Plaatselijk Nieuws LANDBOUW KK "an geluk spreken, dat zij geen sterkere egenstander hadden, want zy hadden er nherroepeiyk dik ingegaan. De overwinning p D J S. is echter wel verdient, daar Helle- oetsluis productiever was dan haar tegen- tander. D J S. miste vooral schutters, of aren deze niet op dreef, dat denk ik eerder n het is dan ook wel zeker, dat D J.S., oodra zij eenige wedstrijden gespeeld zal ebben, wel uit een ander vaatje zal tappen n zeer zeker niet als een eitje beschouwd behoeft te worden. De roodbroeken hebben ook geen spel ver- 'oont, zooals wy dat van haar gewoon zyn, oordat het in de voorhoede echter lukte kwamen de doelpunten, terwyi de achter hoede het doel schoon wist te houden, soms met geluk en meestal door slecht schieten van D J.S. Het geheel was een prettigen stryd met een aangename stemming in het veld. VELKEN ARBEID VREEMDELINGEN NIET MOGEN VERRICHTEN. ZONDER VERGUNNING VAN RIJKSWEGE. s-GRAVENHAGE, 17 Sept. De wet van 16 .Mei 1934, welke het verrichten van arbeid door vreemdelingen regelt, verleent aan de Kroon de bevoegdheid om te bepalen, dat werkgevers bij K. B. aan te wijzen arbeid niet door vreemdelingen mogen doen verrichten, zonder toestemming van of vanwege den minister van Sociale Zaken. Bij K. B. van heden is thans bepaald, dat werkgevers zonder schriftelijke vergunning van den directeur van den Rijksdienst der erkloosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling geen arbeid mogen doen verrichten door vreemdelingen: 1. a. in fotografische ateliers. b. als fotograaf buiten ateliers. 2. a. in filmfabrieken, b. als regisseur, productieleider, camera man, architect en technicus voor het op nemen en vervaardigen van geluids- en andere films. 3. in bedrijven, die zich uitsluitend of in hoofdzaak bezighouden met het leggen van vloeren, als parket-, mozaïek-, gra niet-, terrazzo- en rubbervloeren. 4. in synthetische ammoniakfabrieken met haar nevenbedrijven en in eokesfabrie- ken. 5. in parfumerie- en tandmiddelenfabrieken. 6. in kleermakersbedrijven en confectie fabrieken (bovenkleeding). 7. in facrieken tot het vervaardigen van onderkleeding en huishoudgoederen. 8. in tricotagefabrieken, breierijen en fabrie ken tot het vervaardigen van kousen en sokken. 9. in bontwerkerijen. 10. in electrotechnische installatie-inrichtin gen. 11. in fabrieken, inrichtingen of werkplaat sen voor het vervaardigen en herstellen van uurwerken. 12. a. in ijsfabrieken, waaronder begrepen fa brieken of inrichtingen tot het vervaar digen van consumptie ijs. b. als ijsventer. 13. in tabaksfabrieken, tabakskerverijen, sigarenfabrieken, sigarenmakerijen en sigarettenfabrieken 14. als handelsreiziger of handelsagent 15 in warenhuizen, bazars, toko's, winkels en kiosken 16 als chauffeur 17 als vlieger, met uitzondering van vlieger bij de militaire luchtvaart 18. bij bank- en crediet-instellingen, waar onder begrepen kantoren van kassiers en commissionairs in effecten, geldwissel kantoren, hypotheekbanken, spaarban ken en banken van leening. 19. in hotels, restaurants, café's, tapperijen, slijterijen, theeschenkerijen, lunch- rooms, melk-ijssalons, en hotel-pensions. 20. a. in schouwburgen, concert- en feest gebouwen, bioscopen en dansgelegen heden. b. bij tooneel-, opera- en cabaretgezel schappen, orkesten en bij den radio- omroep. c. bij circussen en kermis-inrichtingen. 21. als musicus of artist, in alle onder 19 en 20 niet genoemde bedrijven en inrich tingen. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK I. Prins Zouroff bleef tot het einde van Juni te Parijs. Nergens beviel het hem zoo goed. Lady Dolly bracht er eenige weken in een hotel door, en vertelde hare dochter, met een soort van boos aardig genoegen, dat de zoon, wien de Hertogin van Muil onlangs het leven had geschonken, tot vreugde van de Northumberlandsche kust, met veel praal op Castle Herbert gedoopt was en hem de naam van Vere was gegeven. „Mijn naam en de naam van mijn vader?" sprak Vere, met koele verontwaardiging. „En haar vader verkocht drank en opium aan mijnwerkers!" „En de broeders slachtten varkens per ma chine," zeide hare moeder. „Dat is zeker al heel kluchtig. Als Columbus Amerika niet had ontdekt, zouden er dan wel zulke rare dingen gebeuren? Wij worden „een poespas", zooals de aardige Fuschia zou zeggen," Raap-me-op maakte als Hertogin van Muil, zoo mogelijk nog meer opgang dan Fuschia Leach had gedaan. Geen diner of bal was iets, als zij er niet bij was, met haar aardig wipneusje en hare guitige oogen. Francis van Muil, teeder, dom en be schroomd, leefde in een staat van gestadige ver rukking dat zooveel schoonheid, zooveel vroolijk- heid, zooveel schalkschheid hem toebehoorde: en het zou niet bij hem opgekomen zijn een harer wenschen te weerstreven. Hij was zoo geheel onder hare toovermacht, dat hij zich als eene blinde door haar liet leiden; dit beviel haar wel, hoewel zij het onuitstaanbaar rlauw van hem vond, en dus nam zij de teugels van het bestuur en gaf ze niet weer uit handen. (Wordt vervolgd). Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,075 A nirCDTrHTTTPM Dit blad verschijnt iederen WnPncdAltmnrd.il on Vri!iloif...nnit ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934. Dit K. B. geldt voor alle vreemde arbeids krachten, van welke nationaliteit zij ook zijn. Reeds werkende vreemdelingen. Wat het in werking treden van het besluit betreft, moet onderscheiden worden tusschen vreemdelingen, die op 17 September, den dag, waarop het besluit in de Nederlandsche Staats courant is geplaatst, reeds bij een werkgeverin Nederland in dienst waren, en vreemdelingen, met wie dat niet liet geval is. Voor werkgevers, die op 17 September 1934 vreemdelingen in hun dienst hadden, geldt, dat zij uiterlijk op 1 Januari 1935 in het bezit moeten zijn van een door den directeur van den Rijksdienst voor Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling afgegeven schrifte lijke vergunning. Met betrekking tot vreemdelingen, die op 17 September 1934 nog niet in dienstbetrek king waren hij een werkgever hier te lande, treedt het besluit in werking op den 21sten dag na plaatsing van het besluit in de Nederland sche Staatscourant, zoodat werkgevers ten aan sche Staatscourant, zoodat werkgevers ten aanzien van deze categorie van vreemdelingen uiteilijk op 8 October 1934 in het bezit moeten zijn van een vergunning. Aanvragen van een vergunning tot het in dienst nemen of houden van vreemde arbeids krachten in de, in den aanvang genoemde, be drijven en beroepen, moeten worden ingediend bij den directeur van den Rijksdienst voor Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling, Bezuidenhoutsche weg 97, 's-Gravenhage. De aanvragen om vergunning moeten wor den ingerichf volgens door den minister van Sociale Zaken vastgestelde voorschriften. For mulieren .welke aan die voorschriften voldoen, zijn kosteloos verkrijgbaar bij de directeuren van gemeentelijke Arbeidsbeurzen en de agenten der Openbare Arbeidsbemiddeling. De behandeling der aanvragen vraagt uiter aard eenigen tijd. Het verdient derhalve aanbeveling, de aan vragen tijdig bij den directeur van boven- genoeinden dienst in te zenden, en wel voor eiken vreemdeling op een afzonderlijk aan' vraagformulier. MIDDELHARNIS. Met het vervoeren van stalen buizen op een auto, gleed Zaterdag morgen aan den kaaikant een gedeelte der lading van de auto af. De schippers Polak en zijn zoon, die zich in de onmiddellijke nabijheid er van bevonden, konden tijdig opzij springen, doch de schipper M. Zoon was genoodzaakt in de kaai te springen. Verder liep dit met eenige materieele schade af. Onze ingezetene de heer H. van Es Mz., behaalde te Amsterdam dezer dagen het politie-diploma voor den Alg. Ned. Politie bond. Met het verrichten van werkzaamheden verwondde de metselaarG. Vroegindewey Mz. zijn hand zoodanig, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De dienstbode van den heer A. Doornbos had met het verrichten van heuselijk werk het ongeluk van een trapleer te vallen, waarbij ze in den kelder terecht kwam. Ze bezeerde haar knie zoodanig, dat medische hulp moest worden ontboden. Maandagavond werd het zoontje van den arbeider P. van der Velde door een auto aangereden, waarby hij ernstig aan het hoofd werd verwond. De heer Treurniet verleende de eerste hulp bij ongelukken. Werkloozen-statistiek. Gedurende de week van Maandag 17 tot en met Zaterdag 22 September 193#: hebben zich bij den Agent der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente 84 personen van verschillende vakken als werkzoekenden doen inschrijven, t.w.: 41 land arbeiders, 8 typografen, 7 timmerlieden, 4 metselaars, 2 opperlieden, 2 betonwerkers, 11 diepzeevisschers, 1 koopvaardijmatroos, 5 transportarbeiders, 1 kabelmonteur, l brood bakker en 1 borstelmaker. Dinsdagavond zal vanaf half zeven tot half negen in de Nederl. Herv. Kerk alhier de verkiezing plaats hebben voor de 4 leden van het kiescollege. De aftredende heeren A. Beversluis, B. Koster, L. van der Meijde en H van der Wende zijn terstond herkiesbaar. Ter uitvoering van de bepalingen der landbouwuitvoerwet voor de uien,zijn in de afgeloopen week de controleurs belast met het toezicht op de uitvoering van genoemde wet ten Raadbuize alhier door den directeur van het uitvoercontrole bureau beöedigd Voor het Bureau voor suikeronder- zoek werden 17 September van 6 onder deze gemeente liggende perceelen suikerbieten monsters getrokken met het onderstaande rcbnU'aot Perc. I 18.1% geh. Perc IV 19 7% geh. II 18 5% V 17 5% III 15 3% VI 18 2% Naar we vernemen zal in de tweede helft van October weer begonnen worden met uitreiking van rundvleesch in blik. SOMMELSDIJ K"Zon dag 30 Sept. 's avon ds 7 uur hoopt voor de Vrljz. Herv in de zaal van den heer Van Rikxoort aan den Lan geweg, op te treden, ds. F. v. d. Kieboom, predikant te Bergen. HERRINGEN. A s. Woensdag tusschen 6 en 8 uur zal in café Van der Velde zitting worden gehouden tot opgaaf van verbouwde cichorei in 1934 om voor steun in aanmer king te komen. Door het gemeentebestuur z(jn de plaat sen tot bergiDg van suikerbieten aan de kaai voor de diverse suikerpeenfabrieken door paaltjes aangegeven. Gedurende acht dagen ligt de H)st van stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk by den heer C. Nypjes ter inzage. By de arbeidsbemiddeling stonden op het laatst der vorige week ingeschreven 6 personen, allen veldarbeiders. A.s. Zondag zal in de Geref. Kerk alhier driemaal dienst worden gehouden, waarby hoopt voor te gaan de heerRomyn uit Oosterland, M BUISSANT. De muziekvereeniging Tot Nut en Genoegen, die Zaterdag j.l. een con cert zou geven, is door het slechte weer uitgesteld tot a s. Zaterdag. By de gehouden aanbesteding van het sorteeren van aardappelen en uien voor de Landbouwvereen. „Ons Belang", waren L. Gootjes, H. W. Koole, D. Gootjes en L. Nag- tegaal ds laagste inschryvers. De uitslag van de schietwedstrijd ge houden Zaterdag j.l. te Herkingen, was als volgt: H. W. Koole 93 pnt., P. Vis93pnt., P. Groenendijk 92 pnt., D. Gootjes 89 pnt., A. Troost 89 put., C. van Beek 88 pnt., Joh. Troost 87 pnt., L. W. Mynders 81 pnt. ea A. Mans 66 pnt. GOEDEREEDE. De zeevisschers T. Grin- wis maakte door het scheuren van zijn visch- netten een schade van ƒ20,Jb. Tanis ver loor een vischbord van 60,en Adam Tanis een geheel vischnet wat een schade beteekent van 60, De garnalenvisschers hebben van 5060 K.G. garnalen per dag gevangen. De zeevis schers besomden 70,t/m 160,p. week. De afgeloopen week werd van hier ver voerd 100 H.L. aardappelen, 150 balen uien en 20 ton vischmeel. Maandag j.l. stonden bij de arbeiders bemiddeling f7 werkioozen ingeschreven. OUDDORP. Zaterdagavond werd door No taris van den Berg te Goedereede bij inzet ver kocht het eigendom van Mej. G. Lodder in j Hotel Akershoek: a. een perceel bouwland, liggende in den grooten hoek van den polder West Nieuwland, groot 2 Gem. 26 Roeden te aanvaarden bloot- schoofs, ingezet door C. van Huizen voor 2.790,—. b. Een perceel bouwland in de po'der het Oude'and, genaamd Mijnlief, groot 1 Gem. 256 R. te aanvaarden na de toewijzing, ingezet door D. V'iet'and voor 1.820, c. Een percee1 Weiland aan den Blinden Weg genaamd Prinsenhof, i Gem. 210 R. te aanvaarden 1 Nov. a.s., ingezet door K. Meijer Wz. voor 1.120, d. Een Woonhuis aan den Broekweg met 67 Roeden grond te aanvaarden 1 Januari 1935, ingezet door P. v. d. Nieuwendijk, alhier. Door A. Grinwis is van de Gebr. C. en J. Tanis een percee' grond onderhands aangekocht liggende aan de Westraat om er een woonhuis op te laten bouwen. Op a.s. Woensdag rum. 2.30 uur zal ten huize van den Geneesheer de gelegenheid worden opengesteld tot kosteiooze inenting en herinenting. De heer J. Tanis Jz. uit den Oostdijk, slaagde vorige wéék te Amsterdam voor het examen Politie-diploma. Ds. J. Spelt van Molenaarsgraaf heeft bedankt voor de toezegging van beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Maandag stonden bij de arbeidersbemid deling 32 werkioozen ingeschreven. Men wordt er aan herinnerd dat dë herijk van Maten en Gewichten is bepaald op a.s. Woensdag des v.m. 1112 uur, n.m. I2 uur en Donderdag van 1012 uur en van 1 4.30 uur. De O. L. School in den Oostdijk is opgeheven. NIEUWE TONGE. De Afd. Nieuwe Tonge e.o. van de Zuid-Hollandschc-vereeniging Het Groene Kruis zal bij voldoende deelneming voor ingezetenen boven d: twintig jaar een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken orga- niseeren. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, kunnen zich daar voor opgeven bij den heer P. J. de Man voor of op 29 September a.s. Tegen G. K. alhier is proces-verbaal op gemaakt wegens beleediging van een ambte naar in functie. Zondagmiddag is een lüxe auto van de firma Fris uit Middelharnis tegen den voor gevel gehotst van del) heer A. van den Broek alhier, waardoor de gevel nogal beschadigd werd. Het ongeval ontstond doordat de mannen, die de wagen bestuurden, hun draai te groot namen. De aangerichte schade be loofden de jongens te zullen betalen. OUDE TONGE. Gedurende het a.s. leverings tijdvak, aanvangende a.s. Donderdag, is de crisismargarine verkrijgbaar op bon 8 bij den heer W. J. de Boed aan den Oostdijk, het vleesch in blik op bon 3 bij slager P. Buscop. Den heer M. L. Andriesse behaalde het politiediploma van den Alg. Ncd. Politiebond. Beursberichten: aardappelen 2,30; bonken 1,40, goedgekeurde poters 3, ongekeurde poters 0,80; uien 1,25; drie lingen 0,35; koepeen 0,80; schokkers 10-11 ct.; erwten 1\—8J ct.; bruine boonen 78 et.; gerst 5—6 ct; haver 56 ct. Handel slap. De P. V. „Stormvogels" hield een wed vlucht vanaf Mons, afst. 153 K.M. De uit slag luidt: Alpli. de Wcerd 1, 2, 5 en 6; van Nieuwaal-Groenendijk 3 en 4; P. Tuns 7 en 10; C. Smects 9 en '2; Jan Nijsse II en 15; A. Hartog 13 en M. Joclteins 8 en 14. Ook de P. V. „Gevleugelde Vrienden" vloog van Mons. De uitslag niervan luidt: C. Ha- meete, I, 5 en 6; G. van Veen 2, 3 en 8; Gebr. Jacobs 4 en Gebr. Hameeteman 7. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij de Arbeidsbemiddeling als werkloos aan: 38 landarbeiders. OOLTGENSPLAAT. Tot tijdelijk onderwijze res, aan de Bijz. School alhier is benoemd Mej. Fletsch van Middelburg. Onze dorpsgenoot den heer P. v. d. Heuvel, is dezer dagen benoemd als controleur der crisis vee-centrale. HELLEVOETSLUIS. Zondag 30 September a.s. zal in de Casino Bioscoop worden vertoond do Nederlandsche film De Jantjes, welke in Rotterdam en andere groote steden met enthousiasme is ontvangen en weken achter elkaar geprolongeerd moest worden. De inlevering van Rijksgoederen, waar aan moeten deelnemen de dienstplichtigen der landmacht, die behooren tot de lichting 1919, met uitzondering van hen, die de eerste oefe ning met een andere lichting hebben beëindigd, zal plaats hebben te Hellevoetsluis in het gymnastieklokaal, Schoolplein no. 8 op Don derdag 4 October a.s. des voormiddags half tien. Door de Tooneelvereeniging „Comoedia" is als eerste stuk voor dit seizoen in studie ge nomen het blijspel in 3 bedrijven Robbedoes. - Nu de wintertijd weder in aantocht is, worden er weder plannen gemaakt tot oprich ting van dansclubs. Zoo zal ook weder getracht worden in de zaal van den Heer Kramer een dansclub te vestigen. De afdeeling Nieuwenhoorn van de Zuid- Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis", zal bij voldoende deelname voor ingezeten boven 18 jaar een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken organiseeren. Te beginnen met ingang van 15 Octoberja.s. zal er iedere week een avondles worden gegeven door den plaat- seiijken geneesheer Dr. Slis. Zij, die aan den cursus wenschen deel te nemen, kunnen alle inlichtingen bekomen bij den Heer Hekking, Voorzitter en bij den Heer Lesuis, Secretaris der vereeniging. VK1UINGSBEBICHT van Maandag 24 September 1934 d8r Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereen. „OOSTVOORNE". Kropsla 0,70 tot ƒ2,- per 100 krop. Postelein 2,— tot 4,40 per 100 K.G. Spinazie 3,50 tot 6,40 per 100 K.G. Aardbeien 0,44 tot 0,80 per K G. Blauwe druiven 0,15 tot 0,25 per K.G. Victoria 0,06 tot 0,14 per K.G. Perziken 2,50 tot 4,50 per 100 stuks. Komkommers (w.) ƒ0,70 tot ƒ2,— p. lOOst. Augurken 0,10 tot 0,40 per kistje. Peen 4,20 tot 6,50 per 100 bos. Sjalotten 2,30 per 100 K.G. Boonen: Dubbele stam 4,50 tot ƒ7,— p. 100 K.G. Idem (z d ƒ6',— tot 11,50 per 100 K.G. Stoksny 10,— tot 17,— per 100 K.G. Stamsnlj 5,60 tot ƒ8,— per 100 KG. Kool (roode) ƒ4,— tot ƒ-.- per 100 stuks. (savoye) 3,30 tor 5,50 per 100 st. Bloemkool I 3,- tot 10,— per lOOstuks. II 1,50 tot 6,— per lOOstuks Andijvie ƒ2,— tot ƒ3,— per 100 krop. Kroten 1,— tot 1,80 per 100 bos. Tafelperen ƒ4,— tot 20,— per 100 K G. Tafelappelen ƒ5,— tot 15,— perlOOK.G. Keukenappeleo 1,50 tot ƒ6,— perlOOK.G Keukenperen ƒ2,— tot ƒ7,— perlOOK.G. Spruiten ƒ4,— tot ƒ7,— per 100 K.G. Meloenen 0,06 tot 0,16 per stuk. Eieren i Wit (netto) ƒ3.- per 100 stuks. Bruin (netto) 3,10 per 100 stuks. Klein 2,60 per 100 stuks. Aanvoer 28 612 stuks. DE JAPANSCHE VROUW. Een snelle, ingrijpende, innerlijke en uiterlijke verandering. De Trans-Pacific, weekblad voor Ned.-indië en zijn belangen i.i den Pacific, geeft een aardig artikel over Japatisch vrouwenleven, naar aan leiding van den eersten schoonheidswedstrijd, die dezen zomer in Japan is gehouden in Nippon Geyko, het grootste Japansche theater. Uit vijftig mededingsters had een jury van dertig mannen de schoonste vrouw van Japan te kiezen. Het vreemde van dezen schoon heidswedstrijd in het land der kersenbloesems was, zoo schrijft een correspondent van de Peking and Tientsin Times, dat alle meisjes naar Westersche mode gekleed waren. Vreemd althans voor hen, die liet moderne Japan niet uit eigen aanschouwing kennen, minder vreemd voor her, die hier ingeburgerd zijn en de snelle moaerniseering van het Japansche leven zien voltrekken. Een kort bezoek aan Tokio is voldoende om den toerist te overtuigen, dat een steeds grooter aantal meisjes en vrouwen afstand doet van de traditioneele Japansche klecding en zich instelt op de Westersche vormen. Deze verandering voltrekt ziel) niet alleen naar liet uiterlijk, doch in den geest van liet Japansche vrouwenleven voltrekt zich op liet oogenblik een snelle en ingrijpende wijziging. Op de Ginza, "dc groote avenue van Tokio, ziet men op het oogenblik meer dan de helft der vrouwen e.i meisjes in Europeesche klce- ding, terwijl nog slechts eenige jaren geleden slechts een enkeling den moed had om dit te doen en werd uitgelachen om haar ultra-mo derne principes. Innien men zicli voorstelt welk een effect liet zou hebben en hoeveel pennen er in beweging zouden worden ge bracht indien in een of andere Europeesche stad binnen enkele jaren dc vrouwen een btii- tenlandsche kleederdracht zouden gaan dra gen, dan kan men daaruit afleiden wat zich op liet oogenblik in Japan feitelijk voltrekt. De schoonheidswedstrijd hierboven genoemd heeft uitgewezen, dat nu de vrouwen de Wes tersche bleed ij boven de kimono beginnen te waardeeren, de Japansche mannen niet langer bekoord worden door het eens zoo populaire type van Japansche gratie, het langwerpige beschilderde gezicht, zooals oude prenten dit toonen. Het type van het Japansche meisje dat op het oogenblik gezocht wordt, heeft geen aman- delvormige oogen. Zij draagt het haar naar de Hollywoodsche mode, zij maakt zich op met rouge en andere Westersche schoonheidsmidde len. De schilderachtige, doch ingewikkelde coiffure, het wasbleek gepoederde gezicht, met enkele strakke lijnen, zijn niet meer in trek bij de moderne jeugd van Japan. in houding en gebaar, in den gang vooral, streven de Japansche meisjes ernaar om de Europeesche en Amerikaansche vrouwen na te bootsen, waarbij filmsterren in hoofdzaak haar voorbeelden zijn, omdat Westersche vrouwen in Japan schaarsch zijn. De verandering bepaa't zich natuurlijk niet al-een tot het uiterlijk. De Japansche meisjes hebben ook de be- teekenis geleerd, welke het Westen aan liefde hecht, welke in het Japansche begrip nog tot zeer kort geleden heel weinig beteekende. De gevolgen hiervan zijn desastreus geweest, in liet bijzonder vooi de ouders der meisjes. Want de meeste moeders en vaders in het land van Madame Butterfly houden nog vast aan de oude opvatring, dat een huwelijk door hen moet worden geregeld en niet door de be langhebbenden zelf, die zich aan het inzicht hunner ouders hebben te onderwerpen. Meer en meer wordt deze opvatting door de Japansche jeugd op het oogenblik ter zijde gedrongen en krachtiger en krachriger eischt in dit opzicht het Japansche meisje vooral het zelfbeschikkingsrecht voor zich op. Het aanvaarden van Westersche principes en Westersche levensvoorwaarden heeft intus- schen niet anders dan een gunstigen invloed gehad. Sinds de kimono voor de Westersche kleedij heeft plaats gemaakt, is het physiek van de Japansche meisjes belangrijk verbeterd. De kimono belemmerde de bewegingen en hield den groei van het lichaam tegen. Ook heeft het vervangen van de kimono door de Wester sche jurk het Japansche meisje in staat gesteld zich aan athletiek en aan sport te wijden. Een onderzoek, dat op last van het ministe rie van binnenlandsche zaken is ingesteld, heeft uitgewezen, dat de gemiddelde' lengte van het "japansche meisje tusschen veertien en negentien jaar met 1 tot U/5 inch is toege nomen, vergeleken met die van de vorige generatie. Behalve in dit opzicht hebben zich ook andere diepgaande wijzigingen voltrokken in het Japansche meisjes- en vrouwenleven. Het keerpunt daarin is de groote aardbeving van 1923 geweest. Na deze ramp, welke het noodzakelijk maakte een nieuwe levenswijze te aanvaarden, deden veie meisjes en vrouwen haar intrede in het zaken'even en in andere Beroepen, welke tevoren voor haar gesloten waren. De noodtoestand welke was ontstaan, mo biliseerde haar, want iedereen, man of vrouw, was noodig bij het vervullen van de reusachtige taak om "de verwoeste gebieden weer op te bouwen. Zooals de wereldoorlog in Amerika en Euro pa de vrouwen gelegenheid heeft gegeven het terrein der mannen te betreden, zon heeft in Japan de aardbeving van 1923 nieuwe rich tingen en wegen gewezen aan de vrouwen en meisjes, wier taak tevoren strikt tot het huis houden was beperkt. De oude Japansche kleederdracht, de tradi tioneele coiffure was daarbij hinderlijk en de practische Westersche jurk, het eenvoudige opgeknipte haar kwamen ervoor in de plaats. Toen de vrouw haar plaats innam in het Japansche zakenleven, groeide tegelijkertijd de wensch om haar positie te veranderen en deden zich de vrouwenrechten gelden. En waarom zouden de vrouwen zich niet losmaken van de banden, welke haar eeuwen lang gebonden hielden aan een zorgelijk en ondergeschikt bestaan? Er is wel eens gezegd, dat cr geen vrouw rer wereld zoo slecht behandeld werd als de Japansche nog slechts enkele jaren geieden. Dit is overareven, maar goed had de Japan sche vrouw liet in geen geval. Zij was over geleverd aan de grillen van haar echrgenoot, die haar naar willekeur naar haar familie kon terug sturen. Het bevei haar bullen te pakken en een nikker voor een karretje, waren daartoe voldoende. De vrouw was zonder meer de ondergeschik te van haar echtgenoot, dien zij onvoorwaarde lijk te gehoorzamen had. Dezelfde gehoor zaamheid was zij verschuldigd aan haar man nelijke familieleden. Nu dc vrouw meer en meer haar eigen geld gaat verdienen komt hierin uit den aard der zaak verandering en verbetering. Zij verkeert niet langer in de volkomen afhankelijke positie van vroeger en zij eischt baar rechten op. Dit alles heeft zich binnen een tiental jaren voltrokken, snel als de geheele moderniseering van Japan is gegaan. begin September uit Amsterdam vertrokken voor een reis naar Indie via Kaap De Goede Hoop. Het is de bemanning niet naar den vleeze gegaan, want gedurende het eerste traject naar Dover heeft een sleepboot het scheepje, dat averij had opgeioopen, de haven van Dover binnengesleept. Daar hebben de opvarenden alles weer in orde gebracht, waarmee uiteraard eenige tyd gemoeid was. Het tweede traject, dat naar Torquay zou gaan, heeft de bemanning dus niet kunnen volbrengen. Noorsche matorsclioener vergaan. De opvarenden gered. Uit Terschelling! Gisteravond 9 u. werd hier door den mar conist van den bergingsdienst een sein opge vangen, meldende dat de van Porsgrunn komende Noorsche houten motorschoener Grenmar, geladen met hout, ongeveer in positie 54 gr. 51 min. N.B. en 4 gr. en 31 min. O.Lhonderd mijlen van Terschelling in nood verkeerde en dringend hulp ver» langde. Een gedeelte der equipage had het schip reeds verlaten en een ander gedeelte der bemanning bevond zich nog aanboord, daar de tweede reddingboot stuk geslagen was. Onmiddeliyk is de hier gestationneerde bergingssleepboot Holland, van de reederij Doeksen, ter assistentie uitgevaren. Toen de Holland ongeveer 60 mylen had afgelegd, werd bericht ontvangen, dat de bemanning der Grenmar gered was door het ZweedSGhe st. Oijaren en dat het schip thans inbrand stond. Het verkeerde in zinkenden toestand. De Holland is doorgestoomd naar de plaats des onheils, doch heeft niets meer kunnen bemerken, zoodat de Grenmar vermoedeiyk is gezonken. (De Grenmar, 600 ton bruto en 897 ton Detto, werd in 1920 gebouwd )-Red. N.R.C, DE BATARA BAJOE VERGAAN. De opvnrenden gered. Reuter meldt uit Calais, dat het Neder landsche zeilscheepje Batara Bajoe, op weg naar Batavia, voor de haven van Galais is vergaan. De vier opvarenden zyn gered. Het scheepje is verloren. Zooals men weet, was de Batara Bajoe ONTSMETTING VAN POOTAARDAPPELEN TEGEN RHIZOCTONIA. Ter bestrijding van de Rhizoctoniaziekte in aardappelen wordt ontsmetting van dat poot goed, waarop de bruine of zwartachtige korstjes van deze schimmel (zgn. sclerotiën) in eenige mate voorkomen, ten zeerste aangeraden. Een onderzoek, of inderdaad op de aardappe len sclerotiën voorkomen, kan het best ge schieden door een flink monster in water schoon te wasschen. De bruin of zwart ge kleurde sclerotiën worden dan goed zichtbaar. Ontsmetting in het najaar verdient aanbe veling boven die in het voorjaar. Laat in het voorjaar ontsmetten moet worden afgeraden. Raadzaam is het ook, de aardappelen eerst eenigen tijd na het rooien te behandelen, op dat de huid goed is afgehard. Er bestaat anders eenige kans op beschadiging. Voordat tot ontsmetting wordt overgegaan, moeten de aardappelen ontdaan worden van aanhech- tenden grond, door ze te wasschen in gewoon water. Wordt dit nagelaten, dan kan de ont- smettingsstof niet voldoende tot de scletoriën doordringen. Ook verliest zij bij de aanwezig heid van grond spoediger haar' werking. De ontsmetting kan worden uitgevoerd met sublimaat of Aretan. Bij aanwending van het eerste middel worden de aardappelen' gedu rende H uur ondergedompeld in een oplossing ter sterkte van 1/10 (dus 1 op duizend). Per liter water wordt dus 1 gram sublimaat opgelost. Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebruiken sublimaatpastilles I gram. Deze wegen H gr. maar bevatten 1 gram subli maat. Er zijn nl. ook pastilles in den handel, die sleclns J gram sublimaat bevatten. Bij den aanschaf boude men hiermede rekening. Ter ontsmetting van 1 hl. aardappelen 70 kg) is 50 liter oplossing voldoende. Dezelfde "oplossing kan driemaal achtereen gebruikt worden. Zoowel bij aanwending van sublimaat ais van Aretan lette men er vooral op, dat het water niet te koud is, Lager dan 5° C. mag het in ieder geval niet zijn. Daar sublimaat" metalen aantast, mag de ontsmet ting slechts uitgevoerd worden" in houten of steenen vaatwerk. Gezien de resultaten die de proeven, in 1933 en '34 genomen door enkele landbouw- consulenten en door den Plantenziekten- kundigen Dienst, hebben opgeleverd, kan thans ook ontsmetting met liet nieuwe middel Aretan worden aanbevolen. Het wordt aangewend in een oplossing van 11 op duizend, dus 11 gr. op 1 L. waier, waarin dë aardappelen, ook na eerst te zijn afgewas- schen, 20 minuten worden ondergedompeld. Men kan dus sneller werken dan met subli maat. Ook kan Aretan meerdere malen achter een, tot zes maal toe, aangewend worden. Noodig is. dat telkens na iedere behandeling per 100 L. oplossing 4 L. Aretan oplossing Van dubbele sterkte dus van 3 op duizend wordt toegevoegd. Aten kan, daar Aretan ijzer niet aantast, hiervoor ook bakken van dit materiaal ge bruiken. Zink wordt ecliter wel aangetast. Na de behandeling dienen dc ontsmette aardappelen, vóórdat ze opgeborgen worden, goed gedroogd te worden. Daar zoowel sublimaat als Aretan giftige stoffen maaggiftenzijn, betrachte men dc noodige voorzichtigheid. Nadere in'ichtingen worden verschaft door den P'antenziektenkundigen Dienst te Wage- pingen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren, zoomede door de heeren Rijks Land- en Tuinbouwconsh'cnten.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 3