M.S.V.V. „Flakkee" j LANDBOUW Op e//ce wond Voortschrijdende Wetenschap. /f VIS VERKOOPINGEN. A.S. ZONDAG COMPETITIE WEDSTRIJD 1 FLAKKEE I Plaatselijk Nieuws ba r ONZE EILANDEN VAN VRIJDAG 12 OGTOBER 1934. UITSTEKEND GESLAAGDE GRAANOOGST. Consumptie-aardappelen leveren een goed beschot. Omtrent den stand der landbouwgewassen n Nederland kan volgens de jongste officieels egevens (17 Sept.) het volgende gemeld vorden: De oogst der granen, welke reeds isbeein- 'igd, kan als uitstekend geslaagd worden escbouwd. De opbrengst der tarwe is goed tot zeer goed, terwijl de kwaliteit van den korrel eveneens zeer goed kan worden genoemd. Slechts in de Veenkoloniën is de kleur van de tarwe op een groot aantal perceelen niet (raai, terwyi de tarwesoort, welke aldaar het meest voorkomt, weinig gevuld en rim pelig is. In alle overige doelen des lands evenwel is de opbrengst der tarwe aanzien lijk boven normaal. In weerwil van de perioden van langdurige droogte, welke dotirgaans den stand van de haver plegen te benadeelen, was ook de oogst van dit gewas goed. In vrijwel alle provin cies was de stand van de haver normaal. De boekweit vertoonde een vrij goeden stand. Het gewas der erwten heeft eveneens een ruim beschot gegeven. De veldboonen vorm den dit jaar slechts een matig tot vrij goed gewas. Vele perceelen, welke als gevolg van droogte en luisaantasting betrekkelijk vroeg z(jn afgestorven, gaven sleebteopbrengsten. Voor de stamboonen was de zomer eveneens te droog, in verband waarmee de oogst van dit gewas slechts matig tot vr(j goed kan worden genoemd. De verwachtingen ten aanzien van de op brengst van blauwmaanzaad, klaverzaad en spinaziezaad zijn gunstig. Deze gewassen vertoonden voor den oogst een goeden stand. De opbrengst van suikerbietenzaad kan goed tot zeer goed worden genoemd. De stand der consumptie-aardappelen is in de afgeloopen weken nog eenigermate vooruitgegaan, zoodat deze thans normaal kan worden genoemd. Ziekten kwamen in dit gewas vrijwel niet voor. Enkele reeds gerooide perceelen gaven een product van zeer goede kwaliteit. De fabrieksaardappelen hebben, in weer wil van de invloeden, welke aanvankelijk den groei ten zeerste hebben belemmerd, zich dusdanig hersteld, dat de stand van dit gewas goed tot zeer goed kan worden genoemd. De Eigenheimers en andere middelvroege soorten zijn de werking van de droogte niet geheel te boven gekomen, doch de late soorten en vooral de Thorbecke vormen een uitmuntend gewas. De stand der suikerbieten is goed. De uien geven een vrij goed beschot'. De voederbieten vertoonen een goeden tot vrij goeden stand, terwijl de stand der kool rapen slechts matig kan worden genoemd. De ontwikkeling der stoppelgewassen heeft ten gevolge van het lange uitblijven van regen veel te wenschen overgelaten. De spurrie staat slechts matig, de herfstknollen matig tot vrij goed. Ook het gras heeft wederom van droogte te lijden gehad. In het Zuiden van het land en vooral in Limburg is de stand van het weiland slecht. In het Noorden en midden des lands, waar meer regen is gevallen, is de toestand van de weide doorgaans aanzienlijk beter. Samenvatting. Laat men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder in achtneming der beteelde oppervlakte, het Cijfer af voor het gebeele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij verder het cijfer in de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 20 Augustus j.l. was, terwijl het tusscben haakjes geplaatste cijfer aan geeft hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in de maand September Stand op: Oem.stand 17 Sept. 20 Aug. in Sept. in de laat ste 10 jr. Tarwe77 75 (68) Haver70 67 (70) Boekweit68 57 (56) Veldboonen56 58 (63) Erwten71 73 (62) Stamboonen57 62 (62) Blauwmaanzaad67 63 (60) Klaverzaad64 67 (56) Spinaziezaad'70 68 (63) Suikerbietenzaad 79 72 (75) Consumptie-aardappelen 67 64 (68) Fabrieksaardappelen 80 70 (69) Suikerbieten71 73 (69) Uien60 60 (67) Cichorei70 70 (70) Voederbieten64 67 (68) Koolrapen50 52 (62) Paardepeen60 (67) Weiland59 57 (67) Oude klavers59 (64) Jonge klavers59 (65) Herfstknollen58 (60) Spurrie 52 (56) Grashooi (2de snede). .59 Klaverhooi (2de snede). 61 Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 uitmun- tend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 60 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt. Stuifbrand in zoaitarwe. De laatste jaren ia meer dan anders Juliana-zaaitarwe uitgezaaid. Deze tarwe voldoet op .vele plaatsen uitstekend, maar heeft een leelijk gebrek n.l. dat ze zoo ge voelig is voor stuifbrand. Dat is dit jaar op de meeste plaatsen wel gebleken. Dezé ziekte wordt overgebracht door het zaad, maar kan niet door de gewone ont smettingsmiddelen worden bestreden. Dat komt doordat de ziekte-sporen niet zitten aan den buitenkant van het zaad maar bin nen in. Toch is er oen zeer werkzaam bestrijdings middel, n.l. behandeling vau het voorge- weekte zaad met warm water. Het groote bezwaar hiervan is, dat de behandeling bui tengewoon nauwkeurig moet plaats viuden. Is het water iets te warm, dan vermindert de kiemkracht van het zaad, en is het water iets te koud, dan wordt de ziekte niet be streden. Daarom is deze behandeling op de boerderij practisch niet toe te passen. Gelukkig hebben eenige personen op ons eiland het initiatief genomen tot de oprich ting van een goede ontsmettingsinrichtiDg. Daardoor kan deze ziekte thans ook hier afdoende worden bestreden met betrekkelijk geringe kosten en behoeft men geen hulp te zoeken aan de overzijde. lu de Boterfabriek te Oude Tonge heeft men op advies van den Plantenziekteukun- digen Dienst te Wageniugen een in alle op zichten doeltreffende installatie aangebracht. Doordat men hier de beschikking heeft over stoom, heeft men de regeling van de warmte volkomen in de hand. Ondergeteekende heeft de werking hiervan en de bediening nauwkeurig bekeken en kan verklaren, dat deze installatie ten volste ieders vertrouwen verdient. Het is te hopen in 't belang van onze tarwecultuur, dat ieder er een ruim gebruik van zal maken. M. B. SMITS. Hoofd der Landbouwschool. (Adv.) Belangrijke nieuwigheden. I. In de laatste jaren komen zooveel nieuwig heden onze aandacht vrageD, dat wij heele- maal niet vreemd meer opkijken als bij het vele nieuws weer een nieuwste nieuws toe gevoegd wordt. Wij zijn als het ware ermede verzadigd, wy zijn aan alles wat nieuw, wat vreemd, wat anders is, gewend geraakt. Maar hierin schuilt het gevaar, dat wjj niet opmerken het voor ons bruikbare in wat nieuw binnen onzen gezichtskringkomt, Wy lezen, wy hooren, wij zien iets wat nieuw is, vinden het interessant en... ver geten het weer of besteden er tenminste niet die aandacht aaD, die het voor ons per soonlijk of voor ons bedrijfsleven verdient. Nu is het waar, dat het meeste wat met veel opzet als iets nieuws wordt aangekon digd al heel spoedig blijkt een... softe zyn. Oogenschijnlijk waardevol, doch inderdaad ondeugdelyk. Vooral in boeren en tuinders- kringen staat men vaak heel terughoudend ten opzichte van het nieuwe, wantrouwt het of stelt er geen biyvend belang in. Maar andere dingen, die nog onwaarschijnlijker zijn, worden soms gretig aanvaard. Voor ons bedrijfsleven zijn in korten tijd heel wat nieuwigheden gekomen, die werke lijk van beteekenis zijn, Zslfs voor dezen tijd, omdat ze voordeel brengen; door beter producten, door voordeeliger bedrijfsvoering, door sneller handelen mogelijk te maken. Wy stellen ons voor een serie artikeltjes op te nemen over deze nieuwigheden, die bewijzen, dat de wetenschap steeds sneller voortschrijdt. Ook ten onzen bate. II. Verzomering der gewassen. Vanuit Rusland is kort geleden iets nieuws en in dit geval klaarblijkelyk iets goeds tot ons gekomen. Wy bedoelen de jarowisatie, wat wil zeg gen: verzomering onzer gewassen. Een Russisch geleerde, die uit de beroemde verzameling van 7000 tarwevarieteiten de beste moest zoeken, kwam tot de overtui ging, dat men het zaaizaad voor het zaaien ontwikkelingsfactoren kan toebrengen, waar door de plant, welke uit dit zaad onstaat deze ontwikkelingsperiode niet meer behoeft door te loopen. Zoo moet wintertarwe in de ontwikke lingsperiode lage temperatuur en veel duis ternis ondervinden. Daarom bloeit winter tarwe, die in het voorjaar gezaaid is, niet in datzelfde jaar, want de noodige koude en duisternis, die anders in den winter hun invloed lieten gelden, kunnen niet in werken als het zaad in het voorjaar gezaaid wordt. Men ontdekt nu, dat men deze koude en duisternis wel vooraf hun invloed kon laten uitoefenen, wanneer men tarwe heel eventjes laat kiemen en dan het zaad gedurende 40 a 42 dagen op lage temperatuur houdt (tusschen 2 en 4 graden .C.) Dan zal winter tarwe, in het voorjaar gezaaid, datzelfde jaar op den gewonen tijd geoogst kunnen worden. Ook in Italië heeft men dit ontdekt en het vorig jaar reeds proeven genomen met goed resultaat. Het mooie is, dat men het behandelde zaad niet dadeiyk behoeft uit te zaaien. Men kan het ook drogen en later uitzaaien. Dit gaat ook met andere zaaizaden op. De voor ontwikkeling van de plant ver- eischte factoren kan men op het zaaizaad reeds laten inwerken. Dit geeft veel moge- lykheden. Korter groeiperiode en zuiverder eu regelmatiger inwerken der factoren.Met verschillende zaaizaden neemt men nauw keurige proeven. Ook in ons land. Straks koopt men niet alleen" ontsmet, doch ook „gejarowiseerd" zaaizaad. Of past zelf deze „verzomering" toe. Dure toestellen of benoodigdheden vereischt het niet. Alleen eeniga secuurheid van handelen. De naaste toekomst van Europa Vuurspellingeii vun eeu helderziende. Een helderziende, Tomas Menes genaamd, die in het land een ongekende roputatie ge niet, heeft zich over de naaste toekomst van Europa uitgelaten. Menes, die in de dertig is, heeft naar mon beweert, nooit gefaald in zyn profetieën. Hy heeft den gewelddadigen dood van Doll- fuss voorspeld en bok het overlyden van Francisco Macia, hoewel Macia, toen de voor spelling werd gedaan, nog volkomen gezond was. Voor Engeland doet Menes de volgende voorspellingende Labourparty zal het vol gend jaar groote overwinningen behalen. En geland zal echter worden bedreigd door groote gevaren en als het er het minst op bedacht is, zal het eenige van zyn koloniën verliezen, waarschynlljk Indiê, waar de actie van Gandhi zal leiden tot een geweldigen opstand. Wat Duitschland betreftdaar zal een groote burgeroorlog komen, die op den val van Hitier uitloopt, Dit zal voorkomen, dat Duitschland aan een groote oorlog deelneemt. De Duitsche ex-kroonprins zal misschien de kroon veroveren. In Italië zal Mussolini, die onder een goed gesternte geboren is, minstens tot 1937 dicta tor blijven. Dan is ook zyn val waarschyn- iijk. België zal in groote internationale nroei- lykheden komen. Oostenrijk zal zelfstandig biyven, maar de monarchie zal er nog niet hersteld worden. Menes voorspelt verder ben oorlog tusschen Rusland en Japan, Rusland zal de sterkste blijken, maar Amerika zal in het geheim hulp verleenen aan Japan. In 1936 zal een groote oorlog uitbreken. Het zal een zuiver chemische oorlog worden. Deze zal niet zoo lang duren als de vorige oorlog, maar intensiever gevoerd worden en nog grooter verwoestingen aanbrengen. (R. N.) Een strenge winter voorspeld. Men meldt uit Stockholm: Weer-voorspellen voor een termijn van weken of maanden is nog altijd een hache- ïyke en ondankbare bezigheid, ook al hoort men soms van in dit opzicht onfeilbare profeten en al komt zoo nu en dan een voorspelling, die in de krant gestaan heeft, vrij nauwkeurig uit. De heer Sandström van den Zweedschen meteorologischen dienst, die een geruimen ty'd geleden een methode gevonden meent te hebben, om aan de hand van gegevens over de temperatuur van het water van den Golfstroom op be paalde tijden an plaatsen een prognose voor het weer in de komende maanden op te stellen en die ook dezen zomer weer met zyn motorbootje den oceaan is opgeweest om de temperatuur van den Golfstroom op te nemen, is thans niet meer zoo zeker van zijn zaak als een jaar of wat geleden en wil daarom ditmaal niet voorspellen hoe de winter worden zal. Volgens berichten uit Noorwegen moeten meteorologen echter uit gemaakt hebben, dat men groote kans heeft op een strengen winter in Scandinavië en dat we misschien zelfs weer een winter krijgen als in 1928 '29, Zij worden in hun voorspelling gesteund door boeren en visschers, die door hun leven in weer en wind de onfeilbare voorteekenen hebben leeren kennen. Zy tellen aan de donkere strepen op de rugvinnen der baar zen het aantal maanden af, dat de velden door sneeuw gedekt zullen zijn, zij zien aan de kleur van de lijsterbessen of we lang of kort harde vorst zullen hebben en zy hebben uitgemaakt, dat ditmaal alles op een langen winter wijst. Maar een maand of wat ge leden wist een oude visscher, die iu zijn streek als zeer bekwaam en zeer betrouw baar bekend staat, te voorspellen, dat men er den 28sten September de ski's onder zou binden, terwijl er nu, tien dagen later, alleen nog slechts in 't uiterste Noorden van Lapland wat sneeuw gevallen is en overdag de temperatuur nog steeds boven nul is. Zondag, een schitterenden zonnigen herfstdag, waren de café-terrassen in de hoofdstad nog druk bezet, hoewel wen er anders half September den boel al opruimt. Maar een zoo warme Septembermaand als dit jaar heeft men de laatste 67 jaar ook niet geregistreerd. HEmSTr. (Adv.) Op WOENSDAG, 17 October 1934 bij Inzet; Op WOENSDAG, 24 October 1934 bij Afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis. Een HUIS en ERF aan de Schoolstraat te Middelharnis en Een HUIS met SCHUUR en ERF aan den Binneweg te Sommelsdyk. Breeder by biljetten omschreven. Ten verzoeke van Mej. Wed. A. BORN-Nieuwland te Apel doorn. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG, 17 OCTOBER 1934 b(j Inzet Op WOENSDAG, 24 OCTOBER 1934 b(j Afslag telkens des avonds 7 uur in liet Hötel Meyer te Middelharnis, tcgelflk met de verkooping van Mej. Wed. A. Bom, Het Café „HAVENZICHT" op den hoek van het Vingerling te Middelharnis. Ten ver zoeke van den Heer Joh. van Beek te Sommelsdyk. Notaris VAN BUUREN. 1 Flakkee II—Steeds Hooger III AANVANG 2 UUR gaat naar Hellevoelsluts. 1 n Het Bestuur, ^lllllllll]lllllllllllllllll[llllll!lll]!lllllll!llllllllllllll!ll[ll!llll!ll!!lllllllll!l!lllllllll]]lilllllllF VOETBAL. DE DERBY. A.s. Zondag speelt Flakkee 1 te Helle- voetsluis tegen Hellevoetsluis I. Hellevoet staat no. 2 en Flakkee no. 3 op de huidige ranglijst. D.D.Otegen wie Flakkee vol gende week thuis moet, is de ongeslagen leider. We noemen deze wedstryd de Derby Hellevoetsluis is in eigen home zeer sterk en Flakkee is een beetje aan het sukkelen. We zeggen niet dat Flakkee een gemakkelyke prooi zal zy'n voor de roodbroeken maar dat Flakkee slechts 1 puntje weghaalt, is niet waarschijnlijk. Volgens onze berekening zal H.V.V. winnen... maar... voetbal is voetbal, you never can know, wat zooveel zeggen wil als: het kan zijn dat Flakkee onverwachts wint ook, want als ze willen, nu, dan.. Flakkee II speelt Zondag thuis tegen Steeds Hooger III, dat voor de tbuisbiyvers een aardig 'verzetje is. Misschien is dit een tip voor het Flakkee- bestuur. Zij, die thuis blijven, willen graag weten wat In Hellevoetsluis gebeurt. Wan neet nu op een bord geschreven wordt een bord dat dan rondgedragen wordt langs de. lynen de veranderingen, dan zullen velen een groot genoegen gedaan worden. J. B. NIEUWE TONGE. Voetbalprogramma voor Zondag a.s. N.T.V.V, (gecombineerd) speelt een vriendschappelijke wedstrijd tegen „Her cules" van Achthuizen. HELLEVOETSLUIS. Voetbalprogramma voor a.s. Zondag: Hellevoetsluis I—Flakkee I Hellevoetsluis II Erasmus II Hellevoetsluis III Excelsior VI Hellevoetsluis IV Nieuwenhoorn III KOLFBAL. Woensdag hield Weest Kwiek ter gelegen heid van haar kampioenschap een zeer ge slaagden feestavond in Hotel Meijer. Te half negen opende voorz. v. Dorsser den avond met een woord van welkom aan de aanwezigen en huldigde in enkele goed gekozen woorden het dappere eerste 12-tal, dat nu reeds voor de vierde maal in successie kampioen werd. De voorz. van Excelsior uit Oude Tonge, de heer van Nieuwenhuijze, complimenteerde Weest Kwiek en deed zyn woorden verge zeld gaan van een mooie bloemenhulde. Dan nemen het woord de heeren Dekker, namens de v.v. Flakkee en Albregts namens de v.v. D.J.S, terwijl beiden bloemen aan bieden. Nadat de voorz. de heeren dank had ge bracht voor hun sportvriendschap (op zoo'n avond leer je pas de echte sportlui kennen I) kwam de beurt aan den humorist Joepien The Three Rag Players. Deze heeren gaven blijk hun taak te verstaan en zy hebben dan ook voor een echt vroolijke avondjgezorgd. Wij roepen hen een tot weerziens toe! Om 1 uur klonk het „Good Night" en dan behoorde deze genoeglijke avond weer tot het verleden. MIDDELHARNIS. Woensdagavond reed schipper J. Braber met zyn vrouw langs den havendyk, toen, tengevolge van een rukwind, de vrouw met haar fiets omver woei en zoodanig tegen den weg neerkwam dat ze haar neusbeen brak. Geneeskundige behandeling was noodzakelijk. De militair L, Driesse Bz in garni zoen bjj de rijdende Veld-Artillerie in de Prins Willem III kazerne te Amersfoort, is na gedaan onderzoek geslaagd voor milicien hoefsmid. Zondag 14 October zal door ds. P. A. Zeilstra in de Geref. kerk in beide diensten den dag van het 100-jarig bestaan der Af scheiding van de Gereformeerde kerk her dacht worden. Tevens zal dan eene collecte voor de hulpbehoevende Geref. kerken in Nederland gehouden worden. Dezer dagen is van den vischkoopman Jb. Sarelse elf kilogram paling en vijf kilo gram levende bot ontvreemd. Van de(n) dader(s) is tot op heden niets bekend. Werkloozon-statistiek. Gedurende de week van Maandag 1 tot en met Zaterdag 6 October 1934, hebben zich bjj den Agent der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente 76 personen van verschillende vakken als werkzoekendon doen inschry ven, t.w.: 37 land arbeiders, 5 typografen, 4 timmerlieden, 1 schilder, 1 opperman, 2 betonwerkers, 12 diepzeevisschers, 1 koopvaardijmatroos, 10 transportarbeiders, 1 kabelmonteur, 1 broodbakker ea 1 borstelmaker. SOMMELSDIJK. Tegen een tweetal jon gens uit deze üomcento is procesverbaal op gemaakt wegens diefstal van duiven. Gedurende de maand Septembr 1.1. vestigden zich alhier 11 personen, 7 inge zetenen vertrokken, 5 kinderen werden ge boren, overleden 1 persoon en 1 kind als levenloos aangegeven. By den agent der arbeidsbemiddeling dezer Gemeente stonden vorige week inge schreven 76 landarbeiders, 0 havenarbeiders, 5 metselaars, 2 typografen, 2 Bchilders, 3 losse werklieden, 3 timmerlieden, 2 land- bouwknechts, 1 smid, 1 voorman koksmaat, 1 chauffeur, 1 stoffeerder en 1 kantoorbe diende. Hiervan waron Zaterdag j.l. 64pei- sonen werkloos. DIUKSLAND. Dinsdagavond keerde de 60-jarige M. van Djjke huiswaarts, toen hy een tiental meter van z(Jn woning in de Wernerlaan werd aangereden door twee fiet sende jongens. Van Dyke viel daatbij op het achterhoofd waardoor een zware hersen- senschudding ontstond en Dr. Boot het raad zaam achtte den ongelukkige naar het zieken huis te brengen. Zonder tot bewustzijn te zyn gekomen overleod de patiënt binnen weiDige uren. De politie onderzoekt of het hier een geval van dood door schuld betreft, Tydens het onweer van j.l. Vrydagavond sloeg de bliksem in de Graanschoonderij aan den Gelderschend. Iiy beschadigde den geve), wierp enkele pannen af, verdween door een bovenraam in de schuur en verliet deze door de ramen boven de inrijdeur waar tevens een balk werd versplinterd. Verwonderlijk is het dat geen brand is uitgebroken. In de 8choondeiy waren 3000 H L graan geborgen. De Belastingambtenaar, de heer C. Rij kaart is op zijn verzoek overgeplaatst naar Rotterdam. Zijn plaatsvervanger is de heer Funderink te Valkenswaard. De oud-wethouder van der Poel heeft thans ook bedankt als voorzitter van het bestuur der Byz. school alhier. In zijn plaats is benoemd de heer A. v. d, SiuysDz. Daar v. d. Poel ook ontslag heeft genomen als president-kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, kan men zich voor zaken betreffende de kerk- voogdy' wenden tot A. C. van Nieuwenhuizen. In de openbare Raadsvergadering van j.l. Woensdagavond werd het nieuw be noemde Raadslid,) de heer D. Mooljaart, geïnstalleerd. Bij het kiezen van een nieuwen Wethouder werden op C. Zoeteman 4 stem men uitgebracht. De drie andere stemmen waren blanco. De heer Zoeteman wenschte 3 dagen beraad. Op de Beurs van j.l. Donderdag werd besteed voor aardappels 2,10 per 70 K G. Uien 1,40 en peen 35 cent per 60 K.G. De Firma Joh.Vroegindewey Zn. heeft een nieuwe methode bedacht voor het telen van Brusselsch Witlof. De wortels worden overdekt met een schuin dak van stroo, terwijl de zijkanten open zijn en waardoor de temperatuur steeds koel blijft. Onder iedere strooien overkapping zijn op 40 cM. diepte onder de aarde buizen aangelegd waar door warme lucht stroomt. Men verwacht van deze methode groote vaste kroppeD. Overi gens geeft het inkuilen en behandeling van deze uitstekende groente veel handen werk waarom we hopen dat de geldelyke resulta ten van dien aard zullen zijn dat deze teelt nog uitgebreid zal worden. Aardappel Pootgood Ontsmetting. Bij verschillende landbouwers te Dirksland en Melissant werden deze week ontsmet tingen van het aardappelpootgoed uitgevoerd met het nieuwe ontsmettingsmiddel Aretan ter bestrijding van Rhizactonia. Hiervoor bestaat groote belangstelling omdat Aretan veel minder werk vereischt dan het vroegere daarvoor aanbevolen Sublimaat. Met Aretan kan men in 20 minuten een party poters ontsmetten, met sublimaat duurde dat IJ uur. In de landbouwbladen is vorige week een bericht verschenen van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen, dat Aretan reeds is beproefd, en aanbevolen kan worden voor pootgoed-ontsmetting. De kosten van deze behandeling zijn niet hoog, zoodat elke aardappelkweeker gebruik van deze ontsmetting kan maken ona de gezondheid van het aardappelgewas zoo hoog mogeiyk op te voeren. In verband met. het telen van gezond pootgoed is deze Ontsmet ting dan ook noodzakelijk. Zie voorts de advertentie in dit nummer. STELLENDAM. In de vacature (ontstaan door het benoemen van W. Blokland tot Secretaris-Penningmeester) is als Heemraad van den polder Nieuw-Stellendam gekozen de heer W. Boslaud te Ouddorp. Naar men verneemt zijn hier de laatste dagen bij verschillende personen de appels en peren des nachts uit de tuintjes ge stolen, zoodat het dus voor hen, die ze wil den plukken een tegenvaller was. Door de garnaleuvisschers werd vorige week 5 dagen gevischt, gemiddeld werd per dag en per vaartuig van 60-90 fc.g. ge vangen en aan de pellerijen geleverd. GOEDEREEDE. Onze vroegere predikant Ds. C. Waardenburg, predikant te Bruinisse, heeft Zondag na een 40-jarige ambtsvervul ling, waarvan 34 jaar te Bruinisse, afscheid genomen van zyn gemeente wegens het verkrijgen van eervol emeritaat en hield een afscheidspredikatie over Psalm 31 vers 25. Na do predikatie sprak hij woorden van afscheid tot den kerkeraad, den consulent Ds. Weeda uit Oosterland, kerkvoogden en notabelen, het kiescollege, Burgemeester Hage, verschillende vereenigingen, de cate chisanten, de collega's uit classes en ring en ten laatste tot de ganscbo gemeente. Namens den kerkeraad antwoordde ouder ling Ot,to namens de burgeltjke gemeente Burgemeester Hage en naniens de collega's Ds. Weeda die den afscheidenden leeraar tot slot liet toezingen Ps. 121 vers 4 De kerk was overvol. Tjjdons den storm van Maandag- op Dinsdagnacht had schipper Van Pelt uit Dirksland, die geladen was met suikerbieten, het ongeluk aan den Kwaden hoek omhoog te varen. Met assistentie van den garnalen- visscher W. Groenendyk mocht het b(jtyds met do kwade zee een gedeelte bieten over te laden en kwam zoodoende vlot. Den vol genden morgen heelt Van Pelt de gedeelte bieten in de haven weer overgeladen van schipper Groenendyk. A.s. week van Maandag tot Zaterdag morgen zal de ouderdomsrente uitbetaald worden. UCDDOUP. Iedere veohouder wordt er op gewezen wanneer hij krachtens het hem toegewezen aantal kalveren, thans nog het recht heelt om kalveren bij den district- Secretaris ter schetsing aan te bieden, be hoort van dit recht voor den 20sten dezer maand gebruik te maken omdat alle balve ren die onder de toewijzing 1934 vallen uiterlijk 31 October gescbetB zyn. Naar men verneemt is door de Groenten- en Fruit-Centrale aan de Veilingbcsturen medegedeeld dat op de z g. gedraaide pok- king aardappelen die tegen een vergoeding van 0,75 per 100 K G. door de Centrale zijn overgenomen, nog zal worden betaald een toeslag van 2, - per 100 K.G. voor 19 Juli en na 18 Juli 1,50 per 100 KG. Vrijdagavond zal door stemgerechtigde van den polder WeBt-Nieuwland een verga dering worden belegd tot bespreking voor het uitgeven van bouwgrond op erfpacht op de buitengronden. A.s. week zal op het postkantoor de Ouderdomsrente worden uitbetaald en wel van Maandags tot Vrijdags van v.m. 8.30 tot 11 uur, n.m. 2 tot 3 uur, 's avonds van 5.30 tot 7 uur en Zaterdagsmorgens van 8.30 tot 11 uur. Zondag deed onze vroegeren predikant Ds. J. Bus zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet met een overvolle Kerk. De godsdienstoefeningen vingen aan met het zingen van Ps. 118 vers 11, daarna werd gelezen Romeinen 6. Na votum en gebed werd nog gezongen Ps. 68 vers 10 en ving Ds. de Bres zijn predikatie aan wat een lieele tijd duurde en als laatste woorden. „Hebt elkander lief, want waar liefde woont gebiedt den Heer zfln zegen". Hierna ging Ds. De Bres tot bevestiging over en zong de gemeente hun nieuwen leeraar toe Ps. 20 vers 1 en de slotzang was Ps. 135 vers 3. Daarna volgde de intrede van den WelEerw. Ds. Bus. Daar 's morgens in de Kerk geen enkele plaats meer over was, des avonds was alles gevuld en velen moesten zich tevreden stellen om te staan. De dienst werd geopend met het zingen van Ps. 123 vers. 1, het lezen der Twaalf Artikelen en een gedeelte uit Ezechiel 33 van vers 1 11. Ds. Bus sprak het votum uitengiDgvoor in gebed. In een kort woord schetste ZEerw. hoe het den Heere behaagde door middel van den Kerkeraad hem te beroepen en hoe wel er veel tegen aan kwam, hy toch een overtuiging in zijn hart kreeg en het met vrijmoedigheid aan te nemen en had als tekst Jesaja 3 vers 10—11, „Zegt den recht- N vaardige dat hem wel gaan zal, dat zy delstel vrucht hunner kinderen zullen eteD. den Wee den goddelooze, het zal hem kwalijk 1 elee gaaD, want de vergelding zijner handen zal We:1 geschieden". Dit waren de tekstwoorden die ZEerw. koos waarin hij nader stilstond by: 1 De onderscheiding genoemd; 2 De voorzegging gedaan; 3 Het bevel des Heeren gegeven. Na het uitspreken dezer predikatie ging ZEerw. over tot de gebruikelijke toespraken. ZEerw. sloot met dankzegging. Door de Ringpredikanten Ds. Verschoor uit St. Filipsland en Ds. De Bres de bevesti ger, werd ZEerw. vervolgens nog toegespro ken, welke laatste liet toezingen Ps. 132 vers 6. Het was voor de Gemeente van Poortvliet een zeer aangenamen dag. Donderdag stonden bij de Arbeiders bemiddeling 27 werkeloozen ingeschreven. NIEUWE TONGE. De heer N. Knóps Azn heeft de benoeming tot gemachtigde iu het kiescollege der Ned. Herv. gemeente aan genomen. Donderdagmiddag j.l. ontstond er in de loods van den lieer Ant. Verolmeby het tramstation, een begin van brand. Daar het onheil spoedig opgemerkt werd en er dadelyk voldoende hulp aanwezig was, had men het vuur weldra gebluscht. Het incident liep met eenige materieele schade af. De werkzaamheden in decichoreifabriek „De Onderneming" zullen Maandag 15 Octo ber a.s. een aanvang nemen. Toen de landbouwer Ant. Hollemat 's morgens z(jn koeien ging melkeD, bleek dit reeds was gedaan. De politie is er mede in kennis gesteld. De toewijzing voor deD dienstplicht lichting 1935 is als volgt: J. P. Breur en J. Visbeen, 3e halfregiment 2e regiment huzaren, 's Gravenhage; P. Dekker, M. van Driel, W. L. de Gast, C. van 't Hof en A. D. Visbeen, 14e regiment infanterie, Bergen op Zoom; J. L Th. Huijzer,zeemacht, Den Hel der en C. H, Verwey, regiment wielrijders, 's Hertogenbosch. OUDE TONGE. Tot commissie-leden van den B.V.L. zyn gekozen de heereD: Joh.de Jong, K. J. de Bruin, P. M. Jacobs, J. van der MadeD en W. Kauffman. Reeds a.s. Dinsdag zullen de oefeningen een aanvang nemen. OOLTGENSPLAAT. Mej. Janna KosteD Jd. is als leerling verpleegster benoemd aan de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Door vertrek van den caféhouder P. C. van den Berge is diens vergunning over gegaan op 't café van Adr. Kroon. De tegen woordige bewoner van café van den Berge, de heer B. de Ruiter zal verlof A aanvragen. Gijs de Vos had het ongeluk metzyn vingers in aanrakiDg te komeD met de messen van een bietenmolen, waardoor deze ern hoe. del VeJ kin driM hetl na tl aanl mei w'efl op spe uanl vanl Din 1 toe I Bch I vra I op I 11 alst I 800 wal P. vall gerf boel zig: fen me akt mid is op pa^ gei Dr de Ooll bur V pla: Del li led^ een Vr£ led- Bet Dei in N| I vini j teit I VOO Mad dool Putf we stel mis: Ele weli en de 1 haal toe li nool met ach I geld tenl 1501 tenf dool vrol gez| leid spcL tai Stal Zuil bij van de I vM genfl heel sanl wij I vanl Heul Roti Wel Pul Dirl Rol G.EÜ Vol wal „Vel steil tenl heel Bul mei mei tl de I wal wel Kal Wel tenl Rol Spl ui ll duu in I N.l g.I OaiB vM V.u

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 2