M.S.V.V. „Flakkee" RECHTZAKEN Geeft U op als Abonné. A.S. ZONDAG COMPETITIE WEDSTRIJD FLAKKEE l-Ü.S.C. I. A.S. ZATERDAGMIDDAG 2 UUR 1 FLAKKEE III-H.B.S. Plaatselijk Nieuws ONZE EILANDEN VAN VRIJDAG 5 OGTOBER 1934. Laatst is do brandspuit geprobeerd, en kreeg er één een straal water om z'n ooren. Die vloekteer is proces-verbaal van opge maakt... Daar waren ook veel mensehen bij De heer VAN D1JKE: Ho eens. Nu wil je toch het gebruiken van de brandspuit niet gaan vergelijken met een openbare ver makelijkheid. De heer SIELING: Dan heb je nog vee' meer lol!! (Groote vroolijkheid). De heer VAN D1JKE: Ik zag heel die menigte op hei plein en toen rezen die vragen in mij op. Wethouder VOGELAAR: Om 9 uur zag ik geen sterveling meer. De VOORZITTER: Bij uitzondering geef ik op Zaterdag vergunning. De een die begint 's morgens vroeg al aan de voorbereiding van den Zondag, de ander 's avonds laat. De heer VAN DIJKE: 't Geeft niet al doe je dat een heele week! De VOORZITTER: Juist. Maar daarom kan ik als Burgemeester toch niet alles verbieden. Ik zie in een concert als dit geen bezwaar. Ik hoop dat U met dit antwoord kunt volstaan. De heer VAN DIJKE: Nu, dan krijg ik toch zoo'n beetje antwoord. Einde. Fouten in het beleid van Ned. Varkenscentrale. GEEN FRAUDE OF CORRUPTIE BIJ DE LEIDING. Voor publicatie vrijgegeven is thans het vuorloopig rapport der commissie van onder zoek betreffende crisismaatregelen, omtrent het door haai ingestelde onderzoek naar de gestie der Nederlandsche Varkenscentrale. Het rapport is ter Landsdrukkerij verkrijgbaar. Daarin zijn opgenomen verschillende klachten over en critieken op het beleid der Nederland sche Varkenscentrale tijdens haar bestaan, als mede de resultaten van het onderzoek in dezen door de commissie ingesteld. Naar andere doch niet alle klachten en bezwaren wordt nog een onderzoek inge steld, of is zulk een onderzoek nog gaande. Zoo spoedig mogelijk, aldus wordt toegezegd in dit rapport, dat dateert van 31 Juli 1934. Tweede Kamerleden drongen aan op onderzoek. Omtrent de instelling der commissie wordt het volgende gezegd: „In den loop der algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934 in de Tweede Kamer der Stateri-Generaal werd door eenige leden bij de regeering aan drang uitgeoefend om over te gaan tot het in stellen van een commissie van onderzoek, naar aanleiding van klachten, welke in het land de ronde deden, over minder juiste toestanden, welke zouden zijn ontstaan, door bevoordee ling van bepaalde fabrikanten van vleesch- meer in het bijzonder van varkensvleesch- waren. Bij Koninklijk Besluit van 19 Januari 1934 nr. 28, opgenomen in de Nederlandsche Staats courant van 2 en 3 Februari 1934, nr. 24, werd op voordracht van den minister van Econo mische Zaken een commissie ingesteld, welke tot taak kreeg een onderzoek in te steden, om trent onderwerpen, verband houdende met crisismaatregelen, waaromtrent de minister van Economische Zaken zou oordeelen, dai het algemeen belang een onderzoek vorderde. Deze commissie werd geïnstalleerd op 8 Februari 1934 en zij heeft van dat tijdstip af ter uitvoering van de haar verleende opdracht „onderzoekingen ingesteld op het uitgebreide terrein der werkzaamheden van de N.V.C." De bij de Commissie ingekomen klachten waren over het algemeen van economischen aard. Rechtstreeksche fraude bij de uitvoering der Crisis-Varkenswet 1932 werd aan de lei dende functionarissen niet verweten en deze is ook aan de Commissie bij haar onderzoek piet in het minsi gebleken. Zij spreekt als haar ovei tuiging uit, dat van fraude of corruptie bij de leiding der Neder landsche Varkenscentrale, met name ook bij den heer S. van Zwanenberg als directeur, geen sprake is geweest en dat noch den toenmaiigen minister van Economische Zaken, aan wiens adres in enkele openbare vergaderingen be schuldigingen waren geuit, noch den regee- ringscommissaris voor de uitvoering van de Crisis-Varkenswet 1932 in dit opzicht iets ten laste kan worden gelegd. Fouten begaan. Wat daarentegen de economische en organi satorische werkzaamheden der Varkenscentrale aangaat, de Commissie meent uit haar onder zoek te moeten vaststellen dat ongetwijfeld in dit opzicht door de Centrale fouten zijn begaan. Zoo meent zij te moeten betwijfelen of de Nederlandsche Varkenscentrale met haar be moeiing in zake den steun aan de varkens houderij niet te ver gegaan is, waardoor par ticuliere belangen wellicht sterker zijn aange tast, dan de behartiging van de aan de Cen trale opgedragen belangen strikt genomen had vereischt. Deloyale concurrentie? In dit verband heeft de commissie nagegaan of inderdaad het beleid der N.V.C. en we' in het bijzonder het afsluiten van het bekende bacon-contract de bacon-industrie in staat gestekl heeft haar debiet op de binnenlandsche markt ten koste van haar concurrenten uit te breiden. In het bijzonder werd hierbij de vraag onder de oogen gezien of de baconbedrijven de varkens, welke zij van de Nederlandsche Var- kcnscentraie betrokken, tegen te lage prijzen verkregen hebben. Een vergelijkend onderzoek naar de inkoopsprijzen van de zoogenaamde „beschutte" en „vrije" bacon-beörijven bleek voor een juiste beoordeeling van dit vraag punt noodzakelijk. De uitkomsten van dit onderzoek zijn binnenkort te verwachten. De commissie merkt echter reeds op. dat de omstandigheid, dat de bacon-industrie zich op de binnenlandsche markt is gaan toeleggen, ook oorzalcen heeft, welke geen verband hou den met de uitvoering der Crisis-Varkenswet 1932. Baconfabrikanten contracteer den met zichzelf. Uitvoerig gaat de commissie voorts de andere ten aarzien van het bacon-contract geuite klachten na. Ongetwijfeld acht zij het verwijl gerechtvaardigd, dat de baconfabri kanten iu feite niet zichzelf contracteerden, aangezien zoowel de directeur der Nederland sche Varkensceutrale als de meerderheid der bestuursleden bij de bacon-industrie betrok ken waren. Dat het contract hiervan de sporen vertoont is naar liet oordeel der commissie niet te ontkennen. Daarentegen valt, naar zij meent, op te merken dat het ontwerp bacon-contract ook de goedkeuring heeft verworven van die ie Jeu van liet bestuur der Nederlandsche Varkens- centrale, die met de bacon-industrie geen relatie hadden, terwijl tevens van te voren het juridisch advies van den landsadvocaat en liet! economisch advies van den regeeringseomniis- saris voor de varkenshouderij was ingewonnen. Voorts moet niet uit het oog verloren wor- den, dat de taxaties, waarop de aan de bedrij- ven toe te kennen vergoedingen Waren ge-, baseerd, zijn verricht door te goeder naam en faam bekend staande deskundigen, en dat de Crisis-Accountantsdienst door een scherpe coinróle er voor gewaakt heeft, dat door de Nederlandsche Varkenscentrale geen onge motiveerde betalingen werden verricht. Een gemotiveerde klacht. De geuite klacht, dat verschillende groepen van belanghebbenden in het bestuur der Nederlandsche Varkensceutrale "iei waren vertegenwoordigd, acht de Commissie feitelijk juist. Zij meent dat ook bescheiden vertegenwoor diging van andere belangengroepen, met ac tieve deelneming in de gestie der Centrale, het ontstaan van wantrouwen en ongegronde ver denking zou hebben tegengegaan. De Commissie is voorts van oordeel, dat ook wat de financieele en administratieve gestie der Nederlandsche Varkenscentrale aangaat, waarop, naar haar is gebleken, door den Crisis-Accountantsdienst een doeUreffende con trole is gehouoen meer en tijdiger openbaar heid wenschelijk ware geweest, terwijl ook een voortvarend onderzoek ten aanzien van in gekomen klachten een middel ware geweest om het vertrouwen van de burgerij in de on kreukbaarheid der leiding te versterken. EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA. Waarschuwende woorden. 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. De berich ten over gunstige economische toestanden in de Unie van Zuid-Afrika doen velen in Nederland denken aan emigratie naar Zuid-Afrika. Om teleurstelling te voorkomen vestigen het secretariaat van de Nederlandsche-Zuid-Afri- kaansche Vereêniging en het bureau van de stichting Landverhuizing Nederland er de aan dacht op, dat: le. er in de Unie in het algemeen geen ge brek aan arbeidskrachten is; 2e. werkgevers in de Unie geen personeel aannemen, dat zich niet a'daar bevindt 3e' er thans practisch gesproken geen Ne derlandsche firma's zijn, ciie personeel voor hun kantoren in Zuid-Afrika uitzenden; 4e, in Nederland afgestudeerde medici en juristen van Nederlandsche nationaliteit niet als geneesheer, resp. advocaat of procureur in de Unie kunnen worden geregistreerd; 5e. ieder, die naar Zuid-Afrika wil emigree- ren, dit dus op eigen kosten en eigen risico moet doen, en daarbij ernstig rekening moet houden met de strenge immigratiebepalingen. Emigratie wordt onvoorwaardelijk ontraden aan: le. ongeschoolde of half geschoolde arbeids krachten; 2e. geschoolde krachten, die niet over vol doende middelen beschikken oni een jaar te kunnen leven en niet aan de immigratievoor schriften kunnen voldoen; 3e. onderwijzers en gegradueerden, die het onderwijs willen dienen, alsmede kantoorbe dienden; 4e. boeren, die niet of onvoldoende over ka pitaal beschikken; 5e. alle anderen, die niet over moed, volhar ding, aanpassingsvermogen en degelijke vak kennis oeschikken, of reeds een zekeren leef tijd bereikt hebben. Slechts in individueele gevallen en met in achtneming van speciale voorzorgen is er kans, om in Zuid-Afrika toekomst te vinden, In elk geval wende men zich om voorlichting tot de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeniging, Keizersgrachtl41, Amsterdam, en de Stichting Landverhuizing Nederland, Bezuidenhoutsche- weg 97, Den Haag. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Valschheid in geschrifte. Wegens valschheid in geschrifte heeft zich Dinsdag te verantwoorden gehad de 38-jarige Klaasje O., zonder beroep, te Sommelsdyk. Verdachte, die niet was verschenen, zou twee valsche handteekeningen, onderschei' deniyk de namen van haar vader en van haar zwager, hebben geplaatst onder een stuk van borgstelling, door middel van welke z(j een ieening bad gesloten. Getuige A. O., verdachte's vader, zoowel als de zwager P. J. B., ontkenden ooit een borgstelling te hebben geteekend. Bjj een uitkeering van 3 per week konden zjj be' zwaariyk dergelijke verplichtingen op zich nemen. Getuige K. Vermaas had verdachte ƒ700 g:eleend onder borgstelling. Toen terugbeta ling achterwege bleef, had h(j de vermeende borgen aangesproken. Het O.M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, requisitoir nemend, achtte valschheid in geschrifte met gebruikmaking van de vervalschte schrifturen bewezen. Mede overwegende dat de antecedenten van verdachte ongunstig zfjn, eischte het O.M zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 16 dezer. PRINS GEORGE'S HUWELIJK, EEN KOST BAAR FEEST. Het kost den koning IU.000 pd.st. Koning George van Engeland vei heugt zich ten zeerste op het aanstaande huwelijk van zijn jougstou zoon, prins George, met prinses Marina van Griekenland, ook al zal dit huwe lijk hem, naar van bevoegde zijde wordt geschat, 10.000 pond sterling kosten. Dit bedrag omvat trouwens uitsluitend de kosten van het huwelijk zelf, dus niet met inbegrip van de huwelijksgeschenken van den koning en de koningin, en evenmin met inbegrip van de japonnen, welke koningin Mary zal dragen op den huwelijksdag zelf en op de drie recepties, welke eraan voorafgaan. Dat de geschenken kostbaar zullen zijn, staat thans reeds vast. Vermoedelijk zullen zij be staan uit een compleet stel tafelzilver en -kristal, alsmede uit juweelen, welke de bruid op de hoffeesten zal dragen. Vuorts overweegt prinses Mary het schenken van een stel arm banden met saffieren en briljanten, welke zul len passen bij den verlovingsring, die, zooals men weet, zeshonderd pond sterling Heeft gekost. Neen, zoo weet de „Daily Expiess" te ver tellen, de 10.000 pond sterling hebben betrek king op andere kosten. Zooals bijvoorbeeld 1300 pond sterling voor 95.000 extra oorlams rum en jenever voor de vloot, die op den avond van den 29sten November op de gezondheid van het jonge paar zal drinken. Op de „Iron Duke", de „Queen Elizabeth", de „Hawkins" en de „Nelson" zai de plechtigheid nog een extra feestelijk karakter dragen, want prins George heeft aan boord van al deze schepen gediend. De landmacht zal vermoedelijk evenmin worden vergeten: er zal champagne vloeien in de officiers-messrooms, van alle regimenten en de manschappen krijgen bier. Tribunes: 1500 pd.st. Verder zullen de tribunes bij Westminster Abbey geld kosten: zeker 1500 pond sterling, wanneer zij ruimte willen bieden voor 2000 genoodigden. Het zullen er waarschijnlijk wel méér zijn, met het oog op de talrijke buiten- landsche vrienden en vriendinnen van liet jonge paar. Daarentegen vallen de kosten voor de bloemen, althans in de Abbey, mee, want behalve twee vazen met lelies bij het altaar mogen daar geen bloemversieringen worden aangebracht. Om nog even bij de kerkelijke plechtigheid te verwijlen: het luiden der klok ken komt op 18 pond sterling te staan. Maar wat het feest het kostbaarst maakt, is het streven van den koning en de koningin, het in zoo wijd mogelijken kring te laten vie ren. Voor alie bataljons en detachementen, welke het huwelijk zullen bijwonen en niet te Londen in garnizoen liggen, betaalt de koning de reis. De eerewacht van prins George zal vermo'edelijk samengesteld zijn uit zijn oude kameraden bij de marine. Al die kosten kunnen niet voor rekening van de schatkist komen, want de Britsche wet bepaalt, dat de schatkist alleen de kosten betaalt voor het huwelijk van den koning, den kroonprins en van 's konings oudste dochter. Dus betaalt de koning alles, en hij betaalt koninklijk. Kleine „postjes" als roode tapijten, draperieën en kaarsen komen op 25 pond sterling. Recepties en wedding cakes. De recepties en de giften aan pachters der koninklijke domeinen op den huwelijksdag worden op 4000 pond geraamd. Een der recep ties wordt gegeven aan het personeel der pa leizen te Windsor en Sandringheam en van het Buckingham paleis; de andere voor de per soonlijke vrienden van bruid en bruidegom en de hoogwaardigheidsbekleeders van het hof; de derde voor de leden der regeering, van het corps diplomatique en andere vooraanstaande personen. Het aantal genoodigden bedraagt duizend. De huweiijkskaarten (4, 5 en 6 shil ling per stuk) komen op 1000 pond sterling. Maar de huwelijkstaart, die op het „royal breakfast" zal worden aangensneden, kost meer. Want de bovenste, dun geglaceerde laag, bevat naar Engelsch gebruik gouden souvenirs voor de gasten. „Onvoorzien." Is het wonder, dat er bij feesten op een dergelijke schaal zeker 1200 of 1300 pond ster ling moet worden uitgetrokken voor „onvoor zien"? Neem alleen maar het porto van de uitnoodigingsbrieven, de andere speciale cor respondentie en de „vrachtkosten" der huwe iijkskaarten. De ververschingen vóór de tal- looze deputaties, die met geschenken zullen ko men uit de verste hoeken van het Britsche rijk. Geen wonder ook, dat de Britsche handel dankbaar is voor deze royaliteit, die haar tot de laatste penny ten goede komt en die opzet telijk over een zoo groot mogelijk aantal firma's wordt verdeeld. Talrijk zijn de handels huizen, die volgaarne, voor de eer, gratis hun goederen hadden geleverd. Maar de koning betaalt; meer nog: het is zijn wil, den hoogsten prijs te betalen. HONDERD KINDEREN EN DRIE ONDER WIJZERS ONTVOERD. Wandaad van bandieten in Mandsjoerije. Japansche autoriteiten willen thans afschrikwekkend voorbeeld stellen. ANTOENG, 2 Oct. Mandsjoerijsche ban dieten hebben hedenmorgen in de vroegte het dorp Fengtsen overvallen. Nadat zij de huizen der bewoners hadden geplunderd en deels in brand gestoken, drongen zij de dorpsschool binnen en ontvoerden drie onderwijzers en honderd schoolkinderen. Met hun buit en de gevangenen vluchtten zij naar liet onherberg zame gebergte, waar zij hun schuilplaatsen hebben. Japansche militaire patrouilles hebben on middellijk na het bekend worden van den overval een vervolging ingezet. De Japansche autoriteiten hebben, in overeenstemming inct de betreffende Mandsjoerijsche instanties, laten verklaren dat zij ditmaal een' afschrik wekkend voorbeeld zullen stellen oirt eindelijk het banditisme den kop in te drukken. ^piioiiiiiiiiiimiiiiiiiiijiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiniimiuiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiini^ AANVANG 2 UUR Het Bestuur. lllliiiiliiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiillP VOETBAL. Het voetbalprogramma luidt dat Flakkee I het sterke US.C. ontvangt. Na het uit stekende debuut in de nieuwe competitie,zal er veel belangstelling zyn voor de ploeg die, ondanks veel critiek, zoo dapper de geel- blauwe vlag hoog hield. Flakkee II gaat naar Excelsior IV in Rotterdam zou het tweede ook voor 'n overwinning willen zorgen! J. B. Da was 'n stieregevecht manneke. Awel Menierke, gaode ge ook naar de mets. Jawel Meneer oe oak zeker, vantzeif da moddenik zien... wa blie... Schön weerke eddeme... wa blie, jao jao het staot er best bie, waor komde ge vandaon, van Antwèrpe, zoo zoo en oe staot het met de Belskes, das heel goed zulle, jao jao das goeie spul van d'Antwerp F. C., maar zebte kwaöe tegenstrevers man neke, in een schone bonke pech, da wist oe zeker nie. Nee dat is ons niet bekend, maar dat is heel goed mogelijk, da sa waor weze. Hasa daar enneme de Velodröme, jao jao maar zonder Velo's... dat is heel goed, maar ik heb Donderdag ons Piereke weer zien koersen, da was raok zulle ie ree as de bliksem, ie was een groote brokkevoor, hie liet den heelen peleton zien billen zien, om drai eur koerst ie in Gent. Maar wa binne da, die gestreepte frokskesdat is Oude Tonge en de dies daor, die hebbe ge- leuf ik vermecellie kraogjes, modde die voet bal speule. Ja zeker waarom, hè manneke ik docht dat het stiere waore, hoe vraagt u dat zoo awel ziedege dan niet dat die aols maor op dienen rooie lucht staon te meppen. Aha als het zoo door u bedoeld wordt dan hedde geliek. Zoo zoo Adam is de scheidsrechter, wat zedde genou, is ier dan 'n appelboom... waarom da, awel ik zie Eva nie, ie is goed buurt, da sa waor weze. Der binne ier schöne wuven zulle, vind ge da nie. Ja zeker maar ik let nu meer op 't spel. Kyk daar gaat Doruslangs de lijn, jao jao maor hie het last van de kuiteprikker, want hij maakte kennis met Moeder aarde en zat bedenkelijk z'n kuit te kriebelen, kiek daor gaot er weer een, da's Holleman... kuitenprikker zei de Bels. Ze kunnen em nie in 't vierkantje kriegen zulle, da nie maar dat komt nog wel,djuu toch wat een raore is dat, das dan toch een kwaöe stier zeker die de kieper in pap wil loopen, nou 't heeft er wel wat van weg, eenen goeien voor Pierre Braine enLarnoc, ie zou dan z'n kunskes wel laoten, maar da most dien kamprechter nie deur laoten gaon zulle, dien vint is veuls te zochte, maor het spel siet ie wel manneke, da wè maor dat most nie magge, knal... een stierekool zei den Bels, awel nee de vermecellie.en dan staone me weer geiiek. Ai ai was da, wa doet die vint nou, die zag net een rooie snotdoek zeker, das raok zei den Bels, die kan wel gaon petoete, of een pinte gaon pakke... das afgelöpe. 't Zal anders wel losloope dienk ik, 't was oe eigen schuld manneke, ge was te fel naor 't balleke (mijn idee was 't zelfde) gedde hier eenen hoop roode kruis geleuf ik, nee nee dat is allemaol belangstelling voor de patient... die vint zou nog stikken oök van al dat volk bie emAsa ze briengen hem naor 't hospitaal zeker, nee h(j gaat naar de kleedkamer... dokters- onderzoek... auto... naar huis. Wa sa da worre na de citroen zei Belske en kreeg weldra waar voor zien 31/, franc want de vermecellie was ook niet pietluttig daar er weer enkelen werden omgekegeld, verdorie wat was dat een harde party. Awel nou modde ge kieken hoe ze dien doelwachter op zien huud zitten, maar die kan... em van katoen geven zulle, das eenen goeien doelwachter da wé, in ie is zoo hard as een kallesieö (straatsteen) en dien kaoskop dan wat het die voor een kanus, das 40+ zulle awel, dien linksmidden das een gladde vint een schön spelerke, gebruikt zien harses en da moet, djuu nou modde ge dien Holleman weid af zien schiete, maor da gaot nie zulle dan motte ge dichter bie zien jao zeker die hebbe ook goede en kwaie spelers maar de frokskes binne tocb betere tegenstrevers, wat trekt dienen eenter een leeiyke mule, jao manneke je dropkikje is nietes, dien vint most in 't gevang, of naar Barcelona das Toreador uit Carmen zeker, die zouen de Belskes wel klein kriegen, wa doe zo'n vint in d' arena. Das ook eenen goeie dien linkse, rang das twee zei den Bels, toch is dien kamprechter een goeie das zeker, in 't is een zwaore partie, da wè. Noe modde ge zien hoe dien vint zien bakkes op en af gaot van de kauwgum.zenen manneke niks as zenen. Nou modde gezien hoe die middens van de vermecellie achter bluven, die helpe mekaor nie das nooit te winnen dat doen de frokskes beter.Endeiyk af gelöpe, weg 31/, franc... me gaone vlug een pinte pakken. Da was niks hadde ik noe maor bluve petoete, ze motte nog veul leere das vast ik mot zegge. L'a was een stierengevecht manneke awel gao dege nog mee een snapeke pakken nee Belske ik gao naor 'twuuf, nou dan het beste zulle tot in Antwèipe, da moedege vast doe, dan zudde ge wat anders zie... Ou doe en de Groetenis aan Wannes. Van Oootje. „Uirksluud" 1 „Rockaoje" 1 63. Onder leiding van scheidsrechter Roest speelden j.l. Zondag bovengenoemde ver- eenigingen een competitie-wedstryd voorden R V B. Even voor tweeën staan de aanvoerders klaar voor den toss, welke in het voordeel valt van Maasdam. Deze heeft dus de keus, en wenscht eerst het Zuidelyke doel te ver dedigen. Precies twee uur brengt Rockanje's midr voor den bal aan 't rollen en zetten een aanvalletje op, dat echter direct in de kiem wordt gesmoord door het Dirksland achter duo' Onze watervlugge mid-voor Holleman stelt zich dan in het bezit van den ba), en het spel is nog geen vyf min. oud als by het leer in de touwen goochelt. 1 0. Weer gaan de gasten combineerend doel- waarts, en lossen oen kanjer waarmede Otje korte metten maakt, en den bal naar bet middenveld retourneerd. Daar zien we dik wijls een duel tusschen de beide spillen die elkaar weinig toegeven, en waarin Tally niet zoo op den voorgrond treedt, zooals we van hem gewend zyn. De mindere is hy niet, want met een behoorlijke pass weet hy de voorlinie steeds aan het werk te zetten. Uit een pracht voorzet van rechts krijgt de linksbinnen Bakker den bal op zyn voet en onhoudbaar brengt hy den stand op 2—0. Dat gaat tegen den zin der gasten, en deze leggen, zoowel aanvallend als verdedigend een schepje op. Onze achterhoede heeft dan handen vol werk, en het is door hun fraaie verdedigen dat ons doel nog puntloos is. Dat kan echter zoo niet blijven, want de Rockanjenaars leggen, behalve by het tempo, ook nog een schepje ruwheid op, hetgeen de heer Roest rustig toestaat. Een tegenpunt hangt in de lucht, maar kan daar natuuriyk niet blyven. Dat beseft ook de vlugge mid-voor, en onhoudbaar jaagt hij het in de touwen. 2 1. Het is 20 min. voor drieën als onze rechts buiten Soldaat zich van zyn vleugel los werkt, door alles heen breekt, en den bal op schitterende wyze in het netdryft. 3—1. Kwart voor drieën rust. Als de tweede helft 3 min. oud is, maakt Soldaat nogeens het zelfde kunstje, en ver hoogt den stand tot 4 1. Weer komt Rockanje overrompelend op zetten, en binnen 5 min, weten zp 2 doel punten te scoren. 4—3. Dat gaat te haid denkt onze linksbuiten Koppelman, even aangepakt dus, en met susses neemt bij no. 5 voor zijn rekening. 5-3. Dan volgt een periode waarin we van weerszyden felle aanvallen, doch ook even fel verdedigend werk kunnen bewonderen. Vooral onze doelman geeft geen krimp. Jam mer dat een der tegenstanders hem zoo met de knie in zijn maag bewerkt, dat hij buiten „gevecht" gesteld wordt, en wij het ergste vreezen. Gelukkig echter heeft hij een taaie boddy, en weer zien we hem tusschen het latwerk stelling nemen. Even voor het einde is het nog eens Holleman die met een kanon schot den keeper geen schijn van kans geeft en er 6-3 van maakt. Met dezen stand komt het einde, en tevens de overtuiging dat de scheidsrechter op z'n rapport krygt: „zeer onvoldoende". Na dezen kamp begaven we ons naar het Flakkee-terrein te Middelharnis waar de beslissingswedstryd gespeeld werd tusschen „Dirksland" II en „Xerxes" I van Oude Tonge, om het kampioenschap van den F.V.B. Wie gedacht heeft, daar een mooien span- nenden strijd te aanschouwen, is wel be drogen uitgekomen. Met alle respect voor Kerxes' uitstekenden doelverdediger Beyer die den wedstrijd ten slotte alleen gewonnen heeft, en een paar andere spelers waaronder Stoop, die weten wat voetbal is; gewagen wy met eenige beschouwingen over de „rest."1) Wat de „rest" daar gaf als voetbalspel mag nimmer onder „sport" gerekend worden. En als hun vertoon niet met voetbal in verband stond, zouden we het een krtjgsvertoon uit het Wilde Westen kunnen noemen. Xerxes moest dezen wedrtryd winnen, hoe dan ook!! Dirksland wilde dezen wedstryd winnen door spel. Een aanmerkelijk verschil dus. Xerxes heeft gewonnen; gewonnen met geweld! doch niet met de prestatie van het edele voetbalspel. Als een club met voorbedachten raad één van de beste tegenstanders „er uitschopt", pleit dit niet voor sportiviteit. By „Dirksland" is de discipline zoo gesteld, dat een speler, indien hij opzettelijk zyn tegenstander letsel aan doet, onverwijld door den aanvoerder uit het veld wordt geBtuurd, met als straffe 2 maanden schorsing. Deze discipline heeft Xerxes geloof ik nietwant het is opmerkelijk, dat juist in de 3 wedstrijden dat Xerxes I tegen „Dirksland" II uitkwam, 3 zwaar en 2 min der zwaar gekwetsten als slachtoffers van Xerxes vielen, en dat toevallig de besten. Eerder geloof ik echter dat het voetbalspel by Xerxes verwilderd wordt door de aam moedigende?? geluiden van baar supporters, die totaal niet weten wat voetbalspel in heeft, doch slechts niets anders op hun tong heb ben, dan„hup Xerxes, schopt ze maar dood." „Denk om den beker." „Bloed, bioedlll" We waren te Middelharnis, doch waanden ons by deze strydkreten ver, heel oer weg. Tenslotte: van zulke supporters walgen wy, en moesten o.i. door de desbetreffende Besturen, zooniet, dan met den gummistok van het veld worden verbannen. Dat Xerxes ons dat eens na zegge. Dirksland, 1 Oct. 1934, B. L. G. 1) Deze beschouwingen zyn voor rekening en verantwoording van onzen medewerker, wien we „omdat dit stuk ademt den geest van het sportpeil en sportgedachte honger op invoeren het woord laien." Het moge niet prettig zijn, voor sportliefhebbers dal dit gesetireven is ge. wordeu, laten we hopen, dat dit medewerkt om de dingen die verkeerd zijo, heler le maken. si'mitiiz o a cm uit- (Adv.) MIDDELHARNIS, In verband met het beëindigen van den zomertyd zullen te begin nen met a.s. Zondag, de uren van den aanvang der predikdiensten, zoowel in deNed.Herv. als in de Geref. kerken, zyn des morgens 9.30, des middags 2 en des avonds 6 uur. Tegen een tweetal personen is door de gemeente-politie proces-verbaal opgemaakt wegens het ryden over den Westdyk in daar toe verboden uren, In de daartoe gehouden vergadering der Christ. Geref. Jongelingsvereeniging is tot bestuurslid herkozen de heer G. Koud- ijzer als penningmeester en gekozen de heer K. Muider als bibtiothecaris. Woensdag 17 October, des avonds 6.30 uur zal in de Christ. Geref. kerk aan de Hof- laan door ds. W. F. Laman een gedachtenis rede uitgesproken worden in verband met het 100-jarig bestaan van de afscheiding der Christ. Geref. kerken in 1834. Bevolking over de maand September. Ingekomen: M. Grootenboer van Dirksland; A. Hoogzand van SommelsdykJoh. Mol van KapelleJanna Dees van Waarde; Jan Schip per van 's Heerenbroek; L. A. van Putten van Ooltgensplaat; H. C. Spoon van Nieuw- Helvoet; L. van den Berg van Velsen;Adr. van Alphen van Nieuwe TongeP. A. J. Ge ven van Warmond; J. Verseput van Hillegers- berg; Jn. Kweekei van Hellevoetsluis. Vertrokken: G. J Maaskant naar 's Gravsn- hage; Jan van den Nieuwendijk naar Rotter dam; M.Looij naar 's Gravenhabe; N. Krijgs man naar Zwljndrecht;Iz. van der Meijdemet gezin naar 's GravenhageE. Schol naar Som- melsdtjk; P. de Waard met gezin naar Breu- kelen; W. A. Bouwer naar 's Gravenhage; J. de Vos naar Rotterdam; H.W.M. Vogels naar Ntjkerk; Joh. van Rumpt naar Stad aan 't Haringvliet; P. J.Zaayer naar Breukelen; E. de Lint naar 's Gravenhage. By' den landbouwer J. Verolme aan den Stationsweg is onder zijn vee mond-en klauwzeer uitgebroken. Mej. C. van der St. had Maandagavond het ongeluk van den trap te vallen, waardoor zij zich onder medische behandeling heeft moeten stellen. Vrydagmorgen is de heer V., autover huurder te Nieuwe Tonge, die met een groote snelheid uit de richting N.-Tonge de Lange weg opkwam, bij het passeeren van een draai orgel tegen het hek van deurwaarder G. opgevlogen. De daartegen staande fonkelnieuwe flets van den heer K. te Dirksland is totaal ver nield, Vrijdagmorgen omstreeks 8 uur is op de Kade alhier door een vrachtauto een tegen een pakhuis staand rijwiel van den heerT. stuk gereden. SOHMELSDIJK. In verband met het ein digen van den zomertijd zullen de godsdienst oefeningen op a.s. Zondag worden gehouden des voorm. 9£ uur en des avonds 6 uur. DIRKSLAND Het distributievleescb in blik zal op bon No. 44 verkrijgbaar zyn by slager Zoeteman aan de Voorstraat en de distributie margarine by den winkelier G. v. d. Berge aan den Secretarieweg. In verband met de werkloosheid onder de landarbeiders, heeft het gemeentebestuur aan den Minister van Sociale Zaken verzocht om de steunregeling voor deze gemeente geldig te willen verklaren. Verleden jaar ging de steunregeling eerst in December in werking. De in de Ned. Herv. kerk alhier gehou den collecte voor de Evangelisatie te Tolbert bracht ruim 45,— op. Aan den heer A. C. Priem is eervol ontslag verleend als onderwyzer aan deo.l. school alhier. Op de Beurs van j.l. Donderdag werd besteed voor aardappels 2,25 per70K.G. Uien 1,30 en Peen 35 cent per 60 K G. Voor erwten geen vraag. MELISSANT. B. en W. maken bekend dat Maandag 8 Oct. des namid. 2 uur dc gelegen heid zal zijn tot her in- of herincming van hen die zich daartoe ten gemeentehuize aanmelden. Tot onderwijzeres aan dc School met den Bijbel is tegen 1 Nov. a.s. benoemd Mej. Lips uii Rotterdam, thans tijdelijk onder wijzeres te Ooltgeiisplaai. STELLENDAM. De vorige week werd van hier verzonden per scheepsgelegenheid 260 H. L. aardappelen en 480 balen uien. J.l. Zaterdag gaf de Muziekvereniging „Dc Hoop" alhier haar laatste concert in de tent, het mocht „De Hoop" weer niet aan belangstelling ontbreken. Door den heer P. Kok werd dezer dagen nog rijpe aardbeien geplukt, wat niet veel meer voorkomt in dezen tijd van liet jaar. De loop der bevolking over de maand Sept. is als volgt; Ingek terdam Verti 's-ürav Rotter burg de inn J bemidd 13 lanc C visscbe per vaa en aan •GO! ring, de arb werken Raad 1934. A. Hervor hebben aanmel aan dc 1 M. v. Vert tuin aardbe A zullen Herv. vereen concert V buurts op de droger: nemen D als voi le Coi pleger) oplcidi iniijvir en A. i Berger Maart Torpet le plO' Febr. ment, venha; OUI Zomer sten kant Poorti St. Ma in de 1 I vergur van ei I bemid' Tonge. Vert melsdi NIE Ned. F van men d bij de Ds. E N. T. ouders Flip f drecht meesti sarisse het Ki de hei lingsv wijzig: samen Rober meest zich ou; eenigi gende 10, r 15, g 2,5 groot 00 aan d van gelijk (o.t.) van d Oudel hooi e werd optre het de w, schijn, Verze D. W schoo: voord: bare ST 9 Oct genee koste: 2 uu Arbei verst

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 2