;n gewis a. wisse >st verzekerd is. le verzekeringen. BERNARD Muziekleeraar I en Privé-lessen Iharnis v. d, SCHENK yt Elegant gekleed gaan „Vrouwen kunnen geen koffie zetten, beweren vele mannen Bakvischjes in zwart wit en in blauw Het stiefkind van de mode Een manteltje voor zus Waar het lichaam „modern" rust ALS DE BABY KOMT Een spreitje voor de wieg I" ^rspieffeUlen him onbewogen, krist:1|heWcre er de wachK'rs van de kleurige jeneverbessen en wtfci» met crnstigen blilt hs gestalte, die Je vie^. m liet zien. lftlea op de kaarsrechte men van de oeroude den. lied van den wind nooit pi) het scheiden van den n licht van de lengende otang gevangen hielden, in haar bed van wolken, was gegaan. Langs den n zich de waaiers van de 'n golfde als een mollige zachte boschmos over de Ivan de woudreuzen, a een verkwikkende dauw. 'kim in vuur en vlam zette zich' baan braken dooi volkenmuur, dan bouwde |hand kolommen van blauw de koperstammen der Iootschheid der natuur nog schreed dan uit de lage ;t edelhert naar den vva. sierlijken kop en dronk het wel, dat plotseling 1^ Oroote \V3ftr ruw ver- (een kudde wilde zwijnen tont naar buiten brak en jtend zich te water begaf nemen. I'lijntje, dat in het sappige 'ochtige plaatsen weelde, at te eten, hief dan het rende met groote spron. :sd voor die wilde bende. J<te 2ich' plat op den bo. eerst op te kijken als laard was. er de wilde duiven niet in den glanzenden hals, htortels met den mooien de vlaamsche gaaien met Iderte en de blauwe vaan. (■ugels, een paar eksters, groenen weerschijn, ja zelfs edachtzaam nader om zijn |hen en om tevens eens ook iets te jagen viel. ten ver van de menschen Ik, ontmoette ik voor het lieven den goud- of bloed- pinner ik mij als de dag pe deze ontmoeting inii in |ht. en zij vlak voor mij in bloed schitterde de borst Itje door het teere loover [n een jeneverbessenstruik n tijd. later hun nest en en groeien en uitvliegen, 't vrouwtje, dat de roode vader miste, doch welke was. Daar zag ik hoe |dvinkenpaartje is, hoe on. waren, steeds elkander I bij elkaar, ik hoorde daar lie loktoon van het man. |achten weiluidenden zang. ner ten einde fep en op boekweit rijpte, de sikkel gedaan en de garven te lp het stoppelveld, vertrok- lun kinderen daarheen en |ze terug met vele soort. toen de herfst zijn in. Iheide en bosch' zich staken |d van lila, goud en bruin, eenmaal naar de plaats |t Oroote Water te droo. maagdelijke stilte van het |fcosch. Toen trokken zij tie andere, naar 't warme Water" is er al jaren niet is ternauwernood terug schenhanden hebben doen stukje natuur," dat men pnders mooier zal ontmoe. H. E- K' R. DE VRIESLAAN 234 3DELHARN1S MIDDELHARNIS Chr. de Vrieslaan 1? inrichtingen van onderwijs Ëitooc-, Teeken- en Schrljfbe- laden. dag- en weekbladen. behoeft tegenwoordig niet veel geld Ineé^ te kosten. Iedere vrouw en leder meisje kan er thans, door haar kleeren zelf te vervaardigen, charmant en. apart uitzien. Beste! uw patronen bij de Redactrice Da mes-rubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag en u kunt er van verzekerd zün een goed passend model te ontvangen. Bestel per giro (125025), per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels; Kos ten 36 ct. 6 ct. verzendkosten. „SUGGESTIE l ANTWOORDT DE VROUW. Men kan het nog leeren ii Vele echtgenooten beweren, dat de meeste vrouwen geen goede koffie kunnen zetten en zelfs wanneer wij getrouwd zijn, kunnen zij niet nalaten evenals in hun vrij. gezellen jaren, hun eigen koffie te zetten. Zelfs al zou de huisvrouw de koffie op dezelfde wijze bereiden dan hun echtge noot de koffie gewend is te drinken, dan nóg mankeert er iets aan! „Suggestie" zul len velen zeggen, maar toch is het een feit, dat het koffie zetten vaak een belangrijk onderdeel uitmaakt van het gesprek tus- schen huisvrouwen wanneer het gaat over huishoudelijke aangelegenheden. Veel hangt natuurlijk af van de waarde der koffie. Velen zyn er, die de waarde van koffie niet schatten naar den prijs, maar naar hun persoonlijke smaak. De meeste koffiesoorten zijn gemeleerd, dus samengesteld uit meerdere kwaliteiten, welke alvorens in den handel te worden gebracht, eerst worden gekeurd door de keurmeesters. Een vermenging van b.v. zeer fijne zuur stoffen uit Costariea-boonen. met de krach- tiege aroma der Bautemala en der Colum bia levert de beste en. kostbaarste koffie, welke men zich kan denken. Koffie is zeer gevoelig en verdient daarom met zorg te worden behandeld. Het chemisch onderzoek van koffie ge schiedt reeds meer dan 100 jaar. Vóór 1Q0 jaar kende men dus reeds de schadelijke werking der coffeine. Echter hoelang heeft het nog geduurd eer de menschheid kon genieten van de coffeinevrije koffie Hag, 1 welke in smaak en kwaliteit niet voor de beste soort behoeft onder te doen. Ja, meer nog dan bij andere soorten komt het er hierbij op het sorteeren en verder behan delen der boonen aan. Van groot belang is het ook, dat de boonen immer zeer fijn ge- moilen worden. Hie fijner immers de boen is gemalen, des te geuriger is de aroma en des te smakelijker is de koffie. Om koffie te malen heeft men heusch geen speciale Turkschen koffiemolen noodig, ons molen tje zal evengoed zijn diensten verrichten. Zooals bekend drink tde Turg zijn kof- rie mèt de gemalen boonen uit een kom, en tot aan het laatste slokje zal hij zijn koffie steeds weer zorgvuldig omschudden, opdat niets van de geur der koffie verloren zal gaan. Wij, Westerlingen, geven even wel de voorkeur aan gefiltreerde koffie, waartoe wij een filtreerpapier ofwel een koffiezak gebruiken. De beste koffie bekomt men door gebruik van een porceleinen koffiekan. Men sluite het deksel goed af en ook de tuit verstopt men zoolang de koffie trekt, waardoor niets van de geur verloren zal gaan. Zoo laat men de koffie tien minuten staan. In den win ter dient men de koffiekan, alvorens haar te gebruiken, eerst eenigszins te verwar men, door lauw water in de kan te gieten. Dat maakt, dat de te trekken koffie snel ler te gebruiken zal zijn en de koffie zelf zal gemakkelijker uitzetten. De Engelschen doen gewoonlijk een wei nig zout in hun koffie. Op een normale kan koffie wordt een half theelepeltje zout ge voegd. Het filtreeren geschiedt door een dubbel toegevouwen gazen doekje. Vele Engelsche huisvrouwen zetten hun koffie ook wel in drie malen.. Telkens opnieuw be giet men dan een nieuwe scheut koffie met heet water, waarbij ook weer telkens een snufje zout wordt toegevoegd. In Turkije wordt beweerd, dat koffie, getrokken door heet water, niet de fijnste drank oplevert, maar koffie, welke in ge trokken uit heete melk. Vele Europeanen beweren, dat de melkkoffie der Turken lang niet slecht smaakt. Ook de z.g. Café Brulé vindt onder de Westerlingen vele vrienden. Café Brulé wordt als volgt be reidt: Men giet zes koppen sterke koffie in een verwarmde terrine en voegt hierbij acht stukken harde suiker. Vervolgens voegt men er drie lange stukken kaneelpijp bij, alsook een citroenschil en tenslotte zes gla zen Sherry Brandy. Dit geheele geval wordt nu op een zacht vuur verwarmd, waardoor de suiker smelt. De café brulé moet warm. gedronken worden. Vermelden wij nog, dat de Amerikanen hun koffie ook wel drin ken met vermenging van een ei, hetwelk reeds voor het trekken boven de koffie werd stukgeslagen. Ook de Amerikanen maken hun koffie zeer zoet, gelijk de Turken; de suiker wordt reeds mèt het heete water in de koffie ge daan en wie de koffie nog zoeter gewend is te drinken, die kan gebruik maken vau een stuk suiker. VETVLEKKEN UIT HET PAPIER Om papier te reinigen van vetvlekken worden verschillende middelen aangewend, alle even gemakkelijk als doelmatig. Wij laten er eenige van volgen: Men vermenge geraspte leem met ben zine tot een brij en brenge die met een perseel op de vlek aan. Als het droog ge worden is, moet het voorzichtig met ^en mes worden afgenomen, en het papier met een zuiveren borstel worden geschuurd. Als de vlek door den eersten keer nog met ge heel verdwenen is, kan men de proef her halen. Hierbij twee eenvoudige en toch smaak volle jurken voor onze grootere meisjes. Deze patronen, respectievelijk no. 301 en no. 802, kunnen worden vervaardigd van een soepele winterstof. 1-Iet eerste mo delletje heeft iets gekleeds, door de combi- Steeds nieuw en origineel Evenals alle andere kleedingstukken is ook het mantelpakje aan modewisseling on- 'derhevig, al beweren sommige dames, dat jhet mantelpakje het stiefkind is van Vrouw (Mode en ieder jaar opnieuw in dezelfden vorm terugkeert. Niets is minder waar. Vergelijk slechts het mantelpakje van he den met een f mantelcostuum fcan 4 of 5 jaar jgeleden en een ieder zal direct het verschil op vallen, vooral j wanneer men naar de details kijkt Hierbij geven wy een patroon (no. 800) van een modern mantel pakje, hetwelk gegarneerd .wordt met bont, dè groote mode: prigineele bont- garneering. Het jasje van Idit pakje is een voudig en bezit geen zakken. De kraag wordt af gewerkt met een smalle bontreep. Ditzelfde bont wordt toegepast voor de cein tuur. Een cein tuur van bont zal van dit sei zoen veel wor den gezien, al leen: men moet 'n slank figuurtje hebben, wil men een der gelijke ceintuur met succes dragen, want bont maakt nu eenmaal altijd „dik". Het rokje van dit pakje is eenvoudig met één plooi links opzij gegarneerd. Hiervoor kan men ook een zeer breeden overslag bezi gen, hetgeen tegenwoordig ook vaak wordt gedaan, zoodat het rokje heelemaal geen plooien noodig heeft, alleen enkele knoo- pen om den overslag op zijn plaats te hou den. HOOFDKAAS VAN RESTEN SOEPVLEESCH. 400 Gr. (4 ons) soepvleesch, liefst niet al te mager 214 d.L. water 2 Maggi's Bouillonblokjes 3 a 4 eetlepels azijn (eenigszins naar smaak) wat peper, zout, nootmuskaat, een gehakte augurk en een gehakt uitje 7 )4 Gr. (ongeveer 5 blaadjes) gelatine. Hak het' vleesch fijn en vermeng het met de fijngehakte augurk en de kruiden. Breng het water aan de kook, laat er zachtjes den gehakten ui in gaar worden, los er dan de Maggi's Bouillonblokjes en de gelatine in op en voeg er den azijn bij. Meng de vloeistof door het gehakte vleesch, breng alles over in een met koud water omgesp oelden steenen vorm (of kom) en zet dien op een koele plaats tot de hoofd kaas stijf is. Maak het gerecht daarom bij voorkeur reeds den vorigen dag klaar, zoo dat het den volgenden dag gemakkelijk uit den vorm kan worden geschud. neering van zwart met wit. Deze jurk heeft en noa 802, kunnen wo-rden vervaardigd een achterbaan en twee breede voorbanen, wat het lijfje betreft, omdat ds voorpanden over elkaar heen moeten sluiten. Toch vor men deze voorpanden geen revers. Het kraagje komt rond den hals te liggen en kan iets opstaand zijn, dus het behoeft niet rond te loopen. Het rokje is wat be werkelijk door de zijbanen, wel ke er apart ingezet worden. Plooien aan weerskanten zorgen /oor de vereischte ruimte in den lok. De mouwen zijn lang en smal en vallen tot op den pols, waar zij worden afgewerkt met een klein inslrgje. De verdere garneering maken de groote witte knoopen op het lijfje uit. De ceintuur wordt in de japenstof gekozen. No. 802 is een jurkje van ko- renblauwe afghalaine, de stof, welke in het winterseizoen im mer zooveel wordt gebruikt, vooral voor winterjurken, omdat deze stof soepel, warm en ge makkelijk te verwerken is. Het lijfje is, zooals u ziet, gewoon recht, zoowel van voren als van achteren. Dan komt de rok, wel ke op de heupen in drie banen ljopt, van voren en van achte ren één geheel vormt. Deze ba nen zijn duidelijk aangegeven, zoodat omschrijving niet noodig zal zijn. Het eigenlijk rokje be slaat uit een klok, doch deze klok vormt in het midden-vóór een diepe inspringende plooi. Desgewenscht kan men een der gelijke plooi doen vervallen. De mouwen zijn lang, smal en recht naar den pols toeloopend en behoeven geen verdere af werking dan een insïagje naar binnen, gelijk bij het eerste pa troontje. Een licht kraagje aan den hals maakt het jurkje af. Een cein tuur van dezelfde jurkstof komt ter hoogte van het middel. De halsuitsnijding is heel gemakke lijk. Wanneer men deze hals opening vrij diep wilt maken, zoodat men ook iets meer te zien krijgt van de kraaggarnee ring, dan kan men er, indien gewenscht, natuurlijk een befje onder dragen van de kleur van het kraagje. met bontreepen No. 79G toont de lezeres een aardig win- termanteltje voor meisjes van 8—32 jaari Het manteltje bezit drie banen, n.L de twee voorpanden en het achterpand, dat één geheel Vormt. Het man teltje bezit geei plooien, hetgeen pok niet noodig is, omdat de panden eenigs zins worden ge- tnipt, zoodat de vereischte ruim te toch wel (wordt verkregen Fluweel kan voor dit model letje heel goed worden gebezigd De mouwen loo pen gewoon recht naar den pols toe en wor den met de voe ding afgewerkt. Een tweetal kleine opgestikte Zakjes houden de handen van het meisje warm. Bontgarnee- ring zal bij dit manteltje heel lief staan. Als u de teekening be kijkt, dan zultu bemerken, dat deze bontgarnee- ring slechts uit kleine lapjes be staat. Overge houden stukjes bont zouden hier dus goede diensten kunnen bewijzen. De kraag is op staand en kan des gewenscht ook aan den binnenkant worden gevoerd. Op de naad tusschen de mouw en de schouder komt eveneens een boatreepje. Hierbij een „klein maar fijn" voorbeeld van de inrichting der moderne slaapkamer. Voor haar, die niet in een moderne wo ning huizen, is een dergelijke inrichting al heel moeilijk. Immers moderne meube len moeten zich kunnen aanpassen bij de geheele omgeving, maar voor haar, die wel een moderne woning bezitten, is dit voorbeeld heel geschikt. De wanden zijn, zooals u ziet, niet voorzien van talrijke groote en kleine schilderijtjes, prenten en teekeningen, neen, aan den muur hangt zelfs geen enkel schilderstukje of wat dan Bijgaand een aardig patroon voor een wiegespreitje. liet is een gebreid wollen wordt gebreid. Men neme gewone breiwol, dekje met een zijden boord, dat eveneens den, welke men gebruikt kunnen misschien wel het best van been zyn, doch wanneer men liever met ijzeren pennen breidt, vraag dan pennen van 2 h 3 m.m. doorsne de. Neem vooral niet te dunne naalden. »- int dan wordt het spreitje te zwaar voor cl driedraads, het sterkst hiervoor. De naal- Men begint met 220 steken op te zetten. We nemen natuurlijk het patroon voor een normale kinder wieg. Op de eerste toer breidt men écn steek rechts en één steek averechts tot op een lengte van 60 a 65 centemeter. U moet er wel om denken, dat u steeds den eersten steek van de pen mee- breit. Wanneer u nu de gewenschte lengte heeft, sluit u de steken af, terwijl u de laatste steken rechts en overechts langs den linkerkant afsluit. Als u deze reep afhebt, legt u het weg. Voorloopig kunt u het toen niet gebruiken. Nu neemt u de zijde, in dezelfde ofwel tegenovergestelde kleur van het spreitje. Hiervoor hebben wij fijnere pennen noodig, omdat grof zijden breiwerk te gauw ver sleten is en ook lastig te verwerken is. Nu gaat u als volgt te werk: U zet 25 steken op. 'Breidt één pen rechts, en één pen averechts tot een lengte van 2 meter en 20 Centimeter. Deze lengte is wel voldoende om bet ge heele spreitje te omtrek- ken. Wanneer 't noodig is, kan men 't boord nog altijd verlengen of ver korten, waarom het gewenscht is het boord no gniet zoo degelijk af te werken. Wanneer nu het eigenlijk spreitje ook klaar is, kan het boordje er aan genaaid worden, met een gewone naaisteek, zooals het voorbeeld links onder u laat zien. Het strookje moet natuurlijk zeer neuw- keurig er aan gehecht worden. Het mag niet te wijd zitten en ook niet trekken, doordat het te smal is. Om een dergelijk spreitje te vervaardi gen, heeft u noodig: 100 gram wol (dus twee gewone knotten) en 75 gram zijde (anderhalve knot). Als afwerking hecht u een leuke groote strik op een der hoeken van het spreitje. HET KOMT VAN PAS Jodiumvlekken. Jodiumvlekken kunnen uit het witt beddegoed worden verwijderd door te vlekken eerst vochtig te maken en er daarna met een warm ijzer over heen te strijken. Indien noodig kan men deze proef herhalen. Om kousen frisch te houden. Wanneer de kousen goed gewasschen zijn, gebeurt het vaak, dat de kleur niet meer zoo frisch is en steeds lichter wordt, telkens wanneer men ze wascht. Hoe houdt men de kousen nu het best frisch? Haal de kousen, wanneer ze zijn gewasschen en door het schoone water ge haald, nogmaals door schoon water, doch waarin een lepel azijn wordt gedaan. De kousen krijgen door de wereking der azijn in het water hun heldere kleur weer terug en zullen ook niet verkleuren tijdens het opdrogen. Vetvlekken in behangselpapier. Vet vlekken kunt ge uit he behangselpapier verwijderen door een papje te maken van benzine met magnesius en dit op dc vlek te smeren. Als de benzine eenmaal ver dampt is, borstelt men de achtergebleven magnesium met een borstel van den muur. en heeft geen andere garneering noodig. Het zou zelfs te bont en opgesmukt staan, wanneer men tegen een dergelijk behang nog plaatjes ging spelden. Dus den muur laten wij vrij, tenminste wanneer het mo tief van het behang dit van ons eischt. Het bed, het nachtkastje en de kleerkast moeten in overeenstemming zijn. De te genwoordige huisarchitecten schrijven lage, soms wel zeer lage, meubelen voor. Velen onder ons houden wel van lage meubelen, maar er zijn er ook, die ze verfoeien. Tóch zijn zij praktisch en zeker hygiënisch. Er zullen zich in ieder geval geen stofnesten onder de lage kastjes en tafeltjes verzame len, hetgeen al een groot gemak voor de moderne huisvrouw is. Een klein modern lampje siert het nachttafeltje. In de moderne slaapkamer wordt alleen het noodige geëischt en al het andere kan achterwege blijven, dus geen overbodige stoelen, kastjes en dergelijke. Het schoonmaken van hoeden. Er bestaat een gezegde, dat een vrouw, hoe mismoedig zij ook is, door het zien, en natuurlijk nog meer door het krijgen, van een nieuwen hoed al haar zorgen vergeet. Een man, van den andeera kant houdt veel meer van een ouden hoed. Hetgeen even wel in het geheel niet zeggen wil, dat een vrouw soms ook niet sterk aan een ouden hoed kan hechten. Integendeel: een oude hoed zit altyd gemakkelijk, men voelt er zich beha gelijk in. Toch ziet een oude hoed er vaak min of meer vuil uit. Hoeden kun nen ook verkleuren, maar dat is geen be zwaar ;zelf verven kan tegenwoordig ieder een. Indien men dit doet, moet de hoed eerst goed uitgeborsteld worden, terwijl men daarna den hoed kan verven volgens gebruiksaanwijzing. Een hoed van zwart stroo kan men het best met olijfolie zacht maken. Voor het reinigen van vilthoeden gebruikt men een mengsel, bestaand uit een kopje meel en een half kopje bloem en zout. Laat dit gedurende een nacht staan en borstel het dan uit. Het middel is al leen afdoende voor vilten hoeden. Even eens helpt bier goed: wrijven met een beet je petroleum, in gedoopte zemelen. Pana mahoeden kan men reinigen met water» stofperoxyde.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 7