Middelharnis is BUIJS wrnmm ermiiswii w*SwïiiBs T el. 14, Stad a. 't Haringvliet H. P. BERLAGE, >oek, zijn gedrukt ter Geeft U op als Abonné. IDAG ZE >rtretten er plaat ölMBOQM'ê flf&NOL iwwerktuiflen - Motoren ïieuwste en het beste vindt U bij Ine reparatie-inrichting e laten verzorgen? VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 wAAR-iN iiü lüüf EERSTE BLAD FEUILLETON. MOTTE N. LANDBOUW JUBILEUM. Er stond 'n |ok erg. Plot- i rij afdreven, fanning lukte i te bereiken, In het spelen den stroom |rij plotseling zag komen |rijpen, doch de bijna half |en aan land in zijn be- lukkig waren pndvoortsche |ee gegaan en lovaarder uit pedische be- avonds per verge bracht. Iht veel con- jrand teweeg. lOGES. ke offers. |in de Vijzel- zich twee |chug waren deftig ge- lier en onder bver gouden len, die aan- |n. Het slot Maar toen den verlaten I tong, maar Een tweetal waarde van dames, die Jen verlaten, ■hotels heeft liad. ■SHEID luurder van de lange |ren, zonder poor hij een baren. Deze poging is den motorbootbestuurder echter duur te staan gekomen, want de kap van de kajuit kwam juist in aanraking met het be weegbare gedeelte van de brug. De kajuit- bedekking werd losgerukt, en kwam in de Vecht terecht. Tal van nieuwsgierigen op den wal sloegen de pogingen van den bestuurder gade, om de kap van de kajuit weer op te visschen, hetgeen na veel moeite gelukte. De zuinigheid had hier de wijsheid bedrogen. VERKOOPINGEN. Op VRIJDAGEN 24 EN 31 AUGUSTUS 1934, telkens 's avonds 6 uur (Oude Tijd), te Nieuwe Tonge, resp. ter herberge van L. Osseweijer en Wed. I. de Witte, veiling en afslag van: a. Een Landbotivvs telling met Weiland te Nieuwe Tonge in polder Dui- venwaard, groot 0.90.50 H.A. (1 G. 291 R. V. Maat); en b. 4.07.30 H.A. (8 G. 261 R. V. Maat) Bouwland met Arbeiderswoning aldaar, in 5 perceel en en combinatie. Aan vaarding bouwland blootschoof 1934. Notaris VAN DER SLUYS. Op WOBNSDAG 29 AUGUSTUS 1934 in het logement van P. M. Schipper aldaar, beide dagen 's nam. 2 uur (oude tijd) Afslag (krachtens Rechterlijk Bevel) van Een huis met timmermanswerkplaats te Nieuwe- Tonge en een huis met schuur, erf, tuin, water en weiland, in den polder Battenoord te Nieuwe-Tonge, bewoond door L. Braber, toebehoorende aan I. J. van den Broek te Nieuwe-Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op DONDERDAG 6 SEPTEMBER, 's nam. 2 uur, (z.tzal te Middelharnis ten ver zoeke van de erven B Boomsma, om contant geld worden verkocht; Meubilaire en Huishoudelijke goederen waaronder; schrijfbureau, kasten, theetafel, stoelen, bleeden, loopers, kachels, bedden, matras sen. ledikant, dekens, vloerzeil, glas- en aardewerk, fornuis, enz. Te bezichtigen een uur voor de verkoopirg. Notaris VAN BUUREN. budt Difksland, in k.n vanaf halt 11 pude Tonge, in |n vanaf half 11 ïEKUUR teMID- norgens van half fs avonds van 7 trtrefbaar deur Ifwerking bevelend, Middelharnis «ervan- Istaüon WHTP4SU LAAT NIET LOS Yerkrijjrbaar bij alle Boekhandelaren jLEEST j EN ADVERTEERT I IN ONZE EILANDEN en meest uitgebrelden zin. sen 'tconcttrreerendst! Jw overcomplete werktuigen bij aan- u we, voor hun volle gebruikswaarde Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen enDienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdagmorgen en Vrijdagavond. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 16E JAARGANG. - N°. 84 Het vliegwezen In Oost- Europa maakt snelle vorderingen. Toenemend vervoer van Berlijn naar Moskou en Leningrad. 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. Op het con gres der International Air 1 raffic Association, hetwelk lieden in de Rolzaal op liet Binnenhof zijn laatste zitting hield, hadden wij een onder houd met de twee directeuren der Deruluft, de heeren P. Fette en W. Steinhardt, over de ontwikkeling van het vliegverkeer in Oost- Eliropa en de perspectieven van de lucht- verbindingen ttisschen Europa en Oost-Azië. Deruluft is een afkorting voor Deutsch-Rus- sische Luftverkehrs Gesellschaft, welke maat schappij in 1921 werd opgericht en door de Deutsche Lnft Hansa en de Russische Aeroflot werd ten doop gehouden. Hoe is de positie van de Deru? vroegen wij. Zij is eigenlijk een luchtbrug, was het antwoord. De Deruluft vormt een overbrug ging van het West- en Oost-Europeesch vlieg verkeer. Deze maatschappij exploiteert twee lijnen: 1°. Berlijn - Koningsbergen - Litauen - Moskou 2°. Berlijn - Baltische Staten - Leningrad. Op beide lijnen wordt met drie-motorige vlieg tuigen gevlogen, ieder plaats biedend aan tien passagiers. Voor zoover niet door de Duitsche en Russi sche regeeringen in den weerberichtendienst wordt voorzien, heeft de Dru eigen draadlooze stations hiervoor opgericht, evenals lichttorens in Litauen en de Baltische Staten. Voor het nachtvliegen zijn deze lichtbakens onontbeerlijk. Er wordt namelijk op het traject van Berlijn naar Koningsbergen, een afstand van 600 K.M., des nachts gevlogen, evenals op het traject MoskouRussische grens. Op dit gedeelte bevinden zich twintig lichttorens. De dagelijksche vliegdienst gaat zonder on derbreking winter en zomer door en dat de Deru uitmuntende resultaten boekt bewijzen de ieder jaar stijgende cijfers. In 1932 werd 1.036.015 K.M. gevlogen tegen 1.260.569 K.M. in 1933, het aantal passagiers steeg van 4737 tot 7658 en het gewicht aan mail van 24.242 tot 31.611. Voor 1934 zijn deze cijfers nog aanmerkelijk gunstiger. Er is zelfs een toeneming met 100 te constateeren. Hoe is de dienst precies? 's Morgens om zeven uur vertrekt er een vliegtuig uit Berlijn, dat 's middags om zes uur in Moskou is. Naar Leningrad is de vliegdüur nog een uur korter. Ook uit Moskou gaat iede ren dag 's morgens te zeven uur een vliegma chine die om zes uur denzelfden dag te Berlijn aankomt. Hoe staat het met het Russische vlieg wezen? Rusland heeft één groote luchtverkeers- maatschappij, de „Aeroflot", welke te Lenin grad en Moskou voor het binnenland en voor Azië aansluiting geeft op de diensten van de „Deruluft". Ten gevolge van de groote afstanden in Rus land en de geringe dichtheid van het spoorweg net, heeft het vliegwezen hier een nog grootere beteekenis gekregen dan in West-Europa. Van Moskou uit kan men in vier dagen vlie gend Wladiwostok, de havenstad aan de andere zijde van Siberië, bereiken, terwijl men naar OUÏDA Naar het Engelsch door C. BAARSLAG. Turkestan en China eveneens vertakkingen heeft. Door de huidige moeilijkheden in China is er nog geen sprake van regelmatige verbin dingen. Met welk materieel wordt er gevlogen? De „Deruluft" heeft Duitsche en Russi sche machines. In Rusland gebruikt de „Aero flot" Uitsluitend Russisch materieel. Men heeft er tegenwoordig zeer knappe Rhssische con structeurs, waarvan één der bekendste is A. N. Tupelow, wiens constructies de A.N.'[".-machi nes reeds zeer bekend beginnen te worden. Rusland bouwt zelf zijn vliegniotoren, som mige in licentie. Het maakt stalen vliegtuigen en heeft verschillende belangwekkende nieu wigheden ingevoerd. Uitgebreide propaganda. Is het vliegen populair in Rusland? Men heeft er alles op gezet de Russen „air minded" te maken door een uitgebreide propaganda voor het vliegwezen. Er bestaat zelfs een vereeniging, de „Ossoaviachim", welke o.a. fen doel heeft de luchtvaart te popu- lariseeren, welke publieke luchtpropaganda ten doel heeft. Daarnaast is er een wetenschappelijke instel ling, de „Zagi", waaraan de beste vaklieden op luchtvaartgebied medewerken, met een groot laboratorium te Moskou voor het nemen van vliegtechnische proeven. Het vliegtuig heeft men in Rusland vooral populair gemaakt door het te gébruiken voor landbouwkundige doeleinden. Men vliegt op geringe hoogte over de uitgestrekte velden, om naar ziekten onder de gewassen te speuren en doodt door middel van uitgestrooide ver giften ziektekiemen of schadelijke insecten. In Siberië, waar vroeger boschbranden in de zeer uitgestrekte en ontoegankelijke gebieden bijna niet te stuiten waren, heeft men thans groot succes door vliegtuigen te gebruiken bij de blüssching. Vermelding verdient nog een speciale nacht dienst tusschen Moskou en Leningrad voor de groote krantendrukkerijen. lederen nacht om twee uur vertrekt een vliegtuig uit Moskou met de matrijzen der groote Moskousche dag bladen. Om vijf uur 's morgens komt het vlieg tuig boven het vliegveld van Leningrad aan, werpt de matrijzen naar beneden en gaat zon der te landen terug naar Moskou. Het vliegwezen heeft in Rusland zich tot één der belangrijkste verkeersmiddelen uitgebreid. (Tel.) DE ZWERVENDE GANGSTER. Voor de rechtbank te Chicago verscheen dezer dagen de beruchte gangster Sam Hunt, die vanwege zijn gewoonte om in een foudraal voor golf-stokken een licht model machine geweer met zich te torsen, bekend staat onder den naam van „Golf-bag Sam". Men had hem tijdens een razzia gearresteerd en hoewel hij verscheiden ernstige misdrijven op zijn ge weten heeft, kon men hem op het moment niets bepaalds ten laste leggen. Niettemin wilde men hem ook niet zonder meer in vrij heid stellen, zoodat hij zich Vrijdag te ver antwoorden had wegens landlooperij. Op de vraag van den president van de rechtbank, of hij een vaste woonplaats had, antwoordde Sam: „Een heeleboel zelfs", en noemde hij twee van de grootste hotels van Chicago, het asyl van het Leger des Heils en drie verschil lende gevangenissen. Tegen een borgstelling van 1000 dollar moest de rechtbank hem ten slotte toch weer in vrijheid stellen. 51) En in hare verbeelding schenen al de klokken van Londen te luiden: „Hertogin van Muil'. Her togin van Muil!" Het was een gure, donkere, regenachtige dag, in het midden van Maart, zoo onaangenaam als het weder te Londen slechts wezen kan; maar de schit terende oogen der bekoorlijke Fuschia, hare ju- weelen en hare glimlachjes schenen den vochtigen nevel in tropischen zonneschijn te veranderen. „Hoe zult gij uw nieuw wapenkwartier laten maken, Frank?" fluisterde Lady Dolly, toen zij van haar neef afscheid nam. „Een rood varken met een mes in zijne keel, en eene zilveren flesch met Raap-me-op? wat zal dat goed staan!" I Maar de jonge hertog had geen ooren voor haar. Voor Prinses Zouroff was de verplichting van Fuschia Leach nicht te noemen eene bron van groote ergernis. Op den dag van zijn huwelijk zond zij haar neef een cabinet van malachiet, en een paar prachtige vazen, en daar bleef het bij. Zij was be- leedigd, en dat stak zij onder geen stoelen of ban ken. Toen de wereld, die Raap-me-op als meisje ge vierd had, haar als Hertogin Muil even aanbidde lijk vond, vertrok Vere's trotschc mond zich tot een glimlach van onuitsprekelijke verachting. „Wat zal ik u zeggen, mijne lieve?" zeide Mada me Nelaguine. „Zij is verschrikkelijk plat; maar op eene pikante manier. Dat bevalt." Vere fronste het voorhoofd en drukte hare lippen op elkander. „Zij heeft hem reeds in de bosschen naar kolen mijnen laten graven; in onze bosschen!" Madame Nelaguine haalde de schouders op. ,,'t Is jammer voor de bosschen. Maar wij graven naar zout; dat is zuiverder, fijner, maar ik weet niet wat vorstelijker is, zout of steenkool." „Geen Herbert van Muil heeft dat nog ooit ge daan," hernam Vere, met van toorn fonkelende oogen. „Geen enkele, in al de eeuwen dat wij op de Northumberlandsche zeekust hebben gewoond, want wij waren daar reeds in de dagen van Otter- bourne en Flodden. Geen van allen zou dat ooit gedaan hebben. O, als gij dat bosch gezien liadt! En nu zal het een zwarte rookende, uitdampende woestenij worden, 't Is schandelijk van mijn neef Francis." „Hij is nog verliefd, en doet wat zij hem zegt. Mijne lieve, onze sekse is in tweeërlei soort van vrouwen verdeeld die altijd haar zin krijgen, en die nooit haar zin krijgen. Raap-me-op, zooals men de vrouw van uw neef noemt, is van dc gelukkige soort. Zij is onbeschaafd, dom, brutaal, niet welop gevoed, maar zij maakt opgang, en op hare wijze is zij maïtresse femme. Gij hebt duizendmaal meer verstand en tien duizend maal meer karakter, en toch krijgt gij uw zin niet, en gij zult nooit uw zin krijgen." „Ik zou liever van beukenschors en eikels uit het bosch geleefd hebben dan onder een enkelen van zijne boomen naar eene mijn te boren," zeide Vere, zonder op hare woorden te letten en slechts den kende aan die trotschc bladergewelven, die frissche groene plekken, die bemoste schuilplaatsen van reebok en hinde, die schilderachtige hoogten en laagten, die nu tot ontginning gedoemd waren. „Dat wil ik wel gelooven," hernam hare schoon zuster. „Maar juist die gevoeligheid is het wat u altijd zal verhinderen invloed te hebben. Gij zijt te verheven; gij bukt u niet om de draden in het stof te zien, waardoor de mannen geleid moeten wor den." „Dertien eeuwen lang is het bosch onaangeroerd gebleven," was Vere's antwoord. Het was eene beleediging, die zij maar niet kon vergeven. De eerste maal dat zij Fuschia Leach als Hertogin van Mull in een gezelschap ontmoette, zeide deze tot haar: „Vera, ik ga naar steenkool graven. Ik PAARDEN EN TRAILERS IN DE WIERINGERMEEE. Dit seizoen ervaringen van 1933 ten nutte gemaakt. Over het jaar 1933 zyn volgens de Drie- maandeiyksche Mededeelingen de paarden van de Wleringermeer gemiddeld 1482 uren in bedrijf geweest. Hoewel dit gebruik gering schijnt, kan het de vergelijking met de West- Europeesche bediyven behoorlek doorstaan en is het ongeveer dubbel zoo hoog als op de graan bedrijven in Canada en de Ver- eenigde Staten. De paarden hebben ongeveer 335 per stuk gekost of per arbeidsuur pl.m. 22£ cent zon der voerman. Het vorige jaar is gedurende de oogst- periode een aantal trailers gehuurd voor het transport van graan, hooi of stroo van het veld naar de dorschmachine, my t, magazijn of schip. In een vochtig oogstjaar, zooals in ons land meermalen voorkomt, bestaat het gevaar, dat de bedrijfszekerheid van trailers op vochtigen grond te wenschen overlaat. Indien het mogelijk zou zijn tot billeken prijs voor den duur van het seizoen paarden te huren, zou dit uit een oogpunt van be drijfszekerheid de voorkeur verdienen. Bovendien bleek, dat de hoogste arbeidstop in 1934 voor de Wieringermeer vermoedelijk niet zou liggen bij den graanoogst maar bij den hooioogst. In den hooioogst winnen paarden het van motortractie, omdat paarden ook gebruikt kunnen worden voor het trek ken van maaimachines, schudders, keerders en harken in tijden, dat geen transporten moeten geschieden. Op grond van bovenstaande overwegingen werd getracht voor den duur van den hooi en graanoogst (15 weken) een aantal paarden met of zonder voerman te huren. Zeer vele aanbiedingen werden ontvangen tot prijzen varieerend van zestig gulden tot ongeveer anderhalf maal den koopprijs van een paard. Het benoodigde aantal is daarop aangeno men, voor een bedrag van negentig gulden per paard en per seizoen, overeenkomende met 1 gulden per werkdag. Ten laste van den eigenaar blijft het tuig (harnachement), beslag, geneeskundige ver zorging benevens het risico van zoekraken, verongelukken of in waarde achteruitgaan van de dieren. Water, haver en hooi, eventueel gras en/of klaver worden door de directie verstrekt; de rantsoenen zijn gelijk aan die van de Wier ringermeerpaarden. Indien een voerman mede gezonden wordt is deze gehouden alle hem opgedragen werk zaamheden te verrichten tegen een loon, gelijk aan dat van de Wieringermeer-arbei- ders. DE OOGSTCAMPAGNE IN RUSLAND. Blijkens de laatste vijfdagelijksche over zichten van de oogstcampagne is de voor sprong, welken men aanvankelijk op den gang van zaken in het vorige jaar had, ge leidelijk verloren gegaan. Op 20 dezer waren 58.369.000 H.A. gemaaid, tegen verleden jaar 62 071.000. De oorzaak schijnt te zijn, dat in de oostelijke districten dit jaar het graan later rijp was dan in 1933. De Prawda voegt er echter aan toe, dat dit niet de eenige denk dat wij daar geld bij hoopen mee zullen win nen." Vere verwaardigde zich niet daarop te ant woorden, tenzij het eene antwoord mocht heeten dat zij, met een blos van verontwaardiging, de nieuwe hertogin dadelijk den rug toekeerde. De jonge hertog zat er verlegen en beschaamd bij. „Ik zal het u nooit vergeven," zeide zijne nicht later tot hem, „nooit! Zij weet niet beter door hare afkomst maar gijl" Hij mompelde iets van rijkdom aan mineralen ongebruikt laten, en gevoelde zich niet op zijn ge mak. „Ik vind dat gij wel gelijk hebt te graven," zeide Lady Dolly tot hem, om hem te troosten; „groot gelijk. Waarom zoudt gij niet? Uwe vrouw zal u rijk maken, en dat mag zij ook wel doen als zij dat kan, als eene vergoeding dat haar papa drank ver koopt, en hare broeders eene varkensslachterij heb ben eene machinale slachterij; daar heb ik eene ai beelding van gezien in een van de bladen: de varkens gaan langs eene plank, zooals dc loopplan ken van onze Kanaalbooten, naar beneden, en konten als hammen en worsten weer boven. Zoudt gij dc varkensslagers niet eens laten overkomen?" Zij zouden te Hurlingharrt dans Ie métier zijn. Zij zegt u dat gij graven moet, en gij doet het. Een goed echtgenoot doet altijd wat hem gezegd wordt." Want Lady Dolly haatte al de Herberts en had niet geen hunner eenig mededoogen; op hare wijze was zij een trotsch vrouwtje, en ofschoon zij wel I inzag dat in haar dagen de aristocratie zich demo cratisch moest voordoen om populair te zijn, beviel I dc vermaagschapping van het hooid der familie j met de varkensslachtende broeders in het verre westen haar evenmin als een der andere leden van dat aloude stamhuis. Over 't geheel was zij echter vriendelijk jegens de nieuwe hertogin, want zij was tot dc ontdekking gekomen dat de beminnelijke Fuschia „heel lastig" kon zijn als men haar mishaagde, zoodat dc ver standige Lady Dolly zelfs zoover ging van te doen j wat al dc anderen van de familie Muil ronduit ge weigerd hadden; zij presenteerde hare nicht „bij gelegenheid van haar huwelijk". En Hare Doorluchtigheid, die bij hare eerste reden is: „de oosteiyke districten hebben er geen rekening mee gehouden, dat in korter tyd een grooter oogst dan verleden jaar moet worden binnengehaald". Speciaal het Midden- Wolgagebied levert onbevredigende resulta ten, waar tot nog toe 76 pCt. van het graan gemaaid en slechts een derde van het ge maaide gedorscht is. De Prawda meent, dat het het risico loopt, dat een aanmerkelijk deel van den overigens naar het schynt zeer goeden oogst verliezen zal. Wat de onderlinge verhouding tusschen de collectieve en staats- landbouwbedrijven en het particuliere land bouwbedrijf, dat echter nog slechts een zeer beperkte rol speelt, betreft, is het interessant te zien, dat de kolchozy dit jaar op 20 Augus tus 71 pCt. van het bezaaide gebied gemaaid hadden, tegen 74 pCt. verleden jaar, de sow- chozy 60 tegen verleden jaar 57 en de een- mansboeren 71 tegen verleden jaar 66. De vertraging by de kolchozy is wellicht daar door te verklaren, dat verleden jaar de invloed van de politieke afdeelingen krachtiger tot uiting kwam, zoo zelfs dat men vaak klach ten hoorde over record jagerij", waarby rUp en groen tegeiyk worden afgemaaid. De vooruitgang van de sowchozy is begrypelljk, als men zich herinnert, dat verleden jaar zeer over de organisatie in deze landbouw- bedryven geklaagd werd. Met het dorschen is men het vorige jaar nog een flink stuk voor. Op 20 Augustus was nl. reeds 51 pCt. van het gemaaide ge dorscht, tegen 29 pCt. verleden jaar. Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon. (V*v.) Op Zaterdag, 1 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Mr. R. A. H. Bertels, thans Directeur der Bertels' Olie- fabrieken, N.V. Amsterdam, aan de zaak werd verbonden. Naast zijn drukke werkzaamheden heeft Mr. Bertels nog tijd kunnen vinden om aan het Vereenigingsleven actief deel te nemen. Ondermeer is hp Voorzitter van de Vereeni ging van Fabrikanten en Handelaren in Kunstmest- en Voederstoffenonder-voor zitter van de Vereeniging van Nederlandsche Oliefabrikanten en lid van diverse commis sies. Er zal dien namiddag op het kantoor ge legenheid zijn den Jubilaris persooniyk ge luk te wenschen. Verslag van de Gemeenteraadsvergadering te Ooltgensplaat op Dinsdag 28 Aug., nam. vier uur. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter las allereerst een kennisgeving presentatie toen zij pas over het „pekelveld" was gekomen, bekend had „beteuterd "te zijn, was bij deze tweede gelegenheid alles behalve verlegen; zij droeg hare veeren, alsof zij er mee op het hoofd ge boren nas, en boog hare rooskleurige wangen over een bouquet met zooveel bevalligheid dat heel Lon den aan hare voeten viel. „Als Sam en Saul mij nu eens zien konden," dacht de Amerikaansche schoo- ne, een glimlach achter hare bloemen verbergende, terwijl zij aan hare twee forsche broeders dacht, die op dit oogenblik boven een groote trog rrtet var- kensbloed stonden. „'t Is onbegrijpelijk! Het komt zeker doordat zij I zoo verschrikkelijk zonderling is," zeide Lady Dolly over hare dochter sprekende, tot Lady Stoat, bij hare terugkomst te Parijs. „Maar als ik bedenk dat zij alles heeft wat zij maar met mogelijkheid ver langen kan; dat als zij in het Bois komt, men voor niemand anders oogen heeft; dat hij werkelijk het ei van den Vogel Roe voor haar gekocht heeft dan is het toch waarlijk hemeltergend dat zij niet gelukkiger is. Als ik op haar leeftijd tienduizend pond in één seizoen aan mijn toilet te besteden I had gehad, wel, ik zou een hemel op aarde gehad hebben al was ik ook met een Kaffer getrouwd ge weest." I „lk geloof niet dat gij uw kind ïecht laat weder varen," sprak Lady Stoat vriendelijk. „Neen, ik moet zeggen, dat hebt gij nooit, gedaan. Zij is zeer standvastig, en volstrekt niet alledaagsch. Neem mij niet kwalijk dat ik het zeg want gij weet te genieten; gij zijt ook zoo'n lief, vroolijk, aardig schepseltje dat gij u in alles weet te schikken maar, ziet gij, om tegenwoordig te genieten moet men een weinig in het platte vallen. Ik ben eene oude vrouw, en zie dat alles maar aan, en de heele toon is niet fijn, al ziet men 't ook op zijn mooist. Sedert het Tweede Keizerrijk is het niet anders ge weest." „Dat lieve Tweede Keizerrijk gij hebt dat altijd miskend," zeide Lady Dolly, en de tranen kwamen haar bijna in de oogen bij de herinnering aan al het genot dat het haar had opgeleverd. „Het was dc vergoding van het gemeene; van die soort van blague en schaamteloosheid, die De van overlijden voor van het raadslid L. AJ Hobbel. De Voorzitter; De ontvangst van dit schrij-l ven zal U allen diep ontroerd hebben. Het is bijna elf jaar geleden dat de heer Hobbel zijnl intree deed in ons college. Op een bijzondere! wijze nam hij zitting. Hij stond geen bepaalde politieke partij voor en toch vond hij voldoen den steun om een zetel te bezetten. Ook ge durende zijn zittingsperiode nam hij steeds een bijzondere plaats in. Vele malen moesten wij van inzicht met hem verschillen, doch wij mogen constateeren dat de gemeente hem lief was en uit dien hoofde steeds het algemeen belang diende, 't Is nog geen maand geleden dat hij actief aan onze besprekingen mocht deel nemen en thans is hij den weg van alle vleesch gegaan. Al wat hij voor de gemeente heeft gedaan zal in dankbare herinnering voortleven. B. en W. stellen voor een brief van rouwbeklag te zenden aan de familie van den overledene. Hiertoe werd besloten. Daarna werden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld, na een opmerking van de heeren Hokke en van Nieüwenhüijze. Ingekomen stukken: De goedkeuring van den Commissaris der Koningin dezer provincie over de verordening op de benoembaarheid van de veldwachters. Van Ged. Staten bericht dat verdaagd is de goedkeuring van de wijziging der statuten van de Stichting Waterleiding. Van Ged. Staten bericht dat de bijdrage in de kosten van uitvoering van de Warenwet zal bedragen 357,16 over 1934. Een rekening van de Gascentrale Oost- Flakkee over de maanden Maart en April over de vernieuwing en uitbreiding van het buizennet. Van het Ministerie van Onderwijs, K. en W. bericht dat het R.K. schoolbestuur te veel aan bijdrage heeft genoten een bedrag van 94,39. Van hetzelfde ministerie bericht dat aan de R.H.B.S. te veel is bijgedragen over 1932 een bedrag van 161,24, zoodat voorloopig over 1933 een bedrag betaald moet worden van 1149,36. Een rapport van den Keuringsdienst van Waren kring Dordt over het 2e kwartaal. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter zeide dat in de vorige ver gadering een adres is aangehouden van den Bond van Koffiehüishouders om verlaging van de personeele belasting. Toen is besloten ge worden dit adres aan te houden tot de be handeling van de begrooting. B. en W. is het echter bij nader inzien voorgekomen, dat ook dat stuk gerust kan worden afgehandeld. B. en W. hebben die zaak bekeken en zijn tot de conclusie gekomen om voor te stellen op dit adres afwijzend te beschikken. Het komt het college voor dat de toestand van die be drijven nog niet zoo slecht is, dat de gemeente dien minderen ontvang niet missen kan en dat het toch ook niet in orde zou zijn om een bepaalde groep van zakenlieden voor te trek ken. Daarna werd besloten op dit adres afwijzend te beschikken. Van L. Paasse was een verzoek ingekomen om hüürverlaging, aangezien hij door ophef fing van de drukkerij Breur werkloos was ge worden. Voorzitter zeide dat de raad daarover eigen lijk geen zeggingschap heeft, daar de Minister daartoe zijn medewerking moet geven. Dat inderdaad door een lagere rente voor de leening wel een geringe verlaging vastgesteld zal wor- Morny een Hortensia op het portier van zijn rijtuig liet schilderen," hernam Lady Stoat, bedaard. „Zulk een tijdperk in zijne eeuw te hebben, is alsof men het bont van een bunsing op zijne kleeren heeft gedragen; de stank gaat er nooit af, en hangt zelfs aan uwe kant en cachemiren. Ik vrees dat onze kleinkinderen nog ver in de twintigste eeuw naar het Tweede Keizerrijk zullen rieken en er daardoor niet beter op geworden zullen zijn." „Dan zal er wel reeds een Vierde en een Vijfde zijn geweest." „Zeepbellen, die uiteenspatten. Op den vrucht baarsten grond groeien de paddestoelen het weligst. Frankrijk brengt altijd paddestoelen voort, 't Is jammer. Maar wat ik wilde zeggen: uwe Vere is niet met die lucht besmet; ik geloof dat zij aan dien beroemden diamant niet de minste waarde hecht, of het zou moeten zijn om de historische herinne ringen er aan verbonden. Ik houd mij verzekerd dat zij er volstrekt niet op gesteld is bewonderd te worden, en dat het haar tegen de borst stub als er in de kranten over hare schoonheid geschreven wordt. Zij heeft niets van het Tweede Keizerrijk." ..Gij wilt dus eigenlijk zeggen dat ik gemeen ben! zeide Lady Dolly, eenigszins bits. Lady Stoat glimlachte; zij had zulk een eigen- aardigèn, verontschuldigenden glimlach, waardoor allen, die anders hare suikerzoete hardheden kwa lijk genomen zouden hebben, ontwapend werden. „Mijn lieve, ik zeg nooit iets lomps; maar als gij wilt dat ik oprecht zal zijn, dan moet ik bekennen dat tegenwoordig iedereen een weinig gemeen is, belrlvc oude vrouwen als ik, die zich aan de Fau bourg hielden terwijl gij te St. Cloud gingi dansen en zevenmaal op een dag van toilet verwisseldet. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1934 | | pagina 1