerde legers door België mar cheerden naar de Nederlandsche grens, bedien den deze mannen een telefoonlijn, welke door Nijmegen liep en een directe verbinding gaf met de geallieerde troepen. Het schakelbord in Den Helder was verborgen achter een loozen muur, terwijl een handige camouflage was aan gebracht. Voedseltoewijzing krijgsgevangenen, In afwachting van een meer dellnitieve regeling, Is voor de repatrlëerende krijgs gevangenen voorloopig vastgesteld, dat deze categorie, voor zoover zij met buitengewoon verlof zijn, normale burgerrantsocnen met 100 toeslag ontvangen. De Militaire Commissaris voor Brielle e.o., Maj. Dr. A. VAN WIJK. Nederland van voedsel verzekerd. SHAËb'-autoriteiten in Den Haag verklaar den. volgens B.U.P., dat met geallieerde hulp, regeeringsaankoopen en binuenlandsche pro ductie. Nederland thans verzekerd is van vol doende voedsel om tot einde December het bestaanspeil te behouden. Het bericht zegt verder, dat voor het einde van het jaar het land misschien zelfs in staat zal zijn wat van zijn normalen export van groenten en zout te hernemen, doch dit jaar zal er geen export zijn van melk, boter of andere zuivelproducten. Bedoelde autoriteiten waarschuwden echter, dat men door deze feiten den indruk niet mag krijgen, dat alles rooskleurig is. Radio Oranje houdt op. De zoo bekende uitzendingen onder den naam „Radio Oranje" komen te vervallen, aangezien de redenen van bestaan zijn ver dwenen. De uitzendingen zullen inden vervolge een onderdeel uitmaken van de programma's „Herrijzend Nederland" en hiervan als het ware een Londensche dependance vormen. H.H. Paardenhouders. Wij maken er U op attent, dat er gelegenheid bestaat tot aanvraag van aan koopvergunningen voor paarden, in nood zakelijke gevallen. Hoewel wij nog geen toezegging hebben ontvangen, dat er een aantal van de door de D. W. gevorderde paarden via de taxatiemarkt naar ons district terugkomt, bestaat de mogelijkheid, dat dit binnen zeer korten tijd zal geschieden. Belanghebbenden moeten das niet wach ten met aanvragen. In veel gevallen komt het voor, dat aanvragers van een aankoopvergunning in onze administratie vermeld staan als be zitters van nog voldoende paarden, ter wijl er in werkelijkheid geen of minder paarden op de bedrijven aanwezig zijn. In dergelijke gevallen is natuurlijk ver zuimd aan den meldingsplicht te voldoen. Wij wijzen er daarom nadrukkelijk op, dat niet één aanvraag in behandeling zal worden genomen, alvorens aan den mel dingsplicht is voldaan. Van gevorderde, gestorven, of verkoch te paarden moet de identiteitskaart worden ingeleverd met de bewijzen van vordering, noodslachting, sterfte of verkoop. Verder deelen wij U mede, dat alle oude aankoopvergunningen voor paarden (premie-merries, stamboek-gebcuikspaar- den, veulens enz.) alsmede alle handelaars vergunningen, uitgegeven vóór 1 April 1945, zijn vervallen. De oude vergunningen, gebruikt of on gebruikt, dienen zoo spoedig mogelijk bij den Plaatselijken Bureauhouder te worden ingeleverd". De Plaatselijke Bureauhouder van District 28 H. Middelhamis. H. VAN HEEST. Gemengd nieuws. Hoe de berichten in Londen kwamen. De correspondent van de News Chronicle te Utrecht schrijft in zijn blad over een geheim telefoon- en telegraafsysteem, dat hier te lande tijdens de bezetting bestond en ten doel had een directe verbinding in stand te houden met het buitenland. De installatie werd bediend door 19 P.T.T.-ambtenaren, die zich verscholen in een kelder en een sigarenwinkel. Daar waren het hoofdkwartier en het schakelbord gevestigd. De telefoontoestellen, welke men noodig had, werden in woningen, zoogenaamd op Duitsch bevel, in beslag genomen. Kabels werden gelegd in de straten, die daarvoor opgebroken werden. De Duitschers schonken geen aandacht aan de mannen in uniform, die de kabels legden. Zoo werden verbindingen tot 3tand gebracht naar Breskens en Hoek v. Holland. In beide plaatsen stonden geheime radiozenders, welke de berich ten overbrachten naar Londen. Andere lijnen brachten de verbinding tot stand met Den Haag, Deventer en Amersfoort. De Binnenland. Een van de meest dringende problemen blijft nog steeds de voedselpositie. Met man en macht wordt gewerkt hierin verbetering te brengen. Dank zij de voorraden, welke ons van overzee bereiken, heeft men in Amsterdam de calorische waarde daarvan kunnen opvoeren tot 2COO. Voor de be vrijding bedroeg deze 700 caloriën. In de Waalhaven te Rotterdam arriveerde het stoomschip „Stad Vlaardingen" met 8500 ton rijst. Een tweetal Amerikaansche schepen ieder mei een laadvermogen van 10.000 ton zijn onderweg naar Rotterdam. Bedoelde schepen voeren op den Atlantischen oceaan en kregen order naar Rot terdam op te stoom:n. De havens van Rotterdam en IJmuiden zijn weer voor normaal scheepvaartverkeer openge steld. De Maas zal, naar men mag verwachten, voor het eind dezer maand weer geheel bevaar baar zijn. De schade door de Duitschers in het Westland aangericht is aanzienlijk. Bunkerbouw, inundatie en het groote aantal mislukte V-l's, schijnen hierin eeu niet gering aand el te hebben gehad. Aangenomen mag worden dat de productie 3/.i van de normale zal bedragen, j Ben gelukkige omstandigheid is het feit, dat de Noord-Oostpolder, zij het ternauwernood, is behouden gebleven. Blijkbaar hadden de Duit schers dezen een gelijk lot als de Wieringermeer toebedacht. De sne'le opmarsch der Canadeezen ontnam den Duitschers de gelegenheid de dijken 1 te vernielen. I Ook de visschersvloot gaat weer actief deel- nemen aan de verbetering van de fourageering. Te Scheveningen hepen deze week 15 visschers- I vaartuigen de haven uit. De binnenvisscherij gaat eveneens weer pogingen aanwenden. Mijnenge- vaar en gebrek aan materiaal vormen echter nog een voortdurend beletsel. In schrille tegenstelling tot hetgeen de burgers I beschikbaar werd gesield, staan de hoeveelheden, j welke de Duitschers voor hun personeel in de vesting Hoek van Holland hadden gereserveerd. Groote hoeveelheden meel, boonen, erwten, spijs- olie, boter en vleesch zijn hier aangetroffen. O ve- j rigens hadden de Duit chers deze vesting zoodanig ingericht, dat zij een evenknie van St. Lazaire en Brest zou zijn, een hoeksteen van den Atlan- j tic wal. Leden der Engeische instelling „Hulp aan Nederland" brachten een bezoek a:<n de provincies Limburg en Gelderland benevens de plaatsen I Nijmegen, Utrecht en Amsterdam. Persoonlijk j stelde men zich van den nood op de hoogte, teneinde beter in staat te zijn doeltreffend hulp te verleenen. j Door de Nederlandsche regeering werd, ten einde te kunnen voorzien in het gebrek aan ver voermiddelen, een aarit.il vrachtauto's in de Vei- j eenigde Staten aangekocht. Deze zijn aan boord j van het s.s. „Edjrn" op weg naar Rotterdam. Van het zuiden des lands uit werden met vrachtauto's 50.000 brooden naar het gebied I boven de groote rivieren gebracht. Een Zending van 10.000 brooden werd van de stad Goes uit aangevoerd. Dr bruggenbouw v/ordt eveneens ter hand genom n. Te Zutphen werden voor den IJssel een tweetal ijzeren bruggen gemaakt. Een niet noodzakelijk levensmiddel, doch blijk I baar onontb.erlijk genotmiddel, vormt de tabak. Binnen enkele dagen zullen de mannelijke per sonen boven de reeds eerder vastgestelde leeftijd ver rast worden met een pakje cjgarettcn. Men hoede zich echter voor opt.misme. Vooralsnog 1 kan van een geregelde distrioutie daarvan geen 'sprake zijn. j Gezien de zegenrijke resuitaten met de bloed- transfusie b.reikt, deed ook H. K. H. Prinses Juliana besluiten haar bloed beschikbaar te stellen, Reeds eerder was HK.H. daartoe bereid gevonden. Evenzeer Van groot belang is de kwestie van J hel terugvoeren van Nederlandsche arbeidskrach ten, evacué's, krijgs- en p.litieke gevangenen 'naar het vaderland. Nog steeds verkeeren dui- zenden onzer in onzekerheid over het lot van hun nabestaanden. 1300 Nederlandsche officieren zijn van Du:ischland onderweg. Een gedeelte I hiervan is reeds aangekomen. Onder hen bevin- I den zich de bekende vlieger majoor Coppen en de dirigent van de koninklijke militaire kapel te Den Haag, majoor Walter Boer. Per dag worden thans 3000 evacué's als in Duitschland te werk gestelden naar het Westen vervoerd. Van Eindhoven, Breda en Maastricht uit worden zij in Amersfoort geconcentreerd en vandaar verder vervoerd. Hoofdzakelijk had du vervoer per as plaats, doch ook het vervoer p«.i boot is begonnen. Aldus hoopt men dagelijks nog een 2500 terug naar l uis te brengen. In- tu.sche wachten m het Zuiden en h.-t Oosten des lands resp. nog een 60 000 en 20.000 op de mogelijkheid van transport. Het aantal airestaties van hen, die een rol hebben gespeeld in de onderdrukking van onze landg.nocren, wast nog steeds. Zoo ook Ds. GeelKerken, die bij den Haag in de vesting Klingendael gevangen werd genomen. Rost van Tunmngeu, die te Utrecht is inge- iloten, achtte het raadzaam te trachten een eind aan zijn leven te nuken. Door middel van een klein schoernnsje hceit hij gepoogd de slagaders van polsen en hals door te snijden. De onge schiktheid daartoe van het mesje eu de waak zaamheid van een Canade.sch militair hebben dit voornemen doen mislukken. Hoewel vrij ernstig verwond ka.t aangenomen worden, dat hij spoedig zal herstellen, zood.u liij terecht zal kunnen staan. Het Tribunaal te Breda heeft een aanvang g.maakt m.-t haar werkzaamheden. N.S.B.'ers, zoowel leden als sympathiseerende leder-, be nevens leuen van hst N.A F. werden tot grondige straffen veroo.deeld. Zij varieerden van 1 tot 10 jaar, benevens uitzetting uit alle openbaie func ties. Naast de bestraffing viadt ook de zuivering plaats. Leden der N.S.B. zullen tot examens geen toegang verkrijgen. Dageiijks worden meer schanddaden van de Du.tschers bekend, In de bosschen van Hoog- Soe.en werd een massagraf van 13 lijken ge vonden. Grootendeels waren het jeugd ge personen u.t Apeldoorn, Arnhem en Dieren, welke op 13 April werden geai resteerd. In Zandvoort zijn in ee.i massagraf ue lijken van 350 vermoorde man- tien gevonden. Als represaille voor het ombrengen van 2 Duitsche soldaten werden in Putten 105 villa's verbrand, terwijl 600 mannen naar een kamp nabij Hamburg werden getransporteerd. Van dezen keerden er slechts 13 behouden weer. De lijst van oorlogsmisdadigers omvat reeds een 2700-tal namen. Prof. Gerbrandy hield een rede voer Radio Oranje Hierin vestigde hij de aandacht op ons spoorwegpersoneel. Vrijwillig hadden zij gehoor gegeven aan de stem uit Londen van hun wettige regeer.ng. Spreker bracht onze spoorwegmannen hulde en dank. Een dergelijke vrijwillige onder werping noemde hij een bewijs van zelftucht, de gione van het verzet. Amsterdam en Rotterdam werden vereerd met ven bezoek van Z-K.H. Prins Bernhard. Z.KH. onderhield zich in hoofdzaak met leden dei- illegaliteit, wier moed en houding door hem geprezen werd. Prof. Gerbrandy bracht een afscheidsbezoek aan minister Churchill. Hij vertolkte de dank van het Nederlandsche volk en de regeering voor de hulp en gastvrijheid van EngeLche zijde bewezen. Dr. Huisman, de minister van Financiënheeft een verklaring gepubliceerd over den financiëelen toestand van ons land. Tot eind 1944 is de staats schuld opgeloopen tot een bedrag van 121 milliard gulden. 41 milliard mark zijn in de staatskas nog aanwezig, waarover t.z.t. een beslissing zal worden genomen. De bezettingskosten bedroegen 8 milliard, waarvan 5 voor de weermacht en 2 voor de staatshuishouding. Het overschot diende voor de overige zaken mee de bezetting verband houdende. Seys Inquartbieek hiervan 50 millioen ten eigen bate verbruikt te hebben. De directie van de Nederlandsche Bank werd in haar geheel gearresteerd. De fietsen, welke de Duitschers bij hun vertrek hebben moeten achterlaten, zullen voor zoover bruikbaar, vooral aan doktoren en verplegend personeel ter beschikking worden gesteld. De Britsche en Amerikaansche ambassadeur; zijn op hun posten in Nederland teruggekeerd. Buitenland. Met onverminderde hevigheid woedt de strijd nog voort in het Verre Oosten, Te land, te Zee en vanuit de lucht worden de Jappen bestookt en moeten zij slagen incasseeren. De Chfneesche legers treden met vernieuwde energie op. Nan- ning werd veroverd. Op het noordelijk deel van de Filippijnen en Mindanao worden de Japan- neezen steeds nauwer opeengedrongen. De bloe dige slag op Oekinawa nadert zijn e:nde. De vesting Sjoeri en de havenstad Hana werden door de Amerikanen veroverd. In het Engeische gedeelte van Borneo werden troepen aan land gezet. Een verhoogde spanning is merkbaar aan de grens ïusschen de Russen en de Jpanneezen. President Truman deelde mede dat in de laatste 5 maanden 2 millioen ton scheepsruimte voor de Jappanneezen verloren ging. 7 millioen Ameri kanen zijn in den tijd van 1 jaar tegen Japan in het veld gebracht. De vloot werd gereduceerd tot Vd van hetgeen het voor den oorlog was. Uit Japan wordt bericht dat 2 groote gealli eerde slagvloten de kust van Oekinawa naderen. Nog steeds wordt geWag gemaakt van hevige bombardementen. Zonder onderbreking worden zij op Borneo, Formosa en Japan voortgezet. Het verlies aan vliegtuigen voor Japan over de m. and April wordt op 2500 toestellen geschat. Osaka op 2 na de grootste stad van Japan is door vliegende vestingen aangevallen. 2400 ton brandbommen werden aldaar uitgeworpen. De laatste weken is totaal boven Japan 58.000 ton bommen losgelaten. Ook de stad Kobi vormde een doelwit. 3 millioen brandbommen van een geheel nieuw type en met buitengewoon hevige uitwerking werden aldaar afgeworpen. Steeds meerdere Japansche gruweldaden wor den openbaar. In sommige streken werden ge middeld per maand 2000 inlanders onthoofd. In West Borneo behoorden tot de slachtoffers 13 Nederlanders, onder wie de inspecteur van de Volksgezondheid. In Biak kwamen de be woners tot opstand, wat den Jappen 500 man kostte. Dit werd beantwoord door diverse eilan ders eenvoudig uit te moorden. Drie vierde van de oogst eischten dc Japanneezen voor zich op. De bevolking zag zich genoodzaakt ratten te consumeeren, hetgeen gestimuleerd werd door openbare demonstraties van Japansche zijde be treffende de toeberi iding daarvan. Het verloop der gebeurtenissen in het nabije Oosten is niet ongunstig. Verscherpte de toestand zich aanvankelijk, door het optreden van Enge land schijnt de rust bezegeld. Toen de Syrische troepen den aanval begonnen, openden de Fran- sche troepen het vuur. Damascus werd gebom bardeerd. Onder de slachtoffers vallen Franschen, Engeische» en Amerikanen te betreuren. Churchill deelde de Gaulle telegrafisch mede, dat Engeland niet langer werkloos kan toezien. Hij excuseerde zich dat hij het EngeLche Op perbevel opdracht had moeten geven in te grijpen. Dit was niet alleen noodzak lijk om verder bloed- vergieten te voorkomen, maar vooral ten behoeve van den strijd tegen Japan. Op een te beleggen conferentie te Londen zullen de zaken in de Levant nader worden besproken. President Truman heeft zijn goedkeuring aar: het optreden van Engeland gehecht. De Franschen zijn luermede in een lastig parket gekomen. Zij zullen menschelijkheid, staatsman schap en prestige aan elkaar moeten paren. Eden deelde in hei Lagerhuis mede, dat den com mandant der Fransche troepen was medegedeeld, zich niet tegen de orders van den commandant van het 9e britsche leger te verze.ten. De Fran sche troepen staakten het vuren en trokken zich in hun stellingen in harmonie terug. De Engei sche bevelhebber is gearriveerd en heeft de bewaking der Fransche troepen op zich genomen. Ook Rusland heeft verzocht alle maatregelen te treffen teneinde de vrede in den Levant te bestendigen. De Fransche bevelhebber in Syrië is vervangen. De laatste F:arische troepen zullen Damascus verlaten. Nog steeds vindt de overgave van Duitsche viooleenheden plaats. In de afgeloopenweelt liepen 12 Duitsche duikbooten de haven van Scapa Flow binnen. Churchill maakte in het Lagerhuis de verliezen bekend van d verschillende vloten der diverse landen, Engeland verloor in dezen oorlog 776 oorlogschepen, Polen 5, Nederland 13, Noorwe gen 7 en Griekenland 3. In Londen js de eerste zitting gehouden over het berechten van oorlogsmisdadigers. Op de conferentie werden 16 landen vertegenwoordigd. Door Engel.-che geleerden werd een systeem uitgevonden, om ook bij mist vliegvelden te ge bruiken. Zij bereikten dit, door de lucht boven de vliegv lden ie verwarmen. Op deze manier bereikten vele vliegtuigen behouden hu:i bestem ming. Op advies van zijn dokter moet minister Eden 14 dagen absolute rust nemen, daar hij lijdende is aan een maagzweer. Gedurende de afwezigheid van minister Eden zal Churchill zijn departe ment waarnemen. Generaal Montgomery heeft de onder zijn bevel staande Duit.-che burgerlijke personen aan geraden een eenvoudige, burgerlijke en ordelijke leefwijze aan te nemen in het belang der volks welvaart. De oogst moet worden binnengehaald en het werk op 't land normaal verricht worden. Voor dat doel werden 300.000. gevangenen vrij gelaten. Er zal nauwlettend op worden toegezien, dat geen oorlogsmisdadigers of nazi-leiders ont snappen. Dr. Werner, burgemeester van Berlijn, ver klaarde voor de Berlijnsche radio, dat tijdens onlusten Russische soldaten door Duitsche burgers waren aangevallen. Hij maande de bevolking haar kalmte te bewaren en zeide tevens, dat de daders dier aanslagen zouden worden gefusilleerd, terwijl getuigen, die van een aanslag geen melding maken, hetzelfde lot zuilen ondergaan. Er is_ een proces gaande tegen 3 Duitsche bur gers, die een Amenkaansch vliegenier, die een noodlanding moest maken, hebben vermoord. Binnen enkele dagen zullen Generaal Mont gomery, Generaal Eisenhower en Maarschalk Tsjoekof het militair gezag te Berlijn overnemen. Onder de voornaamste nazi-leiders, gedurende de laatste dagen gearresteerd, bevinden Zich Lindeman, die zijn werkzaamheden in Dene marken verrichtte en Rauter, die in ons land zoo oneindig veel leed veroorzaakte. Laatstgenoemde werd in Duitschland door het tweede Britsche leger gevonden. Voor het eerst is de geallieerde commissie voor controle over Duitschland te Berlijn bijeen gekomen. v Zwitserland en Zweden zullen maatregelen treffen om Duitsche credicten te bevriezen. Wegens spionnage werden twee Duitsche jon gens van 16 en 17 jaar oud door het militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken, De verwachting is, dat de Engeische en Ame rikaansche troepen nog wel een jaar in het westen van Europa zullen moeten blijven, met name in Frankrijk, België en Nederland. Dit mede in verband met hun hulp bij de voedselvoorziening. Amerikaansche leiders in de vakbeweging heb ben voorgesteld om de leiders van alle vak- vereenigingen en bonden uit Engeland, Amerika, Rusland en Frankrijk bijeen te doen komen ten einde belangrijke gemeenschappelijke zaken te bespreken, zaken van internationale strekking. Servië heeft aan Rusland, Engeland en Amerika verzocht, nu de strijd in Europa definitief ge ëindigd is, hun troepen uit dat land terug te trekken. Door deze drie landen is dit verzoek in overweging genomen. Van de 350.000 joden, in 5 Belgische steden woonachtig, werden er nog 19.450 aangetroffen. Koning Haakon van Noorwegen zal 7 Juni naar zijn land terug keeren. Radio Stockholm zal de eerstvolgende dagen, iederen avond van 6.45 tot 7 uur, namen opgeven Van Nederlandsche onderdanen die naar Zweden waren gevlucht. Korte berichten. MELISSANT. Kerkkoor te Melissant. Aan het „Kerkkoor" te Melissant wordt meegedeeld, dat het in de bedoel.ng ligt weer met de zang te beginnen, onder leiding van den heer Kas- lander, D.V. op Vrijdag 15 Juni van 810 uur torentij d. Speciaal voor mannen en jongens is er nog gelegenheid zich als lid bij ondergetekende, of den heer C. A. Israel, op te geven. We roepen alle .weergekeerde leden een harte lijk welkom toe. Laten we allen met onze dank wenden tot God. Ook straks in ons lied! C G. M. RIJSDIJK. Onder groote belangstelling werd Zaterdag j.l. Rouwdienst gehouden in de Geref. Kerk ter nagedachtenis van Dirk Sieling, overleden in het concentratiekamp Neu-Gattime, Duitschland. Bij den heer Gerard v. d. Baan kwamen twee pinken aangeloopen Zonder dat men de eigenaar er van weet. In onze gemeente meldden zich vrijwillig 8 personen voor Indië en 29 voor grensbewaking of bezetting in Duitschland, HERRINGEN. De kerkdiensten in de Ned. Hciv. kerk zullen vanaf heden iederen Zondag weer worden gehouden. Het kerkgebouw is intact gebleven. Alleen het orgel is door de Duitschers beschadigd, Aan de eigenaars van gebouwen in deze gemeente wordt bekend gemaakt dat de uitbe taling van huurvergoeding over het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April J945 zal plaats vinden vanaf Maandag 10 Juni toten met Don derdag 13 Juni 1945 ten gemeentehuize van 9- 12 uur. STELLENDAM. Met het oog op het bevrij dingsfeest, dat op 29 Juni gevitrd zal worden, heeft zich in onze gemeente een klein feestcomité gevormd onder leiding van de waai nemend bur gemeester L. J. Vogelaar. In verband met de nog zeer moeilijke om standigheden en met het oog op de vele offers die de bevrijding gekosi heelt, zal het feest een sober karakter dragen. Het programma luidt als volgt: Om 9 uur muziek; 9.30 plechtig hijschen van de vlag mei .-en korte toespraak van de burge- mceste:; 10.30 een gemeenschappelijke god dienstoefening in het kerkgebouw v.m de Ncd. Herv. Kerk; 's middags 2 uur kinderspelen en volksspelen; 7 uur muziek en later zoo mogelijk optochten. Aan enkele dames zal gevraagd worden een rondgang door de gemeente te doen ten bate van het feest. GOEDEREEDE. 4 Juni. In een hedenavond gehouden vergadering van de Commissie van B. en A lietfi de wnd. Burgemeester o.a. de volgende besluiten genomen en mededv-elingen gedaan. Er zijn plannen, te trachten, den vei jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard tot een geweste lijken of nationalen feestdag te maken. Onze brandspuit zal zoo dra mogelijk uit Rotterdam teruggehaald worden, teneinde haar door vaklieden op het eiland te laten herstellen. De Militaire Commissaris zal onze gemeente een Engelsch radio-toestel op accu ter beschik king stellen voor 't beluisteren van de nieuws berichten. De plannen voor een eenvoudige gedenksteen aan de ja.en I940-'45 beginnen ie.s vasteren vorm aan ie nemen. Teneinde d^n achterstand op 'c secretarie te kunnen inhalen, zullen sollicitanten voor leerling- amktanaar woiden opgeroepen. Met de Havenhoofdenaren zai binnenkort ver gaderd worden teneinde de wederopbouw te be spreken en tot aaneensluiting van belanghebben den te komen. Getracht zal worden bij den M. Cm. te Briella gehoor te vinden voor een visschersd;putatie, die pleiten zal voor: le de opruiming der Zgn. betonrnijnen in het Goc-reesche Gat; 2e terug gave der schepen. De voorz. heeft zich reeds met den Districts- Commandant in verbinding gesteld over hier vertoevende personen, die 1 Juni het eiland ver laten zouden moeten hebben, maar die dan nog een aanvrage om vergunning tot langer verblijf hebban loopen. HERBOUW GOEREESCHE HOOFD. 6 Juni, Hedenavond is in de Raadzaal een vergadering gehouden van de Commissie van Bijstand en Advies met vrijwel alle huiseigenaren (of hun vertegenwoordigers) van het voormalige Goereesclie Hoofd, door de Moffen afgebroken en mer den grond gelijk gemaakt. De voorzitter, wnd. burgemeester Smeding, heeft den vermoedelijken gang van het weder- opbouwproces, aan de hand van mededeelingen, hem door ir. Terluin gedaan, uiteengezet. De regeering wil vrijheid, onder streng toezicht echter. Er zal ongetwijfeld onder architectuur ge bouwd moeten worden. Elk een eigen architect, aldus spr., zal echter aanzienlijke kostexiverhoo- ging beteekenen; gezamenlijk één architect, of één architectenbureau, brengt met alleen kosten besparing, maar tevens een veel degelijker be hartiging van elks persoonlijke belangen mede, Eéndracht maakt ook hier weer macht. Men sluite zich aaneen, om gezamenlijk alle proble men, die met den herbouw van het Hoofd samenhangen, onder de oogen te zien. Nadat notaris A. A. Risseeuw, die mede aan wezig was. nog enkele mededeelingen had ge daan, is staande de vergadering opgericht de Stichting „Herbouw Goereesche Hoofd"; vrijwel alle aanwezigen traden als deelnemers in de Stichting op, vooraan het Eestuur van de Bij zondere School. De deelname in het stichtings kapitaal bedraagt 10,Men kan zich alsnog opgeven ter Gemeentesecretarie van Goedereede. Ernstig ongeval. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur had h.er een ernstig ongeval plaats. P. 't Mannetje die vermoedelijk een gevonden voor werp, hetgeen had toebehoord aan de D. W., aan het demonteren was, eu daardoor tot ontplof fing kwam, werd hierdoor ernstig getroffen. Zijn rechterhand werd afgerukt en ook zijn ogen werden ernstig beschadigd. Ook had hij nog enkele verwondingen aan zijn buik. In zorg wekkende toestand werd hij, na ter plaatse ver bonden te zijn, naar het ziekenhuis te Dirksland overgebracht. Laat dit vooral een ernstige waar schuwing zijn om met Uw handen af te blijven van dingen die men niet kent en ook van ter reinen weg te blijven die bij de weermacht in gebruik waren. Eén slachtoffer is al te veel. Burgerlijken stand over de maand Mei: Geboren: Gerritje, d. v. G. van der Vliet en C. Louwen; Adri, z. v. L. Lokker en A Kransse. Overleden: Gerritje, oud 8 uur, d, v. G. van der Vliet en C. Louwen; Willemina Soeteman, 58 jaar, echtgenote van M. Biuggemau. OUDDORP. Op het bouwland van Joh. Bake- laar is een Coloradokever gevangen. Landbouwers weest op uw hoede. De werkman Dirk Meijer had het ongeluk door het ontploffen van een landmijn een zijner oogen zoo te verwonden dat hij het zal moeten missen, ook een zijner handen werd verwond. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donderdag morgen had hier een ernstig ongeluk plaats. De landbouwer J. J. die geëvacueerd was en terug kwam, lostte zijn tractor vanuit het schip. De tractor schoof echter van de plank af en J. J. raakte met zijn linkerbeen bekneld tusschen de tractor en het schip. Dc tractor viel in de haven en J. J. had ernstige vleeschwonden, maar het been was niet gebroken. Na door den dokter te zijn verbonden is hij voor verdere genezing naar het ziekenhuis te Dirksland getransporteerd. Met dank aan God en grote bhjd&chap geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter Marianne CatoJijntje W. Kommers E. L. Kommers Verschoore de la Houssaye Middelharnis, 29 Mei 1945 Juliana van Stolberglaan 64 N.V. *b v. SCHELVEN Verleogde Hoflaan Middelharnis Weer telef. aangesloten onder No. 3. De Militaire Commissaris voor Brielle e.o. maakt bekend dat een bureau van Militair Gezag is gevestigd voor Goeree en Over- flakkce te MIDDELHARNIS, HOFLAAN C 162. In dit bureau is tevens gevestigd de Politieke Opsporingsdienst voor Goeree en Overflakkec. Tot nader order zal Dinsdags en Vrijdags van 14.00 tot 16.00 uur een vertegenwoordiger van de Militaire Com missaris in dit bureau spreekuur houden voor het publiek. Maj. Dr. A. VAN WIJK, Hei Bestuur van hei Dames koor „UTILE-DUL.CI" S m- melsdijk deelt lu.tr Lden mede dat de repetities onder le.du.g van den H?er J. ZOOM weer aanv.r g.n: DAMESKOOR; Donderdag van 810 uur JONGEDAMESKOOR: Dond.-rdag van 78 uur KINDERKOOR ..De Lenteklokjes": Woensdag vati 6.307.30 uur Trouwe opkomst gewenscht met het oog op de a.s. Feestdag. Nieuwe Leden hartelijk welkom. Sollicitanten worden opge roepen naar de betrekking van Onderwijzer(es) aan de O. L. S. te Goedereede. Indiensttreding zo spoedig moge lijk. Sollicitaties te richten aan den waarn. Burgemeester. V> ti GEVE B1JKA. A. BAART, Bur Begrafenissen TAR U1TVOERIN Mevrouw GROENEVELD—Reuseri, Marktveld A 41, Sommelsdijk, vraagt net meisje voor de ochtenduren, of werkster voor eenige dagen per week. GEVRAAGD .VOOR DIRECT net meisje voor heele dagen. W. RAS, Langeweg Sommelsdijk. Gevraagd een Huishoudster in werkmansgezin, vader en zoon vol wassen. Br. aan DER WEDUWEN, Kralingen 761. Dirksland. Terstond een koewachter gevraagd. M. MARCUS, Lorredijk onder Sommelsd. Gevonden een ARMBAND. Tegen betaling der advertentiekosten terug te bekomen aan het Bureau van dit blad Terstond gevraagd een bakkersknecht T.Overweel, Westdijk333 - Middelharnis Weer Kerkboekjes ontvangen in den boekhandel van C. DE MOOIJ OUDDORP. Abonnementen en Advertenties voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. DE MOOIJ OUDDORP. UW ADRES voor W askuipen, Tonnen, Tobben en Emmers enz. BLIJFT N. SMIT Geld.-dijk A 564. DIRKSLAND Aan het zelfde adres een Pakhuis te Dirksland te huur gevraagd. Aan H.H. Kippenhouders wordt bekend gemaakt dat ik overal de eieren niet kan ophalen die aan Nipius moeten afleveren. Met beleefd verzoek bij mij eiken Woensdagavond te brengen van 7 9 uur (t t.) R1]K AKERSHOEK. Oudeland A 555 Ouddorp. TB KOOP: Een in goede staat verkerende KINDERWAGEN (oude kwaliteit). Te bevragen bij den agent van dit blad, F. WITVLIET. Dirksland. CONTRACTTELERS gevraagd voor Witlofwortclen en dub bele Boonen, Zaaizaad voarradïg. M. TANI3, Bokweg A 285. Ouddorp. TER RUIL GEVRAAGD: EEN HEERENCOSTUUM (2e hands of nieuw.) Brieve a leter A, Bockhandel C. DE MOOIJ, Ouddorp. Gedrukt ter Flakkccschc Drukkerij i J. M. BOOMSMA, Middelharnis i ZAAPTEELT EN Mededeeling: Na ruin» twee jaren persoonlijk de zak. door mij de leiding Waarschuwing Ik verzo.-k U vanaf doen met den He^ G. LEUNË, daar deze door m gcloopcn .wee jaren Nieuwe aanstelling: Met ingang van woorJiger voor Goe' KL. ALE Oudelaad- die mijn volledig mijn na m zal beha Ik verzovk U Verbinding te stelle Hopende in een B? Zaken te komen, te eken ik voor de H.H. Winkeliers e Op 9 Jan. 1944 werd Zaak als Eierengrossier, Thans ben ik weet do in al mijn RECHTEN Eieren en is mij nu al een par allen weer naar het OU J. v. d. SLIIIJS - Bin kunnen wij mome doch uw bonnen Beëedigd Makelaar Belast zich gaarne m huur van huizen en hypotheken; opmake en verdere behande de administratie van het opmaken van huu daarvan bij het Pa Wilt U a.s. najaa aanleggen. Bestelt bomen, sierheest materiaal is scha- bestelling. H. BEST 3—2 Ac" Admiriistrati Belasti Uw boekhouding en b erkend practicus, bespa (Voor liet g J. W. MASTENÏF VOORST Smeeroliën, Sproeimidde Hoera, de oorlog Alle reparaties In- en Verkoop v of vereerriging der groepen in één organisatie- verband, of tenminste tot samenwerking. Zou in Uw dorp een der vroegere kies verenigingen niet herleven, dan vcrliezc men Juni a.s. van 9- de Oosthavcndij Middelharn Dc Bu

Opbouw | 1945 | | pagina 2