zorg voor len groeide WOENSDAG 3! OCTOBER 1934 Nederlandsche Spaarbankbond. 1 j VERSLAGEN ti MOTTEN reeds terloops opmerkten, voorbij moeten gaan, alv-.v I verbetering kwam in het lot Jet woord „blinde" was syno- |elaar" en eerst op het eind Jen in het begin der 19e be- Ir het voorgaan van eenige jinden onderwijs- en werkin- bLinden te komen en ge» publiek ervan te overtuigen geschikt gemaakt kunne* maatschappij. tot oplossing van het blin- evaarlijke slang. vel gedaan door twee blin- l capaciteiten groot opzien ehaaide wereld, n.l. R. 1756 te Mannheim) mi Ion Paradies (géb. 1759 te I de laatste kon door haar en orgelspel het ziende [zen, dat ook blinden maat* kikt kunnen worden. J groote verdiensten voor Iwijs heeft zich verworven 1(1745—1322), wiens naam len. Reeds lang was deze, |or het groote aantal blin- Parijs en de ruwheden, |aden waren blootgesteld, ng met Maria von Pa- ok op hoogte bracht van len blinden Weissenburg, I met het geven van onder- Met één leerling begon- daarmede, onder toepas- bonden methoden, zooveel lor een liefdadige vereeni- td gesteld twaalf leerlin- Iwelk aantal al spoedig »ot Bagschool om in een inter- jtituut" werd genoemd. Ivan het jaar 1786 stelde Ivan zijn beste leerlingen T/oor en het Hof van Ver- bnden verbaasd, over hei ligen presteerden. Helaas, (naakte een eind aan h2i j -Haüy, terwijl hij la'er |rerd ontslagen als direc- Jtituut". van Keizer Alexander B3 naar Rusland met het len instituut te "stichten. J Rusland over Berlijn en Ig, die hij had medegeno- TFrederik III voor, die door Kien leerling zoo geroerd I plan vatte een blinden- hten. Enkele jaren later Jut tot stand en het was pmd geworden dr. Zeur.e, 1 aan Keizer Alexander's Ingesteld. I de Fransche blinden was, Klein voor de Oosten- n. Klein begon, evenals leerling, doch al spoedig Ir blinden bij zijn inrich- l)e stichting van het Blin- l^eenen was spoedig een ■het schitterend voorbeeld pnen werd niet lang daar- |dene andere landen ge- de men meer belangstel- kvig lot der blinden. If hierin niet achter. In lier bestaande Vrijmetse- Itituut tot Onderwijs van Idam, welk instituut twee I internaat werd omgezet. Grave het thans bekende Icht" voor blinde jongens II in 1882 het gesticht „De inde meisjes en vrouwen, l, werd opgericht. Benne- §80 zijn „Prins Alexander- nde kinderen beneden 8 kg werd in 1911 oveTge- [ter Heide te Zeist. H P. F Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdagmorgen en Vrijdagavond. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 101 De Wereldspaardag. Op 31 October a.s. zal voor de tiende maal de herdenking plaats vinden van den Wereld spaardag. Het denkbeeld om een wereldspaardag in te stellen werd met algemeene stemmen aange nomen op het eerste Internationale Spaar bankcongres, dat in 1924 in Milaan wera ge houden en dat werd bijgewoond door de afgevaardigden van 7261 spaarbanken uit 27 landen, waartoe ook Holland behoorde. De betooging heeft ten doel de aandacht nog eens in het bijzonder te vestigen op de nuttige werking der spaarbanken, wier eenigst doel is de bevordering van het sparen. Dank zij het feit, dat zoo velen geheel belangeloos hun tijd en krachten voor dit doel beschik baar stellen, kunnen deze instellingen op uiterst zuinige wijze en zonder eenig winst bejag hun taak vervullen. In een boodschap, welke 2 jaren geleden van het te Milaan gevestigde Internationale Instituut voor het Spaarwezen is uitgegaan, wordt het volgende gezegd: „Wij zien in den spaarzin, evenals in den aibeid, den algemeenen en zekersten waar borg voor het welzijn, den vooruitgang en het gevoel van eigenwaarde van den individueelen mensch. De beoefening van de spaarzaamheid beteugelt den wil; de eenvoud van levenswijze, dien zij oplegt, brengt de burgers tot elkaar en opent de mogelijkheid om hun arbeid produc tief te maken op een wijze, welke voor allen het nuttigste is." Zoo is het: de spaarzaamheid, verstrekt de onafhankelijkheid en dit geldt zoowel voor den individu als voor de natie in haar geheel. En daarom mag ook in dezen tijd nog eens de aandacht op dit streven worden gevestigd. Men behoeft geenszins zijn oogen te sluiten voor het feit dat het velen thans moeilijk valt om de eindjes aan elkaar te knoopen, om toch te erkennen, dat er evenzeer velen zijn, die hun geld nuttiger zouden kunnen besteden en verstandiger deden er een deel van naar de spaarbank te brengen, want deze instelling helpt de menschen bij het economisch gebruik van hun geld. Eertijds was zij de instelling, die het geld in ontvangst nam en waafvan men het niet dan onder bezwaarlijke omstandigheden kon terug krijgen, doch het karakter der spaar banken is in de laatste 20 jaren grondig ge wijzigd. De meer moderne en beter toegeruste spaar bank is reeds sedert lange jaren tot het inzicht gekomen, dat haar doel: de bevordering van het sparen niet bereikt wordt door geheel passief af te wachten tot de inleggers tot haar komen, doch integendeel door een actief optreden harerzijds, door de inleggers op verschillende wijze tegemoet te komen en hun het sparen zooveel mogelijk te vergemakkelijken. De middelen, welke naar het inzicht van vele spaarbankbesturen tot verwezenlijking van dit doel leiden, zijn verschillend van aard, maar aan alle ligt ten grondslag het verlangen het publiek ertoe te brengen van de spaarbank gebruik te maken, omdat de ondervinding heeft geleerd, dat wie eenmaal den weg tot de spaarbank gevonden heeft, spoedig ook den weg tot sparen vindt. Hoe velen zijn er thans niet dankbaar, dat zij in vroegere, betere jaren iets op zij hebben gelegd. En ook hoe velen wenschen nu niet, dat zij zulks ook hadden gedaan, teneinde ge- sprak het vanzelf, dat hier en daar nogal eens makkelijker door moeilijker jaren heen te iets te verbeteren en te moderniseeren viel. komen. Als dan in 1924 door de Nederlandschen Daarom is het werk der spaarbanken zoo Spaarbankbond wordt opgericht het Neder- Zegenrijk, omdat zij gaan tot de menschen landsch Spaarbank-Bureau, dan ontstaat er om hen er op te wijzen dat het nuttig is, ja,1 een orgaan, dat meer geregeld contact heeft dat het hun plicht is, om te sparen, teneinde 1 met de spaarbanken en dus in hooge mate zich te wapenen tegen minder voorspoedige bevorderlijk kan zijn voor het verbeteren van tijden. I de administratie en voor het invoeren van Zij doen dat op verschillende manieren en nieuwe spaarvormen. een daarvan is de Wereldspaardag. Het is niet Volgens art. 2 van het desbetreffend regie- de bedoeling van dezen dag een rustdag te maken, noch om er een feestelijk karakter aan te geven. Integendeel, het is een dag, waarop een groote activiteit wordt ontplooid en waarop vele spaarbanken zelfs langer dan gewoonlijk voor het publiek geopend zijn. Het is evenmin de bedoeling om op dezen dag het sparen op diepzinnige wijze te ver heerlijken, maar deze dag is ervoor bestemd om het sparen te maken tot een onmisbare levensbehoefte voor iedereen en voor elke gemeenschap. Het steeds groeiende succes dat den Wereld spaardag van jaar tot jaar heeft begeleid is een bewijs voor haar vitaliteit en groote nuttig heid. Het is niet zoozeer de bedoeling dat op dezen dag groote bedragen worden ingelegd, maar wel dat een groot aantal spaarders zich schaart bij het millioen inleggers, dat de spaarbanken, welke zijn aangesloten bij den Nederlandsche Spaaibankbond thans telt. Want wanneer de vraag gesteld wordt, waar men zijn spaargelden moet brengen, dan moet het antwoord daarop zijn bij de spaarbanken, leden van den Nederlandschen Spaarbank bond of bij de Rijkspostspaarbank. De Neder landsche Spaarbankbond omvat thans 177 in stellingen, over het geheele land verspreid, welke in totaal een vierhonderd millioen guide beheer en. Hij werd in 1907 te Rotterdam uit particulaier initiatief geboren. Men was tot het inzicht gekomen, dat meerdere samen werking en uitwisseling van gedachten tus- schen de verschillende particuliere spaai- banken noodzakelijk werd, wilde men hier bij de ontwikkeling van het spaarwezen in andere landen niet ten achter blijven. Het spreekt toch vanzelf dat instellingen als spaar banken, met een zoo gelijk gericht doel, waarbij streven naar winst en concurrentie zucht ten eenemale zijn uitgesloten, makke lijker dan welke andere instelling ook met elkander voeling kunnen houden en met elkander kunnen nagaan, welke de weg is, die het beste leidt naar het gemeenschappelijke doel: de bevordering van het sparen. Door de totstandkoming van den Neder landschen Spaarbankbond werd dit alles zeer bevorderd en niet in het minst door de alge meene ledenvergaderingen, welke telken jare in verschillende plaatsen van het land werden gehouden en waar steeds uitvoerig werd gedis cussieerd over onderwerpen, welke voor het spaarwezen van eminent belang waren. Het aantal Bondsleden breidt zich in den loop der jaren geregeld uit en geleidelijk aan worden hier en daar verbeteringen aange bracht. Er ontbrak evenwel nog een orgaan, dat zich geheel en uitsluitend kon wijden aan de be langen der afzonderlijke spaarbanken en te vens ontstond er langzamerhand behoefte aan een behoorlijke accountantscontrole. Waar het beheer en de organisatie der spaar banken m verreweg de meeste gevallen werden behartigd door bestuursleden, die daarvoor belangeloos hun vrijen tijd beschikbaar stelden ment is aan het Bureau opgedragen het uit oefenen van deskundig toezicht over en het geven van advies omtrent administratie, beheer en belegging aan de spaarbanken, leden van den Nederlandschen Spaarbankbond. Het bestaat uit twee afdeehngen, t.w. een afdeeling, welke telken jare bij de spaarbanken een accountantsonderzoek instelt. Tot voor kort werd nog alleen de balans gecontroleerd, doch thans wordt ook de verlies- en winst rekening in het onderzoek betrokken Steeds meer gaan de spaarbanken er toe over om hun administratie elk kwartaal te laten contro leeren. Voorts worden door deze afdeeling talrijke adviezen gegeven over de admini stratie en het beheer der aangesloten spaar banken Het spreekt vanzelf, dat de aan deZe afdee ling verbonden controleurs, die zooveel spaar banken bezoeken, over een groote ervaring gaan beschikken De tweede afdeeling van het Bureau, eerst van jongeren datum, is bestemd tot het geven van advies en het verleenen van bijstand inzake instellingen. Door haar bemiddeling kon meer malen met voorkeursrecht worden ingeschre ven op publieke emissies, terwijl ook ver schillende onderhandsche gemeente-leeningen door haar werden tot stand gebracht. In 1930 werd ook het Secretariaat van den Bond naar Amersfoort, waar het Bureau is ge vestigd, overgebracht. Tevoren hadden Bond en Bureau nog een afzonderlijk bestaan ge leid. Het was zelfs mogelijk dat spaarbanken, waren aangesloten bij den Bond en niet onder controle stonden van het Bureau, doch in dat jaar is dit radicaal gewijzigd en sindsdien zijn alle Bondsspaarbanken ondei*worpen aan de jaarlijksche controle. geheel ten onrechte den naam spaarbank hebben aangenomen, in moeilijkheden zijn geraakt en dat in die gevallen vaak groote bedragen van argelooze spaarders, op wier goed vertrouwen werd gespeculeerd, voor goed verloren zijn. Het is daarom van groot belang dat ieder een, die sparen wil, zijn spaargelden daar brengt, waar deze veilig worden bewaard. En hiervan kan hij zich overtuigd houden, wan neer hij zijn spaarpenningen brengt bij een spaarbank, lid van den Nederlandschen Spaar bankbond. Want deze bond waakt voor de belangen der spaarders, in het besef, dat sparen de bron is van volkskracht. Jaarvergadering van het „Groene Kruis" en „Wijkverpleging" te MID- DELHARNIS/SOMMELSDIJK. L.l. Donderdagavond vergaderde in Hotel Spee te Sommelsdijk, de Afdeeling Middel- harnis/Sommelsdyk, Groene Kruis en Wijk verpleging. De Voorzitter, de Edelachtb. Heer L, J. den Hollander opende deze door ruim 30 personen bezochte jaarvergadering. Spreker deelde mede, dat de Penningmeester van de Wijkverpleging, de Heer J. A. Slis te Mid delharnis, door ziekte verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Nadat hij een wel komstwoord gesproken had verkreeg de secretaris, de Heer H. van Es van Sommels dijk gelegenheid de notulen van de vorige jaarvergadering te lezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens levert de Secretaris zijn jaarverslag, waaraan we het volgende ontleenen. In het bestuur is in het afgeloopen jaar geen verandering gekomen. De functies wer den door dezelfde personen waargenomen als vorig jaar. Het ledental van Het Groene Kruis be droeg op 31 December 1933: 1291. In het Bij het Secretariaat berust de algemeene afgeloopen jaar werden 51 nieuwe leden leiding, onder toezicht van het Bestuur van geboekt, terwijl 76 leden bedankten, vertrok- FEUILLETON. OU'IDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. den Bond. Het onderhoudt het contact met allerlei officiëele instanties en met de regee- ringsdepartementen. Aan den Minister van Justitie worden ge- regeld adviezen uitgebracht over de statuten van vereenigingen en vennootschappen, welke iets met het sparen hebben te maken en dooi den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat Bondsspaarbanken zijn vrijge steld van de bepalingen der Geldschieterswet. Met voldoening kan hier worden geconsta teerd, dat nog nimmer een spaarder ook maar iets is tekort gekomen bij een spaarbank, lid van den Nederlandschen Spaarbankbond. Dit lidmaatschap met de daaraan verbonden con trole waarborgt, dat, met terzijdestelling van elk persoonlijk winstbejag, de bevordering van het sparen eenig en uitsluitend doel is. Alle geldswaarden en geldswaaidigs papieren wor- toond. De belegging der spaargelden wordt steeds met zorg gekozen en de gemaakte winst wordt bestemd tot versterking der re serves. Bedroevend is het daarom te ervaren, dat nog dikwijls mededeeüngen in de pers ver- Nochtans was zijn hart bezwaard, omdat hij de vrouw had gezien, die hij had kunnen beminnen; ja, hij kon zich niet langer ontveinzen dat hij haar beminde, en toch wist hij maar al te wel dat zij geheel voor hem verloren was. Alles ging hem voorspoedig, en hij was, zooals hij zelf gezegd had, een bedorven kind der Fortuin. Toen hij in het zonnige venster aan zijn ontbijt zat cn zijn „Figaro" inzag, las hij hoe Parijs zijn vertrek betreurde het leedwezen van een wereld, die, evenals eene schoone vrouw, zóóveel heeft om haar een gemis te doen vergeten, dat ieder teeken van herinnering eene buitengewone hulde is. Een kamerheer bracht hem van het hof een zilveren kistje van antiek niello-werk, met kostbare edelgesteenten ingelegd, en een miniatuur schilderwerk van Penicaudius in het deksel, en, wat hem nog beter beviel, eene uitnoodiging van den keizer om den volgenden ochtend bij het aan breken van den dag mede ter gemzenjacht te gaan tusschen de besneeuwde bergtoppen van den Dachstein. Met de post kwamen geparfumeerde briefjes, die hem in meer of minder welkome taal verkondigden dat enkelen, met dieper en teederder gevoel, in het algemeen leedwezen deelden; en ken of overleden zijn, zoodat er een achter uitgang valt te constateeren van 25 leden. Van den ziektentransportdienst derZuid- Holl. vereeniging Het Groene Kruis, werd gebruik gemaakt. Eveneens van den Ont- smettingsdienst. Evenals vorige jaren is ook in het jaar 1933 de Emmabloemcollecte gehouden in de beide gemeenten, welke een bruto-opbrengst gaf van 136,24. De jongedames die gecol lecteerd hebben worden hartelijk dank gezegd. Aan subsidie heeft de vereeniging genoten voor de t.b.c.-bestrljding van Rijk en Provincie gespecificeerd als volgt: Rijkssubsidie voor huisbezoek 480,— voor prophilax en ver pleging 80, Van het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland voor onderhoud van lig- tenten 107,96. Van de Provinciale Zuid- Hollandsche vereeniging tot bestrijding der t.b.c. wegens 50 onder toezicht staande ge zinnen 235,-; wegens verpleging van 2 patiënten 65,40, en uit het Prov. verpleeg- fonds 400,—. Alzoo in totaal 1378,36. Er werden 4 patiënten uitgezonden, 4 gezin- a - Q0n kregen huurtoeslag en 3 gezinnen ver schijnen, waaruit blijkt, dat instellingen, welke sterkende middelen. Verder kregen nog eenige onder de briefjes waren er, die zijne ijdelheid wel moesten streeien, al konden zij zijn hart niet treffen. Maar hij bezat niet veel ijdelheid, en hij was aan al die gunsten van het publiek, van vorsten en schoone vrouwen, gewoon. Zij regenden op hem, als rozeblaadjes in den zomer op het gras, en voor hem was het de volle bloeitijd van den zomer, geen zijner rozeblaadjes was nog verwelkt. En evenwel „Ik moet hier vandaan," dacht hij, en zijne gansche ziel was van die gedachte vervuld. Hij bespeurde den invloed, dien zijne tegenwoordig heid op Vere had. Hij kende zijne macht op vrou wen te goed om zich in de uitwerking daarvan te kunnen bedriegen. Hij zag wat zijzelve niet gezien had; hij had lang beproefd haar te vermijden; hij was lang voor hen beiden bevreesd geweest zoodra zij elkaar toevallig in de wereld ontmoetten. Hij werd door geen ijdelheid of zelfzucht bewogen, maar alleen door innig medelijden en diep leed wezen. „Als ik er aan toegeef haar te beminnen, is mijn leven bedorven. Zij zal nooit zoo worden als anderen geweest zijn. Het kan tusschen ons nooit iets anders worden dan eene bi on van het grootste verdriet." Zoo dacht hij, terwijl hij het keizerlijk geschenk beschouwde, waarvan het goud en zilver in den zonneschijn fonkelde. Op dit oogenblik bracht men hem een briefje van Madame de Sonnaz, dat eene uitnoodiging behelsde om dien avond bij haar tc dineereti. Corrèze schreef tot antwoord eene beleefde veront schuldiging, waarin hij mededeelde dat hij tegen het vallen van den avond naar den Dachstein vertrok. „Wie zal nu nog zeggen, dat wij Nihilisme noodig hebben," schreef hij ten slotte, „als een patiënten reisgeld, terwijl by andere patiënten de woning werd verbeterd. Evenals vorig jaar had de vereeniging door de vele aanvragen aan de 9 ligtenten te wei nig, die op aanvraag door de Zuid-Holland- sche Vereeniging Het Groene Kruis aange vuld werden, waarvoor het bestuur wordt dank gebracht. Op 1 Januari 1933 waren 38 gezinnen met 42 patiënten onder toezicht van de vereeniging. Gedurende 1938 werden ingeschreven 4 gezinnen met 4 patiënten, afgeschreven 7 gezinnen met 9 patiënten. Onder toezicht op 31 December 1933 35 ge zinnen met 37 patiënten. Verglegingsartikelen werden uitgeleend 486 stuks. Terugontvangen 372 stuks. Op 31 December 1933 waren nog in gebruik 114 stuks. Aangeschaft werden 13 stuks verplegingsartikelen Uit dankbaarheid is door een patiënt die gebruik gemaakt heeft van een ligtent ƒ5, gestort in de kas der vereeniging, wat door het bestuur in het belang der vereeniging dankbaar aanvaard is. Het ledental van de "Wijkverpleging be droeg op 31 December 1933 1047. Er zyn 39 nieuwe leden bijgekomen. Bedankt ver trokken of overleden 77 leden. Alzoo een achteruitgang van 38 leden. Gedurende de vaeantie van zuster Brink man werd de wijk waargenomen door plaats vervangsters. Door de zuster werden de volgende zieken bezoeken afgelegdIn de maand Januari 460 Februari 439; Maart 516; April 400; Mei 399; Juni 474; Juli 403; Augustus 152;Septem ber 561; October 377; November 383 en in December 292. Totaal 4S56 bezoeken. Voor de t.b.c.-bestrijding in de maand: Januari 91; Februari 75; Maart 71April 56; Mei 66; Juni 53; Juli 51; Augustus 47; September 48; October 60; November 73 en in December 72. Totaal 758 bezoeken. Door de zuster z£jn 8 patiënten naar Rot terdam vervoerd. Aangezien zuster Brink man weer tot volle tevredenheid van patiën ten en bestuur gewerkt heeft, wordt baar dank gebracht voor het vele goede werk, dat door haar verricht werd. Ten besluite van het verslag doet de secre taris een ernstig beroep op de leden in het belang der vereeniging en patiënten, om niet voor het lidmaatschap te bedanken, zoomin voor Het Groene Kruis als wel voor de Wijkverpleging. Spreker spoort een ieder aan, die nog geen lid is als zoodanig toe te treden. De voorzitter dankt den secretaris harte lijk voor zijn als steeds nauwkeurig en uit voerig jaarverslag. Dan volgt verkiezing wegens periodieke aftreding van den heer J. A. Slis te Middel harnis, die met zoo goed als algemeene stem men wordt herkozen. Aan de Commissie belast geweest met het onderzoek van de rekening van het Groene Kruis 1932 wordt gelegenheid gegeven ver slag uit te breDgen. Hieraan wordt voldaan bij monde van den heer G. van Eek. Geadvi seerd wordt tot goedkeuring. Enkele wen schen worden voor het vervolg kenbaar ge maakt. Met algemeene stemmen wordt de rekeniDg vastgesteld. Het Groene Kruis, met als onderdeel t.b.c.-bestrijding, mag zich in een tamelijk goeden financiëelen toestand verheugen. Den CommissieledeDgtot nazien der reke ningen wordt dank gebracht. Tot leden be- operazanger met een keizer bergtoppen beklimt?" Toen zijn antwoord was afgezonden, stak hij eene andere sigaar op, en zag naar het glinsterend water van de Traun onder de oude grauwe bogen van de brug. „Zij denkt dus dat ik haar in hare wraak op Scrgius Zouroff zal helpen," dacht hij. „Vous étes mal tombée, duchesse! In het hertogdom Salzburg is de Augustusmiddag tamelijk koelhij gevoelde zich niet in eene stem ming om het gepraat in het Casino of de aardig heden in de Trinkhalle aan te hooien; noch opge wekt voor het gezelschap van bevallige vrouwen in hare schommelstoelen of voor whist en écarté op de balkons; er waren hier wel vijftig personen, die hein binnen een half uur in beslag zouden nemen als zij van hunne ochtendwandeling of hunne baden terugkwamen. Hij herinnerde zich dat een groothertog, die daar logeerde, hem zijne paarden ter beschikking had aangeboden, zond een regeltje aan den stalmeester van den hertog, en eer zijne bekenden van de Trinkhalle terug waren, reed hij langzaam het stadje uit, op een flink Hongaarsch paard, en nam zijn weg op goed gelukaf langs den oever dan de Traun, waar zij naar Stiermarken stroomt en rechts en links boschrijke heuvels oprijzen. Een schilderachtige weg loopt door Jict Weiss bach-Thal haar het Attermeer. Zestien mijlen of meer gaat men door een woud. Dat is grootsch; de boomen zijn reusachtig, van ouderdom met mos be groeid, eii staan iti een wildernis van varens en bloemen; de Weissbach stroomt er statig schui mend door; de hooge heuvels komen half licht half donker tusschen dc takken te voorschijn, en achter het gebladerte vertooncn zich dc blinkende gletschers en de blauwe bergtoppen, waar de wolken op rusten, waar de onweersbuien hangen en waar de bliksemstralen flikkeren, 't Is er vol vogels en wild; van het eene einde van den weg tot het andere is nauwelijks eene mcnschelijke woning. Waar eenig hout gekapt is groeien brem struiken en paars heidekruid; hier cn daar staat een kruis ter herinnering aan een plotselingen dood, door overstrooming of vorst, of aan een ongelukkig jachtavontuur; onder de breedc takken der Siberische dennen borrelen tallooze beekjes uit het gras op; en aan het einde ligt het meer, blauw en helder: het grootste meer in Oosten rijk het Attermeer. Het door oorlog uitgeputte Europa heeft weinig plekjes overgehouden, die schooner zijn dan dit rustige, eenzame boschpad, dat op dien azuren waterspiegel uitloopt. Het Attermeer is eveublauw als de Middel- landsche zee; schitterend blauw; en strekt zich tot de Schaffbergsche bergketen uit, gestoffeerd met vaartuigen met witte zeilen, en hier cn daar, helaas, ontsierd door den zwarten rook van eene der stoombooten, die van Unterach, Stcinbach cn Nussdorff heen en weer varen. Te Weissbach grenzen de weilanden vlak aan het water weilanden met dat weelderige, lange gras vol bloemen, dat de roem van Oostenrijk is en langs de geheele lengte van dc witte steenen kaai groeit; daar komen dc vaartuigen aan, en de roeiers, of zij die gezeild hebben, landen in het gras, dat hun tot dc knieën reikt; in de schaduw der beukenboomen. Op den oever staat eene kleine herberg, met balkons en hangplantcn; 't is een bescheiden gebouwtje, dat het schilderachtig toonccl niet veel benadeelt; de heuvels steken et' kloek boven uit. Een weinig verder is het gebergte Hochlaken en Hoellen, waar men. als men wil, den goudadelaar en den gier kan schieten. Door de schoonheid van den weg verlokt, had Corrèze dien gevolgd totdat hij, in ongeveer twee uur tijds, aan het Attermeer was gekomen. Daar steeg hij af en wandelde rond. Het gebeurde niet dikwijls dat hij gelegenheid had om zich in de vrije natuur te verpoozen; maar altijd vond hij er genoegen in; hij was misnoegd op zichzelven dot hij in deze zuivere atmospheer, in deze bekoor lijke landelijke kalmte, zich nog ontevreden ge voelde omdat hij alleen was. Wat hij ook deed, hij kon die groote, droevige oogen van Vere en den toon harer stem, toen zij zeide: ,,'t Is mijne schuld niet dat ik gezonken ben!" maar niet vergeten. „Neen, het kan hare schuld niet zijn", dacht hij; „maar welke middelen heeft hare moeder aange wend, welk geweld heeft zij kunnen gebruiken om haar er zoo spoedig toe tc brengen?" Hij liet zijn paard in den stal van de herberg om te rusten, en verliet het meer, met zijne roei bootjes en zeilschepen, zijne weiden, waarin menschelijke gedaanten boven het lange gras als vlinders schenen tc zweven, en zijne aanlegplaatsen met wapperende vlaggen. „De weg door het bosch is stouter," zeide hij, cn gaf zijn rijknecht last om hem met het paard te volgen, als het uitgerust was; hij was voornemens te voel naar Ischl terug tc gaan. Vijftien mijlen door het bosch op een zomernamiddag af te leggen, is aangenamer uit dan in den zadel. „Tc paard moet men altijd rechttoe rechtaan gaan," dacht hij; „wat eigenlijk het bekoorlijke van een bosch uitmaakt zijn de zijpaden; het

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1