iddelharnis tv l MENNENS i Co. n Onze Eilanden EERSTE BLAD Goed Gereedschap 't Halve Werk Delwel, Wassenaar), vele jaren gedrukt ter |en verzorgen? Geeft U op als Abonné. VRIJDAG 14 September 1934 16e jaargang. - n°. 88 Opinie's van een Flakkeeënaar. MOTTEN. Ivorol-tanden IV@R@L i® en daarbij een dagelijksch genot. waarborgt geringe onderhoudskosten. N.V.Fe/j'enoord's Ijzerhandel v. d. Takstraat 24 ROTTERDAM Telef. Interc. 50188—52141 Gevestigd sedert 1892. plaatsen van Twente meer dan dertig inbraken In de meeste gevallen is de politie er tot dusver nog niet in geslaagd de hand te leggen op de daders, ofschoon zij met de arrestatie van een 22-jarigen vverkloóze te Hengelo, die bekend heeft meer dan negen inbraken op zijn geweten te hebben, een goede vangst heeft gedaan. Intusschen hebben al deze euveldaden in Twente de ernstige vraag doen opkomen of de publieke veiligheid op het platteland wel vol doende is. Het is zelfs zoo geworden, dat men thans op vele boerenhoeven en in burgerhuizen bedacht is op maatregelen om ongewenschte bezoekers een ontvangst te bereiden waarop zij niet rekenen. AMER1KAANSCH REGENMAKER LAAT BOMMEN VALLEN. Het regende inderdaad, maar niet uit de gebombardeerde wolken. Ook Amerika heeft thans zijn regenmaker in den persoon van den heer James'Bose. Bij het kunstmatig verwekken van regen maakt deze Amerikaansche scheikundige uit Dallas in Texas gebruik van zoogenaamde regenbom- men. Hij stijgt in een vliegmachine tot een bepaalde hoogte en laat daar regenbomnren op het wolkendek vallen waarvan hij een cir culatie van koude luchtstroomen verwacht, welke dan neerslag moet veroorzaken. De re geering had, alhoewel zij sceptisch tegenover het plan stond, voor een proefneming haar toestemming verleend, welke werd gefinan cierd door talrijke katoenverbouwers, "die best wat regen konden gebruiken. Bose steeg op in een vliegmachine en had binnen korten tijd een hoogte van ca. 5000 meter bereikt, van waar hij 30 regenbommen zou laten vallen. Vol verwachting staarden de menschen op den beganen grond naar omhoog. Bose bracht de bommen tot ontploffing en het begon ook te regenen. Maar de regen viel niet uit de wol ken die door den scheikundige waren gebom bardeerd. De eerste poging was dus mislukt. Geenszins ontmoedigd kwam James Bose weer op den beganen grond, waar hij niet alleen het verwijt kreeg, dat hij geen regen kon maken, maar dat bovendien, de buiten zijn wil neergevallen regen niet was terechtgeko men op het land van de katoenverbouwers die hem hadden betaald. Zij vonden alleen maar bommen op hun land. Bose was echter niet zoo gauw uit het veld geslagen en om het bewijs te leveren, dat hij wel regen kon verwekken steeg hij nogmaals op. Thans zou het wel beter gaan. Wederom bevond zijn toestel zich hoog boven het wol kendek. Het geluk was evenwel niet met hem. .vant plotseling ontplofte ontijdig een der 'egenbommen, waardoor het vliegtuig in brand vloog. De plioot kon nog een veilige landing maken, maar James Bose had ernstige brand wonden opgeloopen en bevindt zich thans in het ziekenhuis. mmniininnniniiiiiiniiiiiDimii;i]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiüii)iiiiiniiiii;i Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers O,075 ADVERTENTIEN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdagmorgen en Vrijdagavond. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. „Geld en Stembus". I. We schrijven September 1934. We zijn aan de laatste warme dagen van een niet al te warmen zomer. Maar deze laatste dagen zijn heerlijk door het mooie weer. Nog enkele weken, dan regen, dan koude dan winter Er is niemand die van te voren precies zal zeggen wat de winter kan geven zal geven. Maar behalve de onnoodige koude geeft ze op ons eiland ont spanningen de avondjes en avonden voor de jongelui, om elkander te ont moeten, voor de ouderen, om elkander te zien en dit najaar en winter voor de politici op ons eiland om zich klaar te maken voor den strijd om de stem bus voor de uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen. In de avondlijke uren zullen dezen winter de politieke kop stukken bij elkander komen en wikken en wegen wat „men zal brouwen". Het is juist naar aanleiding van dit feit dat wij enkele punten willen noemen, nu nog tijdig, nog voor de verpolitiekte heeren „hun program" hebben opgesteld, ter overdenking en hopelijk ter over name. Laten wij maar eerlijk onze opinie zeg gen, dat „wij" het menschdom, geregeerd worden door „het geld". Wie het anders denkt te weten moge het eerlijk zeggen, men moet maar eens met deugdelijke bewijzen hiervoor komen. Af en toe moge godsdienstig idealisme een poging wagen om het anders te doen schijnen maar sedert het goud de waardemeter is gewor den van ons maatschappelijk geluk (al is het niet 100 sedert dat oogenblik is degene die 100,verdient beter af dan hij die maar 10,verkreeg. Al was deze laatste ook nog zulk een vroom en aardig man en de ander een deugniet volgens onze burgerlijke en maat schappelijke beginselen. Het levensbeginsel van zeker 90 van het blanke en gele menschdom is „hoe kan ik het meeste geld verdienen." Geld beteekent brood, vrouw auto. De 10 andere naar schatting zijn idealisten, die hun godsdienst als hoogste goed er kennen en die zich geheel daaraan wijden (monniken, priesters, enz.) en of in 't ge heel geen loon ontvangen of als ze in „de wereld" moeten leven, genoeg om te leven. Schlusz. Hierover gaan we niet door, wij geven deze beschouwing alleen om dezen regel, dat niet „utopische beginse len" de hoofdzaak moeten zijn voor poli tieke partijen maar „de regels die naar welvaart leiden". We hebben nu genoeg FEUILLETON. OUÏDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. 55) „Als zij niet zulk eene parel was, wat zou zij wraak nemen!" dacht zij telkens, als de geruchten van de buitensporige en schandelijke levenswijze van haar broeder tot haar kwamen. Want zij ver gat dat zij die begreep, terwijl degene, die er het meest door beleedigd werd, zich er geen denkbeeld van kon vormen. Vere bleef nog verschanst binnen de sterkte harer eigene onschuld, als binnen de ivoren muren van een tooverkasteel. Van lieverlede vloeide de modder van het zedebederf dichter naar haar toe en omringde haar als eene stinksloot, maar toch was zij er nog vrij van gebleven, en dikwijls wist zij niet eens dat die haar zoo nabij was. Wat zij zag vervulde haar met walging, en daarom lachte haar echtgenoot haar uit. In die weinige maanden van haar verblijf te Parijs, bad zij eene levenservaring van jaren opge daan. Tien jaar in het eenzame, oude, grijze Bul- mer zouden haar zedelijk en verstandelijk niet zoo veel ouder gemaakt hebben als die korte tijd tc midden van het gewoel der wereld. Zij had uit den beker van de kennis des goeds en des kwaads ge dronken, en hoewel zij met reine lippen gedronken had, kon zij het gif, dat die beker bevatte, toch niet geheel ontgaan, Zij had een afkeer van de zonde der wereld, van de zinnelijkheid, de dwaasheid, de valschheid, de ongevoeligheid van het leven in die kringen, waarin zij verkeerdemaar de kennis, die zij er van had op gedaan, bleef haar toch altijd bij als een bittere smaak in den mond. Dat kwelde haar onophoudelijk; dat verouderde haar alsof er vele jaren verloopen waren. van de beginselen gehad ons land zit vol „verboden" gevolgen van utopische beginselen tot zelfs verbod van het geven van gastvrijheid op Zondagdat nu we dit regime hebben we eigenlijk snakken naar menschen die niet denken aan verboden, aan beginselen, maar aan „geld verdienen en ,,geld rouleeren". Op dit chapitre gaan we volgende week Vrijdag door. J. B. 1) Er is misschien niets dat zoo scherp de ver wording onzer maatschappelijke gebruiken onder invloed van de politiek weergeeft als juist dit. Vreemdelingen en reizigers mogen zoogenaamd onder godsdienstige motieven in de daartoe gestichte gelegenheden (hotels) geen gastvrijheid gegeven worden. En dit in een land, wier burgers zich er op beroemen, nazaten te zijn van de .Ger manen" wier heilige wet trouw en gastvrijheid was! gezond en parelblank Begin nog neden met f)e NederlandscheTandpasta Doos 20,Tube 4-0en 60ct. „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" (Adv.) IEPENZIEKTE-TENTOONSTELLING TE LEEUWARDEN. In de groote zaal van hotel Amicitia te Leeuwarden wordt van 12 tot 14 dezer een tentoonstelling, gewijd aan de iepenziekte en haar bestrijding gehouden. Woensdagochtend heeft de commissaris der Koningin in Fries land, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, de tentoonstelling geopend, in tegen woordigheid van tal van belangstellenden, leden van het gemeentebestuur van Leeuwar den en van vele Friesche gemeenten, land- en tuinbouwautoriteiten en anderen. De Voor zitter van het comité tot bestudeering en be strijding der iepenziekte, de heer E. D. van Dissel, directeur van het Staatsboschbeheer, sprak een inleidend woord, waarin hij een en ander over de ontdekking en bestudeering der ziekte mededeelde en werk en doel van het in 1930 gestichte comité tot bestrijding der iepen ziekte uiteenzette. Spreker deed eenige mede- deelingen omtrent de proeven met ziektevrije iepen, welke proeven echter nog vele jaren zullen moeten worden voortgezet, voor men volledige zekerheid zal hebben verkregen om trent de deugdelijkheid van het materiaal dat men uit zaailingen van Europeesche iepen heeft verkregen. Dit voorjaar kon er toe worden overgegaan een aantal kweekers entmateriaal van twee soort zaailingen te verschaffen, waar van gehoopt wordt, dat zij in de cultuur zullen voldoen. Eerst in 1935 mogen jonge boomen, met dit entmateriaal bewerkt, in den handel worden gebracht. De heer van Dissel deelde voorts een en ander mede omtrent de over brenging van de ziekte door de iepenspint- kever en de noodzakelijkheid van het vellen van boomen die door de ziekte zijn aangetast en het onschadelijk maken van de schors. De heer van Harinxma opende vervolgens de tentoonstelling met een rede, waarin hij In den beginne had zij beproefd eenige leiding, eenigen raad te vinden bij den man, die haar echt genoot was, en die de wereld zoo goed kende. De antwoorden van Zouroff bezwaarden haar hart slechts des te meer en lieten nog meer bitterheid achter. Het koude cynisme, het grofzinnelijke van zijne ervaring, kwetsten haar fijn zedelijk gevoel, evenals de vergiften en het mes van den vivisector de zenuwen van het levend organisme, waarop hij zijne kunstbewerking verricht, branden en vaneenrijten. Het was zijne bedoeling niet haar te kwetsen, maar hij vond dat hare onwetendheid haar be lachelijk maakte. Hij rukte de sluiers en maskers af, waai achter de ondeugden der wereld zich ver borgen, en schepte er vermaak in haar voor de naakte wanstaltigheid te zien huiveren. Zijn ruw en woest karakter had slechts éene zwakke zijde: hij was uiterst bevreesd een zot figuur te maken, en meende dat Vere's onschuld en koelheid hem daar veel kans op gaven. „Men zal mij voor een mari amoureux houden," dacht hij. en Madame de Sonnaz lachte en zeide hem wel vijftigmaal in eene week hetzelfde. Dat zijne vrouw zoo slecht op dc hoogte was van alles wat er om haar heen voorviel, maakte hem onge duldig, en zonder te aarzelen lichtte hij haar om trent een en ander in. Hij nam het haar kwalijk als zij niet om onkieschc aardigheden lachte; hij legde den niéuwsten rea-J listischen sensatieroman op hare.tafel en zeide haar dat zij dien lezen moest, omdat het zoo gek zou staan als zij er niet over wist mee tc praten. Als een prins van den bloede haar te vurig prees, en zij zich er door gekrenkt gevoelde, was hij misnoegd- op haar. „Gij maakt mij belachelijk; ik wil niet voor den jaloerschcn echtgenoot op het tooneel doorgaan, die met eene kaars rondloopt en aux voleurs schreeuwt!" Toen zij iets te weten kwam van de ondeugden van zekere groote dames, die dc toongeefsters der beau monde waren, vroeg zij hem of dat waar was. Hij lachte. „Volkomen waar; en nog veel meer, dat nooit gezegd en nog erger is, is ook waar." op de noodzakelijkheid van de bestrijding der ziekte', o.a. door voorlichting van het publiek, wees, evenals op de noodzakelijkheid van financieelen steun door particulieren aan het werk der bestrijding. Omtrent de tentoonstelling kan worden gezegd, dat ze alles bevat, dat kan dienen om inzicht te verschaffen in het wezen van de ziekte en haar bestrijding. Het Phytopata- logisch laboratorium Willie Commelin Scholten te Baarn, het Laboratorium voor Etimologie te Wageningen en het Staatsboschbeheer hebben in hoofdzaak het materiaal ertoe geleverd, terwijl er voorts een uitstalling is, door drie firma's, welke vertoont, voor welke practische doeleinden het iepenhoüt kan worden ge bruikt. Behalve stukken aangetast hout is er vooral veel fotomateriaal op de tentoonstelling aan wezig, dat bedoelt het publiek op de hoogte te brengen van de uiterlijke kenteekenen der ziekte. Voorts zijn er grafische voorstellingen van de verwoestingen, welke de ziekte heeft aangericht te Rotterdam, Hilversum, Utrecht en Leeuwarden. Hierbij bleek Leeuwarden er overigens het gunstigst voor te staan. Inzen dingen van verschillende iepensoorten, gerang schikt naar hun vatbaarheid voor de ziekte, van de zwam die haar veroorzaakt, afbeel dingen van de iepenspintkever, die de ziekte overbrengt, voltooien het beeld, dat de ten toonstelling van de ziekte en haar bestrijding biedt. MAASSLUIS EENIGEN TIJD STROOMLOOS. Explosie in krachtstation. MAASSLUJS, 12 Sept. Hedenmiddag om vier uur had, ten gevolge van het springen van een olieschakelaar, in het station van het electriciteitsbedrijf een hevige ontplof fing plaats. Daar in de onmiddellijke nabij heid van den schakelaar geen personeel aan wezig was, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Door de explosie was ge durende korten tijd de geheele gemeente van electriciteit verstoken. Met man en nacht werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met de noodige herstellingen en weldra kon den de verschillende kringen, waarin het kabinet is verdeeld, weer van stroom wor den voorzien. Het duurde tot laat in den avond voordat de storing volkomen was op geheven. De oorzaak moet worden gezocht in het defect raken van een der aftakkingen in het electrisch net. De materieele schade zal belangrijk zyn. ZEVEN INBRAAK-POGINGEN IN ÉÉN NACHT. Omgeving van Oosterbeek onveilig gemaakt. ARNHEM, 12 Sept. - In de omgeving van Oosterbeek zijn in den afgeloopen nacht niet minder dan zeven pogingen tot inbraak ge daan, vermoedelijk door een en denzelfden persoon. Slechts een paar maal is de poging gelukt, doch hetgeen gestolen werd had niet veel te beteekenen: eenig geld, een paar flesschen alcoholischen drank enz. De dader heeft getracht binnen te dringen in hotel Van Dijk te Wolfbeze, in een schoenwinkel aldaar; te Heveadorp heeft hij in een café een en ander gestolen, in een comestibles- winkel aldaar sloeg hy, toen de bewoners ontwaakten, op de vlucht, evenals by een inbraak in een manufacturenwinkeltje te Doorwerth. Ten slotte heeft hy nogeenber zoek gebracht aan ben villa aldaar. DE EMAILLEDIEFSTALLEN TE DOETINCHEM. Dag- en nachtploeg stalen in eendrachtige samenwerking. DOETINCHEM, 12 Sept. In aansluiting op het reeds gemelde omtrent de diefstallen bij de Eniaillefabriek Beccon alhier, deelt men ons mede, dat de diefstallen reeds langer dan een jaar op ongeregelde tijden hebben plaats gehad. Doordat de marechaussee te weten kwam dat een arbeider van de Beccon emailie- waren te koop had aangeboden, kwam men de diefstallen op het spoor. Een onderzoek volgde. Huiszoekingen hadden plaats te Doetinchem en Doesburg, waarbij de arrestatie volgde van de arbeiders D. J. S., G. W. A. te Doetinchem; J. J. K. en J. A. v. H. te Doesburg. Een groote hoeveelheid emaillewaren werd in beslag ge nomen. Het viertal werd in arrest gesteld en op 10 September naar Arnhem overgebracht, waar zij werden ingesloten in het Huis van Bewaring. Zij hebben een volledige bekentenis Dienzelfden dag arresteerde de marechaus see nog vijf arbeiders, t.w. E. J. P., J. P. H., A. Th. V., A. F. D. en A. G. M., allen woon achtig te 's-Heerenberg, die ook reeds een bekentenis hebben afgelegd en verklaarden schuldig te zijn aan bovengenoemde dief stallen. Bij plaats gehad hebbende huiszoekingen werden wederom groote partijen emaillewaren in beslag genomen. Ook deze arbeiders worden morgen, 12 September, overgebracht en voor geleid voor den officier van Justitie te Arnhem. De diefstallen geschiedden veeal bij het wis selen van de dag- en nachtploeg, wanneer de bazen het druk hadden of even afwezig waren. De dagploeg die vertrok zette de te stelen voorwerpen vooraf in zakken gereed en nadat zij de fabriek hadden verlaten, werden de voor werpen hün aan de achterzijde der fabriek door leden van de nachtploeg ter hand gesteld. In het geheel moeten een twintigtal personen, branders, hulpbranders en stokers bij deze diefstallen betrokken zijn. Het onderzoek duurt nog steeds voort. En toch wilt gij dat ik ze ken? dat ik goede vrienden met ze ben?" vroeg zij, in hare onschuld. Hij mompelde een vloek en streelde haar ver achtelijk de wang, zooals men een hond, die lastig is, met eene liefkoozing afscheept. „Ze kennen? Natuurlijk; gij moet ze altijd ken nen. Zij zijn de toongeefsters der wereld. Wat gaat hare leefwijze u of iemand anders aan?'Dat is de zaak van hare echtgenooten. Gij moet zorgvuldig letten op de positie van eene vrouw, maar over haar goeden naam behoeft gij u niet te bekomme ren." „Dus komt het er niet op aan wat iemand doet?" Hij haalde de schouders op. „Dat hangt er van af hoe de wereld het opneemt. Gij hebt een En gelsch spreekwoord van den man, die een paard mag stelen, en den man, die niet naar den halster mag kijken. De wereld is zeer grillig; dikwijls zegt zij niets van den paardendief, maar dikwijls stelt zij den man, die naar den halster gekeken heeft, aan de kaak. Gij zijt niet geroepen om hare grillen tc verbete ren. Het eenige, waarop gij te letten hebt, is de rechte personen te kennen." „De menschen, die dc paarden mogen stelen?" zeide Vere, met dien flauwen glimlach, waarin geen vroolijkhcid ligt, cn die te oud voor haar leef tijd was; een glimlach, zooals vóór haar huwelijk nooit om hare lippen had gespeeld. „Ja, de menschen die de paarden mogen stelen," antwoordde Zouroff, met een korten lach, zonder acht tc geven op haar glimlach of cr over tc denken welk zaad zijn raad zou kunnen zaaien. Toen hij haar dien dag verlaten had, ging zij naar hare slaapkamer cn beschouwde Gcrómc's Slavin voor den Harem. „In het Oosten zijn de mannen beter dan hier," dacht zij. „Zij sluieren hunne vrouwen en bescher men ze." Wat kon hij zeggen, wat kon hij haar verwijten, als zij zich de lessen, die hij haar gaf, maar al te goed voor zijne eer, in 't geheugen prentte? Op hare tefel lag een briefje van een pi ins, die door alle vrouwen geprezen werd, en door wicn zij ook verlangden geprezen tc worden: een briefje, Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon. (Adv.) ONVOORZICHTIG EENDENJAGER. Juffrouw in den hals geschoten. ROTTERDAM, 11 Sept. De 48-jarige mej. A. Muller-v. Deen uit de Watergeusstraat heeft gisteravond in haar volkstuintje, ge legen aan het Groenwegje achter het witte dorp in Oud-Mathenesse, een schot hagel in den hals gekregen. De vroüw is naar den poli tiepost Marconiplein gebracht en vandaar per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis, waar zij ter observatie is opge nomen. eigenhandig door hem geschreven, en dat van eene vereering getuigde, die slechts een glimlach vroeg om liefde te worden. Zij had het middel om zich te wreken in handen. Zij had slechts een woord te schrijven een uur te noemen en Sergius Zou roff zou de vrucht van zijne raadgevingen plukken. Dit denkbeeld dat geen verzoeking was, want daartoe was het te berekenend, kwam bij haar op en voor een oogenblik lag er bijna iets zoets in, omdat het haar toescheen zulk eene rechtvaardige vergelding te zijn die bittere voldoening, die alles is wat wraak, zelfs in haar hevigsten vorm, slechts zijn kan. Zij nam het briefje op en legde het op haar schoot het briefje dat een toekomstig koning compro mitteerde. Zij had een gevoel alsof al hare jeugd eensklaps in haar gestorven was; alsof zij hard, wreed, en laag was geworden. Waartoe dienden eer, reinheid cn waardigheid? Haar echtgenoot lachte er om; de wereld dreef er den spot mee. Het kwam er niet op aan. Niemand gaf er wat om. Zij werd gestoord door de stem van eene harer kameniers, die haar vroeg: „Is er antwoord van Madame voor Monseigneur?" Vere sloeg de oogen op als iemand, die uit een koortsachtigen slaap ontwaakt. Met eene snelle be weging streek zij jiet haar van haar voorhoofd terug en stond op. „Neen, niets," antwoordde zij kortaf, nam het briefje, streek een lucifer aan en verbrandde het. Die koele glimlach kwam weder op haar gelaat te voorschijn. „Wat is cr eigenlijk voor verdienste in deugd," dacht zij, „als zonde ons walgt? Ik geloof dat de wereld gelijk heeft grillig in hare belooning te zijn. Daar het slechts van dc geaardheid afhangt, is het volstrekt niet braaf geen kwaad te doen. Als men zijne ziel gaarne rein houdt evenals zijne handen, is het alleen maar eene kwestie van smaak. Er is geen goed en geen kwaad zoo zegt men." En tranen welden in hare oogen op, en haar hart werd bekneld; want voor de jeugd, met edele ge voelens bezield, is gccne woestenij akeliger om door tc trekken dan die van de onverschilligheid der wereld. Zij zou sterk zijn in den strijd, moedig Omstreeks acht uur gisteravond was mej. Muller in haar volkstuintje aan het werk, toen er een heer langs kwam met een jachtgeweer, met wien zij eenigen tijd heeft staan praten, omdat een van de aangeschoten eenden in de sloot was gevallen. Met andere burgers heeft de vrouw den heer geholpen om met een stok den aangeschoten eend uit de sloot te halen. Toen dat was gelukt is de heer verder gegaan en hij stelde zich verdekt op om opnieuw een den te gaan schieten. Niet lang daarna klonk een schot en mej. Huiler kreeg een gedeelte van de lading in haar hals. DE RADIO- DISTRIBUTIE IN VELSEN. IJMUIDEN, 12 Sept. Met de houders van radio-distributiecentrales in de gemeente Vel- sen heeft het gemeentebestuur een overeen komst aangegaan, vóór 1 Mei 1937 geen stappe te doen, om tot gemeentelijke radio-distributie te zullen komen en aan exploitanten te ver zekeren de vergunning voor het hebben van de noodige geleidingen boven en in de openbare wegen en wateren. Als tegenprestatie zal de gemeente hiervoor per jaar 1 per op het distributienet aangesloten betalende abonné ontvangen, wat ongeveer op ƒ4000 per jaar zal neerkomen. DORP, WAAR HET WILHELMUS ONBEKEND WAS. Ter gelegenheid van zijn ambtsjubileum heeft de commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland zijn tien ambtgenooten met hün dames een tocht door het Friesche water land aangeboden. Het eindpunt van dezen tocht was Wartena, waar volgens de regeling van de Idaarderadeelster gemeentelijke auto riteiten den gasten het Wilhelmus werd toe gezongen. Hierover wordt uit Idaarderadeel aan het „Lw. Nbld." een haast ongelooflijke bijzonder heid gemeld. Het had eerst in de bedoeling gelegen, dat de eigen Wartenaster schooljeugd het welkomstlied zou zingen, maar te elfder ure moest een wijziging in het programma worden gebracht, omdat de gemeentelijke autoriteiten tot de ontdekking kwamen, dat te Wartena het Wilhelmus een totaal onbekend lied is. Nooit van gehoord op schoolZoo moest in allerijl de schooljeugd van het naburige Warga per autobus naar Wartena getranspor teerd worden om daar het Wilhelmus te zingen, dat hün gelukkig kort geleden nog was geleerd. Natuurlijk hebben de gasten van den com missaris van dezen noodsprong niets gemerkt en aan het eerbetoon is dus geheel voldaan. Maar het voorval is toch te teekenend om het onvermeld te laten:! ALLEENWONENDE GRIJSAARD BIJNA VERBRAND. DEDEMSVAART, 12 Sept. De alleen wonende 78-jarige S. van Hoolwerf Luijmens ha Luijmes had zich sedert enkele dagen niet buiten zijn woning vertoond, hetgeen bij de buren eenig argwaan wekte. De gemeente politie werd hiermede in kennis gesteld en moest daar binnen wel geluid werd gehoord, doch geen deur werd geopend, zich met geweld toegang tot de woning verschaffen. Van Hool werf Luijmes, werd daar in vrijwel bewuste- loozen toestand met brandwonden overdekt op den grond liggend aangetroffen. Voor het bed stond een gedeeltelijk verbrandde stoel, terwijl een petroleumlichije op den grond lag. Vermoed wordt, dat het ongeval zich Zondag morgen reeds heeft afgespeeld. om weerstand te bieden, maar in die dorre vlakte kan zij slechts machteloos neerzinken. In de hedendaagsche groote wereld aan de grondbeginselen van deugd en zedelijkheid ge trouw te blijven is moeielijker dan in dedagen van het martelaarschap. Niets is zoo ontmoedigend en ontzenuwend dan 't eentonige der onverschillig heid. Werkelijke vervolging en kwelling is op wekkend voor de zenuwen; maar de overtuiging dat er niemand is, die zich om ons bekommert, niemand die op ons let, geen mensch die ons eert, geene godheid, die deernis met ons heeft, is meer doodend voor alle hooger streven dan een recht- streeksche strijd met dwingelandij of barbaarsch- heid ooit zou kunnen zijn. Vere zag wel in dat door zich te verlagen tot den rand der ondeugd als zij het oor leende aan ver liefde complimenten, waar schande achter school door zich gelijk te stellen met de wereld, waarin zij leefde, de vrouwen dan meer van haar zouden houden en haar echtgenoot haar er niet minder om schatten zou. Wat gaf hij er om? Bepaalde schande zou hij niisschein niet geduld hebben, maar hij liet haar het pad toch bestrooien met al de verzoekingen in verschillende gedaanten, die er toe leidden. Dien avond was er een groot gecostunleerd bal bij een der gezanten. Maanden te voren was er over gesproken, cn het zou eene der schitterendste fees ten van dien aard zijn, die men te Parijs sedert menig seizoen had gehad. Alle groote kleermakers en modistes, en alle schilders van naam in de stad, waren geprest om juiste teekeningen van kleedin gen uit een vroeger tijdperk te maken, en menige stoffige kroniek en menig perkament in oude kas- teelen en bibliotheken werd doorsnuffeld om in lichtingen te verkrijgen en verschilpunten te be slissen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1