ldelharnis EERSTE BLAD fc WENNENS Co. verkoopingen. ïoed Gereedschap 't Halve Werk Ijzerwerk DIE-WATERVERF leste eiwel, Wassenaar), e jaren gedrukt ter iverzorgen? VRIJDAG 21 September 1934 16* jaargang. - n°. 90 Opinie's van een Flakkeeënaar. feuilleton. MOTTE N. van encephalitis zijn wel is waar min- [requent, maar daarbij valt te bedenken, aantal vaccinaties sterk is teruggeloo- onder den invloed van de ongunstige 'gen. Idezen stand van zaken kan naar hot oor- |van den minister nog niet gezegd worden, et gevaar van de vaccinatie geweken is; kan aan herstel van den indirecten tot vaccinatie nog niet gedacht worden. eindoordeel over het encephalitis- stuk is nog niet mogelijk. Men zoekt nog vegen naar een oplossing. Zoolang ten I niet zekerheid bestaat, hetzij in positie- etzij in negatieven zin, blijft er voor den ver geen andere keuze over dan verder M. opschorting wordt daarom voorgesteld Januari 1937. DONDERDAG, 20 SEPTEMBER 1934 I Inzet in het Cafu 03sewe(jer, DONDERDAG, 27 SEPTEMBER 1934 Afslag in het Café Schipper, te Nieuwe- nge, telkens des avonds S uur (zomert |t huis met erfpacht van den grond het perceel aan den Noordlandschen Ik te Nieuwe-Tonge, Sectie A nr. 1602, pot 72 centiaren. Ten verzoeke van de ven J. Muije v. d. Veer. Notaris VAN BUUREN. bONDERDAGEN 20 EN 27 SEPTEM- lR 1934, telkens 's nam. 3 uur (Zomertijd) Oude Tonge, resp. in Hotel „Van Veen" „De Weerd", Veiling en Afslag van Een Huis met Koetshuis, te Oude Tonge, de Voorstraat; b. 14.18.70 H.A. (30 Gem. R. V. Maat) Bouwland, te Oude Tonge lien Polder „Het Oudeland", en c. 8.SS.80 V (19 Gein. 106 R. V. Maat) Bouwland, INieuwe Tonge, in den polder „Batte- Ird". Breeder omschreven bij Notitie die Itis verkrijgbaar is. Behoorende tot de na- Tnschap van Mejde Wed W. van Putten Geelhoed te Oude Tonge. L. VAN DER SLUYS, Dirksland, en A. I. GEELHOED, Maassluis. ONWEER BOVEN FRIESLAND. |ERENVEEN, 16 Sept. In den afge- nacht on-tlasttezich boven het Z.-O. van land een kort doch op sommige plaatsen Iwaar onweder. De blisem sloeg te Ech- polder in de woning van den heer B. Iwaar groote schade werd aangericht. De |iers waren vanwege het onweer naar de gegaan, zoodat deze glukkig geen let- Ikwamen. rt daarop werd de woning van den kapper raaf, getroffen. De lampen werden hier lid, maar verder geen schade aangericht. Tiiiiende telefoonpalen zijn versplinterd, leulen van den heer Muurling werd in de 1 gedood, terwijl verder in tal van plaat- te in slooten geraakte, zoodat de boeren lat moeite hadden het weer op het droge Ingen. en daarbij een dagelijksch genot. Tej. M. R waarborgt geringe onderhoudskosten. I.V.Feiienoortl's Ijzerhandel |v. d. Takstraat 24 ROTTERDAM |eleï. Interc. 50188—52141 Gevestigd sedert 1892. ïlken boekhandel. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdagmorgen en Vrijdagavond. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. „Nog eens over het Geld". li. We hebben de vorige week zoo opge merkt in ons vorig artikel dat geld feite lijk alles in onze maatschappij beteekent. We hebben dit niet gedaan met de be doeling „geld" tot „godsdienst" te maken. Maar alleen om er op te wijzen, dat geld een machtige factor vormt in ons leven en ten slotte „het spilletje" waar de wereld om draait. Wat is geldl Geld is de benaming voor een vast waarde- en ruilmiddel, waarin wij de waarde van alle dingen uitdrukken. Wij koopen er machines voor, maar; we koopen er ook arbeidskracht mee. De „vermenging" van deze tweegeeft een product, dat „geld" waard is, dus „nieuw geld" vormt. Uit deze conclusie volgt, dat zij die geld maken, industrie, landbouw, nijverheid, eigenlijk de meest gewaardeer de menschen hooren te zijn in onze samen leving. En om nog een stapje verder te gaan komen we hierop: dat handel en nijverheid (de geld-makers) den welstand van een land bepalen. Helder hierop volgt weer, dat wanneer „men" bepalingen maakt die wel geld kosten, maar niet opbrengen men feitelijk een misslag doet tegen het economisch leven in. Alle wettelijke bepalingen, die handel en bedrijf belemmeren (waar men „het geld" maakt) ondermijnen de welvaart. In deze tijden klinkt dit heel logisch, we weten nu zoetjes aan de gevolgen van contigenteering, van invoerverboden wel. Een van deze ingrijpende factoren is de belasting. Belasting is de nood zakelijke opbrengst aan den staat om de staatsdiensten te bekostigen, (publieke veiligheid, onderwijs (lager en hooger) ambtenaren, enzj.Niemand zal belasting als zijn aandeel in de staatszorg onbillijk kunnen vinden maar daartegenover staat dit, dat de belastingen ook zoo laag mogelijk moeten zijn en niet meer vormen dan de strikt noodzakelijke bedragen' Hooge belastingen zijn een strop voor het land het geld, dat anders „verteerd kan worden moet nu gespaard worden voor belasting. We komen op een hellend pad, als steeds hoogere belastingen het nog voorradige geld opeischen. Natuurlijk komt een gedeelte van het belastinggeld toch handel en nijverheid ten goede. Maar een groot gedeelte is niet bestemd om opnieuw in het productie proces ingeschakeld te worden. Te veel bureaucratie (men bedenke dat ambtenaren geen nieuw geld maken gelijk de industrie! maar wel geld z/ezbruiken) vormt een geld-verspillend concern, waar- OUÏDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 57) „Waarom verveelt gij iemand nooit?" zeide Zou- roff tot haar, toen hij, bij gelegenheid van een der prachtigste feesten van het winterseizoen, met haar op de Newa walste. Madame Jeanne lachte. „Misschien omdat ik Ieelijk ben, of omdat, zoo als gij eens gezegd heb, j'ai Ie talent de m'enca- nailler. Maar er zijn zoovelen, die dat hebben!" Hij zeide niets; maar als hij haar voelde draaien en zweven met de vlugheid van eene zwaluw, en zoo veerkrachtig en onvermoeid, alsof hare heupen op stalen veeren wiegelden, begreep hij dat het kwam doordat zij zichzelve nooit verveelde. „Elle se grise si bien," zeide hij van haar, toen hij haar dien avond aan een officier van de Lijfwacht had overgedaan. Se griser door drinken, of door spel, of door dwaasheden, of door politiek is de kunst, die aan de orde van den dag is. Matig wezen is dom. Zijne vrouw, in haar hermelijn, dat in breede plooien om hare gestalte golfde als een kleed van sneeuw, door geen enkele kleur afgewisseld, met hare ernstige, trotsche oogen en hare stille, lang zame bewegingen, mocht de bewondering van het hof en de stad trekken, maar voor hem had zij niets bekoorlijks. Zij behoorde hem; hij had voor haar een prijs betaald, waar hij soms spijt van had, en zij had hem vernederd. In zekeren zin was zij eene gestadige vernedering voor hem, want hij bezat verstand genoeg om hare zedelijke waarde te erkennen, en te weten dat hij nooit waardig was geweest een voet over den drempel harer kamer te zetten, den zoom van haar kleed aan te raken. In den grond van zijn hart gevoelde hij onwille keurig een zekeren norschen eerbied voor haar, die bij we vooral niet zeggen dat ambtenaren hun geld niet waard zijn, maar alleen dit, dat hoe minder ambtenaren de staat, door goede en practische indeeling van zijn systeem, noodig heeft, hoe beter het dien staat zal gaan We hebben wel eens hooren zeggen: „de staat (is er goed voor" met geld of wat ook, maar alles is minder juist dan dit. Hoe minder geld de staat noodig heeft, hoe beter het voor het land zelf is. Lage belastingen brengen welvaarten hieraan moeten de gemeenteraden mede werken. En als zij de gemeenteraden geld uitgeven dan dienen ze zich eerst at te vragen wat de economische gevolgen van die daad zijn. En niet wat het gods dienstig ideaal is. Op Flakkee moet men daar voortaan maar eens beter aan gaan denken. Volgende week Vrijdag gaan we weer door. J. B. 1) Er zijn natuurlijk nog meer factoren als grond- stolfen (die dikwijls een soortgelijke weg gegaan hebben); maar dit zullen we om de zaak eenvoudig te houden, buiten beschouwing laten. 2) De bedoeling is heelemaal niet om „den zakenman" als .waarde voor de samenleving" boven den ambtenaar te zetten. Beiden hebben haar eigen gebied, dat zij bestrijken en een goed ambtenaar die zijn taak en positie begrijpt in onze samenleving .is even belangrijk en onontbeerlijk al de besten van de andere catagorie „menschen". DRAIStftA-vAN-VALKmBURG'S- e A -'i LEVÉRTRAM Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon. (Adv.) Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Ouddorp, op Dinsdag 18 September, des namiddags te 2.30 uur. Voorzitter: Burgemeester Gobius du Sart. Afwezig met kennisgeving de heer J. West hoeve. De VOORZITTER opende de vergadering met gebed en heette in het bijzonder welkom den heer Mastenbroek, die wegens ziekte 'ang de vergaderingen niet heeft kunnen bijwonen. Daarna werden de notu'en gelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: De begrooxing van den Keuringsdienst van Waren waarin voor deze gemeente een bij drage is uitgetrokken van 399,91. De Secretaris deelde mede dat dit aanzien lijk beneden het geraamde bedrag is. Van het Ministerie van Onderwijs, K. en W. bericht dat een voorschot verleend zal worden voor de kosten van het lager onderwijs over 1934 van 6000, Van Ged. Staten bericht dat goedgekeurd is een wijziging van de Gem. begrooting. Van den Keuringsdienst van Waren de hem met eiken dag slechts des te meer van haar vervreemdde. „Waarom zijt gij ook met eene jonge heilige getrouwd?" zeide zijne vriendin, Madame Jeanne, altijd op een toon van spottend beklag tot hem. Had hij dan liever gewild dat zij ook zondigde? Er waren oogenblikken dat hij dit bijna wenschte; dat hij, zelfs ten koste van hetgeen hij er zelf bij zou verliezen, dat hoofd wel onder het bewustzijn van kwaad gebogen, die oogen van schaamte neer geslagen had willen zien, om haar ten minste eens een bitteren scheldnaam naar 't hoofd te kunnen werpen. Want er waren oogenblikken dat hij haar bijna haatte om de reinheid, die uit haar blik straalde, om de edele fierheid van haar karakter, om het stil geduld waarmee zij zijne veelvuldige beleedigingen verdroeg. „Wat geeft haar eigenlijk het recht," dacht hij, „zich zoover boven ons allen te stellen? Zij heeft zich aan mij overgegeven om mijn rang, evenals anderen gedaan hebben om mijn goud." De koude winter ging in eene gestadige afwisse ling van genot voorbij, en te midden daarvan ge voelde Vere eene treurigheid, waarin eene zekere wroeging lag. De oude hertogin te Bulmer stierf na eene ongesteldheid van éen dag; zij was ge storven zonder dat er iemand bij haar was dan hare getrouwe dienstboden, en onder de oude eiken op de kust van de noordelijke zee begraven. Vere betreurde haar oprecht. „Zij is gestorven zonder mijne ware geschiedenis te kennen," dacht zij, met bittere smart; en de overledene had geen woord van vergiffenis, niets ter herinnering achtergelaten om haar te troosten.„Wij zijn eene haatdragende familie," dacht Vere verdrietig. „Ik kan ook niet vergeven. Verdragen kan ik, maar vergeven niet." Dit sterfgeval en haar eigen gezondheidstoestand gaven haar eene reden en eene verontschuldiging om zich eene poos aan de wereld te onttrekken. Zij leefde in afzondering, terwijl haar echtgenoot met de Duchesse Jeanne op Keizerlijke bals en winterfeesten walste en soupers gaf in de café's waar de kamers lustpireelen van palmen en rozen waren en waar tot zonsopgang gedronken werd. Zij bleef in hare eenzaamheid in het groot, weel- Balans, Verlies en Winstrekening over 1933, welke sluit met een ontvang en uitgaaf van 6678,15. De goedkeuring over de gemeenschappelijke regeling van den Vleeschkeuringsdienst. De Begrooting van dezen dienst voor het jaar 1935 welke smit met een ontvang en uit gaaf van 4433,27. Deze begrooting wordt vastgesteld. De rekening van dezen dienst geeft over 19v,o ecii w.nstu.tkeenng voor deze gemeente aan van 19,21 De VOORZITTER deelde mede dat het salaris van den keurmeester eveneens met 5 is gekort. Vaststelling wijziging ambtenarenreglement. VOORZITTER zeide dar de betreffende bonden gehoord zijn over de voorstellen tot het aanvullen van dit reglement, ingevolge ministrieel schrijven met de verbodsbepalingen inzake de revolutionaire gezindheid. j De Bonden hebben op deze wijziging goed gunstig beschikt en thans stellen B. en W. voor deze wijziging definitief vast te stellen.1 Daartoe werd besloten. Van den Algem. Nederl. Politiebond was een schrijven ingekomen, waarin werd aangedron gen het salaris van de gemeenteveldwachters niet te verlagen, waardoor zij beneden het peil der bezoldiging van de Rijksveldwachters komen. VOORZITTER zeide dat dit ook eigenlijk onbillijk is. Maximum kan de veldwachter aan inkomen genieten netto 1750,waar de. Minister echter de salarisgrenzen heeft be paald, hebben B. en W. geen vrijmoedigheid hiervan af te wijken en hooger salaris toe te kennen. I Daarna werd besloten de salarissen vast te. stellen van 1400,tot 1900,met 10 pensioenverhaal. Van den Commissaris der Koningin was een schrijven ingekomen inhoudende een verzoek om de politieambtenaren te laten deelnemen aan den politiecursüs 19341935, waarvan de kosten bedragen 25,per cursist. De meerderheid van B. en W. stelde voor het bedrag ad 50,ie voteeren. Wethouder WESTHOEVE verklaarde zich er tegen. Spr. meende dat de politie zelf haar opleiding moet betalen. A. PADMOS vroeg of men gedwongen zou kunnen worden dit bedrag ce voteeren. VOORZITTER zeide zulks niet te weten. A. PADMOS meende dat het geven van dit cursusgeld eigenlijk niet in orde is. Bij de be noeming moet men zien of de sollicitant vol doende onderlegd en voor zijn taak berekend is. Het gaat niet aan zich te bekwamen voor het vak waartoe men reeds benoemd is op kosten van de gemeenschap. Het leeren van die geraffineerde schurkenstreken, en om die daarna hier in praktijk te brengen, moet voor dien gebeurd zijn. Het voorstel van de meerder heid van B. en W. werd in stemming gebracht en verworpen met 9 tegen 1 stem, die van wethouder Breen. Van Ged Staten was wederom een schrijven ingekomen, inzake hei te maken streekplan voor Goeree en Overflakkee, teneinde de lint bebouwing langs de Prov wegen te weren VOORZITTER zeide, dat deze gemeente er inderdaad niet zoo'n groot belang bij heeft als andere gemeenten op dit eiland. Toen voor ziet spr. dat het t.z.t. noodzakelijk zal blijken dat een uitbreidingsplan voor deze gemeente gemaakt zal moeten worden om in de be bouwing een weinig orde te scheppen. Het maken van zoo'n uitbreidingsplan kost in, den regel veel geld. B. en W. hebben daarom ge meend wel de gevraagde subsidie te verleenen derig, zorgvuldig verwarmd paleis der Zouroffs, waar nooit een tochtje binnendrong. Hare gezond heid leed door die gevangenschap in eene oranjerie, die even onnatuurlijk voor haar was als het voor een der jonge eiken van Bulmer-Chase, of voor eene van de reeën, in de Bulmersche bosschen ge boren, geweest zou zijn. Een tweede kind werd geboren, maar kwam dood ter wereld: een teer, bleek wicht, dat het levenslicht niet aanschouwde. Zij was lang ziek, en zelfs hare langdurige zwakte was haar welkom als eene tijdelijke bevrijding van het hofleven, van de wereld en van haar echtgenoot. Toen zij eindelijk sterk genoeg was om in de lucht te komen, was de Newa niet meer met ijs bedekt, knopten zelfs in Rusland de boomen, en sproten de teedere grasscheuten uit de aarde. De Duchesse de Sonnaz was reeds lang te Parijs terug, en Prins Zouroff was er ook heengegaan, omdat hij daar zaken had. Per telegram ontbood hij er zijne vrouw, zoodra zij in staat was de reis te ondernemen, en zij kwam er met Madame Nela- guine, toen al de seringen in de tuinen der Tuile- rieën cn van het Luxemburg en achter het Hotel Zouroff in de Avenue de Bois de Boulogne in bloei stonden. Een jaar was verloopen sedert zij Corrèze het laatste had gezien. Zij had bij geruchte vernomen dat hij alle enga gementen in Rusland had afgeslagen, onder voor wendsel dat zijne keel den vorigen keer door het klimaat geleden had. Zij had in de nieuwsbladen gelezen dat hij te Madrid en te Weenen gezongen had, dat hij, om zich te ontspannen, te Rome was geweest cn sedert eenige maanden als altijd de af god "van Parijs was. Toen zij daar kwam, dacht zij terstond weder aan hem. Een blos van opgewekt leven kwant op haar bleek gelaat te voorschijn, en haar hart klopte snel bij het vooruitzicht van weder in de opera de stem te zullen hooren, die de „Nuit de Mai" ge zongen had. Het was nu Mei, maar voor haar was het nacht, een lange, donkere, hopelooze nacht. „Voilé la belle Princesset" zeide eene jonge hand voor dit streekplan,'echter onder voorwaarde, dat tevens een uitbreidingsplan voor deze ge meente gemaakt zal worden. Wethouder WESTHOEVE voelde voor die bijdrage niet veel en zag de noodzakelijkheid voor een uitbieidingsplan nog niet in. BOSLAND zeide het te moeten betreuren dat de vrijheid van bebouwing zoo aan banden zal worden gelegd. Spr. zag liever dat elk kon laten bouwen waar en hoe hij dat wenschte. VOORZITTER zeide dat dit nU eenmaal niet meer gaat. Ook de bouwverordening geeft beperkende bepalingen en wij mogen toch con- stateeren dat een bouwverordening noodig en nuttig is gebleken. Ieder geniet in alles een zekere mate van vrijheid, zoolang deze blijft binnen het kader van de wet. A. PADMOS meende dat het streekplan Van geen belang was en dat een weigerende hou ding xegen dit plan geen zondigen was tegen den geest der wet. Spr. meende, dat het tijd genoeg was dit geld te voteeren als men de gemeente met de wet daartoe dwingt. VOORZITTER zeide dat er reeds een ver bod is om langs de Prov. wegen te bouwen. BOSLAND: Dan behoeven wij dit toch nu nog niet eens te gaan beperken, dan is ons dat ve.bod reeds voldoende. VOORZITTER zeide dat het eigenlijk geen bouwverbod was, doch de Provincie geeft geen uitweg voor woningen, zoodat het daardoor onmogelijk wordt gemaakt langs de wegen te bouwen. Daarna kwam het voorstel van B. en W. om alsnog mede te werken aan het streekplan in stemming, dat werd verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Breen, Hameeteman en Westdijk. Van de Wed. H. Komtebedde was een ver zoek ingekomen om een rioleering nabij haar woning. VOORZITTER zeide dat het reeds voordien een pünt van bespreking heeft uitgemaakt; het is echter gebleken dat het daar wel nood zakelijk is en mitsdien stelden B. en W. voor aan dit verzoek te voldoen. Daarna werd alzoo besloten. De VOORZITTER zeide, dat in de vorige vergadering de stemming heeft gestaakt over navolgende voorstellen: 1°. het salaris van den Burgemeester on veranderd vast te stellen, althans Ged. Staten dit te adviseeren, op 3700,2°. het voor stel van B. en W. om het salaris van den lsten ambtenaar ter secretarie te bepalen op 1600,waardoor het eenigszins in overeen stemming is gebracht met de bezoldigingen van zijn ambtgenooten in andere plaatsen ook van dit eiland en daarop dan 10 pensioen- verhaal toe te passen De VOORZITTER vroeg of iemand daar over nog het woord verlangde TANIS vroeg of in de gemeentewet een wijzig'ng was gekomen, want vroeger kon geen discussie meer worden toegestaan over onder werpen waarover de stemmen staakten VOORZITTER zeide dat zulks inderdaad is gewijzigd Allereerst kwam, toen geen der leden daar over meer vragen had te stellen of opmerkin gen te maken, het voorstel Breen in stemming om het salaris van den Burgemeester niet te verlagen. Dit voorstel werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Wethouders, Hameeteman en Westdijk. Bij punt twee zeide de Voorzitter dat in de vorige vergadering een lijst van bezoldigingen ter tafel is geweest van de gemeenten buiten het eiland. Ook van de gemeenten op het eiland is een overzicht verkregen en daaruit bleek dat een bezoldiging van 1600,nog werkster, met een zucht van afgunst, terwijl zij toevallig bij Jiet groote, vergulde hek van het Hotel Zouroff stond, toen Vere het binnenreed, achter over leunend tegen de kussens van haar rijtuig, lusteloos door physieke en moreele afmatting, wat het meisje voor de trotsche onverschilligheid en traagheid van eene groote dame hield. Zij was schooner dan ooit, maar zag er veel ouder uit dan zij was; hare jeugd was in haar bevroren; in hare aderen, in haar hoofd, in haar hart, scheen alles ijs te zijn. Prins Zouroff ging haar tot onder aan de trap tegemoet. Hij was sedert twee maanden te Parijs. „Ik hoop dat gij niet al te vermoeid zijt?" zeide hij beleefd, en gaf haar zijn arm om de trap op te gaan. „Gij ziet verschrikkelijk bleek," liet hij er op volgen, toen zij in het salon alleen waien. „Gij zult werkelijk rouge moeten opleggen; geloof mij." En alsof hij zich een plicht herinnerde, gaf hij haar een onverschilligen kus. „Ik vertrouw dat gij v wèl genoeg zult gevoelen om van avond naar Orloff te gaan?" ging hij voort; „ik heb beloofd dat gij komen zoudt, en Worth heeft ntij gezegd dat hij een nieuw wonderstuk, opzettelijk voor u vervaardigd, gezonden heeft, 't Is eene partij ter eere van den groothertog." „Ik zal zeker wèl genoeg zijn," antwoordde Vere eenvoudig. „Als gij 't mij vergunt, zal ik naar mijne kamer gaan om wat uit te rusten." Zij begaf zich naar hare slaapkamer, waar de „slavin" van Geróme aan den wand hing. „Dat alles is van ochtend en gisteren voor Ma dame gekomen," zeide hare kamenier, haar een tafel vol brieven, uitnoodigingskaarten en een grooten ruiker rozen te midden daarvan aanwij zende. Den geheelen winter had zij zich in Petersburg door rozen omringd gezien, doch dit waren zulke bijzonder frisschc bloemen, niet in de kassen ge kweekt, in alle verscheidenheid van klem en soort, en liefelijk van geur; maar tusschen al die fijne rozen in stak ccne gewone mosroos, en daarnaast een takje egelantier. Zij boog het gelaat over de geurige bloemen. „Van wien komt die ruiker?" vroeg zij; en eer maar heel normaal is en de gemeente zich dan nog mag verheugen in een goedkoope huis houding voor het administratieve werk. Daarna kwam ook dit voorstel in stemming en wederom staakten de stemmen. Voor stem den de heeren Breen, Bosland, Hameeteman, Westdijk en KI. Westhoeve. VOORZITTER zeide dar geacht moest wor den, dat het voorstel was verworpen. A. PADMOS had een hatelijkheidje aan het adres van den heer Bosland over diens ge wijzigde houding over dit punt. VOORZITTER zeide dat zulks ongepast was en geen critiek uitgeoefend mag worden over een stemming. A. PADMOS: Nu ja, enfin, ik heb het toch lekker eens gezegd. Van den Bestuürdersbond was een schrijven ingekomen waarin werd aangedrongen: 1°. Om een toeslag op óe steünuitkeering voor de premie van het Ziekenfonds, in deze S.B.Z.; 2°. Om meer en op ruimere schaal goed koope Margarine te verstrekken; 3°. Om uiikeering van een brandstoffen- toeslag. VOORZITTER zeide, dat het eerste punt meerdere malen een punt van bespreking in B. en W. is geweest. B. en W. meenden echter dai dit een vrij gevaarlijk punt was, omdat het co"ege verwachtte, dat een zeer groot aantal werkeloozen dan de premie niet meer zal betalen, zoodat zoowat alles ten laste van de gemeente zal komen. Inzake het op ruimer schaal verkrijgbaar stellen van goedkoope margarine kunnen B. en W. mededeelen, dat reeds bij herhaling daartoe bij den Minister is aangedrongen. Wij zijn reeds dikwijls verder gegaan dan we mochten, zagen dikwijls wat door de vingers, doch bij de controle werd dit ontdekt en ons gewezen op de overtreding. Wij kunnen dus niet verder gaan, tenzij een nieuw wettelijk voorschrift verschijnt. Voor wat betreft den toeslag voor brand stoffen moeten wij eveneens wachten op den Minister, die heeft te bepalen of dit mag. A. PADMOS zeide dat hij er in principe voor was dat elk voor zich zelf zorgde, doch hoe kan een werkelooze, die 4,90 of 5,40 steun geniet, die premie betalen en verder de hoogst noodige artikelen koopen. Laten wij liever trachten geen toeslagen te geven, doch de steunbedragen verhoogd te krijgen met b.v. 1,50. VOORZITTER zeide dat dit thans niet aan de orde is, dat Padmos daarover in de rond vraag voorstellen kan doen. VOORZITTER ste»de voor om B. en W; te machtigen om te zien wat er nog in het belaög van de werkeloozen gedaan kan worden. Alzoo werd besloten. Vaststelling Gemeenterekening, dienst 1933. T. TANIS rapporteerde namens de commis sie van onderzoek, dat deze sloot in ontvang met ƒ83.355,51, u.tgaaf ƒ78.056,47, alzoo met een voordeelig saldo in gewonen dienst van 5299,04, en in Kapitaaldienst met een voor deelig slot van ƒ99,61. De commissie had geen opmerkingen direct op de rekening, al advi seerde zij B. en W. wat zuiniger te zijn, daar de ambachtslieden knap hoog schreven. Daarna werd de rekening vastgesteld. Eveneens werd vastgesteld de rekening van het Burgerlijk Armbestuur met een nadeelig saldo van 9,42. Rondvraag. De VOORZITTER gaf allereerst den heer A. Padmos gelegenheid zijn voorstellen té be handelen inzake verhooging van steunnormen. PADMOS zeide dat hij thans eigenlijk niet zij het vroeg, wist zij het. Niemand anders in huis wist het. De ruiker was dien ochtend voor haar gebracht. Er was geen andere naam bij genoemd dan de hare. Het takje egelantier zeide haar echter dat het de welkomst groet van Corrèze was, die haar niet vergeten had. Welk een andere welkomstgroet dan die van haar echtgenoot, die haar bevolen had rouge op te leg gen en naar een bal te gaan. „Ik dacht niet anders of hij was mij vergeten!" peinsde zij; en hoe vermoeid zij ook was, zette zij eigenhandig de rozen in eene vaas, en zij stonden dicht voor haar bed toen zij in slaap viel. Zij, die zoo trotsch was, bezat geen ijdelheid. Zij vond het zonderling dat hij, in zijne schitterende en bedrijvige loopbaan, vol afwisseling en zege praal, zich dien zomerochtend aan zee, met een kind, kon herinneren. Dien avond ging zij naar het schitterend feest bij prins Orloff; zij legde geen rouge op, maar Parijs vond dat zij er nooit zoo bekoorlijk had uitgezien onder de diamanten op hare borst had zij een takje egelantier gestoken, dat niemand zag. Dit scheen haar toe een talisman te zijn, uit haar vroeger leven afkomstig toen zij en de wereld elkander vreemd waren. Het was eene groote partij. Corrèze was een van de gasten; hij naderde haar niet. Een volgenden avond zat zij in hare loge in de ope ra. Corrèze zong in de „Prophéte". Van het tooneel af, ontmoetten zijne oogen de hare, en in zijn blik lag iets, dat haar hart doortintelde en haar bij bleef. Nooit was hij meer in zijne kracht geweest dan dien avond. De Duchesse de Sonnaz, die Vere vergezelde, applaudisseerde dat haar waaier er van brak. „Men zegt dat er twee tenorstemmen zijn; la voix de clairon et la voix de clarinctte," zeide zij. „De stem van Corrèze is de voix de clairon van een aartsengel." Vere zuchtte diep. Jeanne de Sonnaz zag haar eensklaps vorschend aan. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1