m |t. stelma, Klavers te koop. Flakkee zoekt Flakkee. Ie Jaargang - No. 3 PINKSTEREN. Ihuis van ons eiland pen en had dienst inadeesche leger. |een geestdriftige ïord van onzen dronk en een was deze korte voorproefje van ijke Canadeesche hier nog steeds Len uitzien. bcoote vreugde en ons stille dorp onzer bevrijding zich op de Heul ■een roode licht zonden het aloud de rust weer- 's avonds 7 uur. I kerk een jeugd- lugd had zich na- Lje. De preekstoel liet ons rood-wit- |.M. tfe Koningin, apend met het ven wij. Daarna I in gebed en wijst de vaste ver en Volk. belijk zingen van leren sprak Ds. pd een bezielend Verblijdt U in Iderom zeg ik U. i viertal klassieke bracht en op ge- Itdriftig samenzijn 1 ook in de Ned. dankstond ge- Jiet de Ger. Kerk. overvol, de Valk. Ger. sprak over Ps. raa Ds. v. d. End [Ps. 126:3. van 2 couplet- Ide schare uiteen, pags 4 uur vond hts van den Heer Irnemend burge- verband met lorigen function- 1 Commissie van Icalleerd die den ljde staan. Deze IJ. Baart. P. A. Jzn., D. Ley- |H. van Rossum Burgemeester nissie door den Itiebeambten aan 1 onder klokgelui lorgesteld aan de ■gerij van Melis- Dorpsplein in I was. fester dankte in I de aanwezigen Irmede hij werd |cschappelijk ge nu treden. I Proclamatie der Distributienieuws. AANGEWEZEN BONNEN voor de 6e periode 1945 (le week) 13 t/m 19 Mei. Hik der volgende bonnen Geeft recht op het van de Noodkaart IVkoopen van 419 8 rants. Brood Voorts zijn geldig verklaard t m 2ó Mei D 507 (inlegvel) 101 liter Melk E 507 (inlegvel! 14 liter Melk D 506. E 506 Een Ei De geldigheidsduur van bon C 04 (in legvel) geldig voor 2 liter Melk en 1 liter Karnemelk, is verlengd t m 2ö Mei. Op het nog niet afgeleverde gedeelte mag indien voorradig ook karnemelk worden geleverd. De inlegvelbonnen D en E 506 kunnen uitsluitend bij één der hieronder volgende winkeliers worden ingeleverd: Middelharnis: C. Verhage Westdijk. Sommelsdijk: P. Kastelein. Voorstraat. Dirksland: A. L. Bakker. Straatdijk. MellissantA. v. d. Werft', Voorstraat. Nieuwe Tonge: J. A. v. d. Maas. Voorstr. Stad a/h H'vlietJ.J. Kamerling. Nieuwstr. De winkeliers in den kring Ouddorp zullen door den Distributiedienst te Oud dorp worden bekend gemaakt. B.S. en van de Vertrouwensmannen der Regeering werden spontaan 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. Onder leiding van den heer Booger- man werden dien middag nog vele vader- landsche liederen gezongen. Inzonderheid het Vrijheidslied, waarvoor hijzelfde mu ziek schreef, viel zeer in de smaak. De Juliana van Stolbergweg heet weer evenals vroeger Julianaweg. GOEDEREEDE. Maandag 7 Mei des morgens 10 uur had op het Stadhuis de overname plaats van het Burgemeesters ambt. Door de B. S. werden de wnd. Burgemeester Dr. S. S. Smeding en zijn commissieleden van Bijstand en Advies van de woning van den Burgemeester afgehaald en naar het Stadhuis gebracht. Genoemde commissie bestaat uit de heren Ds. J. Ewoldt. M. Hoek, P. Redert, C. Soe- teman, Jac. Tanis Jz., J. Tanis Kz. en Dr. G. van Walbeek. Er was zeer veel publiek op de been. Ongeregeldheden kwamen niet voor. A.s. Zaterdag zullen hier kinderfees ten worden gehouden ter herdenking van Nederlands bevrijding. Een en ander zal om 10 uur een aanvang nemen en met muziek worden opgeluistert. Op 12 Mei 1940 sneuvelde te Ierseke de Korporaal bij de Infanterie Jan Troost Iz. Hij was ongehuwd en zijn stoffelijk over schot is in Goedereede ter aarde besteld. Hedenmiddag (Donderdag) werd door een damescomité bloemen gelegd op de graven van bovengenoemde Troost, een Amerikaans en een Canadees militair. GEEFT UW ADRESWIJZI GING TIJDIG AAN ONS OP. DIT VOORKOMT STAGNA TIE IN DE BEZORGING! Wegens plaatsgebrek moest van het artikel Indrukken een en ander blijven overstaan tot het volgend nummer. vele gelukwenschen. bij de na een afwezigheid van ruim i Gezondheid le klasse K. M. J ons. ook mede door het korte ■et mogelijk deze allen met een bezoek te beantwoorden. Ins daarom vergund, langs dezen mede namens onze ouders, de Jevrotiw VAN PAASSCHEN- VAN DEN BLINK Blijk dank te zeggen voor deze medeteven. en Mevrouw VAN PAASSCHEN. vïAN, 20 j vraagt in Mid- r Sommelsdijk net kosthuis, bsching enz. inbegrepen. hlicbtingen en aanbiedingen aan |D. Voorstr. A 16. Middelharnis. |FD MEISJE GEVRAAGD lishouding en winkel. kunnende handwerken. J H O B B E L. Westdijk 306, lis. TERSTOND GEVRAAGD een nette dienstbode, niet beneden 18 jaar. C JONGEJAN. Schilder. Westdijk Middelharnis. VERLOREN een Persoonsbewijs, t.n v. J. GRIN WIS, Ring A 77. Ouddorp, met eenig geld. Tegen goede beloning terug te bezorgen I bij bovenstaand adres. VERLOREN Maandagmiddag ongeveer 4 uur op het Dirkslandsche Sas nabij Schipper Pols een zak goederen, door terugkeerend evacuee. Bericht of terug te bezorgen bij J BAK KER. te Stad aan 't Harii gvliet. TE KOOP AANGEBODEN gramofoon met 40 platen (waaronder verscheidene Engelse) VERWEIJ, Voorstraat Middelharnis. Dienstbode If dag en nacht, pf Werkster, pROLME. Groeneweg C 88, Flakkeesche Drukkerij BOOMSMA. Middelharnis. SPREEKUUR: Ingenieur Prov. Waterstaat te Middelharnis eiken dag van 8.00—9.00 uur torentijd. Te L evragen bij H. LODDER. Mariadijk 106, Goedereede. ZATE RDAG 19 MEI 1945 Ie JAARGANG - No. 3 Uit Roozendaal schrijft de heer J. Booms- ma. een der leden van de commissie, belast met de organisatie tot terugbrenging van de Flakkeesche menschen. gedepor teerd of te werk gesteld in Duitschland, ons Woensdag Vannacht sliepen de heer Smits en ik in het gebouw, waar de „Holland-gan gers" ondergebracht zijn. Een school, keurig, zindelijk. We hadden elk een bed met een stroozak en kregen 2 dekens, als ieder die zich hier voor onderdak aan meldt. Gisterenavond hebben we het avond eten meegemaakt ea vanmorgen een ontbijt, voor de menschen in hongerend Holland om jaloersch te worden. Roozendaal ontvangt onze thuis-gangers schitterend. 8 boterhammen met boter en vier met jam en boter voor het ontbijt plus een zacht luxe broodje. Het brood is blank en de bevolking vindt dit matig. Het was al gewend aan het mooie witte Amerikaansche bloem. Braband is, wat voedsel betreft, veel beter. 2400 gram brood bv. per persoon, V« pond boter,, een pond suiker, l/2 pond jam en vleeschalles per week. Uit de bonnenlijst kan ik nog niet voldoende wijs. om te zien de juiste hoeveelheid aardappelenverder vermeldt deze bonnen- lijst koffie, chocola, biscuit, toiletzeep en een bon voor Amerikaansch spek Gisterenavond werd een gezellige avond aangeboden aan de thuisgangers. Vergeet niet, de meesten zijn dol verlangend naar huis te gaan. En het gaat nog niet. Men kan Holland niet binnen. De Flakkeesche jongens zijn de eersten die naar huis mogen, dank zij het feit, dat wij, uit Flak kee zelf, de maatregelen er toe genomen hebben. In Dinteloord zetelt nu de heer Bolken baas van het arbeidsbureau. Maar niet in die qualiteit. Hij regelt de afvoer met de boot en heeft de controle op de papieren. Dan is den heer J. L. den Hollander met ons gisteren gelijk vertrokken. Gisteren om 2 uur was pas de afvoer van Dintelsas naar Ooltgensplaat geregeld. Er stonden ongeveer 400 man voor Flakkee te wach ten. Bij een drukker hebben we aanplak biljetten laten drukken waarin Flakkeeë- naars, op reis naar huis. verteld wordt, dat ze zich allen naar Dinteloord moeten begeven naar de Ned. Herv. Pastorie, die ons terugreisdepöt is. De heer den Hollander reist per motor, gaat via Klundert-Willemstad over Breda en Tilburg naar Eindhoven. Bij alle ge- meente-secretariën worden deze papieren afgegeven met verzoek om deze op te hangen. De heer Couwenberg vertrok per fiets naar's Hertogenbosch, neemt dan de Lang straat-Waalwijk voor zijn rekening. De Heer Smits en ik reizen samen, omdat wij de repatrieeringdepöts hier willen op zoeken. We zijn er in geslaagd met den Hollandschen kapitein in contact te komen en voerden vandaag met hem belangrijke besprekingen om het transport nog vlugger te doen geschieden. Gisterenavond was de kapitein met ons ook op de gezellige oranje-feestavond die Roozendaal gaf. Wij hadden een speciale uitnoodiging om daar te komen en daar wij meteen gelegenheid kregen om andere Flakkeesche groepen op te sporen, om jongens te spreken die weer andere groe pen wisten te zitten, namen wij het gaarne aan. Het contact kwam daar veel gemak kelijker dan via officieele bureaux. We bespraken de noodzakelijkheid om snel te handelen. Smeedt het ijzer als het heet is. In dit repatrieeringshuis vinden we menschen. die naar alle plaatsen van ons land moeten. Zelfs Groningen was ver tegenwoordigd, dan den Haag. Amster dam en Rotterdam. „Doe toch die laatste barrière weg," zeggen de Holland-gan gers. „hoe dichter bij huis, hoe harder je naar huis verlangt." Als ze hooren, dat ik nog kort geleden ln Rotterdam en den Haag ben geweest, willen ze weten of de honger inderdaad zoo erg is! Als ze dit bevestigd hooren, willen ze het doodencijfer weten, dat officieel niet bekend is. Daarom was het ook al zoo goed, dat Roozendaal een avond gisteren gaf. Het gezelschap noemde dit zelf: Brabantsche leut en hoopte dat de veel minder voor humor gevoelige Noordeling er behagen in zou scheppen. Wat het inderdaad deed 1 Aan de Brabantsche pers hebben we de medewerking gevraagd om te publi- ceeren hoe de afvoer geregeld is van de Flakkeesche jongens naar hun eiland. Een der journalisten zou een artikeltje geven over den toestand, zooals wij die heden zien. Onze eerste indrukken van Brabant is: overal een hartelijke gastvrijheid. Ten tweededat het meegevallen is, wat wij aan schade nóg zien. Dinteloord is er slecht afgekomen, daar is zeer veel kapot een „front-dorp" grootendeels. Roozen daal heeft veel minder geleden. Maaralle bruggen zijn kapot geweest en overal zijn nieuwe noodbruggen gelegd. Van de „jongens" vernemen we dat Eindhoven meevalt^Maar Venlo is vol maakt plat, terwijl Roermond hard heeft geleden. Vanuit Brabant gaat nu eten naar Hol land. Men zag zich genoodzaakt om aan te kondigen dat het broodrantsoen ver minderd zou worden tot alles in orde was tot 1800 gram. Dat gaf stakingen in ver schillende plaatsen, zoodat het rantsoen weer verhoogd werd tot 2400 gram De Flakkeesche jongens informeeren direct naar hun dorpof er bombarde menten geweest zijn. Ze slaken een groote zucht van verlichting als ze hooren dat wij op het eiland verder weinig beleefd hebben op oorlogsgebied, behalve de ver nieling, die veel schade bracht, maar geen levens hebben gekost. Ze willen weten of het aantal dooden gestegen is door den honger. Voor de meesten is het een groote geruststelling te hooren dat het thuis goed is. Maar voor één hadden we een moei lijk bericht. Vlak bij huis moest hij, den kend allen thuis te vinden, van ons hooren, dat één niet meer in hun midden is. Met moeite kon hij z'n boterham naar binnen werken. Niet voor een ieder is het weggelegd een oprecht gelukkige thuiskomst te be leven J. B. Dit blad verschijnt iederen ZATERDAG ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE! Zandpad B 281, Middelharnis ik landgenoten in concentratiekampen, dienstneming bij den vijand als W.A., S.S., landwacht, etc. 3. Personen die een zeer onge oorloofde, (door fatsoenlijke leden van de Duitse weermacht zelf met verbazing uitgesproken) omgang had den e.n verraderlijke omgang hadden met vijandelijke soldaten, die onze mannen door razzia's op beestachtige wijze hebben weggevoerd in eigen oorlogsindustrie, die de kern van ons vojk hebben doodgemaakt die ons bestolen hebben die ons land vernield hebben die ons tot een slavenvolk wilden maken die ons hebben laten uithongeren die het Joodse volk behandeld hebben op een wijze waarvoor geen woorden zijn te vinden personen die met Duitsers omgang hadden op dezelfde ogenblikken dat de bommenwerpers overvlogen waardoor misschien hun eigen man nen en verloofden in levensgevaar verkeerden of stierven als we bij onszelf beginnen dan hebben onze harten in feilen wraakgloed gestaan, telkens weer, als we toen de kans gehad hadden, zouden we de schurken met eigen hand en mes en strop al honderd keer dood hebben gemaakt wraak en eigen rechtsuitoefening we hebben er zelf voortdurend volkomen naast gestaan, en dan is er tussen de gedachte, de gezind heid en de daad heus geen princi pieel verschil Dat moeten we wel eens eerst goed in het oog houden wanneer we nu rustig van ons critische stoeltje daad voor daad radicaal af zitten te keuren en o zo armetierig klagen dat toch heel onze vrijheidsviering bedorven is! Zeker, er is een vieze streep door gegaan maar die staat strikt geno- aie leende uuyeii ie acu id ycyeveii. Zoals Opbouw van onze kant, niet geheel achter de B. S. staat. Daarin zijn personen van dergelijke levens- richting, levensopvatting, en levens wijze, die geheel niet strookt met onze levensbeschouwing, hoewel wij ons intussen tóch onder die B. S. stellen als wettige over gangsinstantie. Laten we vooral op passen dat wij christenen de revolu tionaire gedachte niet onbewust voe den Zeer tegen onze christelijke levens opvatting druist in, dat op één plaats, de „vertoning" op den Hemelvaarts dag heeft plaats gehad, die niet een dag des Heeren is beneden den Zon dag. Maar nu de straf zelf! Wanneer wij alle wraakuitoefe- ning zonder meer afwijzen, en er aan vast houden dat er recht geschieden moet, dat ons rechtsgevoel bevre digd moet worden, staan wij hier misschien juist juridisch zwak. Wij geloven niet dat ons Wetboek in het nu onderhavige geval voorziening treft, vermoedelijk omdat de practijk van ons volksleven tot op heden zulke lage handelwijzen niet heeft gekend. (Hierover kan misschien in de toekomst wel eens een louter wetenschappelijk artikel over ver schijnen). Maar mogen we niet aannemen dat zich gedurende de laatste jaren een traditierechtsregel heeft gevormd. Natuurlijk wordt hier niet bedoeld een volksgericht, want van óók offici ële kanten is deze personen toch genoeg bekend gemaakt, dat hun deze straf te wachten stond (óók als ernstige waarschuwing). Déze straf. Had hiervoor niet een andere straf kunnen worden uit gedacht Om toch nog éénmaal dat woord te gebruiken de haarknip- perij alléén, zonder meer, is een veel te lichte straf. Totnogtoe hebben we nen 1 niet meer sputteren, want die ziet het erge van haar daad 1) en deze laatsten, de berouwvol-len kunnen wij persoonlijk ook volkomen ver geven Maar wij moeten hierin twee din gen goed uit elkaar houden een rechter kan een schuldige in zijn hart vergeven en toch de straf eisen, omdat het recht (d. i. ook de ver dediging van de samenleving) ge handhaafd móet worden en kan worden, naast de persoonlijke ver geving. De verschillende gevallen, dat maakt de zaak erg moeilijk het is goed dat de B. S. (niet feilloos deze zaak heeft aangepakt, maar het is óok goed dat langzaamaan deze zaak (vooral de moeilijke gevallen) op bevoegdere instanties worden overgedragen, want er moet wél doorgezet worden. Bij enkele perso nen ophouden zou het rechtsgevoel zeer krenken. Het Nederlandsche volk moet de moed hebben, om het schuim van de natie af te scheppen. Er zijn veel fouten gemaakt maar laten wij het zien als in het begin aangeduid, vanuit onze voortdurend bedorven gezindheid én als wij er eens voor waren gezet, en als ondergrondse werkers er voor waren gezet die pas uit de gevaren komen juist door die misdadigers en -sters er zijn fouten gemaakt maar nog begrijpelijke. Er kan trouwens geen ding ge- vuur werd gezien op der discipelen hoofden en zij in andere talen be gonnen te spreken, omdat omdat zij allen vervuld werden met den Heiligen Geest. De trouw des Vaders, de triumf des Zoons en de macht des Gees- tes wordt op den Pinksterdag zoo heerlijk geopenbaard. De trouw des Vaders. Want reeds onder het Oude Verbond had God de Vader Zijn beloften gege ven, dat Hij eens Zijn Geest zou uitgieten over alle vleesch. Jesaja 44 en waar Petrus op wijst Joel 2 zijn daar vol van. En de Heere Jezus heeft Zijn discipelen des Vaders be loften verklaard. O, laat dit uw Pink stervreugde zijn, dat gij het weerziet, welk een trouw God gij hebt. Ach, stel dan op Hem al uw vertrouwen. Zoo zal de Vader al Zijn beloften vervullen. Hij houdt getrouw Zijn Woord. Laat er bij u veel gebed zijn, dat de Heilige Geest u, aan dat Woord verbinde. Maak Woord en Geest nooit los van elkaar. Alleen door Zijn Woord en door Zijn Geest zult ge Zijn wegen leeren. En zult ge dan op dit Pinksterfeest aan die millioenen heidenen denken, die Gods Woord nog niet kennen, dusuit dank aan des Vaders trouw het werk der Zending steunen met een bijzonder offer? De triumf des Zoons. Pinksteren is het overduidelijk bewijs, dat Jezus de Nazarener geen bedrieger was beuren of iedereen snatert en criti^en Zijn werk geen'mislukking, neen. seert chocola uitdelen, cigaretten Hij is de Christus. De Vader heeft uitdelen, terugkeer naar het natte Hem verhoogd. En nu zendt Hij den gebied „het zijn allemaal sukkels Heiligen Geest van den Vader. Hij die dat doen", lang leve de betweterij, vergeet Zijn Kerk niet. O, laat dit Laten wij deze verkeerde Holland- uw Pinkstervreugd zijn, dat ge een se trek nu eens proberen te onder- Heiland hebt, die alles heeft vol- drukken opdat wij van onze kant bracht, die den Heiligen Geest met óók geen streep halen, door onze al Zijn genade ook voor u verwor- herkregen vrijheid ven heeft, en in Hem een Koning, natuurlijk willen we dat nieterken- die overwint en overwinnen zal. Nog altijd strijdt de wereld tegen God en Zijn Gezalfde. Pinksteren zegt u, dat Christus de Overwinnaar is. De Geest bereidt Zijn wederkomst voor 1 En daarom zult gij het werk der Zending op Pinksteren bijzonder steunen met uw gave en gebed, op dat de overwinning van Christus spoedig worde voltooid! De macht des Geestes. De tee kenen op den Pinksterdag spreken bijzonder van Zijn onweerstaanbare macht. Stormwind en vuur. Wie vermag daartegen iets? En als de Geest werkt, wie zal het keeren? Neen, zeg niet, omdat er zooveel inzinking en verflauwing is, dat de Geest van Zijn macht verloor. Of, ziende op den geest der wereld, den geest van den antichrist, dat de Heilige Geest met onmacht is ge slagen Hij werkt, maar in het verborgene. Als het niet openbaar wordt, zou dit niet zijn, omdat wij den Geest bedroeven Sta Hem niet tegen 1 Laat dit uw Pinkstervreugde zijn, dat de Heilige Geest is komen wonen in de Kerk van Christus, en dat Hij ook de wereld overtuigd van zonde, gerechtigheid en oordeel. Als ge in Handelingen 2 de prediking van Petrus leest, dan ziet ge, dat Pinksteren de wederkomst van den Heere Jezus Christus voorbereidt. In Mattheüs 24 worden ook de oor logen genoemd als teekenen, die de wederkomst des Heeren voorzeggen, en vooral de prediking van het Evan gelie onder alle volken. Laat ons op dit Pinksterfeest zeer bijzonder met onze liefdegaven het werk der Zen ding gedenken. Dat wilt ge toch doen? Welk een verschil tusschen Pink steren 1940 en Pinksteren 1945! Toen wij ook als volk van Nederland overrompeld en daarna steeds meer geknecht. En nu de Heere heeft groote dingen bij ons gedaan. Pink sterfeest misschien ook met onze weg gevoerde mannen en jongens was bij ons. Laat ons den Heere danken 1 En vergeten we ook ons Indië niet. Maar hebt gij zelf persoonlijk den Heiligen Geest ontvangen Leeft gij uit den Heiligen Geest, en dus niet uit den geest der wereld Den Heiligen Geest hebt gij noodig, anders gaat ge verloren. En als ge vraagt, hoe, hoe zal ook ik aan dien Geest deel krijgen en aan Zijn ge nade, de Heere Jezus geeft u het antwoord in Lucas 11 13. Laat dat woord u op de knieën brengen en het worde ook voor u een rijk ge zegend Pinksterfeest! P. A. ZEILSTRA. Wij smeekenmet Uw Geestesgloed Verteer ons als een offerande. O, dit is onze diepe schande: Dat wij zoo koud zijn van gemoed. Als een versiersel op ons hoofd Willen we Uw stille vlam wel dulden, O God, vergeef ons onze schulden. Ditdat ons hart is uitgedoofd. Neem weg, het vooze pronkend woord. Dat U niet kent, ons niet behoort. Geleend geluk, geborgde schande. En hoor de oprechte rauwe kreet, Die scheuren in Uw hemel reet Verteer ons als een offerande. Will cm de Mcrode.

Opbouw | 1945 | | pagina 1