elharnis EERSTE BLAD 1ENNENS Co. WW :d Gereedschap |t Halve Werk Ijzerwerk geijenoord's Ijzerhandel E-WATERVERF ite! /el, Wassenaar), aren gedrukt ter rerzorgen? VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 Binnenland. MOTTEN Buitenland. Gemeenteraad van Stad aan't Haringvliet 1 Iegelijk door een parlementair bestuur worden vervangen. Irstelling is uitgesproken over den pang van zaken bij de uitvoering van -millioenen-plan. peidene leden hebben gemeend te aandringen op de vorming van een j uurfonds van b.v. 100 millioen, opdat lekomst gemakkelijker het hoofd kun- Iden geboden aan economische moei- li als die we thans beleven. Ilotte releveeren we uit het Verslag de fning van verscheidene leden over -nakomen van de stellige belofte der om op de defensie-uitgaven te be- De regeering. meenen ze, is kenne- de uit het Zuiden gewekte agitatie; ride leden verklaarden zich met de lidigde defensie-voorstellen niet te 1 vereenigen. I is de publieke belangstelling geweest I Melbourne-race en in het bijzonder 1 verrichtingen van 'de beide deelne- Nederlandsche vliegtuigen, welke zoover het traject bevlogen kon wor- |itnemende prestaties hebben verricht. dat de Panderjager (Postjager) ook In tocht door pech werd getroffen en |jdig uit den strijd moest worden Kranig was het gepresteerde weder- Ide K.L.M.! Ie het toch over sport hebben, zij |eidshalve medegedeeld, dat de inter - voetbalwedstrijd Zuid Nederland- jarg op Zondag j.l. door onze jongens ivonnen met 31. Onze vertegen- Ir in het dammen, de heer Keiler, pn den Franschman Raichenbach den het wereldkampioenschap. VEERVERBINDING £KEE—NOORD-BRABANT," 19 October 1934 werd voor den hnd Notaris Mr. Höpink te Ooltgens- Istichtingsakte gepasseerd, waardoor pg „Veerverbinding FlakkeeNoord een feit is geworden. I passeeren van deze akte vergaderde lur van de Stichting, bestaande uit lur van het Waterschap „De Dijk- jkee"; Burgemeester en Wethouders pnte Ooltgensplaat en Burgemeester uders der gemeente Dinteloord. t vergadering werd o.a. besloten om Waterschap Mark en Dintel die ver te vragen welke noodig is voor de Ig van den veerdienst. I de Stichting deze vergunning heeft zal de Stichting door het maken Jje voorloopige werken, trachten leen geregelden dienst te voorzien. daarbij een gelijksch not. f waarborgt geringe onderhoudskosten Takstraat 24 >TTERDAM Interc. 50188—52141 estigd sedert 1892. ;n boekhandel. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,— 0,075 1,20 0,20 ADVERTENTIËN van I6 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdagmorgen en Vrijdagavond. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. N°. 100 Het suecea van UI VER en K.L.M. - Allemaal naar Batavia !-Parmeatier en zijn mannen geridderd. - Uit het klach- tenboek van de Kamer. - De GRATO geopend. - Vervoer geen gesmokkelde kippen! Juist toen heel Nederland in volle ver voering was geraakt over de wonderbare prestaties van de K.L.M-piloteD, die hun UIVER iu nauwelijks drie dagen van Londen naar Melbourne hadden overgebracht en we er vast van overtuigd waren, dat „ons" de tweede prijs in de grootsche snelheidsrace en de eerste in de handicap-race niet meer kon ontgaan, werden we er noodlottigerwljze aan herinnerd, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. In bet gezicht van de haven, het eindpunt van derace, werden Parmentier en zijn mannen zóó dwars gezeten door de weersomstandigheden, dat ze hun koers kwijt raakten en op 150 K.M. van Melbourne hun toevlucht te zoeken kregen op een renbaan. De landing, welke te middernacht op een onbekend terrein moest worden uigevoerd, lukte uitstekend, maar de mulle bodem maakte het noodzakelijk, dat het vliegtuig zooveel mogelijk werd ontlast, toen het den anderen dag weer opsteeg; de twee manne lijke passagiers moesten van boord. We hebben hier een oogenblik in onge rustheid gezeten, maar tenslotte heeft de bemanning van de K.L.M. het vliegtuig be houden en wel, zonder eenige schade, te Melbourne aan den grond gebracht en daar mee een prestatie geleverd, welke in heel de wereld bewondering heeft gewekt. De UIVER was tenslotte immers een gewoon verkeersvliegtuig, ook voor deze race nor maal met post en passagiers bevracht; het kwam als tweede aan in de snelheidsrace en het is het eenige vliegtuig, dat het eind doel wist te halen, zonder dat er ook maar een oogenblik iets aan de motoren of ver, dere installatie heeft gehaperd. De UIVER maakte de reis van Londen naar Batavia in 52 vlieguren, d.i. in twee dagen! Hier lokt een interessante toekomst. De tijdsduur, welke tot nu toe voor een reis naar IndiS benoodigd was, maakte, dat iemand met een normalen werkkring nim mer aan zoo'n uitstapje behoefde te denken, maar thans openen zich perspectieven voor een zomersch vacantiereisje naar Indië, alsover een zeker aantal jaren het vlieg verkeer ook aanzienlijk veel goedkooper zal zijn geworden dan het nu nog is. De regeering heeft onze luchtvaartpioniers op schitterende wijze gehuldigd door aan alle manschappen de Oranje Nassau-orde te verleenen. Minister Colijn heeft ze Donderdag middag radiografisch toegesproken en gecom plimenteerd. Jammer, dat de Panderjager zoo ontijdig is uitgevallen. Het schijnt intusschen, dat de beloopen schade betrekkelijk is meege vallen en dat de bemanning alsnog een poging zal wagen om te demonstreeren tot wat deze machine in staat is. Geleidelijk wordt nu ook het resultaat van het onderzoek der afzonderlijke hoofd stukken der begrooting van het rfik gepu bliceerd. We stippen er uit aan, dat onze volksvertegenwoordiging zich zeer erkenteiyk heeft betoond, dat althans het bestuur der P.T.T. haar bedrijf in dezen moeilijken tijd rendabel heeft kunnen houden, al betreurden sommige leden het, dat zulks ten deele is gegaan ten koste van de positie van het personeel, welker bezoldiging te laag werd geacht, terwijl de werktydeD over hot alge meen te lang zouden zijn. „Binnenlandsche Zaken" heeft gelegenheid gegeven tot lof of critiek betreffende vele zaken, waarmee het principe is gemoeid. Sommige leden spraken zich aldus uit tegen goedkoope spoorreisjes op Zondag en anderen verdedigden die; verschillend stond men aldus ook over het vraagstuk van Zondags rust (Zondagswet), lijkverbranding, burger wacht en landstorm, enz. Critiek werd ge oefend op het optreden der regeering tegen de lagere bestuursorganen, critiek ook op „circulairen-politiek", maar anderen vonden weer, dat de regeering niet ver genoeg ging. Aangedrongen werd op meerdere samen voeging van gemeenten, omdat aldus tot zuiverder toestanden en bezuiniging te ge raken. Gewezen werd op het feit, dat de kom van Valkenburg totzes verschil lende gemeenten behoort. Op Woensdagmiddag heeft minister Steen- bergbe de groote internationale tentoon stelling GRATO, heel het typografiisch be drijf omvattende, geopend. Deze tentoon stelling is georganiseerd ter gelegenheid van het zilveren bestaansjubileum van de Fede ratie van boekdrukkers. Ook voor leeken is deze tentoonstelling buitengewoon interes sant en leerzaam; ze zien er hetboekdruk- kersbedrijf in al haar onderdeelen op gang. Ze kunnen er zien, welke vodden de knoeiers in dit mooie vak bereid zijn om voor een klein prijsje te leveren, maar ze kunnen er óók de overtuiging opdoen, dat goed druk werk een redelijken prijs waard is. Werden tot heden een deel van de be schermingsmaatregelen voor het pluimvee- bedrijf te niet gedaan door aanvoer van over de grens gesmokkelde kippen, thans wordt dit euvel bestreden door een nieuwe bepaling, welke het vervoer van gesmokkeld pluim vee ook voor het binnenland verbiedt. In het grensgebied mag alle pluimvee slechts overdag worden vervoerd, tenzij het vervoer plaats heeft per boot of trein onder douane verband. FEUILLETON. OUIDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. (Adv.) Doumergue's hervormingsplannen stuiten op hevig verzet. - Nieuwe regeeringen in Joegoslavië en in Por tugal. - De Engelache Labourparty wint een Lagerhuiszetel. - Worden de Mesicaansche kerken gesloten? - Het echtpaar Piccard in de wolken. De Pransche minister-president Doumer gue, die voor zijn land de mogelijkheid van een krachtiger staatsbestuur nastreeft en in radio-toespraken zijn hervormingsplannen heeft uiteengezet, vindt van de zfi'de der Volksvertegenwoordiging en in het bijzonder van den Senaat, plots ernstige tegenkanting. Doumergue wilde het parlementair leven in z(jn land in rustiger en meer bezonnen sfeer leiden door o.m. een einde te maken aan de voortdurende wisselingen in de regeering. Hü wilde aan een kabinet een stok in de hand geven tegenover de Kamer, den stok n.l. van Kamerontbinding. In Frankrijk is het voor een regeering heel moeilik om zich te handhaven, daar de Kamer haar over macht kent. Kamerontbinding is er zeer moeilijk, doordat de regeering daartoe de medewerking van den Senaat behoeft.Voor een kabinet blijft derhalve practisch niet veel meer over dan af te treden, wanneer de Kamer b(j een of andere beslissing haar vertrouwen in de regeering heeft opgezegd. Al te vlot verklaart zich in Frankryk een Kamer-meerderheid tegen de regeering, om dat de meeste deputé's er de eerzucht heb ben om eens als minister te schitteren, zij het dan voor korten ty d. Het staat goed, een gewezen excellentie te zijn. Wanneer de regeering en in het bijzonder de premier het in zijn nacht krjjgt om den president van de republiek rechtstreeks tot Kamerontbinding te mogen adviseeren, dan zal de meerderheid zich wel wachten om een minister te pas en te onpas te désavou- eeren, want in geen land minder dan in Frankrijk met zijn politieke versnippering, is een politicus zeker van een herverkiezing. Voor wat Doumergue wil, is Grondwets herziening noodig, maar thans heeft de Senaat en speciaal de radicaal-socialistische groep, den minister president gedwarsboomd in de uitvoering van zijn voornemens, welke natuurlijk méér om het lijf hebben dan de bevoegdheid te brengen aan den eersten minister om Kamerontbinding te forceeren. Blykbaar wil de radicaal-soGialisti3che partij (van Herriot en Laval), in Frankrijk een sterke politieke groep, welke, wat haar beginselen aangaat, met onze vr(jz. dem. party te vergeleken is, ofschoon in het kabi- net-Doumergue, de regeering van nationale concentratie, vertegenwoordigd, den minis ter-president in zijn voornaamste hervor mingsplannen niet steunen. Doumergue heeft te kennen gegeven, dat hij alle constitutio neel middelen zal uitbaten om de mogelijk heid tot regeeren in Frankrijk te vergrooten en de basis daarvan te verstevigen, maar reeds wordt er rekening mee gehouden, dat Doumergue daarby zal falen en hy tot af treden zal worden genoopt. In dat geval dreigt in Frankrijk de parlementaire chaos. In Joegoslavië heeft de afgetreden minister president Oezoenowitsj een nieuw kabinet gevormd en daarin zyn geen vertegenwoor digers van de nationale oppositie-party en opgenomen. Het schynt, dat de onderhan delingen daaromtrent slechts schijnbewegin gen zijn geweest, want in het nieuwe mini sterie hebben alle drie premiers zitting gekregen, die sedert de vestiging van een militaire dictatuur in Joegoslavië door den vermoorden koning Alexander, als zoodanig zijn opgetreden. Het streven naar de vorming van een eenheidsstaat ten koste van het zelfstandig cultureel leven van Kroaten en Slovenen, biy'ft derhalve gehandhaafd. Ook de buitenlandsche politiek van Koning Alexander wordt voortgezet; de afgetreden minister van Buit. Zaken, die een groote vriend van Frankrijk is, heeft zijn oude portefeuille weer toebedeeld gekregen. Ook in Portugal heeft de afgetreden mi- n'ster-president een nieuw kabinet gevormd, nadat hij had te kennen gegeven, dat hy een reconstructie van zyn ministerie behoefde 67) Zij had gevoeld dat hij het lied "an Heine voor haar gezongen had; maar nu begon zij te twijfelen of de beteekenis, die zij er aan gehecht had, niet in hare verbeelding had bestaan; of de welsprekende nadruk, dien hij op de Duitsche woorden had gelegd, niet maar alleen de tooneelmatige aandoe ning van een acteur was geweest, de aandoening van zijn Gennaro, of zijn Edgar, of zijn Romeo. Dat is de twijfel, waardoor ieder kunstenaar wordt verongelijkt door hen, voor wie hij het meeste gevoel heeft. Vere gevoelde zich gekrenkt en teleurgesteld terwijl zij twijfelde. i Toen het ontbijt was afgeloopen, ging de her togin met hem op het balkon zitten; zij liet hem hare cigarettes rooken; zij liet hem nog meer anekdoten vertellen uit dat kunstenaarsleven, dat, volgens hare meening, een lange feestdag, een onafgebroken Carnaval moest zijn. Corrèze hield haar aangenaam bezig. Vere zat in de kamer met haar kantwerk; zij liet hare vingers geen oogenblik werkeloos. Neerslachtigheid had zich van haar meester gemaakt; de heldere zonneschijn en de glinsterende rivier hadden al hun glans voor haar verloren, Zij had haar Raphael niet teruggevonden, en met een smartelijk gevoel hoorde zij zijn lach zich vermengen met de schelle, vroolijke stem der hertogin. Iedereen scheen gelukkig, of, ten minste, luchthartig te kunneh zijn; slechts zij alleen niet dat moest hare eigene schuld wezen, dacht zij. Cnrrèzc's oogen, zelfs terwijl zij naar de groene rivier schenen uit tc zien of schijnbaar bewonde rend op de kanten garneersels en dc mosrozen der hertogin gevestigd waren, zagen werkelijk gestadig die gedaante, die daar zoo stil in de kamer zat, met haar wit kleed, haar zilveren ceintuur, en haar fier hoofd over het werk gebogen, waarmede hare tengere handen zich onledig hielden. „Mijne parel, die zij in een zwijnentrog gezet hebben!" dacht hij met bitterheid. „Helaas, neen! de mijne niet! nimmer de mijne! Als zij er nog maar vrede mee had; dan kwam het er niet op aan, maar dat heeft zij niet, dat zal zij nooit hebben; zij kunnen hare ziel niet in haar dooden, hoe zij er hun best ook toe doen!" „Maar betalen zij Felix werkelijk voor hare costumes?" riep de hertogin uit; „of denken zij, met Sheridan, dat eene schuld betalen goed geld verspillen is?" Op dit oogenblik werden er eenige personen, aan het oostenrijksche Hof verbonden, aangediend welgemaakte jonge kamerheeren en aides de camp die bij Prinses Zouroff en hare vriendin hunne opwachting kwamen maken. Weldra had dc hertogin hen geheel in beslag genomen, waarvan zij bijzonder den slag had; en toen Corrèze afscheid nam, bevond hij zich een oogenblik alleen met Vere. De hertogin en hare oostenrijksche vrienden waren op het balkon, lachten luid en maakten plannen voor rijtoertjes, dinétjes, jacht- en roei partijtjes en alle vermaken, waartoe in het een voudige Ischl maar gelegenheid is. Corrèze aarzelde een oogenblik, en raakte haar werk aan. „Is dat werk voor Feeën, prinses?" zeidc hij, terwijl zijne vingers het fijne weefsel betastten. „Ik vrees dat het een zeer nutteloos werk is even nutteloos als de Feeën tegenwoordig zijn," antwoordde zij, zonder op tc zien. „Nutteloos? Zeker niet. Is kant maken niet een tak van nijverheid?" „Niet zooals ik kant maak, geloof ik. Maar 't is beter dan leegzittcn. Als ik eenige meters gemaakt heb, geef ik zc aan het een of ander arm meisje, dat ik ontmoet; zij zouden het zelve beter kunnen maken, maar doorgaans zijn zij er uit vriendelijk heid blijde mcO." Hare stem beefde een weinig, terwijl zij sprak. om zyn hervormingsplannen door te zetten. Het nieuwe kabinet zal aanstonds verkie zingen uitschryven voor de Volksvertegen woordiging, op grond van de bepalingen van de Grondwet van 1983. D.w.z. dat Portugal dictatoriaal bestuurd blijft en een parlement krygt naar Italiaansch model. In Londen won de Engelsche Arbeiders partij een zetel van de liberalen by een tusschentydsche Lagerhuisverkiezing; de liberalen zyn er tot een onbeteekenend kiezerstal teruggeloopen. Alles wyst er op, dat in den laatsten t(jd de arbeidersgroe- peeringen in de landen, waar de democratie verankerd ligt, sterk winnende zyn,terwyi het fascisme wast in de overige landen. Uit Mexico komen de somberste en schanr delykste tyding binnen over de kerkvervol ging. Het plan is thans gerezen in regee- ringskringen om over te gaan tot sluiting van alle kerken en het verbieden van elke godsdienstoefening, terwijl het socialistisch onderwijs op de scholen verplichtend wordt gesteld. In den Amerikaanschen staat Detroit is Piccard, de broer van den bekenden Bel gischen stratosfeervaarder, met zijn vrouw K.M. omhoog gestegen voor „wetenschap» peiyk onderzoek". De onderneming schynt 3d verloopen te zy'n! Dinsdagmorgen kwam de Raad dezer ge meente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Nieborg. Aanwezig zijn alle leden. De notulen van de vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin aanmerkingen gemaakt worden op enkele posten van de ingediende begrooting. De opcenten op de personeele belasting moeten verhoogd worden met 1400,omdat 80 opcenten voor het Rijk betaald moeten worden. De opcenten op de vermogensbelasting moeten op het maximum gebracht worden, van de opcenten op de fondsbelasting zijn 75 opcenten voor de gemeente, de rest is voor het Rijk. De gemeenten moeten het Rijk steunen voor de werkloozenzorg. De personeele belasting zal dientengevolge op 200 opcenten gebracht worden. De heer WAGNER: Is dat nu allemaal Zeker? De VOORZITTER: Het moet nog in de Tweede Kamer behandeld worden. Ingekomen is een verzoek van de koffie- Iiuis en restauranthouders om vermindering van personeele belasting. gjSDe VOORZITTER zegt dat hij er niet veel voor voelt. B. en W. stellen voor dit verzoek niet in te willigen, gezien de finantieele toestand van de gemeente. De heer VAN SPRANG: Het is per slot van rekening luxe. De heer WAGNER: Vergeleken met andere bedrijven is dat luxe. De VOORZITTER: Er zijn gemeenten die veel verlagen. En als we verlagen dan moeten we het op andere wijze weer vinden. De heer VAN PAASSCHEN: Men moet de billijkheid ook in acht nemen. De VOORZITTER: Er kunnen nog andere belastingen geheven worden. We zijn nog niet aan het eind. De heer VAN SPRANG: Een caféhouder die bestaan moet van luxe, moet daar mee ophouden. Wij behoeven zoo iemand geen menschwaardig bestaan te geven. De heer VAN PAASSCHEN: We moeten hen gelijk stellen met anderen. De heer VAN SPRANG: Luxe wordt altijd hooger aangeslagen. Het voorstel van B. en W. om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen wordt met de stemmen van de heeren Vroegindeweij en van Paasschen tegen aangenomen. Ingekomen is een verzoek van de arbeiders organisaties om de post werkloozenzorg op de begrooting te veihoogen, brandstoffen toeslag te verleenen, verstrekking van goedkoope boter enz. De VOORZITTER zegt, dat goedkoope margarine verstrekt wordt als ze werkloos zijn. Men wil een toeslag op kolen, voor S.B.Z. en ziekenfonds, op de huur enz. De heer VAN PAASSCHEN: kolentoeslag kan men toch krijgen. De VOORZITTER: Ja, die wel. Dat andere echter niet. De heer VAN SPRANG zegt dat hij niet weet waar hij het geld vandaan moet halen. Dat moeten ze eens aangeven. We hebben hier veel weghalers en een beetje betalers'. (Vroo- lijkheid). Ik geloof dat particuliere initiatief meer kan doen, de raad met, want menschen die buiten elk kerkverband leven, daar moet de gemeente voor zorgen. Maar de menschen aangesloten bij den modernen bond, hebben nog geld genoeg. Ze hebben een kapitalistische kas. Laten ze daarvan een groot deel aan de arme menschen geven. Als er één categori van menschen is, die wat voor de verdrukten doet, dan is dat een Christen, en niet de menschen van de moderne bond. Er zijn zulke vreemde dingen! Van de week reed er nog een rsnot- neus" met een splinternieuwe fiets rond. Hij is allang werkloos. Hij rijdt nu met een prachtige fiets op de kaai, verder komt hij niet (vroolijk- heid). Dan fulmineert spr. tegen het vele siageretten rooken. Wethouder BRABER zegt dat een steun trekker niet meer moet verdienen dan eën vaste arbeider, vooral nu met de verhooging van de belastingen. De heer VROEGINDEWEIJ zegt dat er velen zijn, die meer verdienen, dan een arbei der, die vast werk heeft. Wethouder ARENDSMAN zegt eveneens dat een dergelijke toestand de luiheid in de hand werkt. Als er werk is kruipt men vaak weg. Daarom is het een wanverhouding als m TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK (Adv). De kunstenaar had in de laatste maanden zoozeer een deel van haar inwendig leven i itgemaakt, dat het haar bijna hinderlijk was hem als man van aan gezicht tot aangezicht te zien; voor haar was hij de minnaar, de dichter, de koning, de krijgsman, dc profeet, de ridder uit de idealische wereld, waarin hij haar gemeenzaam was geworden. Het kostte haar inspanning bedaard en onverschillig met hem te spreken als met ieder ander uit hare omgeving. „Er behoort niet veel vriendelijkheid toe om blijde te zijn met iets, dat gij geeft," zeide Corrèze, met een glimlach. „Ik heb een weinig verstand van kant. In Venetië heb ik oude vrouwen gekend, die mij zelfs dc oude vergeten point Italicn hebben geleerd. Mag ik u die eens wijzen? 't Is een bijna verloren kunst." Zijne vingers, dun en vlug, zooals de vingers van alle altisten, namen de draden op, en bewogen ze behendig op en neder. ,,'t Is geen mannenwerk," zeide hij, met een lachje; „maar zooals gij weet, ik ben artist." „Dat zegt gij evenals Courcy placht tc zeggen: Je suis ni Roi ni Prince." „Misschien. Ongetwijfeld lachten les rois et les princes om Courcy." j „Dat geloof ik niet. Het is mij al tijd voorge- komen dat Courcy's trots ver boven lachen ver- i heven was." „Maar gij ziet niet naar mijn point Italicn, mevrouw," zeide Corrèze. In plaats van naar zijne vingers te zien, zag zij op en ontmoette zijne oogen. Het bloed steeg haar naar 't gelaat; zij gevoelde zich verlegen en ver ward; hare openhartigheid bewoog hare lippen, i „Ik heb ii nog altijd mijn dank tc betuigen," zeide zij- haastig. „Gij hebt mij immers dat hals snoer met de mot en dc ster gezonden?" Corrèze boog zijn hoofd over de kant heen. „Vergeeft ge mij mijne vermetelheid?" vroeg hij op zachten toon. „Wat is er te vergeven? Het was zeer fraai, en en ik heb de bedoeling begrepen. Maar 'f is mijne schuld niet dat ik gezonken ben." Plotseling zweeg zij, en bedacht hoeveel er in die woorden opgesloten lag, wat zij niet al ten opzichte van haar huwelijk deden vermoeden. Corrèze beschouwde haar stilzwijgend. Het was hem altijd een raadsel, een smartelijk, onoplosbaar raadsel geweest dat het onschuldig, vast en fier karakter van Vere Herbert zoo gemakkelijk en zoo spoedig onder de leiding van hare moeder voor de verzoeking der wereld gezwicht had. Her haaldelijk had hij bij zichzelven gezegd dat dit kind zeker de standvastigheid eener martelares, den moed eener heldin in zich had; en toch was zij bij den eersten drang, bij het eerste gefluister van eerzucht bezweken, als de zwakste en ijdelste harer sekse. Hoe goed hij Lady Dolly ook kende, had hij zulk eene plotselinge opoffering harer dochter, zonder dat deze wederstand had geboden, nooit kunnen begrijpen. Hare woorden brachten hem 1111 in verbazing en verschrikten hem; zij wezen hem een dieper afgrond aan dan hij ooit vermoed had. Meer bekend met de achterdocht der wereld dan zij, zag hij dat de scherpe, glinsterende oogen van dc Hertogin Jeanne hen van het balkon be spiedden, terwijl zij met de kamerheeren lachte en praatte. Hij liet dc draden van het kantwerk los, legde het neder en boog zeer diep. „Gij doet mij te veel eer aan, prinses," zeide hij, tc zacht dan dat de scherpe ooren hunner be- spiedstcr op het balkon hem hooren konden. ,,'t Was vriendelijk van u dat gij u verwaardigd hebt mijn zinnebeeld aan te nemen; de uitlegging, die gij cr aan gegeven hebt, getuigt van sympathie; dat ge mij mijne stoutmoedigheid vergeeft is goed heid'. Voor alle drie dank ik u. Vergun mij Hij boog zich over hare hand heen, die hij nauwelijks aanraakte, groette Madame de Sonnaz beleefd, en verliet de kamer. Vere nam haar kantwerk weder op, en begon opnieuw de draden door elkander tc weven. Zij was verdrietig. Zij dacht dat hij haar veroordeelde, hij scheen haar zoo koel, zoo veranderd toe. „Wat verdiept gij u in dat kantwerk, Vera!" riep Jeanne de Sonnaz. „Dc keizerin heeft ons laten uitnoodigen om tc vier uur met haar uit tc rijden, en er zal ook eene kleine sorée dansante zijn. Gij kunt niet weigeren." HOOFDSTUK III. Toen Corrèze den volgenden ochtend tegen twaalf uur in het balkonvenster van de Speisesaal, die op het driehoekig plein en de boomen van de esplanade uitziet, zat te ontbijten, zeide hij bij zichzelven: „Ik moet hier vandaan." Maar hij besloot nog niet te vertrekken. Den vorigen avond was hij ook op het Schloss uitgenoodigd geworden. Zijne weinige voor komendheid tegenover vorsten was bekend, maar ditmaal had hij gereedelijk aan de uitnoodiging voldaan en was door hunne Majesteiten en al de aanwezigen als een welkome gast ontvangen. Hij had zijne gitaar medegebracht en gezongen zooals hij voor zijn eigen genoegen deed, in zijne schit terendste en innemendste stemming. Hunne Majesteiten, hoe minzaam en welwillend ook, waren eigenlijk weinig bij hem in aanmerking gekomen; waar hij aan dacht, waar hij voor zong, was een slanke gedaante in 't wit gekleed met waterleliën om haar middel en hals, alsof zij Undine was. Hij kwam weinig in hare nabijheid, hij zag gedurig naar haar. Te weten dat zij er was, bezielde hem; als hij zong, overtrof hij zichzelven; toen hij heen ging en zich te voet door de dennenlanen naar het stadje begaf, zong hij nog halfluid; en een oude boschwachter, die in de grauwe ochtendschemering reeds op de been was, vertelde zijne vrouw dat hij in het bosch een woudgeest met eene stem als een nachtgeaal had gehoord. Hij bleef altijd een bergbewoner in zijn hart. De grauwe stilte en nevel van den dageraad, de wel bekende geur der dennentakken, de onschuldige dieren, die voor zijne voeten opvlogen of weg snelden, de glinsterende sneeuw op de bergtoppen in dc verte, het met dauw bcparelde mos, dat alles was verrukkelijk voor hem en riep hem zijne jongensjaren voor den geest. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1