TIJDELIJKE LIGE'S ZIE Cadeau! versteld staan van 't sortiment en PRIJZEN GEMS. BUIJSSE MIDDELHARNIS I M.S.V.V. „Flakkee" 1 A.S. ZONDAG C0IÏ1PETIJIE WEDSTRIJD I FLAKKEE 2-FEIJENÜORD 4 I LANDBOUW en VEETEELT Veilingberichten. Voortschrijdende Wetenschap. PREDIKBEURTEN. Geeft U op als Abonné, ONZE EILANDEN VAN VRIJDAG 26 OGTOBER 1934. Ie rentekaarten en -boekjes van die alhier woneu en werken, ien ingeleverd b() den Raad van ielle vóór 29 October 1934. week stonden by den Agent emiddeling dezer gemeente in- 2 landarbeiders, 5 metselaars, iders, 3 schilders, timmer- sse werklieden, 2 landbouw- itonwerker, 1 smid, 1 koksmaat, 1 typograaf, 1 stoffeerder en 1 nde. Hiervan waren j.l.Zaterdag werkloos. een winkelier alhier is door de es-verbaal opgemaakt wegens an de Loter(jwet. M. alhier had het ongeluk sdereede en Stellendam met zijn sloot te geraken. De auto werd iadigd, terwijl de heer M. een li bekwam. ljjke verliezer van een rywiel tje kan deze by den vinder terug krygen. lubje amateur-„tooneellisten", savoad in hotel Spee oefenen, eenige krachten om mee te wer- opvoaring voor 'n liefdadig doel. a.s. Maandagavond in hotel Speë. ES. Op 5 November as zal ituur van de oude polders over erken schouw worden gedreven, landen van dien polder dienen at alle slooten, hekken en dam- seur voldoen, teneinde proces- oorkomen. Ien voorwerpen: Een snoer ko- ?oud slot terug te bekomen bij amen. Deze koralen zijn gevon- Herkingen en Dirksland. iliothecaris der Ned. Herv.Jon- niging „Timotheus" is benoemd Dorst in de plaats van den Heer egens vertrek. hebbenden worden er nogmaals op gewezen, dat hunne ter in te bieden huisslachtaan vragen ingevuld en geteekend en ten- agen voor de slachting moeten gevraagd] ïRGERLIJKE STAND. Izak Jacob, z. v. C. van der A. Gebuljs. DAM. Maandag is de vrouw Adr. van den Nieuwendijk per laar het ziekenhuis te Dirksland het ondergaan van een blinde re. ie gamalenvi3schers werd vorige en gevischt, gemiddeld werd per aartuig van 60-90 k.g. gevangen lelleryen geleverd. (Adv.) IEEDE. Naar men verneemt is Ischery aan den _Kleinen Zuider- het visschen dit jaar niet gereed laar het niet loonend is. lv. Putten, laatst onderwijzeres School in den Oostdijk, is tyde- dswaard benoemd. Vestdijk van Ouddorp heeft onder- |ekocht een woon- en winkelhuis oond door C. Aalbregtse. Iheepsgelegenheid is van hier ver- lading witlof met bestemming pen. Ion van A. A. M. van Sommels- let ongeluk tusschen Goedereede lam met de auto van dendykin 1 ryden. Hy brak een pols en kreeg verwondingen. Fris van Middel- jacbter hem reed verloste hem en laar huis te zijn gereden, bracht laar het ziekenhuis te Dirksland. lampfens van Middelbarnis bracht 1 den wal. IP. Als proef wordt bier voor de J Witlof gekweekt. De eerste party Iveild doch de prys was laag. |rdag stonden bij do arbeiders- 28 werkloozen ingeschreven. Inkort zal voor rekening van den fvsen van Overschie een landhuis Jjowud aan den Oude Nieuweland- Iket werk is opgedragen aan Gebr. Alhier. p Gebr. Hameeteman is een reuzen horei gedolven van het kolosale In 2| K.G. 'ed. Joh. Troelja van Stellondam rhands aangekocht een woonhuis van C. Westdyk, staande aan den Koudeu- grond. Even als vorige jaren is de cursus in bet laudbouwonderwys onder leiding van den heer Spuibrook weer begonnen. Donderdag werden op de halfjaarlijk- sche Veemarkt aangevoerd: 60 biggen, overloopers, 20 graskalveren, 8 vaarzen. 21 pinken. De markt werd druk bezucht doch de handel was slap. Mej Vermaas, Onderwyzeres aan de Byz. School alhier, zal a s. Maandag den dag herdenkeu dat zy 12J jaar by het Chr. onderwys werkzaam is, waarvan 11 jaren in deze gemeente en 1.$ jaar te Rotterdam. Arbeiders die gedeelteiyk werkeloos zijn, komen slechts voor den tyd gedurende welke zy steun ontvangen, in aanmerking voor het verkrygen van goedkoope Margarine, wanneer zy b.v. 2 dagen steun in de week genieten (en ook voldoen aan de bepalingen) dan kunnen zy gedurende die week aan spraak maken op yan de hoeveelheid margarine, waarop zij recht zouden hebben bij algeheelo werkeloosheid. Met aanvankeiyk 70 leden is hier een afd. van den Chr. Boeren- en Tuindersbon.! opgericht. Het bestuur is samengesteld als volgt: L Goedegebuure, Voorzitter; KI. Westhoeve. Secretaris, verder T. Tanis, J. Meijer en J. Voogd Mz. NIEUWE TON GE. In de plaats van den heer C. Broosbooft (n r.), die als raadslid heeft bedankt, hoeft het central stembureau benoemd verklaard do heer M, J. van Driel. Bij een inschryving naar de winning van twee perceelen bouwland in den polder „Duivewaard", laatst in huur by wijlen mej. Muije, was hoogste inschrijver de heer A. Slinger te Oude Tonge. In de Ned. Herv. kerk zyn aan de beurt van aftreding als ouderling L Zweerus, als diaken Jan Breur, als kerkvoogden J van Vliet en J. van Rossum en als notabelen A. Kom, Ant. Verolme en S. de Geus. De politierechter te Rotterdam heeft A. H. alhier veroordeeld tot 15,— boete of 10 dagen hechtenis wegens mishandeling. Uit deze gemeente zijn 14 werkloozen te werk gesteld met het uitdiepen van de waeingen in den po'der Klinkerlandï De heer J. G. Knöps die eerst bedankt had als secretaris van de landpachtersver- eeniging afd. Nieuwe Tonge, heeft deze functie toch weer op zich genomen. OUDE TONGE. Gedurende dit leverings- tydvak is de crisis-margarine verkrijgbaar op bon 12 bij Joh. 't Hart aan den Zuiddyk, het vleesch in blik op bon 7 bij Wed. H. Kievit aan de Kaai. Een krasse oude baas. Dezer dagen kon men den 86-jarigen Willem Drooger nog bieten zien kruien in een schip liggende in de haven alhier. Boeken van de bibliotheek der Ned, Herv. J.V. „Timotheus" kunnen Vrijdags avonds worden afgehaald van 61- tot7Juur in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw. Op de schietwedstrijd van den B.V.L. werden de volgende punten behaald: J. van der Maden 96, K. de Bruin 91, C. Versteeg 90, J. Kardux 90, W. Kauffman 89, J. de JoDg SS, C. Prinse 86, H. Meijer 86, Joh. Winkels 85, C. Kamerling 85, A. Fase 85, A. Bierbooms 85, J. Hameteman 84, C. van der Heijden 83, P. M. Jacobs 81, M. Vervloet 81, J, Noordyk 71, F. van Wezel 71, A. Hameteman 58. OÖLTGENSPLAAT. Op de Dinsdagavond 23 Oct. gehouden vergaderiDg der leden van de afdeeling Ooltgensplaat der Zuid-Holl. Vereeniging „Het Groene Kruis" is tot be stuurslid, in de plaats van wijlen den Heer L. A. Hobbel, gekozen de heer M. H.Meyer, hoofd der le Openbare School. De aftredende heeren P. v. d. Heuvel, W. Voogd en Dr. Kramers werden allen met groote meerderheid herkozen. De nieuw be noemde en de drie aftredende leden namen allen hunne benoemiDg of herbenoeming aan. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Rotterdam werden gekozen: Dr. Kramers en Zuster Alblas. Na afloop der gewone ledenvergadering werd nog een bestuursvergadering gehouden. Als Voorzitter werd gekozen de Èdelachtb. Heer Donkersloot, Burgemeester, tot tweede Voorzitter, de Heer B. Noordijk, tot Secr. de Heer Johs. Bol en tot Penningmeester de Heer W. Voogd. Het acht-jarig zoontje van W. Groenen dijk had tijdens het krijgertje spelen het ongeluk zoodanig op zyn elleboog te vallen, dat de dokter het noodzakeiyk achtte het kind zoo spoedig mogelijk naar het zieken huis te Dirksland te doen vervoeren. De collecte, gehouden in deGer.Kerk tijdens de herdenking der afscheiding 1834, heeft ruim 115,— opgebracht. C. Pipping heeft dezer dagen een var ken uit nood moeten laten slachten. Het vleesch werd door den keuringsdienst afge keurd voor de consumptie en onder politie toezicht onschadeiyk gemaakt en begraven, Evenzoo was dit het geval met een rund van den heer H. van Nieuwenhuyzen Lz. Voor beide personen een groote tegenvaller. Aan de bijzondere school alhier is tot tydeiyk onderwijzeres benoemd met ingang van 1 November a.s. Mej. van den Hooven uit Schelluinen. Golden Champgnons 7,80. Per 100 pond Jodenperen 7,70. Kleiperen 4,60 tot 8,60. Witte kou/.yu 6,— Gieser Wildemans 5,— tot 15, Conseiller de la Cour 3,50 tot ƒ7, Goudrenetten 5,80 tot 13, Diverse peren (val) 3,60 tot 5,50. Muskusperen 10,50. Be-urn Clargeau 8,50. Ponsperen 3,80 tot 6.50. Lauwtjesperen ƒ7,— tot, 10 80. Mispels 4,50. Witlof 14,- tot 19,-. Kroten 3,70. Per 100 K.G. Peen 2,50. Per 100 bos. AANVANG 2 UUR H Wij berichten aan de leden dat a.s. Dins- M H dagavond op 30 October een aanvang zal s H worden gemaakt met de Winter-training H onder leiding van den heer J. Rozenboom. H Deze training wordt gehouden in de Gym- H nastiekzaal van de H.B.S. en zal gedurende H de Wintermaanden eiken Dinsdag worden herhaald; voor de junioren van 6.30tot7.30 g§ uurvoor de grooteren van 8 45 tot 9.45 uur. De toegang tot de Gymnastiekzaal is uit- H sluitend voor diegenen welke van een trai- g g ningskaart voorzien zijn, terwijl sportcostuum H een vereischte is. g H Laten we er nog aan toevoegen dat Be g Quick-Groningen destijds ook door den Heer H Rozenboom is getraind, zoodat voor onze jongens, wanneer de wil er is, ook veel te g bereiken valt. We stellen het dan ook als plicht van een H goeden sportman om hieraan deel te nemen. 1 Het Bestuur. 1 Minn»mmiiiP DIRKSLAND. Zondag a.s. heeft de ont moeting plaats tusschen „Dirksland" en P.F.C. van Geervliet. Deze wedstrijd staat in het brandpunt der belangstelling. Het sterke P.F.C. gaat momenteel aan den kop. Dirksland" met 1 winstpuDtje minder, zal zich geducht moeten „geven" om P. F. C. de leiding te ontnemen, voornamelijk nu Maas dam nog niet van de party kan zijn. Als de invaller, en de overigen trouwens ook, zich bewust zijn waar het om gaat, behoort het niet tot de onmogeiykheden. Voor de „Dirksland"-supporters geven we hier de stand in afdeeling E: "O C G Doel Vereeniging S c O OJ 5 punten O. *ÖJ •2 C u C O <u O O <u CL O O 8> <L> P.F.C. 6 6 0 0 12 34 3 Dirksland 6 5 1 0 11 36 10 N.-Helvoet 6 4 0 2 8 13 10 Spido 6 4 0 2 8 21 14 Visrpolders 5 3 1 1 7 19 11 RockaDje 6 2 1 3 5 22 26 Hekelingen 6 2 1 3 5 12 IS Abbenbroek 6 1 0 5 2 11 23 Zuidland 5 0 0 5 0 6 27 Vidar. 6 0 0 6 0 4 36 stoken naar Amerika. In Chicago werd immers de tentoonstelling gehouden, die den trotschon uaum voerde „Een Eeuw van Vooruitgang". En daar vertegenwoordigde de mummie van de prinses het bygeloof, dat die vooruitgang nooit heeft kunnen uit roeien. Wonderen. Want aan deze mummie werden wonder- baariyke krachten toegeschreven. In tegen stelling met den boozen en onverzoenlyken koning Toet-Ank-Amen, die allen, die maar eenigszins in verband stonden met de opening van zyn laatste rustplaats, veel kwaad deed, is de geest van deze prinses vriendelijk en zacht en brengt zy geluk aan ieder, die haaf mummie aanraakt. Niet te tellen zyn de wonderverhalen van het geluk, dat deze prinses ook nog lang na haar dood ver spreid heeft. Vele Engelsche soldaten, die in Egypte geweest zyn tydens den wereldoorlog, zyn vast overtuigd, dat zy ongedeerd uit den bloedigen strijd gekomen zyn, door de hulp van deze prinses, wier mummie zij voor het vertrek naar het slagveld beroerd hadden. Doorgewinterde loterijspelera, die hun heele leven lang niet anders dan nieten hadden getrokken, kregen na een pelgrimstocht naar de mummie, plotseling den hoofdprys. Zakenlui danken aan haar succes in hun ondernemingen en verlaten vrouwen hebben door haar bemiddeling den echtgenoot en het vroegere liefdesgeluk weer terug ge- wonnen. Zieken hebben door beroering van de wonder-mummie hun gezondheid her kregen. Het verhaal gaat van een blinden bedelaar, die met sidderende handen de mummie betastte en twee dagen later het licht in zijn oogen weer herkreeg. Men ver telt ook van een vader, wiens kinderen red werden van den dood, door zijn bezoek aan de Prinses. Ernstige, besGhaafde mannen, die om elk bijgeloof lachen, hechten waarde aan de wondere werking van deze mummie. De antiquair, die in hst gelukkig bezit van de mummie was, zag in drie jaar meer dan 80 duizend bezoekers tot haar komen. Zy kwamen uit alle deelen van de wereld, vorsten, ministers en andere hooggeplaatste lieden kwamen om hier het geluk te zoeken. Het heeft dan ook heel wat moeite ge kost den man te bewegen zyn kostbaar bezit uit te leenen aan de tentoonstelling. En thans heeft hy er spijt van, ondanks de ronde som, die hij ontvangen hoeft. Hij leeft in angst en vrees, dat de Amerikanen niet goed op de prinses zullen passen. Er kan immers brand komen of de beruchte gang sters van Chicago kunnen zyn dierbaar bezit rooven. Met angst en vreezen ontvangt hij elk bericht uit Chicago. Intusschen heeft de prinses in het verre Amerika haar zegenrtjken invloed laten gelden. De stakingen in CaliforniS hielden op, toen zy in de Staten verscheen. Vele Amerikaansche zakenlieden danken aan haai de opkomst hunner zaken. Wanneer het dez.e Prinses eens gelukken mocht Amerika den voorspoed van weleer te hergeven, dan zou er vast en zeker een standbeeld voor haar worden opgericht en haar lieflijk lachend aanschijn zou zeker voortaan prijken op de dollarbiljetten. Het verdwenen Roek, Dirksland. NIEUWE TONGE. De heer B. L. G. Fl. Kievit heeft ontslag genomen als voorzitter van de voetbalvereeniging N.T V.V. alhier en de heer Fr. Visser als penningmeester. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelbarnis, Veiling van Woensdag 24 October 1934. Savoye kool 5,50 tot 7,60. Roode kool 3,60 tot 8,80. Witte kool 3,60 tot 5,70. Andy vie 2,50 tot 3,20. Sla 0,70 tot 1,10. Per 100 stuks. Walnoten 26,-. Alicant ƒ6,— tot 9,70. Gros maroc 8,70 tot 8,80. Onwaarschijnlijkheden. De vreemde geschiedenis van Robert Mayers notitie-boek. Er gebeuren in de wereld vreemde dingen, die nu wel niet wereldschokkend zyn, maar die toch wel waard zijn aan de vergetelheid ontrukt te worden. Het „Berliner Tageblatt" brengt op ongeregelde tyden onder den titel: „Onwaarschijnlijkheden" een serie van die berichten, afkomstig van de buiten- landsche correspondenten van het blad byeen. wy nemen de vrijheid hier eenige te laten volgen. De Alexandrijnsche correspondent schrijft: „In onze stad zijn er zeker vele menschen, die zorgen hebben en die in den nacht den slaap daardoor niet kunnen vinden. Maar geen van hen zal zoo'n zwaar hart hebben als een antiquair. Des nachts plagen hem booze droomen en b(j het eerste morgen- gloren staat hij al aan de haven. Langen tyd staat hij daar eiken dag en slaat het in- en uitvaren der schepen gade. Steeds weer gaat zyn blik echter naar het Westen. Daarheen is „zy" lang geleden al vertrokken en vandaar zal zij waarschljniyk ook wel terugkeeren, em zijn hart weer licht en vroolijk te maken... Is het zijn geliefde, zijn vrouw, zyn dochter, die deze man zoo gaarne terug verwacht? Neen, het is zyn Prinses. Z(jn Prinses, zoo noemt hij haar, hoewel haar deze titel niet geheel en al meer past. Want deze prinses leefde drie duizend jaar geleden en zelfs haar sterfelyke resten zijn al eeuwen geleden tot stof vergaan. Gebleven is echter de schoonbeschilderde mummie met het liefiyke gelaat en den zachten glimlach. Daarom spreekt de antiquair van zyn Prinses en daarom verlangt hij zoo naar haar. Want zij heeft een groote reis ondernomen. Een reis, waarvan de lachende konings dochter uit de gryae oudheid zeker nooit gedroomd heeft. Met een groot stoomschip is zy den onafzienbaren oceaan overge Ook de Heidelbergscbe correspondent draagt een aardig artikeltje bij. Robert Mayer, de beroemde natuurkundige, die o.a. de wet van het behoud der energie heeft opgesteld, heeft, zooals dat behoort, een standbeeld in zijn geboorteplaats Heilbronn. Maar al is iemand ook nog zoo beroemd geweest, wan neer zijn standbeeld jarenlang op de Markt staat, kijkt niemand er meer naar. Zoo kon het gebeuren, dat de gemeenteraadsleden van Heilbronn zeer verwonderd waren, toen de burgemeester hun op zekoren dag mede deelde, dat er een ergelijk geval van ver nieling had plaats gehad. Het boekje, dat het standbeeld van Mayer in de linkerhand hield, was verdwenen. De heeren liepen naar het venster en inderdaad, daar zagen zy, dat de linkerhaDd van den geleerde leeg was. Wel hield hy in de opgeheven rechterhand een potlood, maar het boekje, dat er by be hoorde, was er niet. De vroede vaderen waren natuurlijk zeer verontwaardigd- en dadeiyk werd het onder zoek begpnnen naar de vraag, wanneer dit schandalig bedryf wel kon hebben plaats gev&nden. Een der raadsleden.wist zeker, dat het boekje den vorigen dag er nog was en een andere, die op de markt woonde her- inuerde zich nu, dat hij den avond te voren verdachte lieden by het beeld had gezien. Na veol gepraat besloot men, dat de brand weer Robert Mayer aan den lijve zou on derzoeken. Ladders werden aangedragen en de brandweerlieden klauterden naar boven. Na een grondig onderzoek brachten zij een verbluffend rapport uit. Het luidde n.l., dat van de linkerhand niets verwijderd kon zijn. Het beeld was niet beschadigd. Geen breuk of zelfs maar een schram viel er teconsta- teeren en het stof, dat er op lag, bewees, dat het in jaren niet was aangeraakt. Aan genomen moet worden, dat er nooit eon boek je io de linkerhand van het beeld geweest is. Maar zoo gemakkelijk liet de raad zich niet overtuigen en de bewoners van Heilbronn evenmin. Velon van hen beweerden, datzy het boekje gezien hadden en er kwam zelfs een oude smid, die verklaarde zich nog te herinneren, hoe hy in zijn jeugd de krammen geleverd had, waarmede het boekje vast ge zet was. De brandweerlieden bleven echter by hun meening en wilden slechts toegeven, dat, wanneer er werkeiy'k een boekje was geweest, dit dan al jaren geleden moest zijn verwijderd, zoodat stof on patina de breuk volkomen onzichtbaar gemaakt hadden. Robert Mayer's notitieboekje werd het ge sprok van den dag en er vormden zich voor- en tegenstanders, die elkander heftig be streden. Het eind van 't lied was, dat (ie brandweer gelijk kreeg. Uit oude beschrijvingen en pla ten, die men uit het stadsarchief opschom melde, bleek zonneklaar, dat Robert Mayer wel oen potlood, maar nooit een notitieboek had bezeten. Het bestuur van de Nederlandsche Ver eeniging van veewoiders en mesters heeft een telegram gezonden aan den Minister van I Economische Zaken, waarin naast bezwaren tegen een eventueels afslachting van rund vee beschuldigingen worden geuit, als zouden verschillende adviseurs der Veehouderycen- trale reeds maanden lang tegen afbraak- prijzen speculatief groote kwanta jongvee hebben opgekocht, dat schijnbaar na dekking voor aanbieding ter afslachting zou dienen. De Minister van Economische Zaken heeft hierin aanleiding gevonden het volgende telegram aan do Nederlandsche Vereeniging van veeweiders en mesters te zenden: „Naar aanleiding van het my door Uw Bestuur gezonden telegram inzake eventueele afslachting van rundvee, verzoek ik U drin gend my omgaand uitvoerige gegevens en namen van verschillende adviseurs der Vee- houderljcentiale te zenden, die thans reedB maanden lang tegen afbraakpryzen specu latief groote kwanta jong vee, door U be doeld, zouden hebben opgekocht". De Minister van Economische Zaken, Steenberghe. De Minister heeft opdracht gegeven de gegevens, zoodra deze hem zullen hebben bereikt, terstond nauwgezet te doen onder zoeken en stelt zich voor het resultaat hier van te publiceeren. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt hierby bekend, dat bij export van buitenlandsche peulvruchten naar Duitschland nooit aanspraak gemaakt kan worden op gelden, die gestort zijn op de Nederlandsche Clearingrekening by de Deutsche Reichs- bank. Een door exporteurs van deze peulvruchten iteekende verklaring, waarbij van alle aan spraken op gelden uit de Clearing wordt afstand gedaan, moet by de monopolie-over eenkomst worden overgelegd of daarop zyn vermeld. In afwachting van een volledige bekend making omtrent de steunverleening aan de griend- en rietcultuur wordt aan belang hebbenden voorloopig het volgende bekend gemaakt. MATRIET. Ten aanzien van matriet stelt men zich voor een bepaald percentage der productie van oogst '34 '35 uit de markt te nemen, tegen een nader vast te stellen prijs der bossen, franco voor den wal, aan te wijzen opslagplaats; voor de kosten verbonden aan het opslaan zal een gering bedrag van den koopprys worden afgetrokken. De eisehen welke zullen worden gesteld zullen dezelfde zyn als voor het riet van den oogst '33-'34. BLADRIET. Omtrent het artikel bladriet bestaat het voornemen om het bestaande bedrag van vorig jaar, n.l. 12,50 per H A. te hand haven, onder beding echter dat rietlanden die te gebruiken zyn in een andere cultuur, slechts nog voor dezen oogst gesteund zullen worden. DEKRIET. Van de eerste soort dekriet zal zoo noodig een gedeelte uit de markt worden genomen. GRAUWE GRIENDCULTUUR. Thans reeds kan worden medegedeeld dat 5-jarig griendgewas niet voor steun in aan merking komt. Steunverleening aan het 4-jarig gewas zal geschieden per H.A., vol gens taxatie op stam na classificatie, met dien verstande dat minderwaardige grienden van dien steun worden uitgsloten. Ten aanzien van de witcultuur zyn spoedig nadere mededeelingen te verwachten. Gedurende de maand October geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder ééndroog- voederbak cadeau, welke ongeirankeerd verzonden wordt. Be stelt bij Uw leveran cier oi waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek I Let op ons Loodje, er zijn veel namaaksels 1 (Adv.) 3. Theorie en practjjk. De landbouwwetenschap is een zeer be- langryke wetenschap. Wel wat laat tot ontwikkeling gekomen en ook lang door velen, die de practijk beoefenden, een beetje meesmuilend behandeld, maar toch heeft de practyk van den landbouw heel veel aan de wetenschap van den landbouw te danken. Zonder haar was de landbouw er nog veel slechter aan toe geweest dan ze nu is. Maar daarom kan men niet halsstarrig blijven vasthouden aan wat op een bepaald moment de wetenschap als hoogste wijsheid verkon digt. „Wat heden de wijzen als wysheid verkonden", zong eens de Genostet, „straks komt een wyzer die 't wegredeneert".Ner gens meer dan bij de Natuurwetenschap, zooals de landbouwwetenschap is, wordt dit woord bewaarheid. Daar hebt ge b.v. de leer, dat voor het tot beschikking komen van de plantenwortels van het benoodigde fosforzuur, dat met Thomasslakkenmeel gegeven wordt, een of ander zuur nooaig is, om dit fosforzuur tot oplossing te brengen. Dat bleek voldoende uit de proeven, die men in de laboratoria nam in retorten, flesschen, potten en buisjes. Maar de bodem, de cultuurbodem, is heel wat anders dan een retort, een flesch of een potje uit een laboratorium. Dat zei de prac tyk, want vaak zag men een prachtwerking van dit slakkenmeel als het volgens de wetenschap niet of niet voldoende kon wolken. In den laatsten tyd bleek het aan de voortschrijdende wetenschap, dat in den gewonen bouwgrond, ook in zuiver water, het slakkenmeel wel oplost. Dit is goen slag in hot aangezicht der wetenschap. Dat het „waarom" in dezen ook door de wetenschap gevonden is, is een bewys dat die wetenschap, of liever de serieuze be oefenaars er van, ook weten dat. er immer van de practyk wat te leeren is, waarom ze bleven onderzoeken. De practjjk leerde nu eenmaal, dat natuurlijk fosfaat moeilyk maar Thomasslakkenmeel gemakkeiyk in den bodem tot werking kwam, zóó, dat de planten er wat aan hadden. En die voort gaande onderzoekingen wezen b.v. aan dat de vrye kalk uit dit slakkenmeel in bet reageerbuisje van den geleerde de oplossing van het fosforzuur belet, doch dat ze dit in den grond niet doet, omdat die vrye kalk daar aan andere stoffen zich hecht. Theorie en practyk loopen wel eens uit een, doch vinden elkaar ook Bteeds weer terug. 4. Mineraalvoedering, Het dierlijk lichaam is evenals dat van planten uit verschillende bestanddeelen ge vormd. Hierbij spelen ook de mineralen een rol. Maar deze rol werd tot voor kort wel eenigszins verwaarloosd door de veevoedings- leeraren. Tot ook de wetenschap op dit ter rein verscheen. Vroeger was het niet zoozeer noodig om op deze mineralen te letten, doch de veran dering in de voeding, ook al een gevolg van wetenschappelijke onderzoekingen, deed zien, dat zelfs de meest zuiver berekende voeder- rantsoenen niet alty'd die resultaten hadden, welke men meende te mogen verwachten. Er haperde soms iets. En de voortschrydende wetenschap gaf ook hier weer de oplossing. Wat er haperde waren vaak de mineralen, die hoe weinig er ook noodig waren, toch in minderheid konden komen in het voedsel en dan groei; stoornissen veroorzaakten. Als melkvee b.v. veel stroo en krachtvoeder krygt en weinig hooi of gras, dan kan een kalktekort ont staan met al de narigheid daaraan verbonden (kalfziekte en misschien ook kopziekte.) Bij varkens openbaart zich een kalk- en fosforzuurgebrek in de voedering door been; ziekte. Maar ook andere mineralen als natrium, kalium, chloor, jodium, yzer, enz. zyn noodig en komen soms te weinig voor in het voedsel. Dat op al deze zaken tot voor kort zoo weinig werd geletis begrypeiyk. Het meeste voedsel en drinkwater bevatte de benoodigde mineralen, die meer in minimale hoeveel heden noodig zyn, in voldoende mate. Maar de voedering en ook de drinkwater voorziening wyzigde zich langzamerhand en daardoor is ook de mineraalvoedering meer in het teeken der belangstelling ge komen. Het gevolg is, dat verschillende mineraal- zoutmengsels in den handel zyn gekomen en nog komen en meestal heel goed voldoen. Men geeft voor deze mineraalvoedering een mengsel van zouten waarin de hierboven bedoelde stoffen voorkomen. De veeartsenijkundig medewerker van het blad „De Melkveehouder", deelde verleden jaar mede, dat hij met succes voorschreef: 50 deelen koolzure kalk, 25 dln. keukenzout, 15 dln. fosforzure voederkalk, 5 dln.zwavel zure magnesium, 5 dln. beendermeel, 1 deel zwavelzuur-ijzer en per kilo van dit mengsel voege men 20 gram kopersulfaat en 5 gram jodium toe. '.s men hiervan per dag 1 eetlepel of voor beste melkgeefsters twee eetlepels door het voeder mengt zou de mineraalvoedering niet in gevaar komen. Zondag 28 October 1934. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, Tm. en 's av. ds. Spelt uit Mole naarsgraaf. Sommelsdyk, vmleeskerk en 's av. ds. Tan Asch. Dirksland, vm. leeskerk en 's av. ds. v. d.Wal. Herkingen, vm. ds. v. Asch (doop) en'sav.dhr. O ver weel. Melissant, vm. ds. Bouw en 'sav. leeskerk. Stellendam, vm. en 's av. dhr. Bouman. Goedereede, vm. ds. Kleijne. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. Verkerk. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk eD 's av. ds. Bouw. Oude Tonge, vm. en 'sav. ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vin. leeskerk en's av. ds. Kleyne. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Langhout. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. Polhujjs. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant, vm. leeskerk en nam. ds. v. d. Valk. Stellendam, vm. (H.A.) en 'sav. ds. v. d. Valk. Ouddorp, vm. en nam.ds. Sikkel uit Amsterdam. Ooltgensplaat, vm. en 's av. ds. Reenders. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en 's av.ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, vm. en 's av. leeskerk. Dirksland, vm. en 's av. ds. de Blois. Herkingen, vra. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vm. nam. en 'sav. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vra. en 's av. ds. Laraan. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. R. Foppema.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 3