.et vooral op dit adios. delharnis (Üat Pe&stb uxt&cht Sk^ Uw- linnenkast waarborgt Ooslersche Krachtpillen DE SALAMANDER 1 wel, Wassenaar), jaren gedrukt ter verzorgen? VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 nim n püü; LANDBOUW MOTTE N RECHTZAKEN Het ontslag van den directeur van liet gasbedrijf te Middelharnis. Geeft U op al Aboaoé. Prijs per kwartaal Losse nummers te zeids dat bet bier eigenlek een 1 betrof. Beklaagde had een zeug getje gebad, toen ie men begonnen ggetje met de fleseh te voeden en liep het achter by zyn woning hondje. Beklaagde had oormerken ch het was een slof gebleven om diertje niet aan te brengen. Van Es verklaarde overtenkom- ne werd beklaagde onder verzach- tandigheden tot f 2 boete subs 1 nis. werd by verstek veroordeeld we berijden met een auto van den e Middeldarnis tot f 3 boete subs echtenis. lastenbroek 21 j. landbouwer te lis werd ten laste gelegd dat hy den weg had gereden, de zeide dat dit niet juist was en rerbaal makenden ambtenaar ook c gezien is kunnen worden. Majoor Kleinjan zeide dat by by al persisteert en deswege werd d tot f 3 boete subs 2 dagen. 3 jaar arbeider te Sommelsdljk had ip een andermans land, werd ver- ot f 2 boete subs 1 dag hechtenis, afebouder te Hiddelharnis, liet ver was ten laste gelegd dat hy zyn r bad opengehouden dan den wette- estanen tyd. Werd veroordeeld tot subs 3 dagen. td in het cafe van J. C. H. vertoefd gstyd en werd veroordeeld totfS 2 dagen becbtenis. O., idem. R. dó jaar timmerman te Hiddel- i links van den weg gereden. Be kende het ten laste gelegde, doch ;eiyk wat overstuur geweest te !amilieom3tandigbeden en niet er it te hebben dat hij links reed. trouwens ook maar twee woon- edte toen was hy voor zijn eigen eroordeeld tot f 3 boete subs. 2 btenis. jaar arbeider te Dirksland wegens met een auto zonder licht, althans mp. if. concludeerde dat dit juist een irlljke verkeersovertreding is om- igenkomend verkeer gauw geneigd ken dat bet een motorrijwiel is de ernstigste ongelukken kunnen Eisch f 7,50 boete subs. 3 dagen, f 6 subs. 3 dagen hechtenis, te Middelbarnis had gereden met zonder rybewys werd veroordeeld ete subs. 3 dagen hechtenis, wegens overtreding binnenvaart tot f 3 boete subs. 2dagenh«ch. by verstek tot f 3 boete subs. 2 ;ens fietsrijden zonder licht, ervolg op pagina 2.) MIDDELEN ZIJN: oode Hoestpoeders 7i ct. p. p. ellets, Hoest- en Keeltabletten 30 ct. p. doosje ig- en Slijmpillen 40 ct. p. eruzalf 25 en 50 ct. p. doosje epermunt in rollen 10 ct. p. rol f Breukbanden alle soorten met en zonderveer Buikbanden ook naar maat. Elastieke Kousen vanaf 2.25. Brillen ok op voorschrift van H.H. Doctoren. Geneesmiddelen tegen urinekwalen, vrouwen ziekten, enz. Aambeienzalf adicale genezing van de hardnek- kigsten. verkrijging van schoone volle chaamsvormen, ook voor zwakken n herstellenden 1,per flacon, 6 flacons 5, iipstraat 59 Rotterdam Telefoon 56731. ONZE EILANDEN f it— 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDicnstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent, EILANDEN Dit blad verschijnt iederen Woensdagmorgen en Vrijdagavond. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 98 1»E UITKOllS i'KN VAN HET LANDBOUW BEDRIJF IN NOÜltli-ENZUID-HOLLANl). Beiungruke verbetering sinds hel boekjaar 1332/33. Het boekboudbureau van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw heeft de uit komsten van 63S landbou wbedrij ven in Noord en Zuid-Holland over het boekjaar 1933/34 gepubliceerd. Deze bedryven zijn gelegen in alle districten van beide provinciën. De boek houding betreft in Noord-Holland: 66 akker bouw- en gemengde bedryven en 160 weide- bedryven en van Zuid-Holland-: 195 akker bouw- en gemengde bedryven en217weide- bedrijven. In vrijwel alle districten is de bruto-op- brengst 300 h 500 per H.A. geweest. De hoogste bruto-opbrengst geven de bedryven in het Delf- en Schieland aan, n.l. ƒ522.23. De bedrijven op de Eilanden (Texel en Wie- ringen) geven een heel ongunstig cijfer aan en wel 193,16 por H.A. Slechts in 2 dis tricten, n.l. Eilanden en Noordelijk West Friesland wyst de netto opbrengst een ver lies voor de ondernemers aan en wel rosp. 23,45 eD 11,76 per H.A. In alle andere 21 districten hebben de landbouwers dit jaar winst gemaakt; het laagste winstcijfer heeft Alblasserwaard on Vijfheerenlanden met 6,15, het hoogste Drechterland met 63,49 per H.A. Uit eene vergelyking met de uitkomsten over 1932/33 blykt, dat op één district na de gemiddelde bruto-opbrengsten zyn ge stegen; in een enkel district zelfs met ƒ100 per H.A. In 10 districten zijn de lasten of uitgaven per H.A. gedaald, in de overige zijn ze gestegen, met als gevolg, dat de uit eindelijke uitkomsten belangrijk beter zyn dan in 1932/33, toen in 14 districten voor de exploitanten verlies werd geboekt en slechts in 7 districten winst. De grootste verbetering vertoonen de bedrijven in de Hoeksche Waard, welke in 1932/33 een ver lies aangaven van 70 87 en nu een winst van 34 03. veu'icht door den Plantenziekteukundigen Dienst te Wageningen. 3. In iien het voorloopig ondoizoek op do cultuurwaarde bevredigende resultaten heeft opgeleverd en wat aardappelen betreft, deze onvatbaar ztju gebleken voor wratziekteen bet 1 cbtkiemouderzock heeft uitgowezen, dat het betreft een nieuw ras, dan wel de rasechtheid is vastgesteld, wordt het onder zoek naar de cultuurwaarde voortgezet door bet Instituut voor Plantenveredeling. 4. Hangende het ondoizoek van hetl.v.P. is de kweeker of de importeur vry om reeds materiaal af te geven aan de verbouwers. De keuringsdiensten zullen dit materiaal niet goedvinden van den kweoker of den importeur kunnen keuren, echter uitsluitond op die bedrijven, waar het ras rechtstreeks van den kweeker of den importeur is ver kregen. De goedkeuring kan echter alleen voor eigen gebruik geschieden. 5. Wanneer door den directeur van het I. v. P. is beslist, dat een ras in de rassen- lijst zal worden opgenomen, zal door den kweeker af ie leveren zaaizaad of pootgoed mits goedgekeurd als orgineel mogen worden aangeboden en van oranje certificaten worden voorzien. Andere, voor eigen gebruik goedgekeurde partyen, goedgekeurd op bedrijven, bedoeld in artikel 4 kunnen als oudere nabouw wor, den aangeboden en van groene certificaten worden voorzien. 6. Door knopvariatie ontstane vormen uit de in de beschrijvende rassenlyst van het Instituut voor Plantenveredeling voorko mende aardappelrassen, zullen slechts dan voor keuring in aanmerking komen, indien ze op bovenstaande wyze zijn beproefd en van byzondere waarde zijn gebleken. Een dergelyke knopvariatie moet met een uit die vau het moederras afgeleide, doch daarvan ten genoege het I. v. P. voldoend duideiyk te onderscheiden naam worden aangeduid. Onbelangrijke doch opvallende afwijkingen die niet voor vermelding in de rassenlyst in aanmerking komen, worden niet gekeurd. Aan dit verzoek hebben de drie landbouw- organisaties thans voldaan. Aan haar adres is liet volgende ontleend. „Uitgegaan wordt van de gedachte, dat de stecmgarantie ten doel heeft de boeren die 'grasland hebben, dat geschikt is om gescheurd te worden, maar thans aarzelen tot scheuring over te gaan, hiertoe ecu prikkel te geven. Een en ander in verband met de noodig ge achte inkrimping van den rundveestapel en de hiermee verband houdende vermindering van de oppervlakte grasland. KEGELING VOOR AANNEMING VAN NIEUWE EN ONBEKENDE IUSSEN. WAGENINGEN, 16 Oct. - De Neder- landsche Algemeene Keuringsdienst (N.A.K te Wageningen, deelt aan belanghebbenden mede, dat de navolgende regeling voor de aanneming van nieuwe en onbekende rassen, door de algemeene vergadering op 9 October j.l. is vastgesteld. 1. Indien een kweeker of importeur in Nederland een ras wil introduceeren, wordt het niet voor de keuringen vanwege de N.A.K. aangenomen, alvorens daaraan voorafgegaan is een onderzoek Daar de cultuurwaardeen wat aardappelen betreft, bovendien een onder zoek naar de vatbaarheid voor wratziekte en Daar de liebtkiemen. 2. Het voorloopig onderzoek naar de cul tuurwaarde van nieuwe aardappelrassen vindt plaats tegeiyk met het onderzoek naar de vatbaarheid voor wratziekte door dr. J Oortwijn Botjes te 003twold, van andere rassen door Instituut voor Plantenveredel ng te Wageningen. Het onderzoek op lichtkiemen wordt (Adv.) ~op een koker 'zenuw-tabletten dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. (Adv.) GARANTIESTEUN LANDBOUWGEWASSEN. Geteeld op gescheurd grasland. Een plan van de drie centrale landbouw-organisaties, aangeboden aan den minister van oeconomische zaken. De minister van oeconomische zaken heeft ndertijd afwijzend beschikt op een verzoek van liet Kou. Nederlandsch Landbouwcomité, den Nederlandschen Boerenbond en den Cliris- telijken Boeren- en Tuindei'sbond om voor eenige jaren een minimum-prijs te garandeeren voor de belangrijkste akkerbouwgewassen. Wel wilde Z. E. nader overwegen, of een garantie gegeven zou kunnen worden voor gewassen, die op gescheurd grasland werden geteeld, en hij verzocht aan de Centrale landbouw organisaties, hem een uitgewerkt plan te dezer zake te doen toekomen. FEUILLETON. OUÏDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 65) De gitaar, hoewel slechts 'ri licht speeltuig, heeft hartstocht in zich: al den hartstocht cn de teeder- heid der liefde; en tot hen, die onder een zuidelij ken hemel geboren zijn en naar hare stem willen luisteren, spreekt zij van liefde en zuchten; zij heeft zoo dikwijls hare taal gesproken, waar de glimwormen tusschen de citroenbloesems en mirten glinsteren. Hij narri zijne gitaar op, blies al de waskaarsen uit, die te zijner eer waren opgestoken, en ging in het duister zitten. Toen hief hij een van die liederen aan, welke hij voor geen goud ten beste gaf, als hij niet in de stemming was ze te zingen. Nauwelijks klonken de eerste tonen van die onvergelijkelijke stem als de klank van een gouden bel in de stille avondlucht, of de wandelaars op de brug, op den weg en voor het hotel bleven stil staan om te luisteren, en zagen elkander in ver bazing cn verrukking aan. „Wie is dat?" vroeg de een den ander, en eenigen antwoorden: „Men zegt dat Corrèze hier van avond is aangekomen." Daarop zwegen zij cn luisterden, zooals men in het noorden, waar de nachtegalen schaarsch zijn, naar die gevederde zangers luistert. Van alle kanten kwamen er toehoorders bij, en weldra stond er eene saamgestroomde menigte in stille verukking en gespannen aandacht voor het hotel. ,,'t Is Corrèze, die studeert," zeide men tot elkander, en zijne stem, die zich in haar verba- zenden omvang al helderder cn krachtiger verhief, klonk over het water en hield al zijne toehoorders als door eene tooverkracht geboeid. Bij het verlecnen van stelingarantie staan de volgende algemeene regelen voorop: De garantie wordt alleen voor gescheurd grasland gegeven. Künstweiden blijven buiten de regeling. Degene, die grasland scheurt en hiervoor boüwgarantie ontvangt, mag in zijn bedrijf (eigen of gehuurd land) geen bouwland in grasland omleggen. De garantie geldt slechts voor den tijd van liefst vier, maar ten minste drie jaren. De garantie heeft slechts betrekking op die producten (granen, suikerbieten en peulvruch ten), welke worden gesteund. Het steunbedrag is veranderlijk en wordt grooter of kleiner naar gelang de wereldmarkt prijs daalt of stijgt. De uitvoering van de regeling wordt in han den gegeven van de provinciale landbouw- organisaties, die gedurende den garantietijd nauwlettend controle houden op het bedrijf van dengehe, die steungarantie heeft ontvan gen, in het bijzonder op de oogstresultaten van het gescheurde land. De vaststelling van den gemiddelden wereld marktprijs over ieder garantiejaar geschiedt door of vanwege de regeering. Er worden richtprijzen vastgesteld voor ver schillende gewassen, welke richtprijzen worden beschouwd als gemiddelde garantie-prijzen, ge bouwd op gescheürden grond, voor een tijdvak van b.v. vier jaar. De richtprijzen zouden b.v. kunnen be dragen: voor tarwe ƒ11, voor rogge en gerst 8, voor bieten 10, voor groene erwten 10, voor schokkers 12, voor boonen 9, voor aardappelen 1,50 per 100 kg. Telken jare wordt vanwege de directie van den landbouw vastgesteld, welke prijs als ge middelde netto opbrengst van bovengenoemde gewassen kan worden beschouwd. Voor zoover de gemiddelde netto opbrengst blijft beneden den garantieprijs, wordt aan den verbouwer een bijslag uitbetaald overeen-, komstig het verschil, rekening houdende met een gemiddelde opbrengst. Eventueel kan ook door schatting van den oogst de te verwachten i opbrengst worden bepaald en hierover bijslag worden uitbetaald. i De centrale landbouworganisaties zijn van j oordeel, dat op deze wijze een steungarantie zeer goed verleend kan worden, zonder dat ze voor het landbouwcrisisfonds groote risico s meebrengt. AMBTENARENGERECHT TE ROTTERDAM. Het ontslag ten onrechte verleend. Het ambtenarengerecht, onder presidium van mr. dr.H J. D. van Lier, heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak van den heer K. Blokhuis, gewezen directeur van hetge- meeDteiyk gasbedryf te Middeibarais-Som- melsdyk, die door de commissie van beheer, welke aan het hoofd staat van dit gemeente bedrijf, eerst was geschorst en daarna was ontslagen wegens ongeschiktheid, welk ont slag gegeven werd één jaar voor het bereiken van den pensioengerechtigden leeftydenna 22 dienstjaren by genoemd bedrtjf. Van het schorsingsbesluit zoowel als van het ontslagbesluit was de heer Blokhuis in beroep gekomen by het ambtenarengerecht. Dit heeft thans in beide zaken vonnis ge wezen. Ten aanzien van het schorsingsbesluit overweegt het ambtenarengerecht, dat de commissie van beheer de gasfabriek beheërt op grond van een in 1907 door de gemeente besturen van Middelharnis en Sommelsdijk opgestelde gemeenschappelyke regeling, als bedoeld bij de gemeentewet, bij art. 10 waar. van de commissie van behe'er het recht ge. geven is een reglement voor het aanstellen, schorsen en ontslaan van personeel vast te stellen, doch waarby de gemeenteraden zich het recht hebben voorbehouden dit regle ment goed te keuren. Gebleken is nu, dat het hierboven bedoelde ambtenarenregle ment niet de vereischte goedkeuring heeft verworven, zoodat het niet rechtsgeldig is tot stand gekomen en daarom niet kan gel den als materieel ambtenarenrecht in den zin van art. 125 van de Ambtenarenwet 1929. Het materieele recht moet dus gezocht worden in de gemeenschappelijke regeling, waaruit volgt, dat de directeur alleen kon worden geschorst indien de commissie in derdaad ernstig overweegt hem te straffen. Het ontslag van den directeur is hem echter niet verleend als straf, maar wegens onge schiktheid, zoodat de commissie van haar bevoegdheid tot schorsen een ander gebruik heeft gemaakt dan waartoe deze bevoegd heid is gegeven. Rechtdoende vernietigt het ambtenaren gerecht het besluit tot schorsing, van 30 December 1933. Ten aanzien van het ontslagbesluit over weegt het vonnis, eveneens dat het ambter □arenreglement niet rechtsgeldig is en niet kan gelden als materieel ambtenarenrecht. Het vonnis behandelt vervolgens de vraag of ongeschiktheid aanwezig is geweest. Van ziels- of lichaamsgebreken, die hem onge schikt zouden maken voor het waarnemen van zyn betrekking, is niet gebleken. De klager is een man van groote algemeene ontwikkeling en bekwaam voor zyn functie. Het is gebleken, dat hy in den omgang geen gemakkelijke persoonlykheid is, zoodra hy, met wien ook, in botsing komt. Een niet- gemakkelijk karakter behoeft op zichzelf voor een ambtenaar nog geen ongeschikt heid mee te brengen, In aanmerking geno men, de wyze, waarop de leden van de Com missie van Beheer zich in den omgang met klager hebben gedragen, is de verbittering van de zijde van klager niet onbegrypeiyk. Als eenige grond van ongeschiktheid zou in aanmerking komen een volkomen misken ning van de positie der Commissie van Be heer, waardoor bij al zyn bekwaamheid, een samenwerking met klager onmogeiyk zou worden. Overwegende, dat reeds in den aanvang van 1932 ontslag is overwogen, waarvan echter is afgezien, nadat klager by brief van 3 Maart 1932 verschillende verklaringen had afgelegd jegens de commissie, is het vonnis van oordeel, dat grieven, dateerend vóór Maart 1933 niet meer als grond voer het ontslag kunnen worden aangemerkt. Van gronden voor gerechtvaardigde nieu we klachten is niet gebleken. Integendeel, uit de verklaringen van den getuige-deskun- dige van der Horst, directeur van de gas fabriek te Amsterdam en getuige-deskundige Ploeger, directeur van de gasfabriek te Apel doorn heeft het Ambtenarengerecht de over. tuiging gekregen, dat te dezen aanzien van laakbare schuld van de zyde van klager geen sprake is, doch veeleer de Commissie van Beheer zich by verschillende gelegenheden op het terrein van den directeur heeft be geven. Het Ambtenarengerecht is tot de over tuiging gekomen, dat van nieuwe ongeschikt heid van klager geen sprake is en dat de Commissie van Beheer, door aan klager op dien grond ontslag te verleenen, van de be voegdheid tot verleenen van ontslag kenne- ïyk een ander gebruik heeft gemaakt dan waartoe deze bevoegdheid aan de Commissie is gegeven. Het Ambtenarengerecht is dan ook van oordeel, dat het ontslagbesluit moet worden vernietigd en dat er termen zyn om te be palen dat het bevoegd gezag, zynde in deze de Commissie van Beheer, klager overwyid in zyn ambt zal herstellen. Ten aanzien van de door klager geleden schade bepaald het vonnis, dat uit de vernietiging van het ont slagbesluit dwingend de verplichting voort vloeit het salaris, ook over den tyd na het vernietigde ontslagbesluit ten volle uit te betalen. Het Ambtenarengerecht vindt geen termen een vergoediDg te bepalen voor de Toen er eene boot over de rivier gleed, hielden de roeiers stil, en een lang vlot, dat langzaam op den door het maanlicht verzilverden stroom voort dreef, bleef liggen, want de schippers wilden door geen geluid van boom of ketting het verrukkelijk gezang storen. Prinses Zouroff, die lusteloos in het salon onder hem op de sofa lag, sprong overeind toen zij de eerste tonen hoorde, en luisterde met een kloppend hart. Zoo was er geen tweede stem op de wereld. Zij wist zoo zeker dat hij daar was alsof zij zijn gelaat gezien had. Zij kwam op het balkon, waar haar hond lag, en waar zij de rozen en den waaier op den stoel had gelegd, en leunde tegen de balustrade aan een slanke witte gedaante, in hermelijn, door de zilveren stralen der maan beschenen. Hij zong het „Salve Dirnara." Zij verbleekte, en hare vingers omklemden de leuning van het balkon zóó vast dat hare ringen haar pijn deden. Hue gelukkig gevoelde zij zich echter! De rivier stroomde voorbij, met haar eigen aardig zacht geluidde stille stad scheen te slapen de bijeengekomen menigte beneden stond stil en eerbiedig; de frissche wind, die van de Alpen kwam, bracht den geur van pijnbosschen op zijn adem mede. Hij zong voort, en de snaren van zijne gitaar vulden de pauzen van de stem aan als het zuchten van eene antwoordende echo. Zij luisterde met gebogen hoofd cn bleek gelaat. Het was een wel komstgroet aan haar, dat gevoelde zij: dat ge zang v\as voor haar alleen. Hij zong het „Salve Dirnara" van dien levenden meester, die, wat zijne zwakheid of zijn gebrek ook moge zijn, in zijne muziek dien weerklank van menschel ij ken hartstocht cn van menschelijk leed heeft gelegd, welke andere componisten, onbe- rispelijkcr dan hij met al hunne meerdere kunde niet hebben kunnen uitdrukken. Daarna, bijna zonder op te houden, zong hij muziek uit dc „Fidelio" en de „Iphigenia" voor hem zoo wel bekende melodieën als een wiegelied voor een kind; cn hij stortte zijn gehcelc hart uit in zijne stem, alsof het zou breken als hij niet zong. Tot slot zong hij zijn lievelingslied van Heine: het lied van den palmboom en den pijnboom. Eensklaps, met een krachtig, klagend accoord van gitaar, zweeg zijne stem. Men hoorde een venster sluiten, en alles was stil. De menigte voor het hotel stond nog eenige oogenblikken als in verukking, en barstte toen eenparig in een gejuich uit, zooals niemand ooit begroet werd dan alleen de keizer. De keizer was groot, maar hij zelfs had niet over die stem te beschikken, cn hier, bij het stille water van de Traun, had men er het volle genot van gehad alsof 't het gezang van een vogel was en niets meer, Men juichte hem zoo toe en riep zijn naam zoo luid, dat hij niet minder kon doen dan op zijn balkon komen om zijne toehoorders in hunne eigene taal te bedanken. Daarna wenschte hij hun goeden nacht en sloot zijn venster weder. Op het balkon onder het zijne zat Vere, stil achteroverleunende in haar stoel, met haar waaier uitgespreid tusschen haar gelaat cn de opgeslagen oogen dpr menigte. Zij voelde tranen langs hare wangen vloeien. En toch was zij bijna gelukkig. De frissche boschwind die opstak en het groene, door 't maanlicht beschenen water tot golvend zilver blies, scheen onl haar heen als eene echo het lied van Heine te herhalen. De vroolijke stem van Jeanne de Sonnaz, die op het balkon kwam, wekte haar bijna ruw uit hare mijmering. „Hoe verrukkelijk, ma chère. Gij hebt natuurlijk die stem herkend, en om zeker te zijn heb ik een van de dienstboden gezonden om tc vragen. Nu loopen wij geen gevaar ons te vervelen. Niemand verveelt zich waar Corrèze is. 't Is allerliefst! En wat zong hij heerlijk! Ik denk dat hij alleen maar studeerde; ofschoon hij al die liederen wel uit liet hoofd moet kennen. Misschien heeft hij ge hoord dat wij onder hem waren." Zij sprak, naar allen schijn, in onwetendheid en verbazing, achteloos en vroolijk, maai hare scherpe oogen bespeurden in die van Vere eene uit drukking, waarnaar zij lang gezocht had. Toen zij Zouroff voor zijne vrouw Ischl in Augustus (Adv.) had aangeraden, wist zij dat Corrèze, van Weenen komende, daar zou doortrekken. „Ik geloof dat het is zooals ik dacht," zeide Madame Jeanne bij zichzelve. „Is 't mogelijk dat le bon diable toch eindelijk de petite entrée ge vonden heeft? Dat zou wel vermakelijk zijn en waarom niet?" Toen Ischl den volgenden ochtend ontwaakte, was het prachtig weder; de groene rivier glinsterde koffiekopjes rammelden op al de balkons; de waschschuiten waren vol wit linnen en rouwen, die lachten terwijl zij werkten; oude en jonge dames werden in hare badstoelen langs de ge wone wandeling gedragen; de kleine rood-en-wit geschilderde veerboot liet in den zonneschijn een glinsterend spoor achter; kinderen liepen rond; bevallige vrouwen, met hooge hakken, wandelden onder de boomen; jagers in 't grijs en in 't groen kwanten voorbij, op weg naar de heuvels om vos sen en reebokken te schieten. Alles was landelijk, rustig, schilderachtig. Dat er ergens eene wereld van revolutie, beursspel, armoede, socialisme, drukte cn gewoel kon bestaan, scheen eene on mogelijkheid. Te Ischl kan het leven ook wel een voyage Cythère zijn; maar het decorum van eene andere eeuw dan de onze wordt cr altijd in acht ge nomen; alles gaat er stil en bedaard toe. De Weener dames zijn zoo vroolijk als vlinders slechts zijn kunnen; maar Ischl is cn blijft Ischl; 't is geen Trouville, geen Monaco, geen Biarritz. Het. is aristocratisch en rustig cn behoort nog tot een tijd toen men van geen Nihilisme en electrisch licht wist. ,,'t Is hier eene plaats om tc mijmeren en te droomen, en wat is dat goed!" dacht Corrèze, terwijl hij een uur na zonsopgang op zijn balkon stond. „Hoe zal dc wereld zijn als er zulke plaatsen niet meer bestaan?" Akelig! maar dan ben ik er niet meer, dat is een groote troost." Maar al dacht hij ook zoo, toch kon hij zich niet voorstellen dat hij eenmaal niet meer op de wereld zou vcrkccren wie kan dat? Hij was nog jong; het leven had hem met zooveel goede gaven bedeeld, van vijandschap kende hij slechts zoo veel als deze zijn zegepraal te schooner maakte, en van liefde had hij meer dan genoeg. Zijne loopbaan was bedrijvig dikwijls moeilijk maar altijd poëtisch en roemrijk. Hij kon zich niet voorstellen dat voor hem ooit de dag van duisternis zou komen wanneer hij door vrouwen noch mannen gevierd zou worden, wanneer de rozen geen geur riteer voor hem zouden hebben en geen lied de toover- macht bezitten om hem op te wekken. Het genie geeft onsterfelijkheid in eene andere dan de gewone beteekenis van na zijn dood geprezen te worden; het geeft veerkracht, onvermoeiden lust en dat gevoel van iets hoogers, 't welk, sterker dan de "dood, boven het graf verheft en door niets te vernietigen is. In dezen zin is 't dat het genie onsterfelijk maakt. Corrèze zag, over zijn balkon geleund, de smaragdkleurige Traun voorbijstroomen en de stralen der zon op het bosch achter den watermolen aan zijne linkerhand vallen. Zijn leven was van en in de wereld, maar hij had het open hart van den bergbewoner voor de schoonheid der natuur behouden. Nu dacht hij echter niet aan bosch of water, zelfs niet aan de bevallige vrouwen, die in hare badstoelen naar de Trinkhalle gedragen werden. Hij zag naar den ledigen stoel op het balkon onder het zijne, en den waaier, die daar den geheelen nacht gelegen had. Terwijl hij zich voorover boog om te zien, werd er een ruikertje edelweis naar boven geworpen, dat voor zijne voeten neerviel; tegelijk riep eene stem, die hij kende, hem toe „Goeden morgen, Corrèze! Wat hebt ge ons gisteravond eene heer lijke serenade gebracht! Kom te tien uur bij ons ontbijten. Wij staan hier met het hanengekraai op.' Het was dè stem van Jeanne de Sonnaz, die op het balkon kwam, dat,'zooals men hem gezegd had, van Vere was. Verbaasd, en alles behalve aangenaam verrast, zeide hij iets beleefds tot ant woord, cn gaf zijne bevreemding te kennen haar daar te ontmoeten. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 2