BURGERLIJKE STAND. Veilingberichten. Buitenland. De beteekenis van Rotterdam als Nederlandsche en als wereldhaven. Dit blad verschijnt iederen Woensdagmorgen en Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 nadagavoud werd iu 't Hotel Spee een ring gehouden van de Konijnen- en -evereeniging „Tot Nut en Genoegen," ig 19 leden en 3 bestuursleden, orzitter Joh. Vink opende de vergade- heette allen welkom, a werden de notulen der vorige ver- g voorgelezen en goedgekeurd, den heer Joh. Koek werd een lezing *n over de Wit-vlaamsehe reuzen, leerzame lezing met volle aandacht werd. r was aan de orde verkiezing van een d bestuurslid, de heer K Akershoek. uden stemming gekozen werd de heer ek, die deze benoeming aannam, a volgde een verloting onder deleden, werd gewonnen door den heer Job eve. Na de verloting werd er nog en over de te houden verloting voor oonstelling^die van 11 14 Dec. zal n worden. opriehting van de vereeniging ordt het konijnenras al nreeruitge- g eenige besprekingen sloot de voor- et een woord van dank deze ver- WE TONGE. Zaterdagavond j.l. de wielrijders Pr. v. d. Weide uit arnis en het zoontje van den heer rt bij het tramstation alhier met n botsing. De heer v.d.W. bekwam tige hoofdwond en moest per auto u woning worden vervoerd, terwijl iel van de jongeheer K. totaal werd heer Corn. Brooshoofd Cz. alhier, den voorzitter van het Centraal eau in de vacature Nelisse als lid gemeenteraad benoemd was ver heeft bericht ingezonden dat hij deze ng niet aanvaardt, gen een 8-tal personen alhier is erbaal opgemaakt wegens het niet -n op de waterleiding, de door het bestuur van het water- De Oude Polders" loozende op de an den polder „Klinkerland" ge- aanbesteding is de heer J. de Gast -r geworden van het uitdiepen van ering ten behoeve van het water- TONGE. Gedurende de afgeloopen eldden zich bij den Agent der Ar- iddeling als werkloos aan:321and- 1 metselaar 1 transportarbeider; n datzelfde tijdvak 9 werkloozenin werkverschaffing te Giethoorn waren t. de vergadering van stemgerechtigde en van het Waterschap met be an- en door den Heerenpolder werd tot stichting van een Diesel-gemaal geheel nieuwe pompinstallatie. Zondagmorgen zal in de Ned Herv. or ds. Verkerk de bevestiging plaats an nieuwe lidmaten dier kerk. 'ENSPLAAT. Bij den correspondent jdsbemiddeling stonden deze week oozen ingeschreven. Stlchtingsacte „Veerdienst Oolt- t—Dintelsas" is j.l. Vrijdag notarieel rd. Tot voorzitter van die commissie en de Edelachtb. heer Donkersloot, ester van Ooltgensplaat en Den tot secretaris de WelEd. heer J. Paasschen, rentmeester te Hiddel- e commissie heeft dadelijk met haar -heden een aanvang gemaakt, e dorpsgenoot, bakker Joh. v. Bee, dagmorgen naar het ziekenhuis te d vervoerd, teneinde aldaar een te ondergaan. der het verrichten van zijn werk en op den akker, had Kr. Kromdijk eluk zich zoodanig in zijn hand te dat hij onmiddellijk zijn werk aken en zich onder geneeskundige est stellen, welke dr. Kramers ver- OMMEL. Naar wij vernemen is in an J. Boelhouwers, schipper alhier, ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 24 OCTOBER 1934. een zegenwagen trekt..." mevrouw, louter grillen," hernam Omdat ik voor 't oogenblik in den smaak t doen Cesars en Napoleons, en andere dan het volk voor 't oogenblik in uden. De rol, die gij speelt, is dan toch iger." gesuikerde pijp kaneel is aardiger dan tok, maar. rdient de aardbeien van de Keizerin niet," zeide Jeanne de Sonnaz, hem er -elijk van bedienende, nooit iets verdiend, maar ik heb toch d," sprak Carrèze. Zelfs Madame de cht mij vriendelijk toe, terwijl ze mij venals de Fontuin." ie Vera lacht u niet toe en bestraft u hernam de hertogin. „Misschien vindt Fortuin en ik u bedorven hebben." ien acht ze mij zoowel hare gunst als i niet waardig." ?k beschuitjes voor Loris. en scheen dit iet gehoord te hebben. Zij voelde dat zij ant hoewel eene vrouw van de wereld, jong. Zij kon niet in zijn iossen. schert- on vallen, en zijne luchtige manier van riefde haar. Als hij haar dat zinnebeeld ot en de ster had gezonden, hoe kon hij onverschillig voor haar lot zijn? (Wordt vervolgd). een z.g. vaste relatie verleend, als bedoeld in de wet op de evenredige vrachtverdeeling. In de afgeloopen week zjjn uit deze gemeente vervoerd 1546 H.L. aardappelen, 600 H L. uien en 221 H.L. koepeen. Door den commissionnair B. Jongeling werden voorts nog 15 wagons-ladingen uien per tram vervoerd. Van den landbouwer D. Hijs stierf een rund en van den landbouwer A. J. Jacobs een zijner beste werkpaarden. De cadavers zijn ouder politietoezicht begraven. De dochter van den landbouwer C.Le- gierse is ter behandeling opgenomen in het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam, Bjj den agent der arbeidsbemiddeling staan 25 werkloozen ingeschreven. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De maan- deljjksche collecte ten bate van de kerk- voogdjj heeft in de Ned. Herv. Kerk opge bracht ruim 16. J. v. D. kwam met zijn fiets in botsing met een auto. Gogenschljuljjk liep het goed af. Later bleek dat hi) een bloedstorting had bekomen, zoodat geneeskundige hulp nood zakelijk was. A. D. werd door een insect gestoken. Na twee dagen er mee geloopen te hebben, zonder er acht op te slaan, begon zijn ge zicht op te zetten, met het gevolg dat bjj zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. DIRKSLAND. Ondertrouwd: Arie Goud, 28 j. en Geer- truida van den Hoek, 19 j. Getrouwd: Willem van Okkeburg 24j.en Kommertje Zoon, 22 j. Overleden: Pieternella van Oostenbrugge, 77 j., echtgenoote van Jan van Soest. MELISSANT. Geboren: Sara, d. v. A. v. Oudenaren en N. Touw; Pieter, z. v. L. Kievit en T.v.d. Heijde. Ondertrouwd: Mathijs Mijnders L.Wz.,21 j. en Jannetje Visbeen, 16 j. Overleden: Sara Sieling, 2 dagen, d. v. D. Sieling en M. de Boer; Willempje de 9 i. NIEUWE TONGE. Geboren: Anthonia, d. v. C. van Veen en M. Ruijsen. Ondertrouwd: J. C. Nooteboom jm. 22 j. en Com. de Vos j. d. 18 j.; Corn. Los, jm. 28 j. en M. J. E. Poots, 23 j. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 19 October 1934. Bloemkool 7,60 tot 14,80. Roode kool 1,60 tot ƒ6, Savoye kool 2,10 tot 3,60. Chineesche kool ƒ3, Komkommers 1,50. Meloenen 6,60 tot 10, Per 100 stuks. Andijvie 0,50 tot 3,10. Sla 0,80 tot 0,85. Per 100 krop. Peen ƒ2, Kroten ƒ4,— Per 100 bos. Alicante 8,50 tot 9,50. Alicante ƒ6, tot 6,80. Muscaat Elsandriê ƒ9, Gros maroc 8,70 tot 9,60. Tomaten 4,70. Per 100 pond. Kleiperen 7,60 tot 11,50. Gieser Wildeman 7,50 tot 14,-. Rietperen 6,50 tot 6,80. Lauwtjesperen 6,40. Dorethe 8,70. Nevev Petot 8,— tot 12,50. Beurre van der Ham 14,50 tot 18,50. Bezie van Schonauwen ƒ6, Princes Nobel 6,10. Goudrenetten 5,50 tot 9,60. Sterappels 19,70. Gold pippeling 22,-. Zoete appels 6,70 tot 9,70. Campagners 9,70. Dubb. princessen. 6,10. Per 100 K.G. Veiling van Maandag 22 October 1934. Black Alicant le soort 9,30 tot 10,90. 2e 7,20. Muscaat Alexandria 8,70 tot 8,80. Golden Champion 9,60. Per 100 pond. Kleiperen 8,70 tot 9,50. Gieser Wildemans 9,—. Angelain 8,80 tot 15, Per 100 K.G. Andijvie 0,85 tot ƒ3, Sla 0,75 tot 0,95. Per 100 krop. Peen 3,50 tot 3,80. Kroten 3,60 tot 3,70. Selderij 1,40 per 100 bos. Per 100 bos. Bloemkool 3,50 tot ƒ6,— Savoye kool 5,60 tot 7,40. Roode kool ƒ5,— tot 5,50. Per 100 stuks. VEILINGSBERICHT van Vrjjdag 19 October 1934 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „OOST V OOBNE". Kropsla 1,- tot 2,10 per 100 krop. Rad 1)3 1,20 pet 100 bos. Prei 2,50 tot 3,50 per 100 bos. Postelein ƒ4,— tot ƒ6,— per 100 K.G. Aardbeien 1,04 per K.G. Witkrop 1.70 per 100 stuks. Blauwe druiven 0,14 tot 0,21 per K.G. Tomaten A 6,20 tot 8,20 per 100 K.G. B 10,10 per 100 K.G. C 4,10 per 100 K.G. CC 2,10 tot 2,70 per 100 K.G. Komkommers (w.) ƒ1, tot 1,70 p. lOOst, Peen 2,80 tot ƒ5,— per 1Ó0 bos. Knolrapen 2,— per 100 stuks. Kroten 1,10 tot 2,20 per 100 bos. Boonen: Dubbele stam ƒ7,- tot ƒ18,— p. 100 K.G, Kas Idem 20,— tot 32,— per 100 K.G. Stoksuiker 26,— per 100 K.G. Stoksntj 16,— tot 32,— per 100 K.G. Stamsnt) ƒ7,— per 100 K.G. Kool (roode) 4 ,20 per 100 stukB. (witte) 4,50 per 100 stuks. (savoye) ƒ2,— tot 5,50 .per 100 st. Bloemkool ƒ1,50 tot ƒ7,- per 100 stuks. Boerenkool 0,10 tot 0,1S per krat. Andijvie 0,60 tot 1,50 per 100 krop. Uien 3,10 tot 4,10 per 100 K.G. 2,30 per 100 bos. Tafelperen 6,50 tot 22,— per 100 K G. Tafelappelen ƒ6,— tot 20,— per 100 K.G. Keukenappelen 2,80 tot ƒ8,— per 100 K.G. Keukenperen ƒ3,— tot ƒ8,— per 100 K.G. Spruiten ƒ3,20 tot 14,- per 100 K.G. Knolselderij 1,60 per 100. Selderij ƒ2,— per 100 bos. Meloenen 0,02 tot 0,08 per stuk. Eiereni Wit (netto) 4,30 per 100 stuks. Bruin (netto) 4,60 per 100 stuks. Klein 3,40 per 100 stuks. Aanvoer 25.911 stuks. tieven te zijn begonnen, dank zij een gematigd optreden van de Japansche delegatie. De strijd in de Duitsche Evangelische Kerk is in een kritiek stadium gekomen, doordat de oppositie tegen de rijkskerkregeering (rijks bisschop Mueller) in een scherpe proclamatie de onwettigheid van het huidige, opge drongen kerkbestuur heeft vastgesteld en te keenen heeft gegeven, dat haar niets anders rest dan de belijdeniskerk opnieuw te organi- seeren. Voor heden, Dinsdag, wordt een be langrijke verklaring van Hitler in het kerk- conflict verwacht. Erger toestanden op kerkelijk gebied kan men in Mexico aantreffen. Daar heeft de volksvertegenwoordiging het besluit genomen om alle katholieke bisschoppen en aartsbis-1 schoppen om hun trouw aan Rome uit het land te wijzen. Het socialistisch onderwijs is verplicht gesteld op de scholen en alle katho lieke ambtenaren en „andere" staats- vijandige elementen zullen uit den staats dienst worden verwezen. Ook in de Spaansche provincie Asturië is de opstand thans onderdrukt, maar het blijkt, dat daarbij enkele duizenden dooden zijn gevallen. Bruno Hauptmann, die verdacht wordt van den moord op den baby van Lindbergh, is aan New Yersey uitgeleverd, waar hem ver moedelijk een doodvonnis wacht. Vervel- stormen teisterden opnieuw de Philippijnen; ook Coba werd door een typhoon bezocht. In Japan kwamen 48 mijnwerkers door een explosie om het leven. Nieuw Joegoslavisch kabinetInter nationale vervolging van de moordenaars van MarseilleUit de Fransche poli tiek. Engelsch-Japansche vlootbe- sprekingen. De Duitsche kerkstrijd. De Kerkvervolging in Mexico. Bloe dige onderdrukking van den opstand in Austurie. Allerlei. Nu de vermoorde koning van Joegoslavië met veel luister en ontroerende deelneming van de bevolking in zijn laatste rustplaats is bijgezet, wordt de aandacht der publieke opinie weei gevestigd op de politiek van den dag, welke intusschen den invloed der jongste dramatische gebeurtenissen ondergaat. De af tredende premier van het Joegoslavische kabinet is weer met de vorming van een regee ring belast geworden en opmerkelijk is, dat hij samenspreking heeft gezocht met de oppo- sitioneele groepen, welker leiders gedurende de laatste jaren van koninklijk-militaire dicta tuur in de gevangenis zuchtten of in balling schap doorbrachten. Aan de oppositie werden ministerszetels aangeboden, hetgeen dus wees op pogingen om tot verzoening te geraken, maar het feit, dat de premier een program opstelde, hetwelk als een der voornaamste punten de handhaving van den Servischen eenheidsstaat bevatte en dus de gedachte aan een Servisch-Kroatischen-Sloveenschen fede ratieven staat uitschakelde, maakte de schoone geste tot een loos gebaar. In Belgrado heeft een samenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers van de Kleine Entente en ook eene van de onderteekenaars van het Balkanpact, waarmee duidelijk werd gedemonstreerd, dat deze internationale be langengroepen eendrachtig achter de regee ring van Belgrado staan tegenover degenen, die mogelijk aan de ensceneering van het drama te Marseille hebben meegewerkt. Van dat laatste worden te Belgrado in het bijzonder de regeeringen van Hongarije en Italië ver dacht. Er is zelfs sprake van geweest, dat de Joegoslavische regeering een ultimatum aan de regeering van Hongarije zou hebben gericht, maar dat is gelukkig achteraf formeel tegen gesproken kunnen worden. Men mag zelfs constateeren, dat de Inter nationale verhoudingen zich op gunstige wijze ontspannen, doordat de moordenaars van Marseille Internationaal worden vervolgd. Het geheele complot wordt van dag tot dag duidelijker onthuld en alle samenzweerders zitten nu achter slot en grendel. Ook de Ita- liaansche Justitie heeft krachtdadig medege werkt. De schuldigen, die in handen van de Fransche justitie zijn gevallen, zullen wel niet aan de guillotine ontkomen. Het Fransche kabinet, dat na den moord op Koning Alexander en Barthou werd gere construeerd, beleefde dezer dagen nieuwe moeilijkheden, doordat de neo-socialisten, die zich tegen de regeering-Doumergue hebben gekeerd, het aftfeden eischten van minister Marquet. Deze laatste heeft aan het bevel echter niet voldaan en hij is met vijf andere afgevaardigden uit de partij getreden, welke hij het vorige jaar pefsoonlijk had gesticht na zijn afscheiding van de socialistische partij onder Leo Blum. In Londen vangen heden de Engelsch- Japansche vlootbesprekingen aan. Men ver- warre deze besprekingen niet met de op komst zijnde nieuwe vlootconferentie, welke eefst in April a.s. mogelijk te Den Haag zal worden gehouden en tot doel heeft om nieuwe sterkte-verhoudingen ter zee te bepalen. Dc huidige vóórbesprekingen te Londen dienen om te trachten een voorloopige Engelsch- Japansche overeenstemming te verkrijgen zonder welke de vooruitzichten van de a.s officieele conferentie niet gunstig geacht zouden kunnen worden. De Londensche be sprekingen schijnen met hoopvolle perspec RADIO-REDE VAN ROTTERDAMS BURGEMEESTER. In haar serie „Twaalf Provinciëntocht met de Phohi", heeft Philips Omroep Holland- Indië Zondagmiddag de provincie Zuid-Hol- j land uitgezonden j Nadat „de Rotterdamsche Vlag" ten ge- hoore gebracht was, voerde als eerste spreker het woord de heer Mr. P. Droogleever Fortuyn, de burgemeester van Rotterdam, over het onderwerp: „de beteekenis van Rotterdam als Nederlandsche- en als wereldhaven" De spreker ving zijn causerie aan met de j opmerking, dat hij zich vleide met de gedachte, j dat de landgenooten in de Overzeesche ge-, westen belangstelling zullen hebben voor de ontwikkeling van een moderne havenstad en dit te meer, wanneer deze havenstad is Rotter dam, dat door vaste overzeesche verbindingen zooveel aanraking heeft met Oost- en West- Indië De burgemeester trad vervolgens in een historische beschouwing over de opkomst en ontwikkeling van Rotterdam, waarbij hij erop wees, dat de naam Rotterdam het eerst in 1283 voorkomt; in 1328 kreeg het plaatsje daar de goedgunstige beschikking van Graaf Willem III van Henegouwen stadsrecht Van toen af kon de kleine visschers- en haven plaats onder eigen bestuur zelfstandig aan haar ontwikkeling en vooruitgang werken In de eerste eeuwen gingen die ontwikkeling en vooruitgang langzaam en rustig. De huizen, tot de 14e eeuw van hout met rieten dak, werden in de 15e eeuw reeds nfêer en meer van steen opgetrokken. Rotterdam had in 1426 zelfs zijn eigen steenovens. Hoewel de Rotter damsche haven aan het einde der 14e eeuw nog slechts bestond uit Kolk en Steigers gracht, deed de handel, welke toen reeds tot op de Oostzee werd uitgeoefend, Rotterdam al in bloei toenemen. Reeds in de 15e eeuw waren en de handel en het transport van bin nen- en buitenlandsch graan gevestigd. Vervolgens wees spreker op den tijd van den 80-jarigen oorlog, toen alle aandacht be steed werd aan de versterking van de stad, vooral aan den Maaskant. Zij werd ooflogs- haven en door het aanleggen van nieuwe ha vens, die gedeeltelijk als vestinggrachten wer den bedoeld, werd de havenruimte niet on belangrijk uitgebreid. In het begin der 17e eeuw kreeg de stad den vorm van een drie hoek, welke nu nog in denzelfden vorm in het centrum van de gemeente is gelegen en als „de oude stadsdriehoek" pleegt te worden aangeduid. Later, in de 18e eeuw, verrezen in de nabij heid van de havens fraaie patriciërshuizen, welker bewoners bovendien langs rustige lanen aan den buitenkant van de stad, vooral langs de Schie, buitenverblijven lieten bouwen. Als gevolg van den sterken aanwas, liet de huis vesting van het overgroote deel der bevolking echter nog te wenschen. Eerst in de 19e eeuw braken ten aanzien van de hygiëne moderner ideeën baan. Men voelde, dat Rotterdam een groote stad ging worden en dat een einde moest worden ge maakt aan de onhoudbaar geworden toestan den in de binnenstad. Aan de daarvoor aan- gebfachte verbeteringen, aldus spr., is onver brekelijk verbonden de naam van den toen- maligen directeur van gemeentewerken, V. M. Rose, die het groote nut inzag van een goede doorstrooming van de binnenwateren en in 1842 kwam met zijn z.g. „Waterproject". Doch het duurde nog tot 1854 vóór men de noodzakelijkheid van deze verbetering ten volle begreep en goedkeuring hechtte aan het plan, waardoor nieuwe singelweteringen aan gelegd werden, die door het Maaswater regel matig werden ververscht. Ten aanzien van de vermeerdering van grondgebied, bracht burgemeester Droog leever Fortuyn in herinnering, hoe in 1887, de gemeente Katendrecht en een deel van de gemeente IJsselmonde aan Rotterdam werden toegevoegd. Het gevolg hiervan was, dat tot groote uitbreiding van het havencomplex werd overgegaan: verschillende havens werden achtereenvolgens gegraven. In dat jaar werd ook het besluit genomen tot het graven van de Rijnhaven ter grootte van 30 H.A. en werd een aanvang gemaakt met den aanleg van de le Katendrechtsche haven. In '90 volgde de Parkhaven, in '95 de 2e Katendrechtsche haven en in 1898 de Maashaven. Vooral het graven van de Maashaven was een ontzaglijk werk. Voor deze haven met een oppervlakte van 588 H.A. werden 700 huizen afgebroken, wier inwoners, ten getale van 3500, in de om geving opnieuw moesten worden gehuisvest. 250 H.A. werden onteigend. De laatste annexatie is van zeer recenten datum; op 1 Mei j.l. werden Pernis en Hoog vliet en gedeelten van Poortugaal en Rhoon met Rotterdam vereenigd. Aan het grond gebied van Rotterdam werden daardoor in totaal 2714 H.A. toegevoegd, terwijl het in wonertal met 6000 vermeerderde. Deze annexatie was noodig, omdat op het grond gebied van Pernis de Petroleumhaven was aangelegd, waarheen de petroleum- en ben- zine-opslagplaatsen uit de andere havens zullen worden overgebracht, die door de havenuitbreiding te zeer in de havenkom waren komen te liggen en daar het brandgevaar vergrootten. Door deze toevoeging is het grondgebied van Rotterdam thans groot 9003 H.A. Tenslotte wees de burgemeester op het Scheepsbezoek aan de Rotterdamsche haven. In 1912 kwamen voor het eerst meer dan 10.000 schepen de haven binnen. Dit jaar is op 11 October het 10.000ste schip den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Sedert 1870 is aan de uitbreiding van de havenruimte ruim 200 millioen gulden be steed. De outillage van de Rotterdamsche haven behoort wel tot de beste ter wereld. Het leidt kalveren, 570 schapen of lammeren, 969 var kens, 2 bokken of geiten. Prijzen per kilo: vette koeien 55-58, 46-50, 35-38 ct„ vette ossen 50-54, 45-47, 40 ct., vette kalveren 70-80, 55-65, 45-55 ct., var kens (levend gewicht) 30, 29£, 29 ct., schapen 39, 35, 31 ct., lammeren 40, 36, 30 ct. Schapen f 17, 13, 8 per stuk; lammeren 11, f 9, 7 per stuk. De aanvoer van vette koeien en ossen was ruimer, de handel flauw en de prijzen als 1.1. Dinsdag. Een prima beest ging nog tot 2 cent boven noteering. Vette kalveren waren korter aangevoerd met willigen handel en hoogere prijzen. Een prima kalf ging nog tot 10 cent boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer tamelijk, handel lui en de prijzen onveranderd. Enkele prima lammeren gingen nog tot 13. Varkens aanvoer ruimer, handel tamelijk en de prijzen als 1.1. Maandag. Boter, Kaas, Melk en Eieren. APELDOORN, 22 Oct. Gemeentelijke Eierhal. Aanvoer 175.000 stuks. Wit, groot 4,805, id. klein 3,303,50; bruin, groot f 5,105,40, id. klein 3,403,60 de 100 stuks. Handel vlug. OUDBWATER, 22 Oct. Kaasmarkt. Aan voer 49 partijen, tezamen 2205 stuks, wegende 11.025 kg. Rijksmerk zware soorten geen aan voer, eerste soort f 2124, idem mindere 1920. Handel traag. Granen, Meel, Oliën, enz. ROTTERDAM, 22 Oct. Fijne Zaden. (Boe- rennoteering.) Blauwmaanzaad 15, karwij- zaad 1617, zaailijnzaad blauwbloem 8 tot 9, zaailijnzaad witbloem 7 tot 8, alles per 100 kg, ROTTERDAM, 22 Oct. Buitenl. granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek Van der Schalk.) Stemming kalm. Rogge 74/75 kg. Bahia Blanca disponibel 8,25, 76 kg, Hon- gaaische disponibel 8,10. Gerst: 69/70 kg. La Plata aangekomen 125, geen twijfel, dat de spr. met grooten nadruk 65/66 kg. La Plata aangekomen :123, 65/66ikg. wees op de huidige toestanden. Rotterdam, ^a^ata stoomend 123, Chili disp. 122, welks bestaan afhangt van een ongestoord 61/62 kg. Donati, disp. 122, Canada No. 3, wereldverkeer, wordt onder de steden in ons ^1SP*. V n? f,?0, stoomend 122, land thans wel het meest getroffen. Op een ^lscke> ^ïsp. f'j- x n m caicc inwonertal van 590.000 telt de stad H^er; Chili Stonnkmg, disp. f 7,10 54/55 46.000 werkloozen. Als inwoners van een jf»* Zuid-Russische, disp. 6,75, 52/53 kg. klein land, dat in het ontstaan der inter- ,^ata komen 6,45. nationale handelsbelemmeringen geen aandeel heeft gehad, voelen wij de onmacht om als kleine natie die internationale belemmeringen uit den weg te ruimen of daarop betëekenenden invloed uit te oefenen. Wat wij echter wel kunnen; aldus spr., is te trachten om in een drachtige samenwerking de moeilijkheden te overwinnen, welke de tegenwoordige omstan digheden met zich brengen, en de beproevin gen te doof staan, die ons in dezen tijd worden opgelegd. In de eeuwen, waarin Rotterdam van kleine visschersplaats is gegroeid tot we reldhaven heeft de geschiedenis eveneens op- en neergang. Ondernemingsgeest, energie en de wil om vol te houden zijn als erfdeel onzef voorouders ook nu nog bij de bewo ners van Rotterdam aanwezig. Onze stad, zoo besloot de burgemeester, houdt zich gereed om, zoodra de omstandig heden dit zullen veroorloven, den vreedzamen wedstrijd in het wereldverkeer weder aan te vangen en daarvoor, zoo noodig, nieuwere wegen in te slaan. Zoo zal Rotterdam haar weg in de geschiedenis der steden voort- Zetten Met een persoonlijk woord tot bekenden in Indië, besloot Mr. Droogleever Fortuyn zijn zeer interessante causerie. „DE PLATTE WALVISCH IN HET HARINGVLIET." Tweede spreker bij deze „Zuid-Holland- schen middag" was de heer Mr. Dr. W. J. C. A. Nijgh uit Hellevoetsluis, met het onderwerp „De platte walvisch in het Haringvliet," daar mee doelende op Flakkee, dat als een groote walvisch in het Haringvliet opduikt. Dr. Nijgh stond uitvoerig stil bij de maatschappelijke toestanden welke men thans op het eiland aantreft, en hij had daarbij gelegenheid erop te wijzen, dat de bevolking zwaar gedupeerd wordt, doordat de „juun" (uien) niet meer naar Engeland uitgevoerd kunnen worden. Als de juun „dier" (duur) is, dan stijgen de grondprijzen en stijgen ook de pachten. En waar de juun een zeer bewerkelijk gewas is, zijn er nergens in geheel Nederland arbeiders, die dit gewas kunnen verzorgen en waar deze zofg een zeer uitgebreide is, neemt de Flak- keesche juunboer een nergens anders in Nederland gebruikte contractvorm te baat om den buit zoo goedkoop mogelijk te krijgen Dr. Nijgh sprak het laatste gedeelte zijner voordracht uit in dialect, waarbij hij opmerkte te gelooven, dat de bevolking ondanks de ernstige tijden, het hoofd koel zal houden en zich moedig er door zal slaan. De bekende schrijver J. Kleeuwens uit Middelharnis, vertelde een zijner „Flak- keesche schetsen", getiteld „Het Kraoiënist", waarin op duidelijke wijze vele ten platte- lande nog voorkomende toestanden geschil derd worden. Het programma, dat afgewisseld werd met muziek, werd besloten met „De Bruid", ge dicht van Jan Prins, eveneens door den heer Kleeuwens voorgedragen. Deze Zuid-Hollandsche uitzending is door de Phohi ook op wasplaten opgenomen en speciaal voor West-Indië uitgezonden. Maïs per 2000 Kilos: Gele Laplata, aan gekomen 89,5099. Gele Afrikaansche maïs No. 6 stoomend 104. Donau/Gaifox spoedig gewacht 103, Laplata Cinquantine, dispon. 107. ROTTERDAM, 22 Oct. Binnenl. granen en peulvruchten. Haver: 6,406,70. Gefst: 66,25. Erwten kleine groene 88,90, Schokkers 1011,50. Bruine boonen: 10,50 tot 11. Alles per 100 kg. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 22 Oct. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Bnelsche eigenheimers 3,103,40, Zeeuwsche blauwe 3,103,40, id. eigenheimers 2,903,10, id. bonte 3,103,40, Drielingen 2,202,50 Blauwe eigenheimers 2,903; zandaardappe- len 6i-7 ct. per kg. Met redelijke aanvoer kalme vraag. WESTLAND, 20 Oct. Exportveiling. Drui ven: Alicante 1321 ct., Gr. Maroc 2328 ct. G. Champion 1724 ct. per kg. Tomaten A 0,55—1,35, id. B. 0,45—1,55, id. C 0,25—1, id. CC 25 ct. per bak. MARKTBERICHTEN. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 22 Oct. Ter Veemarkt wa ren heden aangevoerd: 2308 dieren, 497 vette runderen, 253 vette kalveren, 17 nuchtere DE VERVELENDE MAN. Tooneelstukken voor huiselijk gebruik. Het echtpaar Palmers leefde in den be ginne zeer vreedzaam bij elkaar. Dit zou niet vermeldenswaard zijn, wanneer het echt paar niet in Hollywood leefde en zich achter Jen naam Palmers niet een bekende film- speelster verschool. In den beginne dus dachten de echtelieden niet aan scheiding. Dat dit veranderde, dat het toch tot een scheiding kwam is alleen de schuld van de Muse, die den heer Palmers kuste en waar door hij 'n kunstenaar dacht te zijn. In Amerika kan dat een reden tot echtschei ding zijn. De heer Palmers voelde zich n.l. geroepen tooneelstukken te gaan schrijven. Deze wer- len echter nooit opgevoerd en daar de schrij- ;er toch eenig pleizier van zijn werk wilde hebben, las h(j ze voor aan z(jn buisgenoo- ten en vrienden. Dit had een vereenzaming van het huis Ier Palmers tengevolge. Daar waar vroeger alle sterren en financiers uit de filmwereld elkander ontmoetten, waren nu nog slechts ledige stoelen. De gasten meden het huis der Palmers, sinds de gastheer bij elk ge zellig samenzijn zijn tooneelstukken begon voor te lezen. Dat was op den duur niet uit te houden, zelfs niet voor filmmenschen, die toch heel wat gewoon zjjn. Mevrouw Palmers leed onder deze vereen zaming; niet alleen werd z(j in haar eer als gastvrouw aangetast, maar er waren ook ftnancieele gevolgen. Nu de machtigen uit de filmwereld haar huis niet meer bezochten, bleven ook de goede engagementen weg. Zij vroeg haar man daarom, liever met zijn kunstuitingen op te houden, of ten minste daarmede niet in het openbaar te praten. De heer Palmers willigde haar verzoek uiet in. Hij stelde de Muse boven ztjn vrouw en waar hj) maar een kennis trof begon hfl met zijn tooneelstukken. Teneinde raad liep mevrouw Palmers toen naar den rechter met het verzoek het huwe lijk te willen ontbinden. En deAmerikaan- sche rechter begreep, dat het voor 'n vrouw onaangenaam moet zijn, wanneer haar man, plotseling zoo zeer op een Muse verliefd raakt, dat hij daarom alles in de steek laat en alle vrienden en bekenden uit het huis jaagt. Het huwelijk werd dus ontbonden.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 3