Binnenland. Plaatselijk Nieuws Zii rl IP in rlrii^fprnic lp\7pn nagestreeld, is, de blinden uit hulpeloos heid tot zelfstandigheid te brengen, waar dit mogelijk is en hen zooveel zelfvertrou- Hoe de zory voor ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 31 OCTOBER 1934. laat met het onderzoek der rekening voor 193-t worden benoemd de heeren P. Mast, K. Joppe en L. J. Buth. Tot afgevaardigde naar de 3Se Algemeene Vergadering van het Hoofdbestuur der Zuid- Hollandsche Vereeuiging .Het Groene Kruis" die gehouden za! worden op Vrüdag, 26 Octo ber 1934 te Rotterdam, wordt benoemd de Heer H. van Es. In het midden wordt nog gebracht of de mogaiykheid niet bestaat om in de vacature van Dr. van Gelder in het Hoofdbestuur weder een lid te krjjgen die ons eiland in het Hoofdbestuur vertegenwoordigt. Deze zaak zal onder het oog worden gezien. Voor dit jaar is die mogelijkheid in elk geval uit gesloten. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de jaarvergadering van het Groene Kruis ge sloten en die van de Wijkverpleging ge opend. De notulen der vorige jaarvergadering worden onveranderd vastgesteld. Ook de rekening van de Wijkverpleging is nagezien en in orde bevonden. Tot het nazien van de rekening voor 1934 worden dezelfde leden benoemd als die voor het Groene Kruis zijn aangewezen. Ten slotte dankt de Voorzitter allen voor hunne tegenwoordigheid. Spr. sluit de ver gadering niet voordat hij er ernstig op heeft gewezen, dat de vereeniging aller steun waardig is. Zij is toch werkzaam tot heil der volksgezondheid en verzachting van het leed der lijdende menschheid. De nuttigheid en noodzakelijkheid zal toch wel door nie mand worden ontkend. Het bestuur heeft niets dan lof over den ijver en toewijding van zuster Brinkman. Ook den secretaris, den heer Van Es, wordt hartelijk dankge zegd voor de buitengewone toewijding en ijver die hij te allen tijde voor de vereent ging aan den dag legt. De vele werkzaam heden die hij in belang der Vereeniging ge heel belangeloos verricht worden op hoogen prijs gesteld. Nadat de voorzitter heeft aan gespoord de vereeniging met alle kracht te steunen en een opwekking om toch niet als lid te bedanken, wordt de vergadering ge sloten. Vergadering van de afdeeiing DEN BOMMEL van de Zuid-Boliandsehe ver eeniging „Het Groene Kruis", op j.l. Woensdag in café van der Plaat. De Voorzitter begint met te zeggen, dat niettegenstaande het aanvangsuur een half uur vervroegd is, zoo weinig leden aanwezig zijn. Hij ziet bijna dezelfde gezichten van het vorige jaar. Hij heet alle leden hartelijk welkom, die door hun tegenwoordigheid blijk geven be langstelling te blijven gevoelen voor het Groene Kruiswerk. Daarna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd vast gesteld worden. Naar aanleiding van een ingekomen stuk van de Oranje Kruis-vereeniging zegt de voorzitter, dat het bestuur van meening is, dat de meldingspost voor eerste hulp bij ongelukken, welke op het gemeentehuis ge vestigd is, beter verplaatst kan worden naar de Zuidzijde b.v. bij den heer W. Verkerke. De vergadering gaat daar geheel accoord mede. Getracht zal worden of de heer Ver kerke daartoe bereid is. Vervolgens doet de penningmeester reke ning en verantwoording. De bescheiden worden door de heeren Snijder en Berkhof nagezien en in orde be vonden. De voorzitter dankt beide heeren voor het keurig nazien der rekening en den heer Ila3t voor zjjn zuinig en accuraat beheer. Uit het jaarverslag, dat de.secretaris ver volgens uitbrengt, blijkt, dat het aantal leden achteruitgaat. Hij wekt de aanwezigen nogmaals op om nieuwe leden te winnen. Daarna brengt de heer Mooijaart verslag uit van zijn bevindingen op de Algemeene vergadering te Rotterdem. De voorzitter zegt hem namens de vergadering daarvoor hartelijk dank. Voor de komende Algemeene vergadering op 26 October a s, bestaat geen animo, zoodat besloten wordt geen af{ vaardigde te zenden. De aftredende leden van het bestuur, de heeren van Rossum en Verheul worden rechts en links inslaan naar verkiezing; het rusten onderweg, het verdwalen zelfs en de kans van den nacht onder den blooten hemel te moeten doorbrengen; het genoegen van zich weêr jong te gevoelen in onze oude école boussonnière. Van dat alles heeft men niets als men rijdt." Dus keerde hij het blauwe Attermeer den rug toe, en nam zijn weg door het dal, dat een pad van groen en goud scheen, terwijl de middagzon hare stralen door het gebladerte schoot. Er is een gedeelte, dat meer heistreek is, waar de dennenboomen gekapt zijn, de zandige weg tus- schen de paarse,pluimen der varens loopt en meer voor de zon openlicht totdat hij weêr in de scha duwen van het bosch duikt. Op het hoogste punt van die open streek zag hij twee menscheiijke gedaanten en een hond; zij kwamen donker en kleurloos tegen het heldere namiddaglicht uit, maar toch herkende hij ze oogenblikkelijk het waren de gedaanten van Vere en een Russischen knecht. Binnen weinige oogenblikken kon hij hen in halen, want zij bewogen zich langzaam. Hij aarzelde weifelde en zeide bij zichzelven dat hij beter zou doen terug te keeren zoolang zij hem nog niet gezien hadden. Op dit oogenblik hield Vere stil en zag om naar de zon. die achter de bergen begon te daien; tegelijk kreeg zij hem in 't oog. Hij aarzelde niet langer, maar naderde haar. Hij zag den, blos, die als de kleur van de wilde roos was, welke hij haar eens gegeven had, op haar gelaat te voorschijn komen, maar zij gaf hem gul en eenvoudig de hand, en hij boog zich er met ongedekt hoofd overeen. „Zijt gij naar het meer geweest, prinses? ik ook, herkozen. Beide heeren nemen hun herbe noeming aan en danken de vergadering voor het in hen gestelde vertrouwen. By de rondvraag vestigt de heer Mast de aandacht op het houden van een moeder- cursus. Het vorige jaar hadden slechts drie deelneemsters zich aangemeld. Er zal nog maals getracht worden zoo'n cursus te hou den. De heer Goemaat vraagt waar de brand- card opgeborgen is. HU had gehoord, dat deze niet in het magazLjn was. Het biyfet dat ze er wel was, doch er lagen matrassen op, zoodat men ze in de haast over het hoofd gezien had. Nagegaan zal worden of de brancard werkeiyk voor direct gebruik gereed kan zUn. Daarna sluit de voorzitter met dank voor de opkomst de vergadering. De Kamer over Economische Za ken. MinisterSlotemakerpropageert goedkoopere volksvoeding. Katho lieke arbeiders komen op voor een betere crisispolitiek. Wereldspaar- dagLangere militaire diensttij d? De Peehjager gecremeerd. Vonnis sen tegen Nederlanders in Duitschland. Ook over de begrooting van Economische Zaken is thans het oordeel der Tweede Kamer bekend gemaakt middels de publicatie van het Voorloopig Verslag. We memoreerener uit, dat de Kamer zich bezorgd maakt over de moeilijkheden, verbonden aan de aanpas sing aan een lager levensniveau. Verschil lende leden vreezen, dat we met de aan passing te laat zullen zijn en daarom geven ze het denkbeeld van devaluatie in over weging. Van een zijde werd steun gevraagd voor ïndustriebanken. Aangemaand werd de regeering om grooten spoed te betrachten bij de toegezegde hulpverleening aan de ex porteurs, die hun bedrijfskapitaal zagen aan getast door de jongste clearing-regeling met Duitschland. Vrij algemeen werd de meening geuit, dat nog méér moet worden gedaan ten behoeve van het NederlandschFabrikaat; de aanduiding „Ned. Fabr." dient ook meer afdoende te worden beschermd. Nu de Crisis- pachtwet weldra ten einde loopt, moet naar de meening van verscheidene leden een nieuwe Pachtwet spoedigst worden ontwor pen en behandeld. Het schijnt, dat onze Nederlandsche huis vrouwen slechte huisvrouwen zijn. Op het te Breda gehouden congres van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs was men het daarover althans vrijwel eens. En onze Mi nister van Sociale Zaken schijnt die opinie te deelen. HU vereerde het congres met zijn tegenwoordigheid en zeide overweging toe van het vraagstuk, hoe de onvoldoende ken nis van onze vrouwen op het gebied van voeding en spijsbereiding kan worden voor zien. Het naaien en verstellen moet den vrouwen ook nog worden bijgebracht. Mi nister Slotemaker had er mee te doen, dat de nood van velen in dezen tijd zoo groot is en hij achtte het een zaak van belang, dat den huismoeders zou worden geleerd, hoe ze met hetzelfde geld een meerwaardig voedsel zouden kunnen klaar maken. En als ze dat hebben geleerd, vroeg de Rotterdamscbe mevr. Heyermans aan den minister, wordt dan de steun weer verlaagd? De minister was zeer boos over deze opmer king en hij verzekerde met nadruk, dat zoo iets niet van hem te verwachten zal zijn. Hij is niet voor lagen steun, maar Z.Exc. weet niet, waar hij voor meerderen steun het geld moet zoeken. Zeker is, dat niemand jaloersch behoeft te zUn op het baantje van den heer Slotema ker de Bruine. Er is geen mensch in ons land, aan wien méér gevraagd en wien méér ver weten wordt. Ook de katholiek georgani seerde arbeiders zjjn thans een openbare actie begonnen voor een betere crisispolitiek, waar onder arbeiders vooral verhooging van de steunuitkeeringen en productieve werkver schaffing plegen te verstaan. In Amsterdam werd de actie ingezet met een straatbetoo- ting en een vergadering van den R.K. Volks bond; deze laatste in het Concertgebouw. Vooral werd geklaagd over te weinigen spoed bU het nemen van doeltreffende maatregelen. Het huidige systeem van werkverschaffing werd veroordeeld als te veel gekkende op het concentratiekampen-systeem. Naar de N.R.Ct. weet mee te deelen zou de regeering een plan in voorbereiding heb ben om den militairen dienst te verlengen en wel voor wat den eersten oefentijd betrelt van 5i op 6 maanden. Voor aspirant-dienst plichtige onderofficieren zou de diensttyd worden gebracht van 9 op 12 maanden, een en ander zou het gevolg wezen van de beoogde afschaffing van het instituut der burger-corvefirs. Nu dienstplichtigen voorde corvée-diensten opgecommandeerd zullen gaan worden, zal hun militaire opleiding daaronder komen te lUden. Aan het bestaan van den Pander(Post)jager is dan toch een definitief einde gekomen en daar de bemanning zoo goed als ongedeerd bleef bij de tragedie, zijn er slechts weinigen, die den Pechvogel betreuren. Het getob met dezen patiënt veroorzaakte ons zorgen, welke tot verduistering van de K.L.M.- en UIVER-glorie dreigden te leiden. De Pander jager is Vrödag j.l. op het vliegveld te Alahabad verbrand, toen hij by de opstijging ter voortzetting van den tocht naar Melbourne tegen een op het vliegveid staande auto optornde. Zware vonnissen zijn in Duitschland uit gesproken tegen een achttal inwoners van Venlo, die zich aan het smokkelen van de viezen hadden bezondigd. Ook aan een drie tal vrouwen werden in deze zaak gevan genisstraffen opgelegd. Een andere inwoner van Venio, zekere Zwiers, werd op beschul diging van hoogverraad tot zes jaar tucht, huisstraf veroordeeld; algemeen wordt be weerd, dat Zwiers met geweld van Neder- landsch naar Duitsch gebied gesleept zou zijni maar het bosch is beter. Bij het Attermeer is het te vol, en in de verte zag ik den rook van een stoom boot toen was alle illusie verdwenen." „Het is ongelukkig dat er stoombooten varen. Maar hier in het bosch is het verrukkelijk. Ik heb mijne ponies bij de Chorynskyclause laten wach ten en gij?" „Ik heb mijn paard, of liever het paard van Hertog Lodewijk, aan de herberg achtergelaten, 't Is een jong paard, dat opmerkzaamheid ver- eischt, en dat bederft het genot van het bosch. Welk eene prachtige landstreek! Als het hier niet zoo dikwijls regende, zou het een Arcadië zijn. Zijt gij sterk genoeg om zoover te loopen, mevrouw?" Het was hem onaangenaam „mevrouw" te zeggen, en haar was het onaangenaam het te hooren. Zij antwoordde, op eenigszins gejaagden toon, dat zij veel van loopen hield het hinderde haar nooit in Parijs kon zij weinig wandelen, dat vond zij veel vermoeiender. En ongevraagd, maar ook niet teruggewezen, wandelde Corrèze naast haar voort; de stugge knecht met zijn witten baard liep achter hen. Zij was hoogst eenvoudig gekleed, maar hij vond haar nog bekoorlijker dan den vorigen avond met hare juweelen en waterleliën getooid. „O gioventü, primavera della vita!" dacht hij. „Zelfs zulk een dwingeland als de Mlscoviet kan u uw straalkrans niet geheel ontnemen!" Zij waren nu in het geurige en donkere bosch gekomen, waar de boomen als in dichte gelederen staan en de bergen er achter oprijzen, streng en blauw als onweerswolken, terwijl het gemurmel van beken alleen de stilte afbreekt. Loris liep heen en weêr, maakte jacht op hazen, rook het spoor van vossen, joeg vogels van allerlei MIDDELHARNIS. Een kind van den heer B. Driesse had dezer dagen het ongeluk te vallen, waarbij het een arm ernstig be zeerde Na geneeskundig onderzoek bleek het dat een pols was gekneusd. Na 49 jaar in dienst te zijn geweest bij de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, waar van 23 jaar als hoofd-controleur op ons eiland, vertrok Zaterdagmiddag uit onze gemeente den heer J. Hoolboom en gezin naar Rotter dam, om zich aldaar te vestigen. De heer Hoolboom was een bij het geheele personeel geziene en humane figuur. Vele cadeaux had hij bij zijn vei trek in ontvangst te nemen, o.a. van het personeel en van de abonné's. Vrijdagavond van 7 tot 9 uur zal de Kerkeraad der Christ. Geref. Kerk in de kerkekamer zitting houden tot het ontvangen van het laatste kwartaal plaatsengeld. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van Maandag 22 tot en met Zaterdag 27 October 1934, hebben zich bij den Agent der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente 61 personen van verschillende vakken als werkzoekenden doen inschrijven, t.w. 21 landarbeiders, 6 typografen, 6 timmerlieden, 2 metselaars, 2 schilders, 2 betonwerkers, 13 diepzeevisschers, 1 koopvaardij matoos, 3 transportarbeiders, 1 kabelmonteur, 1 brood bakker, 1 borstelmaker en 2 opperlieden. Loop der bevolking in de maand October. Ingekomen; Jn. Kweekei met gezin van Hellevoetsluis; E. Groen van Rotterdam; E. Koningswoud van Oude-Tonge; C. N. Veldhoen van Brielle; T. F. van der Pol van Zwijndrecht; F. E. Nelisse van Nieuwe- Tonge; Ant. Huijer met gezin van Maassluis; J. S. J. van Dalen van Hillegersberg; H. H. soort op, maar dwaalde geen oogenblik ver van zijne meesteres af. Zwijgend liepen zij voort; het bosch had die schoonheid, waarbij alle onbeduidend gesprek een soort van profaneering schijnt en Corrèze peinsde. „Zal ik haar de waarheid zeggen, haar schrik aan jagen en afkeerig van mij maken, om haar gelaat nooit weêr te aanschouwen dan bij het gaslicht van de Oroote Opera? Of zal ik zwijgen, en trachten haar vertrouwen te verdienen en een schild te zijn tusschen haar en de wereld, waarin men haar geworpen heeft, om mettertijd misschien haar van dienst te kunnen wezen? Het eene is zelfzuchtig en gemakkelijk; het andere.. Hij kende zichzelven, en hij kende de vrouwen genoeg om niet blind te zijn voor de gevaren, die in het laatste geval hun beiden bedreigden; maar hij gevoelde innig medelijden met die jonge en schoonc vrouw een ernstige en weemoedige teederheid, die allen hartstocht bluschte. Hij ver weet het zich nog altijd dat hij zijne opwelling niet gevolgd had en niet trots alle voorzichtigheid gebleven was, om haar, terwijl het nog tijd was, tegen de wereld en hare moeder te behoeden. Zij liepen naast elkander voort. De oude knecht volgde met gefronste wenk brauwen. Hij kende Corrèze van aangezicht; hij had gezien hoe Petersburg hem als een afgod ver eerde, hoe men voor zijne slede uitliep, en te zijner eer bloemen en groen op den bevroren grond strooide; maar hij vond het niet gepast dat een vreemde zanger naast Prinses Zouroff wandelde. Niettemin bleef hij op een eerbiedigen afstand achter hen, en dacht cr slechts over na of het zijn plicht was zijn heer van ciezc zonderlinge wande- van Kapel van 's-Gravenhage; N. Schellevis van Sommelsdijk. Vertrokken: P. J. Zaaijer naar Breukelen; Abr. Wervers naar Sommelsdijk; P. M. Knuist naar Ommen; Willem Leendert Hobbel met gezin naar Sommelsdijk; E. van Vught naar Geinert; H. Timmer met gezin naar Middelburg; Adr. Bogert met gezin naar Rotterdam; E. de Lint naar 's-Gravenhage; C. Buth naar Nieuwe Tonge; Pieter Abraham Viskil naar Leeuwaiden; C. F. Bruins'el naar i Rotterdam; L. van der Stad naar Heemstede; L. de Korte naar Sommelsdijk. j Waarschuwing. Door het Centraal Archief en Inlichtingen Bureau inzake Maat schappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Amsterdam wordt de aandacht gevestigd op het Russisch Zendingsgenootschap, leider Pastor W. Betier, dat den laatsten tijd in ons land propaganda maakt en gelden inzamelt voor zijn werk. Naar onze ervaring kunnen zoowel de naam als de gestie van dit Zendingsgenootschap aanleiding tot verwarring geven. In de eerste plaats kan tot onjuiste opvat tingen leiden het feit, dat het R. Z. G. naast het verrichten van zendingswerk zich ook ten doel stelt hulpverleening aan noodlijdende Christenen in Rusland en aan Russische vluch telingen en daarvoor gelden inzamelt. Tegen over haar hoofdwerkzaamheden neemt dit laatste slechts een plaats van geringe betee- nis is, hetgeen echter naar ons bleek, lang niet bij ieder bekend is. Gevaar van verwarring bestaat hier vooral met de verschillende in Nederland werkende steunacties ten bate van Rusland (zooals b.v. die welke uitgaat van den Centraal Bond van Inwendige Zending en Chr. Philantropische Inrichten en die, geoiganiseerd door Dr. F. J. Krop te Rotterdam), welke wel in de eerste plaats het verleenen van materieelen steun ten doel hebben. In de tweede plaats achten wij het gevaarlijk, dat het Russisch Zendingsgenootschap het huis, dat het kortgeleden te Amsterdam aan de O. Z. Achterburgwal No. 141 heeft aange kocht „Maranatha-huis" heeft genoemd en een zoo juist opgerichte bijbelschool „Mara- natha-Bi j belschool Deze naam toch wordt (bij gelegenheid van conferenties e.d.) gebruikt in de kringen van de Vereeniging „Het Zoeklicht" (Johan nes de Heer) te Zeist, welke Vereeniging eveneens gelden voor Polen en Rusland ver zamelt. Ook aan deze zijde dreigt dus ver- wariing bij het publiek. Men zij dus gewaarschuwd. Gelukstelegram. Onmiddellijk na de bekendmaking van het daverend succes van de Hollandsche vliegers heeft het Bestuur van de Vereeniging Vliegveld Middelharnis- Sommelsdijk de directie van de K.L.M. het volgende gelukstelegram gezonden: Aan de Directie van de K.L.M. Van harte geluk gewenscht met het schit terend succes van de Uiver. w.g. L. J. den Hollander w.g. K. Witvliet. Vroeg uitvliegenden. Naar aanlei ding van een Politie Radio bericht zijn Zon dagmiddag door de gemeentepolitie een minderjarige jongen en meisje, welke er samen „van tusschenuit" zijn getrokken, aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld. Zij zijn op transport gesteld naar Geldermalsen alwaar hun ouders vertoeven. Woensdag 31 Oct. 's avonds 6 uur zal voor de kinderen der Ned. Herv. Zondags school „Timotheus" Mej. M. Vermaas een inleiding geven over het leven van Maarten Luther. Aan ieder kind zal door de Ned. Herv. Zondagsschoolbond een boekje worden uitgereikt over het leven van dezen grooten Hervormer. *dOMMELSDIJK. De vergadering van Vrij zinnig Hervormden op Vrijdag 26 October beeft resultaten opgeleverd: Er komt,voor- loop'g bij wijze van proef, een Godsdienst- onderwijzeres. Dat was niet meer twijfelachtig na de gloedvolle inleiding door Ds. Spanjaard.Een enthousiasme, dat de bezwaren wilde erken nen en onder de oogen zien, leefde op. Gij littg kennis te geven. „Is madame de Sonnaz vandaag niet bij u?" zeide Corrèze, zich aan zijn gepeins ontrukkende. „Neen," antwoordde Vere. „Zij heeft verschei dene andere vriendinnen te ïschl; zij is bij de aartshertogin Sophia." „Ah, zoo! Gij houdt veel van Madame dc Sonnaz? Natuurlijk, anders zot dt gij niet met haar reizen." „Zij heeft aangeboden met mij Vneè te gaan. Monsieur Zouroff heeft haar' aanbod voor mij aangenomen, 't Was vriendelijk van haar." „Ba! Zoo bedriegen zij u dan, en gij vermoedt hunne schandelijke streken niet!" dacht Corrèze, terwijl hij zeide: „De hertogin is zeer geestig, zeer aardig; zij moet wei eene aangename reisgenoote zijn als zij goed gemutst is!" „Houdt gij niet van haar? Gisteren leek het toch zool" Dat was een klein verwijt, dat haar onwille keurig ontsnapte. Zijne galanterieën en zijn scherts hadden haar toen te zeer gehinderd om ze zoo spoedig te kunnen vergeten. „Ik houd van haar zooals ik van allen uit haar omgeving houd," zeide Corrèze. „Met mijn ver stand houd ik veel van haar; niet mijn hart, of wat daarvoor dienst doet, verfoei ik haar." „Gij scheidt dus verstand van gevoel?" „Wel vijf duizend mijlen! Komt Monsieur Zouroff hin bij u?" „Hij zal te Weenen bij ons komen; Madame dc Sonnaz zal op Svir bij mij logccren."' „Blijft gij lang in Rusland?" „O neen; dc twee volgende maanden misschien." Maar vermoeit al dat reizen u niet, daar gij toch niet sterk zijt?" „Ik geloof dat ik sterk genoeg ben. Dat is het niet; ik ben lusteloos, maar dat komt van het nietsdoen." Zij had willen zeggen vreugdeloos en vriende- loos ook, maar zij wist dat liet niet goed was als haar eene klacht ontsnapte, die den schijn kon hebben van eene blaam op haar echtgenoot te werpen of medelijden voor zichzelve in te roepen. „ik ben zoo nutteloos als de kant, die ik maak," zeide zij op luchtigen toon, om het gewicht, dat aan hare woorden gehecht zou kunnen worden, weg te nemen. „Er is zooveel sleur in het leven,' dat wij leiden; daar kan ik mij niet aan ont trekken. Elke dag wordt door nietigheden in beslag genomen. Toen ik een kind was en van dc étiquette, die vroeger te Versailles heerschte, las, of van het grand couvert en het petit couvert, en het tres petit couvert, en al die plechtstatige ver deeling van de uren, dacht ik hoe verschrikkelijk het moest wezen koning te zijn; maar ons leven is zoowat eveneens: 't is verdeeld tusschen pel its couverts en grands couverts, cn voor niets anders schiet er tijd over." „Ja, onze groote wereld heeft veel van de hunne behalve dat zij niets waardigs bezit, zeide Corrèze terwijl hij dacht: „Maar zij is toch geen riet om door eiken wind bewogen te worden, of een stuk klei, dat door elke hand te kneden is. Welke kracht heeft Miladi Dolly aangewend?" „'Ms zeer moeilijk nuttig te zijn," hernam Vere, terwijl zij voortwandelden„men zegt mij dal liefdadigheid meer kwaad dan goed doet, cn wat is er anders te doen?" (Wordt vervolgd). vrijzinnigen, zorgt, dat het geen tijdelijke opleving is. Van de landbouwer C. H. v. E. onder deze Gemeente, stierf dezer dage een rund, hetwelk onder politietoezicht is begraven. Tegen een tweetal inwoners dezer ge meente is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van het reglement op de Prov. Wegen (het storten van bietenbladeren van de wagen). *- Den heer S. I. Hammelburg, slaagde dezer dagen voor het examen voor Israëli tisch Godsdienst-onderwyzer. HERRINGEN. In de gehouden jaarver gadering van het Chr. mannenkoor werden de aftredende heeren P. van Mourik, Anth. Melessant en T. Bestman respectievelijk tot president, vicepresident en penningmeester, herkozen. Z(j namen allen hun herbenoeming aan. In de haven arriveerde vorige week een scheepslading rijshout, bestemd voor het Waterschap „de DijkriDg Flakkee" en benoodigd voor versterkingen van de zee weringen van den polder Oud-Herkingen. Aan de beurt van periodieke aftreding als ouderling en diaken der Ned. Herv. kerk zijn dit jaar de heeren G. Nijpjes en L. de Geus. GOEDERËËDE.Heden Dinsdagavond werd hier gemeenteraadsvergadering gehouden; de agenda bevatte: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Onderwijzer O. L. School. 3. Vaststelling gemeentelijke vergoeding art. 101 L. O. Wet Bljz. School havenhoofd over 1934. 4. Rekening en verantwoording Alg. Armbestuur over 1933. 4. Voorloopige vast stelling gemeenterekening, dienstjaar 1933. 6. Wijziging gemeentebegrooting 1934. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 22 werkloozen ingeschreven. De afgeloopen maand werden hier 46 huis3laehtingen gedaan. Per scheepsgelegenheid is van hier vervoerd 135 ton regeeringstarwe met be stemming naar elders. De garnalenvisschers hebben de vorige week van 80—100 k.g. gevangen, kleine van 200-800 per dag. De zeevisschers be- somden van 80 130 guidon per week. De zeevisscher J. Tanis Pz. maakte door verlies van vischnetten een schade van 100, C. Lokker 80, J. Tanis 80 en J. 't Mannetje 50. OUDDORP. Tegen een slager alhier werd wegens overtreding der arbeidswet proces verbaal opgemaakt. Het Gemeente-secretarie is voor het publiek alleen v.m. geopend, dus nam. voor alle diensten gesloten. Men wordt er op attent gemaakt voor degenen die volgens het reglement Suiker- bietensteun 1934 in aanmerking komen voor het telen van suikerbieten met steun uit het landbouwcrisisfonds en nog geen toewij zing eener garantie hebben ontvangen, nog tot 1 Nov. hun reclames kunnen inzenden. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week met de zeilscheepjes van 80 100 k.g. garnalen per dag gevangen. De motor schuiten hadden het dubbele. Alles afge leverd aan de pellerijen tegen 7 cent per k.g. In de weervisscherijen werden geen zalmen gevangen. In de Cichoreidrogerij „De Eendracht" zijn 11 arbeiders tewerkgesteld. De vrouw van Joh. Hanieeteman aan den Dirkdoenweg had het ongeluk een puistje open te krabben aan haar gezicht en kreeg er pijn in. Ze raadpleegde de geneesheer, die constateerde dat het bloedvergiftiging was geworden. Van de Wed. H. Tanis op den Hofdyk is een veulen dood gevallen. Het dier was verzekerd. Twee zeevisschers van hier gaan in de buurt van IJmuiden visschen, omdat er daar meer gevangen wordt. Maandag stonden by de.'arbeidsbemid- deling 33 werkloozen ingeschreven. De jacht op Korhennen zal Donderdag 1 Nov. gesloten zijn. Mej. G. Voogd Pd. had met het ver richten van haar werkzaamheden het ongeluk haar hand zoodanig tusschen een raam te klemmen, dat geneeskundige hulp noodig was. De konijnen- en pluimvee-vereeniging zal, naar we vernemen, in de maand De cember in een lokaal der openbare school een tentoonstelling houden. De laatste weken is hier een groote drukte met het leveren van witlof, welke per scheepsgelegenheid worden vervoerd, de uitkomst varieert van 6.000 12.000 k.g. per halve H.A. Naar men verneemt is de uitkomst van de teelt der Pronkboonen tegengevallen. De oorzaak moet zijn wegens de langdurige droogte. Naar men verneemt zyn van hier 7 patiënten naar de ziekenhuizen, waarvan 3 naar Rotterdam en 4 naar Dirksland. Toen Maandagmorgen de werklieden in de Cichoreifabriek „De Eendracht" binnen kwamen, zagen zij tot groote verbazing, dat vermoedelijk door kwaadwilligheid detanks opengedraaid en de waschbak er uitgetrokken was, zoodoende kon men eerst ongeveer 3 uur werken om de zaak in orde te brengen, voor dat zij hunne gewone werkzaamheden konden beginnen. NIEUWE TONGE. Ds. E. N. J. Japchen, Ned. Herv. predikant te Waarder heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Bij het peenhakken had J. van Heemst het ongeluk in zijn hand te hakken, hetwelk van dien aard was, dat hij zich onder genees kundige behandeling stellen moest. De heer H. T. alhier is voor 2 weken van de steunregeling uitgesloten wegens oneerlijke opgave. De landbouwer K. Tanis verloor 7 jaren geleden zijn horloge. Zaterdag j.l. had hij het geluk met het ploegen het weer terug te vinden. Tevens zij vermeld dat het horloge na het opwinnen direct weer ging. Maandag stonden bij de arbeiders- vemiddeling 16 werkloozen ingeschreven. Het bestuur van de afdeeiing hier ter plaatse van den „Bond van Landpachters" is als volgt samengesteld; Voorzitter de heer P. C. Tijl, secretaris; J. G. Knops; penning meerster Jan van Eek; commissarissen A. van Vliet en Com. Bakker. OUDE TONGE. De Burgemeester der gemeente Oude Tonge brengt op verzoek van zijn Ambtgenoot te Zwijndrecht het navol gende ter algemeene kennis: Gemeente-Poli tie Zwijndrecht. „Ik heb de eer U mede te deelen, dat bij mij herhaaldelijk klachten binnenkomen over de fotografen W. Huisman en P. Stam, alhier. Deze fotografen maken er hun beroep van per sonen en huizen te fotografeeren tegen voor uitbetaling en tegen belofte, dat de levering plaats heeft over veertien dagen. Aan deze belofte houden zij zich niet en heeft veelal aflevering plaats, nadat de Politie er op aan dringt. In vele gevallen wordt het door hen niet geantwoord. Dezerzijds wordt in het Algemeen Politie blad en in de plaatselijke bladen het boven staande ter waarschuwing van het publiek medegedeeld." De Heer C. van Peperstraten kreeg van een paard een klap in het gelaat, waardoor hij zoo ernstig werd verwond, dat hij zich onmid dellijk onder behandeling van dr. Parree moest stellen. Dinsdagavond 7 uur hoopt ds. Verkerk in het Vereenigingsgebouw een Bijbellezing te houden. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening plaats hebben. Doop- vaders kunnen zich a.s. Vrijdagavond van 78 uur aanmelden aan de consistoriekamer. Van den landbouwer A. de Haas van Dorsser sloeg een span paarden, bespannen voor een wielslede op hol. Met eenige mate- rieele schade liep dit incident af. Gedurende de afgeloopen week melden zich bij den Agent der Arbeidsbemiddeling als werkloos aan; 19 landarbeiders, 1 chauf- fe- en 1 transportarbeider, terwijl in dat zelfde tijdvak 7 werkloozen waren te werk gesteld in de Rijkswerkverschaffing te Giet hoorn. OOLTGENSPLAAT. De gemeenteont vanger brengt ter kennis aan belanghebbenden dat zij die 2 November 1934 hun honden belasting niet hebben betaald, vervolgd zullen worden. In de afgeloopen maand zijn er van hier vervoerd 349500 K.G. uien 565000 K.G aardappelen. Dooi B. en W. is aan A. Kroon alhier, vergunning verleend tot het verkoopen van sterken drank in het klein in perceel Molen dijk alhier. De winterlezingen zullen dit jaar een aanvang nemen op Donderdag 8 November a.s. in de Ned. Herv. Kerk alhier. Als eerste spreker zal optreden de Eerw. Heer Ds. Buffinga, Geref. predeikant te Rotterdam. Tegen J. v. A. te Sommelsdijk is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Onze] oudste inwoonster Joh. van Dron- gclen hoopt 1 November a.s. haar 92ste ver jaardag tc herdenken. Binnen enkele weken hopen Cornelis Kamp, Adriaantjc Paasse cn Cornelis Hokke eveneens hun 92ste verjaar dag te herdenken. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeidsbe middeling staan 35 werkloozen ingeschreven behandiN land vel] - D<| is een - D tot dutT den ve| Des bestaan! raargarI - n! bleken, I opgaven bfj de men oil onvermL proces-1 opgema - Od mer, na^ J. Noor! gespoeld zijn do 35 H.L.] - t4 was luk, da door hij e schade j gelukkig - H| no. I, belangh biblioth| wordt Boekd gehaald NIEl vanger ring, di 1934 vol Degene! verzochl teneindJ FLAKE Als zien we I nogal laf staande I van het! Flakkeel Smit ncT kunnen I de rust I de Wit goed dol de leidil Na dl aanvallel helft is T goed vd Bund is| baar del mooi dcT de doeli echter ifl worsielil been dd De roocj den aan! doel eej Smit zijl tust en verzet buurmal niet vesi verknoei] bij naasf doet Kef van Wij Bund onverva, de keepl den. Dq waard, snel en beide dl vangt Rl geplaatsl weg wep getrap terrein laard, naar red uiterste! kee's de! nog een| vallers goed gej raad, irf een fral gebrokq schiet, stompe! In de la tig aan| niet. D| strijd puntjes! bovenstf De zijn; St. Exce Span In 4c gespcel welke gewonn MI

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 2