tw orlogsherinneringen, 98 n% Ie Overweldiging van België, KIPS Voederkern voor Pluimvee HET IS ZEKER EN GEWIS C. A. WISSE A Pluimveeteelt. GEEFT BODE SNIJDER Dames- Heeren- Amateurs S. van der Plaat, Middelharnis, Voor Muziek Flakkeesch Muziekhuis ERNST LEEFLANG ELECTRISCHE BAKKERIJ Makelaar Nijgh KIPS F. A. BERNARD Muziekleeraar I Club- en Privé-lessen Aanbevelend. W. v. d. SCHENK Een keurige Herfst-combinatie Herinneringen aan de omzwervingen van een oud oorlogscorrespondent tusschen de strijdende partijen /aarliat oorlogstempeest woedde. Slechts de Maasstroom scheidde me van en vuurgloed, welke aan den anderen ever uitsloeg. Fel knetterden de vlam- Inei», met donderend geraas stortten tel lens weer opnieuw daken in, fel zong liet brandende, levende hout der boomen. It Was één vuurzee, al wat mijn oog lag. De wind woei op ine toe en over- |vuifdc me met een benauwd-heete lucht- Als lawines rolden de rookwolken door lie straten naar den Maasoever, waar ze Ibreeü-uit spreidden over het water. Over It algemeen stonden de gevels der hui pen nog recht en op meerdere plaatsen nad het vuur de uit de vensters gesto ken witte vlaggetjes nog gespaard, de jteekenen van onderwerping van een ang- ■stige bevolking. Ik wilde me in het stadje zelve voe- ■gen, maar degenen, die anders op last ■der Duitschers den overzefdienst onder» Ihielden, waren blijkbaar ook al gevlucht lof weggevoerd. Ik ging daarom op Lixhe laan, hopende om via de schipbrug al- |daar, naar Visé te kunnen komen. Onderweg kom ik in aanraking met een I paar Duitsche militairen, van wie één zich' [ontpopt als een collega, in gewone om- standigheden n.l. redacteur van de Köln. I Zcitung. Daar had ik nu een intellec tueel gevormd en geciviliseerd mensch, met ,vien ik eens verstandig zou kunnen pralen over >t voor mij zoo onverwachte en ongedachte barbaarsche optreden van een leger, hetwelk zich drager heette van I een hoogstaande „kultur". Maar eigenaardig: ook deze mensch I bleek gevangen en beneveld door de oor- logspsyhose. Hij praatte honderd-uit over de „bevriende" Hollanders, die zich zoo verstandig buiten den oorlog hadden ge- I houden; hij sprak over de onweerstaan baarheid van het Duitsche leger en over zijn verzekerdheid van een spoedig, zege- vierend verloop van den oorlog, maar terwijl daar pal achter ons een stad ver brandde en misschien tientallen lijken van neergeschoten burgers op de straten lagen te vergaan, kwam het geen oogenblik in den man op, om van die tragedie eige ner beweging eenigen uitleg te geven- Waren dan alle Duitschers beesten? Zoo iets mag men natuurlijk niet aan nemen; het zoude onbillijk en ook on juist zijn. Het zijn de vloekwaardige oor logsomstandigheden, welke normale gevoe lens deen afstompen en £ües onderge schikt maken aan de doelstelling: voor waarts, naar de overwinning, naar het zegevierend einde.' Die suggestieve ge dachte is niet alleen op vaderlandsliefde gesteld, maar mede op den wil tot zelf behoud. Intuïtief voelen de menschen aan, dat, hoe harder en meer onmeedoogenloos ze zich een weg slaan door de hel, waar het gevaar van alle kanten dreigt, des te spoediger dat gevaar zal zijn door staan en de glorie van het heldendom hun deel zal zijn. Toen ik mijn Duitschen collega einde lijk vrceg, wat die brandencSe stad be- duiddls, lichtte hij een oogenblik onver schillig zijn schouders. „Men" had hem verteld, dat burgers geschoten zouden hebben. Hij besloot zijn verklaring met een scheldpartij op de Belgische burger bevolking, die hij van de ergste gruwel daden beschuldigde. Ik vernam nog van hem, dat de troe pen, die tot heden in visé gelegerd wa ren geweest, dezen morgen vroeg waren doorgetrokken en slechts een kleine af- deeling was achtergebleven om de „straf" over het stadje te voltrekken. Het bruggecommando te Lixhe liet me passeeeren, nadat me ook daar allerlei gru welverhalen waren gedaan. Overal scho ten de Belgische burgers, naar 't heette, verraderlijk op niets vermoedende solda ten; gewonden staken ze de oogen uit of hun werden de handen afgekapt enz. Op mijn vraag, waar dit alles gebeurd was, kreeg ik ten antwoord: overal! {Later zullen we zien, hoe nauwkeurige onderzoekingen, o-m. van Dr. de Groot, leider van het Roode Knus-Hospitaal te Maastricht) al deze verhalen als fabels hebben doen kennen.) Vanuit de richting-Visé trokken onaf zienbare legertrossen op in de richting- Tongeren, een opmarsch, welke in het ge heel niet meer belemmerd kon worden, nu alle forten van Luik w<" gevallen. De weg, die deze troepen, en ik zelf in tegengestelde riichting, gingen, lag be zaaid met fietsen, schoenen, instrumenten, speelgoederen en andere winkelwaren, al les splinternieuw, geplunderd uit de nu brandende winkels- De kostbaarste voor werpen lagen daartusschen en alles werd vertrapt en vernield onder de hoeven van de paarden der voorbijtrekkende uhlancn of onder de zware wielen van kanonnen en houwitsers. Ik passeer enkele huizen, welke even buiten de kom der gemeente liggen en nog niet branden. Een vrouw staat er op straat en ze heeft een paar kistjes sigaren onder den arm- Eén kistje houdt ze voor aan de manschappen, die langs trekken en gretig een sigaar uit 't kistje nemen. Die vrouw leek me vol slagen krankzinnig toe. Ze stond als 't ware te dansen en d'r gezicht was ver wrongen van zenuwen- Haar vriendelijk heid heeft niet mogen baten; een paar dagen later heb ik gezien, dat ook haar huisje verweest was. De opmarcheerende troepen gingen in een boog om het brandende stadje heen, dat ik zelf thans op punten, waar dat mogelijk bleek, binnentreed. Het eerste wat ik zie, zijn een paar uitgebrande hui zen, welker muren nog groots plakkaten dragen, vermeldende dat ze eigendom zijn van een Hollander Het stadje is nog één vlammenzee; de Duitschers hadden hun vernielingswerk goed gedaan. Ze beschikten voor zulke zaakjes over speciale brandpeletons, die met petroleum en benzine werkten en ook greote voorraden „brandpnstilles" hadden, zwarte schijfjes, welke, op een branden de plek geworpen, sissend en versprin gend, het vuur uitdroegen. Burgers zag ik niet meer in >t stadje; het verblijf was er trouwens onmogelijk geworden en gevaarlijk. Brandende dak goten en luiken kwamen telkens onver wacht naar beneden en soms zag ik plots een gevel instorten, toen ik poogde om steeds verder in dit oord van verschrik king binnen te dringen. Uitgebroken paarden, koeien, varkens, honden enz. rennen half dol van angst door de straten en dronken soldaten, wel ke hjer en daar op kruispunten tesamen staan, hebben er schik in om op deze dieren te schieten en ze neer te leggen. Plots zien ik een knaap van misschien een jaar of 12 een brandende straat in- rennen, roepende om z'n vader, moeder, zijn broertjesDe jongen loopt gevaar in de vlammen om te komen of te wor den neergeschoten door de dronken sol daten. Ik loop den knaap dus na en sleep hem, ondanks zijn verzet, de straat uit. Gelukkig ontmoet ik een paar goe de en nuchtere soldaten, wien ik het ge val vertel en die op zich nemen om den jongen buiten de brandende stad te bren gen. Jk begeef me zelf ook weer naar buiten, omdat ik bijna verstik van den rook. Ik ontwaar een Hollandsche Roode Kruis-auto, welke van Maastricht was uit gezonden; de verplegers, die ik al eens eerder op het oorlogssterreiin had ont moet, herkenden me en Kepen aanstonds op me toe om ine in de beveiligende nabijheid van het Roode Kruis te brengen. Ze gebieden het me meer dan dat ze het verzoeken; ze begrijpen niet, hoe ik me in die hel heb durven wagen. Ze vertellen me, dat ze daar straks nog een oude vrouw uit haar brandende woning hebben moeten wegsleepen, omdat ze niet wilde meegaan en in haar wanhhop slechts uitriep: „Je veux mourirf Je veux mou- rir!»" Ze wilde nog slechts sterven.. De Roode Kruis.verplegers geven me een glas wijn te drinken, waardoor ik me aanmerkelijk verkwikt gevoel. Ik begeef me weer op pad, doch zie geen kans om nog ergens de brandende stad binnen te komen. Op een gegeven moment sta ik voor de puinhoopen van een villa, op een muur waarvan ik den naam „Rustica" nog ontdek. Meteen herinner ik ine, dat een der vele schriftelijke verzoeken, welke me via mijn redactie te Amsterdam, bereik ten, op de bewoners van deze villa be trekking moet hebben gehad. Ik was dringend gevraagd geworden om eens naar deze menschen, een Nederlandsche familie Villers-Borret te informeeren. Terwijl ik er nog sta te kijken, komt een klein groepje vluchtelingen aan, met die ellendige pakjes ouder de armen, waarin ze in hun zenuwachtige» haast dingen vergaarden, welke de minste waar de hadden. De meesten snikken kramp achtig en ze sidderden, toen ze me ont waarden. Ik beduid ze, dat ze* voor mij geen vrees behoeven te hebben en loop een stukje met ze op, óm ze zoo mo gelijk nog van dienst te kunnen zijn. Van de bewoners der villa Rustica wisten ze me te vertellen, dat mijnheer enkele da gen geleden als gevolg van de vele emo ties door een beroerte was getroffen en aan de gevolgen overleden; mevrouw, die zich meermalen als een heldin tus schen de arme slachtoffers had betoond, zou vermoedelijk een toevlucht hebben gezocht in het college St. Hadelin. De arme vluchtelingen, met wie ik thans opliep, wisten eigenlijk nog niet, waarheen ze zouden gaan. Ze meenden, dat ze in Holland niet zouden worden toegelaten, temeer niet, omdat ze zonder middelen waren. Ik overtuigde ze, dat we er andere begrippen van naastenliefde op na hielden en bracht ze buiten de gevaarlijke om geving en een eind in de richting van ons Limburgsche Eysden. Zelf wil ik nog eens bij Dr. Goffin, den directeur van het college „St- Ha delin", op bezoek gaan. jfe stuit onder weg op een troep stom-dronken soldaten, die mijn papieren van hand tot hand laten gaan, maar me overigens niet onwelwil lend gezind bleken, nu ze moesten aan nemen, dat ik een Nederlandsch journalist was. Ze zingen, tieren en zwaaien met hun armen; de meesten hebben fles- schen drank bij zich', welke ze voortdu rend aan den mond brengen. Een groepje uhlanen vermaakt zich' onschuldiger met eenige geroofde flesschen suikergoed „spekken" noemden de Vlamingen ze en ook blijken verschillende oorlogsdap peren zich onledig te houden met het rooven van allerlei spullen uit de bran dende huizen, met geen ander doel dan om deze dingen buiten op straat stuk te smijten. Het groote gebouw van het college $t. Hadelin blijkt nog overeind te staan. Zoo gauw de eerwaarde directeur, Dr. Frits Goffin, me zag, brak hij in snikken uit en greep m'n hand, die hij lang en sprakeloos drukt. Zelf had ik evenmin be hoefte om wat te zeggen. Eindelijk sta melt de gebroken man: Hndt u het ooit kunnen denken, dat ons..', dat óns een zóó wreed lot zou treffen? Wat heeft de arme bevolking misdaan? Mon Dieu! Mon Dieu! Hebben we niet alles gegeven, wat we. hadden? Hebben we hun bevelen njet stipt ge hoorzaamd? Hebben we niet meer ge daan, dan ze eischten? Hun gewonden, hebben we ze niet liefdevol verpleegd? Jn, die stakkers zijn vol dank jegens me. Maar mon Dieu! waaróm dan toch dit alles?! Wc hebben niets meer in huis voor de arme, oude menschen, welke in hun vlucht niet verder dan tot hier kouden komen. We hebben geen voedsel meer voor de gewonde Duitsche soldaten, wel ke wc hier verplegen. Onze dokter is hier weggehaald en gevankelijk wegge voerd. We zijn zonder medische hulp. Er is geen eten in huis... Steeds snikte de brave man wanhopend voort. Hij steekt zijn arm door den mijnen en voert me naar de recreatie-zaal van het gebouw, waar 20 Duitsche militairen in bedden liggen, gewonden uit den strijd om de forten. Hij nadert man voor man aan hun bed en vraagt ze met betraande oogen, hoe ze het maken en dan? Zeg me eerlijk: heb je... heb je... het goed hier?" De zieken stamelen slechts woorden van dank; sommigen wenden zich be schaamd en huilend oin; anderen zijn niet in staat om een woord te uiten, maar vatten de hand van den directeur en drukken die, lang en innig. In kleine leszaaltjes liggen gewonde burgers, waarvan enkelen spoedig moe ten sterven. Ze zijn do or kogels ge troffen tijdens de wilde beschieting door de Duitschers in den voorgaanden nacht. De dokter echter is weggevoerd; er is geen medische hulp voor de ongelukkige». Er is ook geen eten In een andere zaal liggen een aantal heel oude vrouwtjes, die de veilige gren zen van Nederland niet konden halen. Md. (Wordt vervolgd.) ELECTRIC1TEIT IN DE PLUIMVEETEELT door Ir. C. E- van de Stadt- I. In de pluimveeteelt is het aantal toe passingen van de electriciteit steeds groei ende; het zal derhalve niet mogelijk zijn, om in het korte bestek van een paar artikelen een volledig overzicht te geven van de vele moeilijkheden, die de elec triciteit den pluimveehouder thans biedt of in de naaste toekomst zeer vermoe delijk zal bieden. In het volgende zullen slechts die toe passingen worden behandeld, waarvan thans reeds vaststaat, dat zij rendabel zijn voor den bedrijfspluimveehouder, althans bij de lage electriciteitstarieven, die vele electriciteitstedrijven toestaan aan pluim- veebedrijven. DE HOK VERLICHTING. Ongetwijfeld is dit wel de oudste toe passing der electriciteit in de pluimvee teelt. Het zal wel onnoodig zijn, hier lang uit te weiden over de voordeelen, die de hokverlichting biedt: deze zijn bekend ge. noeg. Zonder overdrijving kan men zeg gen, dat de pluimveehouder, die thans ge en hokverlichting toepast, daarmede bljjk geeft van een dusdanig gebrek aan inzicht, dat zijn bedrijf eraan ten gronde zal gaan. Immers zal hij niet opgewas sen zijn tegen zijn concurrenten, die wél hokverlichting toepassen en daardoor betere bedrjjfsuiikomsten verkrijgen; dit gepaard aan de omstandigheid, dat in deze tijden slechts een zeer zorgvuldige en tot op het uiterste gerationaliseerde exploitatie van een pluimveebedrijf eenige winstmogelijkheden biedt, zal maken dat zij, die niet alle mogelijkheden ten volle benutten, al gauw aanzienlijke verliezen zullen moeten leiden. De voordeelen der hokverlichting kun ne» in het kort als volgt worden samen gevat: 1. Het in-de.rui-vallen van de kippen wordt er geheel, of in ieder geval voor een belangrijk deel door voorkomen; 2- De totale eierproductie per kip en per jaar stijgt er door; 3- De waarde der eierproductie per kip en per jaar stijgt onevenredig méér dan de eierproductie op zichzelf genomen, om dat de kip aanzienlijk veel eieren méér gaat leggen in den tijd, waarin de eieren duur zijn, waartegenover slechts een klei ne afname der productie staat in de zomer.periode, waarin evenwel de waarde der eieren maar laag is. J Natuurlijk' is hef voordeel, genoemd in punt 3, Slechts rclat ef; de eierprijs richt zich naar vraag en aanbod, en zoodra elke pluimveehouder hokverlichting foe. past, zal de eierprjjs in de wintermaan den zonder twijfel dalen, als gevolg van de grootere aanvoer. Inderdaad is deze invloed thans reeds duidelijk merkbaar. De hokverlichting brengt, de praktijk heeft het reeds onomstootelijk bewezen, dergelijke voordeelen, dat zelfs bij een hoogen elcctriciteifsprijs voor de verlich ting, een prijs b.v. van 25 of 30 cent pór K-W., de kosten nog ruimschoots ge dekt zouden zijn door de meerdere op brengst. Daar de stroomprjjzen vrijwel overal heel wat lager zijn, behoeft hier over niet veel meer te worden gezegd. Wel is het van belang even na te gaan, waaraan een goede hokverlichting bejioorf te voldoen. De volgende eischen moeten worden gesteld 1. De voeder, en drinkbakken moeten, evenals de zitstokken, goed worden ver licht. 2- De verlichting rnoet voldoende zijn (men nekene ongeveer met 60 Watt per 20 a 30 kippen) en mag in lange hok ken niet al te ongelijkmatig zijn. De volgende systemen van hokverlich ting worden gewoonlijk toegepast: a. ochtendverlichting; b. avondverlichting; c- ochtend, en avondverlichting ge com1, bineerd; d. het systeem van den „avondmaal- maaltijd", waarbij de kippen des avonds nog eens gedurende een uur in de ge legenheid worden gesteld voedsel op le nemen. Welk systeem van deze vier het beste is, is nagegaan aan de hand van uitvoe rige proeven, ten deze ondernomen doofl het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen, in samenwerking met 't Cen traal Bureau van de Vereeniging van Di recteuren van Electriciteitsbedrijven in Ne derland, Daar zijn, gedurende een geheel winterseizoen, de systemen a, b en c naast elkaar toegepast; het resultaat was, dat a en b vrijwel geheel gelijke resultateit gaven, terwijl het systeem c minder ge schikt bleek, omdat vele rassen niet tegen deze blijkbaar al te groote forcee ring bestand bleken en uitgeput geraak ten. Zijn ochtend- en avondverlicht;ng duS vrijwel gelijkwaardig wat de resultaten betreft, uit pract.sche overwegingen ver dient de ochtendverlichting ongetwijfeld den voorkeur. Immers is niet alleen in vete gevallen de stroomprijs voor de och tendverlichting aanzienlijk veel lager dan de stroomprijs voor de avondverlichting, ook kan de lichtinstallatie in de hokken eenvoudiger zijn. Bij de avondverlichting toch moet men een „schemerverlichting"; toepassen, die onmiddellijk na de eigen lijke verlichtingsperiode gedurende b.v, een kwartier wordt ingeschakeld. Zou men n.l. de volle verlichting ineens uit schakelen, dan zouden de kippen de zit stokken niet kunnen vinden; men moet ze hierin helpen door een korte periode van kunstmatige schemering. Deze sche- nierverlrchiing moet héél zwak zijn en kan b-v. worden verkregen met zg- nacht lampjes. Bij de morgenverlichting is zulk! een scbemerverlichting echter volkomen overbodig: men kan de lampen direct op volle sterkte ontsteken b-v. te 4 uur >s morgens, en de lampen uitschakelen, wanneer het geheel licht is, b-v. te 8 a 9 uur >s morgens. - Tenslotte geeft de ochtendverlichting) besparing van arbeid vergeleken met de avondverlichting, daar men het voer voor, den volgenden morgen >s avonds, wanneer, de kippen reeds slapen, in het hok kaït strooien en 't inschakelen van de verlich ting 's morgens te 4 uur door een eenvou dige en weinig kostbare schakelklok kan doen geschieden. Bij de avondverlichtingi is de voedering iets minder eenvoudig en voorts leert de praktijk, dat men steeds alle hokken moet controleeren, wanneer de schemerverlichting brandt, om zich te overtuigen, dat werkelijk alle kippen de zitstokken hebben opgezocht. Uitgave N V Uifijtvers-Maatschnppij „ONZE EILANDEN'' Tdef. latere. No. 15 - MIDDELHARNIS -Telef. lotexc. No. 15 DE Hoogste Publiciteitswaarde VOOR DE Zuid-Hollandsche Eilanden VRAAGT INLICHTINGEN EN TARIEVEN BIJ DE ADVER TENTIE BUREAUX EN ONZE ADMINISTRATIE TE MIDDELHARNIS Voor Goederenvervoer Is je adres MIDDELHARNIS Rotterdam, Botersloot 38, Telefoon 15154 bevat A en D vitaminen, bestaande uit 14 mineralen, werkt als opwekker der energie en bevordert bet omzetten van de zich in het rantsoen bevindende eiwitten, vetten en koolhy draten, o.a, in stikstof, zuurstof, waterstof en phosphor, ook als vervanger der levertraan. Uit eigen proefstation van Dr. Winter, Dierenarts "te Amersfoort. Wordt gemengd 1 K.g. op 100 K.g. Verkrijgbaar voor FLAKKEE bij SchuUTIIian S Pluimveeartikelenhandel Middelharnis. KOOPT Uw artikelen en laat ontwikkelen en atdrukkën bi] waar U door gediplomeerde vakkundig geholpen en voorgelicht wordt. m naar het WestdljH Mlddelhsmlp bil eiken maaltijd. Het is gesneden en in een speciaal schimmelvrije verpakking verkrijgbaar Roggebrood is van ouds het gezond ste eten, bevat zeer veel vitaminen, mag op geen tafel ontbreken. Middelharnis - Vingerling D 6 te MIDDELHARNIS belast zich met Aan- en Verkoop van onroerende goederen. TELEFOON 98 Gelden beschikbaar voor solide le Hypotheken. KOOPT FRUCTUS inmaakglazen, dit zijn de besten onder voortdurende garantie. Sterillseerketel compleet met houder, 6 veeren, thermometer en receptenboek je voor f2.10 lz, van dan Nleuwendljk Westdiik B 227 Middelharnis dat men bij Wisse het best verzekerd is. CHR. DE VRIESLAAN 234 MIDDELHARNIS Alle verzekeringen. voederkern voor Varkens, bevor dert in hooge mate den groei en ontwikkling der varkens. Bereid op Fokstation onder toe zicht van Dr. Winter, Dierenarts te Amersfoort. Prijs per 5 K.g. f3.— Verkrijgbaar bij J. SCHUURMAN - Middelharnis MIDDELHARNIS Chr. de Vrieslaan Flakkeesclie Boekhandel Middelharnis Boeken en leermiddelen voor alle inrichtingen van onderwijs. Vlugge en franco levering. Kantoor-, Tceken- en Schrijfbe hoeften. Tijdschriften en Modebladen. Plaatsing van advertenties in alle dag- en weekbladen. Groote sorteering Ansichtkaarten. terl de de Een verzoek aan onze lezeressen Het komt nog herhaaldelijk voor, dat lezeressen bij het bestellen van onze goed- koope patronen, verzuimen het nummer te vermelden "an het patroon, dat zij wen- schen. Dit veroorzaakt overbodige corres pondentie en tijdverlies, welke beiden ge- gcmakkelijk rijn te ondervangen door de vervulling van het patroonnummer. Onze Redactrice, Laan van Meerdervoort 45a, te Den Haag, verzoekt dan ook dringend bij bestelling van de patronen, waarvoor de prijs 36 cent 6c' t verzendingskos ten bedraagt, het nu> _r van het pa troon te vermelden. DE HERFSTMODE Dl MODERNE BLOUSES De blouses met schoot, welke wij dezen zomer zoo veel hebben gezien, worden in het najaar weer eenigszins verdrongen door de blouses, welke een band of elastiek be zitten en daardoor ook weer meer het idee van blouse weergeven. Hiernaast toonen wij v een drietal aardige voor beelden voor blouses, welke gemakkelijk onder het jasje van een mantel pakje kunnen worden gedragen. Het eerste model is vrij eenvoudig. Het bezit een schouderstukje, welke te vens doorloopt in de kor te klokmouwen en een naar benedn puntig toe loopend lijfje, waarop eenige met dezelfde stof Vein de blouse overtrok ken knoopen komen. Eenige schoudernaadjes geven voldoende bewe gingsruimte aan de blouse. Het tweede model ia een meer gekleeder blou se. Ze kan, wanneer men haar ook voor „ge1''eed" houdt, van een fij soe pele stof worden vex v aar- digd of van zijde. De kraag geeft iets aparts aan de blouse. Deze bestaat uit vier strooken van ingehaalde en aan de kanten uitge slagen reepen, zoodat dit iets weg heeft van smock- v/erk. Het lijfje der blou se loopt gewoon recht naar omlaag en wordt bij het middel i.\ den rok gehouden ofwel door middel van een elastiekje. De mouwen kan men er of wel aanknippen, ofwel apart aanzetten, hetgeen misschien nog wel 't gemakkelijkst is, want aangeknipte mouwen geven meestal aan het verdere kleedingstuk geen prettigen indruk, maar doen soms eenigs zins slordig aan. De wijdte bij den elleboog, verkregen door de wijde klokking der mouw, wordt in gehaald door een manchet je, waarop dezelfde strookjes kornen te zit ten, welke aan den hals zijn aangebracht. V o Ag: J Nevenstaand model is juist zoo'n aardige herfst-combinatie om in deze weken, waar in de late zomerdagen wordt sfgewisseld met de thans weer voor de deur staande wintersche dagen, te dragen. De combinatie is heel bijzonder en zal vooral door slanke dames met succes kun nen worden gedragen. Ze bestaat uit een pwarte japon, waarover heen pen mouwloos jasje wordt ge dragen, dat een vrooïijk ge streepte tint kan hebben, waarbij het zwart mooi zal afsteken. Feite lijk kan men iedere wille keurige zwarte jurk onder dit jasje dragen, mits de jurk geen bijzondere garneering in 'n lichte kleur heeft Het jasje is eenvoudig te maken: de wij de klokken, welke men ziet in plaats van de mouwen, worden in een halve cirkel ge knipt en aan gezet op de plaats, waar men anders de mouw zou in naaien. 't Jasje behoeft geen overslaande voorpandjes te hebben, want het wordt van boven tot on der gesloten met een zestal groote zwarte knoopen, en bovendien nog rechtgehoudcn door een breede zvvartJeeren ceintuur. De kleine astrakankraag, welke men >p de teekening ziet, wordt aan het jasje op genaaid bijwijze van kraag en revers. Een keurige combinatie, even apart als origineel I

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 6