adeau! Mi VERKOOPINGEN. De uitvaart van koning Alexander. Burgerlijke Stand Veilingberichten. PREDIKBEURTEN. I J— I i"l ONZE EILANDEN VAN VRIJDAG 19 OCTOBER 1934. Gedurende de maand October geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder één droog- voederbak cadeau, welke ongetrankeerd verzonden wordt. Be stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek I l i liyoiijt, er zijn veel namüiiksels t C'CUEFASWEKCN J.uaKlJf'atKOiïöElMr a rSL'.-l- 1 zoodanig gewond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. (Adv.) inslag van den polder de oude van het polderdeel Klinkerland ld voor 1931 op 8,— per H A. istbaar land op 9,- per H.A. mingmeester van de oude polders erdeel Klinkerland zal ten zijnen ieuwe Tonge op Maandag 19 Nov. touden voor het innen van polder- iuwe gebouwde bewaarschool is adat tot ingebruikname daarvan overgegaan. NT. Door de Uindbouwvereen. is vergunning aangevraagd tot vao een graanbewaarplaats. n zeldzaamheid kan gemeld wor- len heer Heestsrmans een suiker en is van ruim een meter lang. agmiddag is van dhr. C. G. O. in de sloot gereden. Met behulp ;elwagen is het gelukt bet zware kant te kragen. <DAM. Ouders, welke hun kinde- idagmiddag in de Ned. Herv. kerk e laten doopen, kunnen hiervan n a s.Zaterdagavond van 7- S uur storiekamer. Ie garnaleuvisschers werd vorige ;en gevischt, gemiddeld werd per vaartuig 70-90 K.G. gevangen pellerijen geleverd, naandelijksche collecte in de Ned. ten bate der Bewaarschool heeft ruim 60. EEDË. J. Troost Kz. wonende mwendUk alhier heeft onderhands een Woonhuis, Winkel- en Brood- in J. W Lekkerkerker aan de te Stellendam. sns het ruwe weer zijn de zee- eze week niet uitgevaren. tP. Dezer dagen zijn van hier sonen naar Nieuwe Tonge ver- n daar werkzaamheden te ver- de Cichoreidrogery. week is hier de eerste lading tarwe net bestemming naar Dordrecht, osselhandel i3 in deze omgeving begonnen en is de eerste ladiDg aar Tholen. srdag stonden bij de arbeidersbe- 37 werkelooze ingeschreven, sdagmiddag had de werkman Wz. het ongeluk toen hy met achine aan dorschen was, zyn zoo danig te verwonden dat hij iekenhuis te Dirksland vervoerd den, waar zijn hand afgezet is. 'en landbouwer C.Tanis geraakte aarden, bespannen voor een wagen op hol aan den Breeden weg, n bytyds tot staan gebracht door teman Wz. Met eenige schade aan liep dit ongeval af. werd op de door ingelanden older West Nieuwland gehouden g besloten het gevraagde erfpacht af te staan aan een persoon bui- meente om daarop een Landhuis uwen. ndbouwer W. Mastenbroek aan rweg heeft onderhands een perceel erhuurd aan de Wed.P. Grinwis ze gemeente hebben de telefoon- n wgzigingondergaan. Alle inter, rekken die niet uit de Openbare genheden worden gevoerd, zyn merkelijk verlaagd. Thans is per n 3 minuten verschuldigd voor i tariefskring 6 cent, voor den cent, voor den derden kriDg30 >r den vierde kring 40 cent. euze Jaap. By de Wed. M.Grin- aapjespee gedolven met een lengte er 60. E TONGE De heer J. G. Knöps ag genomen als secretaris van de rsvereeniging afd. Nieuwe Tonge erdagmorgen geraakte de automo- yzer aan de Stovendreef met zyn egsloot. Na eenige moeite gelukte van Alphen met een span paarden weer op den beganen weg te materieele schade was gering, der bekwam geen letsel, ieuwe watergemaal te Battenoord gebruik genomen. Het bleek aan eischen te voldoen, rende het tydvak van 22 tot en met a.s. is het rundvleesch in blik loozen in deze gemeente verkryg- n slager P. Gebraad, den verbandcursus vanwege de g E.H.B O. hebben zich 23 cursis- nschryven. zoontje van G. van Buren had het n een auto te vallen. Hij kwam oofd op de weg terecht en werd Otll.TUENSPLAAT. Het aantal werklooze arbeiders die deze week by de Arbeidsbe middeling staan ingeschreven, bedraagt 44. Tegen een 51-tal personen is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het verbouwen van witlof, als vallende niet onder landbouwgewassen, doch als tuinbouw. Witte Vermaat Wz. hakte zich met het houthakken zoodanig in zyn duim, dat hy zich ouder heelkundige behandeling van dr. Kramers moest stellen. De heer Hössen uit Middelbarnis reed met zyn auto zoodanig tegen de achtergevel van de woning van J. Vroeswyk alhier, dat zy erg beschadigd werd. Een afvoerbuis van de dakgoot werd zoo goed als afgerukt. De veroorzaakte schade zal door H. vergoed worden. De Rietveldsche Kade, die verleden jaar door arbeiders in dienst van de Heide- maatschappy werd opgehoogd en verzwaard, is door den hevigen storm en hoogen vloed golf van Zondag op Maandagnacht op ver scheiden plaatsen bezweken, waardoor de polder het Rietveld vol vloeide. Gelukkig was er geen vee meer in de weiden. De kade zal wel weer hersteld moeten worden, dat dus in het verschiet weer aan verschil lende menschen werk zal verschaffen. A.s. Dinsdag zal 's avonds om half 7 een vergadering plaats hebben van de leden van het Groene Kruis, afd. Ooltgensplaat. Op de Agenda staat o m. verkiezing van een bestuurslid in de vacature van wijlen den heer L. A. Hobbel en van 3 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren P. van den Heuvel, C. W. Kramers en W. Voogd. Errata. la ons blad van j.l. Woensdag staat onder Burgerlijke stand opgegeven als overleden: Cornelia Melissant, S5 jaar, wed. van Joh. Okker; dit moet zijn: Cornelia Melissant,85 jaar, ongehuwd. DEN BOMMEL. Joh. du Pree had het ongeluk met een zyner handen bekneld te raken in een in werking zynde dorschma- chine, waardoor de hand zoodanig verwond werd, dat hij zyn werkzaamheden moest staken en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. C. Berkhof, kapitein van het motorschip „Neeltje" bad Donderdagmorgen door on attendheid het ongeluk tusschen kade en schip in de haven te vallen. Daar de haven vol water was, dook hij kopje onder. Toen hy boven kwam wilde een zijner knechts hem een hand toesteken om hem teredden, doch kon hem niet te pakken krygen. Direct werd hem een touw toegeworpen, waaraan hij zich vastgreep en door verder toegescho ten hulp werd hy op het droge gebracht; vandaar kon hy zich huiswaarts begeven en zich van drooge kleeren voorzien. Naar men verneemt heeft de drenkeling van dit frissche bad geen nadeelige gevolgen onder vonden. Volgens ingekomen berichten ligt het in de bedoeling der Postduivenvereeniging „Ons Genoegen", alhier een Postduiventen- toonstelling te houden. Het kind van H. de Jong liep tengevolge van een val een ernstige hoofdwonde op, zoodat Dr. Oosthoek geneeskundige hulp moest verleenen. Het tweejarig dochtertje van W. P, Broeders, dat per ongeluk een olienoot in slikte, moest dientengevolge direct naar het St. Franciscus Gasthuis worden vervoerd De oudste inwoonster dezer gemeente, Mej. A. Hermans-Groenenberg vierde Dins dag 16 October j.l. haar 91ste verjaardag. Zwaar luiddm de klokken. Met een braudende kaars in de band be treedt Koningin Maria de kathedraal, achter haar de jonge Koning Peter II in eenvoudig sokoluniform. Een onderdrukt gejuich gaat uit de menigte voor de kerk op. Koningin weduwe Maria van Itoeurenid volgt. De jonge koning neemt plaats op de troon rechts in het kerkschip. Oamiddeliyk zet hot koor de requimkoralen in. Dan volgt een lange, niet zeer mooi ge lezen rede van den patriarch Barnabas. Hy schetst het heroïeke in de gestalte van den overleden Koniug, die een volkskoning was, wiens doel en ideaal van zyn levenswerk de vereeniging van alle Zuid Slaven was. In hem hebben de kerk, de minderheden en het geheele volk hun beschermer verloren. Frankryk en de bondgenooten van Zuid- Slaviö verloren hun besten vriend. De patriarch besloot zyn redo met de ge lofte dat het Zuid-Slavische volk den laatsten wil des Kooings „zorg voor Zuid-SlaviS" ten volle zal vervullen en voor het vaderland de uiteiste offers wil brengen. Dan volgen zang en tegenzang van priesters en het koor: Vjetsjna budiz pamjet mu (Eeuwig zij zijn nagedachtenis). de treurcadens. De rititory brengt met ge trokken sabel haar groet. Het beroemde 18e regiment van Suchobor buigt zyn vaandel onder het voorbytrekken. Stil volgt het gar nizoen vau Belgrado. Dan de Fransche dele gatie, de trommels omfloerst. Het regiment van Verdun nadert in snellen pas, maakt halt en rechtsomkeert. De lloemeenen zetten de trompetten aan den mond, maar blazen niet, als wilden zy de laatste rust nietverr storen. Laag boven het plein kruisen vliegtuigen en strooien rozen op de kist. Officieren der garde nemen de kist op de schouders. Even biyven zy staan. Patriarch Barnabas keert de ikoon naar hen en dan naar de menigte. Diep buigen zich ook zy, die voor de deur van de wachtkamer staan. Voor het laatst ziet de bevolkiDg van Belgrado zyn koning wegdragen, onder detreurmarsch van Götterdiimmerung. Op het oogenblik dat de fanfares het hoogst schynen te stygen zet de trein zich lang zaam in beweging. „Cuvajte mi Jugoslavyu", zorgt voor Zuid- Slavië, het testament deskonings, draagt de locomotief tot opschrift. De stoet naar liet stution. Vervolgens dragen leden der regeering onder de tonen van den treurmarsch uit Göt terdiimmerung de kist uit de kerk. Haar volgen Koningin-weduwe Maria, de Koningin moeder van Roemenie, Prins Paul, Prins Arsène, Koning Karei van Roemenie, die zyn zuster oudersteunt, Prins Cyrillus van Bul- garye, de Hertog van Kent, Prinses Mariana van Griekenland, de Hertog van Spoleto en de vertegenwoordigers der buitenlandsche staten, waarvan president Lebrun het diepst onder den indruk is. De leden van don regent- schapsraad en afgevaardigden en senatoren sluiten zich bij hen aan. Het luiden van de klokken over het geheele land en de saluutschoten van de batteryen op het Kalimegdan kondigen aan, dat de kist met het stoffelijk overschot op een affuit is geplaatst. Zestig vliegtuigen, Fransche, Tsje- Op WOENSDAG, 24 October 1934 bij Afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis. Een HUIS en ERF aan de Schoolstraat te Middelbarnis en Een HUIS met SCHUUR en ERF aan den Binneweg te Sommelsdyk. Breeder by biljetten omschreven. Ten verzoeke van Mej. Wed. A, BORN - Nieuwland te Apel doorn. Notaris VAN BUUREN, Op WOENSDAG, 24 OCTOBER 1934 bij Afslag telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meyer te Middelharnis, tegeiyk met de verkooping van Mej. Wed. A. Born, Het Café „HAVENZICHT" op den hoek van het Vingerling te Middelharnis. Ten ver zoeke van den Heer Joh. van Beek te Sommelsdyk. Notaris VAN BUUREN. chische, Roemeensche en Zuid-Slavische es- caders, cirkelen rond de katedraal en gaan I Op DONDERDAG, 25 October 1934, des voor- I wtJï rvr* 1 O 1-1177- n n v-, /J1—111 Tl 171 1Y r\ rrrn oi-rtfl/inftVl Een grootsche hulde. Men meldt uit Belgrado: Ook de blijdste intocht, de geestdriftigste jubel kunnen niet de grootheid, den triomf van de laatste huldiging gelijk komen, die het Zuid-Slavische volk heden in den rouw zyn koning heeft gebracht. Alsof er tusschen het gisteren en heden geen nacht had ge legen, waren de straten van Belgrado sedert Woensdagavond door een dichte menigte overvuld25000 personen wachtten op straat om toegelaten te worden tot het oude slot om een laatsten blik op den vorst te werpen, toen om tien uur de bekken werden ge sloten en het défilé moest worden afge broken. Tegen middernacht werd bet stoffa- ly'k overschot na een korte kerkelijke cere monie naar de orthodoxe kerk van den Heiligen Michael overgebracht waar het op een katafalk werd geplaatst. Officieren van de koninklijke garde stonden den geheelen nacht met getrokken sabels aan de baar op wacht, terwyi twee priesters gebeden lazen. Reeds in den nacht begon zicb de menigte te verzamelen in de straten, waardoor de stoet zou gaan. De eene kant werd afgezet door militaire cordons, de andere kant werd vr(j gehouden voor het publiek, vereenigingen en vertegenwoordigers. Ofschoon de weg door de stad naar het station eenige kilo meters lang is, konden de straten slechts een klein deel van het publiek bergen. Men schat het aantal personen, dat te Belgrado gekomen is op een half millioen. Om 8 uur 's morgens begon de rouwdienst in de or thodoxe Saborna kathedraal, op de Save- havens neerziende, onder welks gewelven ook de Servische vorsten Milosj en Michael Obrenowitsj rusten. In de Saborna kathedraal. Slechts een beperkt aantal genoodigden waren tot deelneming aan deze plechtigheid uitgenoodigd; de leden van het hof, de re genten, de buitenlandsche staatshoofden en delegaties, de diplomatieke vertegenwoordi gers, de hoogste militairen, de wojwodeD, en de burgemeesters van de hoofdsteden der baanderschappen. den stoet, die thans gevormd wordt, vooraan. In hun geronk voeren de Fransche bombarde mentsvliegtuigen den boventoon. Langzaam komt de stoet in beweging. Op dit oogenblik breekt de zon door de dichte wolken. Voorop wordt het orthodoxe kruis met de initialen des Konings gedragen, waarachter op zilveren bladen het koljivo, de gekookte tarwe, honing en droge rozynen, die straks op den Oplenats aan de naaste bloedverwan ten zullen worden gereikt. Een afdeeling trompetters, vertegenwoor digers van alle wapens van het Zuid-Slavisch leger, de vaandels omfloerst, dan de militaire delegaties uit het buitenland; aan hun hoofd die van het beroemde 150ste Fransche regi ment van Verdun en van de krijgsschool van St. Cyr, waar Alexander heeft gestudeerdde Fransche marine en Alpenjagers; de Roe meensche jagers en cavalerie; hetz g.Zuid- Slavische regiment uit Praag; Engelsche mariniers; Turksehe, Grieksche delegaties, waarby de Evzonen opvallen in hun witte rokken, roode petten met zwarte kwast en gele tressen, de officieren bovendien door hun rijke goud. Een afdeeling Montenegrijnen sluit dit gedeelte van den stoetaan het hoofd een wojwode, wiens blinde oogen schreien. De ridders van de ster van Kara George schry- den voor het lievelingspaard van den Koning, dat officieren van de garde aan den teugel voeren en waarvan de schabrakken met zwart lint zijn behangen. Dan komen de vrachtauto's met de kran sen. Het zijn er 15.000. Driehonderd worden er gedragen door vertegenwoordigers van buitenlandsche staatshoofden. In de eerste ry midden in een groote krans, waarin ook doornen gevlochten zyn, van president Ma- saryk. Sokols met zwarten rouwband om den arm flankeeren de wagens met de kransen. Dan komen de kerkeiykehoogwaardigheids- bekleeders, de orthodoxe geesteiykheid met den patriarch Barnabas en de bisschoppen, getooid met hun kronen, de Mohamme- daansche, Oud-Katholieke en Protestansche clerus. De hoogste militaire waardigheids bekleders dragen de insignia van de ko ninklijke macht: kroon, scepter, ryksappel, standaard en zwaard en dan eindelijk komt het affuit met de kist van den Koning, ge trokken door soldaten van de koninkiyke en gedekt door een tuil roode rozen en de kepi van den Koning. Onmiddellijk achter het affuit gaat Konin gin Maria met den jongen Koning; alleD die in de kathedraal aanwezig waren volgen dan; delegaties van buitenlandsche staten, vertegenwoordigers van wetenschappelyke instellingen, van de rechterlijke macbt, dele gaties van oorlogsinvaliden en vrijwilligers, van reserve officieren, van nagelaten betrek kingen van gevallenen, de verdedigers van Belgrado, de Adriatische zeemacht en on telbare deputaties van ZuidrSlavische in stellingen. Onmogelijk is het in woorden weer te geven wat in de menigte, die den stoet ziet. voorbijtrekken, moet omgaan. Lang voordat de kist op het affuit nog zichtbaar is, klinkt van verre bet gesnik van de menigte door. Officieren en soldaten, die in de houding staan, vallen de tranen uit de strakke oogen. Langzaam heeft de kop van den stoet reeds het Wilsonplein voor het station be reikt, wanneer van boven nog de militaire treurmuziek klinkt. Officieren van de garde heffen de kist op hun schouders en brengen ze voor den ingang van de koninkiyke wacht kamer. Om het plein nemen de delegatie hun plaatsen in. Een bos van sokolvlaggen en vaandels. Om de kist staan de naaste fami lieleden en hoogste vertegenwoordigers. Dan begint het laatste indrukwekkende afseheids- defiló. De stilte is hoorbaar geworden. Dan blazen de trompetters der koninkiyke garde voor het laatst hun koning een fanfare toe. Dof roffelen de trommen daartusschen middags 10 uur aan den Duivewaardschen weg te Nieuwe Tonge van: twee paarden, landbouwgereedschappen en een party klaverhooi. Ten verzoeke van de Gebrs. Nelisse te Nieuwe ToDge. Notaris VAN DER SLUIJS. Naar den berg Avula. HITLER STAATSHOOFD VOOB HET LEVEN? Merkwaardige verklaring van Staatssecretaris Lammers. De eed van trouw en gehoorzaamheid aan Hitier, dien de Duitsche Rijksministers heb ben afgelegd, heeft, naar de Berlynsche correspondenten der Londenscbe bladen mel den, de strekking gehad de positie van den „Führer en Rijkskanselier" nog te verste vigen. In dit verband citeert decorrespondent van de „Daily Mail" eenige passages uit een rede, welke staatssecretaris dr. Lammers, directeur van het bureau van den Ryks- kanselier, Maandagavond heeft gehouden. Dr. Lammers zeide o a. het volgende: „De ministers zyn niet langer verant woordelijk tegenover den Rijksdag maar uitsluitend tegenover Hitier. De kwestie van de' leiding van den staat is thans een kwestie van politieke macht, en naar nationaal-so- cialistische opvatting vóór alles een kwestie van persoonlijkheid, en pas in tweede in stantie een kwestie van staatsrecht. In heel de historie is een sterke persoonlykheid altyd in staat geweest den staat te leiden, met niets dan het geraamte van een grond wet als steun. Men heeft slechts Bismarck als voorbeeld te noemen". Dr. Lammers zette verder uiteen, dat Hit- Ier als „Führer en Rijkskanselier" onafzet- baar is. Hij heeft deze functie op 1 Augustus gekregen en zij zal voortduren zoolang hy leeft. Hitler is derhalve wetteiyk ontheven van zyn verantwoordelykbeid jegens den Rijks- g, want als leider van den staat is hy slechts zichzelf verantwoording schuldig. Hy heeft echter vrywillig een moreele en poli tieke verantwoordelykheid aanvaard door om een plebisciet te vragen ten einde de instemmiDg van het volk teverkrygenvoor alle door hem genomen maatregelen. Ruim 200.000 schoolkinderen ondervoed- Als een bewijs voor deontzaggelijkeellende, die in Noord-Japan is ontstaan tengevolge van de vernieling der oogsten door zware stormen en taifoens, meldt de Nitsji Nitsji Sjimboen, dat ruim 200.000 schoolkinderen in de getroffen gebieden lyden aan onder voeding.Hulpmaatregelen zijn dringend nood- zakeiyk, doch de gemeentelijke en plaatselijke organen beschikken niet over de noodige financieels middelen, betgeen weer in ver band staat met de groote daliDg in dealge- meene inkomsten door de verarming der boeren. SOMMELSDIJK. Geboren: Aart Daniël, z. v. Gerrit van den Bos en Bastiana van der Sluis; Cornelia, d v. Pieter van den Doel en Pietronella van der Put. NIEUWENHOORN. (Over de maand September.) Geboren: Marinus, z. v. A. H. Veraarti wonende to Culemborg. Huwelijken: J. W. van den Bos, 27 jr.en P. E. Roskam, 24 jr.; A. Kwak, 25 jr. en T. van den Band, 21 jr. Een zeventig kilometer zuidwaarts van Belg] ado ligt de berg Avala, op welks top, onder hooggestapelde, ruwe steenblokken, de onbekende Servische Soldaat rust. Langs de hellingen, door wyngaarden omgeven, strekt zich het landgoed uit, dat eens Alexander I toebehoorde. Door een park van esschen, eiken on noteboomen, dat enkele jaren geleden werd aangelegd, leidt de weg omhoog naar het plateau, dat de wit-marme. ren grafkerk van het geslacht Karadjordje- witsj overkoepelt. De eene heuvel schynt in den anderen weg te glooien, tot aan den verren horizont hooge bergen in den hemel snyden. Peter de Bevryder was het, die hier in mozaieken de geschiedenis van Oud-Servië door de gestalten van zyn voorvaderen liet vastleggen, wier gebeenten by in het mau soleum onder het schip te ruste bedde. Peter de Bevryder slechts een paar passen verder staat een klein boerenhuisje met vyf kleine kamertjes, dat daar in 1908 is gebouwd. Dadr doorleefde de oude Koning bet eerste jaar van den wereldoorlog. In October 1915 bad hy het laatst in zijn kerk voor zijn arm land toen kwam de vlucht door de winterstormen die de Albaneesche bergen met sneeuwvlagen striemden: de Koning, in een kapotjas gehuld, op een ossenwagen Diet achterbiy ven willend in veiligheid, nu ook zyn volk den ïydensweg was begonnen... Rechts in het voorportaal wijst in mozaiek, een aartsengel den Bevryder den weg ten hemel. Veelkleurig inlegwerk zoomt den weg naar het schip der kathedraal. Twee gewel dige marmerblokken, massaal,sierloos de graven van den vryheidsbeld uit de bergen, den Zwarten George, grondlegger der Karad- jordjewitsj-dynastie, en van den Kralj Muc- nik, den koning-martelaar Peter den Bevry der. zy alleen hebben boven het mausoleum de eeuwige rust gevonden. Onder het schip weerspiegelt zich de matroode schijn van eeuwige lampen in de goudfonkelende mo zaïeksteentjes. Ruim is deze grafkelder, en voor vele geslachten nog bestemdzijn kruis vorm biedt voor honderd Karadjordjes plaats. Tien hunner hebben die reeds ingenomen. ■De ryke geschiedenis van hun geslacht, twee maal van den troon gestooten, spreekt uit hun grafschriften. Een enkele sjechts van de slapenden sloot de oogen op Servischen grond. Van drie hunner is de rustplaats in het midr den van bet kruis: van Kara Djordje's vrouw, van hun zoon Alexander en van diens vrouw Rosa glanst het witte marmer. Dicht aan den voet van den Avalaberg ligt Topola-Oplenats, waar de eerste Karad- jordje den eersten strijd om de Servische vryheid tegen de Turken begon; daar was zyn eerste residentie, en daar stond zijn eerste vorstelijke konak, en evenals kort geleden de Sokols van Sarajewo een bran dende toorts naar Oplenats droegen om daar mede een eeuwig vuur op het graf van Peter den Bevrijder te ontsteken, zoo hebben dit maal deoude frontstrijders, nog uit de Balkan- bevrydingsoorlogeD, hun eigen gospodin.hun koning Alexander, hun vroegeren aanvoerder, met eigen handen daarheen willen dragen hem van de hoofdstad naar zijn eeuwige rustplaats willen brengen; doch dat kon niet zyn. Het escorte van 105 Fransche, Tsjechische en Roemeensche vliegtuigen gaat denrouw- trein vooraf; aan de spits van de reusachtige A, die zij vormen, de zware Fransche bom bardementsvliegtuigen. Overal in de dorpen kondigen de klokken aan, dat de Koning zijn laatste reis door het land nadert. Voor de vensters van de boerenhuizen branden kaarsen, in de kamers flakkeren olielampjes voor 's konings portret evenals voor de ikonen. Uren reeds voor het passeeren van den trein, die langzaam voorbijrijdt, zijn de sta tions gevuld, en omgeven door een stille menigte waaruit gebeden en zacht gewee klaag opstygen, wanneer de trein zichtbaar wordt. In vele dorpen zullen de boeren, als gold het een nabyen bloedverwant, zich veertig dagen niet scheren. Wanneer de trein in het station Mladeno- wats stilhoudt, kruisen de vliegtuigen reeds boven de grafkerk. Een ontelbare menigte van boeren wacht ngs den weg, die van Mladenowats naar Oplenats leidt, door triomfbogen, waarop als antwoord op 's Konings laatsten wil de gelofte „Wy zullen voor Zuid-Slavië zorgen", geschreven staat. Het hart van Servië, de oude Sjoemadija, de Boscbstreek, schijnt mee te trillen met het luiden zijner klokken. Voor de treden die omhoog gaan naar de ifkerk, houdt de auto stil. Garde-officieren heffen de kist eruit, geven haar over aan een twintigtal oude boeren, soldaten uit den wereldoorlog, die haar langzaam de kapel binnendragen onder de treurzangen van de priesters. Als zij op de katafaik is geplaatst en overdekt met het doek dat het wapen van de Karadjordje's draagt, verricht patri arch Barnabas bet gebod voor de zielerust van den doode. Allen zyn neergeknield Dan gaan de bisschoppen den dragers voor naar de crypt. Als eerste gaat de jonge Ko ning achter de kist, met zyn moeder. Met drie dikke touwen wordt de kist neerge laten; naast zijn moeder, prinses Zorka van Montenegro, zal Alexander de Vereeniger komen te rusten. Een oogenblik schynt het, alsof de krach ten Koningin Maria begeven, doch zy her stelt zich Voor het eerst glyden tranen over het bleeke, ernstige gezichtje van Peter II Ook President Lebrun kan de aandoening, die anderen moeilyk verbergen, niet meer bedwingen. Aan de open groeve klinken snikken door de koralen en psalmen der priesters. Een laatste gebed voor de eeuwige nagedachtenis van Koning Alexander door den patriarch waarop het koor dor priesters antwoordt IDan verlaat de koninkiyke familie de crypt en by het uitgaan van de kathedraal her haalt voor het laatst een donderend geschut- salvo, wat duizenden en tienduizenden heden moeilyk hebben gefluisterd, onder tranen knielend hebben beleden of handenwringend hebben gesmeekt: „Slava Mul"... eere zy hem. EI8CH TOT U1TKEKRING|VAN $400 000. Wegens smaad en laster. Een duur „roosje", Rose Scbneidermann, die lid is van den Raad van Advies van de New Deal heeft van dr. William A. Wirt een schadeloosstelling geëischt van 400.000 wegens smaad en laster. Dr. Wirt is degene die van de „brain trust" verklaarde, dat het een bolsjewistisch complot was, terwyi hy voorts zeide, dat president Rosevelt niets anders was dan de Kerensky der nieuwe Amerikaansche revo lutie. Hy bad daar aan toegevoegd, dat op den achtergrond een Hitier stond, die te Washington een greep naar de macht zou doen. Van Rose Scbneidermann bad Wirt ver klaard i „Ik vestig uw aandacht op Rose Schneidermanh, die thans op de Maagden Eilanden vertoeft in het belang van een socialistisch experiment van de „train trust". Zy is bekend als de „roos der anarchie". Rose Schneidermann is van meening, dat deze beleediging haar aanspraak geeft op een schadeloosstelling van 400.000. Na de ramp van de Morro Castle. De Scheepvaartinspectie voor Amerikaan sche schepen te New York heeft een voor? loopig rapport uitgebracht over de ramp met de Morro Castle. In dit rapport worden de tydelyke gezagvoerder, Warms, en vier andere scheeps-officieren zeer scherp gelaakt om hun houding en beleid by de ramp. Het rapport constateert dat het aantal dooden minder groot zou zyn geworden indien na het uitbreken van den brand de Morro Castle ware bijgedraaid en dadelyk S.O.S.-seinen waren uitgezonden. Warms en de vier andere officieren zullen op 26 dezer moeten verschynen voor een raad, aan welken zy zullen moeten duideiyk maken welke redenen er kunnen worden aangevoerd om hen niet van de lyst van scheepsofficieren tydeiyk of blyvend te schrappen. In het rapport wordt o.a. geconstateerd dat de bemanning toen deze in de sloepen was gegaan geen acht meer had geslagen op de kreten van de passagiers die zich nog aan boord bevonden. DE MENSCHENR00VER8. Mevr. Stoll gevonden en bevryd. Mevr. Stoll, de ecbtgenoote van den ryken zakenman te Lousville in den staat Kentuc- kie, die ongeveer een week geleden was ont voerd, is door rechercheurs van de Federale Politie in de nabyheid van Scottsberg (Indi ana) in een auto aangetroffen. Zij werd terstond naar haar familie terug- gebracht. Ondanks de ruwe wyze waarop zy door haar ontvoerders behandeld was, maakt mevrouw Stoll het goed. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Woensdag 17 October 1934. Gieser Wildeman 7,80 tot 14,-. Kleiperen 6,60 tot 9,60. Brederode 9,50. Jodensuikerperen 8,80 tot 9,40. Maagdeperen 3,50 tot 13,80. Campagners 11,— tot 13, Sintgermain ƒ5,— tot 9,80. Zachtzure 12, Boumanrenetten 8,— Goudrenetten 7,40 tot 12,80. Dubb. princessen. 13,80. Spinazie 4,—. Per 100 K.G. Alicante 5,60 tot ƒ9,-. Walnoten 26,— Per 100 pond. Andy vie 0,85 tot 2,80. Per 100 krop. Peen 1,tot 2,50. Kroten 2,80 tot -, - Per 100 bos. Roode kool 0,90 tot 6,10. Witte kool ƒ4, tot ƒ5, Savoye kool 2,50 tot ƒ9, Zondag 21 October 1934. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. Wildschut. Sommelsdyk, vm.leeskerk en 'sav.ds. van Asch. Dirksland, vm. ds. v. d. Wal en's av. dhr. Baart. Herkingen, vm. en 's av. dhr. Overweel. Melissant, vm. en 'sav. ds. Bouw. Stellendam, nam. ds. Polhuijs (Doop) en 's av. dhr. Bouman. Goedereede, vm. leeskerk en nam. ds. Verkerk. Ouddorp, vm. ds. van Asch en nam. leeskerk. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en 's av. ds. v. d. Wal Oude Tonge, vm. ds. Verkerken'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en's av. ds. Kleyne. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Langhout. Stad aan 't Haringvliet, vm.ds.Polhuys en'sav. leeskerk. VEREENIGING VRIJZ. HERV. Sommelsdijk (Langeweg),'s av. 6.15 uur ds. Visser uit Nieuw-Helvoet. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Zeilstra. Melissant, vm. en 's av. leeskerk. Stellendam, vm. ds. v. d. Valk en'sav.leeskerk. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. ds. v, d. Valk. Ooltgensplaat, vra. en 's av. ds. Reenders. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad a.'t Haringvliet, vm. en 's av.ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, vm. (H.A.) en 's av. ds. de Blois. Dirksland, vm. en 's av. leeskerk. Herkingen, vm. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vm. nam. en 'sav. leeskerk. CHR. GEREFORMEERDE KERK Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. R. Foppema.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 4