Oorlogsherinneringen, De Overweldiging van België, Kamerkroniek. Het Lied van de Week» Pluimveeteelt. GEEFT Hoogste Pubüciteitswaarde Znid-Hollandsche Eilanden BODE SNIJDER KIPS Voederkern voor Pluimvee Dames- Heeren- Amateurs S. van dar Plaat, Middelharnis, Voor Muziek Flakkeesch Muziekhuis ERNST LEEFLANG WestdUK - Middelharnis ELECTRISCHE VMMU Makelaar Nijjcjh HET IS ZEKER EN GEWIS dat men bij Wisse het best verzekerd is C. A. WISSE Alle verzekeringen. KIPS F. A. BERNARD Muziekleeraal I Club- en Privé-lessen Flakkeesche Boekhandel Middelharnis Aanbevelend» W. v, d. SCHENK Herinneringen aan de omzwervingen van een oud oorlogscorrespondent tusschen de strijdende partijen. er verklaring. Nu we het hoofdstuk van de ischrijving onzer herinneringen hebben f gestolen, volge thans allereerst een voord „ter verklaring". Waarom heb ik deze oude berinneriu- ren opgehaald? Ik meende er een goed werk mee te ïoen. De wereldoorlog van 1914—1918 iets ontzaglijk groots en droefs in de reldgeschiedenis geweest. Wij, inen- chen van middelbaren en ouderen leef- ijd, hebben door hetgeen we vernamen n ondervonden, den oorlog leeren schu- ven en haten. We begrijpen het niet, dat weer een jong geslacht is gegroeid, ïetwelk even dom, maar ook even doel- reffend op een nieuwen oorlog aan- tuurt als in het begin onzer eeuw door menschheid werd ondernomen. Is men dan vergeten, wat „oorlog" leteefcent? Toen we d-t overdachten, drong het ot ons door, dat hoe versch' ook liet >orlogsg€beuren nog maar achter ons jgt de helft van ons volk er zich it eigen ervaring slechts weinig van kan ïerinneren. Het zijn al heele mannen en rouwen, die de oorlogsjaren slechts als inderen beleefden en millioenen van ons olk hebben pas na 1914 het levenslicht anschouwd. Die allen hooren wel eens praten over [en oorlog, maar overigens is hun kennis rvan een zeer betrekkelijke. Merkwaar- is ook, dat de oorlogslectuur, voor oover die geschiedenis wil zijn van len geheelen wereldstrijd of een gedeel- daarvan, uitermate beperkt is. We jennen zelfs geen enkel zoodanig werk, de Nederlandsche taal uitgegeven, dat der yele mooie boeken van den ransch-Duiischen oorlog van >70 nabij omt. Om kort he gaan: we hebben het ge- ïeugen van tijdgenooten nog eens willen pfrisschen en aan de jeugd een meer eëel inzicht willen brengen in de af- chuwelijke beteekenis van het oorlogsbe- rip. En we hebben ervaren, dat er groote elangstelling is voor wat we ondernamen. fan alle kanten heeft men mij duidelijk remaakf, dat mijn herinneringen met veel nteresse worden gelezen. Voor deze betuigingen van instemming jen ik even dankbaar als voor de bemer- ing, welke me van één zijde gewerd. Mijn herinneringen zouden anfi-DuitscH ijn, zoo luidde de bedoelde critiek. in zekeren zin.- ja! In zooverre de fei- e n ii.l. anti-Duitsch waren, moesten ook nijn herinneringen het zijn. Teen ik in 1914 het oorlogsterrein be ad, kende ik voor de oorlogvoerenden .ympathiën noch antipathicn. Ik ben toe- allig bij de Duitschers terecht gekomen, naar het had ook andersom geweest kun- ïen zijn En toen heb ik gezien en ndervonden. Ik heb Visé zien bran- len en daar gewelddaden zien bedrijven egen de burgerbevolking. Uit wat ik ver- Ier uit mijn herinneringen zal ophalen :an den lezer blijken, hoe ik ook de ver- voesting meemaakte van Leuven; hoe ik geteisterde Dinant heb bezocht, waar neer dan 600 mannen, vrouwen en kinde- n werden tesamen gedreven en toen met itrailleurs zijn afgemaakt; hoe ik, op >ezoek bij Kardinaal Merrier, uit den mond an dezen prelaat de aanklacht van een emarteld volk heb moeten noteeren; en snslotte; hoe ik zelf vijf keer door de Duitschers gevangen genomen en „be". landeld ben geworden. Mag men van mij erwachten, dat ik de oorlogs-Duitschers chatjes zal heeten? Moet ik de waarheid verzachten door ze te verkrachten? Mogelijk, dat de Belgen en Franschen bij een inval in Duitschland niet anders noch beter zouden hebben gehandeld. Mogelijk! Ware het aldus geschied en ik hadde het meegemaakt en beleefd, dan zou ik zulke barb ar ie evenzeer hebben ge hurkt als ik het thans van de Duitschers deed en nog zal doen. 't ls alles „oud zeer", meende dezelfde criticus. De wonden van Christus zijn „oud zeer" van 19 eeuwen en nóg ziet de menschheid naar Zijn beeld op om zich te herinneren, wat de Verlosser voor haar geleden heeft. Het „oud zeer" uit den o -log moet in herinnering blijven, opdat volgende ge neraties het zullen weten en het nimmer leeren vergeten, wat een duivelsch werk de oorlog is en welk een menschelijkö schande deze beteekent- Wie op oorlog aansturen zijn minder te tellen dan de vaders, die zelf hun vrouw en kinderen koelbloedig het staal in d'r lichamen stoo- ten Wie op oorlog aansturen, vermoor den hun vrouw en kinderen óók, maar ze gebruiken anderen voor het luguber werk en in vele gevallen staan ze dan mede nog schuldig aan de voorafgegane onfeering. Als we het „oud zeer" yan den oor. log ophalen, doen we dat niet om de Duitschers te grieven, maar om te waar. schuwen, want al moge de Duitscher als „Übermensch" in zijn geringschatting van andere rassen en volken hardvoch tiger en meedoogenloozer worden geacht dan een ander naar Nietzsche is de Duitscher de wilskrachtige „dionysische"' mensch, die boven goed en kwaad ver heven is toch' kan men er van ver zekerd wezen, dat elke oorlog niet an ders dan beestachtig kan zijn. Daar aan moet herinnerd blijven. derdaad eerst verscheidene dagen later' plaats greep. Visé werd op 16 Augustus verwoest, maar op 14 Augustus schreef ik reeds in mijn blad (zie „De Tijd" no. 20457): „In Visé wordt eeii waar schrikbewind uitgeoefend. Eergisteren werd met de bel „door de straten gegaan en afgekondigd, ,dat binnen 24 uur iedereen zijn fietsen „bij de brug brengen moest. Werd daar na nog bij iemand een fiets gevonden, „dan zou hij gefusilleerd en zijn li u i s ,in brand gestoken worden. Giste renmorgen kondigden de Duitschers wcei* ,af, dat alle wapenen, ook oude, gebro- „kene en uit elkaar genomene, binnen een „uur op het stadhuis moesten worden in- „geleverd. Als er daarna nog wapenen werden gevonden, zouden ze de inwo- ,«ers fusillocren en de stad verbran ,den. Voortdurend worden met bedrei- „ging van verbranding eet- en „drinkwaren geëischt en de inwoners vrce- „zen niets zoozeer, dan dat den een of „anderen dag iets gecischt zal worden, „wat men niet kan geven." Z^lfs reeds eerder, den 11 en Augustus •nl., verzond ik een telegram aan mijn blad (zie no. 20353), waarin o. m. voor kwam: „In Visé en omgeving slaapt men „>s nachts nog int de kelders, daar voort- „durend met brandstichting „wordt gedre igd." Voorloopig genoeg; ik ga nu memoree- ren, hoe ik in Riemst werd gevangen i nomen en daar in het gezelschap van den burgemeester en den pastoor van het plaatsje werd opgesloten. Md. (Wordt vervolgd-) Aanvankelijk was het mijn bedoeling om na de beschrijving van de verwoesting van Visé, uitvoerig in te gaan op de Duit- sche beschuldiging als zoude de Belgi sche burgerbevolking door franc-tireurs- daden haar bestraffing noodzakelijk heb ben gemaakt, maar ik meen, dat ik het verhaal van mijn ervaringen beter niet kan onderbreken en bewaar mijn beschouwin gen dan ook liever tot het slot. Ik heb de heele franc-tireurskwestie grondig be studeerd en er tijdens den oorlog ook een boekje over gepubliceerd, hetwelk in verscheidene talen is uitgegeven. Ik wil echter hier reeds vaststellen, dat ik de franc-tireursbeschuldiging voor een besliste leugen houd. Ik heb den strijd meegemaakt om de forten van Luik, was bij de verwoesting van Visé aanwezig, ik heb Leuven in vlammen zien opgaan, ik ben in die stad door zes gewapende sol daten uit mijn bed gehaald, beschuldigd van... franc-tireursdaden, ik heb de ge vechten gezien rond strijd aan den Yzer, maar: le. Nog nooit heb ik iets van een franc- tireurskrijg waargenomen. 2e. Nog nimmer een als franc-tireur ge wapend burgerlijke gevangene ge zien. 3e. Nooit van welken Duitschen militair ook eigen ervaringen van franc- tieursdaden der burgerbevolking hooren vertellen. 4e. Nooit op m>n vragen zelfs maar een enkelen naam van een franc-tireur hooren noemen. Wél heb ik vastgesteld: dat reeds in de eerste dagen van den oorlog in de bladen een uit Duitscbe bron komend bericht over de verwoesting van Visé verscheen, waar franc-tireurs zouden zijn opgetreden, terwijl de verwoesting in- Tegen tb-c. gevaar op scho len. Oud-gepensionneerde militairen. Contingentee- ring van draadnagels. Alvorens aan de begrootingsdebatten te beginnen, doet de Tweede Kamer nog eenige oude ontwerpen af. Minister Mar- chant verdedigde een aantal maatregelen tegen het gevaar van besmetting met t.b-c. op de scholen, welke maatregelen door een paar tragische gebeurtenissen van den laatsten tijd zijn ingegeven. De minister had de algemeene instemming van de Kamer, uitgezonderd de heeren Tilanus en Zijlsira, die respectievelijk grondwettelijke en pecuniaire bezwaren hadden. Personeel van alle scholen, vanaf het voorbereidend onderwijs tot en met het gymnasium, moet zich onderwerpen aan een keuring op t-b-c. der ademhalingsorganen, z.g. open t.b-c. Wie ziek wordt bevonden krijgt gelegenheid om genezing te zoeken; faalt deze, dan volgt ontslag. Betreurd werd, dat ook de keuring der schoolkindereu niet werd verplicht- Wel vindt op dezen veelal toezicht plaats door schoolartsen, doch mevr. De Vries—Bruins vroeg bij motie aan de regeering om maatregelen, opdat het onderzoek van schoolkinderen op t.b.c. meer algemeen worde bevorderd, welke motie met 58—16 stemmen werd aangenomen. Voor hulp aan de oud-gepensionneerde militairen, d. z. degenen, die nog onder de oude pensioenregelen vielen, heeft mi nister Deckers een potje van f 40-000 Antwerpen en den j gevonden, welk bedrag overbleef van den steun aan de mobilisatie-slachtoffers. De minister wilde daaruit dien gepensionneer- den tegemoet komen, wier pensioen be neden f375-per jaar is bepaald- Van alle kanten vond men de behan deling dezer oud-gepensionneerde militai ren schriel. Maar ja, 't is crisis en de regeering weet niet, hoe ze aan het geld kan komen enz. We kennen thans deze argumenten. Enfin, de minister zal zien, wat hij doen kan.*.. LIED VAN DEN SCHOORSTEEN VEGER. Ik leef nu weer een tijdje lang Hoog boven op het dak; lk ben daarboven heusch' niet bang En loop op mijn gemak; lk doe mijn werk, zooals het moet, Al is >t gevaar ook groot, En >k lig nu dikwijls zwart van Ennuchter, in de goot. Ik 2ie er uit als Zwarte Piet, De knecht van Sinterklaas. Wie mij zoo op de straten ziet Vindt dat een beetje dwaas. Maar zit ik boven op het dak, Waar ik mijn werk verricht, Dan past toch bij mijn vegend pak! Alleen een zwart gezicht- Wanneer ik door de straten ga Met roet in het gezicht, Dan weet men, want men kijkt mij na, Dat ik goed werk verricht. En daarom juist wasch ik mij niet, Dat doet mijn vak niet goed, Wat elders steeds met zeep geschiedt, Gebeurt bij mij met roet. 'k Zorg dat bij felle winterkou En winterlijk gestook, De kachel altijd trekken zou En branden zonder rook. Ik maak misschien uw huis wat zwart, Want 'k ben met roet bedekt, Maar ik spreek rechtstreeks tot uw hart, Wanneer de kachel trekt. Zoo ga ik nu weldoende rond, Hoog boven het gewoel Der menschen op beganen grond. Als >k in den'schoorsteen voel, Dan wordt U van roet en van rook Gemakkelijk bevrijd. En ik bezorg U daarbij ook Straks nog gezelligheid. TROUBADOUR ELECTRICITEIT IN DE PLUIMVEETEELT door Ir. C. E- van de Stadt- III. De contigenteering van draadnagels werd verlengd. De minister beloofde toezicht te zullen houden op de gedragingen van het internationale concern in de dfaadnagel- industrie, hetwelk onderling uitmaakt, in welke landen en hoeveel zal worden ge produceerd. KUNSTMOEDERS. Ook een ander gebied, n.l- dat der kunstmoeders, begint de electrische ver warming meer en meer te veroveren. Wel iswaar is de constructie van een goede electrische kunstmoeder geen eenvoudige zaak, omdat hier, veel meer dan bij de broedmachines, warmteverliezen te duch ten zijn. Daar staat tegenover, dat men bij de electrische kunstmoeders afhangen de lappen om den rand van de kunst- mceder veel vrijmoediger kan toepassen dan bij kunstmoeders, die met de een of andere brandstof worden gestookt, om dat bij de electrische kunstmoeder geen verbrandingsgassen ontstaan en verstik kingsgevaar voor de kuikens derhalve zoo goed als uitgesloten is. Toch zijn nog lang niet alle electrische kunstmoeders, die in den handel zijn, zonder meer aan te be velen; het stroomverbruik loopt erg uit een. Het schijnt, dat de electrische kunst- mceders, die met stralende warmte wer ken, gewoonlijk verkregen met behulp van kooldraadlampen, >t beste voldoen. Daar bij kan echter het lampenverbruik hoog zijn, wanneer men lampen van 'n hoogc kaarssterkte toepast. Het is dan ook I steeds aan te bevelen lampen te gebrui ken van lage kaarssterkte, liefst niet hoo- 1 ger dan 16 kaars (wat bij kooldraadlam- pen ongeveer overeenkomt met 50 Watt) en liever een paar Empen méér onder de kap aan te brengen dan grootere lam pen toe te passen. Voor kunstmoeders zijn de gelijkwaardigheidsrijfers van petro leum, anthraciet en electriciteit ongeveer als volgt petroleum anthraciet electrkitcit Kunstmoedcrs 50 L. 1 mud 70 kWh Vooral bij de kunstmoeders spreken de arbeidsloonen een woordje mede bij het beoordeelen der totale onkosten; het is dan ooK wonder, 'dat de trisch kunst-; ceder incer en meer ingang vindt Vele «Iectricitcitstoepassingen in l»et pluim veebedrijf zouden hier nog vo«r be spreking In aanmerkln; komen; zij ver- keeren vrijwel alle nog in het proeven- stadium, zoodat toepassing in Ie praktijk nog niet aanbevolen kan worden, wat niet wegneemt, dat er nog belangrijke moge lijkheden zijn. Wij denken hierbij bv. aan de behandeling met ultra-violette stra len van kuikens, volwassen kippen en broedeleren; aan het zeer matig verwar men der hokken in hoofdzaak om deze vochtvrij te houden; aan het vorstvrij hou den der drinkwaterbakkeu; de behande ling der broedeieren met Röntgenstralen e.d. Alvorens te eindigen zij echter nog op één ding de aandacht gevestigd. Juist in het pluimveebedrijf komt het zeer veel voor, dat door niet- of half.vakkundingen geprutst wordt, of dat de pluimveehou der zelf electrische toestellen kunst- moeders vooral vervaardigt, daarbij dan nog liefst gebruik makende van minder deugdelijk electrisch materiaal, dat in de een of andere „vliegende winkel" of op de markt wordt gekocht. Hiertegen kan niet ernstig genoeg worden gewaar schuwd: dergelijke handelwijzen kunnen niet alleen brangevaar medebrengen, maar ook heel licht direct levens gevaar voor diegenen, die met de elec trische toestellen en weinig vakkundig aangelegde electrische leidingen omgaan. Het groote gevaar is, dat dergelijke toe stellen en leidingen uitstekend kunnen werken en de bezitter er heel tevreden mee is, volkomen onkundig van de ge varen, die hem, zijn gezin en zijn ar beiders bedreigen, totdat het op een goeden dag te laat is. Daarom kan niet voldoende herhaald: laat alle werk zaamheden aan uwe electrische installa ties slechts verrichten door een vakkun- d i g installateur, en draag dien ook het toezicht en het onderhoud van uwe elec trische toestellen op. Het kost U wellicht een paar guldens per jaar méér dan wanneer U het zelf doet of laat verrich ten door den zoon uw buurman, „die zooveel van electra afweet", maar wan neer tengevolge van uw onvoldoende elec trische installatie brand ontstaat en de verzekeringsmaatschappij weigert uitbeta ling der schade terecht omdat van uwe zijde grove nalatigheid in het spel is geweest, ja, dan is het te laat. Om van persoonlijke ongevallen nog mapr niet eens te spreken. Bij een goede en 1 vakkundig aangelegde electrische in stallatie, waarbij b-v- uitsluitend materi alen gebruikt zijn, goedgekeurd door de N. V- tot Keuring van Electrotechnische Materialen te Arnhem (de KEMA), is daarentegen de kans op brand en onge lukkeu practisch gesproken nul. M.V.HOUBAER C9 AMERSFOORT. t N V U^en-MutKtoK* .ONZE EILANDEN" Tckl latere. No. 15 MIDDELHARNIS-Tele f. latere. No. 15 DE VOOR DE VRAAGT INLICHTINGEN EN TARIEVEN BIJ DE ADVER TENTIE BUREAUX EN ONZE ADMINISTRATIE TE MIDDELHARNIS Voor Goederenvervoer Is je adres MIDDELHARNIS 'otterdam» Botersloot 38, Telefoon 15154 bevat A en D vitaminen, bestaande uit 14 mineralen, werkt als opwekker der energie en bevordert het omzetten van de zich In het rantsoen bevindende eiwitten, vetten en koolhy draten, o.a. in stikstof, zuurstof, waterstof en phosphor, ook als vervanger der levertraan. Uit eigen proefstation van Dr. Winter, Dierenarts te Amersfoort. Wordt gemengd 1 K.g. op 100 K.g. Verkrijgbaar voor FLAKKEE bij-SchuUrman's Pluimveeartikelenhandel Middelharnis. KOOPT Uw artikelen en laat ontwikkelen en afdrukken bij waar U door gediplomeerde vakkundig geholpen en voorgelicht wordt. naar het bij eiken maaltijd» Het is gesneden en in een speciaal schimmelvrije verpakking verkrijgbaar Roggebrood is van ouds het gezond ste eten, bevat zeer veel vitaminen, mag op geen tafel ontbreken. Middelharnis - Vingerling D 6 te MIDDELHARNIS belast zich met Aan- en Verkoop van onroerende goederen. TELEFOON 98 Gelden beschikbaar voor solide le Hypotheken. KOOPT FRUCTUS inmaakglazen, dit zijn de besten onder voortdurende garantie. b Sterlllseerketel compleet met houder, 6 veeren, thermometer en receptenboekje voor f2.10 lz. van dan Nieuwendijk Westdijk B 227 - Middelharnis CHR. DE VR1ESLAAN 234 MIDDELHARNIS voederkern voor Varkens, bevor dert in hooge mate den groei en ontwikkling der varkens. Bereid op Fokstatlon onder toe zicht van Dr. Winter, Dierenarts te Amersfoort. Prijs per 5 K.g. f 3.— Verkrijgbaar bij SCHUURMAN - Middelharnis MIDDELHARNIS Chr. da Vrieslaan Boeken en leermiddelen voor alle Inrichtingen van onderwijs. Vlugge en franco levering. Kantoor-, Teckcn- en Schrijfbt* hoeften. Tijdschriften en Modebladen. Plaatsing van advertenties in alle dag- en weekbladen. Groote sorteering Ansichtkaarten. GOcDE WIJN behoeft geen krans, zegt een vaderlandsch spreekwoord. Maar uw wijnhandelaar ver neemt wèl graag uw tevredenheid. Bij ons it het niet andersUw tevredenheid drukt zich uit in het aantal patronen, dat dagelijks de deur der Redactrice uitgaat. En dit aantal stijgt steeds.... de beste krans dus voor den pasvorm en afwerking van steeds meer gevraagde patronen. Gaat door met bestellen bij de Redactrice var. de Damesrubriek, Laan van, Meerdervoort 45a, Den Haag. De kosten bedragen 36 -F 6 et. porto, te betalen per giro (125025), per postwissel of per brief met bijgesloten post zegels. HOEVEEL MELK DR'NKT UW KIND Het Tijdschrift „Voeding en Hygiëne" geeft ten aanzien van de voeding der kin deren de volgende wenk: Geef een kind van 2 jaar een halve liter melk per dag. Geef een kind van 3 jaar, één derde liter per dag. Geef een kind van 5 jaar, één kwart liter per dag. De arts behoort het dieëet van een kind te regelen. Een kind, dat goed gevoed is, wordt niet licht ziek en doorstaat, toch ziek geworden, de ziekte ge makkelijker dan een slecht gevoed kind. EEN JURK VOOR HET DOCHTERTJE Bijgaand modelletje (No. 795) is een lief jurkje voor onze kleine meisjes (leeftijd 36 jaar). Het is een heel eenvoudig jurk je, dat gemakkelijk kan worden gemaakt van een half-willen stof, in effen of gerui te kleur. Het lijfje is lang en reikt tot even over de heupen. Een breede band van de zelfde stof scheidt het lijfje van het ge plooide rokje. Het rokje bezit plooien ge heel rondom, zooals men wel kan zien op bijgaand miniatuur-teekeningetje. De mouwtjes zijn gehoon recht en sluiten met een niet te strak manchetje. Wanneer men het manchetje zoo wijd maakt, dat het kind de handjes er door heen kan steken, dan zullen drukkers of knoopjes overbodig zijn. De halssluiting geschiedt door eenige knoopjes, links van voren. De halssluiting is vierkant en kan voor kinderen zoo hoog mogelijk zijn. DE NIEUWE SPORT EN TRQTTEURM0DE De huidige damesmode brengt talrijke mogelijkheden, talrijke variaties en het is thans voor de vrouw niet langer meer moeilijk er keurig verzorgd uit te zien, zonder dat zij veel geld aan haar uiterlijk besteedt. De mode is heden niet alleen charmant, maar ook en vooral praktisch. Praktisch voor ieder meisje en voor iedere vrouw, ja voor onverschillig .velk figuur. Men sluit zich niet meer zooals eenige tientallen jaren terug, in nauwe keurslijfjes en corsets en tóch weet men de slanke lijn te h ndhaven en zoo voordeelig mogelijk te doen uitkomen, dank zij de praktische moderne klee ding, welke geen of weinig ver schil in leeftijd kent. De huidige mode der vrouwen houdt ook rekening met de gezondheid. Licht in het dragen, hygië nisch, poreus, dit zijn de eigen schappen der moderne sport- kleedjes. Soepel en elastisch en tóch: onmiskenbaar elegant. Het is vooral de „Weensche brei- kunst", die de moderne vrouw len voorbeeld mag worden ge steld. Gelukkig is de vrouw van heden teruggekomen van het dwaze idee, dat breien „ouder- wetsch" is, niet behoort bij de zen modernen tijd. Gelukkig heeft zij in gezien, dat het breien van haar eigen kleeren, een voldoening schenkt, welke zij tot nog toe niet kende. En zooals ieder onderdeel onzer klee ding jaarlijks onderhevig is aan de mode, zoo zijn het thans ook onze gebreide klee ren, zooals de jumpers, vesten, blouses, mutsen, ja zelfs handschoenen en tas- •chen. De nieuwe winter-collectie is weer com pleet en overtreft alle voorgaande jaren. Bonte, frissche kleuren worden gekozen ter samenstelling van onze gebreide klee-

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 7