Cadeau! Plaatselijk Nieuws AMSTERDAM PREDIKBEURTEN. ONZE EILANDEN VAN VRIJDAG 5 OCTOBER 1934. i niks luidde ik noe maor bluve :e motte oog veul leere das vast egge. Ca was eeo stiereogevecht awel gao dege oog mee eeo anapske ie Belake ik gao oaor 't wuuf, nou beste zulle tot ia Antwéipe, da vast doe, daa zudde ge wat auders doe eu de Qroetenis aao Wannes. Van Oootje. and" 1 „Rockanje" 1 63. Aiding van scheidsrechter Roest j.l. Zondag bovengenoemde ver- r een competitie-wedstrijd voor den oor tweeën staan de aanvoerders r den toss, welke in het voordeel Maasdam. Deze heeft dus de keus, ht eerst het Zuidelijke doel te ver twee uur brengt Rockanje's mid? bal aan 't rollen en zetten een e op, dat echter direct in de kiem imoord door het Dirksland achter- e watervlugge mid-voor Holleman dan in het bezit van den bal, en is nog geen vijf min. oud als hl) n de touwen goochelt. 1 0. ;aan de gasten combineerend doel- n lossen een kanjer waarmede Otje etten maakt, en den bal naar het lid retourneerd. Daar zien we dik- duel tusschen de beide spillen die einig toegeven, en waarin Tally op den voorgrond treedt,zooals we gewend zyn. De mindere is hy nt met een behoorlijke pass weet oorlinie steeds aan het werk te n pracht voorzet van rechts krijgt linnen Bakker den bal op zijn voet ïdbaar brengt hy den stand op 2 0. tegen den zin der gasten, en deze soowel aanvallend als verdedigend pje op. Onze achterhoede heeft dan rol werk, en het is door hun fraaie en dat ons doel nog puntloos is. echter zoo niet blyven, want de maars leggen, behalve by het tempo, een schepje ruwheid op, hetgeen de ist rustig toestaat, egenpunt hangt in de lucht, maar natuuriyk niet blyven. Dat beseft lugge mid-voor, en onhoudbaar jaagt n de touwen. 2 1. 20 min. voor drieën als onze rechts- ioldaat zich van zyn vleugel los- door alles heen breekt, en den bal terende wijze in het net dryft. 3—1. voor drieën rust. j tweede helft 3 min. oud is, maakt nogeens het zelfde kunstje, en ver in stand tot 4 1. komt Rockanje overrompelend op en binnen 5 min, weten zy 2 doel- te scoren. 4—3. aat te baid denkt onze linksbuiten ran, even aangepakt dus, en met eemt by no. 5 voor zijn rekening. 5-3. rolgt een periode waarin we van den felle aanvallen, doch ook even ledigend werk kunnen bewonderen, mze doelman geeft geen krimp. Jam een der tegenstanders hem zoo met in zyn maag bewerkt, dat by buiten t" gesteld wordt, en wy het ergste Gelukkig echter heeft hij een taaie en weer zien we hem tusschen het stelling nemen. Even voor het einde og eens Holleman die met een kanon- in keeper geen schijn van kans geeft 3 van maakt. Met dezen stand komt ie, en tevens de overtuiging dat de echter op z'n rapport krygt: „zeer onvoldoende". izen kamp begaven we ons naar het -terrein te Middelharnis waar de igswedstryd gespeeld werd tusschen md" II en „Xerxes" I van Oude im het kampioenschap van den F.V.B. gedacht heeft, daar een mooien span- stryd te aanschouwen, is wel be- uitgekomen. die respect voor Xerxes' uitstekenden dediger Beyer die den wedstrydten- Meen gewonnen heeft, en een paar spelers waaronder Stoop, die weten ietbal is; gewagen wij met eenige iwingen over de „rest."1) Wat de laar gaf als voetbalspel mag nimmer .sport" gerekend worden. En als hun niet met voetbal in verband stond, we het een krygsvertoon uit het Westen kunnen noemen, es moest dezen wedrtryd winnen, koe ill iland wilde dezen wedstryd winnen iel. aanmerkelijk verschil dus. heeft gewonnen; gewonnen met 1 doch niet met de prestatie van het oetbalspel. ien club met voorbedachten raad één beste tegenstanders „er uitschopt", t niet voor sportiviteit. Dirksland" is de disciplines!» gesteld, speler, indien hg opzettelijk zyn ander letsel aan doet, onverwijld door nvoerder uit het veld wordt gestuurd, s straffe 2 maanden schorsing. discipline heeft Xerxes geloof ik want het is opmerkeiyk, dat juist 3 wedstryden dat Xerxes I tegen and" II uitkwam, 3 zwaar en 2 min- 'aar gekwetsten als slachtoffers van vielen, en dat toevallig de besten, er geloof ik echter dat het voetbalspel rxes verwilderd wordt door de aan? :ende?? geluiden van haar supporters, al niet weten wat voetbalspel in heeft, lechts niets anders op hun tongheb- nhup Xerxes, schopt ze maar dood." om den beker." „Bloed, bloedlll" waren te Middelharnis, doch waanden deze strydkreten ver, heel ver weg. lotte: van zulke supporters walgen moesten o.i. door de desbetreffende en, zooniet, dan met den gummistok it veld worden verbannen. Xerxes ons dat eens na zegge, eland, 1 Oct. 1934. B. L. G. 1) Deze beschouwingen zijn voor rekening eu verantwoording van onzen medewerker, wien we „omdat dit stuk ademt den geest van het sportpeil eu aportgedaehte hooger op te voeren het woord laten." (let moge niet prettig zlju, voor sportliefhebbers dat dit geschreven is go- worden, laten we hopen, dat dit medewerkt om de dingen die verkeerd zlju, beter te maken. SpOHTnEDACTEUU. VIS^ HEE (Adv.) Ingekomen: II. de Valk en gezin van Rot terdam. Vertrokken: N. van Lenten en gezin naar 's-Orave.ihage. Abr. Moerkerken en gezin naar Rotterdam, B. v. Dam en gezin naar Rozen burg. MIDDRLUAKNIS. In verband met het beëindigen van den zomertyd zullen te begin nen met a.s. Zondag, de uren van den aanvang der predikdiensten, zoowel in deNed.Herv. als in de Geref. kerken, zyn des morgens 9.30, des middags 2 en des avonds 6 uur. Tegen een tweetal personen is door de gemeeute-politie proces-verbaal opgemaakt wegens het ryden over den Westdyk in daar toe verboden uren, Iu de daartoe gehouden vergadering der Christ. Geref. Jongelingsvereeniging is tot bestuurslid herkozeu de heer G. Koud- ijzer als penningmeester en gekozen de heer K. Mulder als bibliothecaris. Woensdag 17 October, des avonds 6.80 uur zal in de Christ. Geref. kerk aan de Hof- laan door ds. W.F. Laman een gedachtenis- rode uitgesproken worden in verband met het 100-jarig bestaan van de afscheiding der Christ. Geref. kerken in 1834. Bevolking over de maand September. IngekomenM. Grootenboer van Dirksland A. Hoogzand van SommelsdijkJoh. Mol van Kapelle; Janna Dees van Waarde; Jan Schip per van 's Heerenbroek; L. A. van Putten van Ooltgensplaat; H. C. Spoon vanNieuw- Helvoet; L. van den Berg van Velsen;Adr. van Alphen van Nieuwe Tonge; P. A. J. Geven van Warmond; J. Verseput van Hiliegers- berg; Jn. Kweekei van Hellevoetsluis. VertrokkenGJ Maaskant naar 's Gravan- hage; Jan van den Nieuwendtjk naar Rotter dam; M.Looy naar 's Gravenhahe; N. Krijgs man naar ZwljndrechtIz. van der Meljde met gezin naar 's GravenhageE. Schol naar Som- melsdyk; P. de Waard met gezin naar Breu- kelen; W. A. Bouwer naar 's Gravenhage; J. de Vos naar Rotterdam; H.W.M. Vogels naar Nljkerk; Joh. van Rumpt naar Stad aan 't Haringvliet; P. J.ZaayernaarBreukelen; E. de Lint naar 's Gravenhage. By den landbouwer J. Verolme aan den Stationsweg is onder zijn vee mond-en klauwzeer uitgebroken. Mej. C. van der St. bad Maandagavond het ongeluk van den trap te vallen, waardoor zij zich onder medische behandeling heeft moeten stellen. Vrijdagmorgen is de heer V., autover huurder te Nieuwe Tonge, die met een groote snelheid uit de richting N.-Tonge de Lange weg opkwam, bij het passeeren van een draai orgel tegen het hek van deurwaarder G. opgevlogen. De daartegen staande fonkelnieuwe flets van den heer K. te Dirksland is totaal ver nield. Vrijdagmorgen omstreeks 8 uur is op de Kade alhier door een vrachtauto een tegen een pakhuis staand rywiel van den heerT. stuk gereden. SOMMELSDIJK. In verband met het ein digen van den zomertijd zullen de godsdienst oefeningen op a.s. Zondag worden gehouden des voorm. 9J uur en des avonds 6 uur. DIRKSLAND Het distributievleesch in blik zal op bon No. 44 verkrijgbaar zyn by slager Zoeteman aan de Voorstraat en de distributie margarine bij den winkelier G. v. d. Berge aan den Secretarieweg. In verband met de werkloosheid onder de landarbeiders, heeft het gemeentebestuur aan den Minister van Sociale Zaken verzocht om de steunregeling voor deze gemeente geldig te willen verklaren. Verleden jaar ging de steunregeling eerst in December in werking. De in de Ned. Herv. kerk alhier gehou den collecte voor de Evangelisatie te Tolbert bracht ruim 45,— op. Aan den heer A. C. Priem is eervol ontslag verleend als onderwyzer aan deo.l. school alhier. Op de Beurs van j.l. Donderdag werd besteed voor aardappels 2,25 per70K.G. Uien 1,30 en Peen 35 cent per 60 KG. Voor erwten geen vraag. MELISSANT. B. en W. maken bekend dat Maandag 8 Oct. des namid. 2 uur de gelegen heid zal zijn tot het in- of herineniing van hen die zich daartoe ten gemeentehuize aanmelden. Tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel is tegen 1 Nov. a.s. benoemd Mej. Lips uit Rotterdam, thans tijdelijk onder wijzeres te Ooltgensplaat. STELLENDAM. De vorige week weid van hier verzonden per scheepsgelegenheid 260 H. L. aardappelen en 480 halen uien. J.l. Zaterdag gaf de Muziekvereniging „De Hoop" alhier haar laatste concert in de tent, het mocht „De Hoop" weer niet aan belangstelling ontbreken. Door den heer P. Kok werd dezer dagen nog rijpe aardbeien geplukt, wat niet veel meer voorkomt in dezen tijd van het jaar. De loop der bevolking over de maand Sept. is als volgt: Alhier is op de Openbare Lagere School de nieuwe spelling (Marchaut) ingevoerd. J.l. Zaterdag stonden bij de Arbeids bemiddeling 14 werkloozen ingeschreven w.o. 13 landarbeiders en 1 landbouwersknecht. De vorige week werd door de garnalcn- visschers 5 dagen gevischt, gemiddeld werd per vaartuig eit per dag 60—-90 K.G. gevangen "n aan de pellerijen geleverd. "GOEDEltKEDE. Wy brengen in herinne- riug, dat de rentekaarten en -boekjes van de arbeidets, die in Goedereede wonen en werken moeten worden ingeleverd by den Raad van Arbeid te Brielle vóór 9 October 1934. A.s. Zondagmiddag zal in de Nederlandsch Hervormde Kerk de doopsbediening plaats hebben. Doopvaders kunnen zich daarvoor aanmelden a.s. Zaterdagavond 8 uur (n.t.) aan de pastoiie. Ingekomen J. W. Schouten van Leiden. M. v. Muiswinkel en gezin van Amsterdam. Vertrokken. N. Rameijs van Nieuwe Tonge. Wegens het late zomerweer zijn in den tuin van J. v. Heest voor de 3e maal rijpe aardbeien geplukt. Met bet eindigen van den Zomertijd zullen de Godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk aanvangen v.m. 9,30 en n.m. 2 uur. Zaterdagavond gaf de Muziek en Zang- vereeniging op de markt een goed geslaagd concert, er was veel belangstelling. Wegens opheffing der O. L. School in de buurtschap De Oosidijk, zijn hier 38 kinderen op de O. L. School geplaatst. De werkzaamheden aan de drogerij zullen a.s. Dinsdag een nemen. hij niet naar luiis loopen, waardoor hij door twee personen naar zijn woning moest gebracht worden. In de maand September vestigden zich de volgende personen in deze gemeente: B. H. van Pelt van Zali Bommel, Jannetje Mellaart van Oude Tonge, Jacoba van Biert van Noord- wijk, Johanna van Rumpt van Middelharnis. Er vertrok niemand. Van de diensplichtlichting 1935 werden de volgende personen toegewezen bij het 14e Reg. Inf. 2e ploeg te Bergen op Zoom: A. L. van den Tol, A. D. Visser en W. van der Welle. J. K. reed nabij de boerderij van Soldaat niet hit en kar van den Zeedijk. De kar werd beschadigd, terwijl de voerman een kwetsuur aan zijn been opliep. VEILINUSBKltlClIT van Woensdag 3 October 1934 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingavereen. „OOST V001IN E". Kropsla 0,50 tot 1,80 per 100 krop. Radys 1,30 per 100 boa. Prei 3,60 tot 5,10 per 100 boa. Postelein ƒ2,— tot 3,10 per 100 K.G. Spinazie 8,30 per 100 K.G, Aardbeien 0,48 tot 1,— per K.G. Blauwe druiven 0,17 tot 0,25 per K.G. Komkommers (w.) 0,80 tot J2,20p. lOOst. Augurken 0,09 tot 0,35 per kistje. Peen 2,30 tot ƒ5,— per 100 bos. Kroten 2,10 per 100 bos. Boonen Dubbele stam 4,20 tot ƒ7,— p. 100 K.G. Idem (z.d.) ƒ6,— tot 12,—per 100K.G. Stoksny ƒ10,— tot 20,— per 100 K.G. Perfect ƒ7,- per 100 K.G. Kool (roode) 4,50 per 100 stuks. (savoye) 3,70 tot 4,50 per 100 st. Bloemkool I ƒ3,80 tot 10,— per 100 stuks. II ƒ1,50 tot 5,- per lOOstuks, Boerenkool 21,— per krat. Chicorei- Andy vie 1,50 tot ƒ3,- per 100 krop. aanvang Tafelperen ƒ6,— tot 20,— per 100 K.G. I Tafelappelen ƒ4,— tot 16,— per 100 K.G. De dienstplichtigen der lichting 1935 zijn Keukenappelen 2,- tot ƒ6,- per 100 K.G. als volgt toegewezen: W. J. A. Hoogwater, Keukenperen 2:80 tot ƒ8, per 100K.G. Ie Compagnie Hospitaalsoldaten (ziekenver- Spruiten 2,60 tot 8, per 100 K.G. pleger) le ploeg, Utrecht. Aangewezen voorMeloenen 0,03 tot ƒ0,10 per stuk. opleiding tot reserve-officier van gezondheid, inlijvingstijdvak 110 Juni 1935; J. de Keizer en A. de Ronde, 14e Reg. Infanterie, le ploeg, Bergen op Zoom, inlijvingstijdvak 1625 Maart 1935. T. Orgens, Korps Pontonniers en Torpodisten, Schoolcompagnie Pontonniers, le ploeg, Dordrecht, inlijvingstijdvak 1625 Febr. 1935. S. van der Waardt, 3e halfregi- ment, 2e Regiment Huzaren, 2e ploeg, 's-Gra- venhagc, inlijvingstijdvak 110 April 1935. OUDDORP. Door het beëindigen van den Zomertijd zullen van af heden alle Kerkdien sten aanvangen v.m. 9,30 en n.m. 2 uur. A.s. Zondag wordt onze vroegere predi kant Ds. J. Bus, thans te Bergschenhoek te Poortvhet bevestigd door Ds/de Bres van St. Maartensdijk en za' des n.m. Ds. Bus daar in de Ned. Herv. Kerk zijn intrede doen. Kr. Grinwis Pz. heeft aan B. en W. vergunning gevraagd voor het laten bouwen van een woonhuis aan de Kooiweg. Maandag stonden bij de arbeiders- bemidde'ing 39 werkloozen ingeschreven. Vestiging: J. C. Nicuwland uit Nieuwe Tonge. Vertrokken: Pietertje Moerkerke naar Som melsdijk. NIEUWE TONGE. Het Kiescollege der Ned, Herv. Gemeente heeft in zijn vergadering van j.l. Woensdagavond met algemeene stem men den Kerkeraad opgedragen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, te beroepen Ds. E. V. J. Japchen te Waarde. Het bestuur van de voetbalvereenigmg N. T. V. V. alhier heeft eenige wijzigingen ondergaan, en is thans als volgt samengesteld. Flip Kievit A.zn. Voorzitter; Aart van Slie- drecht Pzn. Secretaris; Frans Visser, penning meester; L. Nooteboom en Cor. Tijl, Commis sarissen. Woensdagavond is tot Gemachtigde van het Kiescollege in cie Ned. Herv. Kerk gekozen de heer N. Knöps Azn., alhier, Het bestuur van de Herv. Geref. Jonge lingsvereeniging „Gloria-Patri" heeft eenige wijzigingen ondergaan, en is thans als volgt samengesteld. S. Dekker, voorzitter; Adr. Rober, Secretaris; Jakob Kom, Penning meester; T. Houweling, Bibliothecaris. In de omgeving dezer gemeente hebben zich groote zwermen wilde ganzen vertoond. OUDE TONGE. Ten laste der zwemver- eeniging „Zwemlust" zijn uitge'oot de navo1- gende rente'ooze voorschotten: nos. 2, 7, 8, 10, 12, 18, 24, 25 en 29 elk groot 10,no. 15, groot 5,en no.s 5 en 20, elk groot 2,50, alzoo tot een gezamenlijk bedrag groot 100, OOLTGENSPLAAT. Mej. Lips, onderwijzeres aan de Chr. Nat. School alhier is met ingang van 1 Nov. a.s. als zoodanig benoemd aan gelijke school te Melissant. J.l. Dinsdagmorgen omstreeks half negen (o.t.) ontstond brand in de iandbotiwschuur van den heer P. Jacobs Az., staande aan den Oudelandschen dijk onder de gemeente. Schuur hooi en stroo, zoomede een kalf en een veulen, werd een prooi der vlammen. Door het cordaat optreden van de brandweer der aütospuit moch het gelukken, het woonhuis en een stuk van de wagenschuur te behouden. Oorzaak waar schijnlijk het spelen van kinderen met lucifers. Verzekering dekt de schade. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer D. W. G. Verkerk, thans Hoofd der openbare school te Zuidlichem (Geld.) staat no. 1 op de voordracht ter benoeming als Hoofd der open bare school te Ammerstol aan de Lek. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op Dinsdag 9 October a.s. zal ten huize van den gemeente geneesheer gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in- en herinenting des namiddags 2 uur. Als werkeloos staan bij den agent der Arbeidsbemiddeling 13 personen ingeschreven. H. van Pelt had het ongeluk zijn voet te verstuiken. Daar de voet dade'ijk opzwo! kon MOORDAANSLAG TE WEERT. Twee personen in den nacht na de kermis in hun huis beschoten. Oude veete de oorzaak? WEERT, 3 Oct. Ten huize van den 25-jarigen venter J. Schuman aan hetCaris- straatje is in den afgeloopen nacht een re volveraanslag gepleegd, waarbij S. en diens echtgenoote werden getroffeD. Toen de fa milie in huiselyken kring in de voorkamer bijeenzat, werd plotseling de voordeur der woning opengeworpen en werd onverwacht een viertal revolverschoten gelost. Nog voor iemand iets had kunnen ver moeden, zeeg de man en diens vrouw door een kogel getroffen, ineen. Onmiddellyk daarop hoorde men een tweetal personen bard wegloopen, die in het duister verdwenen. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van de gewonden bleek ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Ook was spoedig de gemeentepolitie, onder leiding van den in specteur, op de plaats van het drama aan wezig, die een nauwkeurigonderzoek instelde. De vermoedelijke daders heeft men nog niet kunnen aanhouden. Vermoed wordt, dat een oude veete de aanleiding van het drama is geweest, daar als vermoedeiyke daders smokkelaars wer den aangeklaagd. Naderhand bleek, dat men verkeerde personen heeft getroffen. Dr. A. Hermans verleende aan de getrof fenen de eerste hulp. Nog een vechtpartij. Even te voren had achter het café van den beer J. Gerits aan de Molenpoort een vecht partij plaats gehad, waarbij verschillende personen waren betrokken. Bij deze vecht- party werd een zekere H. H. Tullemans met een mes in den buik gestoken. Hy kreeg een zeer diepe wonde. Na op het politie bureau voorloopig door dr. Hermans te zyn verbonden, werd hy per auto-brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Da polifie heeft in verband met deze vecht partij twee personen aangehouden. Het is kermis in Weert en dientengevolge wordt er nogal wat gedronken. Ditiswaar- schynlyk mede oorzaak, van dezen aanslag en de vechtpartij. PLUIMVEESTAPEL EN DE CRISIS. Inkrimping droeve noodzaak. De heer Pli. van der Land, voorzitter van den Nationalen bond van Pluimveehouders, schrijft ons het volgende: Met belangstelling heb ik kennis genomen van het artikel van den heer Sannes in uw blad van 17 September. Sta mij toe in verband met dit artikel eenige opmerkingen te maken. De teeltregeling van het afgeloopen seizoen heeft ten gevolge gehad: a. Veel laatbloed onder de kloeken; b. het aanhouden van te veel oude hennen. c. het invoeren van tienduizenden Belgische jonge hennen, van wier herkomst niemand iets weet. Deze laatste hennen werden bij onze Zui delijke buren opgefokt eu hier ingvoerd, ter wijl onze eigen broederijen en fokbedrijvcn door de tecltbeperking werkloos waren ge maakt. Al te zamen genomen wil dat zeggen, dat de teeltregeling voor 1934 den kippenstapel heeft verslechterd. Nu schrijft dc heer Sannes, dat de groote lijn der teeltregeling juist is. Dat is niets meer dan een theoretische constructie Wij hebben te maken met dc practijk en dc practijk van 1934 is geweest, dat liet tegendeel is bereikt van datgene wat als doel werd ge steld. Bij zulk een practijk, die door 95 der pluimveehouders wordt verwcnscht, krijgt de heer Sannes van mij zijn groote lijn cadeau. Als de heer Sannes, evenals ik, dagelijks op allerlei pluinivecbedrijvon kwam, zou hij weten dat van die 95 niets is overdreven. Nu nog een enkel woord over wat de lieer Sannes schrijft over dc verbetering van den pluimveestapel. Hij schrijft o.a.: „Daarom is het voor de pluimveeteelt een levenskwestie, dat op de boerderij beschikt wordt over goed materiaal, over gezonde, levenskrachtige hennen, die eieren in de nes ten brengen." Daarover zijn wij liet eens, maar laat dc heer Sannes eens aantoonen, dat de kuikens van de erkende fokkerijen gegarandeerd aan deze eischcn voldoen. Daar is geen sprake van. Fok kers, werkelijke fokkers, die zulke kuikens onder garantie kunnen leveren, zijn er geen vijf en de teeltregeling geeft evenmin eenigen waar burg. De fokkerijen onderscheiden zich in niets van de andere bedrijven dan door valnest- controle. Een deuguelijke controle, dat dit serieus geschiedt, ontbreekt. Er kan zooveel geknoeid worden, als de betrokkene zelf ver kiest. Maar zelfs al was dit niet liet geval, durft de heer Sannes dan de bewering aan, dat de valnest-contróle eenigen waarborg geeft, dat uit de eieren gezonde, levenskrachtige kui kens komen? Daar is immers geen sprake van. Wanneer we den pluimveestapel willen verbeteren en daarbij tevens in het oog houden, dat de kip, die een goedkoop geworden waar produceert, dus zelf ook goedkoop moet zijn, dan zal twee erlei voorop moeten staan: le. dat valnest-contróle alleen onvoldoende 'b,2e dat het bedrijf de valnest-contróle en wat er bij behoort om een zoo groot mogelijke garantie te krijgen dat veel leggende en tevens gezonde en levenskrachtige dieren worden ge fokt, niet kan dragen. Daarom moet met het mindere van het boste genoegen worden genomen. Dat beste wil de heer Sannes ook niet, daar hij niets anders eischt dan valnest-contróle en een bepaalde minimum productie van de hen, die als pro- ducente van broedeieren wordt aangewezen. Het mindere, dat ik voorsta en dat naar mijn meening beter is en dat veel en veel minder kost, dat is: a Een hanenfok op staais- of senu-staatb- bedrijven, die aan de allerhoogste eischen voldoet; b distributie van de hanen aan de boeren; c een paar jaar propaganda voor, daarna dringend voorschrift van de rassen, die door den nutplüimveehouder mogen worden gehou- rï Tot zoover de heer v. d. Land. Wij laten hier volgen het antwoord hierop van nir. Sannes. Mijn antwoordt moet uiteraard kort zijn. Ln dan is het voldoende vast te stellen: 1 Dat inkrimping van den pluimveestapel droeve noodzaak is, waartegen alleen zij, die met de internationale verhoudingen met op de hoogte zijn, zich met slechts oppervlakkige beweringen kunnen verzetten; 2. dat de 95 der pluimveehouders, die ue teel.tregeüng zouden verwenschen, slechts be staan in de verbeelding van den heer v. a. Land. Er is een groep malcontenten (de zoo genaamde „Nationale Bond van pluimveehou ders" werd eerst ongeveer een maand geleden opgericht, dóch de groote meerderheid d pluimveehouders, georganiseerd in de Land bouworganisatie A. P. V., ondersteunen teeltregeling daadwerkelijk. Wie niet alleen de bedrijven van eenige pluimveehouders bezoeicr, gelijk de heer v. d. Land doet en gelijk ik dit doe, doch ook op de hoogte is van den geed> welke bestaat onder de pluimveehouders, die bij de groote Landbouworganisatie en bij ae N. P. F. (Nederlandsche Federatie van Vereeni- gingen van bedrijfspluimveehouders) zijn aan gesloten, weet, dat de Landbouw in groote trek ken achter deze teeltregeling staat. Voor eenige dagen woonde ik een vergadering bij van de pluimveehouders, georganiseerd in de Gel- dersch-Overijsselsche Maatschappij van Land bouw; er was critiek op onderdeelen, doch er was algemeene instemming met de groote hm, die door de teeltregeling wordt gevolgd. Het verzet komt in hoofdzaak van de zijde dei broedinrichtingen, die de machinale broederij van kuikens in het groot uitoefenen en daar voor de benoodigde eieren opkoopen. Vooi als nog zien velen van deze niet in, dat liet belang der pluimveehouderij vereischt, de eieren te betrekken van goede fokkerijen en van ver- meerderingsbedrijven; 3 dat de teeltregeling geenszins, zooals de heer v. d. Land schijnt te meenen, zich slechts baseert op valnest-contróle en een bepaalde mi nimum-productie, doch dat het vastleggen van de gewenschte eigenschappen in de voor den Landbouw benoodigde hennen door z.g.n. indi- vidueelen fok wordt bevorderd en van de er kende fokkers wordt geëischt; 4. dat op de erkende fokkerijen en vermeer- deringsbedrijven een regelmatige, gestrenge en nauwkeurige controle wordt uitgeoefend door de ambtenaren van den Rijksvoorlichtings dienst, waardoor de waarde der af te leveren producten stijgt en de gezondheidstoestand van den pluimveestapel wordt verbeterd; 5. dat inderdaad een smokkelhandel m Bel gische hennen heeft bestaan (geoorloofde in voer is practisch sedert 1927 uitgesloten, doch dat deze smokkelhandel door scherpe grens- voorschriften thans wordt onderdrukt; 6. dat zeker laatbroed-kruikens onder de kioek zijn geboren, doch dat hun aantal in geen verhouding staat tot de reusachtige hoeveel heid, welke geboren zou zijn, indien de teelt regeling niet bad ingegrepen door het broed- scizoen voor de machinale broederij met een capaciteit van omstreeks 15 millioen eieren tijdig te sluiten; 7. dat de door den heer v. d. Land aanbe volen maatregelen (goede hanen bij de hoeren) een verbetering zouden zijn, vergeleken bij een geheel vrije kuikenvoorzicning, gelijk deze tot 1934 bestoud, doch een terugzetten van de klok beteekcnen, vergeleken bij de eischen der teeltregcling, die voorziening van kuiken- materiaal door goede fokkerijen en vermeer- deringsbedrijven, bevordert. Gedurende de maand October geven wij bij aankoop van iedere 200 Kg. Bertels' Pluim veevoeder één droog- voederbak cadeau, welke ongefrankeerd verzonden wordt. Be stelt bij Uw leveran cier of waar niet ver krijgbaar direct aan de fabriek I Let op ons Loodje, er zijn veel namaaksels (Adv.) DIRKSLAND. Geboren: Hendriks Cornelia, d.vanLeen- dert Izak Polderman en Anthonetta Catha- rina Lindbout. Ondertrouwd; Willem van Okkenburg, j.m. 24 jaar en KommertjeZoon, j.d.22 jaar. STELLENDAM. Geboren: Cornelia, z. van M. Noordhoek en M. v. d. Maas; Mathys Teunia, z. van A. Meyer en A. E. Wiegel; Cbristoffel Jan, z. van M. Bydevaate en P. v. d. Ree; Adam, z. van T. v. d. Ree en M. Klink. Getrouwd: A. Lokker, 24 jaar en M. J. Kok, 18 jaar; L. Menheer, 31 jaar en H. van Ooatenbrugge, 33 jaar; Jb. v. Roa8um, 26 jaar en J. Bakker, 24 jaar; W. v.Setera, 27 jaar en M. Brinkman, 19 jaar. Overleden: J. Langbroek, 58 jaar, z. van M. Langbroek en J. Wielhouwer; C. Klink, 57 jaar, echtgenoote van K. Kievit. GOEDEREEDE. Geboren: Jan, z. van Dimmen Luime en M. Rooa. OUDDORP. Geboren: Pieter, z. van J. Rynbrand en Jac. Meijer; Cornelia, d. van J.Kleyn;Dim- metje, d. van J. J. Komtebedde en N. Be- zuyen; Angenietje, d. van C.K. Groenendyk en Joh. Groenendijk; Abraham, z. van Th. Breederveld en Grietje van Loon. Getrouwd: Willem Akerahoek, 21 j. en Tona Grinwia, 16 j.;Leendert de Korte, 23 j. (wonende te Middelharnis) en Cornelia van der Linde, 19 j. NIEUWE TONGE. Geboren: Gerrit Hendrik Mariua, z. van R. Sterk en A. de Jong. Getrouwd: T. Lucht,enburg, 29 jaar en A. van Erkel, 21 jaar; J. Bydevaate, 31 jaar en C. Buth, 29 jaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Jobannia, z. van R. Maliepaard en L. Arenaman; Wilhelmina, d. van J. Drieaprong en A. Visee; Maatje Cornelia, d. van L. Huizer en M. van Aa; Adrianua, z. van J. C. van Neuren en S. Holleman. Getrouwd: Wynand van der Welle, 25 jaar en Johanna van Rumpt, 25 jaar te Middelharnis. OverledenArend Oosterling, 82 jaar, echt genoot van Aaltje van der Velde; Leendert Keyzer, 76 jaar, weduwnaar van Geertruida Diepenhorst. BURGERLIJKE STAND. MIDDELHARNIS. Geboren: Willem Cornelia, z. van Ary Boogerman en Adriana van Nimwegen. Getrouwd: Johannis Bydevaate, 31 jaar te Nieuwe Tonge en Cornelia Buth, 28 jaar. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG, 17 October 1934 bij Inzet; Op WOENSDAG, 24 October 1934 bij Afslag, telkens des avonds 7 uur in het Hotel Meyer te Middelharnis. Een HUIS en ERF aan de Schoolstraat te Middelharnis en Een HUIS met SCHUUR en ERF aan den Binneweg te Sommelsdyk. Bleeder by biljetten omschreven. Ten verzoeke van Mej. Wed. A. BORN-Nieuwland te Apel doorn. Notaris VAN BUUREN. VLIEGRAMP OP DE LIJN LONDEN-PARIJS. Toestel stort in het Kanaal. Bestuurder en zes passagiers om het leven ge komen. Zes l(jken geborgen. LONDEN, 2 Oct. Een passagiers vliegtuig van de ltjn Londen Parys is hedenochtend op ongeveer vyf kilometer ten Zuiden van Folkestone in hetKaDaal gevallen, waarby de piloot en de zes pas sagiers om het leven zy°n gekomen. Zondag 7 October 1934. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. Wildschut uit Rotterdam. Sommelsdijk, vmleeskerk en 's av. ds. van Asch. Dirksland, vm. ds. v. d. Wal en's av. dhr. Baart. Herkingen, vm. en 's av. dhr. Overweel. Melissant, vm. en 's av. ds. Bouw. Stellendam, vm. en nam. dhr. Bouman. Goedereede, nam. ds. v. d. Wal. Ouddorp, vm. ds. Kleijne en nam. leeskerk. Nieuwe Tonge, vm. ds. van Asch en 'sav. dhr. Vetter. Oude Tonge, vm. en 'sav. ds. Verkerk. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en 's av. ds.Klejjne. Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Langhout. Stad aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds.Polhuys GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. leeskerk. Melissant, vm. leeskerk en 's av. ds. v. d.Valk. Stellendam, vm. ds. v. d. Valk en's av. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. Reenders. Den Bommel, vm. en 'sav. leeskerk. Stad a.'t Haringvliet, vm. en 's av. ds. de GraafT. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Middelharnis, vm. en 's av. leeskerk. Dirksland, vm. en 's av. ds. de Blois. Herkingen, vm. en 's av. leeskerk. Ouddorp, vm. en nam. dhr. Stuivenberg. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Laman. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ouddorp, vm. ds. R. Foppema.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 3