OGEN delharnis TWEEDE BLAD 19, R'dam, Tel. 56731 Dierendag» NIET ZIJN, HE MAATSCHAPPIJ it ASSURANTIËN N.V. NNING ZOON - DIRKSLAND n gebruiken Zenuwen zijn HE-WATERVERF este! GIMBORN'S fIJANOL ilwel, Wassenaar), jaren gedrukt ter verzorgen? De Clearihg-overeenkomst met Duitschland. Een slag voor onzen handel. Kinderen zien 11 aan I Het Lied van de Week» Algemeen Overzicht. Het voetbalveld. n bezorgen U nieuwe energie en gist of Apotheker. Let op portret VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 VAN Jerlandsch kapitaal, onder Neder- a In Nederland sedert 1914 .o,tl,ii. In Effecten. \Ook op voorschrift van H.H. Doctoren leveren wij tegen zeer billijke eide collectie met de nieuwste ining kost dan vroe- noeid zijt en kleine maken, neem dan :haams- en zenuw- Sanatogen. stoffen toe phos noodig zijn om de nuwen te voeden, ere weerstandsver- ugkrijgt. Prof. Dr. Eulenburg eer en meer voor, om- dering op den langen ordt en snel en deug ing der krachten en bijdraagt". us Sanatogen en ge :n gezonder voelen. end Voedsel ■teken en Drogisterijen per bus. ken boekhandel. Kirzmtsu LAAT NIET LOS Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren Onze exporteurs als gedwon gen geldschieters, Uit de noodkreten, welke thans dage lijks uit de kringen van onzen Neder- landschen handel opstijgen, blijkt, hoe ge weldig de slag is aangekomen van de nieuwe, voor ons zoo nadeelige, clearings- overeenkomst niet Duitschland. Het ver trouwen, dat de Duitschers hun beta lingsverplichtingen zullen nakomen, is zóó geschokt, dat vele exporteurs individueel in ook organisaties van exporteurs be sloten hebben om verderen uitvoer naar Duitschland stop te zetten. Da nieuwe clearingsovereenkomst van 27 september voorziet in een zekere mate van verrekening van vorderingen, welke Duitschers en Nederlanders over en weer met elkaar hebben. Daarbij echter heb ben de Duitschers al weer eenzijdig voor zich het voordeel kunnen bedingen, dat tenminste 10 »/o van luin vorderingen contant wordt betaald en voor dit per centage z.g. vrije deviezen worden be schikbaar gesteld. Loopt voorts onze uit voer naar Duitschland zoodanig op, dat de waarde van den invoer wordt over troffen, dan missen onze exporteurs el- ken waarborg, dat ze ooit het hun toe komende zullen ontvangen. Het zijn niet de Duitsche handelaars, welke ons dupeeren, maar het is de Duit sche regeering. De handelaars doen de betaling voor het van ons gekochte aan de Rijksbank toekomen, maar deze houdt de gelden vast- Ons handelstegoed in Duitschland was tot vele millioenen gestegen en van al dat geld zal voorlooopig niets worden uit gekeerd aan de Nederlanders, die er hun waren voor aan Duitschland leverden. De Rijksbank heeft zich bij de clearingsover eenkomst van 27 September het recht be dongen om de betalingen, welke Duitsche importeurs aan de Rijksbank deden ge worden voor overmaking aan de Neder- landsche rechthebbenden, tot 2 jaar lang vast te houden, zónder dat rente zal zijn verschuldigd. Men neemt in Duitschland derhalve een renteloos crediet van op het oogenblik een nog ongekend aantal mil lioenen, uit het bezit of bedrijfskapitaal onzer Nederlandsche handelaars. Die menschen voelen zich ontzettend gedupeerd; velen hunner staan aan den rand van een zakelijke ruïne. Ze heb ben geen geld meer en kunnen dus ook niet meer handelen. Voor zoover ze zelf credietwaardig wor den geacht, kunnen ze misschien nog eenig geld ter leen bekomen, maar dan toch slechts tegen betaling van een be hoorlijke rente. En hoe zal 't zijn, als ze over 2 jaar hun eigen vordering misschien! binnenkrijgen? Hoe zal dan de Mark-.- genoteerd staan? Zooals gezegd, komt een ernstige mate van ongerustheid door dezen aanslag op de rechten der Nederlandsche exporteurs tot uiting en zit de schrik er zóó in, dat de uitvoer naar Duitschland plots ge weldig is teruggeloopen. Met het gevolg, dat ook de prijzen van vele onzer producten kelderden en be halve de handelaars nu ook de producen ten met de stroppen komen te zitten. Van je buren moet men het maar hebben! Er wordt gezegd, dat de Nederland sche regeering zoo'n overeenkoomst nóóit had mogen aanvaarden. Alles goed en wel, maar onze regoe- ring, welke ook wel weet, hoe het tegen woordig in Berlijn is gesteld, is er vast van overtuigd, dat ze door de aanvaar ding van deze overeenkomst, onze han- delsbelangen voor nóg erger dingen heeft behoed. ONS WEEKPRAATJE. De geldbussen rammelen Voor een goed doel maar overdrijving schaadt. De speciaal-dagen zijn weer begonnen! Op 4 October hadden we Dierendag; straks volgen een Vredesdag, daarna een Wereld.Spnardag enz. Het se,zoen van speciaal-dagen werd tot heden in Mei besloten met een Moedersdag, maar het schijnt, dat vaardige geesten een verlen ging van de serie hebben bedacht, want in den afgetoopen zomer hebben we een autobus zien passeeren, welke was vol gepropt met een uitgelaten gezelschap van mannelijke personen, welke aan den ach terkant van de bus een cartonnen schild meevoerden, waarop stond vermeld; Heden is het Vadersdag! Van de onderscheidene speciaal-dagen kan een goede werking uitgaan, doordat onze gedachten een oogenblik-worden ge concentreerd Oji wat mooi en goed is, 0|> wat nobel en plicht kan worden ge- heeteu en ondoordacht zou kunnen blij ven in de sleur vau liet leven. Een ge vaar is echter, dat de speciaal-dagen ook kunnen leiden tot een zekere vervlakking van gevoelens. Er zullen menschen zijn, voor wie zoo'n Moedersdag een ware uitkomst he. teekent. Ze gevoelen, dat ze aan hun moeder wel liet een en ander verschul digd zijn en loven de gelegenheid, welke Moedersdag hun biedt, om zich van hun „plicht" te kwijten. Ze koopen een keu rige bos bloemen eu bieden die „liet oude mensch" op Moedersdag aan, met een zoen, een paar tranen vanwege de ontroering cu de zelfvoldoende welen- schap, dat ze zich weer voor oen jaar lang een dankbaar kind hebben betoond. Bij zulk ten beleving van den Moeders dag zijn slechts degenen gebaat, die dezen speciaal-dag I.ebben uitgedacht, n I. de bloemenkweekers. Wat we hier zeiden van den Moeders- dag, geldt in zekere mate mede voor den Dieie.d g, tegen welks opzet we overi gens volstrekt geen bezwaren hebben. We hou 'en fe veel van diereu, dan dat we net zouden wenschen, dat ook mid dels een speciaal-dag de dierenliefde zal worden verbreid. Naar ons gevoelen echter wordt de Dierendag te eenzijdig als een collecle- dag, ter versterking van de kasmiddelen der vereeniginoen voor dierenbescherming opgezet en beleefd. Daarmee kan 't eigen lijke deel wel op indirecte wijze worden bevorderd, maar we zouden er toch meer voor gevoelen, dat de Dierendag worde benut voor eene verspreiding b v. van ge:cl rif.en, welke duidelijk maakten, wat de mensch verschuldigd is aan het dier, hetwelk hij door bezitnanve aan zijn wil heeft onderworpen en ook aan de die ren, welke vrij levende in de natuur, recht hebben op onze verstandelijke en menschelijke bescherming. Die voorlichling zou ten deele kunnen uitgaan van de vereeniging-en voor Die renbescherming, maar daarnaast ook van alle organisaties eu persoonlijkheden, die zich geroepen kunnen achten om ten aan zien van de dieren.rechten en onze men schelijke plichten, een ethisch lesje uit te deelen. De pers zofi van al dezen een machtige spreektrompet kunnen zijn. De vereetiigingen voor dierenbescherming omvatten lang niet alle elementen, die zich van tea gezm de direrenliefde bewust mo gen acli.en; de georganiseerde dierenbe schermers uiten voor een belangrijk deel althans hun of haar dierenliefde op een wijze, welke soms als overdreven, soms als onnuttig en oiipractisch Wordt aangevoeld door velen, die buiten die ge organiseerde rijen staan en toch niets on derdoen in oprechtheid van gevoelen voor dieren.rech'.e.i en menschelijke plichten jegens het dier. Door te groote sentimentaliteit verwordt de „officieele" dierenbescherming hier en daar tot een ethischen eeredienst, waar bij het inzicht voor verhoudingen en re- al teiten geheel zoele raakt. Dierenbescher ming is dikwijls meer gebaseerd op een (onbewuste) drang 0111 het eigen ver weekte gemoed te beschermen dan op de behoefte om werkelijk derenleed te verzachten. Enkele jaren geleden spoelde een levende walvisch op de Engelsche kust aan en toen heeft men gepoogd 0111 den kolos per vrachtauto te vervoeren naar een groot, natuurlijk bassin, om te pogen het daar in het leven te houden. Het beest trompetterde luid onderweg en stierf, vóór het bassjn was bereikt- De verslagen in de pers van dit vervoer heb ben een stroom van verontwaardiging ge wekt en liet regende bij de autoriteiten protest-telegrammen van veicenigingeii voor dierenbescherming. De menschen rilden, als zfi zich het benauwende ge luiden van dit trompetterende, stervende beest indachten. Wij keuren de toen on dernomen poging om het dier naar een bassin over te brengen geenszins goed, maar we zien tenslotte geen verschil in den dood van deze walvisch eu 't sneven van de millioenen schollen, botten, pa lingen, garnalen enz-, welke geregeld op de karren van venters en de banken van winkeliers in doodstrijd liggen te spar telen, zónder dat ze in staat zijn om daarbij geluid voort te brengen en het menschelijk gemoed aldus geweld aan te doen. We zouden wenschen, dat liet gebruik van honden als trekdier niet meer be- noorligd ware en verboden kon worden, maar menige goed verzorgde trekhond met zijn tong uit z'h bek een hond kan nu eenmaal slechts uitsluitend over de tong traiispireeren! is te benijden, vergeleken bij het lot van het „dameshondje", dat door Japansche of Chineeschc „fokkunst" is vervormd tot een onmogelijk mormelachtig „ras", dat alle natuurlijkheid van „zijn" of „leven" heeft verloren en, om te kunnen „ge dijen", moet worden vertroeteld met een jasje en moet worden gelegerd in een wol-gevuld mandje, waar het wordt ge voed met suikerklontjes en gebakjes. We krijgen wel eens een kat van een of anderen huurman op bezoek en als we wat lekkers voor zoo'n kat hebben, dan krijgt ze dat Maar we "hebben ook wel eens een emmer water naar ze ge gooid, (oen ze met een gestolen malsch lapje uit de openstaande keuken vlucht te. Toch voeten we ons minder dieren beul dan de mijnbeer, die zijn kat liet overgroote deel van den dag in een „catt-rle", een benauwd kattenrennetje, houdt opgesloten en voor de rest van den dag in de kamer, uit vrees, dat poes omgang zal zoeken met soortgenooten, welke niet van haar stand zijn. We hebben een barones gekend, offi cieele dierenbeschermster, die, op reis gaande, in een speciale mand altijd twee kippen meevoerde. De tegcn-natuurlijke be handeling van zulke beesten, achten we de ergerlijkste dierenkwelling. Als de georganiseerde dierenbescher ming zicli op meer practisclie, gezonde basis stelde, zou ze o.i. ontzaglijk veel nicer leden bekomen, want groot is het aantal menschen, dat een echte, natuur lijke liefde voor 't dier met zich draagt, maar die worden afgestooten door de overdrijving. Die overdrijving vloekt tegen 't men- sclvenlot van den huidigen tijd. „Dieren zien 11 aan" kwcclen menschen elkaar sen timenteel toe en ze hebben er dikwijls geen oog meer voor, hoe kinderen soms kunnen kijken, kinderen, wien de nood eu ellende op het gezicht ligt. We kennen een gemeente, waar men eiken zwervenden hond kan oppakken of laten oppakken eu naar een asyl vervoe ren, waar de Vereeniging voor Dieren bescherming 't beest doet verzorgen tegen ecu vergoeding van 40 cent per dag. Een werkloos huisvader, geheel zon der inkomen, krijgt „vanaf het derde kind" een toeslag van 75 cent per week, d.i. nog geen 11 cent per dag. En toch zal een zwervende hond ge makkelijker aan de kost komen dan het kind van een werklooze! Laten de 'georganiseerde Dierenbe schermers, al zijn ze het wellicht vol strekt «liet met ons eens, nu eens niet boos zijn over dit stukje. We hebben vol strekt niemand willen krenken en we schreven het met oprechte bedoelingen. Waar we practisch iets kunnen doen voor de bescherming van het dier, zal men altijd op ons kunnen rekenen. Dierenbescherming zouden we, in het belang van het dier, zoo graag losge maakt zien van menschelijke sentimenta- liteilen. Dan zullen de clubies der ge organiseerde beschermers groeien tot een machtig leger,. En dat is onze wensch op; dierendag 1934. VAN VERRE EN NABIJ. 't Engelsch volk is smoor verliefd Op prinses Marina; Van d' Olympus neergedaald Lijkt zij 'n divina. Willy Fritsch heeft zich verloofd Met de Weensche Dina, Dansend op de Jasz-muziek In de Bar Femina. Westland's groenten-exporteurs Staken leverantie, Wijl de groote Oosterbuur Slecht is voor garantie. Crisis hier en overal. Zelfs in Kabinetten. Ondanks alle theorie En 'n boek vol wetten. Branden op den Oceaan Rampen onder d' aarde; Moord en doodslag dag aan dag; Weg is 's levens waarde. Zit niet dronken achter 't stuur. Want 't geeft ongelukken; Wordt er al geen mensch betreurd. Minstens maak je stukken. d' Opgetogen kinderschaar. Vol van blij genieten, Volgt thans met 'n traan in 't oog, Hen, die 't leven lieten, 't Voorbeeld en het kranig woord Van ons lief Prinsesje, Geeft zoo menig hart van staal Een gevoelig lesje. HENRY binnenland. Prinses Juliana eu het n.c.c. Bruidsmeisje? Kolentoe- slag voor werkloozen.. De Lombokexpeditie her dacht. Tien jaar Indië- vluchten. De Hilversum- sche filmbrand. Lutine- goud. Dinsdagavond is de inzamelingsweek voor het n-C.C- ingezet met een radio- uitzending, waaraan, door velerlei orga nisaties eu persoonlijkheden is meege werkt. Prinses Juliana deed een gevoe lig beroep op de offervaardigheid van het publiek en een uitgezonden radioprijsvraag bedoelde om de spoed bij liet bctoomen van die offervaardigheid te animeeren. Ongetwijfeld zullen er heel wat kaarten met de oplossing; autotrampont— treinvliegtuig» aan het n-c.c- vóór den 9 October a.s. worden ingezonden- Het verluidt, dat H- K. H- Prinses Juliana ter gelegenheid van liet huwelijk van prins George van Engeland inet prin ses Marina van Griekenland als bruids meisje ?al optreden. Minister Slotemaker heeft blijkbaar zijn hand eens over het hart gestreken ten behoeve der werkloozen. Hij heeft althans bekend gemaakt, dat de regeering een regeling overweegt van subsidieering der kosten voor de gemeenten van kolentoe- slag aan de werkloozen. Het schijnt dus de bedoeling te zijn om het geven van dergelijke toeslagen te animeeren. In afwachting dat wij, dapperen uit de mobilisatiejaren, nog wat ouder en rlieu- matischer zijn geworden om met succes onze rol van „oudstrijders" te kunnen vervullen bij nationale feesten en plech tige herdenkingen, moeten we teren op den roem van onze „klonialen". Van de genen, die in 1894 op Lombok een einde maakten aan de overheersching der Ba- lineezen, blijken er nog 400 in leven en ten deele kras genoeg ter been te zijn geweest om ter gelegenheid van de her denking der expeditie, welke 40 jaar ge leden uitging, te defileeren voor H. M. de Koningin en prinses Juliiana. Een aan tal was nog in staat oin vooraf 'n marsch te maken van den Haagschen Dierentuin naar het Huis ten BoSch, waar de vorstin nen vertoefden, een afstand van een „stief ketierke". Een ander deel der oud- strijders werd met bussen naar het paleis vervoerd, waar de mannen alsnog plaats namen in de rijen der defileerenden. Een ander deel tenslotte moest in de bussen achterblijven, welke achter de troep op reden. We lezen van het geheel, dat het een „treffende" plechtigheid is geworden. De oudjes werden tenslotte op een ge- meenschappelijken maaltijd onthaald, waar bij ze elkander op het verhaal van hun dappere belevenissen van 40 jaar geleden hebben vergast. Ze zullen daarbij wel herhaaldelijk heb ben geconstateerd, hoe snel de tijd pleegt te gaan. En inderdaad, wie zou hebben gedacht, dat 't Maandag j.l. al weer tien jaar is geleden, dat de eerste Indië-vlucht door Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke, werd vol bracht? 't Lijkt nog zoo kort geleden! Die jongens waren 51 dagen onderweg op den Balkan werden ze door motorpech opgehouden en ze kwamen met de boot terug. Thans volbrengt de K.L.M- regel matig heen- en weervluchten en voor een reisje naar of van Indië behoeven we niet meer dan een week onderweg te zijn. De Hilversumsche filmbrand blijft droe vige gevolgen na zich slepen. Van de ge wonde kinderen zijn er reeds drie over leden en nóg is het gevaar voor alle overigen niet geweken. Het onderzoek naar de schuldvraag loopt natuurlijk ook Over de getroffen of nagelaten veiligheids maatregelen. Algemeen is uit het gebeur de de leering getrokken, dat voor film- vertooningen buiten de officieele bioscoop zalen een streng toezicht op de bevei liging van het publiek geboden is. Degenen, die sinds langen tijd pogen om het Lutine.goud te bergen, dat meer dan een eeuw lang door de zee in de buiyt van Terschelling Omsloten wordt ge houden, beginnen weer de publieke be langstelling te trekken, nu ze er in ge slaagd Schijnen te zijn om den „toren van Beckers" op het wrak neergezonken te krijgen, nadat de zandlaag was weg gezogen. Men is begonnen aan het ber gen van de wrakstukken, hout en ver roeste kogels, hopende, dat men dan wel dra 't goud voor het grijpen zal hebben! BUITENLAND. Fransch-Italiaansch Verdrag. Kabinetscrisissen in Spanje en Roemenië- Balkan- koningen in conferentie. Verzoeningspogingen der Oosten rij ksche Nazi's. Een vaccin tegen Gele Koorts. Allerlei. Uit Rome kwam plots de zeer belang rijke tijding, dat binnen enkele dagen de onderteekening zou kunnen worden ver wacht van een Fransch-Italiaansch ver drag van zeer verstrekkende beteekenis en neerkomende op een nauwe militaire, po litieke en economische samenwerking. Ter zake de bewapening ter zee zou Frank rijk belangrijke consessies hebben gedaan. Voor haar vlootsterkte zou Frankrijk zich meer gaan richten op de Atlantische Oce aan en op de kusten van de koloniën, terwijl aan Italië de hegemonie in de Middellandsche Zee zou worden gelaten. Italië zou binnenkort ten behoeve van het begrotingsevenwicht een binnenlandsche leening uitgeven van 3 milliard lire en daarvan zou Frankrijk 2 milliard opnemen. Een officieele bevestiging inzake het ver drag is er nog niet, maar reeds worden de berichten uit Rome druk gecommen tarieerd. In de Italiaansch-Fransche toe nadering ziet men een ontspanning van de internationale politieke verhoudingen- Duitschland echter komt er meer geïso leerd te staan dan ooit tevoren en zou, worden de berichten bevestigd, wel voor goed de Anschluss-gedachte, voor wat Oostenrijk betreft, kunnen laten yanen. Zooals de algemeene verwachting was, is de Spaansche regeering Maandag j.l. tot aftreden gedwongen en is de vor ming van het nieuwe kabinet opgedragen aan den radicalen leider Lerroux, die ook de Katholieke Volksactie in zijn regec- riiigsmèeiderhcid liee'ft willen betrekken. Sombere gedachten van een koe-op-staL Het ls weer zoo laat, kijk daar trappen ze weer Van links en van rechts naBr zoo'n rond stukkie (leer. Daar rennen ze weer op het groene terrein. Dat toch voor tweepooters verboden moest zijn. Het versch groene gras waar zoo graag ik van at Dat trappen ze 's Zondags in woede weer plat. En ook in de week blijf ik daarvan gespeend Dan wordt er. - dat schijnt heel belangrijk- (getraind i Ik ben dus verdreven van gras en van grond Ik ben nu verjaagd als een schurftige hond 't Is niet, omdat ik van den winter zoo houd 'k Moest toch naar de stal, want het werd al- (weer koud. Maar toch sta ik hier met een tranenrijk cog De boer noemt dat, geloof ik, de koelen staan droog Ik zie hoe mijn land en mijn grond wordt vertrapt. Door wie van 't belang van de koeien niets snapt. Ik geef hen mijn melk, want daarvoor ben ik goed Ik geef hen mijn vleesch en ik geef hen mijn bloed. Stom blijven ze toch, want, dit meen ik oprecht. Ze slachten de kfp, die de eieren legt. Ze drinken mijn melk en ze eten mijn vleesch En maken zich krachtig en flink voor de race Maar 't ergste is dit nogze looien mijn huid En maken er schoenen en voetballen uit I TROUBADOUR. De linksche elementen voeren een hef tige *>pp.piDsiJic; een bekend socialistiscW leider heeft te kennen gegeven, dat zijn vrienden bereid zijn om door strijd te kiezen tusschen den H- Stoel en de roode vlag. Van het kabinet-Lerroux wordt een scherp optreden tegen revolutionnaire agi tatie verwacht en een onderdrukking van te ver gaande zelfstandigsacties in Ca- talonië en de Baskische provincies De onderhandelingen met den Paus over een modus vivendi van kerk en staat in Spanje, zullen worden bespoedigd. j 'i In België heeft een crisis gedreigdj doordat de Vlaamsche minister van Fi nanciën ten behoeve van een sluitende begrooting een aanmerkelijke bezuiniging; door alle departementen heeft geëischt. De Waalsche minister van Oorlog, Devèze, meende, dat er op de landsverdediging in geen geval mocht worden bespaard- Het uitbreken van een regeeringscrisis is voorloopig voorkomen, door toezegging van Devèze, dat hij op „Oorlog" toch nog 144 millioen francs zal uitzuinigen. Gevreesd wordt, dat het uitbreken vatf de crisis slechts tijdelijk verschoven is- De socialisten hebben zich bereid ver klaard om eventueel aan een regeering uit de drie groote partijen deel te nemen. Ook van Russische zijde is thans de verkoop van den Oost-Chineescheu spoor weg aan de autoriteiten van Mandsjoe- kwo, in feite aan Japan, toegegeven. Door de Oplossing van deze kwestie is een element van spanning uit de politiek in het verre Oosten weggenomen en moge lijk zullen thans de Russisch-Japansche betrekkingen worden verbeterd» Maar China is ok in deze affaire weer het kind van de rekening geworden! Opmerkelijk is het opleven van den militairen geest in verschillende landen van Europa en Azië- Uit Polen komt het bericht, dat aldaar een militaire hulpdienst is ingesteld geworden, waarin alle man nen en vrouwen zijn ingelijfd, die niet in direct militair verband zijn opgeno* men. j In Roemenië heeft Tatarescu zijn kabi net gerecontrueerd. In dit land ontwik kelt zich een politiek, welke van de Kleine Entente afvoert en toenadering tot Italië beoogt- In Frankrijk maakt men zich over deze ontwikkeling ongerust- t Voor het eerst sedert ruim 20 jaar, toen Servië en Bulgarije elkaar beoor loogden om een geschil over de ver deeling van de buit, in gezamenlijken strijd tegen Turkije behaald, hebben de koningen van beide landen elkaar ont moet en wel in de Bulgaarsche hoofd stad Sofia, waarbij de basis werd gelegd voor eene toenadering, welke de ontwik keling van beide landen kan bevorderen. Deze belangrijke conferentie kan veel hebben bijgedragen tot het wegnemen van eene spanning, waaruit gemakkelijk con flicten konden ontstaan. In Oostenrijk schijnen de Nazi's pogin gen te ondernemen om met de regeering tot verzoening te geraken en betere Oos- tenrjjksch-Duitsche betrekkingen te schep pen. De medische wetenschap behaalde een groote victorie, doordat geleerden er in het Instituut-Pasteur te Parijs in ge slaagd zijri om een vaccin samen te stel len tegen de Gele Koorts, waaraan in tropische gewesten zooveel duizenden men schen ten onder gaan. Rampen dl ongelukken teisterden ook dczfe weck de wereld. Een groote spoor wegramp in Polen, een vliegtuigramp in het Engelsche Kanaal (7 doodeu), een aardverschuiving in China, waardoor 10 dorpen werden verwoest..»- Ze zorgden voof de droeve sensaties van allen dag.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 5