Christelijk-Nationaal Streekblad voor Goedereede en Overflakkee ZATERDAG 12 MEI 1945 „Den Vaderlanfc Ghetrouwe". DOODENLIJST. mmmmamm Prijs per kwartaal f 1,50 Advertentiën van 1—5 regels f 1,— Elke regel meer 0,25 Bij contract aanzienlijk korting. OPBOUW Dit blad verschijnt iederen ZATERDAG ADRES DER REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Zandpad B 281, Middelharnis Ie Jaargang - No. 1 Burgers van Nederland De geallieerde legers rukken voorwaarts op alle wegen, zij staan in Amsterdam, de hoofdstad des lands en van het Koninklijk Paleis op den Dam waait de driekleur. De onderdrukking is ten einde. Nederland is vrij. 'Meer dan vier jaren hebben wij op inze eigen wijze en met de middelen, die ins daarbij ten dienste stonden, tezamen net de mannen van onze koopvaardij, infï-, zee en luchtmacht en met onze 'jenooten denzelfden vijand bestreden, ekt door één roep, gedreven door één en met eenzelfde doel, waarheen ons ngen trekt: VRIJHEID. 'aarom verwelkomen wij deze soldaten alle deelen van de wereld samen- oomd, als onze kameraden en als de bereiders van het wettig en rechtmatig dat met hen is weergekeerd. rij begroeten de vertegenwoordigers onze regeering. 'ij zenden onze dankbare groet aan igin Wilhelmina, in Wie, in de don- jaren, die achter ons liggen, ons ïstandig volksbestaan onbesmet bewaard ef. De strijd op het binnenlandsche front ten einde. De Nazi-tyrannie is gebroken, de rechts- erheid weergekeerd, like Nederlander is vrij in zijn geweten, i geloof, in zijn eeredienst. Onze demo- tische rechten en vrijheden worden st^ld een vrij volk zal opnieuw spreken een mondig volk zal beslissen, hoe het egeerd wenscht te worden en het zal bestuursbeleid controleeren. Onze vereenigingen en instellingen her- ri zen. De vrijheid, die in deze gewesten groot erd, herleeft. Dus treedt de Nederlandsche onder- grondsche verzetsbeweging thans openlijk voor het Nederlandsche volk. Het licht, dat wij in het verborgen hoedden, schijnt weer over onze landen. Een hard en moeilijk gevecht van meer dan vier jaren is daarmede bekroond en het geloof en de beginselen, die ons in Ien strijd deden pal staan, zullen ook in en komenden vrede onze wegwijzers zijn. hun hulp en verbondenheid in de dagen van 1940 en 1941. Wij zweren niet te zullen rusten voor de tyrannie ook uit hun gewesten ver dreven is en zij in de vrijheid leven, die heden opnieuw ons deel werd. Landgenooten J De oorlog duurt voort tot de totale vernietiging van de machten, die de wereld in deze poel van leed en geweld stortten, is bereikt. Houdt U gereed tot dien strijd. De ondergrondsche beweging in Neder land echter heeft opgehouden te bestaan. Wij nemen thans afscheid van U en danken U voor alle hulp ons geboden. Wij treden in het licht en schikken ons met vreugde in de herstelde rechtsorde. De wederopbouw neemt een aanvang. Moge ons gansche volk eensgezind zijn in den arbeid voor een beter en schooner Nederland. Wij hebben jaren verloren. Wij kunnen een eeuw winnen. NEDERLAND IS HERREZEN! De gezamenlijke verzets- bewegingen in Nederland Met eerbied en dankbaarheid gedenken wij de vele kameraden, die het geluk van dit oogenblik, die de toekomst van ons en onze kinderen met hun 'leven hebben betaald. Wij roepen het Nederlandsche volk op hun gedachtenis in eere te houden, een blijvende herinnering, dat onze vrijheid met bloed is betaald, een waarschuwend teeken, dat gerechtigheid verloren kan gaan, tenzij een volk bereid is leven en goed minder te achten. In dit uur gedenken wij allen, die aan onze her wonnen vrijheid geen deel hebben; onze strijdmakkers en onze familieleden in Duitsche concentratiekampen en ge vangenissen, de door een wreede over macht tegen hun wil weggevoerde arbei ders, onze Joodsche landgenooten en alle volken over wie de Teutoonsche woede nog niet geheel verbroken is. Onze gedachten gaan uit naar hen, die leven in ons rijk in de tropen. Met ont roering en dankbaarheid herdenken wij Herdenking. „Dit is de dag de roem der dagen. Dien Isrel's God geheiligd heeft. Laat ons verheugd van zorg ontslagen, Hem roemen, die ons blijdschap geeft". Psalm 118 12. Onze vrijheidsdag is een vreugdedag. Een dag van innige dankbaarheid tevens. Maar onze blijdschap is niet onvermengd. Naast vreugde is er ook rouw in ons hart, rouw om hen die vielen. Want onze vrijheid en onze vreugde zijn duur gekocht. Zij zijn betaald met het bloed van onze edelste zonen. En terwijl de blijde tonen van ons aloude volkslied weer klinken, welt in onze ziel de weemoed op, als wij zien op de leege plaatsen in onze rijen. In deze ure geden- ken wij allen, die in en door den strijd voor onze vrijheid, het leven hebben ge laten. In de eerste plaats gaan onze gedachten uit naar hen, die reeds vielen in de Mei dagen van '40, toen een wreede roofvogel neerstreek op onze vredige landouwen. Voor het eerst voelden wij toen den moordenden greep van zijn meedoogen- looze klauwen. Wij wisten toen nog niet, wat het ging beteekenen om vijf jaar lang aan zijn razend roof-instinct en zijn onge breidelde moordlust te zijn blootgesteld. Maar wij vergeten onze dappere jongens niet, die met heldenmoed vochten aan de Grebbe, in De Peel, aan den Wassenaar- schen slag, op den Afsluitdijk. Wij zijn nog trotsch op onze Mariniers, „de zwarte duivels", die in Rotterdam te water en te land den vijand onversaagd te lijf gingen. Wij herinneren ons de wakkere kerels op de Zeeuwsche eilanden, die den onge- lijken strijd tegen den overmachtigen vijand met taaie verbetenheid nog trachtten vol te houden. Maar wat mochten zij allen tegen het duivelsch verraad, dat ons in die eerste oorlogsdagen reeds van alle kanten in de ontstelde oogen loerde. In deze eerste vrijheidsdagen buigen wij eerbiedig het hoofd voor al deze mannen en vrouwen, die als eersten ten offer vielen aan het onrechtmatig geweld, dat ons werd aangedaan. Ook hun dood is niet te vergeefs ge weest. Zij vormden echter slechts het voorspel van het bloedige drama, dat zich in ons land ging afspelen. Spoedig, heel spoedig sloten zich de rijen aaneen der opgejaagden en gefolterden, die den niets ontzienden vijand in handen vielen. Hoe ontstelden wij van de eerste dood vonnissen, die ons troffen als bliksem schichten. Deze eerste schoten werden spoedig gevolgd door andere, tientallen, honderdtallen, duizendtallen. De dood greep met al wilder gebaar om zich heen, de terreur nam toe, al naarmate de krijgskans voor den vijand keerde. Uit alle kringen van ons volk werden onze mannen gesleept voor het vuurpeleton van den vijand. Soms waren het enkelingen, dan weer heele groepen, die hun liefde voor vrijheid en recht met den dood bezegelden. In Mei '42 werden er bijna honderd man tegelijk gevonnist, waarvan vele officieren. De vonnissen waren hard en wreed, vaak in geen enkele verhouding tot het vergrijp, dat al of niet tegen de verordeningen van de bezettingsmacht was begaan. Velen, zeer velen gingen den zelfden weg zonder dat hun namen gepu bliceerd werden. Zij zijn alleen aan de ingewijden bekend. Vooral in de laatste maanden nam de terreur toe. Honderden gevangenen wer den als henden neergeschoten, zonder dat hun zaak berecht was, of een doodvonnis was uitgesproken. Dit begon reeds in de stakingsdagen van Mei '43, toen honderden ten offer vielen aan deze onverhoedsche moordpartijen, welke de vijand met den naam van „represailles" betitelde. Wij herdenken ook de gijzelaars, die om anderer vergrijp vielen voor de nati onale zaak. Mede gaan onze gedachten uit naar de talloos vele mannen en vrouwen, die in den vreemde, in de martelkampen en ge vangenissen van den vijand bezweken zijn. Hun aantal is bij lange na niet te schatten. Rouw is er bij ons ook om onze Joodsche landgenooten, die met satanisch raffinement werden geplunderd en uitgemoord, waarbij zelfs de kinderen niet gespaard bleven. Wij zullen den gruwel van deze twintigste- eeuwsche pogrom nooit kunnen vergeten. Zoo zijn er op den dag van vandaag duizenden, tienduizenden leege plaatsen. Daar zijn er die tengevolge van de oor logsverrichtingen in den iaatsten tijd of vroeger het leven lieten en die van honger en koude omkwamen. Aan dezen langen doodenstoet is de vijand schuldig. Hij is verantwoordelijk voor al het leed, ons volk aangedaan. Nog zijn de wonden, die ons geslagen werden, niet geheeld. Wij gevoelen innige deelneming met de nabestaanden van hen, die vielen, wetend dat het gemis vandaag het pijnlijkst ge voeld zal worden. Wij denken echter niet alleen aan onze eigen verliezen. Met diepen eerbied en innige dankbaarheid herdenken wij de mannen uit de legers onzer bondgenooten die voor onze gemeenschappelijke zaak van vrijheid en recht op onzen vaderland- schen bodem het leven lieten. Tezamen met onze jongens van het verzetsleger vormen zij een élite-corps van vrijheidshelden, die gevallen zijn in den rechtvaardigen strijd, die thans met zege is bekroond. Wij, die de vrijheid vandaag als een geschenk Gods aanvaarden, brengen een stille hulde aan hun nagedachtenis. Wij hebben te veel geleden om onverdeeld „blij" te zijn. En toch zijn wij verheugd. Omdat God ons heeft verlost uit de hand onzer vijanden, omdat Hij ons van zorg heeft ontslagen en omdat Hij ons „blijdschap" geeft. In eerbiedige herdenking volgen hier allereerst de namen van hen, die afkomstig van ons eiland in de Meidagen van 1940 gevallen zijn in den strijd voor vrijheid en recht: KLAAS AKERSHOEK Ouddorp GERRIT BORN IzMiddelharnis CHRISTOFFEL VAN DAM Stellendam JACOB BREENOuddorp MARC VAN 'T GELOOFOuddorp JAN CORNELIS KRUIK Middelharnis ABRAHAM VAN LENTE Dirksland ABRAHAM STOUTJESDIJK Sommelsdijk JAN TROOSTGoedereede JAN VIJFHUIZENDirksland Hoewel indertijd niet meer woonachtig op ons eiland ver melden wij hier ook als twee der onzen MARINUS BAREND SMITS 's-Gravenhage JOHANNES SMITS 's-Gravenhage die in Maart 1943 als ondergrondsch strijder gevallen zijn. Meditatie. VOOR DEN ZONDAG NA HEMELVAARTSDAG. Die van Boven komt, is boven allen. Joh. 3 31a. Dit is een geweldig woord! Wij hooren hier niet een slagzin, die even onze aan dacht opeischt en direct weer vergeten kan worden. Neen, dit is een woord van eeuwigblijvende beteekenis. Vergeet het daarom nooit 1 Het is uitgesproken door niemand min der dan Johannes den Dooper, een van de krachtfiguren in het Koninkrijk Gods. Hoe fier klonk zijn oproep tot bekeering in die dagen van geestelijk en zedelijk1 verval. Hoe krachtig was ook zijn hou-j ding tegenover de bezettende macht van zijn tijd. Hij was een prediker, die geenj blad voor den mond nam. Hij trad niet bepaald „voorzichtig" op. Diezelfde Johannes de Dooper is echter tegenover Christus, Zijn Koning, een nie tig mensch in eigen oog. Hij verbeeldde zich dan ook allerminst, dat hijzelf boven alle andere menschen stond. Hij wierp zich niet op als leider van het Joodsche volk, doch wenscht slechts dienaar, slaaf van Christus te zijn. Zelf wil hij de minste zijn in de oogen der menschen, als Jezus de hoogste plaats maar inneemt. Want Jezus moet boven allen staan, omdat Hij ook van Boven is gekomen. Zoo wijst Johannes telkens weer op dien Koning, Wiens eer hij al maar grooter wenscht te zien: Die van Boven komt. is boven allen. Johannes spreekt hier over de bijzondere afkomst van den Heiland. Hij is niet van beneden. Hij is niet opgeklommen uit de onderste lagen der samenleving. Neen, Hij is van hemelsche oorsprong. Meer malen heeft Christus daar zelf op gewezen. Sla uw Bijbel maar open, en lees bijv. Joh. 8 23. Wel is Jezus in heel nederige omstandigheden ter wereld gekomen als de zoon van Maria van Nazareth, maar tegelijk is Hij ook de Zoon des Vaders, Die ook zelf God is, te prijzen tot in alle eeuwigheid en Wiens naam ook (moge het zijn tot in lengte van dagen) door ons blad worde verbreid. Hoe heeft de Zoon Gods echter tijdens Zijn leven op aarde smaad en hoon moeten verduren. Is dat nu de Koning, die boven allen staat? Zie eens, Hij is door ieder vernederd. Men beschouwde Hem als een minderwaardige, zooals Jesaja het al pro feteerde. Hij was veracht en de onwaar digste onder de menschen. Tenslotte stierf Hij als een uitgeworpene. „Weg met Hem. Kruis Hem." Dat waren de uitroepen, waarmee de wereld, ook de vrome wereld. Hem uitbande en men rustte niet, voordat Hij lag in het graf, meenend dat Hij daarin voorgoed zou ondergaan. Maar Jezus bleef niet in het graf. Hij is opgestaan uit den dood. Hij, Die van Boven gekomen is. staat ook boven de macht van den dood. Wereldsche macht hebbers moeten tenslotte voor den dood zwichten, hoe groot hun macht op aarde ook was. Jezus overwon den dood en het graf en de hel. Hij staat werkelijk boven allen, ook boven de machten der duis ternis. Het heerlijkst blijkt dit, wanneer Hij op den Hemelvaartsdag naar den hemel terugkeert, om Zijn plaats op den troon der heerlijkheid aan 's Vaders rechterhand in te nemen. Aan dit feit schenken wij nu bijzondere aandacht. Het is weer Hemelvaartsdag geweest, 't Gevaar is niet denkbeeldig dat door de geweldige nationale en inter nationale gebeurtenissen van de laatste weken dit groote feit van de Hemelvaart des Heeren op den achtergrond in ons gedachtenleven is gedrongen, 't Is daarom goed er in onze meditatie bij stil te staan. Want hoe beteekenisvol de feiten van den dag ook zijn voor ons volk en voor Europa van blijvende beteekenis voor heel de menschheid is alleen het feit, dat Jezus, die van Boven kwam, ook boven allen is en boven allen blijft. Zijn troon in den hemel is onwankelbaar. Zijn heer schappij is beslist onaantastbaar. Zijn koninkrijk is werkelijk een eeuwig Rijk. Daarom kan Hij het eischen, dat aan Hem zich allen onderwerpendat heel de wereld Zijn naam eert en roemt. Hij de Vorst der aard'/ Is die hulde waard. Natuurlijk zullen er, zoolang de wereld bestaat, menschen en machten zijn, die er niet over denken om dezen Koning te erkennen. Openlijk wordt Jezus' naam telkens weer door 't slijk gesleept. Doet u daaraan ook mee? Zegt u ook in uw hart„wij willen niet, dat Deze over ons Koning zal zijn"? Weigert u voor Hem de knieën te buigen? Dan bent u den naam van Christen niet waard. Wanneer ons Nederlandsche volk in de toekomst voortgaat in de Christusverwer ping, dan mogen wij geen Christelijke natie meer heeten. Daarom roepen wij u allen toeonder werp u aan dezen Vorst der aarde en smeek om Zijn genade. Wij gaan het Pinksterfeest tegemoet. Richte dan ook Uw aller oog zich naar Boven, waar Jezus is, opdat uit den hemel op u neerdale de

Opbouw | 1945 | | pagina 1