D. BLOKLAND Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goeree en Overflakkee enkteeken Firma H.J. Bastemeijer DE BAKKER, OUDDORP ZATERDAG 9 JUNI 1945 Ie Jaargang - No. 6 Bij rnijQ terugkeer uit Duitschland roep ik mijn cliënten en bekenden een hartelijk welkom toe en ben voornemens Maandag 4 Juni weer te heropenen en hoop hetzelfde vertrouwen waardig te zijn als voorheen. T. LODDER, Kapper OOSTDIJK 246, SOMMELSDIJK e biggen van A. v. d. MEIDE gekocht hebben ticieel op hun veeboekje gezet zijn. gelieven hun veeboekje veren. Ook ongemerkte biggen moeten getatoueerd wor- aankoopvergunningen kunnen wij biggen leveren, nieuwe inningen zijn momenteel niet aanwezig. Dit alles moet zo dijk geschieden. Aanbevelend. A. v. d. MEIDE Zn., SOMMELSDIJK OUD EN VERTROUWD ADRES IO - - ELECTRICITEIT Rep. Inr. Chr. de Vrieslaan C 190 "inkeli Westdijk 226 B Middelharnis zijn bedrijf weer bovengrondsch hervat. ze Service-Inrichting hebben wij geheel kun- n behouden, en wij hopen onze clientèle, zooals ds sinds 24 jaar. in alles op het gebied van dio en Electriciteit te kunnen blijven dienen. C. HUIBRECHTSE is kort voor zijn vertrek naar enland op zijn verzoek ontslag verleend, zoodat tus- m en onze zaak thans geen enkel verband meer bestaat. 4 - DORDRECHT - Telefoon 4959 g teneinde hervatting der werkzaamheden. Bestaande orders zullen wij zoo spoedig mogelijk uitvoeren en verzenden. drachten op Grafwerken, Monumenten, Zerken enz. weer accepteeren en kunt U zich daartoe wenden tot fdvertegenwoordiger A. BAART, Burgemeester Bouman- Middelharnis, of onze subagenten: v. PUTTEN, Nollen dijk 7 C Melissant. KARDUX. Kerkstraat 13 Oude Tonge. LOGMANS, Tuinstraat Herkingen. ELAARD. Panhuis Stad aan 't Haringvliet. mijn terugkeer uit Duitschland ben ik weer in de eid mijn hoenhandel-Schoenmakerij te heropenen. cnde al mijn cliënten weer als voorheen te mogen Beleefd aanbevelend, M. ZOON, VOORSTRAAT, DIRKSLAND Aan den Heer LEO JACOBS Secretaris der Stichting „Herstel Flakkee Groenewoud, DEN BOMMEL kende Org. nummer nistratie en Accountantskantoor Belastingconstilent Lid N. I.v.B. ouding en belastingzaken verzorgd, door een sedert jaren cticus, bespaart U vooral in dezen tijd veel moeilijkheden, or het geheete eiland te ontbieden). HTING „HERSTEL FLAKKEE". uur, gekozen cp de vergadering van 18 Mei 1945 te Sommelsdijk, erste vergadering gehouden op 23 Mei in Hotel Spee te Sommels- 'eze vergadering is door Notaris Hempemus in bijzijn van twee stichtingsacte gepasseerd. l^Voorzdtër;^ Lec>mJacobs^ Groenewoud, Den Bommel, Secretaris; n Eek, Penningmeester, tezamen uitmakende het Dagelijksch Bestuur, bestuursleden zijn: Wit P van Es, M. J. de Boer, M. van Zielst. der "Stichting is om door met de daarvoor van regeeringswege -tanties de belangen van de gedupeerden te behartigen. bovenomschreven doel te bereiken is de steun van lederen geinun- er noodig, in verband waarmede U gaarne wordt uitgenoodigd lid HET BESTUUR. oor handteekening lid te worden van de Stichting „Herstel Flakkee". ibutie bedraagt 10 cent per ha. met een minimum van 1,— rijf is groot ha. Het door mij verschuldigde bedrag is x 10 cent (Handteekening): Prijs per kwartaal f 1,50 Losse nummers 0,15 Advertentiën van 15 regels f 1, Elke regel meer 0,25 Bij contract aanzienlijk korting. OPBOUW Dit blad verschijnt iederen ZATERDAG ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Zandpad B 281, Middelharnis Militair Gezag. Na de zoolang verhoopte bevrijding van onze eilanden heeft ook hier Militair Ge zag (M.G.) zijn intrede gedaan en daar mede een Regeeringslichaam, dat voor ons een onbekende is. Onbekend maakt onbemind en daarom is het zeker nuttig nader met dit onbekende kennis te maken. Wij hebben allen vóór de bevrijding, hetzij door de radio, hetzij door middel van de illegale pers wel het een en ander over M.G. gehoord, op zijn minst hebben wij den naam wel hooren noemen. M.G., de affiches, die nu in onze steden en dorpen hangen, vertellen het in spreken de kleuren en teekeningen, is overgangs- gezag en schakel met onze geallieerden. Overgangsgezag, dat wil zeggen, dat het de brug slaat tusschen het brute terreur- gezag (als men het „gezag" mag noemen) van de dragers van de Duitsche nieuwe orde en het gezag, dat steunt op een gezonde volksinvloed, dat wij kennen in een beschaafd, democratisch land, zooals Nederland was en dat het nu weer gaat worden. M.G. heeft dus de duidelijke bedoeling om zich zelf zoo spoedig mogelijk over bodig te maken en de taak om het burger lijk bestuursapparaat weer op gang te brengen. „Moet dit bestuursapparaat dan weer op gang gebracht worden?het bestaat toch en werkt" zou men kunnen opmerken. Inderdaad, het bestaat, maar hoe is het er na vijf jaren bezetting uit gaan zien Wij weten allen, dat het burgerlijk bestuursapparaat zooals het op het oogen- blik bestaat het vertrouwen van de bevol king niet bezit. Gedurende de Duitsche bezetting hebben te velen getoond, dat van hen niet de getrouwe medewerking bij de opbouw van Nederland kan wor den verwacht, omdat zij daden hebben gesteld, die onvaderlandslievend, ja lands- verraderlijk, waren. Het Bestuursapparaat moet gezuiverd worden van de verkeerde elementen; pas hierna zal het het vertrouwen van de bevolking kunnen herkrijgen. Daarnaast zijn de moeilijkheden van het oogenblik van zulken aard en zoo groot, dat niet verwacht mag worden, dat de bestaande overheidslichamen er het hoofd aan zullen kunnen bieden. Het is noodzakelijk, dat er boven een orgaan staat, dat bijna onbeperkte bevoegd heden bezit om de onbeperkt groote moei lijkheden de baas te kunnen blijven. Dit orgaan is Militair Gezag; het be schikt op grond van de bepalingen van het Besluit op den bijzonderen Staat van Beleg over vele mogelijkheden, doch het is in de uitoefening van deze bevoegd heden beperkt, doordat bij alles wat ge daan wordt de eisch moet worden gesteld, dat het geschiede in het belang van de handhaving of het herstel van de in- en uitwendige veiligheid van den Staat. M.G. is dus een uitgesproken aanvullend en coördineerend gezag met de dienende taak alles te doen, wat bevordert, dat het normale bestuursapparaat weer in het zadel wordt geholpen. M.G. begint bij de eerste stap, die het zet dus al te werken aan eigen ondergang, omdat het tot taak heeft anderen weer ter been te brengen. Schakel met de geallieerdenis de tweede groote doelstelling van M.G. Wanneer wij vijandelijk gebied geweest waren, zouden evenals dit thans in Duitsch land geschiedt, de drie groote mogend heden ons onder voogdij genomen hebben en hadden wij een gealliëerde militaire regeering gekregen. De gealliëerden zijn gelukkig onze vrienden en vrienden behandelt men als zoodanig die laat men zooveel mogelijk baas in eigen huis. Zooveel mogelijk, omdat, en dat gold vooral in de periode toen nog slechts het Zuiden bevrijd was het hoofddoel van de oorlog is deze te winnen. Dat beteekent, dat de gealliëerde opperbevelhebber de rechten moet bezitten, om dit doel met al de middelen na te streven; dus, dat bij hem de feitelijke macht moet liggen. De Nederlandsche regeering en de En- gelsche en Amerikaansche Regeeringen hebben dit ingezien en daarom hebben zij dit vastgelegd in een wettelijke overeen komst (Legal Agreement), waarvan het belangrijkste punt is, dat gedurende hun zoogenaamde operationeele phase de fei telijke macht over ons land in handen is van deD Opperbevelhebber van de Geal liëerde Strijdkrachten, doch dat rechtens de macht blijft berusten bij de Kroon. In het gealliëerde leger heeft men zeer goed ingezien, dat de burgerbevolking zeer veel kan bijdragen tot het winnen van den oor log en het afwikkelen ervan door haar houding, door het bewaren van openbare orde en rust. En daarom zijn er bij alle onderdeelen van dit machtige leger officieren toe gevoegd, die zich speciaal bezighouden met zaken, die op de burgerbevolking betrek king hebbendeze officieren zijn samen gevoegd in eenheden voor civiele zaken (Civil Affairs Detachments). In Duitschland zijn het deze eenheden, die de Militaire Regeering (Military Go vernment) vormen. Zij schrijven voor wat geschieden moet. Tegenover bevriende naties meende men een andere houding te moeten aannemen en verstandiger te doen hen in eigen huis baas te laten, wanneer het groote doel, het winnen en het afwikkelen van den oorlog, er maar niet door in gevaar zou worden gebracht. Bij ons werken deze Civil Affairs-eenheden met Militair Gezag samen, waarbij dit laatste de taak heeft te zorgen, dat de uitvoering van de nood zakelijk bevonden maatregelen zoodanig geschiedt, dat onze bevolking er zoo weinig mogelijk last van ondervindtverder wer ken beide instanties samen tot het treffen van voorzieningen voor de bevolking voedselvoorziening b.v. waarbij ook weer Militair Gezag als de schakel tusschen j leger en bevolking optreedt. Gelukkig mogen wij constateeren, dat dit hand in hand gaan van Civil Affairs en Militair Gezag, speciaal ten aanzien van de voedselvoorziening gelukkige resul taten afwerpt. In een volgend artikel hopen wij nader op de organisatie van Militair Gezag te kunnen ingaan. Commissie van Advies voor de zuivering van Overheidspersoneel, Voor het uitbrengen van adviezen betr. zuiveringsmaatregelen te nemen tegen per sonen in overheidsdienst werden in het Militaire Commissariaat Brielle drie com missies ingesteld, die ieder alle leden van het betreffende personeel in het hun toe gewezen gebied op politieke zuiverheid zullen onderzoeken. De samenstelling der commissies is als volgt: Goeree en Overflakkee H. van Biert, Stad a/h Haringvliet. L. Jacobs, Den Bommel. B. Kijkuit, Middelharnis. C. A. Penning, Dirksland. Dr. S. S. Smeding, Goedereede. J. K. Versteeg, Sommelsdijk. A. Vis, Sommelsdijk. C. M. Vogelaar, Melissant. Niemand mag nalaten de hem bekende feiten, welke licht kunnen werpen op even- tueele politieke misdragingen van personeel in Overheidsdienst ter kennis te brengen van de desbetreffende Commissie. Dtt is noodzakelijk, opdat eens en vooral schoon schip worde gemaakt en niet achteraf nog twijfel kan blijven bestaan of bepaalde feiten wel in aanmerking zijn genomen bij de beoordeeling. Dat de beoordeeling zelve streng doch rechtvaardig zal geschieden, hiervoor moet i de samenstelling van de Commissie borg I zijn. De Militaire Commissaris voor Brielle e.o. MAJ. DR. A. VAN WIJK. Langs de verkeersweg Hillegersberg- Bergschenhoek staat een sober kruis. Iedere man, die passeert, licht eerbiedig zijn hoed. Op deze plaats lagen eens de ontzielde lichamen van tien jonge mannen. Zij werden het slachtoffer van één der vele bloedige terreurdaden der bezetters. Zon der schulden, ja zelfs zonder enige vorm van proces werden zij daar neergeknald. Toen we bij dit kruis stonden, dachten wij in 't bijzonder aan onze twee Flakkese mannen die hier bij waren, n.l. WILLEM VIS VAN HEEMST, PIETER JACOB SLIS. De namen der gefusileerden stonden niet vermeld. Op een bord stond de vol gende tekst: Den 7en Januari 1945 werden op deze plaats tien Nederlandsche jongemannen „bij wijze van vergelding" door 't bruut geweld ter dood gebracht. Wij gedenken hen met eerbied. Namens de Flakkese illegale werkers werden als laatste saluut bloemen gelegd op deze historische plaats. Politieke Opsporingsdienst. In de afgeloopen weken zijn verschil lende personen aangehouden op grond van hun onvaderlandslievende of lands- verraderlijke daden tijdens de bezetting. Dit waren echter slechts diegenen, die behoorden tot bepaalde groepen van poli tieke misdadigers n.l. zij, die onder een welomschreven lastgeving tot arrestatie vielen. Behalve dezen zijp. er echter nog velen, die evenzoo op grond van hun politieke misdragingen gearresteerd dienen te wor den. Er is thans in de verschillende deelen van het Militaire Commissariaat Brielle een politieke opsporingsdienst ingesteld voor het verrichten van de noodzakelijke op sporingen om de verdachten te vinden en het bewijsmateriaal te verzamelen. Deze politieke opsporingsdienst brengt zijn rap porten uit aan den Militairen Commissaris en doet hem voorstellen tot arrestatie of vrijheidsbeperking Het is van het grootste belang, dat de nasporingen in een snel tempo geschieden en dat op alle schuldigen de hand wordt gelegd. Immers, wanneer ons volk gezuiverd is van de verkeerde elementen, die in de achter ons liggende jaren het zooveel schade hebben toegebracht, zijn de beste voorwaarden geschapen voor een gezamen lijke wederopbouw van ons vaderland. Een ieder, die kennis draagt van on~ vaderlandslievende daden van personen wordt in de gelegenheid gesteld op afzon derlijk bekend te maken wijze aangifte te doen bij de Politieke Opsporingsdienst. Hieronder volgt een overzicht van de betreffende Politieke Opsporingsdiensten en hun samenstelling Goeree en Overflakkee te Middelharnis HoofdMr. J. J. A. Groeneveld, Som melsdijk. LedenW. H. Verheul, Melissant. A. de Visser, Middelharnis. De Militaire Commissaris voor Brielle e.o. MAJ. DR. A. VAN WIJK. Kantoor Politieke Opsporingsdienst voor Goeree-Overflakkee is gevestigd te Mid delharnis aan de Hoflaan, vroegere Mare chausseekazerne. SpreekurenDinsdag, Donderdag van 2—4 uur en Zaterdag van 9.30—11.30. Klachtenbureaux in de diverse plaatsen zullen nader bekend worden gemaakt. Hoofd P. O. D.: Mr. J. J. A. GROENEVELD. SCHRIFTOVERDENKING. REIZEN MET BLIJDSCHAP. Want hij reisde zijnen weg met blijdschap. Hand. 8 J"b. Er is zeker nog nooit zooveel gereisd als in de laatste jaren. Die vroeger in vredestijd nog nimmer van huis en honk geweest waren, hebben in oor logstijd buitenlandsche reizen gemaakt. Voor velen was het een droeve reis, eindi gend in den dood of doodsgevaar. Hoevelen waren op weg voor slagveld of concentratiekamp, gevangenschap of gijzeling, evacuatie of ballingschap.arbeidsinzetofdwang- arbeid, hongersnood of voedselvoorziening, illegaal-verzet of -belet. Velen zijn van hun reis niet meer terug gekeerd en zullen wegblijven tot diepe smart en rouw hunner geliefden. Nóg reizen velen, hoewel in vrede, toch met droefheid naar de graven hunner dierbaren, en veler blijdschap zal bij thuiskomst eindigen in droefheid bij het zien van de ledige plaatsen. Ook zijn er natuurlijk, wier reis met blijdschap zijn zalwien ook een blijde thuiskomst wacht. Doch zullen we waarlijk met blijdschap reizen onder alle omstandigheden en langs welke wegen en zal ons ook eenmaal een blijde thuiskomst in het hemelsch Vaderhuis wachten, dan moeten we medereizigers zijn van dien man, van wien bovengenoemde woor den geschreven zijn. Vraagt ge dan, wie hij was, hoe hij reisde en wat zijn blijdschap was? lees dan even verder als ge wilt. Dat laatste mag wel gevraagd worden, want vele lezers zullen zich mis schien weinig interesseeren voor een Schrift overdenking. De tijden zijn zoo vervlakt en er is bij velen, vooral in een krant, alleen maar belangstelling voor ondergrondsch nieuws en zoo weinig vraag naar het oude nieuws van het Evangelie, dat van Boven komt en onze zielezaligheid betreft. Het is voor u toch niet noodig alstublieft te vragen even verder te lezen? Die blijde reiziger is een rijk en machtig heer, een schatmeester, een minister van finan- tieën van Caridacé, de koningin van het Moor- sche Ethiopië, dat ten Z. van Egypte bij het tegenwoordige Abessinië ligt. Een pikzwarte neger, afstammeling van Cham, den vervloekten zoon van Noach. Een kamerling, d. i. een eunuch, een gesnedene, een ontmande, een onvruchtbare, die zelfs onder Israël niet in de vergadering des Heeren, in de kerk, komen mocht (Deutr. 23 1). Rijk naar de wereld en toch dood-arm voor God. Zwart van buiten, maar nog zwarter van binnen door de zonde en heidensche onrein heid. Toch was hij gelukkiger dan menige uit wendige blanke. Al was hij zwart, toch was hij, evenals de Bruid uit het Hooglied, bij God liefelijk, van eeuwigheid geliefd in Christus. Daarom trok God hem uit het Moorenland naar Jeruzalem met koorden van goedertierenheid. God maakte hem bekend met zijn zwarte zon den, de onmogelijkheid van zelfverlossing en de hulpeloosheid van het heidendom en zijn afgoden. Vermoedelijk is hij door verstrooide Joden, die daar woonden, gewezen op den eenigen waren God, Die Zich openbaarde in Israëls tempeldienst te Jeruzalem. Zoo voelde hij een sterke heilbegeerte om daarheen te reizen en dien onbekenden God te leeren kennen en ontmoeten. Welk een groote en moeielijke reis voor dien tijd, doch voor het heilbegeerig hart bestaan geen bezwaren. Hij ging op reis naar Jeruzalem, om daar God te ontmoeten in gebed en in het offer verzoening en vrede te vinden voor zijn ontruste ziel. Hoe dichter hij de Godsstad naderde hoe sterker zijn ver langen werd. Doch hoe werd hij teleurgesteld in de uitwendige wetsgodsdienst der Farizeën en Schriftgeleerden, zoodat hij er et zijn zware zondelast weer huiswaarts keerde. Eén ding had hij echter op zijn terugreis meegenomen en dat was het ééne noodige, namelijk een stuk van den Bijbel, een boekrol van den profeet Jesaja. Kostelijke reislectuur door menig blanke niet begeerd en zeker niet op reis. Liever een smerig romannetje! Al had hij nog niet gevonden, toch zocht hij; waar het te vinden was: in Gods Woord, in de Profetie (voor hem leesbaar in de Griek- sche vertaling). Wat de doode letter der Wet hem niet gaf, vond hij in de voor hem nog onverklaarbare Profeet. De Wet sloot hem als gesnedene buiten Gods gemeenschap, maar het Evangslie van Jesaja zeide hem„De ge snedene zegge niet: Zie, ik ben een dorre boom." En zoo las hij (naar gewoonte, hardop) in Jes. 53 van den lijdenden Knecht des Heeren, den Christus, toen de Evangelist Filippus, door Gods Geest gedreven, zich bij dien reis wagen voegde en dat hoorende vroeg„Ver staat gij ook, hetgeen ge leest? Op zijn bede, om uitlegging van het on verstaanbare, verkondigde Filippus hem Jezus, de Zaligmaker; ook voor zwarte Mooren. Door de werking des H. Geestes kreeg Christus gestalte in zijn hart, mocht hij Hem door het geloof omhelzen en toeëigenen tot schuldvergeving, gerechtigheid en eeuwig leven. Het beginsel der eeuwige vreugde mocht hij deelen. De Doop werd begeerd en, na belijdenis van zijn geloof, verkregen tot een teeken en Zegel van de afwassching zijner zonde. Beiden togen uit het Doopwater en op dat zelfde oogenblik nam de Geest Filippus weg, want de Kamerling reisde zijn weg met blijd schap. Filippus, hoe bemind ook als middel, viel weg bij den Middelaar Jezus Christus, Dien hij nu in zijn hart had tot volkomen zaligheid. De zaligheid zijner ziel in de schuld vergeving door Christus' bloed was de blijd schap, waarmede hij nu huiswaarts reisde. Een blijdschap des geloofs, welke de wereld- ling niet kent en waarvan hij op zijn verderen weg las in Jes. 55 12: „Want in blijdschap zult gijlieden uittrekken en met vrede voort- geleid worden.Die blijdschap zal wel bestreden zijn, reeds op reis en zeker bij zijn thuiskomst in zijn heidensch vaderland, waar de strijd des geloofs hem wachtte. Twijfel en ongeloof hebben hem menigmaal bedroefd, maar de vrucht des geloofs bleef en ook het uitzien naar het beter hemelsch Jeruzalem, waar een maal de uitverkorenen uit alle volkeren zullen komen met gejuich en waar eeuwige ongestoor de blijdschap op hun hoofd zal wezen. (Jes. 35). Dat velen uwer, die de laatste jaren verre reizen gemaakt hebben, de ervaring van dien Moorman mochten deelen, dan zal ook zijn blijdschap uw blijdschap zijn. Dan is er bij uw terugkeer blijdschap ook in den hemel bij den Vader en zijn engelen over den ver loren zoon, die gevonden, dood en levend geworden is. Ouddorp. Ds. HOVIUS. Distributie Landbouwwerktuigen* Als gunstig teeken van vooruitgang mag zeker de omstandigheid beschouwd worden, dat wederom met de distributie van land bouwwerktuigen kan worden begonnen. De weg, die daarbij gevolgd dient te worden, is in beginsel weinig gewijzigd. Zooals voorheen behoort men zich voor dorschmachines met bijbehooren te wenden tot den provincialen-voedselcommissaris en voor kleingereedschap tot den plaatselijken bureauhouder. De distributie van de eigen lijke landbouwwerktuigen met inbegrip van tractoren behoort tot de bevoegdheid van den Rijkslandbouwconsulent. Landbouwers die het op prijs stellen om in het bezit van één of ander landbouw werktuig of een tractor te komen, richten daartoe, voor zoover het mijn ambtsgebied betreft, een met redenen omkleed, schrif telijk verzoek tot één der navolgende ambtenaren van den Dienst. Voor zoover zij hun bedrijf uitoefenen op: Schouwen—Daiveland, den Heer M. Murre, Oude Haven D 475. Zierikzee. Tholen en St.-Philipsland, den Heer F. de RondeSingel 65, Tholen. Goeree en Overflakkee. den Heer J. L. Koert, Langeweg B 181, Sommelsdijk. Alleen schriftelijk ingediende verzoeken, tot het juiste adres gericht, worden in behandeling genomen. De landbouwer krijgt een Fordson op voorwaarde dat hij zich verplicht bij eersten oproep van Dienst Landbouw Herstel, werkzaamheden daarmede voor derden te verrichten op het eiland waar hij woon achtig is. Men make zich overigens nog geen illusies omtrent hoeveelheid en soort der te verdeelen werktuigen. De contingenten zijn vooralsnog zéér klein. Momenteel kunnen echter enkele tractoren, ploegen, schijveneggen en aardappel-rooiers worden toegewezen. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord- Zeeland en Goeree Overflakkee, Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. Grondonderzoek in zoete polders. Blijkens de vele aanvragen, die bij den Rijks landbouwconsulent binnenkomen voor het ne men van grondmonsters in de drooggevallen polders, bestaat er groote belangstelling voor het zoutgehalte van deze gronden. Deze belangstelling zal wel verband houden met den wensch om in 1945 nog eenige oogst van het land te halen, in welken vorm dan ook. Naar aanleiding hiervan wordt u medege deeld, dat het onderzoek van de thans droog-

Opbouw | 1945 | | pagina 1