RECHTZAKEN. SPORTNIEUWS Het noodweer van Zondagnacht. FIi Ml 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 17 OCTOBER 1934. (Vervoig van pag. 4.) G. W. K. «vegens ryden over het Zand pad eveneens bU verstek tot f 3 subs. 2 d. hechtenis. P. G 33 jaar koopman wonende te Dirks- land stond terecht wegens het vervoeren van varkens zwaarder dan 10 Kg. zonder oormerk. Beklaagde zeide niet geweten te hebben dat er ongemerkte varkens by waren. HU zeide dat de koopman alleen naar de winst kijkt en niet naar een merk. Bovendien bad hü ze niet gekocht, doch zijn vader, daar was tegen gezegd dat er ongemerkte bU waren. Het O.M. vroeg waarheen die varkens zyn vervoerd. Beklaagde zeide van naar verschillende slagers o a. Strutjk te Melissant, Zoeteman te Goedereede en van der Meide te Middel- harnis. Getuige C. Visser te Stellendam van wien de varkens waren gekocht verklaard dat er drie varkens ongemerkt bU waren. Het O.M. meende dat hier een poging in het spel was om een ernstige overtreding te begaan door die varkens te vervoeren om ze frauduleus te laten slachten Als koopman mag men zich daarvoor allerminst leenen en daarom moet ik strenge straf toepassen en eisch f 60 boete suos 40 dagen hechtenis Beklaagde: Waar moet ik die van betalen? De Kaatonrechter veroordeelde tot f 30 boete subs 10 d hechtenis. D W. te Ouddorp, werd bij verstek ver oordeeld tot f 5 boete subs. 3 d. hechtenis wegens het wielrUden zonder licht. P. de K 28 j caféhouder te Sommelsdyk, stond terecht wegens het toelaten van het uitbetalen van loon in zijn localiteit, aan havenarbeiders Beklaagde zeide dat dit altyd gebruik is geweest en oorspronkeiyk niet geweten te hebben dat dit niet mocht. Getuige L. Hagens uit Dirksland, zeide dat het uitbetalen van het loon inderdaad was gebeurd. Getuige van Es zeide dat verdachte reeds by schrijven van de nachtwaker namens den burgemeester gewaarschuwd was en dat ondanks dat er toch mee doorgegaan is Het O.M. vroeg of het nu nog gebeurde Beklaagde: Neen, natuurlijk niet, toen ben ik er direct mee opgehouden. Het O. M. meende dat dit een onsociale toestand is Het is ongepast de arbeiders van het hun toch al schamele loon nog half te dwingen iets in een café te moeten achter laten bij de uitbetaling van hun loon. Eiscbte dienovereenkomstig f 12 boete subs. 4 d. Uitspraak f 8 boete subs. 4 d.h. L H. 48 j., te Dirksland, stond terecht wegens het uitbetalen van het loon in vorige zaak bedoeld. Het O. M. vroeg schuldigver klaring zonder toepassing van straf. De Kan tonrechter veroordeelde tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. BU verstek werden veroordeeld H. v. M. en L S. te Melissant wagens het fletsryden zonder licht tot resp. f 3 en f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. W., 32 jaar, koopman te Middelharnis, had in kenneiyken staat van dronkenschap zich op de openbare straat vertoond. Werd veroordeeld tot f 8 boete subs 4 dagen hechtenis. C. V.. 60 jaar, landbouwer te Stellendam had varkens verkocht zonder het vereischte oormerk. Beklaagde zeide dat hy niet begreep nu weer een oproep om alhier te verschijnen had ontvangen, aaDgezien hij deze zaak reeds had afgekocht bij de Rechtbank te Rotterdam. Het O.M. vroeg hoeveel boete dan wel betaald was. waar en hoe Beklaagde zeide reeds 2 X f 60 betaald te hebben in de hoop dan van de zaak af te z(jn. Deze zaak werd aangehouden om te onder zoeken of afkoop werkelijk heeft plaats gehad. J. G 62 jaar, koopman te Dirksland, had een varken gekocht en geslacht, zooder daartoe verguuning te hebben en bovendien den noordoostelijken kant langs den weg en over de grauwe brug met haar heiligenbeeld onder een troonhemel, kwam een reiswagen aanrijden, met vier paarden bespannen en twee dames en een hond er in. Het rijtuig kwam van Salzburg. Het was open, want het was een zachte avond. Een man, die uit een der vensters van het hotel Keizerin Elisabeth leunde, herkende de beide dames en den hond, toen de zware landauwer over de brug en den weg rolde en op het gebouw aanreed. Een ander rijtuig vol dienstboden volgde. De eigenaar van het hotel met al zijne onderhoorigen, groot en klein, stormde de straat op, en boog blootshoofds, toen het vurige vierspan voor de deur stilhield. De avondschemering nam snel toe; in de dalen werd het donker; het water van de Traun begon er onder de laatste stralen der ondergaande zon, ais eene laag smaragden uit te zien; de gedaanten der wandelaars langs den oever werden onduide lijk, hoewel het geluid van hunne stemmen en gelach helderder klonk. Voor 't overige was het zoo stil dat hij, die over zijn balkon leunde en het rijtuig zag aankomen, het plassen van de touwen, waarmede de vaartuigen gemeerd lagen, kon hooren als zij door het water bewogen werden. ,,'t Is het Noodlot!" zeide hij bij zichzelven. „Twee jaar lang heb ik haar vermeden, en het noodlot, in de gedaante van onze geneesheeren, zendt ons hierheen!" Hij leunde weder over het balkon en staarde op het water, dat onder de schaduwen van de huizen en hoornen stroomde. „Zou Madame Jeanne er de hand in gehad hebben?" dacht hij, met een van die plotselinge invallen, welke soms tot juiste gevolgtrekkingen was gebleken dat het varken aan vlekziekte leed. Beklaagde gaf de tenlastelegging toe, echter zeide hU niet geweten te hebben dat het dier aan vlekziekte leed. Getuige Mej. C. H. v. E., huisvrouw van M. te Dirksland, zeide spek gekocht te heb ben voor een kwartje het pond van ver dachte en het was gebleken dat het niet goed was. Het O M. meende dat hier sprake is van ergste overtreding der Vleeschkeuringswet. U als koopman had toch kunnen zien dat het varken ziek was, want het is wel typisch dat de huid geheel verwyderd was om de ziekte te verbergen. U wist toch dat U dat niet slachten mocht en bovendien daarvan nog gaan verkoopen, dat is meer dan erg. U zoudt een ziekte onder de menschen brengen. Het is dan ook noodig hier een strenge straf toe te passen en ik vraag f 160 boete subs 30 dagen hechtenis. Beklaagde: Dat kan ik onmogeiyk betalen. De kantonrechter uitspraak doende ver oordeelde verdachte tot f 60 boete subs 14 dagen hechtenis. -l M. d. W. te Nieuwe Tonge werd by ver stek veroordeeld wegens het links rijden op den openbaren weg tot f 5 boete subs 3 dagen hechtenis. De zaak tegen J. B. te Ouddorp werd aan gehouden omdat het procesverbaal althans de oproep foutief was gesteld. P. K. teekenaar te Middelbarnis werd ver oordeeld tot f 3 boete subs 2 dagen wegens het ryden over den Westdijk nasluitingslijd. Th. v. V. had gereden zonder licht met een auto, had niet kunnen vertoonen een ry- en nummerbewUs, werd veroordeeld tot 3 X f 4 boete subs 3x2 dagen hechtenis. Vervolgens werden bij verstek veroordeeld: H. de B. wegens het ryden met een wagen met geluiddempende wielen zonder bel aan het paard tot f 2 boete subs 1 dag. L. R H. R. en Mej M. B. allen wegens het wielryden zonder licht elk tot f 5 boete subs 3 dagen. J. J. wegens openbare dronkenschap tot f 8 boete subs 3 dagen. W. v. d. W. Metselaar te Stad aan 't Ha ringvliet wegens overtreding der IJk-wet tot f 1 boete subs 1 dag. J. J. R. wegens het rijden zonder num- merbewijs tot f 6 boete subs 3 dagen. K. K. te Ooltgensplaat wegens het geleiden van paarden op een rywiel tot f 5 boete subs 2 dagen. C. F. wegens ryden zoDder licht tot f 3 subs 2 dagen. J. K. te Middelharnis wegens het ryden over den Westdyk na sluitingstijd tot f 3 boete subs 2 dagen. W. B. wegens ryden zonder licht tot f 5 boete subs 3 dagen hechtenis. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 15 October. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 2172 dieren, w.o. 442 runderen, 322 vette kalveren, 17 nuchtere kalveren, 562 schapen of lammeren en 829 varkens. Prijzen per K.G.: vette koeien 5658 c., 4650 c., 3538 c., vette ossen 5054 c., 45—47 c„ 40 c. vette kalveren 6575 c., 5060 c., 4045 c., varkens (levend gewicht) 30 c., 29 c., 38 c., schapen 39 c., 35 c., 31 c. lammeren 40 c., 36 c., 30 c., schapen per stuk 17, 13 en 8, lammeren per stuk ƒ11, 9 en 7. De aanvoer van vette koeien en ossen was tamelijk, handel lui en de prijzen als 1.1. Dinsdag. Een prima beest ging nog tot 2 cent boven noteering. Vette kalveren waren flink aangevoerd, handel flauw en de prijzen onveranderd. Een prima kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren iets minder ter markt, handel willig en de prijzen iets stijver. Varkens waren korter aangevoerd, handel kalm en de prijzen als I.I. Maandag. Voor prima exemplaar werd nog 1 cent boven no teering besteed. lelden. „Maar dat kan immers niet; wat kan zij weten? En toch herinner ik mij dat zij dat bal, na de Nuit de Mai, iets scheen te vermoeden. Zij lachte; zij zeide mij dat ik alleen ijs kon ontdooien," Op dit oogenblik werd er onder de vensters van de Keizerin Elisabeth een Oostenrijksche marsch gespeeld, die in zijne ooren de lucht met wan klanken scheen te vervullen. „Waar is Anatole?" mompelde hij wrevelig, terwijl hij zijne kamers-op en neder liep. Pas twintig minuten vroeger was hij uit Linz aange komen. Hij had zijri naam niet opgegeven, en voor ditmaal had hij eens eene plek gevonden, waar men hem volstrekt niet van aangezicht kende. In plaats van zijn knecht Anatole klopte er een der kellners aan de deur zijner kamer en bood hem, met veel complimenten, een gedrukt stuk ter teekening aan. Het was het biljet, waarop Ischl, met kinderlijk vertrouwen op de eerlijkheid van het menschdom -of uit geslepen berekening dat de meesten zich gaarne grooter voordoen dan zij zijn verlangt dat elk bezoeker eene verklaring zal afleggen van zijn rang en rijkdom, om hem overeenkomstig zijne maatschappelijke positie en zijne middelen op contributie te stellen voor het onderhoud van de Promenade Trinkhalle. Hij zag het papier afgetrokken in en nam zijne pen op. Onder het hoofd „woonplaats" schreef hij Un peu partout; als zijn rang gaf hij op: „Artiste" en zijn naam vulde itij in als: „Corrèze." Daarna wierp hij vijf napoleons op de tafel. „Een raar stuk," zeide hij, terwijl hij het van zich schoof. „Het getuigt van grootc scherpzinnigheid; ik heb nooit gezien dat iemand zich, om de belas ting, die het oplegt, te ontduiken, zou opgeven PURMEREND, 15 October. Ter najaars veemarkt waren aangevoerd 632 runderen. Graskalveren 2555„p.pinkeii 80125. Handel stug. Boter, Kaas, Melk en Eieren. APELDOORN, 15 October. Gemeentelijk Eierhandel. Auvoer 190.000 stuks. Prijzen 2,505,60, middelprijs 4,37, de 100 stuks. Handel goed. OUDEWATER, 15 October. Aanvoer 55 partijen, tezamen 2475 stuks, wegende 12,375 K.G. Eerste soort Gouda met rijksmerk 2124, idem mindere 1920, Handel matig. Granen, Meel, Oliën enz. ROTTERDAM, 15 October. Fijne zaden (Boerennoteering): Blauw maanzaad 15, karwijzaad 1718, zaailijnzaad blauwbloem ƒ9, idem witbloem f 78, alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 15 October. Buitenlandsche (Bericht van de makelaars Hagenbeek Van der Schalk). Stemming prijshoudend. Rogge: 74/7t> kg. Gahia Blanca, disp. ƒ8,40, 72/73 kg. La Plata disp. 8,30, 76 kg. Hon- gaarsche disp. 8,30, 76 kg. Poolsche disp. 8,30. Gerst: 69/70 kg. La Plata disp. 127, 65/66 kg. La Plata morgen gewacht 1244. Canada no. 3 disp. 25, Perzische disp. ƒ116, Perzische, stoomend 114, Chili disp. 123, 61/62 kg. Donau disp. 122, 63/64 kg. Donau disp. 125. Haver: Chi'i Stonnking, disp. ƒ7,15, 54/34 kg. La P'ata Clipped deisp. 6,65, 47/48 kg. La Plata spoedig gewacht 6,50. Mais: per 2000 kilos: Gele La Plata disp. 100101, Gele La Plata stoomend naar aan komst 104, La P'ata cinanantine disp. 1Q8, Witte Afrikaansche Mais no. 2 morgen gewacht 106 inc'üsief ba'en. ROTTERDAM, 15 October. Binnen'andsche granen en peulvruchten. Haver 6.25—6.70. Gerst 6—6.25. Erwten s 8—9,50. Schokkers 1011.25. Bruine boonen 10.5011.50, alles per 100 kg. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 15 October. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 33.30, zeeüwsche blauwe 33,30, zeeüwsche eigenheimers 2,803, zeeüwsche bonte 33,30, drielingen ƒ2,20 2,50, blauwe eigenheimers 2,903, zand- aardappelen per K.G. 7 c. Met redelijken aan voer, kalme vraag. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 15 October. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters). 900 K.G. blauw, schoon 0,40—0,45, 9500 K.G. Holl. geel 0,40—0,45, per K.G. De markt is onveranderd. Overeen komstig de bestaande prijzen, wordt het vlas verkocht. Hoogere prijs is niet te bedingen. Flakkce II St. Uooger III 43. Ondanks het missen van eenige harer beste krachten is Fiakkee er in geslaagd, ztj 't op het nippertje, van St. Hooger te winnen. De schuin over het veld staande harde wind deed veel afbreuk aan het spel, maar zorgde ook voor verrassende momenten, in 't veld speelden de gasten beter maar voor 't doe) wa9 Fiakkee gelukkiger vandaar de 4-3 uitslag welke evengoed andersom had kunnen zijn. Bijna direct na den aanvang nemen de ga9ten de leiding, doch na een half uur spelens maakt de Wilde met een prachtschot gelijk. Fiakkee speelt tegen den wind in en moet zich behoudens enkele uit vallen tot verdedigen bepalen. Na de rust gaat de strijd gelijk op; als er 5 min, gespeeld is zet Verrup voor't doel, een der achterspelers wil op de keeper terug spelen doch dezen is uitgeloopen, en kan het leer niet meer bereiken 2 1. Direct daarop schiet Korteweg van dichtby over. Weer een als d'tm rang inférieur et hors de société. Uw belastingbiljet doet uw gemeentebestuur eer aan wat kennis van het rrtenschelijk karakter betreft." De kellner glimlachte en nam het geld op. „Geeft Monsieur dat ten voordeele van de stad?" „Ten voordeele van de stad of ten voordeele van je zelf," zeide Corrèze; „al naar je 't met je geweten kunt verantwoorden." De kellner boog verlegen en stak het geld op. „Wacht even. Zal ik dat leven eiken avond moeten hooren?" „Dat leven?" De kellner zag verbaasd. „Je noemt het misschien muziek?" hernam Corrèze. „Als ik mijne vensters niet kan openen zonder het te hooren, moet ik in de bergen gaan logeeren. „Monsieur zal het zelden hooren," zeide de kellner. ,,'t Is de kapel, waarmee vorstelijke per sonen begroet worden; maar Monsieur zal wel begrijpen dat dit niet iederen dag voorkomt." 't Is waarlijk ook niet voor hen te hopen, als zij ooren hebben," sprak Corrèze. „Wien wordt nu eene serenade gebracht?" „Prinses Zouroff is aangekomen." „Dat is geen vorstelijke persoon." „Dat is waar, Monsieur, maar toch bijna. Prins Zouroff is zoo rijk, zoo voornaam!" „Hij is hier niet?" „Neen Monsieur." „Welke kamers geef je haar?" „De kamers vlak onder de uwe, Monsieur. Als zij niet voor de prinses- besproken waren geweest, zou Monsieur ze gehad hebben," zeide de kellner, begrijpende dat deze royale artist als een ambas sadeur logeeren moest. voorzet, de keeper valt en v. d. Meide maakt er 8-1 van. De achterhoede der gasten is geducht in de war, zo -taan eigenaardig te schutteren; er wordt door Fiakkee in deze periode niet voldoende van deze inzinking geprofiteerd, Weber op den linkervleugel zet eenige malen goed voor, een der voorzetten belandt tegen den binnenkant van den paal, Korteweg is er als de kippen by, hy maakt thans geen fout, en onhoudbaar vliegt no. 4 in het net. Er moet dan nog ruim 20 min. gespeeld worden, de gasten houden dapper vol, en eindeiyk hebben zy succes als Smit het leer met handen bewerkt, en de daarvoor toe- gekenden strafschop hard wordt ingeschoten, 4-2. Razenberg weet eenige zeer goede aan vallen netjes weg te werken, toch moethy even later weer visschen, voor een keihard schot in den uitersten hoek,4-3. De gasten zetten er nu alles op om geiyk te maken, ook Fiakkee probeert het nog eens, door een misverstand wordt nog een goede kans om den voorsprong te vergrooten om hals ge bracht, de spanning stygt, doch gedoelpunt wordt er niet meer, en als de scheidsrechter eindigen blaast, heeft Fiakkee deze aardige en vry goed gespeelde ontmoeting met 4—3 gewonnen. v. W. De andere uitslagen in 4e klasse E zyn: Schiedam V.N.D. 0-3 D J.S. F.S.V. 1-0 D.D.C.-Siod 2-1 U.S.C.-Olivio 6-2. in Reserve 3e klasse D. Exelsior IV-S.V.V. III 3-0 Sparta IV-E D S. II 5-1 O.V.V.II—Fetjenoord IV 2-8. OUDE TONGE. Xerxes I won op eigen terrein van „D.J S. I" van Middelharnis met 4-0. Storm aan het strand te Scheveningen. Het bizondere weer, de tot een storm aange wakkerde wind, die over de stad gierde, had gisterenmiddag honderden, ja misschen wel duizenden hun huis uit en naar Scheveningen gedreven om de opgezweepte zee en haar geweld te aanschoüwen. Op den Boulevard was het zwart van wandelaars en weer, alsof het zomerseizoen teruggekeerd was, toerden de auto s in file langs de blinde huizenrijen van de in haar winterslaap verzonken badplaats. Het was dan ook een mooi schouwspel: de woeste op sommige plaatsen bijna tot aan den Boule vard opgerukte zee, die in hooge golven aan stormde en bijna zoover men zien kon met schuimkoppen bedekt was. Over de haven hoofden spoot het schuim hoog op als twee fonteinen. In de verte zag men twee schepen die later op den dag zouden trachten binnen te komen. Ook gisteravond, toen de wind nog was toe genomen, waren er belangstellenden op Scheve ningen. Maar van de zee was in de duisternis niet veel te zien, alleen af en toe een flits in den voorbijdraaienden lichtbundel van den vuurtoren, en op den Boulevard was het voor voetgangers al haast geen doen. Moeilijk zagen wij er eenigen tegen den feilen wind optornen, vlagen zand striemden hun in het gezicht. Onder zulke omstandigheden is het den menschen geraden de zee met zichzelf alleen te laten! Schade aan den rloolmond. De storm heeft vrij aanzienlijke schade toe gebracht aan het materieel in gebruik bij de werken tot verlenging van den rioolmond in zee Van de vloer op den 150 M. langer steiger zijn verscheidene delen weggeslagen terwijl bovendien een heikar met lier in zee is ver dwenen. Voorts hebben enkele steigerwagens slagzij gemaakt en zijn de electrische leidingen stukgeslagen. De essentieele benoodigdheden voor bet werk zijn echter gespaard gebleven zoodat de arbeid aan den rioolmond voortgang kan vinden. Zooals men weet wordt het werk in eigen beheer door de gemeente met gebruikmaking van materiaal enz. van de Habo uitgevoerd. De stormschade wordt door verzekering gedekt. „Deze zijn goed genoeg," antwoordde Corrèze. „Ik wil geen andere hebben. Je kunt nu beengaan. Bestel mijn diner ten negen uur, en zend mij mijn knecht." De kapel had zich verwijderd, na eene laatste uitbarsting van de muziek die de groote zanger „leven" noemde, en weder heerschte er stilte slechts afgebroken door het geluid van eene voor bijvarende boot en het gegons van de stemmen der wandelaars. Corrèze viel op een stoel neder, die midden in de kamer stond. „Ik heb eerlijk beproefd haar te vermijden," zeide hij bij zichzelven." „'t is liet Noodlot I" Zijn oude en getrouwe dienaar Anatole kwam binnen en begon zijne bagage uit te pakken. Corrèze zag op. ,Laat de gitaar cr uit," zeide hij, „en ga dan haar beneden om den kok, te spreken en zooveel kwaad van mij te weren als je kunt. Je weet wat liet zeggen wil ergens te dineeren waar Duitsch gesproken wordt." Anatole zette de gitaarkist bij zijn heer, en ging heen om aan zijn bevel te gehoorzamen. Corrèze zette een van de vensters open en zag naar buiten; het was nu bijna geheel donker geworden; de landelijke kalmte was bekoorlijk; op den oever en in het bosch aan de overzijde flikkerde licht; dc vensters meer in de nabijheid kwamen helder boven den stroom uit; niets werd gehoord dan het gegons der stemmen ouder de dichte bladerenmassa's op de esplanade en liet geplas der riemen in het water. Het had wat te veel van een dier tooncelen uit zijne opera's, om hem recht te bevallen; hij hield meer van woeste natuurtafereelen, eenzame plaatsen; te lschl HET TREINVERKEER. Schade aan de bovenleiding van den clectrischen spoorweg tusschen Voorschoten en Lelden. De storm heeft op het baanvak tusschen Voorschoten en Leiden nabij het station Voor schoten van den spoorweg Den Haag—Leiden eenige ophangdraden doen afbreken. Hierdoor moesten de treinen deze plek met ingetrokken beugel passeeren. De treinenloop heeft van de beschadiging geen vertraging ondervonden. De gevolgen van den storm te Rotterdam. Vannacht is van liet magazijn van de firma C. en A. Brenninkmeijer aan de Korte Hoog straat alhier een etalageruit ingewaaid. Vaneen bouwwerk aan de Boreelstraat is een stapel planken weggewaaid. Het hout is 30 meter verder op een lantaarnpaal terecht gekomen, welke paai werd beschadigd. Voorts zijn te dezer stede hier en daar takken en kruinen van hoornen gewaaid. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Als gevolg van den storm was er op de rivier vrij hoog water, hetgeen tot gevolg had, dat de Koninginnebrug meer en langer moest worden geopend dan anders, wat weer van invloed was op het verkeer tusschen linker en rechter Maasoever, Auto te water geraakt. Gisterenavond is op den Lagedijk alhier (voormalig Pernis) een personenauto van slager G. B. door een rukwind in de sloot langs den weg gewaaid. De passagiers zijn met moeite op het droge gebracht. Een van hen had een hoofdwond. De auto is vernield. Te Schiedam. De storm heeft vanmorgen het water in de Maas zoo hoog opgestuwd, dat het langs de Hoofdstraat te Schiedam buiten zijn oevers getreden is en de huizenrij heeft bereikt. Stormschade te Hillegersberg. Tengevolge van het stormachtige weer van gisteren en vannacht zijn te Hillegersberg enkel schoorsteenen afgewaaid. Tevens werden van verscheidene woningen de ruiten vernield. Van een woning aan de Adriaan van Mate- nesselaan, bewoond door den heer B., sloeg het zolderram weg. Het kwam op straat terecht, waar het in stukken uiteensloeg. In het water gewaaid. Vanmorgen vroeg is een bakker uit Ter- bregge die zich omstreeks half vier naar de stad begaf voor het verrichten van zijn werk zaamheden, op de Rottekade van den kant gewaaid en met fiets en al in de Rotte terecht gekomen. Hij heeft zichzelf gered. BLIKSEM IN EEN KERKTOREN TE ALK MAAR GESLAGEN. Een begin van brand gebluscht. Zondagnacht is de bliksem geslagen in den toren van de St. Dominicuskerk op de Laat te Alkmaar. Om ongeveer half een zag een lid van de brandweer dat er vuur uit den top van den toren kwam. De brandweer rukte dadelijk met vrijwel alle beschikbare materiaal uit. Men stond voor een zeer moeilijke taak, daar de toren, die aan de binnenzijde slechts uit een netwerk van balken bestaat, alleen van het kerkgewelf uit door een luik te bereiken was. Men heeft door dit luik een zware slang ge- heschen en daarop een druk van 12 atmosfeer gezet, waardoor men tot 60 M. hoogte kon spuiten en waardoor het gelukte den brand, die op ongeveei 57 M. hoogte woedde, te blüsschen. Rondom het zware ijzeren kruis op den torenspits was het hout aan eene zijde reeds geheel weggebrand zoodat er gevaar bestond dat liet gevaarte in de kerk zou storten. On middellijk na het ontdekken van den brand heeft de geestelijkheid gouden en zilveren sieraden enz. uit de kerk in veiligheid gebracht. In de kerk was het vanmorgen een chaos van water en roet. Het fraaie altaar bleef ongeschonden. Vanmorgen kon de dienst op de gewone wijze plaats vinden. Moeilijk blusschingswerk. Nader wordt over den torenbrand van de St. Dominicuskerk te Alkmaar gemeld, dat de schijnen de gietschers en besneeuwde bergtoppen, hoewel werkelijk nabij, zoo veraf dat er slechts een zweem van te zien is. Maar het was toch zoo rustig, zoo onschuldig, zoo idyllisch; liet trof en ver teederde hem. „Wat missen wij veel," dacht hij, „in die broei kas, die wij de grootc wereld noemen!" Over liet balkon voor zijne kamer leunende, zag hij op dat van dc verdieping onder de zijne neder; daar lag de hond Lóris; het sterrelicht bescheen zijn zilverkleurig haar; naast hem op een stoel lag een ruiker Alpenrozen en een groote zwarte waaier. Corrèze voelde zijne polsen sneller klopten. ,,'t Is het Noodlot I" zeide hij bij zichzelven, en de toovermaclit van een romanesk fatalisme maakte zich van zijne ziel meester. Louter toeval beiieersclit onze meeste omstandigheden, maar uit zwakheid of uit trotschlieid noemen wij het noodlot, en zijne grillen beschouwen wij als geboden. „Nu zal zij eene werkelijke serenade hebben, ccn betere welkomst dan van de kapel," zeide hij bij zichzelven, ging in zijne kamer terug en nam de gitaar uit de kist eene groote gitaar, die hij op reis altijd bij zich had, omdat hij hare melodie een veel beter accompagnement bij dc stem vond dan een piano ooit zijn kan. Het orgel heeft in zijn geluid al dc muziek van hoogere sferen, en dc viool al de aandoeningen van liet mensclielijk hart; het orgel is gebed, de viool weemoed. (Wordt vervolgd). brandweer voor een buitengewoon moeilijke taak stond, daar de spits slechts door een ge deeltelijk buiten den toren omloopenden weg aan de binnenzijde te bereiken was. De brand weer verwachtte, dat de toren zou instorten en had alle maatregelen voor een uitgebreiden brand getroffen. Drie brandweermannen, die zich in de spits bevonden, hebben levensge vaarlijk werk verricht. Boven hen dreigde het zware ijzeren kruis op hen te vallen en aan de onderzijde begon door den regen van neer komende vonken de vloer van de torespits reeds te branden, zoodat zij gevaar liepen in de spits geheel door het vuur te worden ingesloten. Dank zij de groote watermassa, die in de vlammen werd geworpen, wera een ramp voor komen. De prachtige kerk dateert van 1861 en is gebouwd door den bouwmeester dr. Cuypers. Zij staat op de lijst van Monumentenzorg. De schade bedraagt 6000. De schade wordt, dank zij het krachtige op treden van de brandweer, op niet meer dan ongeveer 6000 geraamd. DE KERK TE NOORD-SCHARWOUDE AFGEBRAND. Tengevolge van het inslaan van den bliksem. Gisteravond is tijdens het hevige noodweer, dat te Noord-Scharwoüde woedde, de bliksem geslagen in den toren van de Nederduitsch Hervormde Kerk, tengevolge waarvan er brand uitbrak en het geheele kerkgebouw is afgebrand. De kerk bevatte een kostbaren preekstoel met beeldhouwwerk uit 1600 en bijbels, eveneens dateerend uit 1600. De ban ken waren uit 1603. Alles werd een prooi der vlammen. Het kerkhof naast de kerk gelegen biedt een troosteloozen aanblik, daar verschillende gra ven zijn verwoest en steenen vernield. Een boerderij afgebrand. Te Noord-Scharwoude is voorts in den Sioot- waartpolder afgebrand de boerderij, bewoond door den heer Roozendaal. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. BLIKSEM IN EEN KAPEL TE EPE GESLAGEN. Tijdens het onweer dat Zondagnacht boven Epe woedde, is de bliksem in het dak der kapel van de rechtzinnig hervormde gemeente ge slagen. Er ontstond geen brand, doch een torentje sprong geheel uit elkaar. De stukken steen troffen het dak van een aangrenzende woning. Ook het dak van de kerk werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Boerderij te Oude Niedorp verbrand. Tijdens het hevige onweer, dat Zondagavond boven Hollands Noorderkwa 'tier heeft gewoed, is de bliksem ingeslagen in de geheel geïsoleerd staande boerderij van den heer P. Ruiter in de Peketerspolder onder Oude Niedorp. De be woners konden in nachtgewaad vluchten; twee koeien kwamen in de valmmen om. De schade wordt door verzekering gedekt. BURGERLIJKE STAND. MIDDELHARNIS. Geboren; Willem Cornell's, zoon van Arij Boogerman en Adriana van Nimwegen. Arend Frans, zoon van Job Buijse en Anna Kranse. Eliza Ferdinand, zoon van Adrianus van Zet ten en Karoline Josefa Bowitz. Magdalena Aliegonda, dochter van Johannis Jacobus Ni- pius en Mary Moloneij. Als levenloos ter wereld gebracht zijn aan gegeven twee kinderen van Johannis van Dijk en Aaltje van Gurp en een kind van Marinus Blok en Arendje Verweij. Overleden: Jacob Visser, oud 75 jaren, we duwnaar van Teuntje Jordaan. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Cornell's, zoon van Johs. Stam en van Maria Brands. Cornelis, zoon van Jacob Koole en van Arnolda van Anrooij. Overleden: Cornelia Melissant, 85 jaar, we duwe van Jolts. Okker. Koenraad van Dron- gelen, 78 jaar, ongehuwd. Ondertrouwd: jan Hotting, 41 jaar en Jannetje Vreeswijk, 38 jaar. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG, 17 October 1934 bij Iozet Op WOENSDAG, 24 October 1934 bij Afslag, telkens des avonds 7 uur in hét Hótel Meyer te Middtlbarnis. Een HUIS en ERF aan de Schoolstraat te Middelharnis en Een HUIS met SCHUUR en ERF aan den Binneweg te Semmelsdyb. Breeder by biljetten omschreven. Ten verzoeke vaD Mej. Wed. A. BORN - Nieuwland te Apel doorn. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG, 17 OCTOBER 1934 by Inzet Op WOENSDAG, 24 OCTOBER 1934 btj Afslag telkens des avonds 7 uur in het Hötel Meyer te Middelharnis, tegeiyk met de verkooping van Mej. Wed A. Bom, Het Café „HAVENZICHT" op den hoek van het Vingerling te Middelharnis Ten ver zoeke van den Heer Joh. van Beek te Sommelsdyk. Notaris VAN BUUREN. No. I No. morgen I bouwer L op den I Achterv voor eefl door en welke het spad door, tolj voor de vlogeD op het moest het spad De landl vry. Vo! niet gof Mi RIJKSTELEFOON DIENST KANTOOR HIDDELHARNIS. Nieuwe aansluitingen: Middelharnis. No. 84. Pas en Co. Nieuwe Tonge. No. 2. Pieterse, J. 13. Verwey, Joh. zoek oprichter) Gorcumsi kend Sec Op Wo uur zal t staan om dit verzc ling en s| De H het verriM zoodanig I was zich I te stellerB

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 3