BEI DIENST Reparatie OPBOUW beteekenen. dat de gemeente Middelharnis schouwden die Duitsche berichten als louter nog zeer lang zonder geestelijke verzorger propaganda, de geallieerden kwamen er. zou moeten blijven, met alle nadeelige ze hadden een vloot, een luchtmacht, maar gevolgen hiervan. Er moest daarom een het zal wel niet zoo n vaart loopen. Wij beslissing genomen worden. Aangezien de sliepen rustig, terwijl daar. in het noorden. heeren niets hadden kunnen vinden dat tegen een der beide proponenten pleitte, werd besloten het lot te laten beslissen. De loting viel uit ten gunste van Caspar Philip Duyts. De candidaat van den heer Otgens zou dus beroepen worden, maar de andere partij wilde dit niet zoo maar voetstoots aanvaarden. Er scheen niets gewonnen Een handig iemand, wie is mij onbekend, kwam toen op het idee of er geen uitweg mogelijk was. Hij bestudeerde daartoe de acten. die betrekking hadden op het beroep van Ds. Magerus in 1683 en hij vond een geringe afwijking in de opstelling van de beroepsacte uit 1683 en die van 1718. In de vergadering van Halsheeren en Vrouwen van 19 Mei 1719 werd daarom het besluit genomen „onime te geven gem. actens. soo van de kerkeraad, des classis van Voorne en Putten als die van onse magistraat, voor nul en geene waarde." Men kon dus opnieuw beginnen, zon der dat een der partijen ongelijk behoefde te erkennen. De volgende dag, 20 Mei, kwamen de Heeren en Vrouwen weer bijeen en werd de acte voor benoeming van Caspar Philip Duyts opgesteld. Ge lukkig aanvaardde deze proponent het ambt. Uit het volgende blijkt, dat de toestand der diaconale geldmiddelen in die jaren slecht was. De diaconie betaalde de avond- predicaties met de somma van 40 gulden per jaar Ds. Duyts achtte dit bedrag te gering, maar de diaconie kon niet meer geven. Op 17 Mei 1720 werd bepaald dat de predikant voortaan voor deze dien sten 50 gulden 's jaars zou ontvangen, welk bedrag uit de dorpskas genomen zou worden. In genoemde vergadering werd ook het besluit genomen om voortaan het brood en de wijn van het H. Avondmaal niet meer door de diaconie, maar door de kerk te doen betalen. Ds. Duyts heeft het herderlijk ambt slechts gedurend korte tijd bediend, want in Maart 1721 overleed hij. Dr. J. VERSEPUT. Middelharnis. 22 Mei 1945. 1) Nummer I verscheen in „Eilandennieuws" van 26 Aug. 1944. nummer II in „Opbouw" van 12 Mei i 945. Landbouwmededeelingen. Voor de „zoete" polders in het inun- datiegebied (Krammer-, Kruis-, Lodewijk-, Anna Wilhelmina-, Magdalena- en Johan- nespolder, alsook den polder Oostplaat Flakkee) worden nog de volgende zaden via den handelaar beschikbrar gesteld mangelwortelzaad, lucerne- en roode klaverzaad. Deze zaden worden uit Zeeland aangevoerd en zullen binnen enkele dagen beschikbaar zijn. De Vertrouwensman van den Voedselcommissaris voor Zuid-Holland, J. BUTH. Stichting „Herstel Flakkee". In het verslag van de vergadering van de Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting Goeree Overflakkee" in het nummer van „Opbouw" van 26 Meij.l., werd reeds melding gemaakt van de oprichting van de Stichting „Herstel Flakkee", door een daartoe door de vergadering aangewezen aantal landbouwers, die inmiddels met hun werkzaamheden als bestuursleden zijn be gonnen. Om tot een organisatie van alle geïnun deerde landbouwers te geraken, zond het Bestuur een circulaire aan alle geïnundeerde boeren, van wie de adressen bekend waren, en verzocht hen toe te treden als lid door middel van invulling en inzending van het onderste gedeelte van de circulaire aan den secretaris, den heer LEO JACOBS te Den Bommel. Echter zijn niet alle adressen bekend, zoodat vele geïnteresseerden, vooral zij, die zich eertijds buiten ons eiland begeven hebben, geen circulaire zullen ontvangen. Het Bestuur van de Stichting zal het dan ook zeer op prijs stellen, indien de belang hebbenden hun naar hun haardsteden terugkeerende collega's zullen opwekken tot toetreding tot deze organisatie, hetgeen het wederom in cultuur brengen van ons eiland in het algemeen en den zoo zwaar gedupeerden landbouwer in het bijzonder, ten goede zal komen. Voor inschrijving als lid verwijzen wij LI naar de betreffende advertentie, elders in dit blad. Nieuws uit Brabantsche bladen. Hoe vaak gebeurde het niet, dat het Duitsche weermachtsbericht aangaf, dat de Duitsche luchtmachten zeestrijdkrachten scherpe aanvallen deden op de convooien, die over en tegen den poolcirkel, te midden van sneeuwstormen een verbittterden strijd werd gevoerd. Rusland moest materiaal krijgen, wilde het den strijd kunnen vol houden, Engeland en Amerika moesten het aanvoeren, alle geallieerde mogend heden moesten hun aandeel leveren in den aanvoer. In het Brabantsche Nieuwsblad vertelt een Nederlandsch koopvaardijollicier iets over wat daar geschiedde. Suïcide-run zelfmoord-run werden deze tochten genoemd. Van zijn convooi, groot 32 schepen, kwamen slechts 2 schepen aan. Dat is dus 6 Een hel aan boord, be schrijft hij den tocht die hij eenmaal heeft moeten maken. Iedere keer opnieuw werden de schepen uitgestuurd voor deze tochten Enorm is het verlies aan schepen ge weest. Admiraal Dönitz wist, wat een duikboot was als oud-bevelhebber van een duikboot in den vorigen oorlog toenmaals door de Engelschen gevangen genomen kon hij dit wapen. Hij heeft er zoo ongeveer uitgehaald, wat er in zat. Meer dan ooit blijkt nu, hoe Engeland aan den rand van den afgrond moet zijn gebracht. In datzelfde artikel vertelt de koopvaardijofficier Evertse, dat zeker 80 van de Nederlandsche koopvaardijvloot ten offer is gegaan Onze bevrijding, krijgen wij niet voor niets. Onze luchtvloot ging ten onder voor Indië bij Singapore, onze vloot streed in de Java-straat. Onze koopvaardijvloot voer door, al gaf dit meermalen ontstem ming, door het groote gevaar aan den aanvoer verbonden. Amerika en Engeland voerden hun scheepsbouw-capaciteit op, Amerika bouwde de Liberty-schepen, en dank zij deze ongekende mogelijkheid kwam men het verlies, door de duikbooten veroorzaakt, te boven. Wij hebben de ellende gekend van de V-eens. We zagen ze tusschenbeide in den nacht als een gloeiende bal overko men. We hoorden hun lawaai, een zwaar vliegtuiggebrom. Dan hield het geluid op, ze storten neer, en een geweldig gat ont stond in het land wij bleven gespaard, dat zulk een instrument in het dorp viel. Het Duitsche persbericht van het hoofd kwartier vermelde ongeveer steriotyp Antwerpen, Londen en Luik lagen onder ons ver afstandvuur. In de Brabantsche bladen worden nadere mededeelingen ge geven over deze aanval op Antwerpen. Er zouden gelost zijn 2349 V-één bommen, waarvan er 2183 neergeschoten werden. Op een dag in Februari werden er zelfs 160 afgeschoten Te begrijpen is, dat er een geweldige batterij afweergeschut op gesteld werd om deze ongewenschie gasten verre te houden of in de lucht uit elkander te schieten, wat we zelf meermalen zagen doen. Het afweervuur schoot per ongeveer 15.000 granaten af. In totaal zijn afgeschoten door het afweervuur 531.951 granaten, Antwerpen was de belangrijkste invoer haven voor de troepen, en moest zooveel mogelijk beschermd worden. Het werk ii de haven is nooit onderbroken geweest 2 millioen ton materiaal en goederen zijn er voor de geallieerden gelost. Dat de V-een uitwerking heel gevaarlijk was, blijkt uit 'de opgegeven verlieslijst. De bioscoop Rex werd getroffen tijdens een middagvoorstelling, de lijst vermeld honderden slachtoffers. De bekende Boe- rentoren is getroffen, honderden hotels en huizen. Hun aantal is niet minder dan 11.000, waarvan 2000 niets dan puin werd. 3000 menschen werden gedood, waaronder 628 Amerikaansche soldaten, terwijl 10.000 zwaargewonden in de gasthuizen moesten worden opgenomen. Dat het leven in die stad een hel moet zijn geweest, wordt medegedeeld, door het berichtje, dat Amerikaansche soldaten, met verlof te Antwerpen, na enkele dagen het verzoek indienden naar het front terug te mogen keeren. Het Brabantsch Nieuwsblad noemt dan een rij van de dapperste steden Londen, Warschau, Arnhem, Bastogne, Antwerpen Er wordt vermeld dat er dagen waren dat er 70 a 80 stuks werden neergeschoten in Brabant, die neervielen in de bosschen van Hoogerheide, Putte en Ossendrecht. En toch, is daar slechts één doodelijk ongeval voorgekomen Vermelden we nog dat de V-l bommen kwamen uit 3 richtingen: Trier-Koblenz, Hengelo-Enschede en Den Haag-Rotter dam 1 Van deze laatste groep weten wij mede te spreken. regeering heeft het volle vertrouwen der bevol king. Mededeelingen zijn gedaan over de stand der plannen voor het berechten der oorlogs misdadigers. In Londen en Moskou worden besprekingen gehouden ter voorbereiding der bijeenkomst Churchill, Truman en Stalin. Men dringt in Londen op spoed aan, wat betreft het oprichten van Internationale recht banken, waar die oorlogsmisdadigers zullen wor den berecht, die in hun overtredingen niet aan een bepaald land zijn gebonden. Twee honderd Engelsche oorlogsschepen van alle typen zijn reeds naar het verre Oosten ver trokken, de hoofdmacht zal spoedig volgen. In Londen en Parijs zijn verklaringen afgelegd over den toestand Jn de Levant. Frankrijk zegde den Libanon volledige onafhankelijkheid toe, maar eerst later zal het zijn troepen terugtrekken. De Amerikaansche minister Stettinius hield een radiorede. De minister zette daarin uiteen ile groote vorderingen die op de conferentie San Fransisco werden geboekt. Amerika zal al het mogelijke doen, om de solidariteit in oorlogstijd ontstaan, in vredestijd te handhaven en zoo mogelijk nog te versterken. Generaal de Gaulle heeft medegedeeld, dat de kolenmijnen en electriciteitsbedrijven voortaan onder staatstoezicht zullen komen te staan. Zonder degelijke en verdere dringende her vormingen kan Frankrijk niet tot rust komen. De stakingen duren er nog voort. Anderzijds gingen reeds vele arbeiders aan het werk. In Syrië en den Libanon blijft de toestand gespannen; het conflict heeft zich zich zelfs ver scherpt en in verschillende steden is het tot straatgevechten gekomen, In Triest is alles rustig, alhoewel Triest in diplomatieke kringen nog altijd een punt van besprekingen vormt. De voedselpositie der stad is zeer onvoldoende. Half Juni kunnen alle Duitschers Nederland hebben verlaten. Road den Fielder worden de troepen samengebracht en gefouilleerd. Deze 140.000 man worden per schip naar Herlingen vervoerd en vandaar moeten ze te voet naar Duitschland. In Duitschland zelf is men aan de opvoeding en hervorming begonnen. In Aken mochten be paalde scholen worden heropend met nieuw leermateriaal zonder Nationaal-Socialistischen inhoud. Ook het personeel onderging een gron dige zuivering. In Keulen werd de eerste anti- Nazibetoogir.g gehouden. Men rekent, dat in Duitschland 4 millioen soldaten gesneuveld zijn. De geallieerde legers in Duitschland worden ten deele naar elders verplaatst. Enkele millioenen Russen werden Gemobiliseerd. 20.000 Amerikanen en 1/a tot 1 millioen Euro peanen bevinden zich nog in het door de Russen bezette gebied, terwijl P/2 millioen Russen zich in 't Westen van Duitschland bevinden, benevens 1 millioen andere buitenlanders. Deze, tegen hun wil daar vertoevenden, moeten zoo spoedig mogelijk naar huis. Men ziet welke groote pro blemen nog cm oplossing vragen. Nog steeds bevinden zich Duitsche duikboo ten op de Oostzee welke weigeren zich over te geven. De Russische luchtmacht leverde reeds verschillende gevechten. Het 3e Canadeesche Leger zal Canada ver tegenwoordigen bij de bezetting van Duitsch land. Zetel wordt Hamburg. Het Duitsche volk moet leeren gehoorzamen aan de geallieerden. Het geallieerde hoofdkwartier werd van Reims naar de I. G. Farbenindustrie te Frankfurt a/M. verplaatst. 1 millioen buitenlanders verlieten Duitschland reeds, n.l. 850.000 Franschen, 50.000 Belgen en 90.000 Nederlanders. De haven van Hamburg is opengesteld voor de scheepvaart. Binnen enkele weken kan per dag weer 10.000 ton gelost worden. 2 Engelsche schepen zijn reeds binnengevaren, nadat Duit sche schepen met Duitsche bemanningen vooraf een vaargeul door het mijnengebied gemaakt hadden. Verschillende hooggeplaatste Nazi's werden gearresteerd en verschillende pleegden zelfmoord. Enorme schatten werden gevonden, tcebehoo- rende aan hooge Nazi's. Görmg vooral blijkt een groote verzamelaar, hij had 2 opslagplaatsen noodig. In België dringen enkele politieke groepen aan op het aftreden van Koning Leopold. De Noorsche regeering zal van Engeland naar Noorwegen teruggaan. De Koning blijft voor- loopig in Engeland. Het proces tegen Quisling heeft een aanvang genomen. In Jutland werd veel Duitsch materiaal ge vonden o.a. 30 eenmansduikbooten. In Frankrijk is een beweging gaande om met de geallieerden Franco te verzoeken af te treden, en plaats te maken voor een, langs vrije ver kiezing verkregen regeering. Mocht Franco wei geren, dan zouden alle geallieerde landen de diplomatieke betrekkingen met Spanje verbreken. I11 het Verre Oosten komt Japan steeds meer in 't nauw. Het groote luchtoffensief tegen Japan wordt dag en nacht voortgezet. Op Okinawa zijn de Amerikanen den aanval tegen Naha begonnen. Na het bombardement op Tokio volgde direct een vergadering der ministers en werd aangedron gen op een verhoogde vliegtuigbouw. Sjanghai wordt door de Chmeesche troepen van drie kanten bedreigd. Nanning is door de Chineczen heroverd. Het keizerlijk paleis in Tokio is zwaar bescha digd; de keizerlijke familie bleef ongedeerd. Yokohama brandt, de stad werd door 450 vlie gende vestingen gebombardeerd, die er 3400 ton brandbommen op wierpen. De opperbevelhebber der Japansche zeestrijd- krachten kreeg ontslag. De pitroleumvelden benoorden Tarakan op Borneo zijn in geallieerde handen. Op Okinawa wordt nog steeds hevig gevochten. De spoorwegen op Formosa werden zwaar ge bombardeerd. De strijd op het schiereiland Ta rakan wordt ondersteund door aanvallen op vlieg velden op Borneo, Buitenland. Minister Churchill heeft een nieuw kabinet gevormd. Zelf blijft hij premier, terwijl'.Eden Binnenland. A N.P. meldt, dat ter gelegenheid van de eerste bijeenkomst der regeering te Den Haag. minister president Gerbrandy met groote waardeering de leden der Binnenlandsehe Strijdkrachten en het spoorwegpersoneel herdacht. Verder wijdde hij eenige woorden aan het te werk stellen van arbeids krachten in de kolenmijnen. Ten aanzien van oor logsmisdadigers kondigde spreker aan, het oprichten van vijf bijzondere Gerechtshoven met een Hof van Cassatie te Den Haag. In verband met de huidige kabinetscrisis ontving H.M. de Koningin eenige personen uit de Verzets beweging. H.K.H. Prinses Juliana bracht een bezoek aan Moermansk gingen? Wij be- minister van Ouitenl. Zaken blijft. De nieuwe het repatricerings centrum, Eindhoven. Haar spe- Distributiekring Middelharnis. Kring 353 Uitreiking Bonkaarten KA t m KE 7, alsmede Tabakskaarten QA 503 en Versnaperingenkaarten QB 503 en QC 503. Uitgereikt zullen worden Aan maul. p. r. onen geboren 111 1926 en vroeger 1 bonka.ut KA 7 en 1 tabakskaart QA503. Aan vrouwl. personen geboren in 1926 en vroeger 1 bonkaart KA 7 en 1 versnaperingenkaart QB 503. Aan personen geboren in de jaren 1927 t/m 1930 1 bonkaart kb 7 en 1 versnaperingenkaart QC 503. Aan personen geboren in de jaren 1931 t/m 1940 1 bonkaart KC 7 en 1 Versnaperingenkaart QC 503. Aan personen geboren in de jaren 1941 en 1942 1 bonkaart KD 7 en 1 versnapcringenkaait QC 503. Aan personen geboren in de jaren 1943 t/m 1945 1 bonkaart KE 7 en 1 versnaperingenkaart QC 503. De hierboven genoemde bonkaarten worden slechts uitgereikt aan personen die in het bezit zijn van een TD met het kringnummer 353. Evacué's en dergelijke die hun TD in hun vorige woonplaats hebben achtergelaten moeten deze onverwijld opvragen. Voor uit hit buitenland teruggekeerde perso nen die nog niet over een TD beschikken wordt nog een nadere datum van uitreiking gepubliceerd. Personen die niet in de Distributiekring Mid delharnis gedomicilieerd zijn, ontvangen geen bonkaarten. Zelfverzorgers. Tegelijk nut de uitreiking van bonkaarten v/orden de zelfverzorgersdeelen ingenomen op dezelfde wijze zooals dit voorheen gebruikelijkwas. Van zelfverzorgers Brood worden behalve de broodbonnen nog ingehouden de bonnen Alge meen 165, 169, 173, 177, 181 en 185 en de bon Reserve A t/m E 65. Bonkaartdeelen Boter worden niet ingenomen. Bonkaartdeelen Melk en Aardappelen worden als gebruikelijk ingenomen. Medegebracht dienen te worden De Tweede Distril utiestamkaart en de Inwis sel] ngsbon IV A resp. IV B van de Noodkaart IVe Serie. Zelfverzorgers dienen hun zdfverzorgersboekje met zegelkaarten mede te brengen. Personen die in het bezit zijn van bonkaarten van het Militair gezag dienen deze bonkaarten ten Distributiekantore in te leveren en bij de u treiking der nieuwe bonkaarten het ontvangst bewijs der ingeleverde bonkaarten te tonen. Personen in de Distributiekring Middel harnis worden als volgt opgeroepen Middelharnis Maandag 4 Juni '45 van 810 uur de letters A t/rn D van 1012 uur de letters E t/m H van 2—4 uur de letters I t/m L van 46 uur de letters M t/m P Dinsdag 5 Juni v.m. van 810 uur de letters Q t/m T van 1012 uur de letters t/m Z. 1Sommelsdijk Dinsdag 5 Juni '45 n.m. van 2—4 uur de letters A t/m D van 46 uur de letters E t/m H Woensdag 6 Juni van 810 uur de letters I t/m L van 1012 uur de letteis M t/m P van 24 uur de letters Q t/m T van 46 uur de letters U t/m Z. Dirksland Donderdag 7 Juni '45 van 911 uur de letteis A t/m B van 1112 uur de letters C t/m E van 1.303 uur de letters F t/m H van 35' uur de letters I t/m L Vrijdag 8 Juni van 911 uur de letters M t/m O van 1112 uur de leiters P t/m R van 1.303 uur de letters S t/m V van 35 uur de letters W t/m Z. Melissant Zaterdag 9 Juni '45 van 910.30 uur de letters A t/m F van 10*3012 uur de letters G t/m L van 1.303 uur de letters M t/m R van 35 uur de letters S i/m Z. Nieuwe Tonge Maandag 11 Juni '45: van 910.30 uur de letters A t/m F van 10.3012 uur de letters G t/m L van 1.303 uur de letters M t/m R van 35 uur de letters S t/m Z. Stad ajt Haringvliet Maandag 11 Juni '45 van 910.30 uur de letters A t/m F van 10.3012 uur de letters G t/m L van 1,303 uur de letteis M t/m R van 35 uur de letters S t/m Z. In verband met de te verwachten grote drukte ,s iedereen verplicht slipt op tijd te komen. Naar aanleiding van herhaalde vragen wordt medegedeeld, dat door de Rayorindelir g vanwege het Militair gezag het eiland Go.ree en Over flakkee voor de voedselvoorziening is gevoegd bij de provincie Noord Brabant. Dientengevolge zijn de hier geldende rantsoenen gelijk aan die in voormelde provincie. Derhalve zijn bonkaarten d:e door het Militair gezag zijn uitgegeven in de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht op het eiland Goeree en Overflakkee niet geldig. Distributienieuws. AANGEWEZEN BONNEN voor de 6e periode '45 (4e week) van 3 t/m 9 Juin. Elk der volgende bonnen van de Noodkaart IV 1 A 471, B 471 A 472, B 472 A 473 A 474, B 474 A 475, B 475 A 478, B 478 B 473 B 476 C 06 (inlegvel) B 477 C 05 (inlegvel) B 463 A 03 en B 03 (inlegvel) 432 433 Geeft recht op het koopen van: 8 rantsoenen Brood 8 rantsoenen Brood 8 rantsoenen Brood 90 gram Spek 2 K.G. Aardappelen 1 pakket Levensmiddelen, be staande uit: 100 gram Koffieboonen 250 gram Jam 200 gr. Eng. Huishoudzeep 500 gram Suiker 2 kleine of 1 groote reep Chocolade 210 gram Tarwebloem of voor zoover voorradig 250 gram Tarwemeel 1 pak Liga Beschuit 2 Eieren 1 Ei 7 liter Melk 10'/a liter Melk 2 blikjes Melk 1 rantsoen Eenheidszeep 1 rantsoen Waschpoeder of _Z.-epverv. Waschmiddel 434 250 gram Peulvruchten A 468, B 468 200 gram Reuzel De prijzen der levensmiddelen zijn als volgt: 90 gram Spek 13 cents 100 Koffieboonen 16 250 Jam 29 200 Eng. Zeep 20 500 Suiker 28 2 kleine of 1 groote reep Chocolade 20 1 pak Liga 34 200 gram R uzel 33 De totaal-prijs van het'pakket levrnsmiddeJen bedraagt ditmaal 1,13. Zelfverzorg rs Vleesch mogen bon A 474 en B 474 niet besteden. Op de rantsoenbonnen Vleesch is thans cok Spek verkrijgbaar en wel 75 gram per bon. De reuzel is u tsluitend verkrijgbaar bij H H. S agers. De voor Liga-Beschuit aangewezen bonnen kunnen uitsluitend bij één der hieronder vermelde winkel ers worden besteed: Middelharnis: Wed. J. Boogeiman, Visschers- straat; Wed. J. van Groningen, Westdijk; P. Hi-schemölkr, Westdijk. Sommelsdijk: D. J. Koote, Westdijk; A. d. Veer, Enkele Ring. Dirksland: K. van Lenten, Poldeisweegje; A. van Prooyen, B.C.Z. laan. Melissan': Ccöp. Vooruitgang, Nieuweweg. Stellendam: J. Lokker, Achterweg. Goedereede: Mej. D. R:dert, Maikt. Ouddorp: Jac. Westhceve, Weststraat. Nieuwe Tonge: J. A. v. d. Maa-, Voorstraat. Stad aan 't Haringvliet: C. Vink, Achterdijk. De bonnen voor Eieren moeten worden in geleverd bij: Middelharnis: J. C. Verhage, Westdijk. Sommelsdijk: P. K;stelein, Voorstraat. Dirksland: A. L. Bakker, Straatdijk. Melissant: A. v. d. Werf, Voorstraat. N euwe Tonge: J. A. v. d, Mr as, Voorstraat. Stad aan 't Haringvliet: J. J. Kamerling, Nieuwstraat. Stellendam: Jan Klink, Voorstraat. Goedereede: J W. Bruggeman, Stationsweg. Ouddorp: H. Klink. A 345. Op deze bonnen mag reeds vanaf Vrijdagmid dag 12 uur worden gekocht. Voor Jam dient men zelf verpakkingsmateriaal mede te brengen. Met de toegewezen 200 gram Zeep dient men te komen tot 7 Juli, daar vóór dien datum geen nieuwe zeepbon wordt aangewezen. Belangrijk: Men dient er goede nota van te nemen dat de volgende bonaanwijzing vermoe delijk niet volgende week Vrijdag, doch eerst in den loop van de daarop volgende week zal wor den bekend gemaakt. Men houde dus met het besteden der bonnen hiermede terdege rekening. ciale aandacht had de toestand der uit Duitsch- voldoende slcepbooten om de schepen binnen land terugkeerende arbeiders; ook bezocht H.K.H. te loodsen. Bij de Hembïug liggen 2 schepen eenige ziekenhuizen. in de vaargeul die het verkeer belemmeren, men De heer Linthorst Homan, verklaarde tijdens een hoopt echter binnen 5 weken een groote geul persconferentie te Den Haag, dat een eerste ver- te hebben gegraven voor de doorvaart naar Am- eischte is, het overheidspersoneel te zuiveren van sterdam. Veel is beschadigd, maar veel is nog personen die tijdens de bezetting blijk hebben ge- intactzooals kranen, dokken en loodsen geven een onvaderlandsche houding te hebben aan genomen. Reeds werden in de drie zuidelijke pro vincies alleen al 2000 personen ontslagen. Dr. Kessel besprak in een vergadering te Maas tricht de annexatie van een stuk van Duitschland ten behoeve van Nederland. Wenschelijk is, dat het een strook omvat langs de geheele grens, waar van een belangrijk deel bestaat uit landbouwgrond. Deze strook zal eerst ontvolkt moeten zijn. De regeering heeft besloten een bedrag beschik baar te stellen voor een betere regeling der pen sioenen in het mijnbedrijf. In ons land zijn naar schatting nog 400.000 men- „hen van huis en haard verdreven door inundatit en evacuatie. Volgende weck hoopt men een aan vang te kunnen maken met de terugkeer dezer personen Het gaan per eigen gelegenheid wordt ten zeerste ontraden. De Grebbehnie is hermetisch gesloten. Zelfs in de erns:igste gevallen kan geen uitzondering gemaakt worden. Doel is o.a. Duit schers of Ned. S.S. het ontsnappen te ver hinderen. Er is een begin gemaakt met het terugvoeren van Ned. eigendommen, zooals spoorwegmateri aal, goud erz. dit naar Duitschland was gebracht. Men hoopt, dat de lnvcn van Amsterdam weer spoedig zal functioneeren. In IJmuiden is slechts 1 luis intact gebleven, in Amsterdam zijn nog In Rotterdam is het eerste Nederlandsche schip van 10.000 ton, geladen met ralmpiiten, de haven binnengevaren. Kapitein Hertog had een waarlijk glorieuse ontvangst. Na het vertrek der Duitsche troepen uit den Helder lagen de kaden bezaaid met schrijf machines, radio's, naaimachines, horloges, vul penhouders, parfum, kleedii.g en vele gouden artikelen. Men had den heeren hun ballast ont nomen. 1 Vulpen en 1 horloge mochten ze behouden. Ongeregeldheden deden z.ch bij het vei trek niet voor. Met het kolentransport van de mijnstreek naar otterdam is een aanvang gemaakt. Men li deze maand nog 20.000 ton te vervoeren. In de woning van Mussert weiden 20.000 en veel aandeelen o.a, van het Utrechtsche Dag blad gevonden. Het eeiste Roode Kruis ziekentransport uit een der concentratiekampen in Duitschland is in Eindhoven a an gekomen. De Communistische Par lij Holland is ontbon den. De leden hebben zich hei gegroepeerd onder de benaming „Vrienden der waarheid". Binnenkort zal op elke Lagere Middelbare school tc Amsterdam een Canadeesche week worden gehouden. Nederland wordt door Italië niet meer als vijandig gebied beschouwd. H.M. de Koningin heeft de Heeren Prof Schermerhorn en Mr. Drees opdracht gegevn tot het vormen van een nieuw Nationaal Kabinet. Prof. Schermerhorn, oud-voorzitter van de vei- eemging „Eendracht door Democratie" is 50 jaar. Thans treedt hij naar voren als leider vm een n.euwe politi ke richting „De Nationale Volks beweging". Mr. Drees is 58 jaar oud. Indertijd was hij voorzitter van d'. S.D.A.P. in de Tweede Kamer. Beiden waren lid van de Raad van ver trouwensmannen der N.deilandsche regeering te Londen. Tijdens de bezetting zijn beiden in gijzeling geweest. Te Londen werd een mandaat getetkend, waarbij Nederland alstand doet van exterritoriale rechten in China. Er is een Manifest verschenen, uitgaande van alle bladen en groepeeringen der verzetbeweging Hierin wordt d; wensch naar voren gebracht, dat na de bevrijding en wederopbouw v.m Ned. O.-Indië, niet inetr onderscheid zal worden gemaakt tusschen de bevolkingen van Oost en West. Er moet een toenemende vrijwillige samen werk. ng komen tusschen alle bezittingen en het moederland. Dat alleen kan de beste waarborg zijn voor herstel en de band versterken tusschen de volken van één Rijk. In Rotterdam werden in totaal 30.000 wonin gen vernield, 1230 fabrieken en werkplaatsen en 2400 winkelpanden. De wederopbouw van djt alles wordt geschat op een bedrag van 600 mil lioen vooroor logsche guldens. De plannen voor herstel zijn reeds klaar. Burgemeester Oud heeft verklaard, dat Rotterdam een nieuwe havenstad zal worden. Vele machines uit de fabrieken ge stolen, zijn in Nederland teruggevonden en zuilen indien mogelijk weer naar Rotterdam terug- gebiacht worden. Ook vtel „ondergedoken" machines zijn gevonden in een opslagplaats aan de Veerkade, wegens gebrek aan vervoersmidde len konden de Duitschers deze niet meenemen. Wat ontbreekt zal uit Duitschland moeten komen. De Nederl. Spoorwegen hebben groote plan nen. Alle lijnen zullen gcëlectrificeerd worden. Eer alles een normaal verloop zal hebben, zal wel twee jaar voorbij zijn. Alleen in Noord-Brabant zijn 500 noodbruggen gemaakt, waar men uit concludeeren kan, wat aan materiaal noodig is. Het eerste transport Ned. kinderen is uitbun dig verwelkomd in Zwitserland aangekomen. Zij werden direct in nieuwe kleeren gestoken. Het onderwijs aan de R.K. Hoogeschool te Nijmegen is hervat met een leerlingenaantal van 200 k 300. Te Overloon is een opslagplaats van Duitsche mijnen tot ontplofing gekomen, hetwelk veel schade veroorzaakte. een gedeilte van streden duizenden I allieerde legers en I geleden, qpgtrOtpJ oogeriblik is h t I mannen, dat in dil nomen: 40.c00 (g1 het pubhek). Ni ,1 nitrg krijgen zij hul 9 Mei 1945 krul en wel om ov^r ie en Overflakk. e en I opvolgende* da,: lil den afgclooptn daw drukken van een bl dorp en eiland. Wl maar r.u m.t vu tl tranen, maar van Ik wil U thans ll van Caurchill de (I Korte berichten. MIDDELHARNIS. Verhuis- en Vestigings verbod gehandhaafd. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het optreden van het Militair Gezag niets heeft veranderd aan het bestaan van het verbod van vestiging in of ver huizing binnen een gemeente zonder toestemming van de bevoegde autoriteit (welke slechts bij hooge uitzondering wordt verleend) en dat overtreding van dit verbod streng wordt bestraft. Het is eveneens verboden van de eene ge meente naar een andere te verhuizen op straffe als voorzegd. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd dat de spreekuren van den Burgemeester als volgt zijn vastgesteld: des Maandags va 1 910 uur des Woensdags van 1920 uur des Vrijdags van 910 uur. Herinnerd wordt aan het verbod om zich met motorrijtuigen en fietsen te bevinden op den Westdijk en het Zandpad (bovenste gedeelte). Bij overtreding zal verbaal worden opgemaakt. Maandag 4 Juni a.s. wordt de kleuterschool weer geopend. VERSLAG van de officieele ontvangst en huldiging van de geallieerde troepen te Middelharnis op Zaterdag 19 Mei 1945. (Slot), Hierop kreeg le luitenant van Nunen het woord. In meer dan 100 jaren hadden we geen oorlog gehad, aldus spr. Toen kwam in 1939 de mobihsatie. Sommigen gingen blijmoedig. Sommigen niet beseffend, waarom Zelf was ik in de Grebbehnie en na maanden van rust kwam eindelijk den 9den Mei 1940, den datum, waarop ik de opdracht kreeg met mijn troepen naar de stelling te gaan. Aan den avond van den eersten oorlogsdag, den lOden Mei 1940 had :k verschillende in drukken van hetgeen dien dag was voorgevallen. Ik noem U de moeilijkheden, die wa hadden te overwinnen aan de fronten op den eersten oor logsdag, vooral de laagvhegende vliegtuigen, die al maar onze stellingen beschoten. Soldaten; die terugtrokken van Arnhem, waar zij den strijd tegen den vijand reeds hadden moeten opgeven. Het ergste van alles was echter het evacuceren van de burgerbevolking die met tranen in de oogen en met achterlating van alles, wat bun toebehoord: en dierbaar was, van hun haard steden werden verdreven. Na jaren van onderdrukking kwam eindelijk 5 jaar later, September 1944, de bevrijding van winnen. De rnoeihl dat zoo acfatergelail hersteld worden. fm is tijd uood.g. Huil rege ring. Wij kul die minister of dicl op aan kunnen. Ikl de moeilijkheden. I de ellende op u-I het al begrepen, Fl Vertrouw op Harcl a.11 het Vorstenhil Ook op dit moo.e I Ik dank U hartel die ge tie iro.rpen 1 Lang leve Nedel De muziek sJ Nassauwe'*. De heeren Foprl en le luitenant val :net alle genoodrJ BoumanpJein, waaf afgenomen van de d:e in stramme chcerden. De mu:l in je ransel". Del aangetreden. I Na terugkeer ol nog door verschil 11 men nog eenige n Te 7.30 uur J de verschillende z;l gingen van Middel de brandweer vai I woordigd, terwijl I tweè luchtbandem I loopers" stonden. I eenige jaren terug I aangewezen om wl lijn van Sommelscl en weren opgege I Oranjegezi'iden. I De Sergeant-Mi geallieerde troepe: I digd zijn, deelde I pagnie het eerst dl in Nedei land te Bid heeft ontmoet en I behcort tot een Rl als eerecorps van I DIRKSLAND, ontvangen heeft, Haeck Dirksland OUDDORP. Ti dagavond, Is var paard door den 1 Daar het dier n dit een groote sc stellendam! visschersscheepje I te gaan visschen. I De vangsten warel is, is de aanvoer I volking met vreuj Wegens de strekking van war. Keuken, met ingai gezet. verslat comi op 2 De vergadering den Voorzitter nu Allereerst wordt ingekomen stukke dat iedereen ver van vijandelijk ve is of waarvan he onder hun behei begrepen eigendoi Ook is nog ingekc toegestaan is We bruiken voor het De heer van St dat er zooveel m den met het op door de bezettini in de Nieuweweg en zoodoende duij begin gemaakt kal De heer de Blew deeling, dat de I sporen van door 1 tuigen afgelast rn Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen innig geliefden man, vader, broeder, zwager en oom, den Heer HENDRIK BAKKER Echtgcn. van A. W. VISBEEN, betuigen wij langs dezen weg onzen op rechten dank. Wed. H BAKKER—VISBEEN. J. M. BAKKER. Kortcwccgjc 65, Dirksland. Jongeman, 20 jaar, zoekt net Kosthuis in Middelharnis of Sommelsdijk. Brieven aan H. NIJLAND. Voorstraat 16. Middelharnis. WAARSCHUWING. Gelieve geen goederen of gelden af tc geven aan mijn vrouw M VAN WIJK SPUI die worden door mij niet vergoed. DIRK VAN WIJK, Dijkstclweg A 301. OUDDORP. In overleg met het voor de Voedselvoorzi Deze dienst, die ci de vergoeding van de verplichtingen van hel lijke Bezettingsschadei den Voedselcommissar dienst, den Dienst Ui en de Waterschapper Districtshoofd van Overflakkee, is de H MIDDELHARNIS, Wringers en mac A. DE MOOIJ Dit blad wordt gedru J Ir I

Opbouw | 1945 | | pagina 2