Boerenleenbank (Uraniare Lakken Middelharnis-Sommelsdijk D.JOPPECz.teSommelsdijk AAMBEIEN. DE SALAMANDER JL TWEEDE BLAD - De doodgravers van de menschheid» 10.500 gulden per lijk als zuivere verdiensten in den wereldoorlog. Wie stimuleeren deze acties Algemeen Overzicht. Bont Allerlei. 3 PRESTO? Zoo niet, gelegenheid om Neer- portreffelijke 7Va cts. wel op uiterst voor van onderstaanden <7 Laat thansUw HAARD vakkundig gegarandeerd onafbrandbaar LAKKEN. Uw HAARD wordt als nieuw! Vraagt me zeer billijke tarieven. Venn. „METALLICUS" Passerelstraat27, ROTTERDAM De bank leent gelden aan leden tegen 4.5 's jaars. Zij neemt gelden op tegen 3.36 's jaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aan gevraagd worden bij een der leden van het Bestuur. Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier RADICALE GENEZING dehardnekkigste Aambeien kunt U genezen binnen enkele weken. Klpntraat 59, R'dam VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 [onafhankelijk volksbestqjtn alle particulierekampioenscliapstitels werd gestreden, be.jsterkt door bet feit, dat de economische De particuliere wapenfabricage is een bedrijf als elk ander, met winst als doel, „Onze Vloot" wenscht versterking ter zee. Zuid- Nederland wil legerversterking, Een Marine-dag in Scheveningen. Een Luchtvaartdag in Soesterberg, Wie in dezen crisistijd nog steeds een j leende (deze zelfde heer Koster zijn in. antwoord zoekt op de vraag „Wat moet termediair Om de Duitsche Nazi's aan «lijn zoon worden?'», dien zouden we er mitrailleurs te helpen, toen hij kans zag op willen wijzen, dat de wapenfabricage blijkbaar nog geen malaise kent en in die richting voor ondernemende krachten nog wel wat te bereiken schijnt- Het werk komt misschien wat luguber voor, maar liet wordt dan ook goed betaald en men verge te niet, dat het in bepaalde omstan digheden ook nog van een vaderlandslie vend karakter kan worden. Uit de encyclopedie van John Kooy leerden we, dat de jongste wereldoorlog in totaal gekost heeft een bedrag van f 622.765-200.000—, waarvan alleen aan oorlogsmateriaal werden besteed: f 420- 000000000.—- Stellen we de winst, op dat materiaal behaald, eens op 25 pCt-, dan moet deze hebben bedragen: f 105000-000.000-Volgens de gegevens uit de genoemde encyclopedie sneuvelden in den wereldoorlog rond 10 000-000 (tien niillioen) menschen. We kunnen de wuist voor de fabrikanten van oorlogsmateriaal derhalve veilig op f 10-500per lijk stellen. Natuurlijk kunnen de zaken der wapen fabrikanten niet aliijci zoo floreeren als in den jongsten wereldoorlog, maar de volgende oorlog kan in ieder geval niet meer zoo heel lang uitblijven, zoo is ons van alle kanten voorspeld gewor- den en bovendien zit de georganiseerde wapenhandel niet stil en helpt ze, waar mogelijk, den tijd van vredesslapte be korten. In de Ver. Staten heeft de particuliere bewapenihgsindustrie zich wat al te actief betoond en daarom is naar haar werkzaam heid een onderzoek ingesteld geworden door een speciale commissie uit den Se naat, welke bevoegdheid verkreeg om ge tuigen onder eede te hooren. Uit het be doelde onderzoek zou voorloopig reeds zijn gebleken, dat de particuliere bewa- peningsindustriën alle logische middelen bezigen om haar afzet te vergrooten. Zoo zouden door allerlei intriges de ONTWAPENINGSCONFEREN TIES GETORPEDEERD zijn geworden, omdat deze conferenties geenszins in het economisch en industri eel belang van de internationale bewape- ningsgemeenschap konden worden geacht. Het industrieele bewapeningshemd is bij deze heeren ook weer nader gebleken dan de nationaliteitsrok, want wèl mochten in de onderscheidene landen zekere „patri otten'» hun best doen om aan 's lands weerbaarheid een voorsprong te verleenen boven de weermacht van andere landen door toepassing van nieuwe vindingen bij den bouw van onderzeeërs, mitrailleurs of kaonnen, daartegenover stond, dat de wapenfabrikanten die geheimen aanstonds aan elkaar uitleverden, opdat ze aldus in de gelegenheid zouden komen om ook weer voor andere mogendheden moord tuig, gebaseerd op de allernieuwste tech nische vervolmakingen, te bouwen of te vervaardigen. om zijn maatschappij en zich zelf aldus te bevoordeelen. OPRICHTER VAN „ONZE VLOOT". Deze zelfde lieer Koster heeft met twee andere personen in 1005 de Nederland- sche vereeniging „Onze Vloot" opgericht, eene organisatie, welke zich ten doel stelt om voor den uitbouw vau onze weer macht ter z.ee te propageeren. Een jaar later trok de heer Koster naar Fiume om er zijn eerste onderzeeër te bouwen en sindsdien is hij niet meer naar onze Ne- derlandsche marine teruggekeerd- De ver- eenigiug „Onze Vloot" stuurt dezen op richter, thans ecre-lid, nog elk jaar een huldiguigsfelegram. Voor de Amerikaansche onderzoekings commissie wérd een brief voorgelezen van belangen uitgeschakeld zien. Eu daarom ondersteunen we den eisch, door de Amcrikaansche enquêteurs ge steld; een internationaal VERBOD VAN PARTICULIERE WAPENFABRICAGE- Wat een land voor haar weermacht behoeft, behoort in gemeenschapsbedrij ven te worden vervaardigd. den lieer Koster, waaruit zou blijken, dat de blikken van het volk gericht op i i_ i;_ rljii l.rl r\i*inrr»r> irnn «„Jp i rr\r\f ifl p +r>F>Izr»m ct" BINNENLAND. De terugkeer van Koningin en Prinses. Gedenkteeken voor Koningin-Moeder. prinsjesdag en communisti sche plannen. Bewape- iningsintrige in Nederland? - Een misdadengolf. Sport- successen. Allerlei. De terugkeer onzer beide vorstinnen op Maandag van deze week is aanleiding geworden tot een spontane en hartelijke huldiging van de zijde vooral der Am- sterdamsche bevolking. Schoolkinderen hadden zich opgesteld langs den water weg, wélke de Tabinta volgde, toen ze de koninklijke vacantiegangers in het land terugvoerde. Een Amsterdamsche Oranje- vereenigiiig met gepavoiseerde schepen is de Tabinta tegemoet gevaren en ook tal rijke particuliere vaartuigen namen aan deze huldiging deel. Groote volksmassa's hebben koningin en prinses toegejuicht, toen zé voet aan wal hadden gezet. Er ligt aan deze spontane huldiging een achtergrond van hoop en vertrouwen verscholen; meer dan ooit te voren zijn de Het zijn juist de particuliere wapen- fabrikanten geweest, die de meest ideëcle misschien onbewust, rassenverbroedering ui cie hij de actie van „Onze Vloot" had ge stimuleerd door een premie uit te loven voor het beste artikel over duikbooten. Hij wilde voorts, dat de vereeniging een campagne op touw zou zetten voor de verdediging van Ned- Indië- Een der Amcrikaansche commissie-leden, senator Clark, merkte na de voorlezing van dezen brief op: „Hij maakte, naar ik veronderstel, van deze methode ge bruik om opleving te brengen in de zaken van de maatschappij, die hij ver tegenwoordigde Ja! antwoordde getuige Spear hier op met een glimlach. DE ROL VAN „ONZE VLOOT". liet hoofdbestuur, van „Onze Vloot" heeft aanstonds niet veel nadruk ontkend, dat het zich voor eeuige actie der par ticuliere bewapeningsindustrie heeft ge leend. We gelooven dat onvoorwaardelijk. Maar mede zijn we er van overtuigd, dat vereenigingen, met een z-g- nationa listisch doelstreven, soms worden gewekt en geleid, gedreven, door menschen, die voordeel -verwachten en inderdaad ook zullen genieten van de tegenstellin gen, welke ze tusschen de volkeren weten naar voren te roepen en aan te scherpen. We staan niet op anti-militairistisch standpunt, al haten we oorlog. We ge looven, dat er motieven kunnen wezen om landsgrenzen te verdedigen, welke volk, haard en huis, alsook onze volks rechten en -vrijheden omsluiten. We kunnen dit slechts als een droeve noodzaak beschouwen, welke zich zou kunnen voordoen- We gaan accoord met een verstandige bewapening om ons weerkrachtig te hou den, maar we zullen ons ten sterkste verzetten tegen elke poging om ons, tegen wie ook, te laten opzetten, teneinde al dus de belangen van de particuliere wa penindustrie te bevorderen. Wat inu bekend werd omtrent „Onze Vloot" en hetgeen de leiding dezer ver volkeren- en practijk hebben gebracht- Zij waren de internationalisten, die geen vaderland, geen vriend noch vijand onderscheidden, wan neer het er op aankwam „zaken" te doen en zoowel den een als den ander ide beste materialen te leveren om elkander te vernietigen. Het uitwisselen van tech nische bijzonderheden en nationale bewa- peningsgeheimen was onder een belang rijk deel der particuliere bewapening^* fabrikanten tot een wijze van economische samenwerking geworden. In dat belangen- spel schijnt een gewezen Nederlandsche marine-officier, Paul Koster, sinds jaren in Parijs gevestigd als vertegenwoordi ger van de Electric Boat Company, een rol te hebben gespeeld- De onthullingen daaromtrent hebben Nederland op het ©ogenblik in heel de wereld in opspraak gebracht. De internationale kliek van particuliere wapenfabrikanten is er niet voor terug gedeinsd om, als er een al te onvoordee- lige vredesgeest over de wereld rond waarde, hier en daar een beetje stoke brand te spelen en „conflicten" tusschen naties te forceeren. Deze Nederlandsche „kapitein Koster" zou b.v-, blijkens een bij liet Amerikaan. schc onderzoek overgelegde corresponden tie, eenerzijds hebben aangezet oin de ge- al lieerden er toe te krijgen, dat Duitsch- l*nd tot het nakomen van het Verdrag van Versailles zou worden gedwongen, omdat Duitschland aan het herbewa penen was middels bewapeningsinstituten, welke niet aan de Electric Boat Company waren gelieerd, maar anderzijds ver heeft gedreven, doet ons met wantrou wen staan tegenover al die acties van den laatsteu tijd, welke ons volk willen suggereeren, dat we lagere inkomsten en zwaardere belastingen hebben te aanvaar den, doch dat daarnevens geen man en geen cent meer mag worden bezuinigd op onze bewapening. Integendeel, onze weerkracht zou moeten worden opge voerd. Wie zitten er achter de „beweging" uit het zuiden van ons land, zoo vragen we ons thans ongerust af, welke op een versterking van ons leger aandringt, om dat „liet volk" in de zuidelijke provin cies zich niet gerust zou gevoelen? „Het volk" pleegt op niets minder be lust te zijn clan op soldaterij, en nu zou opeens ditzelfde volk om een grooter leger vragen? Wie drijft die „jongeren", die in Sche veningen een Marine-dag organiseerden, om aldus voor vlootuitbrciding te demon- streeren Wie batte 't succes van den Pelikaan- tocht uit om honderdduizend menschen in Soesterberg zich te laten vergapen aan een spel van militaire vliegtuigen -in de lucht, een spel van vechten en bommen- werpen Nogmaals: we willen aan de overheid niet de middelen voor ©en zekere weer kracht onthouden, maar we weigeren om met ons vollcsvefmogen en volksbloed de belangen te dienen van particuliere wapen fabrikanten. .We willen bij de verdediging van ons prinses, van wie voor de 'toekomst van vaderland en dynastie nog voovele zege ningen worden verwacht. De nood der tijden heeft ons volk zich bovendien nauwer om den troon doen scharen; de latente Oranjeliefde bruischt in hernieuwde warmte op en we herin neren ons alles, wat we uit andere moei lijke perioden uit de geschiedenis van ons Vorstenhuis hebben te danken. In Den Haag is een begin van uitvoering gegeven aan een gedachte om middels bijdragen uit alle lagen van de bevolking der resi dentie een grootsch monument te doen oprichten, ter huldigende herdenking aan wijlen H. M- de Koningin-Moeder. Op Dinsdag a.s., 18 September, zal op de gebruikelijke plechtige wijze de ver. eenigde zitting van de Staten-Generaal worden geopend, waarmee -dan het nieuwe parlementaire jaar zal zijn begonnen, en het is ook weder bij die gelegenheid, dat meer dan in voorafgaande jaren de publieke belangstelling zal blijken voor onze vorstelijke landsleiding. In tal van plaatsen vormen zich reisgezelschappen om dien dag van het over.oude sprookje van gouden koets en schittering van unifor men te genieten. Het verluidt, dat de commmunisten voor dien dag een tegenbetooging willen hou den. Ze zouden bezig zijn om uit ver schillende streken van ons land z.g- hon- germarschen maar Den Haag te organi- seeren. Het is onbegrijpelijk, hoe de com munisten op het oogenblik van zulke actie een gunstig 'effect kunnen voorzien. Vast staat reeds, dat justitie en politie door het memen van maatregelen den toegang- tot Den Haag* voor dergelijke marsch- troepen zullen afsnijden. Vanuit Amerika wordt ons land dezer dagen ©enigszins in opspraak gebracht. In de Ver. Staten wordt een. officieel onderzoek gehouden maar de gedragingen van een aantal menschen, geïnteresseerd bij de particuliere wapenindustrie. Door bepaalde getuigenverklaringen is de in druk gewekt geworden, dat in ons land verschillende bewapeningsondernemingen zijn gevestigd, welke zich onder een mis leidend Nederlandsch voorkomen, met de Duitsche herbewapening zouden ophou den. Een in Palijs wonend gewezen Ne derlandsche marine-officier, die ten om, zent de vereeniging „Onze Vloot" hielp oprichten, zou zoo wordt verder be weerd middels deze vereeniging en een door haar ontwikkelde nationalistische ac tie de Nederlandsche vlootbewapening be gunstigen en opdrijven. Deze zaken heb ben vrij veel opzien gebaard en het be stuur van „Onze Vloot" in een ©enigszins onprettige positie gebracht. 't Is of een moord.epidcmie over ons land waart. Na de schanddaad op het Amsterdamsche meisje Sonja Beugeltasch zijn we nog opgeschrikt geworden met de berichten over een moord op het Haarlcmsche meisje W. en nu weer ©en moord op ten 40-jarigen man in Hoofd dorp. De verdachten van al deze moor den zijn gearresteerd, in minstens twee der drie gevallen moeten we veronder stellen, dat de daders niet geheel toe rekenbaar waren. Het is een najaarsver schijnsel, dat vele zwakken of zieken van geest hun be heer selling geheel verliezen. Ai kan de perg deze moord-geschiedenie- sen niet geheel zonder betoon van belang stelling laten, toch is het goed, dat ze zich bij de mededeeling van bijzonder heden veel reserve oplegt. Bij de internationale atletiekwedstrij den te Turijn, waar om de Europeesche haalde de Nederlandsche ploeg ccnigc mooie successen, Chris Berger werd kam pioen op 100 en de 200 Mtcr; peters werd lunk-stap-sprong-kampioen (14.89 AA)- Toen de Nederlandsche motorrenner Van Dijk den vóór-Iaatsten Zondag in Tsjecho-Slowakije den gouden valhelm won, verloor een Haagsche deelnemer in dienzclfdcn strijd het leven. Op den jong sten Zondag behaalde de Nederlandsche motorrenner Herkyleyns cenige lauweren in wedstrijden, welke te Montphléry in Frankrijk werden gehouden, maar de Fran- sche renner Marchant verongelukte er doodeljjk en de renner Cochet werd zóó zwaar gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Herkyleyns zelf heeft trouwens ook reeds meer dan een jaar in een zie kenhuis moeten liggen als gevolg van een val. Wanneer zullen eens afdoende maat regelen tegen deze krankzinnigheid worden genomen Van de deelnemers aan de jong ste T.T.-races in Assen zijn er reeds vier „gesneuveld". Woensdag van deze week werd de 31ste Jaarbeurs te Utrecht geopend. Ofschoon de economische perspectieven nog maar weinig gunstig zijn, groeide het aantal exploitanten zoowel als de verhuur de oppervlakte wederom- Voor 't eerst is er een officieele Duitsche afdeeling. B. en W- van Amsterdam hebben op nieuw een voorstel tot loonsverlaging voor ambtenaren en werklieden in ge meentedienst bij het Georganiseerd Over leg aanhangig gemaakt, vermoedelijk on der druk van de regeering, welke naar nivelleering van loonen en salarissen in overheidsdienst streeft. Voor ambtenaren en politie wordt eene verlaging voorge steld van 4—6 pCt-, voor arbeiders van 34 pCt., voor ongehuwden en vrouwe lijke ambtenaren nog eens 3 pCt- extra- Een kindertoeslag wordt voorgesteld van f 1.— per kind vanaf het tweede kind. De bezuiniging, met deze voorstellen te verkrijgen, bedraagt 2i/2 millioen, min 7 ton voor kindertoeslag. BUITENLAND, Een sovjettriomf te Genève conjectuur zich 'it oiiguiuiig heeft ge wijzigd in Zweden. Bedroeg liet aantal wcrkloozen er in Januari j.l* nog 172.000, thans zou het zijn teruggeloopeu i.; 86.000- In de Ver. Staten wordt een officieel onderzoek ingesteld naar de middelen, van welke de particuliere wapenfabricage zich ten behoeve van het verkrijgen van orders bediend. De beschuldiging luidt, dat het in deze industrie internationaal gebruikelijk is om elkaar de nieuwste technische „ge heimen" uit te wisselen, teneinde vriend en vijand te kunnen bedienen met het scherpste oorlogstuig. Door een stelsel van premies zouden vriend en vijand ook aan elkaar verdienen. Ongelooflijke staal tjes van een en ander zijn bij het ge houden onderzoek meegedeeld. Nederland is daarbij ernstig in opspraak gekomen. Duitschland is beticht geworden van ge heime herbewapening; voor herbewape- ningsdoeleinden zouden in omringende landen, ook in Nederland, verschillende gecamoufleerde bewa pen ingsi nd ustrieën zijn gevestigd. Paul 'Koster, een gewezen Nederlandsche marine-officier, wonende in Parijs, eens mede-oprichter van de ver eeniging „Onze Vloot" zou in het inter nationale complot zitten en o.m- gepoogd hebben om langs omwegen mitrailleurs te leveren aan de Nazi's in Duitschland. Het komt ons voor, dat enkele zake» buiten alle juiste verhoudingen worden opgeblazen en sommige getuigenverklarin gen zijn klaarblijkelijk onjuist, maar toch verdient het verloop der enquête met groo te interesse te worden gevolgd. Aan de jongste nationaal socialistische wapenschouwing in Neurenberg is een einde gekomen, rrfet eenvuurwerk, dat als het grootste, ooit ter wereld gegeven, wordt beschouwd. Er zouden ongeveer een half millioen kijkers zijn geweest Hitier heeft met ontroering in zijn stem aan 120.000 verzamelde S-A.- en S.S— mannen verzekerd, dat hij deze organisa ties, op welke hij heeft gebouwd, nooit zal loslaten en van haar trouw olp zijn beurt teri volle overtuigd blijft Hij heeft op een en ander zóóveel ostentatieven nadruk gelegd, dat velen concludeeren, Rusland wordt uitgenoodigddat het gevaar van een vervreemding tus- voor het lidmaatschap van den J schen deze legers en den leider, wel zeer Volkenbond. Een presi-groot is geweest, dentscrisis in Tsecho-Slovva- kije. Belangrijke verkie zingszondag in Zweden. De particuliere wapenfabri cage in opspraak. Hitier trouw aan S.A. en S-S- Stakingskoorts in de-Vei*. Sta ten, Spanje, België enz. Een tragische pkizierreis: 133 doodeti. Ondanks het verzet van Zwitserland en andere staten hebben ae groote Europee sche mogendheden verkregen, dat meer dan twee/derden van het aantal Volken- bondsleden aan de Russische regeering een uitnoodiging verzonden voor het lid maatschap der internationale volkeren-or ganisatie. Reglementair wordt vereischt, dat de zaak alsnog aanhangig wordt ge maakt in een commissie van onderzoek, welke b.v- heeft na te gaan, of 't nieuwe adspirant-lid wel getrow haar internati onale verplichtingen nakomt. Zoo'n onder zoek zou wel eens pijnlijk kunnen wezen voor de'Russen en daarom willen de bo venbedoelden twee/derden haar dat bespa ren en de Sovjets zonder meer tot den Volkenbond toelaten. Ook een lid echter kan bezwaar maken tegen afwijking van het reglement en men verwacht dat o.m- van Zwitserland. We kunnen dus nog voor verrassingen komen te staan in Genève, waar deze week de Assemblee wederom geopend is. Het schijnt ook, dat de Zwitersche geering nog steeds het plan heeft om per volksreferendum te laten beslissen over de vraag, of Zwitserland wel lid van den Bond zal blijven, als Rusland daarin is toegelaten. Er wordt zelfs reeds over ver huizing van den Volkenbondszetel gespro ken voor het geval Zwitserland tot uittre den mocht besluiten; in dit geval zou Weenen een kans maken. De 84-jarige president van de Tsjecho- Slowaaksche republiek, stichter der Tse- chische volkspartij, sedert 1918 aan het hoofd van de nieuwe, na-oorlogsche re publiek, is ziek; hij zou ccn beroerte heb ben gehad, langzaam verlammen op zijn einde voorbereid moeten zijn. De fi guur van president Masaryk heeft de zeer heterogene politieke groepen van Tsecho- Slowakije tot heden kunnen vereenigd hou den, maar nien vreest een ernstige poli tieke crisis na zijn verscheiden. Het heet, dat Masaryk zulks zelf inziet en een politiek testament heeft opgesteld, waarin hij den bekwamen minister van Buitenl. Zaken, Beuesj, als zijn opvolger aanbe veelt. Tn Zweden heeft Zondag a.s- eene ver kiezing plaats voor de provinciale raden. Met spanning wordt de uitslag tegemoet gezien, want al betreft het hier geen lier- aiieuwing van den Rijksdag zeiven, d« ver kiezing voor de prov- raden wordt be schouwd al* een gelegenheid van het volk om zich uit te spreken over het be leid van (de Zweedsche sociaal-democra tische regeering. De regeering wordt ge- Een ware stakingskoorts teistert op het oogenblik een groot deel van de wereld. Het groote textiel conflict in de Ver, Sta ten dijdt meer en meer uit. Rooseveld's voorstel om door arbitrage een oplossing te zoeken, is door beide partijen aan vaard, maar de arbeiders eischen, dat de werkgevers éérst als bewijs van overgave hun fabrieken zullen sluiten, die thans nog geopend kunnen blijven, doordat cir ca de helft der betrokken arbeiders de stakingsleiding niet volgt. In Madrid heet de algemeene arbeiders staking te -zijn mislukt door het ingrijpen der regeering, welke het socialistische vereenigingsgebouw liet bezetten en socialistische leiders deed arresteeren. A openbare bedrijven zijn in gang geblc- De Belgische mijnwerkers hebben i een loonsverlaging te ontkomen be;, tot 'n algemeene staking, ingaande M - dag a.s. Ze hebben het Vakverbond v_v- zocht om voor heel België een algem--? e werkstaking af te kondigen, maar darr. zal het vermoedelijk niet komen. Cubaansche stakers worden er van ver dacht, dat ze bij het vertrek uit Havana een bom zouden hebben gelegd in het Amerikaansche s.s- AAorro Castle, hetwelk met enkele honderden passagiers aan boord een pleizierreis maakte van New York naar Cuba en terug. Op enkele kilo meters uit de kust van New Yersey is het schip in brand geraakt en 133 op varenden kwamen in de vlammen of in het water om het leven, ondanks krach tige reddingspogingen vanaf toegesnelde schepen. Sommigen der bemanning van het verbrande schip hebben zich heldhaf tig gedragen, maar over het algemeen heb ben de manschappen blijk gegeven van een schadelijke lafheid. O.m- bereikte een reddingsboot, waarin plaats was voor 85 menschen, de kust met slechts 4 opva renden, ii.l. 2 Chinee zen en 2 Cubanen, die tot liet scheepsvolk behoorden. Dat het schip geteisterd werd als ge volg van een aanslag van Cubaansche sta kers, is blijkens het onderzoek nog geen*, zins vaststaand. OUDE BACILLEN. Dat ook een bacil een lioogen leeftijd bereiken kan is bewezen door den direc teur van het Londensche instituut voor tropische hygiëne, Sir William Simpson. Zes en twintig jaar geleden sloot hu c«nike gevaarlijke bacillan in een ver»«gc;d g: .- zen buisje. Onlangs heeft hij 't huls a geopend en toen hij met de zich d»sr n bevindende bacillen ccn Ouineescli b'gge- tje inentte, vertoonde dit d'd Ijk u* symptomen der ziekte, die door deze ba cillen veroorzaakt wordt. Tot 111 toe !>.d men aangenomen, dat deze bsrtl-n s'e.hts twee of drie jaar oud worden. D deze proef is dus bewezen, d«t de b»- cillen nog heel wat gevaarlijker zijn, it»n men vermoedde.

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 5